Kruideniers beconcurreren elkaar op rand van afgrond Renkema vindt dat de winstmarges te klein worden Eindd1?1'at over Diepvrieskuiken voor f2,50 per kilo echtscheiding Meer werklozen in september Minimumprijs voor melk van 0,59 alles goed Tissot, een horloge voor jongemannen van 15 tot 50. Uit de Haagse hof geplukt 2Italiaanse '9 DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 1 (Van onze sociaal-economische redactie) BILTHOVEN Door tè strenge prijs- iheersingsmaatregelen worden er talrijke evensmiddelen verkocht met een kleinere winstmarge dan anderhalf jaar geleden. En lat kost de detailhandel miljoenen. De kruideniers die in deze periode hun imzet niet evenredig konden vergroten, ver- ienen daardoor nu aanzienlijk minder, me- le doordat de kosten gewoon zijn blijven ijgen. Dat is funest voor ontelbare levensmid- jelenbedrijven. Het is ook een van de oor- raken dat zelfs een concern als De Gruyter Dp de. rand van de afgrond kwam te staan. Aan ihet woord: de heer P. Renkema, met zijn 25-jarig voorzittershap van de Christelijke Kruide- liersbond in het nabije verschiet en zijn veie ande re functies in deze bedrijfstak een „ouwe rot" in het Dringende noodzaak Hij zegt: met ons: „Er is nauwelijks een andere bedrijfstak te noemen waar met zo weinig winst marge zoveel keiharde concurrentie bedreven wordt. Die concurrentie is op zichzelf een gezonde zaak, maar bovendien dringende noodzaak omdat de alsmaar stijgende kosten iedereen dwingt alles op alles te zetten om door omzet vergroting die kosten op te vangen. En wie daar niet in slaagt sneuvelt. Dat de winstmarges in het kruideniersbedrijf klein zijn, is tot op zekere hoogte aanvaardbaar, want tenslotte gaat het om eerste levensbehoeften en die mogen nooit te duur zijn. Maar dat veel winstmarges nu nog kleiner zijn dan anderhalf jaar S geleden, kijk, dat is ongehoord!" Teken aan de wand Vraag: „Als zelfs een bedrijf als De Gruyter in zulke grote moeilijkhedeh komt, ziet u dan nog wel dtoekomst voor al die duizenden „'kleintjes'" De heer Renkema: „Je~ kan „klein" en „groot" natuurlijk niet zonder meer met elkaar vergelijken. Bij de Gruyter speelden zoveel factoren een rol, ook intern, dat een diepgaand onderzoek boeiende din- gen aan het licht zou brengen. Er was een tijd dat je niet meetelde als je geen koffie en thee van De Gruyter in huis had. Niettemin is de (voorlopige?) redding van het concern ,op het laatste nippertje" een teken aan de wand. Er is iets mis in het levens- middelenbedrijf. In deze branche kennen we sinds jaar en dag een groep artikelen, die voor een vaste prijs worden verkocht. Naast een aantal merkartikelen waren dat brood, melk en suiker. De overheid heeft er lange tijd voor gewaakt dat met deze drie belangrijke eerste levensbehoeften niet „gespeculeerd" kon wor den, en dat Is - afgezien van de vraag of de winst marge groot genoeg is een verstandige zaak. Kapot gemaakt Op 1 augustus vorig jaar is de vaste prijs voor suiker echter kapot gemaakt. De suikeroorlog, ont ketend door grootwinkelbedrijven, kostte de be drijfstak eveneens miljoenen en de naweeën ervan zijn nog merkbaar. Wat wij willen is: opnieuw een vaste prijs voor de suiker, en wel 1,17 per kilo, waaraan iedereen zich moet houden. Suiker mag geen stuntartikel zijn, temeer omdat het een pijler is voor het vaak toch al zure bestaan van duizenden levensmiddelen zaken. Hoewel er zeker nog honderden kruideniers zullen verdwijnen, is er voor de overblijvenden (ook kleinere zaken) wel degelijk perspectief, indien aan een aantal voorwaarden wordt voldaan". „En die zijn?" „Redelijke winstmarges, -gezonde omstandigheden en goed ondernemerschap". „Ontstellend"' „Rekent u daar bij ook de vestigingsmogelijkhe den?" „Ongetwijfeld. Naast de concurrentie in prijzen en artikelen wordt er in onze bedrijfstak ook een ontzaglijke concurrentie gevoerd in het veroveren van goede vestigingspunten en verkoopoppervlak ten. Door allerlei oorzakei^ is het grootwinkelbedrijf echter nogal eens in het voordeel. Het komt dikwijls voor dat een detaillist, die mogelijkheden ziet om zich (in een nieuwbouwwijk bijvoorbeeld) te vestigen, ontdekt dat het terrein al P. Renkema lang in handen is van een grootwinkelbedrijf. Van het overheidsbeleid, zoals in 1953 in de eerste middenstandsnota is aangekondigd, en dat gericht was op evenwicht tussen de groeperingen in deze bedrijfstak, komt in de praktijk bitter weinig te recht. Het is ontstellend te constateren hoe gemeen tebesturen bij allerlei gelegenheden dierbare woor den spreken aan het adres van de plaatselijke mid denstand, maar intussen dikwijls volop bezig zijn het midden- en kleinbedrijf naar de Pyreneeën te helpen". „Blijkt in de praktijk niet dat de consument wel enige voorliefde voor het grootwinkelbedrijf heeft?" Volop aan de gang „Begrijp goed, er blijft in het zakenleven heel weinig in stand op basis van sympathieën. Het mid den- en kleinbedrijf vraagt geen medelijden. In zijn algemeenheid kan je niet zeggen dat het kleinbe drijf „achter" ligt in de concurrentiestrijd. Dat is plaatselijk heel verschillend. Er zijn genoeg filialen van grote concerns, die plaatselijk gezien ach terkomen bij de zelfstandige detaillist. De hele gigantische concurrentiestrijd in de le vensmiddelenbranche is echter nog volop aan de gang. En daarbij is al wel gebleken dat het over grote deel der zelfstandige kruideniers, dank zij commerciële samenwerking, niet achterblijft in pre sentatie tegenover de consument. Dat geldt zowel de prijsstelling als het assortiment en de service". Geen pessimisme „Niet pessimistisch dus over het antwoord op de vraag of het midden- en kleinbedrijf de moordende strijd tegen het grootwinkelbedrijf zal volhouden?" „Nee. Mits aan de voorwaarden wordt voldaan. Er moet evenwicht zijn tussen de groeperingen en daarbij moeten de financieel-economische omstan digheden het zakendoen redelijk mogelijk maken. De zelfstandige ondernemer verkeert daarbij in het grote voordeel, dat hij zijn zaak naar eigen inzicht kan leiden en zijn koers kan bepalen al naar gelang het marktgebied, waarin hij oprereert, dat vervangt. Dat bekwaam ondernemerschap daarbij een eerste vereiste is, spreekt vanzelf". ROME Gisteren, toen de Ita liaanse senaat het einddebat is be gonnen over een wet tot legalisering van de echtscheiding, heeft paus Pau- lus indirect er zich in gemengd. Hij ontving, zoals iedere week een delegatie van honderden jonggehuw den en zei bij deze gelegenheid: „Wat God heeft samengevoegd, scheide de mens niet". De paus noemde het controversiële onderwerp echtschei ding niet. Verwacht wordt dat de eindstemming over de wet vrijdag in de senaat is. f Volgende week proces tegen schaker Paclnnan PRAAG In Praag wordt ver wacht dat begin volgende week een aanvang zal worden gemaakt met het proces tegen de schaak-grootmeester Pachman en zeven „medeplichtigen". Vermoedelijk 'zal hun staatsgevaar lijke activiteiten en belastering van de republiek ten laste worden gelegd. Fraudeur van Verkade heeft miljoenen guldens schuld ZAANDAM .De administrateur H. X. L., die tien jaar lang bij de Verkadefabriek in Den Bosch fraude heeft gepleegd tot een totaalbedrag dat >in 'de miljoenen guldens loopt blijkt een schuldenlast te hebben van 4,5 miljoen gulden. De totale baten worden door de curator in het faillis sement van L. op niet meer dan een half miljoen geschat Charmante combinatie van een merloushka met kunst- de Hongaarse vrouw. Bij de presentatie in Boedapest leren jasje gedragen met zwarte slacks, een van de dit waren ook vele westerse mode-..experts" aanwezig seizoen gelanceerde creaties van Katalin Hiczko voor (Van onze correspondente) EINDHOVEN Fri-ki, het verkoopkantoor van diepvries kippen in Roermond, levert sinds vandaag veertien dagen lang braadkuikens voor 2,50 per kilo. Veel winkeliers in Nederland, waaronder Albert Heyn, werken aan het experiment mee. De heer W. Sprangers, directeur van de diepvries unie in Dongen die de Fri-ki kuikens distribueert, zei: „Negentig procent van de grootwinkelbedrijven die we hebben gebeld, reageerde positief op ons verzoek. Daarom zijn er van- DEN HAAG In september jl. is het aantal werklozen in ons land toe genomen. Aan het eind van die maand waren 27.600 mannen en 9.800 vrouwen zonder werk, tegen eind augustus 26.500 mannen en 8.800 vrouwen. Een jaar geleden waren zonder werk: eind september 1969 30.700 mannen en 11.300 vrouwen. De vraag naar arbeidskrachten nam in september af. Eind september waren er bij de arbeidsbureaus 101.600 vacatures voor mannen en 36.000 vacatures voor vrouwen, tegen eind augustus 105.400 vacatures voor mannen en 38.700 voor vrouwen. De werkloosheid onder mannen was het grootst in de provincie Drente. nacht al tien trailers met 25 ton kip gaan rijden. Met de verkoopprijs die 0.40 onder de kostprijs ligt, zyn wc met het zwaarste geschut de oorlog ingegaan." Drie weken geleden begon in Zuid- Nederland de „kippenoorlog" tussen bedrijven als De Gruyter, Simon de Wit en de Etos, die door korte akties de prijs van 3.50 tot 2.80 lieten zakken. RIJSWIJK Het bestuur van het productschap voor zuivel heeft giste ren bepaald dat voor bepaalde tijd vakken en gebieden een minimum prijs van 59 cent per liter verpakte melk zal gelden. De bepaling kan gehanteerd wor den als ergens in ons land de melk handel door stuntverkoop in een on gelijke strijd komt. Daarmee kunne»! haarden snel worden bestreden, zodat een totale melkprijzenoorlog wordt voorkomen. Opruiming Fri-ki, die veertig procent van de Nederlandse markt in handen heeft, verwacht nu dat geen enkele concur rent tegen de prijs van 2.50 zal opkunnen. Men wil hiermee twee dingen bereiken: een totale opruiming van het overschot van 25 procent en het populairder maken van de kip bij de huisvrouw. De heer Sprangers: „Door de prys zo omlaag te drukken, willen we voor al het verschil benadrukken tussen bout en rundvlees". De prjjs van de bevroren kip is in Nederland in lange tyd niet zo laag geweest Zeven jaar geleden bereikte men tydens een soortgelyke kuikenoorlog een diepte punt van 2.75. 400 voor grafici AMSTERDAM De grafische werkgevers- en werknemersorganisa ties hebben gisteren overeenstemming bereikt over een extra uitkering van ƒ400. Aan alle werkgevers zal wor den geadviseerd, voor zover dit nog niet is gebeurd, deze uitkering aan alle werknemers te verstrekken. Drie agenten gewond bij vechtpartij na een autocontrole EINDHOVEN De politie van Eindhoven heeft gisteren na een he vige vechtpartij de achttienjarige H. B. uit een woonwagenkamp bij Eind hoven gearresteerd. Tijdens een inspectie van de auto van 'de achttienjarige maakte hij plotseling rechtsomkeert waarna de politie 'een ware klopjacht inzette. Nadat de jongen klemgereden was, ontstond een hevige vechtpartij tus sen de inzittenden van de auto en de politie. Drie agenten werden gewond, de inzittenden van de personenauto wis ten op de jongen na te ontkomen. Naar aanleiding van een schoolradio-uitzending van Echo-ju nior, waarin kinderen werden aan gespoord een brief te sturen aan de Belgische 'premier Eijskens om te protesteren tegen het vanaf 1 oktober toelaten van het vangen vgn vogels in België, heeft het Tweede-Kamerlid Mejuffrouw Kèssel (PPR) er bij mi nister Klompé op aan gedrongen deze actie te steunen. Toeslag (3) Als gepensioneerd ambtenaar zou ik gaarne zien dat er een andere pen sioenregeling kwam. Thans krijgen we maar twintig procent van de vakantie toeslag, terwijl het Pensioenfonds tachtig procent in zijn zak steekt. Hebben we daar veertig jaar voor ge spaard...? De drie betrokken ambtenarenbon den doen er niets aan en ook de Eerste en de Tweede Kamer niet. De bejaar den worden nu echter dubbel getrof fen omdat minister Schut ook al maat regelen genomen heeft voor oude hui zen, waarin nu eenmaal veel bejaar den wonen. J. Hagestein, ROTTERDAM Toeslag (4) Na informaties te hebben ingewon nen bij het ministerie van binnen landse zaken kan het volgende worden vastgesteld. Het algemeen ouderdoms pensioen is bedoeld voor degenen, die bij het bereiken van de 65-jarige leef tijd geen of slechts een gering pen sioen genieten. Aangezien echter de AOW. indien deze niet voor alle 65-jarigen zou gelden, zeer moeilijk uitvoerbaar zou zijn geweest, is aan die wet het karak ter van een volksverzekering gegeven. Het werd evenwel redelijk geacht, al dus het ministerie, dat, wanneer reeds een goede voorziening bestond, de aanspraak op algemeen ouderdom spensioen gedeeltelijk zou opgaan in de aanspraak op pensioen krachtens de bestaande pensioenregeling. Ook in veel sectoren van het bedrijfsleven is de regeling aangepast aan de AOW. Sinds 1963 wordt een deel van het algemeen ouderdomspensioen geacht deel uit te maken van het ambtelijk pensioen. Deze zg. inbouw is het tij dens de ambtelijke diensttijd opge bouwde deel van het algemeen ouder domspensioen. Het inbouwbedrag is dus afhankelijk van de diensttijd, die bij de berekening van het ambtelijk pensioen in aanmerking is genomen. Behalve de inbouw is in 1963 even eens de welvaartsvastheid van de overheidspensioenen ingevoerd. De pensioenen zijn toen opgetrokken naar het algemeen salarispeil en telkenjare herzien, terwijl ook aan de gepensio neerden de aan het actieve overheids personeel toegekende uitkeringen ineens (nacalculatietrend) zijn uitge keerd. Ten slotte werd, nog voor de laagst bezoldigden een verbetering aange bracht en werd de inbouw voor grond slagen (waarvan het pensioen wordt afgeleid) verzacht. Gepensioneerden dienen er ook re- kenkig mee te houden dat het ambte lijk pensioen is afgeleid van een bere keningsgrondslag, tvaarin zes procent vakahtie-uitkering is opgenomen. Zij is dus begrepen in het maandelijks pensioen. Hopelijk is het de gepensioneerde ambtenaren duidelijk geworden dat er een gunstige regeling is getroffen, al zullen er natuurlijk altijd wensen overblijven. OOLTGENSPLAAT P.Bom (gep. gem. ambtenaar) De Tissot PR 516-serie Is beroemd -a geworden over de gehele wereld door? 1 1. Toepassing van de nieuwste technieken op het gebied van horlogebouw. 2. Een unieke vorm: karaktervol, mannelijk. 3. De nauwkeurige tijdaanwijzing. Ga mee met Uw tijd. Meet Uw tijd met Tissot PR 516, met sportieve stalen gatenband 1175,' Den iHaag, stad van groene gor dels, bloembakken ien promenades. In de jonge ochtend de fijne nevels van de herfst. Elke ochtend voor mezelf de traktatie van een kleine wandeling naar de dagelijkse plicht. Van 'die wandeling kan ik ieen spelletje maken. Door de straat met het venster, waar een liefhebber al tijd weer een plant in rijke bloei weet te krijgen, of langs wat ik de „gezondheidswinkel" noem, waar groenten zonder bespuiting ge kweekt te koop is.» Winterpeen en selderijknollen nu, 'tuinkruiden en spinazie in het andere seizoen. Of ik loop in versneld tempo mee als de hofwagens hun ochtendluchtje scheppen, niet ten bate van die wa gens maar voor de paarden uit de diepe verborgenheid van de konink lijke stallen. Feestelijkste route echter via Plein 1813, daar is altijd wel wat te zien. Gerij bij 'de ambassades, vertrek kende gasten bij het hotel, een vroege toerist op een bankje... Gewone leuke gezellige dingen. En dan komt de ochtend, dat er witte helmen onder de bomen sche meren. Naïef denk je aan de agenda op de krant... toch geen hoog buitenlands bezoek? Maar dan staat er een rijtje over valwagens, opzij een wagen volgela den 'met stoere politiemannen, 'die mannetje aan mannetje op de bank jes geklemd zitten. De anders eenzame waker bij de Griekse ambassade heeft nu op elke hoek een hele groep collega's. Ochtend Weg de zorgeloze vreugde van de eerste uren. Hard en bar staat de ochtend te wachten op de dingen, die wel of niet gebeuren zullen. Het kabinet van de minister-presi dent, daar gaat het duidelijk om. Een witte villa, die anders <zo vreedzaam en genoeglijk lijkt, maar nu een bewaakte vesting is gewor den. De argeloze burger, die van rel en woede niet wil weten, voelt de be klemming. Wordt het geweld? Loopt het met een sisser af? De politiemannen, het wachten do- dend met luide grappen onder el kaar, hebben niets grimmigs. iJe kunt ze allemaal voorstellen thuis in hemdsmouwen hun vrouw helpend met de wasmachine. Zien we hen straks terug op een foto in de krant met verbetenheid ee.i demonstrant wegsleurend? De luchtige lichtheid van het och- tendgevoel is dof en zwaar. Door stappen, er zal genoeg te doen zijn.... Nu kan ik geen pas meer doen of ik zie een politieman. Den Haag is paraat, Den Haag is vol spanning. Die ochtend informeer je een paar keer: „Niks aan de hand?" Er is niks aan de 'hand en er raakt niks aan de hand. Het is allemaal gewoon, rustig. De agenten zijn weer weggewan deld en weggereden, de overvalwa gens weer in de garage gezet. Tot de volgende keer, bij loos alarm of heel ernstig, je weet het nooit van te voren. En dat is het juist. De spanning om wat er gebeuren kan... wordt zo beklemmend. „Ach waren alle men sen wijs en deden niet dan wel... de aarde was een paradijs, nu is zij vaak een hel...". Stokoud dat rijm pje, maar nog niet overleefd. Tossen- nieuws Midi, mini of maxi, een nieuwe tas hoort erbij. Boven een overslagtas in strakke vorm uit Cobrana, een imita tie van de cobra-slangehuid. De overslag heeft een Franse klepstrip en druksluiting. De tas is. ook leverbaar in een vlakkere nerf. Chique tas voor 31.95. Midden een vlotte tiener tas, ook een imitatie reptiel namelijk Croco. Deze tas, met grote greephouders en een opvallend slot, 33.95. Het werkende meisje en de vrouw-met-baan zal blij zijn met deze praktische over slagtas, die leverbaar is in nappaline, een meesterlijke imitatie van nappaleer. Er past heel wat in aan kleine zaken die een vrouw bij zich heeft en biedt plaats aan kerk-, gezang- en bijbelboek. Dit model (onder) met sier- greephouders en ronde ring als siergesp 31.95^ Alle tassen in de handel in zwart, blauw, lichtbruin, to bacco (middelbruin) en mok ka (donkerbruin). ANTI-BAD-SLIP Gezien in zaak voor huis houdelijke artikelen: antislip voor het bad, die bestaat uit een set plastic bloemen in di verse grootten en kleuren. U plakt ze in het bad dat er daardoor bloemrijk uitziet, maar: u tevens behoedt voor glijpartijen. Zo'n zakje anti- slipbloemen kost slechts ƒ5,90. Peuterboek Een geschenkje voor een peuter zult u niet in eerste instantie bij de boekhandel .zoeken. Toch ligt er daar een praktisch en vriendelijk ideetje: Molly, een baby-pla tenboek, moderne visie op het ouderwetse linnen pla- tenboekje. Het is namelijk van afwasbaar plastic, ste vig, waterdicht, het heeft geen harde kanten en na tuurlijk staan er flinke af beeldingen van dieren, pop pen en speelgoed op. Tien af beeldingen per boekje, er zijn verschillende deeltjes. Van 'Uitgeverij G, van Reemst, Diepenheim. Moderne kapsels Veel vrouwen zijn tegen woordig in het bezit van een haardroogkap. Met vaardige vingers leggen zij een water golf. De grote kunst is echter er een modieus kapsel van te bouwen. Hierbij wil voor een zacht prijsje (nl. 4.90 voor 64 pagina's) het fotoboek Nieu we Ideeën voor Moderne Kapsels te hulp schieten. U vindt er romantische avondkapsels, kapsels voor huis, tuin en keuken, de nieuwste haarmodes uit Pa rijs, Rome en Londen in, en de inzet-geheimen van de kapper-ontwerpers. Een valse vlecht verwer ken, postiches op de kruin, laat uw. persoonlijkheid spreken, zachte golvende krullen of een weelde van kleine krulletjes, variaties op Het pagekopje, 't is maar een greep uit de vele voorbeel den. U kunt ook een kapsel uitzoeken en het aan uw kap ster tonen. Ze zalhevig geïnte resseerd zijn - en wel licht dat boek met bruisende ideeën ook zelf willen aan schaffen. Het boek is een uit gave van de Centrale Uitge verij te Harderwijk, eerder verscheen informatie over haarstukjes, pruiken en haarverven, 4.50 per deel. Schoonmaak Een druk op de knop van de bus silver-spray betekent het verwijderen van aanslag op uw goud, zilver, koper en tin. Spuiten, afstoffen en klaar. Van Hagerty, 6.95. Eveneens van Hagerty een droog schoonmaakmiddel om vlekken te verwijderen zon der kringen achter te laten. Deze vlekken-spray in de winkel onder de naam Dry Clean, per bus 5.95 met praktische plastic borstel. Coriquita shampo heeft een. ipruikencleaner op alcoholba sis in spuitbus. Na het reini gen kan de pruik meteen weer opgezet worden. Maritim is de naam van een nieuwe serie intieme ver zorging: droogspray, waslo- tion en verfrissingsdoekjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9