xtra snipperdagen beloning tegen ziekteverzuim „Geen vrees verlinksing van CHIP' Vakbonden moeten tegen kapitalisme ageren Niet iedereen kan zomaar informatie alle krijgen Kloos voorspelt snel intrekken artikel 8 NIXONS DROOM: VREDE VOOR ONZE GENERATIE Rond '80 één munteenheid in Europa? Macitschappij-kritische bestuurclers: Kennedy voor Vietnam gewaarschuwd Beroep op vakbonden: matig looneisen 5 DOMPERDAG 3 OKTOBER 1970 (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT „Als maatrege len om het ziekteverzuim tot oor< stellen ediet Hen v« oodschi en) "rederik n i: van mogell froe#e^ normalere proporties terug te brengen, zouden kunnen worden overwogen: verhoging van het aantal snipperdagen, waarmee dan de eerste wachtdagen zou den moeten worden opgevangen, het geven van gezondheidstoe slagen of het instellen van een extra beloning voor het werke lijk gewerkte aantal uren t.o.v. het mogelijke aantal te werken uren'" Deze suggesties deed dr. A. Jong bloed van het Verbond van Neder landse Ondernemingen vanmorgen op een symposium van de Nederlandse vereniging voor arbeids- en bedrijfs geneeskunde over het ziekteverzuim In de onderneming en de rol van de bedrijfsarts hierin. alruin beschi voor zijn, fe weele<i voo aan Abd i TTuiml daara; irp vo lijke tiouw sluitet nauto an h en t mui Dr. Jongbloed betoogde dat de schrikbarende toename van het ziek- beplaij te verzuim door de werkgevers wordt 10 pet. van het personeel misschien 60 pet. van het ziekteverzuim ver oorzaakt", aldus dr. Jongbloed, die pleitte voor bestudering van indivi duele ziektefrequenties en beter con tact tussen de bedrijfsarts en de be handelende arts. Werksituatie Ook de heer A. P. A. Riemen, hoofd bestuurder van de r.k. bond van werknemers in de metaalindustrie, zocht een belangrijk deel van de oor zaak van het toenemende ziektever zuim in de bedrijven zelf, nu „het beeld van de rechteloze, onbescherm de arbeider drastisch is gewijzigd". De werknemer, aldus de heer Rie men, heeft zijn persoonlijkheid her wonnen en zich toegang verschaft tot het maatschappelijk leven met deelname aan onderwijs, cultuur en ontspanning. Hij heeft zich ontwik keld tot een zelfstandiger, onafhan kelijker en mondiger persoon, die als zodanig benaderd en erkend wil wor den en zich verzet tegen belemmerin gen van verdere individuele emanci patie, die zich niet verdraagt met „autoritaire gezagsverhoudingen en bevelstructuren en met het zich af hankelijk weten van beslissingen van anderen waar hij geen invloed oo kan uitoefenen". Beter dan ziekteverzuirh bestrij den is het te streven naar vermijding van onnodig ziekteverzuim en dat ver eist een integrale benadering, die ge richt is op een op de mensontwikke ling afgestemde werksituatie. Het toe nemend ziekteverzuim is ernstig ge noeg voor een meer fundamentele be zinning, aldus de heer Riemen, die evenals dr. Jongbloed van mening was dat de bedrijfsarts daarbij een uiterst belangrijke rol kan spelen, zulks als onderdeel van het totale bedrijfsbe leid. Prof. dr. J. de Groot, medisch advi seur van de Hoogovens, was het daar mee niet eens. Z. i. heeft de bedrijfs- om der wille van een goede uitoefe ning van zijn taak geen partij kiezen tussen werkgever en werknemer, maar hij moet als deskundige alleen de feiten laten spreken, en van daar uit partij kiezen voor de zorg voor de gezondheid". LUXEMBURG - Als een thans vorm krijgend plan wordt aangeno men door de EEG zal er tegen 1980 een enkele munteenheid komen voor 200 miljoen Europeanen. Aan het plan wordt sinds maart gewerkt door een commissie van 15 man. De uitvoering zal geschieden in drie sta dia, te beginnen januari aanstaande. Het eerste omvat nauwer beraad tus sen de regeringen over begrotingsza ken, het tweede nauwer samenwer king inzake dé belastingstelsels en het derde nauwere coördinatie van het monetaire beleid van de lidsta ten. il wei gezien als een vermindering van het anger? normbesef bij de werknemers (waar aan ook het leidinggevend personeel meer en meer lijdt), maar dat één van de belangrijkste oorzaken zj. wel 1 is de vermindering van de bedrijfsge- bondenheid. Dit als gevolg van o.m. WW de automatisering, de specialisering, jJiW taaksplitsing, tendenzen naar grotere eenheden door fusies e.d., de grotere mate van vrijheid van de werkne- wy mer buiten het bedrijf, onvoldoende meld „interessant" werk, de sfeer in het be- 5 aan' drijf of op een bepaalde afdeling, de an dj werkmethodes, het geluid, de tempe- »mmo ratuur, de inrichting (lincht en kleur) •an dl enz. ?eve, Kritikaster iÏj i., i arts (ondanks hetgeen daarover wordt schaA Velen, aldus dr. Jongbloed, hebben gezegd in de wet op de bedrijfsge- d« nog geen zinvolle vulling van de toe- neeskunde) geen taak bij de bestrij- wot. nemende vrije tijd gevonden. „De le- ding van het ziekteverzuim. „Hij mag km digheid, die eens des duivels oorkus- 1 or sen was, maakt van de mens een dé- faitistische kritikaster, hierin ge sterkt door krantenartikelen en tv- uitzendingen. Bij het kijken naar de tv (een van de belangrijkste vrijetijds- vullingen) wordt men bij voorlich tingsprogramma's heen en weer ge slingerd tussen de Amerikaanse Ma fia en de Griekse dictatoren, tussen de rijke niets-ontziende kapitalisten lankl en de arme sloebers in India, Vele kranten en uitzendingen doen mee om de ondernemingen voor te stellen als ongunstige poliepen, die hun vangarmen overal naar uitste ken. Voorwaar geen aansporing om opgewekt de andere morgen aan het werk te gaan en z'n best te doen in het bedrijf, dat dan toch maar indi rect de gelegenheid biedt de tv-ge- noegens te proeven. Mede hierdoor wordt een klimaat gecreëerd waarin de gedachte post kan vatten dat- te genover werkgevers alles geoor loofd is. Een waarschuwende vinger van medische zijde tegen het op deze manier bederven van het leefkli- nen! maal zou zeker op zijn plaats zijn", ti d Tijdens de Ornithophilia-tentoonstelling in de Bernhardhal van het Jaarbeurscomplex in Utrecht poseert een Engelse langoor voor een recht- opzittende gedresseerde kleurdwerg. Overheidsvoorlichting moet functie hebben in communicatie tussen bestuur en burger BONN President Tito zal zondag in Bonn politieke besprekingen voe ren met bondskanselier Brandt. De Zuidslavische president komt dan uit Luxemburg, waar hij vrijdag wordt verwacht, na afloop van zijn verblijf in België. zo zei dr. Jongbloed, die meende dat er op het punt van de interne mi lieuhygiëne voor bedrijfsartsen veel te doen is. Profiteurs Het ziektepercentage in ons land is gemiddeld opgelopen van ca. 3'It in 1948 tot ca. 8 nu. De buitenlandse ar beiders hadden tien jaar geleden de laagste ziektecijfers (2 pet.), maar thans dreigt dit ziektepercentage dat van de Nederlandse werknemers nog te overtreffen. Dr. Jongbloed, die zei dat hij een percentage van 4 normaal en redelijk vindt, meende dat ook bij de buitenlandse arbeiders de geringe bedrijfsgebondenheid een grote rol speelt en verder o.m. heimwee, veel en lang overwerken en zwaar werk. De werkgeversvertegenwoordiger noemde het bijzonder zuur dat een aantal profiteurs van de sociale maat regelen het inkomen en de welvaart van de bonafide werkers besnoeien. •Het zou wel eeps kunnen zijn dat ca. (Vervolg van pagina 1) Het moet echter niet zo zijn dat iedereen bij een bepaald de partement elk stuk informatie kan krijgen, dat niet onder de uitzonderingsbepalingen valt. De informatie moet een functie ver vullen in de communicatie tus sen bestuur en burger.. De geïnteresseerde burger moet wel door de betrokken instantie geïnfor meerd worden over de inhoud van het besluit waarnaar zijn belangstelling uitgaat, alsmede over de motieven en het feitenmateriaal die tot het besluit hebben geleid. Dit geldt ook voor besluiten van de ministerraad. Evenmin als elders in de rijksdienst zal er voor de raad een verplichting moeten komen, agenda's en notulen openbaar te maken. De standpunten van de afzonderlijke mi nisters dienen eveneens bekend te worden gemaakt. Nog enkele andere punten uit de re geringsnota elk departement moet beschikken Loonstop is onuitvoerbaar''' AMSTERDAM Volgens NVV- voorzitler Kloos zijn er aanwijzingen dat artikel acht in de loonwet van minister Roolvink zijn langste tijd heeft gehad, waardoor uitzicht ont staat op herstel van het overleg tus sen vakbeweging, regering en be drijfsleven. In een toespraak op het congres van de bij het NVV aangesloten alge mene Nederlandse bond voor de bouwnijverheid in Amsterdam, zei de heer Kloos gisteren dat er geen spra ke is van de terugtocht van het NVV. ..Wij hebben altijd gesteld, dat als artikel acht zou worden geëlimineerd, een basis voor herstel van het overleg zou zijn gevonden. Dat is nog steeds ons standpunt." Wilde acties De door de regering voorgestelde loonstop vond geen genade in de ogen van de heer Kloos. Hij noemde het regeringsplan onuitvoerbaar, omdat daardoor een ongecontroleerde loon- beweging zal ontstaan. Het effect van de loonstop zal een voedingsbodem leveren aan ongecontroleerde wilde acties om een nieuwe loonexplosie. Naar aanleiding van de arbeidson rust in het Watergebied een maand over een permanente informatie-desk, waar bezoekers in eerste instantie de weg kan worden gewezen. in grote departementsgebouwen dienen geschikte ruimten te zijn, waar zij die informatie wensen, de ze kunnen krijgen. O De overheidsvoorlichting mag niet het karakter van public-relations krij gen. Er moeten wel public-relations- adviseurs in de overheidsvoorlichting worden betrokken bij concreet ge richte acties, die betrekking hebben op politiek-niet controversiële over heidsactiviteiten. Over de noodzaak en het nut van de instelling van een openbare infor matiebank wil de regering zich nog nader beraden, evenals over het uit geven van beknopte departementale gidsjes. In beginsel staat de regering evenals de Raad van State zelf niet afwijzend tegenover openbaar making van de adviezen van de raad over wetgeving. Wat de kabinetsformaties betreft neemt de regering het volgende standpunt in: het moeilijke proces van de formatie mag door publikaties niet worden bemoeilijkt en ook mo gen ze niet in strijd komen met de onschendbaarheid van het staats hoofd. Het wordt niet bij voorbaat juist geacht, tijdens de (in)formatieperiode alle beschikbare informatie openbaar te maken. Het verkennende werk van de informateur leent zich minder voor openbaarheid dan bijvoorbeeld het rapport van een formateur. De tweede conclusie van de rege ring is dat het aandeel van het staatshoofd in de gedachtenwisseling geen onderwerp van publieke discus- Vredesplan geleden en het daarop gevolgde stich- j sje mag worden. Daarover dient dus tmgsakkoord betreffende- ppn pxlra 1 i;;,i,.i„ uitkering, zei de heer Kloos dat de daardoor bereikte bestedingsimpuls van ruim een miljard gulden inder daad niet mag worden onderschat. De heer Kloos heeft er evenwel geen sla peloze nachten van en hij betreurt het, dat de critici en commentatoren van nu zo zeer het accent leggen op de mogelijke gevolgen voor de natio nale economie. Hij vond het onjuist, dat de sociale kant. die een maand geleden nog zoveel opgeld maakte, thans wordt vergeten. Een alternatief zou een maand ge leden zijn geweest een volkomen on gecontroleerde loonbeweging en daardoor zouden ook dikwijls span ningen zijn ontstaan. De heer Kloos durft nu de stelling aan dat een juis te keuze is gemaakt met de extra uitkering en dat niet de alternatieve oplossing is gekozen. periode te worden gezwegen. De rege ring wil het ten slotte aan de (infor mateurs overlaten om te bepalen wanneer de adviezen van de fractie voorzitters openbaar worden gemaakt. Kogelvrije wanden in Zwitserse toestellen I ZURICH De Zwitserse lucht vaartmaatschappij "Swissair" zal ko- gelvrije wanden laten aanbrengen tussen de stuurcabine en de passa giersruimte en haar vliegtuigen van een televisieinstallatie laten voorzien ter observatie van de inzittenden. De maatschappij was er al eerder toe over gegaan gewapende bewakers aan boord van haar toestellen mee te laten vliegen. HET VREDESPLAN van president Nixon spreekt tot de verbeelding van al degenen, die zich de laatste jaren hebben afgevraagd, waarom de oorlog in Vietnam moest voort duren en zelfs werd uitgebreid tot Laos en Cambodja, terwijl een eer volle beëindiging was beloofd. Van het grootste belang is, dat zo snel mogelijk het vuren wordt gestaakt en het doden ophoudt. Of dit zal gebeuren hangt ervan af, of spoe dig overeenstemming kan worden bereikt over de wijze, waarop het internationale toezicht kan worden uitgeoefend. Een akkoord kan ook worden be moeilijkt, als de Noordvietnamese en Vietcongtroepen proberen, hun posities vóór het ingaan van een bestand zoveel mogelijk te verster ken. De grootscheepse aanval in Cambodja zou een slecht voorteken kunnen zijn. Opvallend is, dat Nixon geen ver snelde terugtrekking van Ameri kaanse troepen aankondigde. Wel stelde hij voor onderhandelingen te beginnen over een tijdschema, maar dan als onderdeel van een algehele regeling. En die kan nog lang op zich laten wachten. Zulk een regeling moet geheel Indo china omvatten. Zij zou uitgedok- derd moeten worden op een vredes conferentie, zoals die in 1954 voor het eerst in Genève werd gehou den. Het is bekend, dat Hanoi en vooral Peking er geen voorstan ders van zijn. Om die reden is Nixon dan ook be reid, hierover op de Parijse vre desconferentie te praten, zolang over een Geneefs gesprek geen overeenstemming bestaat. Als in Hanoi de wil aanwezig is om tot vergelijk te komen, is er dus ook een weg. Ht is gen gmakkelijke wg. want Nixon heeft wat Vietnam betreft duidelijk gemaakt, dat er twee par tijen zijn. Iedere zinvolle regeling moet voor beide partijen aanvaard baar zijn. Zij dient rekening te houden met de aspiraties van alle Zuidvietnamezen. De regering Thieu-Ky te Saigon hoeft zich geen zorgen te maken. Ameri ka zal niet buiten haar om hande len. Voor Hanoi is dit geen aan trekkelijke gedachte. Het kan echter moeilijk verwachten, dat het Indo china op een presenteerblaadje krijgt aangeboden. DRIEBERGEN Geen woorden, maar daden, democratisering van de vakbeweging zelf, meer maatschappij kritiek, anti-kapitalistisch vakbonds- beleid, arbeiders-zelfbestuur, meer aandacht voor de factor arbeid en een ingrijpende wijziging van de vak bondsstrategie zijn enkele wensen die de Werkgroep voor een maatschappij kritische vakbeweging gisteravond heeft geformuleerd in een „praatstuk", waarmee men in de komende maan den binnen het NVV. NKV en CNV wil gaan opereren. In de werkgroep zitten 26 bestuur ders en leden van vakbonden die ver ontrust zijn over het feitelijk functio neren van de vakbeweging. Zij heb ben hun verontrusting na maanden lang discussiëren neergelegd in voor lopige uitgangspunten. Discussies Eefi centraal punt is de stelling dat in het functioneren van de vakbewe ging haar maatschappij-kritische taak onvoldoende wordt uitgeoefend. De werkgroep zal in de toekomst ook proberen discussies, met name gericht op de uitwerking van een duidelijker strategie voor een maatschappij-kriti sche vakbeweging, met zoveel moge lijk vakbondsleden en vakbondsafde lingen op gang te brengen. De „26" willen geen activiteiten die een democratische besluitvorming in de vakbeweging doorkruisen. Zij wil len aan die besluitvorming zelf een bijdrage leveren. „Nieuw Links" De groep kwam in juni in de pu bliciteit, nadat de voorzitter van de CNV-bond van hoger personeel, dr. P. H. van Gorkum, de oprichting had bekendgemaakt. De groep beoogde de radicale krachten binnen de vakbewe ging te bundelen en werd door dr. Van Gorkum aangeduid als een soort Nieuw Links in de vakbeweging. Tot de aanhangers behoorden aanvanke lijk ook CNV-secretaris De Graaf en de CNV-stafmedewerkers Gerritsen en Terpstra. De voorzitters van de drie vakcen trales distantieerden zich onmiddel lijk van hun kritische bestuurders, en die trokken zich terug omdat ze zich achteraf niet konden verenigen met het creëren van structuren die de be staande kanalen voor beleidsvorming doorkruisen. De werkgroep (veertien NW-ers, negen NKV-ers en drie CNV-ers) acht een belangrijke koerswijziging in de richting van een werkelijke radicale doorbreking van de economische machtsverhoudingen noodzakelijk. Dat kan alleen gebeuren als de meerderheid van de werkende bevol king gaat inzien dat deze doorbreking voorwaarde is voor de opbouw van een menswaardige samenleving. De groep vreest dat de vakbeweging te weinig doet om het bewustwor dingsproces op gang te brengen, ja dat zij nog een bijdrage levert tot de moedeloosheid van velen. Als eerste vereiste zien de kritische vakbonds leden daarom dat de vakbeweging zelf wordt gedemocratiseerd. Zelfbestuur De werkgroep noemt als een van de oorzaken van de verontrusting dat de vakbeweging geen duidelijke toe komstvisie ten aanzien van een alter natieve maatschappij heeft. Vak- bondsbeleid moet anti-kapitalistisch zijn. Er moet worden gestreefd naar een fundamentele democratisering van de besluitvorming in het econo misch leven. In dit verband pleit de groep voor arbeiders-zelfbestuur, in verband met doelbewuste solidariteitsacties voor ontwikkelingsgebieden in binnen- en buitenland, naar Joegoslavisch model. Acties De werkgroep vindt dat de onder nemingsraad door zijn structuur te weinig mogelijkheden biedt om de meningen en belangen van het perso neel tot gelding te brengen. De lei ding van de vakbeweging moet zich zelf niet in de eerste plaats zien als de belangrijke vertegenwoordiger van de „factor arbeid". Belangrijker is het vormen van een voorhoede in de strijd voor een betere samenleving en het richten van de gezamenlijke ac ties op die punten waar de onhoud baarheid van de huidige machts- en inkomensverhoudingen het duidelijkst kan worden aangetoond. Gepleit wordt voor een inkomens politiek die de verschillen tussen alle soorten inkomens aanzieniyk terug brengt. waartoe een verhoging van het minimumloon en de instelling van een maximum-inkomen onontbeerlijk zyn. Verwezenlijking van alle verlangens vraagt om een „ingrijpende herzie ning" van de vakbondsstrategie. Het niet ontwikkelen van een dergelijke strategie betekent volgens de werk groep dat het initiatief voor sociale acties aan anderen wordt overgelaten, figuren die niet altijd het belang van de werknemers op het oog hebben. De Gaulle in '61: PARIJS In het zojuist versche nen nieuwste deel van de memoires van generaal De Gaulle, staat te le zen dat deze in 1961 tot de toenmalige president der VS, John F. Kennedy, had gezegd dat elke interventie in In dochina zou leiden tot een „eindeloos verward raken." Kennedy had tegen hem gezegd dat zoals de zaken in Indochina verlie pen, het afging op het vormen van een Sowjet-sfeer. De Gaulle had daarop geantwoord dat interventie in dit gebied tot een eindeloos verward raken zou voeren. „Op het moment dat landen ontwa ken, heeft geen enkele buitenlandse autoriteit, hoe groot ook, daar een kans. De ideologie die u biedt zal niets doen veranderen en bovendien zullen de massa's haar verwarren met uw wil tot macht. Daarom zullen, hoe meer u betrokken raakt in de strijd tegen het communisme, de communisten de voorvechters van de nationale onafhankelijkheid gaan lij ken. AMSTERDAM De heer A. Prins, voorzitter van de raad van bestuur voor het bouwbedrijf, heeft tijdens het jubileumcongres van de Alge mene Bond voor de Bouwnijverheid een beroep op de vakbonden gedaan bij de komende loononderhandelingen hun eisen te matigen. De heer Prins acht loonstijgingen die de productiviteitsverhoging ver te boven gaan, nadelig voor de natio nale economie, waarvoor de vakbon den mede verantwoordelijk zijn. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Prof. dr. J. W. van Hulst, de landelijke voorzit ter van de CHU, neemt het dui delijk op voor Koos Huijsen, de voorzitter van de CHJO tegen de aanvallen van de Centrum Ge spreksgroep. De heer Huijsen, zo verklaarde de Unievoorzitter desgevraagd tegenover ons, le vert een positieve bijdrage in het werk voor de CHU. Hij heeft kans gezien een groep jongeren aan ons te verbinden die ons an ders beslist verlaten zouden heb ben. De Centrum Gespreksgroep, die de behoudende richting in de Unie ver tegenwoordigt, heeft dezer dagen bui ten het Uniebureau om een brief aan, de leden van de CHU gestuurd waar in wordt gewaarschuwd tegen een links ombuigen van de CHU en voor een dreun die de CHU bij de komen de verkiezingen weer zal oplopen. Prof. dr. J. W. van Hulst De Centrum Gespreksgroep is weer aktief geworden nu de kandidaatstel ling -voor de verkiezingen van de Tweede Kamer van volgend jaar voor de deur staat. De kiesverenigingen in de CHU 'hebben voor een groslijst van 300 namen gezorgd. In de brief, waarvan men op het Uniebureau nog geen exemplaar had ontvangen moet vooral Koos (Huijsen het ontgelden. De CHJO-voorzitter worden terreurmethoden verweten. In de brief wordt gewaarschuwd tegen de te sterke invloed van de CH-jongerenorganisatie en tevens het links-georiënteerde dagelijks bestuur. Ze zijn jong Unievoorzitter prof. Van Hulst waardeert het werk van Koos Huij sen voor de CHU positief. Alk de ion- geren geen opositic voeren, zegt de voorzitter, zijn ze eigenlijk niet jong. Ze mogen lastig zijn, maar aan de andere kant is het niet juist dat ze de lakens gaan uitdelen. Het liefst ziet prof. Van Hulst de Unie als een groot gezin dat bij el kaar moet blijven. De jongeren horen er in en ook de Centrum Gespreks groep. De vrees van deze groep voor „verlinksing" van de Unie deelt prof. Van Hulst niet. Lijsttrekker Udink. zegt hij. is toch geen linkse figuur, die je kunt ver denken van marxistische denkbeel den. Hetzelfde kan ook gezegd wor den van staatssecretaris Kruisinga. De voorzitter van de- CHU maakte er geen bezwaar tegen dat de Cen trum Gespreksgroep zich tegen ande re leden van de CHU keert. Dit is een goed democratisch recht. Maar wel was het hem liever geweest dat de groep dit had gedaan in het verband van de organisatie van de CHU. Een 'zogenaamde commissie van wijze 'mannen zal verder over de kandidaten voor de Tweede Kamer oordelen en een advies uitbrengen aan de kiesverenigingen die de laat ste beslissing hebben. De zittende Kamerleden staan automatisch weer op de groslijst. Al leen freule Wttewaall van Stoetwe gen en de heer Van der Peyl stellen zich niet herkiesbaar. Als opvolgster van de freule en vertegenwoordigster van de CH-vrouwenorganisatie wordt mevrouw N. C. de Ruiter uit Delft genoemd. De heer Huijsen is dan de kandi daat voor de jongerenorganisatie. -o-o- WASHINGTON Aan het einde van zijn „grote Vietnamtoespraak", waarin president Nixon zijn nieuwe vredesplannen ontvouwde, vroeg hij zioh af wat aanvaarding van de voor stellen zou betekenen. „Sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog is altyd wel ergens in de wereld een oorlog gaande ge weest. De kanonnen hebben nimmer gezwegen. Door totstandbrenging van een bestand in Indo-China cn strikte handhaving van het staakt-het-vuren in het Nabqe Oosten, zouden we voor het eerst in een generatie over de gehele wereld de welkome klank van vrede kunnen horen. wy zouden enige reden hebben te hopen dat wy aan het begin waren gekomen van het einde van de oorlog in deze eeuw. Wy zouden dan misschien op de drempel staan van een generatie van vrede. Er is geen doe! dat deze natie ter harte gaat, cn dat my meer ter harte gaat, dan de bouw van een nieuwe yredesstructuur in de wereld, waarin elk land met inbegrip van Noord-Vietnam zowel als Zuid-Vietnam vry en onafhankelyk kan zyn zonder vrees voor agressie of overheersing van buitenaf. Ik denk dat iedere Amerikaan diep in zijn hart wel vindt dat de blyvende en meest grootse bijdrage die de Verenigde Staten kunnen leveren tydens deze periode, waarin wy de sterkste natie ter wereld vormen, is dat onze macht werd gebruikt om de vrijheid te verdedigen, niet die te vernietigen, om de vrede te bewaren, niet die te verstoren. Het is in die geest dat ik dit voorstel doe voor een rechtvaardige vrede in Vietnam en Indo-China. Ik vraag de leiders in Hanoi dit voorstel in dezelfde geest te be antwoorden. Laten wy onze kinderen schenken wat wy in deze eeuw niet hebben gehad, een kans om een gene ratie van vrede te genieten." aldus Nixon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5