Koudekerk wil zelfstandig blijven iei t< Catalaans schilder in het Duivenhuijs Modern toneel in traditionele vormL 'Zijlkwartier' 25 jaar Vanavond vergadert Planologie Gemeente Koudekerk aan den Rijn BEKENDMAKING VOORHOUT Gemiva heeft plannen NIEUWKOOPSE SCHOOL WON DE CUP YO-YO-FINALE IN ALPHEN NATIONAAL ONDERWIJS INSTITUUT ALPHEN AAN DEN RIJN een BEZORGER NIÉUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 OKTOBER 19? (Van onze correspondent) KOUDEKERK Ook Koudekerk valt, volgens de „plannenmakers" van het ministerie van Binnen landse Zaken onder de gemeenten die t-z.L van de kaart behoren te verdwenen. Het heeft minder dan zesduizend inwoners. Bq twee ge legenheden gaven burgemeester C. M. v. d. Linden en wethouder W. v. Vegten („Ik ben Koudekerker in hart en nieren") al blqk van hun ongenoegen. De gemeenteraad werd al een nota in het vooruit zicht gesteld om over deze zaak te discussiëren. De politieke partijen zagen in de ver kiezingsstrijd van dit voorjaar al donkere wolken aan het firmament verschijnen: de vette leus „Kou dekerk zelfstandig" in één der ver kiezingspamfletten spreekt voor zichzelf. Algemeen is men het er over eens dat een kleine gemeente (Koude kerk heeft ruim 3300 inwoners) minder „self-supporting" kan zijn dan plaatsen met bv. meer dan 10.000 inwoners. Daartegenover stelt men echter de vele gemeen schappelijke regelingen die ge meenten onderling treffen, om te gemoet te komen aan de eisen van deze tijd. Koudekerk is geen achtergebleven gebied. In 1967 werd de opening van een zwembad als een unicum bestempeld. Welke gemeenten van deze omvang beschikken over een uitgebreid sportpark met twee tennisbanen en drie voetbalvelden? Is ook een verzorgingshuis voor bejaarden met 60 bedden (een staaltje van goede samenwerking tussen Koudekerk en Hazerswou- de) niet een zaak, waarop men trots kan zijn? En als alles meezit, beschikt Koudekerk volgend jaar over een prachtig vrije-tijds-cen- trum annex sporthal. Buitenstaanders verbazen zich nogal eens over de gescheidenheid die er, op bestuurlijk niveau, bestaat tus sen Koudekerk en Hazerswoude. Zo ook de heer J. de Geus, lid van Provinciale Staten van Zuid-Hol land, afgelopen winter op een ver kiezingsbijeenkomst. Inderdaad hebben Koudekerk en de Rijndijk veel gemeen. Kerkelijk, econo misch en cultureel zijn beide plaat sen volledig op elkaar aangewezen. Er is vrijwel geen vereniging te vinden, die niet de aanduiding Koudekerk/Hazerswoude (of an dersom) in haar statuten heeft. De Oude Rijn en een drukke auto strada houden beide gemeenten kunstmatig gescheiden. Op parti culier terrein dus veel samenwer king. Ook de gemeentebesturen willen nauwer kontakt Binnenkort komen de beide colleges van b. en w. voor de tweede keer in korte tüd samen, om over ge meenschappelijke problemen van gedachten te wisselen. Er is dus een kentering aan de gang, waar aan de nieuwe samenstelling van de beide colleges niet vreemd is. Zullen Koudekerk en Hazerswoude- Rijndijk ooit één worden? Nuch tere realiteit zegt, dat beide ge meenten méér bindt dan scheidt. Hazerswoude (Dorp en Rijndijk) zit met ongeveer 9000 inwoners op rozèn en Koudekerk zit in de hoek waar de ministeriële klappen kun nen vallen. Welke plannen de mi nister met Koudekerk ook mag hebben of nog zal krijgen, vast staat dat iedere discussie over dit onderwerp zal uitmonden in het hartgrondige verlangen „Koude kerk moet zelfstandig blijven". Daarover zullen de commissieleden van planologie, die vanavond in be sloten vergadering bijeenkomen, het wel gauw eens zijn. De burgemeester van Koudekerk aan den Rijn maakt bekend dat de raad dier gemeente op 29 september j.l heeft be sloten te verklaren dat een herziening wordt voorbereid van het gehele bestem mingsplan La gewaard. Het besluit ligt met ingang van 12 okto ber ter inzage ter gemeentesekretarie van Koudekerk aan den Rijn afd. AZ. De burgemeester der gemeente Katwijk maakt ingevolge het bepaalde in artikel 31 van de wet op de Ruimtelijke Orde ning bekend dat het door de raad dezer gemeente op 29 mei 1969 vastgestelde be stemmingsplan „Schutterswei", gedeelte, lijk goedgekeurd door gedeputeerde sta ten der provincie Zuid-Holland d.d. 17 juni 1970. B no. 8492 (le afd-), G-S. 186/1, onherroepelijk is geworden. Genoemd bestemmingsplan ligt met in gang van 9 oktober a.s. ter gemeente secretarie (kamer 12) voor een ieder ter inzage- Katwijk. 8 oktober 1970 De burgemeester van Katwijk. A. G. Vermeulen. Burgemeester en wethouders van maken bekend, dat zij voornemens zijn krachtens artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te ver lenen van de voorschriften van het be stemmingsplan .Plan Dorp" en in samen hang met artikel 50, achtste lid, van de Woningwet bouwvergunning te verlenen voor. het veranderen c.q. vergroten van het woonhuis Willem Botsstraat 1. kadastraal bekend gemeente Voorhout, sectie B. nr. 3689. Het bouwplan met de daarbij behorende bescheiden ligt met ingang van 9 oktober 1970 gedurende 14 dagen ter gemeente secretarie, afdeling algemene zaken, ter inzage. Gedurende deze termijn wordt een ieder in de gelegenheid gesteld eventuele be zwaren tegen het verlenen van de ge vraagde vergunning schriftelijk bij hen in te dienen. Voorhout, 8 oktober 1970. Burgemeester en wethouders voornoemd, de burgemeester G. A. Stolwijk de secretaris J. W. v, d. Aardweg. LEIDEN In 't Duivenhuijt aan het Rapenburg exposeert tot 20 oktober de Spaans-Cata laanse schilder Joan Vila Mon- cau etsen en tekeningen. In zijn land is Moncau directeur van de academie voor schone kun sten van Olot. Zijn opleiding ontving hij aan de Academie van Palma-Mallorca. Hij loordt beschouwd als een der grootste hedendaagse schilders van zijn land en als zodanig ontving hij opdracht toezicht te houden bij de restauratie van het be roemde Romaans-Catalaanse Benedictijnenklooster Ripoill. Hij bracht daar tevens eigen schilderingen aan achter het altaar. In de collectie, die nu in Leiden wordt geëxposeerd, doet Moncau zich kennen als een wat fatalistische na tuur, die toch min of meer relative rend staat tegenover de Spaanse toe standen wat betreft religie en de beleving daarvan in zijn land. Zijn relativisme illustreert hij onder meer met de afbeeldingen van insecten- vormen als onderdeel van vele pren ten. Hij beschouwt deze dieren als de vertegenwoordigers van de droef heid over het klimaat van het Spaan se religieuse leven- In zijn meer „profane" prenten inogen we vooral wijzen op de zeer mooie hladén „Een licht op de zee", iwee kleine etsjes „Vogelverschrik- kcr'' en het subtiele „Kat", eveneens geetst. Wie het wil gaan zien kan (behal ve maandags) terecht tot en met 20 oktober 's middags van 2 tot 6 uur. WILLEM PRINS. ALPHEN De toneelavond van de Culturele Raad zaterdag in gebouw Nabij kan niet doorgaan. Dit omdat één van de hoofdrolspeelsters van net theatergezelsahap Wim Zomer deze week een auto-ongeluk heeft ge- nad. De opvoering van het blijspel „Kinderen vallen naar boven" is nu uitgesteld tot 31 oktober. Promoties LEIDEN De heer P. F. Bruning te Leiden, is gepromoveerd tot doc tor in de faculteit der geneeskunde op proefschrift getiteld „prothrombal A new concentrate of human pro thrombin complex for clinical use)"- De prom, was Prof. dr. E. A. Loeli- ger. De heer W. Vink te Leiden, is ge promoveerd tot doctor in de facul teit der wiskunde en natuurweten schappen op proefschrift getiteld ,.The winteraceae otf the old world (1. pseudowintera and drimys-mor- phology and pexoaiomy)". De prom, was Prof. dr. C. G. G- J. van Steenis. De heer P. W. Meijboom, te 's-Gra- venhage, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen op proefschrift getiteld „Synthesis and analysis of straight-Chain unsaturated aldehy des". De promotor was prof. dr. E. Having. LEIDEN Over enkele maanden hoopt de stichting Gemiva de plan nen rond te hebben voor de bouw van een nieuw tehuis voor de verpleging van geestelijk mindervalide patiën ten. Over vier jaar zou deze nieuw bouw. ter hoogte van rijksweg 4 en in de nabijheid van de huidige vesti ging in het voormalige Kruisheren klooster aan de Vrouwenweg, ge reed moeten zijn. Er komt een ak- kommoddtie voor 300 bedden. Het tot huize De Weipoort omgebouwde klooster telt 100 bedden. De directeur-psycholoog van huize De Weipoort, drs. G. P. J. Arts, deel de dit mee naar aanleiding van het ingebruiknemen van huize Zwieten aan de Hoge Rijndijk. In huize Zwieten zal de stichting Gemiva onderdak verlenen aan 18 imbeoiele en debiele meisjes in de leeftijd van 18 tot 30 jaar. In Huize De Weipoort worden dieper ge stoorde patiënten verpleegd, in het algemeen van 14 jaar en ouder. De heer Arts vertelde dat zijn stich ting bezig is met het opzetten van nog een aantal dagverblijven voor gehandicapten in de Randstad (4 projecten). Het doel van de stichting is de totale zwakzinnigenzorg voor haar rekening te nemen. Gemiva kocht in november 1967 het Kruisheren klooster. ALPHEN/NIEUWKOOP Een oorverdovend lawaai brak gisteravond in de bovenzaal van Avifauna's park- restaurant los toen de voorzitter van de jury, de heer J. B. Dinkla uit Haarlem, bekend maakte, dat de drie meisjes van de Nieuwkoopse Anne Frank school, te weten Anki van der Weijden, Rita van der Weijden en Nel van der Geest, voor hun school met fraaie schotels de eerste prijs hadden gewonnen met 70% punt. Daardoor is de Anne Frank-school voor een jaar in het bezit gekomen van de zilveren wisselbeker, die vorig jaar werd gewonnen door de leerlingen van de RK. huishoudschool Maria Coretti in Hilversum. De directeur van de school, de heer J. Smit, nam de beker met trots in ontvangst. Anki van der Weijden had het leeuwedeel in dit suc ces geleverd, namelijk 29 punten voor het opmaken van de gamituurschotels. Zij behaalde ook het hoogste aantal punten van alle deelneemsters, waarvoor zij een gouden armbandhorloge uit handen van de voorzitter van het Bedrijfschap voor het Slagersbedrijfde heer D. Groeneweg, in ontvangst mocht nemen. Rita van der Weijden leverde haar aandeel met haar warme schotel en Nel van der Geest met haar grote vleesschotel. De eerste prijs voor de grote vleesschotel ging naar Loes Sprókkereef van de Chr. Huishoudschool De Sprong- te Utrecht en de eerste prijs voor de warme vleesschotel naar Carola Onstein van de school De Dobbe te Zoetermeer. Op de foto: Rita van der Weijden, directeur J. Smit, mejuffrouw S. van Buuren, Nel van der Geest en Anki van der Weijden. ALPHEN In korte tijd is het ge moderniseerde Yo-Yo-spel bij de jeugd populair geworden. Zaterdag middag vindt om 15 uur in het club huis Kindervreugd, Hugo de Groot straat 100. de eerste regionale finale plaats. De eerste prijs is een vouwfiets, tweede t,m. vijfde prijs een draag bare radiogrammofooncombinatie, de zesde een transistorradio en verder stelt Zijerveld's Limonade Industrie N.V. nog een groot aantal andere prijzen beschikbaar. LEIDERDORP Vrjjdag 9 okto ber a.s. zal de heer L. C. Bulens het feit herdenken dat hy 25 jaar gele den op de afdeling financiën in ge meentedienst kwam. Er is gelegen heid de heer Bulens te feliciteren vrydag van 4.305.30 uur in een lo kaal van de Scheppingskerk. KOUDEKERK Als resultaat van een eerste informatie-bijeenkomst, begint dinsdag 13 oktober een Inter kerkelijke Gespreksgroep met 14 be langstellenden. Men komt bijeen op het adres Prinses Beatrixstraat 10. Nieuwe deelnemers kunnen zich tele fonisch opgeven onder nr. 2399. .'ervU is. wal LEIDEN Dat modern toneel en traditionele vormgeving een har monieus geheel kunnen vormen be wees de opvoering door de Haagse Comedie van het blijspel van An- dré Roussin in de vertaling van Fred Sterneberg „Je weert 't nooit". Alle elementen om dit te bereiken waren aanwezig: een kleine maar selecte oast, een verrukkelijk dé- oor, uitstekend verzorgde kostuums, een gegeven dat aanleiding moet zijn tot flitsende dialogen, een vooral in het begin vrijmoedige tekst, die aan duidelijkheid niets te raden overliet, dat alles op de planken gezet met vaart en élan. Ko van Dijk lm zijn rol van George Dreume, die in zijn gestrande hu welijk dat van zijn ouders als ide aal ziet en door een toevalligheid te weten komt dat zijn eigen af komst niet zo zuiver is, was een levensechte tirannieke vader, die niets meer over zijn moderne doch ter (Maria Stiegelis) te zeggen heeft, en een tierende bedrogen echtgenoot. Trins Snijders als Eve- lyne, zijn vrouw, en vooral Gijs- bert Tersteeg als zijn vader gaven uitstekend tegenspel waardoor het geheel aan diepte won. Do van Stek speelde op aanvaardbare wij ze de „zielige" figuur van de on getrouwde nicht, evenals Eli Blom Kinderboekenweek in Benthuizen BENTHUIZEN Gistermiddag vond in het dorpshuis „De Tas" de opening van de kinderboekenweek plaats. Loco-burgemeester B. Hart man verrichtte deze. Namens de Evenementencommissie sprak me vrouw Kwak-Huidenkoper een wel komstwoord. „De Evenementencom missie heeft diverse suggesties ge toetst. Zo was het Klara Boonstra, die heeft verzocht dit jaar eens wat meer aandacht aan het dier te besteden. Anderen zagen het als een gemis, dat zij (de kinderen) niet rustig aan een tafeltje konden zitten om boeken in te zien. Dat was toen ook niet moge lijk, omdat het in de hal van het gemeentehuis werd gehouden. Nu we ons dorpshuis hebben, heeft de com missie gezorgd voor een aantal zitjes in de tentoonstellingszaal. Aan de kinderdierenboekenweek is veel aan dacht besteed. De jeugd had de op dracht een affiche te maken. Niet minder dan 65 kinderen hebben vöor een inzending gezorgd. We hebben uit de diverse leeftijdsgroepen de beste ge haald en zij worden met een boeken prijs beloond. Alle overige inzenders ontvangen een kleiner boekje dan wel een dierenspel naar keuze". De gelukkige prijswinnaars waren Corrie van der Knijff en Marleentje Simhoffer; Korien Suidman, Hans Schilleman. Jaco van Noort en Jobert de Vries, terwijl Ria Rensink een eervolle vermelding heeft gekregen. De prijswinnende affiches hangen tot en met zaterdag in de foyer van „De Tas", de overige inzendingen aan de wanden in de tentoonstellingszaal. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 9 oktober: Hoog water 9.2122.03; laag water 4.38—17.12. LEIDERDORP Op 19 oktober a.s. zal de buurt- en speeltuinver eniging Zijlkwartier haar 25-jarig jubileum vieren. In het jubileum nummer van de vereniging geeft secretaris A. Pison een terugblik op vijfentwintig jaar buurtwerk. Zoals overad werd na de be vrijding ook in :het Zijlkwartier feest gevierd. Voor het afwikkelen vaji de zaken kiwam het comité, dat de feesten had georganiseerd, bijeen in het huis van de familie A. Roden burg en daar ontstond het idee om te komen tot het oprichten van een buurtvereniging. De oprichtingsver gadering werd gehouden op 19 ok tober 1945. Het was een veelbe lovende start, want er waren 50 personen aanwezig. De heer D. W. Weyers werd als voorzitter gekozen. Het was toen nog mogelijlk Sinter klaas persoorilijik bij ale 'kinderen van de leden een bezoek te larten brengen. Er werd ook een toneelclub op gericht. die vele malen in de kan tine van de Touwfabrieken een uit voering heeft gegeven. Het eerste uitstapje mert de kinderen had plaats op 31 augustus 1946. Door de groei van de wijk nam het ledental ook toe. St. Nico- laasmiddagen werden gehouden in het huis van mevrouw Wiebel. Het meubilair giing uit de kamer, een poppenkast kwam erin en steeds kwam een groep kinderen de voor stelling bijwonen. Het damescomité begon met het werken met kleinere clubjes. Handwerken, zagen, ballert. alles in de huiskamer.» Voor de vereniging was 1952 een moeilijk jaar. Een speeltuincommis- sie richtte een afeonderliike speel tuinvereniging op. Een door de gemeente beschik baar gesteld stukje grond werd als speeltuin ingericht. Doordat de ge meente de grond weer nodig had voor woningbouw, werd de ver eniging weer ontbonden. In 1958 startte een afdeling korf bal. Ondanks goede resultaten moest de korfbalvereniging na 3 jaar wor den opgeheven door gebrek aan spelers. Door de uitbreiding van de werk zaamheden werd het gemis van een clubhuis steeds sterker. Na een on derhoud met B. en W. werd dank zy hun bemiddeling, door de directie van de Touwfabrieken een directie keet beschikbaar gesteld en geplaatst op de speelweide. Vrijwilligers heb ben er vele maanden aan gewerkt. Door de aanleg van de Van der Marckstraat moest dit clubhuis verdwijnen en werd het nu in ge bruik zijn de clubhuis door de ge meente beschikbaar gesteld. Er is in de afgelopen 25 jaar een groot aantal ontspanningsmiddagen en -avonden verzorgd, kinderuitstap jes, culturele avonden, films, kaart-, contact- en bingo-avonden, viswed strijden en fiets-puzzeltochten. En dan de deelneming aan optochten, waarvoor 't damescomité veel werk verzette. Het feestprogramma van de jubi lerende vereniging is als volgt: za terdag 10 oktober feestmiddag in de kantine van de Touwfabrieken voor kinderen van 512 jaar; dinsdag 13 oktober van 7^-8.30 uur receptie in het clubhuis; zaterdag 17 oktober feestavond in „Den Burcht" in Lei den. (die Carel van der Plas die van de huisvriend Titus. Al met al een kostelijk stuk, van een goed opgekomen zichtbaar genoot. Noodschool Abdijlaaj wordt verplaatst naar Frederiksoor RIJNSBURG B en w stellen gemeenteraad voor een krediet t f 48.200 beschikbaar te sitellen vi het verplaatsen van de noodsch aan de Abdijlaan (7 klassen) het bestemmingsplan Frederil oord. Nu onlangs een begin is g ryp maakt met het opleveren van «i ningen daar, dient zo snel mogel 1 te worden voorzien in de groeien norm behoefte aan school- en zaalruim foren) aldus b en w. Omdat de eerste jaren de bescluj* bare ruimte nog niet geheel voor a derwij sdoeleinden nodig zal zijn, k» met de overplaatsing een tweele* d doel worden bereikt. Het voorstel houdt ook im dat voi zieningen worden getroffen aan i vrijkomende grond aan de Abd y laan. Het terrein kan grotendeels i rj gericht worden als parkeerruiml het B en w achten de behoefte daara in het centrum van het dorp vo doende omdat in die onmiddellijke i bijheid enkele openbare gebouw 1 staan. Het parkeerterrein zal uitsluitej bestemd zijn voor personenauto (veertig). Als afscheiding van h terrein aan de raadhuiszijde en ti h genover de gemeentewoningen de Graaf Florislaan zal een mui worden aangebracht. Aan weerszij j den van de muur komt een beplai t tingsstrook en het geheel zal wcb) gi den omgeven door een voetganger n ruimte. (Var oven aantï dan 1 den het slag' extr lijk urer bloed lands een verei genei in d< bedri Dr. schri te ve gezie norn aan De totale kosten worden geraaro meei op f 62.430. VALKENBURG Zoals wfo onze editie van vrydag jl. reeds melé den werd door een windhoos zienlyke schade aangericht aan dl werl in opbouw zijnde nieuwe akkomni0|' ratu datie aan de Zonneveldlaan van dl enz. voetbalvereniging Valken '68. Dl schade wordt geschat op ongevee f 15.000,Aangezien tijdens de bo« geen verzekering voor stormschad| V afgesloten kan worden moeit de» nog schade door de vereniging zelf worj n®11 den gedragen. Sportliefhebbers kun digi nen deze zware tegenslag voor dj vereniging helpen verlichten door q bijdrage te storten op postrekenii s 1653406, tn.v. J. v d Born, Remot champsstraat 3 te Valkenburg of i fait ster de rekening bij de Nederlandse Mil cïenstandsbank, beide met verme ding „Akkommodatie Valken '68". £a KATWIJK De hervormde predJ- de kant J. P. van Roon, heeft bedank! 811 voor het op hem door de hervormde gemeente te Leusden uitgebrachte me beroep. j ste KATWIJK Aet contact-adre kei van de Evangelische Omroep is vo« op< Katwijk Krijn Dubbeldam, Voor- we straat 107. Geïnteresseerden voor hf lidmaatschap kunnen zich daar geven. NOORDWIJK Aan de vergade ring van Tuinbouw en Plantkund :n het „Hof van Holland", zal eeo tentoonstelling verbonden zijn vai bloemstukjes, gemaakt door de cui sisten. Over „Het leven van bloemen vogels en insecten betrapt" zullen d heren Passchier en Verwey vertonen. RIJNSBURG Morgenavond on 8 uur zal ds. van den Bergh uit Kat wijk aan Zee in de zaal achter Chr. Geref. kerk een spreékbeur houden voor de herv. evangelisatie RIJNSBURG B. en W. stellei de gemeenteraad voor de exploitatie van de kantine op de voetbalvelden aan de Noordwijkerweg voor éér jaar te verpachten aan de vereni ging Rijnsburgse Boys. Onder auspiciën van het worden voor Katwijk en omgeving avondcursussen georganiseerd door: Institute of English Studies ENGELS voor: beginners gevorderden conversatie Cambridge certificate Instituto de Estudios Espanoles SPAANS voor: beginners Institut für Deutsche Sprache DUITS voor: beginners gevorderden conversatie Aanvang alle cursussen: eind oktober. Inschrijvingen/inlichtingen: elke donderdag- en vrijdagavond van 19.3021.00 uur in de Pr. Margnetschool. Meeuwenlaan 6. Katwijk, alsmede dagelijks bij het Secretariaat van het NATIONAAL ONDERWIJS INSTITUUT, Beethoven- laan 8, Leidschendam, tel. 01761 - 4564. De Nieuwe Leidse Courant vraagt voor zo spoedig mogelijk Leuke bijverdienste, geen incasso. Nadere inlichtingen: v. Leeuwen. P. Floriszstraat 32, Alphen aan den Rfjn of afd. inspectie Nieuwe Leidse Courant, Steenstnaat 37. Leiden Telefoon 01710-31441. hel

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4