BESTAND IN INDOCHINA' Overheidsstukken openbaar Commentaren Grootscheepse aanval van rode troepen in Cambodja Rem op bouw- produktie Het Kwartet Crita) Nieuw plan van Nixon Vredesconferentie Schema voor verdere terugtrekking VS Reacties op vredesplan van Nixon REGERING: UITZONDERINGEN VASTLEGGEN Nieuwe Leidse Courant Donderdag 8 oktober 1970 57ste jaargang t vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" joofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Niets wordt vaak zo onweer staanbaar verzuimd als een ge legenheid, die zich dagelijks voordoet. EBNER-ESCHENBA CH „Ik kan nauwelijks wachten op de dokter, als hij ziet dat de poppen bet nu ook hebben." UCT Uietn DE BILT De depressie tus sen Schotland en Noorwegen, die het weer in onze omgeving de laatste dagen bepaalde, neemt verder in betekenis af. Deze de pressie voerde ook in de hogere niveaus koude lucht aan en daar het zeewater nog relatief warm is, komen vooral boven zee en aan de kust buien voor, waarvan sommige met onweer. De frontale zone, die bij voor noemde depressie hoort, geeft met name in het Rhonedal en de Franse Alpen zeer veel regen. In het komende etmaal namen de luchtdrukverschillen boven onze omgeving nog verder af, zodat zich in de nacht en vroege och tend op uitgebreide schaal mist zal vormen. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: nul tot vijf; min. temp.: van ongeveer normaal tot vier graden onder normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot vier graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur; 70 procent: kans op een geheel droog etmaal: 30 pro cent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.6 cm (1008 millibar) stij gend. Zon en maan 9 oktober: zon op 6.53; onder 18.00; maan op 16.01: onder 14 oktober V.M- Hong Water Hoog water: 9 oktober: Rotter dam le getij 10.43-, 2e getij 23.49; Scheveningen 8.59-21.41; Vlissin- gen 7.48-20.41; Willemstad Tevens voor allerlei bruikbaar 7 Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straal: plaats: gironr.: tel.: Betaalt per O kwartaal Q maand BON - Het is altijd gemakkelijker geweest een oorlog te voeren dan een bestand te vestigen. Met het oog op het tot stand brengen van een rechtvaardige vrede moeten wij de uitdaging aanvaarden van lange en moeizame onderhandelingen", zei president Nixon. NIXON internationaal toezicht WASHINGTON President Nixon heeft vannacht in een toespraak tot het Amerikaanse volk een vredesplan ontvouwd, dat voorziet in een bestand onder internatio naal toezicht voor geheel Indochina. I Brandende auto's, barricades en waar na twee weken van rust districtshoofdstad aangewezen en c. iderc oheersten -gis- dé ongeregeldheden weer in 'dat nemen de chauvinistische teren weer het straatbeeld van volle omvang zijn losgebarsten. Reggioanen niet liet Italiaanse stadje Reggio. Reggio is, zoals bekend, niet als WASHINGTON/PHNOM PENH Niet bemoedigend voor president Nixon was vannacht het nieuws, dat Noordvietnamese en Vietcongtroepen in Cambodja een offensief zyn begonnen, dat als grootscheeps wordt omschre ven. De regering van Cambodja (dat morgen een repubiek wordt) heeft intussen Amerika laten weten, dat elk „staakt het vuren" vergezeld moet gaan van het terugtrekken van buiten landse troepen. Te Saigon reageeerde men op de rede van Nixon met de mededeling, dat deze na overleg met de regering Thieu-Ky werd opgesteld. De tegen standers van dit bewind juichten Nixons voorstellen toe. Ook de rege ringen van Australië en Nieuw-Zee- j land (landen die troepen in Vietnam hebben) stemmen met het initiatief in. In Amerika waren vooral de repu blikeinen opgetogen. De democraat Fulbright herhaalde echter zyn me ning, dat het huidige bewind te Saigon een regeling in de weg slaat. Hij bepleitte de vorming van een overgangsregering tot verkiezingen zijn gehouden. De democraat Mans- field verwacht, dat Hanoi het vre desplan zal verwerpen. Enkele uren vóór Nixons redevoe ring herhaalde radio-Hanoi dat er geen sprake kan zijn van wederzijdse terugtrekken van de troepen. Te Washington herinnerde men eraan, dat Hanoi .en Peking eerder al het idee van een nieuwe Geneefse con ferentie hebben verworpen. Het is bekend, dat de Russen er wèl wat voor voelen. Een bestand Functionarissen van het Witte Huis zeggen, dat ploegen communistische en geallieerde officieren het bestand kunnen controleren. Vermoedelijk wordt de formule toe gepast, die onmiddellijk na de ttweede wereldoorlog in China werd ge bruikt. Daar werden groepen commu nistische en nationalistische officieren aan wie Amerikaanse waarnemers waren toegevoegd naar gebieden gestuurd, waar vijandelijkheden aan de gang waren. Op een gegeven ogen blik werd nergens meer gevochten. Dit neemt niet weg, dat China niet lang daarna door de communisten on der de voet werd gfelopen. Van verschillende bestandsvormen werd een dieptestudie gemaakt, die de twintig voornaamste provincies van Zuid-Vietnam omvatte. Het resultaat was, dat Nixon het veilig achtte, met zijn voorstel te komen. Te Washing ton gelooft men piet dat een feite lijke verdeling van Zuid-Vietnam on vermijdelijk wordt. Volgens dezelfde zegslieden laat Nixon de details van een bestand over aan een internationale vredes- conoferentie, waaraan alle mogendhe den moeten deelnemen, die belang hebben bij handhaving van de vrede in Indochina. Als Hanoi niet mee wil doen gaat de conferentie echter niet door. Overigens verwacht Nixon geen onmiddellijk antwoord van Hanoi en de Vietcong. Hjj hoopt, dat zyn plan serieus bestudeerd zal worden. Dan kan het een nieuwe verkennende fase in de Parijse onderhandelingen inlui den. Zoals verwacht heeft de Egyp tische nationale vergadering waarne mend president Anwar el Sadat kan didaat gesteld voor de opvolging vao Nasser. Een referendum onder de partijleden moet nog worden gehou den. Weinig bemoedigend voor hem was, dat enkele uren na zijn rede communistische troepen in Cam bodja hun grootste aanval tot nu toe begonnen. Het plan van Nixon komt op het volgende neer: onmiddellijk staken van het vu ren in Vietnam, Laos en Cambod ja, waarby beide partyen onder internationaal toezicht in hun stel lingen moeten blijven,*» een vredesconferentie over Indo- China, eventueel door uitbreiding van de onderhandelingen in Parjjs: een afspraak maken over een tijd schema voor volledige terugtrek king van de Amerikaanse troepen als onderdeel van ren algehele re geling; een politieke regeling die rekening tegemoet komt aan de verlangens van alle Zuidvietnamezen; onvoorwaardelijke vrijlating van alle krijgsgevangenen. Tijdschema Nixon kondigde niet een door som- migen verwachte versnelde terugtrek king van Amerikaanse troepen aan. Wel bood hij voor de eerste maal aan onderhandelingen over een tijdschema voor terugtrekking te beginnen. De Amerikaanse president vér- klaarde: „Voor de regering van Noord-Vietnam is de tijd aangebro- ken zich aan te sluiten bij haar buren inzake een voorstel op te houden met de oorlog en een begin te maken met het sluiten van de vr^de." Nixons vredesplan moet de Parijse bespre kingen uit een impasse halen. De Amerikaanse onderhandelaars in Pa rijs boden het vandaag aan de verte genwoordigers van Noord-Vietnam en de Vietcong aanbieden Volle steuii Nixon verklaarde dat zijn initiatief de volle steun heeft van de regerin gen van Zuid-Vietnam, Laos en Cam bodja. Hij zei een vredesconferentie over geheel Indo-China te willen houden, omdat de oorlog „niet kan worden genezen door slechts een van de gebieden waar hij is uitgebroken, te behandelen." Nixon was tot de slotsom gekomen dat een bestand een risico was dat in het belang van de vrede genomen kon worden. De Amerikaanse presi dent wees erop, dat hij de moeilijk heid van handhaving van een bestand in een guerrillaoorlog zonder frontlij nen niet onderschatte, maar, zo zei hij. „een onconventionele oorlog kan een onconventioneel bestand verei sen. Wij van onze kant zijn bereid op onze plaats te blijven en het vuren te staken. Ik vraag dit voorstel voor een bestand-op-de-plaats tot onderwerp van onmiddellijke onderhandelingen te maken. Mijn hoop is dat het de verstopping in alle onderhandelingen zal doorbreken." In een commentaar op Nixons rede merkten hoge Amerikaanse functio narissen op, dat de afgenomen mili taire activiteit in Indo-China het de president mogelijk had gemaakt voor de eerste maal formeel een ahsolute militaire stilstand voor hel hele ge bied fci te stellen. Nota minister Schut: DEN IIAACï „De komende jaren zullen minder bouwwerken gereed komen dan was verwacht," schrijft minister Schut in een nota aan de Tweede Kamer over het bouwpro gramma in 1971. Uit een vergelijking van de ontwik keling van de vraag naar bouwpro- duktie en die van de produktiecapa- citeit blijkt dat de vraag naar bouw- produkie een snellere toeneming te zien geeft dan de produktiecapaciteit. De tekortschietende produktiecapaci teit zal dan in feite een rem op de groei van de produktie vormen. De vraag naar bouwproduktie gaf in 1970 een stijging met vier procent ten opzichte van 1969 le zien en in 1971 ten opzichte van 1970 een stijging van 2Vs procent, wat neerkomt op een stijging van 6'/s procent in de periode 1969 - 1971. Het aanbod steeg in 1970 in het geheel niet, in 1971 met 2'/- procent, wat neerkomt op een stijging met 2Vs procent in de periode 1969 1971. Een voortdurende of wellicht nog toenemende schaarste aan financie ringsmiddelen kan er toe leiden dat de produktie in enkele bouwsectoren gebouwen voor gezondheidszorg en hygiëne, scholen, overheidsgebou wen, overige bijzondere gebouwen en weg- en waterbouwkundige wer ken een verdere belemmering vormt. Minister Schut signaleert een voort durende spanning tussen de vraag en het aanbod van arbeidskrachten op de bouwmarkt. Verwacht wordt dat het aantal pro- duktieve uren per werknemer in 1971 een teruggang met een V2 procent te zien zal geven, terwijl het produktie- volume per man-uur met 1 Vs pro cent zal toenemen. Beweging Het Sociaal Wetenschappelijk In stituut van de Vrije Universiteit heeft na drie jaar onderzoek een eindrapport bij het CNV op tafel gelegd, dat het resultaat bevat van een sociologische doorlichting van de christelijke vakbeweging in Ne derland. Leider van het onderzoek was prof. dr. H. J. van Zuthem. In grote lijnen was de inhoud van het rapport al bekend, omdat het eindresultaat vrijwel niet afwijkt van het tussenrapport dat in mei van het vorig jaar reeds werd ge publiceerd. Bevestigd is nogmaals dat de drang naar vernieuwing van de samenleving niet bijster groot is onder de CNV-Ieden, en bovendien blijkt ook bij het CNV de afstand tussen leiding en leden aanzienlijk te zijn. Er is geen dui delijke meerderheid voor een fusie van de drie vakcentralen, de leden kiezen over het algemeen weinig principieel voor de christelijke vak beweging en de doeleinden van de christelijke vakbeweging zijn niet voor ieder duidelijk. Op basis van deze uitslag formuleer de het CNV reeds een aantal be leidsconclusies. waarin voorgesteld wordt voor de toekomst de eigen identiteit van de christelijke vak beweging tc handhaven en daar naast naar vormen van samenwer king met de andere vakcentralen te zoeken. Ook de democratisering zal binnen de vakbeweging een grotere plaats moeten krijgen en de leden zullen beter doordrongen moeten worden van de principiële achtergrond van het streven van de christelijke vakbeweging naar vernieuwing en hervorming van de samenleving. Op 19 oktober a.s. zal de algemene vergadering van het CNV zich over het rapport en de beleidsconclusies uitspreken. De afdelingen hebben het afgelopen jaar reeds de gele genheid gehad zich een mening te vormen. In de algemene vergade ring zal het definitieve beleid van de christelijke vakbeweging voor de toekomst worden vastgelegd en vervolgens in een nieuw visiepro gram uitgewerkt. Het rapport komt thans nog geheel voor rekening van het wetenschap pelijk instituut, dat ook de naam „Onbeweeglijke beweging", aan het rapport meegaf. Wc dachten overigens, dat het CNV niet teleurgesteld behoeft tc zijn over de uitslag van het onderzoek. Een dergelijk rapport zou bij de meeste organisaties dit resultaat opleveren. De afstand leiding-leden is om begrijpelijke redenen overal vrij groot, de principiële overtui ging is in onze moderne tijd ner gens het sterkste punt. en vrijwel overal moet de leiding de stuwing aan de organisatie geven. Een duidelijk positief punt is. dat de leden zich niet uitgesproken heb ben voor een op één hoop gooien van de hele vakbeweging. Voorts dachten wij, dat de christelijke vakbeweging de afgelopen zestig jaar niet zo „onbeweeglijk" is ge weest. Er zijn vele belangrijke ini tiatieven te noemen, die veel invloed hebben uitgeoefend op de structuur van onze samenleving. Het onderzoek dat thans verricht is wijst er ook op. dat het CNV niet bij de pakken gaat neerzitten, maar, na een grondige inventari satie van de meningen in eigen kring, een duidelijk beleid voor de toekomst wil formuleren en de ver werkelijking van dit beleid met kracht ter hand gaal nemen. Aan de maatschappelijke verhoudin gen valt nog veel te doen. zeker voor leden van een christelijke or ganisatie. Grote hopen vuilnis, een normaal straatbeeld in de Britse hoofd stadnadat de staking bij de stadsreiniging de elfde dag is in gegaan Mijn naam: straat: plaats: Als beloning voor mijn activiteit Vontvang ik het gezellige Pletina I schaaltje cadeau. M [Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden DEN HAAG De regering is van plan een wettelijke verplich ting tot het openbaar maken van bestuurlijke informatie in te voeren. Dat zal overigens gelei delijk gebeuren. In een wetsont werp zullen de uitzonderingen op de regel nauwkeurig worden omschreven. In een vandaag gepubliceerde nota schaart de regering zich in grote lij- I nen achter het rapport dat de com missie-Biesheuvel enige tijd geleden over de openbaarheid van het be stuur heeft uitgebracht. De regering stelt voorop dat gelet moet worden op de grondslagen van ons staatsbestel en op andere demo cratische belangen: eenheid van be leid en ministeriële verantwoorde lijkheid tegenover het parlement, doelmatigheid van het bestuur en bescherming van de privésfeer. Er wordt onderscheid gemaakt tus sen actieve en passieve openbaarma king. De regering volgt de commis sie-Biesheuvel ten aanzien van ac- i tieve openbaarmaking van de rege- ringsplannen en andere informaties in het stadium van de beleidsvoorbe- J reiding. „Zodra met het oog op een goede democratische bestuursvoering opinie vorming van belang is, behoren de betreffende stukken openbaar te wor den gemaakt, en wel voor hen die 1 bij de materie betrokken zijn". Ook het voorstel van de commissie tot het j actief openbaar maken van de advie- 1 zen van de niet-ambtelijke organen, neemt de regering over. Wat de passieve openbaarmaking betreft, wil de regering een wettelij ke plicht invoeren tot het openbaar maken van besluiten met de mo tieven en feitelijke gegevens voor zover deze van belang zijn voor het inzicht van de bureger. Zij wenst geen openbaarheid van bestuurlijke informatie zonder meer ..omdat andere gewichtige belangen van staat en burger daaraan in d- weg staan". (voor vervolg zie pag. 5)

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1