Frantisek Fadrhonc: „Ik kan me geen afgang permitteren" Peter van der Sande aast op Ned. militair-elftal Links heeft nu de macht in handen in Bolivia Alarm op vliegveld na gerucht van sabotage NEDERLAND-JOEGOSLAVIË VUURDOOP Risico- loos' Oranje team Rodriguez uur-record verbetert van Frey Menigte droeg Torrez paleis in D'66 stelt vragen over sabotage Sparta op 20 okt. tegen Colerairie PSV speelt eerst thuis tegen Steaua Eerste afgang voor Tsjechen zonder vedetten Weer Merckx... Den Hertog blijft leider Hongaarse winst in Noorwegen Opbrengst wk-voetbal twee miljoen dollar BUNDËSLIGA 11 (DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 99 door ROB HARTOG ZEIST Dr, Frantisek Fadrhonc staat voor zijn vuurdoop. Georg Kesslers op volger als bondscoach van het Nederlands elftalgaat er zichtbaar gebukt onder- Zijn eens zo stoere, mannelijke houding, die hij in zijn Go Ahead-periode zo vaak eta leerde, lijkt de laatste dagen als bij toverslag verdwenen te zijn. Fadrhonc ziet de interland Nederland-Joegoslavië met angst en beven tegemoet. Dat is duidelijk. Met het afschrikwekkende beeld van zijn voorgangers Elek Schwartz, De- nis Neville en Georg Kessler voor ogen weet hij dat het Oranje-team niet mag falen. Dat hij bij een ne derlaag het middelpunt zal vormen van vaak onbarmhartige kritiek. En juist daar is de 55-jarige Tsjech van geboorte bang voor. Doodsbang zelfs. Fadrhonc heeft met zijn keuze voor het Oranje-team dan ook niet de minste risico's genomen. Hij geeft dat zelf toe'. „Wanneer ik had gede buteerd tegen een land als Luxem burg bijvoorbeeld zou ik spectacu lairder te werk gegaan zijn. Nu ech- Wim van Hanegem en bondscoach Fadrhonc tijdens de [Hans Eijkenbroek conditietraining in het KNVB-sportcentrum in Zeist, reiden op de waar de spelers van het Nederlandse elftal zonder I bijeen zijn om zich voor te be- wedstrijd tegen Joegoslavië. ter niet. Dat zou niet verantwoord zijn. Ik mag geen risico's nemen. Het Nederlandse voetbal kan zich geen afgang permitteren. We hebben Mexico gemist. Dat had nooit mogen gebeuren. Daarom moeten we Mün- chen halen. Met mijn persoontje als bondscoach. Niemand is er mee ge baat wanneer dadelijk weer een an dere als coach van het Oranje-team wordt aangesteld. De spelers niet en de KNVB niet. Vandaar dat ik een voudigweg niet mag falen". Dat betekent dat het Nederlands elftal zondag in de Rotterdamse Kuip zal opereren vanuit een ver sterkte defensie. Met als doel de Joegoslaven het scoren te beletten. Fadrhonc: „We spelen uiteraard niet op 00. Dat kan je voor eigen pu bliek niet doen. Maar ik ben er wel van uitgegaan dat de tegenpartij in ieder geval niet mag scoren. In feite heb ik maar één echte pur-sang aanvaller: Willy van der Kuylen. De anderen, Veenstra, Van Hanegem en Klijnjan heb ik op het middenveld nodig. Nico Rijnders en Wim Jan sen moeten de achterste linie zo nodig assisteren". Frantisek Fadrhonc heeft vertrou wen in zijn Oranje-formatie: „Het zijn stuk voor stuk jongens die in mijn stramien passen. Jongens die tot de laatste minuut voor een goed resultaat willen vechten. Desnoods tot ze er bij neervallen. Ik koop niets voor spelers die op persoonlijk succes uit zijn. We moeten een team vormen. Dat geeft de meeste kans op succes". Begrip Fadrhoncs voorgangers hebben het vaak bijzonder lastig gehad. Het zou vreemd zijn te veronderstellen dat de Tsjech daar geen last van zou hebben. Fadrhonc is er dan ook op voorbereid. „Ik heb me steeds voor ogen gehouden dat ik nu in een an der leefklimaat werk dan destijds bij Go Ahead. Ik heb nu met veel meer belangen rekening te houden. De clubbelangen bijvoorbeeld. Zeker nu nog vier Nederlandse clubs in een of ander bekertornooi meedraai en. Ik ben echter niet bang voor moeilijkheden. Ik weet van mezelf dat ik eerlijk ben. Dat ik begrip heb voor situaties als die van een Mou- lijn en een Keizer. Ik reken er daar om echt wél een beetje op dat ande ren ook begrip voor mij hebben. Met name de clubtrainers en de vereni gingsbestuur der en" Het is te hopen voor Dr. Frantisek Fadrhonc. Een man die zich volledig aan zijn taak wil wijden. Aan hem zal het niet liggen. Hij weet precies wat hij wil: München 1974... LA PAZ De machtsstrijd die in Bolivië is uitgebroken na het afzetten van president Ovando Canda lijkt te zijn beslist. De links georiënteerde generaal Juan Jose Torrez schijnt het heft stevig in handen te hebben genomen. Hij heeft steun gekregen van de stu denten en vakbeweging, in het bijzonder van de machtige tinorga nisatie. DEN HAAG Het tweede-kamer lid Dr. Imkamp (D'66) heeft minister Den Toom van defensie gevraagd of het waar is dat hij een sabotage-nota in voorbereiding heeft. Dr. Imkamp stelde deze vraag te gelijk met zijn verzoek om inlichtin gen over een uitspraak van minister Udink in de uitzending van „Brand punt" van 6 oktober, waarin de be windsman zou hebben gesteld dat „het aantal gevallen van sabotage in het leger hand over hand toeneemt"; Het kamerlid wil, indien deze uit spraak juist is, weten in hoeveel ge vallen een vermoeden van sabotage bestaat, in hoeveel gevallen sabotage bewezen is en welke vormen van sabotage die bewezen zijn, zijn voor gekomen. Het nieuwe bewind is het vierde sinds zondag toen de rechtse generaal Miranda een opstand ontketende met het doel president Ovando té ver drijven. Generaal Torrez, een aanhanger van Ovando, heeft sinds gisterochtend de macht in handen. Hij was dins dag al door de troepen die trouw ge bleven zijn aan het afgetreden staats hoofd, tot president uitgeroepen. Torrez heeft gistermiddag het pre sidentiële paleis in La Paz betrokken, waarheen hij letterlijk door een tal rijke menigte was gedragen. Vanaf het balkon van het paleis verkondig de Torrez dat de vier pijlers waarop zijn democratisch bewind zou berus ten, de universiteiten, de arbeiders, de boeren en de militairen zijn. Hij kondigde de juichende menigte aan dat een tijdperk van rechtvaardig heid en verbetering van de arbeids voorwaarden zou aanbreken. Torrez is een vurig aanhanger van het linkse revolutionaire nationalis me. Hij heeft in 1969 persoonlijk de nationalisatie van de Amerikaanse oliemaatschappij Bolivian Gulf Oil geleid. De roes als gevolg van de overwin ning van Torrez had gisteren in som mige gevallen het karakter van een revolutionaire opstand. Volgens een radiostation werden aanvallen ge daan op de bezittingen van rechtse politici, die generaal Miranda hebben gesteund. In één plaats gingen linkse elementen aan de haal met de in ventaris van de Amerikaanse inlich tingendienst en werd de Amerikaanse vlag in brand gestoken. Arbeiders na men de leiding over van het conser vatieve blad El Diario, de oudste krant van Bolivia. Het weer in Europa weer max. temp. gisteren neersl. Amsterdam mist 14 0 Brussel zw. bew. 14 2 Frankfort zw. bew. 17 0.7 Genève regen 17 12 Innsbruck zw. bew. 20 0 Kopenhagen mist 14 1 Locarno regen 14 25 Londen mist 15 0.1 Luxemburg mist 12 10 Madrid onbew. 18 0 Majorca regenbul 26 0.5 München mist 23 0 Nice zw. bew. 23 0 Parijs zw. bew. 13 3 Rome onbew. 21 0 Wenen mist 20 0 Zürich geh. bew. 20 0 Het Nederlandse militaire team heeft dinsdagavond ln Elsene (België) met 60—63 verloren van de Belgische mili tairen. De volleybalwedstrijd tussen de Neder landse en Belgische militaire teams eindig de ln een 3—2 overwinning voor de Belgen. De setstanden waren 11—15, 15—5. 15—10. 8—15, 15—11. LEEUWARDEN Een paar krjjtkrabbels op een vliegtuig tankwagen hebben gezorgd voor een alarmtoestand op vliegbasis Leeuwarden. Omdat men in de krqtlqnen een ban-de-bomteken meende te zien, werd onmiddel lijk aan sabotage gedacht. De basiscommandant nam maatre gelen en verbood elke vliegmanoeu- vre. Het toeval wilde, dat de bewuste tankwagen niet wilde starten. Boven dien vond men een plas kerosine on der het toestel. Geruchten deden de rest, want er zouden briefjes zijn ge vonden, waarin voor het vliegen met de brandstof uit de kapotte tankwa gen werd gewaarschuwd. Pas nadat wetenschappelijk was on derzocht dat het om goede benzine ging, kon het vliegen worden hervat. Het niet starten van het toestel was te wijten aan een losse bobinekabel van de motor en de plas brandstof aan een niet goed dichtgedraaide kraan. De leiding van de luchtbasis ontkent dat er geheimzinnige brief jes zijn getvonden. Naar de maker van het krijtfiguurtje wordt een onder zoek ingesteld. Het incident illustreert enigszins de reactie van minister Den Toom van Defensie op de uitlating van zijn col lega Udink, die in een televisie-inter view heeft gezegd dat het aantal sa botagedaden in het leger toeneemt. Minister Den Toom heeft hierop ge reageerd met woorden, dat we niet in een „sabotagepaniek" moeten geraken. Hij voegde daaraan toe dat er inder daad sprake is van toeneming van het aantal sabotagegevallen, maar hij zou zich over deze zaak wat voorzich tiger hebben uitgelaten als drs. Udink. De bewindsman stelde dat het moei lijk is vast te stellen of er sprake is van sabotage dan wel slordigheid en vergeetachtigheid. Hij wilde niet spre ken over een verontrustende ontwik keling. De legerleiding houdt deze kwestie goed in het oog. AjaxSparta vervroegd ROTTERDAM Gisterenmiddag heeft het bestuur van Sparta over eenstemming bereikt met dat van het Noordierse Coleraine wat betreft de data van wedstrijden Sparta-Cole- raine in de tweede ronde van de run- ners-Up-Cup. Sparta speelt op dins dag 20 oktober tKuis, terwijl het op woensdag 4 november de return in Noord-Ierland speelt. De thuiswed strijd wordt niet op Spangen ge speeld, maar in het Feijenoord-sta- dion. De competitie-wedstrijd Ajax- Sparta, die voor zondag 18 oktober op het programma stond is twee dagen vervroegd. Deze wedstrijd wordt nu op 16 oktober gespeeld. Dit in ver band met de Europa Cup-wedstrijd die Ajax op woensdag 21 oktober te gen FC Basel moet spelen. Nico Dalmeijer, administrateur van Ajax: „Alles is vlot gegaan. Sparta heeft niet tegengewerkt. Daar zijn we de Rotterdammers dankbaar voor". Geen wijziging EINDHOVEN Het oor spronkelijke speelplan voor de wedstrijden tussen PSV en Steaua Boekarest voor het Euro pese bekerwinnaarstornooi blijft ongewijzigd. De eerste wed strijd vindt op 21 oktober in Eindhoven plaats, de tweede op 4 november in Boekarest. Ben van Gelder van PSV had on middellijk na de loting in het Caran- sahotel gevraagd de uit- en de thuis wedstrijd om te zetten aangezien zo wel Ajax en PSV als Ut Arad en Steaua Boekarest op dezelfde datum hun thuiswedstrijden spelen. Mercer Samareanu, secretaris van de Roemeense voetbalbond zegde toe het voorstel van PSV in eigen land te zullen bespreken. Gisterenavond kwam in Eindhoven telgrafisch de af wijzing op dit verzoek binnen. Het was volgens de Roemeense voetbal bond onmogelijk over te gaan tot da- tumruil. Verschuiving PSV heeft wel met Ajax overeen stemming bereikt over het verschui ven van de competitiewedstrjd Ajax- PSV, die op 2 november zou worden gespeeld. Die wedstrijd wordt nu op vrijdagavond 30 oktober gespeeld in- het Olympisch Stadion te Amster dam. Over een eventuele wijziging in de aanvangsuren van de Europacup wedstrijden PSV-Steaua Boekarest en Ajax-Basel van 21 oktober is nog geeen beslissing genomen. Van Gelder: Als er een televisie uitzending zou worden gemaakt blijft een schakelprogramma altijd moge lijk omdat wij gewoonlijk een kwar tier eerder beginnen dan Ajax. Maar er is nog geen contact geweest met de televisie. PSV is nog in overleg met NAC over het vervroegen van de wedstrijd NAC-PSV, die voor 18 oktober op het programma staat. PRAAG Tsjechoslowakye en Fin land hebben gisteren in Praag met 1-1 gelijkgespeeld (ruststand (1-1) in groep één van het toernooi om het Europees kampioenschap voor Lan denteams. Voor tienduizend toeschouwers nam een verzwakt Tsjechisch team, onlangs werden twintig spelers, waaronder bijna alle vedetten, geschorst, de lei ding door linksbuiten Albrecht., Het Finse doelpunt kwam op naam van Paatelainen, die ook al linksbuiten speelde. In de tweede helft zagen de jonge Tsjechen geen kans zich een weg te banen door de hard ingrijpen de verdediging van de Finnen. De andere ploegen in groep één zijn Roemenië en Wales. In de Finse plaats Mikkeli bereik ten de elftallen van beide landen be staande uit spelers tot 23 jaar, het zelfde resultaat. Hier werd het tref fen bijgewoond door 1812 mensen. De wedstrijd telde mee voor het toernooi om het Europees kampioenschap voor jeugdlandenteams. LISSONE De'Belg Eddy Merckx, heeft gisteren de Coppa Agostini- koers in de Noord-Italiaanse stad Lissone gewonnen. Deze overwinning maakt hem tot belangrijkste favoriet in de ronde van Lombardijen, de laatste weg-klassie- ker van het seizoen, die zaterdag van start gaat. Merckx won in de eindsprint van de Italiaan Tino Conti, die op 39 km van de finish samen met de Belg uit het peloton ontsnapt was. In het Amsterdamse Tingel-Tangeltheater is gisteravond het cabaret programma Burgers op de bres in première gegaan. Op de foto van links naar rechts Frits Lambrechts, Marijke Hoving en Sieto Hoving tijdens het nummer Alle dagen feest. MEXICO-STAD De Columbiaan- se wielrenner Martin Rodriguez heeft gisteren op de Olympische wieler baan van Mexico-Stad het wereld uurrecord voor amateurs verbeterd. Rodriguez legde in het uur een af stand van 47.553 meter af. HU verbe terde het record dat op naam stond van Mogens Frey met veertig meter. Frey had op 5 oktober 1969 47.513 meter in het uur gereden. De 27-jarige Columbiaanse wiel renner reed voor ongeveer 3000 toe schouwers onder volmaakte omstan digheden. In de eerste vijf kilometer, afgelegd in 6 minuten 11,2 seconden, bleef Rodriguez bijna twee seconden achter op de tijd van Mogens Frey een jaar geleden. Na vijftien kilome ter (18.44,2) was het verlies nog met enkele tienden van seconden ge groeid. De eerste twintig kilometer legde Rodriguez af in 25.01,6, waar mee hij nog steeds een achterstand had van 1,1 seconde op Mogens Frey. Tussen de twintigste en dertigste ki lometer zakte Rodriguez echter weg in vergelijking tot Mogens Frey. Met zijn tijd van 37 minuten 48,2 seconden had hij op twee-tiende na tien seconden verspeeld op de Deen, maar het enthousiaste publiek stimu leerde hem tot een nieuwe krachts explosie na deze enigszins tegenval lende tussentijd. Vijf kilometer verder had Rodriguez de nadelige marge al weer gehalveerd en op de veertigste kilometer had hij voor het eerst na 50 minuten en 28.9 seconden, een voorsprong op Mogens Frey. Die „winst" heeft Rodriguez niet meer uit handen gegeven al slaagde SOFIA De Pool Kowalczuk heeft de negende etappe van de ronde van Bulgarije voor amateurs, over 112 ki lometer van Boergas naar Sliven, ge wonnen in 2 uur, 48 min. en 3 secon den. De Nederlander Tino Tabak eindig de als tweede. Fedor den Hertog kwam als tiende binnen. Den hertog behoudt zijn eerste plaats. De uitslag van het eerste gedeelte van de negende etappe is: 1. Kowalc zuk (Polen) de 112 km. in 2.48.39 (na bonificatie 2.47.39), 2. Tabak (Neder land) z t (na bon 2.48.09), 3. Stachura (Polen z t (na bon 2.48.24), 4. Giaco- mini (Italië) z t 5. Mitteregger (Oost) zt, 10. Den Hertog (Ned.) 2.49.07. door Wim Huisman ROTTERDAM Peter van der Sande van Zwart Wit aast op een plaats in het Nederlands militaire elftal. Hoewel deze student in de eco nomie reeds enkele keren uitstel van het dragen van Neerlands wapenrok had gekregen, kon de minister van defensie half juli zijn hand niet meer over zijn hart strijken en moest Peter in dienst. Aanvankelijk was het voor deze ex-Leonidasspeler sinds 1 juli ge trouwd natuurlijk enigszins teleur stellend, maar hij is nu volledig ingeburgerd bij zijn nieuwe „baas". „Ik ben vrijwel iedere avond thuis en kan bijna altijd spelen en trainen, als ik wil", aldus de toekomstige on derofficier, die thans zijn „home" heeft in de Juliana van Stolbergka zerne in Amersfoort. „Ik speel ook in het garnizoenself tal met jongens uit het B-elftal van ADO en PSV. Deze week hebben we een tornooi, waaraan elftallen deelne men uit heel het laod. Dan zal trainer Zwartkruis aanwezig zijn. Ik hoop me dan in de selectiegroep te spelen. Ongetwijfeld beschikt Peter over redelijke mogelijkheden om zich'door dit „examen" heen te worstelen, nu het spelersarsenaal bepaald onvol doende is, en echte topspelers ontbre ken. In het elftal, dat bijv. vorige maand tegen Sparta uitkwam, was alleen Dries Visser van Sparta af komstig uit de ere-divisie. De ande ren kwamen uit het B-elftal van een betaalde club of een amateurver eniging. Zo stond enkele weken geleden Bert Kuiper, een talentvol speler van de Haagse vierdef.) klasser DUNO opgesteld. Waarom zou Peter van der Saade dan geen kans kunnen krijgen? INTERNATIONAL internationale ervaring heeft hij in elk geval wel. In zijn kast bevindt zich al een stapeltje souvenirs in de vorm van oranjeshirts. Meer dan tien keer („ik heb het niet zo goed bijge houden") heeft hij het met het Ne derlands studentenelftal in Engeland, West-Duitsland, Roemenië, Tsjecho- slowakije of Joegoslavië gespeeld. Van der Sande voetbalt voor het tweede seizoen bij Zwart Wit. „Ik kom oorspronkelijk van Excelsior uit Kralingen. Daar speelde ik als ama teur in het betaalde jeugdelftal en stond ik ook wel eens in het B-team, samen met Ton Viergever. Toen ben ik naar Leonidas gegaan. Ik ben daar twee jaar lid geweest. Op de Econo mische Hoogeschool leerde ik de heer Troost, secretaris van Zwart Wit kennen. Zo kwam ik bij Zwart Wit, dat ik vroeger nooit had zien spelen. Het bevalt me echter uitstekend. Het is een goed geleide vereniging. Ergens zelfs professioneel". Over de teleurstellende prestaties van zijn elftal in de eerste competi tiewedstrijden maakt hij zich geen zorgen. Je hebt er een paar nieuwe lingen bij, die moeten zich nog inspe len. Tegen De Zwerver ging het goed en tegen Overmaas hebben we ook niet slecht gespeeld. Op papier beho ren we zeker hoger te staan op de ranglijst. GRAAG MIDDENVELD Ondanks zijn voorkeur voor het middenveld heeft de 23-jarige Peter toch niet altijd in de halflinie geope reerd. Vorig seizoen nog was hij Wim van der Gijps noodoplossing om de in het begin van de competitie schot- loze aanval produktiever te maken. Hij kwam in de spits te staan, waarin hij zijn supporters zo'n slordige 25 keer kon laten juichen. Hoewel hij met een zekere voldoening naar het vorig seizoen terugkijkt, is hij blij om als aanvallend ingestelde schakel te fungeren. £ver het spelpeil in de eer ste klas heeft hij eveneens een uitge sproken mening. „Er wordt technisch wel wat beter gespeeld dan het afge lopen seizoen, al wordt er, en dat valt wel een beetje tegen, toch nog vrij hard gevoetbald, aldus Peter van der Sande, die na zijn militaire diensttijd het doctoraal examen wil afleggen. hij er niet in zijn gestelde doel, 48.000 meter, te bereiken. Onmiddellijk nadat Rodriguez van zijn fiets was afgestapt, overstroomde het publiek de baan om de Columbi- aan te feliciteren. Na afloop vertelde Rodriguez: „Ik heb er geen moment aan getwijfeld dat ik zou slagen. Het enthousiasme van de toeschouwers heeft mij enorm gestimuleerd." OSLO Het Hongaarse voetbalelf tal heeft gisteravond in Oslo met 3-1 gewonnen van Noorwegen in een wed strijd voor groep twee uit de voor ronden van het Europese kampioen schap. De ruststand was 0-2. In groep twee zijn ook Frankrijk en Bulgarije ingedeeld. De Hongaarse doelpunten werden gemaakt door Bene en Nagy (twee), Iversen scoorde voor Noorwegen. In het Praterstadion te Wenen speelden Oostenrijk en Frankrijk vriendschappelijk voor 15.000 toe schouwers. Oostenrijk won met 1-0 door een doelpunt van Kreuz, gemaakt in de vierde minuut van de tweede helft. MEXICO-STAD Nog voor de of ficiële afrekening van het toernooi om hel wereldkampioenschap voetbal heeft de Mexicaanse voetbalbond de FIFA een bedrag van twee miljoen dollar (7.2 miljoen gulden) doen toe komen. De internationale voetbalfederatie zal dit bedrag verdelen onder de zes tien deelnemers aan het eindtoernooi dat van 31 mei tot 21 juni in Mexico is gehouden. Het is niet duidelijk of in het be drag ook de tien procent van de to tale recettes zijn opgenomen, waarop de FIFA recht heeft. HAMBURG De uitslagen van de wedstrijden, die woensdagavond wer den gespeeld in de Westduitse Bun- dcsliga zjjn: FC Köln Hamburger SV 30, Schalke '04 Hannover '96 30, MSV Duisburg Rot Weiss Essen 10. Bayern München FC Kaiserslautern 3-1; Kickers Offenbach Hertha BSC 1—0, Eintracht Braunschweig Eintracht Frankfurt 20, Werder Bremen Borussia Mönchcn-Gladbach 1—1, VI'B Stutt gart Borussia Dortmund 61. Dinsdag was al gespeeld Rot Weiss Oberhausen Armlnia Bielefeld 42. Door deze resultaten is in de Bun- desliga een kopgroep van drie clubs ontstaan. Het zijn Borussia Mönchen- Gladbach, Bayern München en Ein tracht Braunschweig, die ieder veer tien punten uit tien wedstrijden ver zamelden. Op één punt volgen Schalke '04 en Hertha BSC. Petetr van der Sande

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11