BOLIVIATWEE KAMPEN Commentaren In toekomst dreigt groot tekort aan bouwvakkers Uitstel hoogovenproject V IfMHHK; PARTNERS SPREKEN ELKAAR TEGEN Nixon kondigt belangrijke verklaring aan Het Kwartet (RITA) HIT WEER Enkele buien Vakbonden roepen op tot algemene staking Pompidou in Moskou Ratten en maden belagen Londen ABN-voorzitter waarsch uwt: Minister overweegt maatregelen VPRO Vliegtuigen vlak over Oude Schild Nieuwe Leidse Courant Woensdag 7 oktober 1970 57ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Nieuwe Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ovamlu oiidfi' druk .rvrhts' wry .Links' vormt een teyenreyeriny Er zijn boeken waarvan de band en het omslag verreweg het beste deel uitmaken. DICKENS PC Es tl DE BILT Het weer in West- Europa wordt bepaald door een depressie boven Schotland. In de bijbehorende zone komen regel matig kleinestoringen tot ont wikkeling met veel regen. De frontale zone verplaatst zich langzaam naar het oosten en lag vanmorgen boven Frankrijk en Duitsland. De depressie boven Schotland verplaatst zich lang zaam naar de Noordzee en neemt daarbij in betekenis, af. Een rand- storing van deze depressie wordt morgen juist ten westen van ons land verwacht. De kans op buien blijft hierdoor groot en de tempe raturen zullen zich op hetzelfde niveau handhaven. WEERSVERWACHTING DE BILT Enkele buien, maar ook verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. Zon en maan 8 oktober: zon op 6.52; onder 18.03; maan op 15.33; onder 22.58; Eerste Kwartier. Hoor Water Hoog water: 8 oktober: Rotter dam le getij 9.29, 2e getij 22.20; Scheveningen 7.38-20.11; Vlissin- gen 6.34-19.16: Willemstad 10.22-22.57. LA PAZ In de Zuidamerikaaiise republiek Bolivia is na het aftreden van president Ovando een felle machts strijd ontbrand tussen vooruitstrevende en behoudende generaals Er hebben zicli al gewapende schermutselingen voorgedaan. President Pom-pidou van Frank rijk is voor een officieel bezoek in Rusland. De topfiguren van het Kremlin verwelkomden hem. Vlnr: president Podgorny, par tijleider Brezjnef. Pompidou en premier Kosygin. Kortzichtig Het land wordt sidns gisteren „bestuurd" door twee militaire junta's, die beide een ddfel van de strijdkrachten achter zich hebben. Welke kant de bevol king zou kiezen, was vanmorgen niet duidelijk. Het linkse vakverbond had voor vandaag een algemene staking afge kondigd, terwql fabrieken, mijnen en dergelijke bezet zouden moeten wor den. De rechtse „regering" riep alle Bolivianen op, aan het werk te gaan. Hoe op beide oproepen werd gerea geerd, was nog niet te overzien. Stafchef De moeilijkheden begonnen giste ren, toen president Ovando Candia aftrad onder druk van de opperbevel- BOLIVIA hebber van de strijdkrachten, Miran da. Deze conservatieve generaal was zondag in opstand gekomen tegen de linkse koers van Ovando. Miranda stelde zich aan het hoofd van een militair driemanschap. Kort daarop vormde generaal Torrez een tegenregering. Hij was tot voor kort opperbevelhebber van de landmacht. President Ovando had hem onder druk van rechtse personen moeten ontslaan, waardoor hij zich de woede van „links" op de hals haalde. Burgemeester De eerste daad van Miranda was een nieuwe burgemeester te benoe men van de hoofdstad La Paz. Maar gisteravond trok Miranda zich terug als president en benoemde een mili taire junta van drie leden, onder lei ding van de legergeneraal Guachalla. De andere leden waren schout-bij- nacht Albarracin en generaal Sattori, de opperbevelhebber van de lucht macht, altijd beschouwd als aanhan ger van Ovando. Sattori trad van morgen weer uit de junta. Hij zou naar het andere kamp zijn „overge lopen". Generaal Torrez, de „president van de revolutionaire regering", liet gis teravond als „waarschuwing" zes vliegtuigen bommen gooien bij het regeringspaleis in La Paz, waar de junta intrek had genomen. Er was weinig schade Tweede LONDEN Sommige wijken van Londen worden geteisterd door inva sies van ratten, maden, vliegen en ander ongedierte. In de rivieren ko men duizenden vissen om, doordat er ongezuiverd rioolwater in wordt ge loosd. De oorzaak van dit alles is een staking van de Britse vuilnismannen In Cochabamba, de tweede stad van Bolivia, gingen studenten, boeren en arbeiders de straat op om hun steun aan Torrez te betuigen. Ook de vak bonden staan achter hem. Het hoofdkwartier van de „revolu tionairen" is gevestigd op de lucht haven van La Paz. Kolonel Gallardo is geplaatst aan het hoofd van de troepen die Torrez steunen. Oud-president Ovando heeft op de ambassade van Argentinië in La Paz asiel gevraagd. Hij is ruim een jaar aan de macht geweest nadat hy vorig Jaar september zonder bloedvergieten de 184ste staatsgreep in 144 jaar Bo liviaanse geschiedenis had uitgevoerd. AMSTERDAM De bij het NVV aangesloten algemene Ne derlandse bond voor de bouwnij verheid maakt zich zorgen over de afnemende belangstelling voor de bouwvakberoepen. Tegenover een algemene toeneming van het aantal leerlingen op technische scholen is het aantal dat het bouwvak koos aanzienlijk ge daald. In 1965 waren er nog 16000 jonge ren die werden opgeleid tot timmer man. Vorig jaar was dit aantal slechts 12000. Voor de overige bouw vakberoepen was de daling evenre dig. De heer Buys, voorzitter van de ANB, noemde deze ontwikkeling van daag bij de opening van het jubi leumcongres in Amsterdam, een on aanvaardbare ontwikkeling gezien de behoefte aan bouwproducten. Oorzaak Het ontbreken van een bouwbeleid waarin een duidelijke toekomstvisie aanwezig is zag hij als mogelijke oor zaak van deze in 1967 begonnen ont wikkeling. RIJSWIJK Minister Klompé overweegt om tegen het VPRO-be- stuur maatregelen te nemen. Dit heeft zij gisteren aan hel bestuur, dat voor een gesprek naar het ministerie was gekomen, meegedeeld. Aanleiding tot dit gesprek was de VPRO-radiouitzending van vrijdag 25 j september, waarin mogelijkheden j voor sabotage aan militaire voorwer pen werden gegeven. In een commentaar op het onder houd met de minister zegt het be stuur dat het programmaonderdeel van 25 september informatie bevatte over „wat er bij een aantal soldaten leeft" over sabotage in het leger. Zij acht het volstrekt „belachelijk" dat de minister deze uitzending een ge vaar zou achten voor de veiligheid van de staat. De nieuwsmedia zouden, volgens het VPRO-bestuur. ernstig in hun taak worden belemmerd, als het doorgeven van informatie als deze, tot een ingrijpen van de overheid zou leiden. voorschrift heeft overtreden, beris pen, dan wel, de Omroepraad ge hoord, voor een door de minister te bepalen termijn uitsluiten van uit zendingen. Men verwacht dat het bij een be risping zal blijven. De VPRO meent dat hij daarvan in beroep zou kun nen gaan bij de Raad van State. GUACHALLA WASHINGTON President Nixon heeft gisteren in Washington bekend gemaakt dat hij donderdagmorgen 2 uur Ned. tijd een belangrijke verkla ring over Vietnam zal houden, waarin hij nieuwe voorstellen zal doen om de impasse bij het vredesoverleg te doorbreken. Nixon legde er de nadruk op dat de voorstellen voor een regeling van het conflict in Vietnam geen propaganda- manoeuvres zijn en dat zijn verkla ring niet alleen op Vietnam maar ook op Laos en Cambodja betrekking zal hebben. De voorstellen zijn, aldus Nixon, gebaseerd op een grondige bestude ring van alle aspecten van de situatie in Zuid-Dost-Azië. David Bruce, de leider van de Amerikaanse delegatie in Parijs zal de voorstellen donder dagmorgen voorleggen aan de Noord- vietnamese afvaardiging in Parijs. De Zuid Vietnamese vice-president Ky heeft een particulier bezoek aan Londen bekort, en is dinsdagavond op dringend verzoek van president Thieu naar Saigon vertrokken. Pas de dag tevoren was Ky in Londen gearri veerd. Thieu wil met Ky beraadsla gen over de aangekondigde verklaring van Nixon. De heer Buys constateerde dat het door oud-minister Bogaers gepropa geerde bouwbeleid, gericht op expan sie, continuïteit en productieverho ging, is omgebogen tot een op consoli datie gericht beleid. Daardoor ver schuiven nog ieder jaar de prognoses met betrekking tot het jaar waarin het woningtekort zal zijn opgeheven. Onaanvaardbaar noemde hij de plannen van de regering met betrek king tot de huurharmonisatie. waar door de huur van de woningwetwo ningen niet meer als stabilisator maar als trekpaard voor het huurni veau wordt gebruikt. Dit voornemen noemde s» in strijd met het idee van de huurliberalisatie. IN BOLIVIA is opnieuw gebleken hoe moeilijk het in Latijns-Ameri kaanse landen is, ingrijpende maat regelen te nemen om een eind te maken aan de armoede van de bevolking. De wil er wel, maar gevestigde mach ten voelen zich bedreigd en slaan toe als zij hun kans schoon zien. Hun kortzichtigheid roept op den duur echter groter gevaren op. Betreurd moet worden, dat de rege ring van president Nixon nog al tijd meer aandacht heeft voor de_ belangen van Amerikaanse onder nemingen in Latijns-Amerika. dan voor hel bestrijden van de armoede daar. Deze houding is in Chili mede oor zaak geweest van het falen van de christen-democratische president Frei, die een vreedzame sociale omwenteling trachtte te verwezen lijken. Chili krijgt als gevolg hiervan een marxistische president, die grote bewondering heeft voor Castro en nauwe banden wil aanknopen met de landen van de communistische wereld. Niet zonder reden wordt dan ook op de mogelijkheid gerekend, dat ook in Chili de strijdkrachten zullen in grijpen om een te verwachten marxistisch avontuur te voorkomen. Opgeschort NA HET OVERLIJDEN van presi dent Nasser viel te verwachten dat overleg over het Nabije Oosten voor onbepaalde tijd niet vrucht baar zou kunnen zijn. Het plan- Rogers verdween al in deijskast. Wat bleef was het bestand tussen Israël enerzijds en Egypte en Jor danië anderzijds. Het duurt tot 5 november en alle partijen lijken bereid, het ook na die datum te handhaven. Egypte heeft het bestand echter nooit nageleefd. Het bleef de Suez-ka- naalzone volstoppen met raketten. Protesten in Kaïro en Moskou had den geen bevredigend resultaat. Ook het gesprek van de Grote Vier liep vast. Om Egypte alsnog te dwingen, het bestand na te leven, heeft Amerika zich demonstratief teruggetrokken uit dit tot dusver nutteloze overleg. Of het opschorten van het beraad van de Vier in Kaïro en Moskou indruk zal maken moet worden betwijfeld. Het ogenblik lijkt niet juist gekozen. DEN BURG Vliegtuigen van de Koninklijke Marine hebben tijdens oefeningen in duikbootbestrijding zeer laag, volgens ooggetuigen op een hoogte van nog geen honderd meter, over het dorp Oude Schild gevlogen. Het gemeentebestuur van Texel heeft inmiddels hierover fel geprotesteerd bij het ministerie van defensie. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Elkaar min of meer tegensprekende verkla ringen van de voor het hoog ovenproject op de Maasvlakte samenwerkende partners Hoesch en Hoogovens zijn gisteren afge- Van de zijde van de VPRO is, na j jegd 3onn van hot oP5nrplr mppppdpplri Van de zijde van Hoesch werd afloop van het gesprek, meegedeeld dat het motief voor de beslissing van minister Klompé zou kunnen zijn, dat de VPRO een uitzending heeft ge maakt, die gevaar oplevert voor de veiligheid van"' de staat. Volgens de omroepwet kan de mi nister de VPRO in geval deze een de verwachting uitgesproken dat de uitvoering van het project tenminste zes jaar moet worden uitgesteld. Maar een Hoogoven woordvoerder sprak dit tegen. De reaklic van Hoesch werd bekend gemaakt na afloop van een vergade ring van dc raad van commissarissen. Hoesch zal voor zjjn investeringen een nieuw plan moeten uitwerken, omdat het Maasvlakteplan geen kans maakt binnen afzienbare t(jd te worden uit gevoerd, aldus het Duitse persbureau DPA. De, vertraging van tenminste zes jaar, die Hoesch verwacht, zal moe ten worden goedgemaakt door inves teringen in Dortmund om de beschik king te krijgen over een even grote staalbasis als met de fabriek op de Maasvlakte het geval zou zijn. Bin nenkort zal de vernieuwde breed- bandwalserij in Dortmund meer grondstoffen nodig hebben. Daarom alleen al zal het nieuwe concept zo spoedig mogelijk klaar moeten zijn. Van de zijde van Hoesch werd er de nadruk op gelegd dat de investe ringen in Dortmund in geen enkel op zicht verandering van de samenwer king met Hoogovens inhouden, maar een oplossing zijn voor de korte tot middellange termijn. De financiering is gewaarborgd, zo werd meegedeeld, want de gelden voor het projekt „Rot terdam" waren al gefourneerd. Naar aanleiding van dit bericht uit Dortmund zei een woordvoerder van Hoogovens: „Het is niet juist dat er wordt gedacht aan een uitstel van zes BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! jaar. Dit is onzin." En daaraan werd toegevoegd: „Hoesch denkt er net zo over als wij: Wij wachten af wat de betrokken overheidsinstanties beslui ten." Van de zijde van Hoogovens werd gesteld dat zowel Hoesch als Hoog ovens wel aan alternatieve plannen werken. Na de vergadering bij Hoesch is, zo zei deze woordvoerder, meege deeld, dat Hoesch gaat beginnen aan een middellange termijnstudie." Een woordvoerder van Hoesch heeft de berichten van hel Duitse pers bureau DPA ten stelligste ontkend. Van een uitstel is geen sprake, zo zei de zegsman van de Hoogovens- partner vanmorgen. Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Plaats: betaling per kwartaal Omaand. Mijn naam is: Stuur mij als tegenprestatie map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1