Sadat kandidaat voor de opvolging van Nasser MEIR: NIET MET ARAFAT PRATEN Is CNV-rapport rem of motor samenwerking Britse regering gaat stakingen te lijf Boele: rekord met 50 verlengingen krant van formaat 01^- Nixon terug in Washington Dit jaar geen P. C. Hooftprijs Commentaren van NVV en NKV VS-piloten bombarderen op eigen boutje Joegoslaaf steekt landgenoot neer Uit de Haagse hof geplukt Vragen over uitwijzing van Portugezen DINSDAG 6 OKTOBER 1970 Snelle beslissing van Eg>|iliselie leiders KAÏRO Verrassend snel is An war el Sadat aangewezen als kandi daat voor de opvolging van president Nasser. De 52-jarigc vice-president was een van de naaste medewerkers van de overleden Egyptische leider. Het uitvoerend comité van de Ara bische socialistische unie (de enige partij in Egypte), dat uit acht man bestaat, droeg Sadat voor aan het centrale comité, dat inmiddels met algemene stemmen akkoord ging. Morgen zal het parlement bijeenko men om zich over de kandidatuur uit te spreken. Op 15 oktober zal waarschijnlijk een referendum worden gehouden, waarin de Egyptenaren die lid van ASU zijn, vóór of tegen de kandidaat kunnen stemmen. Twee dagen later zou Sadat beëdigd kunnen worden. Volgens de grondwet hadden de po litieke leiders twee maanden de tijd om de opvolging te regelen. De snelle benoeming van Sadat de minst con- „Jordanië vuur de l'aleKiiqneu" JERUZALEM „Zolang Yasser Arafat, de leider van de Palestij- nen, een terroristische organisatie aanvoert, wensen wij niet met hem te praten. Zonder enige voorwaarden wil Israël met ieder Ara bisch land praten over een vredesregeling. Met Arafat kunnen wij alleen spreken als hij bijvoorbeeld Palestijns minister in een Jor daanse regering zou zijn." troversiële van de mogelijke kandida ten is duidelijk bedoeld om een machtsstrijd te voorkomen. Als presi dent moet Sadat het evenwicht be waren tussen de linker- en rechter vleugel van het Egyptische bewind. De linkervleugel wordt vertegen woordigd door Ali Sabri, lid van het uitvoerend comité, dat Sadat unaniem kandidaat stelde. De rechtervleugel zou geleid worden door Zakaria Mo- hieddin, een van Nassers vroegere medewerkers, die de laatste tijd geen rol van betekenis meer speelde. Sabri is een voorstander van nau we samenwerking met Moskou. Mo ll ieddin wordt als pro-westers be schouwd, omdat hij geporteerd is voor een vrijere economische politiek, die buitenlandse investeringen moet aan trekken. Sadat is een van de weinig overge bleven revolutionairen, die in 1952 een eind maakten aan het bewind van koning Faroek. Hij trad niet op de voorgrond, totdat Nasser hem in december benoemde tot vice-presi dent. Sadat, die een goed spreker is, kenschetste een jaar geleden de Ver. Staten als de „belangrijkste vijand van de de Arabieren Sadat Deze grillige speling van de na tuur vond de heer S. J. Booms- ma in Friese Houtigehage in zijn tuin bij het binnenhalen van de zomerwortelen. De Israëlische premier, mevrouw Meir, heeft dit in een vraaggesprek met het Franse weekblad l'Express verklaard. Oplc De oplossing voor het Palestijnse probleem zag zij indien de Palestij- nen Jordanië als hun land zouden er kennen. „De Palestijnen moeten een land hebben en het ligt voor de hand dat dit Jordanië is waar de meerder heid van de bevolking Palestijn is." De Israëlische regering heeft voor de 21ste keer een protest ingediend bij de VN dat Egypte doorgaat met Student en sex (2) Zoals suiker bij de suikerpot hoort zo logisch en noodzakelijk vindt dok ter Linschoten het spreken over voor behoedmiddelen, ook bij zeer jonge kinderen. Is het niet volgens Gods ge boden, de jeugd op te voeden tot eigen verantwoordelijkheid zonder deze middelen? Opvoeden tot sexuele discipline en zelfbeheersing uit eigen vrije wil, zoals ook ds. Overduin het in het Centraal Weekblad schreef: „Uit eerbied voor het lichaam, dat niet vies is, is de ingetogenheid op dit gebied geen schijnheiligheid, maar een hoge taxa tie van de mens als beelddrager Gods. Daarom is sex geen consumptiearti- .kel". Gods Woord zegt: „Eerst vader en moeder verlaten en dan zijn vrouw aanhangen" Krijgsmacht Enkele citaten van het PSP-Kamer- lid Van der Spek: de uitholling van de krijgsmacht zal snel om zich heen grijpen. Niet alleen de Binnenlandse Veiligheidsdienst is binnen het leger werkzaam, ook de leden van de PSP zitten daar en 'de Vereniging van dienstplichtige militairen draagt in ho ge mate bij aan onze taak. Zelfs in de legertop vinden onze beginselen steeds meer sympathie. Als je de krijgsmacht echt democratiseert, dan houdt zij op te bestaan. Als de vijand komt kun je nu eenmaal niet met vijftig man gaan discussiëren over de beste plaats van een kanon. Het Kamerlid zei dit in een inter view na de door zijn partij aangekon digde kraakactie in samenwerking met de witte BVD en de Volksuniversiteit voor Sabotage van Roel van Duyn en diens Kabouters en al die groepen die op welke wijze dan ook de krijgs macht willen bestrijden en daarin sa boteren, infiltreren en spioneren. Nu is men tenminste duidelijk ge worden, zodat wij kunnen weten dat wanneer uit die hoek democratisering, inspraak, medezeggenschap, ontnemen van bevoegdheden tot strafmaatrege len aan commandanten en opheffing van krijgsraden wordt gepredikt en wordt geschermd met het Verdrag van Rome. het enige doel is: „Dan houdt de zaak op te bestaan". Het zou goed zijn, als het Kwartet niet alleen de subjectieve en eenzij dige artikelenreeks publiceert van Rolf Hoekstra, die over het rapport-Lager- werff blijkbaar 'alleen maar het VVDM-bestuur weet na te praten en die een zo scheef beeld geeft in de ..Greep uit het leger" dat de onbevan gen lezer wel de overtuiging moet krijgen dat een soldaat acht maanden cel krijgt, omdat hij een officier niet heeft gegroet, waarop de heer Mantel in uw blad zeer terecht heeft gerea geerd. Maar ook zou het Kwartet eens een uitvoerige beschouwing moeten wijden aan de organisatie en de daarachter schuil gaande figuren, de werkwiize en de doelstellingen van bovenge noemde BVD. Den Haag Th. HernVan het installeren van raketinstallaties in de bestandszose langs het Suezka- naal. De Palestijnse guerrillaleider Yas ser Arafat heeft gisteren laten door schemeren dat de strijdkrachten van Jordanië tijdens de gevechten vorige maand munitie van Israël hebben gekregen. Hij heeft ook de Ameri kaanse inlichtingendienst ervan be schuldigd de aanvallen op de Pales tijnse troepen te hebben beraamd. WASHINGTON President Nixon en zijn echtgenote zijn vannacht aan gekomen op de vliegbasis Andrews bij Washington. Er had zich daar een menigte van meer dan duizend men sen verzameld om de president te verwelkomen. Vrijwel algemeen ziet men zijn Europese reis als een per soonlijke triomf. DEN HAAG De jury van de P.C. Hooftprijs onder voorzitterschap van C. Dineaux heeft minister Klom- pé geadviseerd dit jaar de staatsprijs letterkunde 1969 niet toe te kennen. De jury heeft getracht een groslijst op te stellen van letterkundigen, wier werk voor bekroning in aanmerking zou kunnen komen, doch diverse stemmingen hebben geen kandidaat naar voren kunnen brengen. De P.C. Hooftprijs wordt wisselend toegekend voor scheppend proza, poë zie en essay; dit maal was het essay aan de beurt. Minister Klompé heeft zich met het voorstel verenigd. Vorig jaar ging de prijs naar G. K. van het Reve. Tengevolge van een brief waarin Roel van Duijn verklaarde dat hij zijn beeltenis uit het Amsterdamse Madame Tussaudkabinet wilde hebben, is het beeld van de opperkabouternu aan het oog onttrokken. Men heeft een wit laken over het beeld heengelegd met de tekst: Ik wil anar- chisties leven. Prins Kropotkin (links), misschien het anarchistische voorbeeld voor Van Duijn, staat nog wel blootgesteld aan de blikken van het publiek. De hippies in Nepal zullen worden uitgewezen wanneer hun visum is verstreken. Dit is besloten door de Nepalese regering. De vijfhonderd hippies, die voor het merendeel in Katmandoe verblijven, worden niet langer geduld door de bevolking. UTRECHT In een eerste reactie op het VU-onderzoek over het CNV noemt het NVV de resultaten als zodanig niet verrassend. Wel wordt opval lend genoemd de verschillen in beoprdeling van de noodzakelijk heid van een vakbeweging tus sen gewone leden en CNV-be- stuurders. „Interessant is vooral het gegeven, dat 65 procent van de mensen die volgens de onderzoekers in aanmer king zouden komen om lid te worden VIENTIANE Van betrouwbare zijde is gisteren een rapport beves tigd dat Amerikaanse piloten, die bo ven Noord-Laos aanvallen hebben verricht met bommen of raketten, vaak een bom of raket overhouden om die op eigen houtje op een bur gerdoel te richten. Door bombarderen op eigen houtje zou de hoofdstad van de Pathet Lao, Sam Neoea, alsmede andere steden zwaar getroffen zijn. Militaire piloten mogen boven civiele doelen niet ko men, maar er zou zich onder hen een soort concurrentie hebben ontwikkeld waarbij het gaat wie vlak bij een stad kan bombarderen, maar deze net niet raken. Ook bevestigd is dat Amerikaanse vliegtuigen vorig jaar bij het offen sief in de vlakte der kruiken een mi- trailleuraanval hebben uitgevoerd op de bevriende generaal Vang Pao. Nie mand werd hierbij gewond. DOORN Vrijdag zal prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst in Doorn de eerste spade in de grond steken voor de bouw van het instituut voor meer voudig gehandicapte blinden en slechtzienden. dat uitgaat van „Bartiméus" in Zeist. Al lang bestaat er een grote be hoefte aan een dergelijk instituut, omdat het maar al te vaak voorkomt, dat blinden ook op andere manieren lichamelijk zijn gehandicapt. De hui dige centra om hen op te vangen en te begeleiden 'bleken niet voldoende. van het ONV, voorstander is van een fusie van de drie vakcentrales," aldus het NW-commentaar. Het NVV stelt dat 25 procent van zijn ledenbestand van prot-chr. huize is. Ook wordt gememoreerd dat juist op dit moment de besprekingen tus sen de vakcentrales over de toekomst van de Nederlandse vakbeweging in een beslissend stadium zijn gekomen. „Daarbij zal blijken in hoeverre de beleidsnota de motor dan wel de rem zijn voor de nieuwe samenwerkings vormen," aldus het NW. Het NKV zegt bij monde van een woordvoerder het opmerkelijk te vin den dat bezoldigde bestuurders van het CNV een duidelijke voorkeur hebben voor samengaan met het NKV. „Deze opvatting druist in tegen de koers van het verbondsbestuur van het NKV," aldus de woordvoer der, „dat principieel en nadrukkelijk een nauwere samenwerking van alle drie de vakcentrales voorstaat." Opgemerkt wordt dat bij een sa mengaan van twee van de drie vak centrales waarschijnlijk een groot aantal leden zich van de vakbewe ging zal afwenden. De woordvoerder meende dat uit de beleidsnota men de hoop kan putten dat het CNV naar een grotere samenwerking met de drie vakcentrales koerst. HET GEMAK waarmee Anwar Sa dat naar voren is gekomen als de onbetwiste opvolger van president Nasser is een aanwijzing, dat de Egyptische leiders het nuttig heb ben gevonden naar buiten de in druk te wekken dat zij het onder ling eens zijn. Ongetwijfeld valt hier de invloed te bespeuren van de Russische premier Kosygin. die vorige week langdurig met deze leiders heeft geconfereerd. Hij weet uit ervaring, hoe noodzakelijk het is een open lijk estrijd om de macht te voorko men. Vóórdat de benoeming van Sadat bekend werd gemaakt was tot de buitenwereld doorgedrongen, dat er een collectief leiderschap van zeven man zou worden ingesteld om het beleid van Nasser voort te zetten. Dit lijkt inderdaad te zijn gebeurd. Aan aanwijzing van een nieuwe pre sident valt niet te ontkomen. Uit stel zou grote onzekerheid in de hand hebben gewerkt. Ook al zou Sadat als waarnemend president zijn opgetreden. Met de nu te vol gen procedure wordt onnodig risico vermeden. Dat de keus zo snel op Sadat is ge vallen, betekent eveneens dat het Egyptische presidentschap een an dere inhoud heeft gekregen. Hij zal het niet zoals Nasser aléén voor het zeggen hebben. Eer zal hij uitvoerder zijn van gezamen lijk genomen besluiten. Betrekkelijk weinig waarde moet worden gehecht aan de wijze waar op de nieuwe president wordt ge kozen. Zelfs de volksraadpleging is een zaak die door de Arabische Socialistische Unie wordt afgehan deld. Want alleen haar leden heb ben stemrecht. Het vermoeden dat de vurigste aan hanger van nauwe banden met de Sowjetunie, Ali Sabri, niet naar de voorgrond zou worden geschoven, is bewaarheid. Meer dan ooit zal hij echter op de achtergrond elke gelegenheid aangrijpen om zijn in vloed te doen gelden. Achter de schermen zal de strijd om de macht doargaan. Het verloop zal mede worden bepaald door de ontwikkeling in het Nabije Oosten, zowel wat betreft het conflict met Israël als de tegenstellingen binnen de Arabische wereld. LONDEN De Britse regering heeft gisteren plannen geopen baard voor een nieuwe wet waar mee men wil trachten te bereiken dat er paal en perk wordt ge steld aan de stakingen die de economie van het land elk jaar weer in gevaar brengen. De plannen zijn voor het groot ste deel gebaseerd op de Ameri kaanse wetgeving. Zo wil men: Mogelijk maken dat arbeidscon tracten, afgesloten tussen vakbonden en werknemers, bij de wet door de vakbonden worden nageleefd. Dit be tekent dat èen werknemer een vak bond voor het gerecht kan dagen als de laatstgenoemde de afspraak schendt. ROTTERDAM Boele's Scheeps werven en Machinefabriek N.V. te Bolnes heeft met de oplevering op 3 oktober 1970 van het Britse m.s. „Be- averoak" nu het record aantal van 50 verlengingen van zeeschepen op haar naam staan. Deze verlenging, die werd uitge voerd voor de Canadian Pacific Steamships Ltd. te Londen, was ech ter niet alleen, de gebruikelijke chi rurgische ingreep, want naast de ver lenging met 17,5 m werd het schip tevens verbouwd tot volledig contai nerschip. Dit hield in dat alle masten, dek huizen, laadhoofden, luiken, langsdra- gers en schotten verwijderd moesten NIJMEGEN In een ziekenhuis in Nijmegen is vanmorgen de 22-jarige Joegoslavische gastarbeider B. Tomic overleden. Hij werd gisteravond in een café neergestoken door een 20- jarige collega-fabrieksarbeider uit Joegoslavië. Het tweetal had in het verleden ook al eens een ruzie uitgevochten. Zon dagavond trok de jongste van de twee een mes en stak zijn landgenoot twee maal in de borst. De oorzaak van de twist is onbekend. worden, zodat ik plaats van de vier containercelle n dwarsscheeps er nu vijf containercellen geplaatst kunnen worden. Mede door toepassing van een spe ciaal tj'pe luiken kunnen op deze lui ken zelfs zes containers dwarsscheeps tweehoog geplaatst worden. Al deze veranderingen hebben de totale containerscapaciteit verhoogd van de oorspronkelijke 134 20-contai- ners tot 322 20-containers. De langs- scheepse sterkte is mede tot stand ge bracht door twee aan bakboord en stuurboord aangebrachte langsschot- ten van hoofd- tot tussendek en wel zodanog, dat twee benedendekse tun nels ontstonden, aldus een verbinding vormend tussen de achter-accommo datie en het bakdek. De „Beaveroak" zal onder de nieu we naam „CP Ambassador" ingezet worden op de dienst naar Canada. liet weer in Europa weer max. temp. neersl. gisteren Amsterdam zw. bewolkt 16 •15 geh. bewolkt H Frankfort geh. bewolkt 15 i) Genève mist 18 tl Innsbruck mist 15 Kopenhagen geil. bewolkt 15 o Locarno licht bewolkt 21 Londen geh. bewolkt 18 Luxemburg geh. bewolkt 12 0.2 Madrid onbewolkt 3 Majorca licht bewolkt 9 München onbewolkt 15 0.1 Nice zw. bewolkt 21 0 Parijs zw. bewolkt IS 0 Rome licht bewolkt 14 Wenen onbewolkt 16 1.4 Zürlch mist lt 0.2 In Den Haag is bij mijn weten een experiment gehouden. In het minia tuurtheatertje PePijn werd een mi niatuur-modeshow gehouden met miniatuur-mannequins en minia- tuur-dressmen. Ook onder het pu bliek veel miniatuurtjes, weliswaar begeleid door liefhebbende moeders, oma's en een enkele vader. Den Haag kent namelijk kinder- boutiques. De allerkleinste staat op de Paleispromenade. Het is een kiosk van Rob Bouma, die er op kan bogen dat prins Bernhard zijn eerste klant was. De deur was namelijk nog geen uur open of Prins Bern hard stapte binnen en maakte voor zijn kleinzoons keus. De show was georganiseerd door Elly Siliacus, die op het Gevers Dey- nootplein. tussen Kurhaus en het Paviljoenthealer een winkel heeft met grote-mensenafmetingen, ge vuld met kinderkleding. Elly Siliacus ontwerpt zelf en dat maakt haar visie op de kindermode interessant. De jongens komen er iet vrijmoedigst af. Een broek van fluweel of vistram. met iets uitlo pende pijpen en daarop een lange trui, liefst omgord door een stoere leren ceintuur. De meisjes blijken miniatuur vrouwtjes te zijn, van mini tot maxi. Dat betekent ook midi, wat wij enorm sloom vonden. Maar wie zijn wij om te oordelen? Daarom geluisterd naar de moeders van zulke kleine meisjes. Ze waren verrukt... Zagen allemaal eigen lievelingen in de creaties. En fantaseerden er net zo lustig op los als wanneer ze een show zouden hebben gezien voor eigen garderobe. De kinderen zelf letten niet zo op wat door hun leeftijdgenoten ten tonele werd gevoerd. Het toneel zelf Miniatuur vonden ze belangrijker om ook eens op rond te dollen. En een rare buite ling van een speelse mannequin amusanter dan de mooiste jump suits. Maar ach, ze zijn dan ook nog op de leeftijd waar moeder de kleertjes koopt, zonder inspraak van het kroost. Jaren waarvan moeder moet profiteren, want ze gaan snel voor bij- Bij een sofisticated maxigëwaad voor een ongeveer negenjarige, com pleet met cardigan, hoorde ik een moeder fantaseren: „Wiesje moet volgende maand mee naar een brui loft. Ik zit te denken aan zo'n tule jurk, lekker met uitstaande stro ken...! Een fel protest rees uit de omrin gende moeders: „Hoe kun je...Bah, zo ouderwets...." Wiesjes moeder verdedigde 2ieh zwakjes: „Maar ze wordt bruids meisje..." „Dan nog..." was het vernietigend commentaar, „Je kunt het een kind niet aandoen." Het vrouwtje zweeg, ze had haar onvoldoende als moeder binnenge haald. De zaal klapte net voor een leuk robbedoesstel in zwarte glimbroek en aubergine trui. Ik dacht akn eigen feestjurken van vroeger. Met ruches...en een strik in het haar. Hoe trots je was op die pronk...en die lieve last van pijpekrullen...die uitzakten nog voor het feest begon... Achter me overlegden een paar moeders: Elly moet bloemen hebben na de show...Een glipte weg, op zoek naar een bloemenmand...Vrouwen blijven vrouw: of ze nu opgevoed worden in een tule jurk of een leren broek... De regering krijgt de bevoegd heid bij het dreigen van een staking die het landsbelang in gevaar brengt, een „afkoelingsperiode" van 60 dagen uit te roepen. De bonden moeten een geheime stemming houden ten aanzien van bepaalde problemen voordat men overgaat tot het uitroepen van een staking. Verleden jaar waren er in Groot-Britannië 3116 stakingen, een record. Het aantal stakers bedroeg toen 1.650.000 en het aantal werkda gen dat verloren ging 6.800.000. De voorstellen zullen ongetwijfeld op bitter verzet stuiten van de vak bonden. Enkele linkse vakbondslei ders hebben al laten weten dat zij zich met hand en tand zullen verzet ten tegen elke wettelijke maatregel die de vakbonden beperkingen oplegt. De conservatieve premier Edward Heath heeft het echter ook duidelijk gemaakt dat hij vastbesloten is een nieuw wettelijke kader voor de rege ling van de industriële betrekkingen door het parlement te jagen. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid drs. Wiebenga heeft minister Polak vragen gesteld over de uitwij zing van het Portugese echtpaar Ma- chado de Almeida. „Acht de minister uitzetting van mensen naar een land waar de waarschijnlijkheid bestaat, dat hen op politieke gronden vrij heidsberoving of mishandeling wacht, in overeenstemming met de bedoelin gen van onze vreemdelingenwet," zo wil het PSP-Kamerlid weten. Het Angola-comité heeft minister Polak een telegram gestuurd waarin het zijn afschuw uitspreekt over de uitwijzing van het echtpaar. Nederland biedt Mexico excuses aan DEN HAAG De Nederlandse re gering heeft haar verontschuldigingen aangeboden aan Mexico voor de be zetting in Nederland van de ambassa de van dat land. Dit blijkt uit een verklaring van de ambassadeur van Mexico. Hierin wordt verder gezegd dat er in Mexi co geen politieke gevangenen zijn. „Aan niemand is zijn vrijheid ontno men voor een politieke overtuiging", aldus de verklaring.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9