TOCH MAAR LOONPAUZE morgen malse tartaar Commentaar Ontvoerders eisen 500.000 dollar Werklozen aan het werk met aanvulling loon Maatregel nemen, maar niet met de Loonwet Nog geen oplossing in Bolivia VVD wil roulette toestaan Het Kwartet k Chr. werkgevers herzien standpunt Oververhitte economie bijsturen Oefening voor deel van pas afgezwaaiden Zes en 15 jaar voor kapers Bank neemt 45 auto's in beslag Jager schiet broer dood AARDAPPELEN GOEDKOPER Onbestendig Kamerlid Jongeling uit ziekenhuis Cambodja wordt een republiek Engels diplomaat slachtoffer Nieuwe Leidse Courant Qunluaefti^K ie nh»kUu»n Dinsdag 6 oktober 1970 57ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieiiwi I Directeur: F. Diemer I Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „SUntvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ook een passend prijsbeleid Als er een redelijke regeling van lonen voor 1971 tot stand komt. zal het A ederlandse christelijke werkgeversverbond een daarbij passend prijsbeleid niet afwijzen. DEN HAAG De christelijke werkgevers vinden dat er iets moet worden gedaan tegen de loonsverhogingen. Een algemene loonmaatregel, in welke vorm dan ook. zal voor volgend jaar moeten worden genomen om de loon-prijsspiraal te doorbreken. Dat zei gisteren drs. C. C. M. Geerkens, secretaris van het Ne derlands christelijk werkgevers verbond. Hij gaf de voorkeur aan een beheersing van de lonen door middel van overleg tussen over heid en bedrijfsleven, hoewel hij een ingreep op grond van de Loonwet niet wilde .uitsluiten. Met deze uitspraak kwam het NCW terug van zijn commentaar op de Mil joenennota, waarin het regeringsplan om in 1971 de lonen te bevriezen een heilloze zaak werd genoemd. villig Vrijw Dat er volgend jaar, gezien de in komensverbetering van de 400, aan President Nixon is gisteren in Dublin met eieren bekogeld toen hij in zijn auto door de straten van de Ierse hoofdstad reed. De president werd niet geraakt, de eieren spatten uiteen op de ra- men van de auto. Op de foto druipt de glibberige substantie langs het raam naar beneden. Ambassadeur Moore (rechts) kijkt verschrikt toe. Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren, maar de accept girokaart af te wachten en uitsluitend daarmee te betalen. Tevens voor allerlei bruikbaar Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: gironr.: tel.: Advies: Om lager betaalde baan aan te nemen DEN HAAG - de arbeidsmarkt vies uitgebracht suppletieregeling lig werklozen bij van een nieuwe, werkkring. De Raad vindt - De Raad voor heeft een ad- over een loon- voor onvrij wil- het aanvaarden lager betaalde dat een loonaan- Bctaall per O kwartaal maand DEN HAAG Deze maand wordt een militaire oefening gehouden voor een deel van het reserve- en dienst plichtig personeel van de Koninklij ke Landmacht, dat met klein verlof is en in het bezit is van een X-last- geving met een nog niet verstreken datum. Dit blijkt uit een advertentie van het ministerie van defensie in de dagbladen. Op de eerste dag van de oefening, waarvan de datum nog ge heim gehouden wordt, zullen de ra diozenders Hilversum I, II en III, zomede de beide televisiezenders worden ingeschakeld om aan de oefe ning meer bekendheid te geven. Iedere betrokkene zal dan al de op- roepingskaart hebben ontvangen. De oefening is alleen bestemd voor presonen die minder dan twee maan den geleden zijn afgezwaaid. Zij zal enkele dagen duren niet in het weekeinde en heeft ten doel de paraatheid te testen. Enkele jaren geleden werd een soortgelijke oefening gehouden. Daarbij was reserve- en dienstplich tig personeel betrokken, dat de le gerplaats 't Harde als mobilisatie- bestemming had. Het ging toen om totaal „enkele honderden" personen, die met kort verlof waren gestuurd. vullingsregeling dienstig kan zijn om in incidentele gevallen vraag en aan bod op de arbeidsmarkt tot elkaar te brengen. De Raad vindt dat een loonsupple- tie vooral moet worden toegekend aan die onvrijwillige werklozen, die een uitkering krachtens de Werk loosheidswet, de Wet Werkloosheids voorziening of de Rijksgroepsrege ling werkloze werknemers genieten. Moeilijk De praktijk leert, dat deze werk lozen moeilijk nieuwe arbeid aan vaarden waarvan de beloning lager of weinig hoger is dan de uitkering. Loonaanvulling kan de werkaanvaar- ding vergemakkelijken. Toekenning van een loonsuppletie mag nimmer leiden tot een dwang maatregel om lager betaalde arbeid te aanvaarden. De werknemer dient de vrijheid te behouden, arbeid, die behoudens de beloning voor hem pas send is of door de uitkeringsinstantie passend wordt bevonden, te weige ren, ook wanneer daarbij een loon suppletie toegekend zou worden. KOPENHAGEN Een Poolse vliegtuigkaper is gisteren in Kopen hagen tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 29-jarige Pool had op vijf juni een Pools lijnvliegtuig met 22 passagiers gedwongen naar Ko penhagen te vliegen. In Kopenhagen werd hij gearres teerd. De Deense regering heeft na derhand verzoeken om uitlevering van de hand gewezen. De kaper zei dat hij politiek vluch teling was, en dat hij in Polen op de zwarte lijst van de geheime politie stond. De Amerikaan Raymond Anthony, die in juni 1969 een vliegtuig dwong naar Cuba te vliegen maar die door Cuba werd uitgewezen, is in Balti more veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf. Mijn naum: straal: plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit Vontvang ik het gezellige Pletina I schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden Een goed stuk vlees hoort erbij vlug klaar, erg lekker... elke groente smaakt erbij! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven LA PAZ In zfjn pogingen, een einde te maken aan de onlustgevoe lens bij een deel van de strijdkrachten heeft president Ovando Candia van Bolivia bekend gemaakt, dat hij de rebellerende staf-chef van het leger heeft ontslagen en dat weldra verkie zingen zullen worden gehouden. De officieren van het leger hebben echter in overgrote meerderheid ge stemd voor het heengaan van zowel Ovando als opperbevelhebber Mi randa. Ovando weet evenwel twee belang rijke regimenten en de luchtmacht achter zich. Gisteren vlogen dc ge vechtsvliegtuigen boven La Paz bij wijze van machtsvertoon voor de pre sident. De moeilijkheden van Gvando zijn toegenomen door het heengaan van kolonel Ayoroa, zijn minister van binnenlandse zaken. Ayoroa heeft echter niet verklaard, dat zijn vertrek iets te maken had met de regerings crisis. Van de stafchef, generaal Miranda, die zondag via een radio-uitzending vanuit het hoofdkwartier het heen gaan van Ovando eiste, en die ver volgens weigerde in te gaan op de eisen om zich over te geven, is nog niets gehpord. Miranda wordt be schouwd als een conservatief, die te gen de linkse neigingen van de rege- ring-Ovando' is. In La Paz blijft de spanning groot, maar het bedrijfsleven draait nor maal. Er zijn geen berichten ontvan gen over schietpartijen. Derlig inau op straat HOOGEVEEN De AMRO-bank heeft beslag gelegd op het wagen park (circa 45 voertuigen) van de Hoogeveense verwarmingsindustrie Regalo Nederland. Voor de dertig man. die hierdoor op straat tkomen, is geen afvloeiings regeling getroffen: het bedrijf heeft geen cent meer. De AMRO had eigen domsrechten op het wagenpark, om- dat een dochteronderneming de voertuigen had gefinancierd. de lonen moet worden gesleuteld, is duidelijk. Het is niet ondenkbaar dat werknemers, Kroonleden en werkge vers eerst in de SER en daarna met het kabinet tot een gezamenlijke, vrij willige maatregel zullen kunnen ko men. Daarmee zou men dan de be voegdheden, die het kabinet in de omstreden Loonwet heeft, kunnen ont gaan, aldus de heer Geerkens. Uitgaande van een momentopname midden vorige week is gebleken dat 1.035.000 onder een cao vallende werknemers (van de twee miljoen) deel hadden in een inkomensverbete ring van maximaal 400 bruto. „Hierdoor naderen we een loonstijging van drie procent in plaats van de V/2, die het Centraal Planbureau had ver wacht," aldus drs. Geerkens. Ongeveer 47 procent van die 1.035.000 mensen ontvangen in sep tember en oktober gemiddeld 102 en 27% procent krijgt in het eerste half jaar van 1971 gemiddeld 110. De helft Deze resultaten met de f 400 wij zen volgens het NCW duidelijk op de noodzaak om onze oververhitte eco- I nomie bh" te sturen. ALPHEN (Gld.) Naar eerst thans bekend is geworden, is de vijftienjari ge Jan van Zwolgen zaterdag gedood door een schot uit een jachtgeweer. Zijn broer, die in zijn vrije tijd jaagt, had het geweer geladen weggezet. Toen hij het 's avonds pakte ging het schot af, en werd zijn broer in het hoofd getroffen. DEN HAAG Aardappelen zijn een flink stuk goedkoper geworden. Tussen 27 augustus en 24 september daalde in Amsterdam de gemiddelde consumptieprijs voor bintjes van 45 tot 35 cent. voor eigenheimers van 58 tot 49 cent per kiló. In Den Haag voor bintjes van 44 tot 31 cent. voor eigenheimers van 53 tot 43 cent. Op grond van de groothandelsprij- zen van de laatste weken ligt een verdere daling min of meer voor de hand. Ik geloof dromen eerder dan statistieken. SAROYAN (RITA) ,.Ik kreeg iets in mijn ogen. toen we door ilie tuimel reden." HET WIER DE BILT Plaatselijk buien maar ook enkele verspreide op klaringen. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend matige zuidelijke wind. DE BILT Een depressie na bij Schotland is bepalend voor het weer in onze omgeving. In de door deze depressie geïndu ceerde zuidwestelijke stroming wordt een frontale storing mee gevoerd die vanmorgen boven de westelijke provincies lag. Doordat de luchtdrukgradiënt hier vrijwel dwars op het front staat, is de voortbeweging sterk vertraagd. Inmiddels nadert van het westen uit een trog die bo ven Ierland flinke buien bracht, soms met hagel. Deze storing kan morgen voor het weer in Neder land belangrijk worden. Het al gemeen beeld van het weer blijft dus wisselvallig en ook op Iets lagere termijn zijn geen redenen vc-or optimisme aanwezig. Vooruitzichten voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75 cm (1000 millibar) dalend. Zon en maan 7 oktober: zon op 6.50; onder 18.05; maan op 14.54; onder 21.35; 8 oktober E.K. Hime Water Hoog water: 7 oktober: Rotter dam le getij 8.36, 2e getij 21.13; Scheveningen 6.41-19.02. Vlissin- gen 5.34-18.07; Willemstad 9.28-21.53. DEN HAAG Kamerlid P. Jonge ling (GPV) heeft zaterdag het zieken huis weer verlaten. Begin september werd hij na een lichte hartaanval op genomen. Hij zal voorlopig nog enige tijd rust moeten houden. MONTREAL Vier gewa pende mannen hebben gisteren de Britse handelsatthaché in Ca nada, James Richard Cross (49) ontvoerd. De ontvoerders zuden behoren tol een organisatie bekend als „het front voor de bevrijding van Quebec". Deze groep wil dat de provincie Quebec, waar Frans de voertaal is. een onaf hankelijke staat wordt. De ontvoerders eisen In ruil voor de vrijlating van Cross een half mil joen dollars in baar goud, plus invrij- heidsstelling van 13 mensen die om politieke redenen in Quebec gevangen zitten èn een vliegtuig om naar het buitenland te kunnen gaan. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de ont voerders. Eerder dit jaar werd een complot PNOM PENH De nationale ver gadering en de senaat van Cambodja hebben vandaag besloten de monar- 1 chie als staatsvorm te vervangen door de republiek. Deze zal op 9 oktoebr worden uitgeroepen. De actie is volgens waarnemers in de eerste plaats gericht tegen het afgezette staatshoofd prins Norodom Sihanoek, die in Peking een regering I in ballingschap heeft gevormd. ontdekt om de Amerikaanse consul- generaal in Montreal, Harrison Bur gess, te ontvoeren. In ruil voor Bur gess had men eveneens vrijlating van 13 gevangenen willen eisen. Jerome Choquette, minister van justitie van Quebec, zei op een pers- (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG In de Tweede-Ka merfractie van de VVD bestaan plan- n enom een initiatiefontwerp in tc dienen om liet roulettespel (het spelen tegen dc bank) en andere kanssepelen wettelijk mogelijk te maken. Mr. A. Geurtsen vertelde ons dat hij het ontwerp heeft opgesteld om dat duidelijk is dat van het kabinet geen wetsontwerp is te verwachten dat meer kans geeft aan de kans spelen. Of het ontwerp nog deze kabinets periode zal worden ingediend, is de vraag. De WD heeft hierover nog geen besluit genomen. De politieke moeilijkheden zijn namelijk niet ge ring. De ARP zou weinig voelen voor het toestaan van het roulettespel en Ruimere taak HET ARTSENBEROEP staat in Ne derland en ook elders hoog geno teerd. De arts geniet b(j het publiek groot aanzien en heeft veel gezag. De man heeft nog iets van het „sa crale" van de medicijnman. Men kan niet zeggen, dat de artsen in het algemeen zich aan deze in stelling van het publiek ergeren. Het lijkt er meer op. dal vele medici deze positie graag behouden. Niet alle artsen echter zijn met de situatie gelukkig. Het gevaar van behoudzucht en van zich onvol doende aanpassen aan moderne ont wikkelingen, die aan de medicus een belangrijker, meer sociaal gerichte plaats kunnen geven, wordt door sommigen onderkend. De taak van de arts moet in deze moderne tgd minder dan voorheen gezocht worden in de verzorging van de individuele mens. Het is de taak van de arts óók om mee te denken over zaken als water-, lucht en bodemverontreiniging, kortom zaken van milieubeheer. HU moet zich kritisch opstellen tegen over situaties die in belangrijke mate ziekte- en neuroseverwekkend zjjn. Hoe moeten we medisch staan tegenover werktijden en werktempo in de bedrijven, woningbouw, TV- kijken, sport, vakantie, enz.? Een arts schrijft een recept wanneer iemand ziek is, maar belangrijker is nog dat hjj het welzijn van de mens dient door op te treden tegen maatschappelijke toestanden en ont wikkelingen. die medisch ontoelaat baar zijn. Dit betekent niet alleen ingrijpen wanneer er symptomen aan de oppervlakte komen, maar de kwaal in de wortel aanpakken. Een eerste stap heeft de Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst vorige week gedaan met een open baar congres, waar ook maatschap pelijke en politieke vraagstukken aan de orde kwamen. Maar laat men dit congres mogen zien als een eer ste stap. Er zal nog meer moeten gebeuren, wi! men de arts uit zijn voor een deel ongewild isolement halen, zodat hg zich meer betrokken kan voelen bjj wat er maatschappelijk gebeurt. James R. Cross conferentie dat de ontvoerde attaché aan hoge bloeddruk lijdt en niet de medicijnen bij zich heeft die hij tweemaal per dag moet innemen. De minister deed een beroep op de ont voerders de attaché die medicijnen te verschaffen. Twaalfde Cross is de twaalfde diplomaat die sinds 4 september 1969 op het weste lijk halfrond door terroristen werd ontvoerd. De elf andere ontvoeringen waren echter alle in Latijns Amerika. Twee van de ontvoerde diplomaten zijn gedood en voor de vrijlating van zeven andere diplomaten werden in ruil 83 politieke gevangenen vrijgela ten. Twee diplomaten, de Amerikaanse landbouwkundige attaché Fly en de Braziliaanse consul Dias Gomide, worden al twee maanden in Uruguay vastgehouden. oo kde CHU staat niet om het ont werp te trappelen. Vóór de WD met het initiatiefont werp komt, zal eerst overleg worden gepleegd met de partners KVP, CHU en ARP. Maar op het ogenblik weten deze fracties nog niets officieel over het ontwerp. Wel is het duidelijk dat het ont werp van mr. Geurtsen belangrijk kan worden bij de onderhandelngen tussen de confessionele party en de WD over de volgende regerings periode.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1