IEDEREEN EEN NI MMER Commentaar Drs. Terheide opvolger van Kloos? Begin in 1971 Beter systeem Kosten 21 min Poftugees Geslepen chauffeur stal voor tonnen Het Kwartet echtpaar Regering volgt advies van commissie op Richt voorraad op voor rampen Geen besluit over Antillianen Nederlandse wapens via sluikwegen naar Poortugal? Crita) Vrij koud met buien Rus valt uit tegen Vondeling Nieuwe leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspeet!" Zaterdag 3 oktober 1970 57ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Opvolging DEN HAAG De ministerraad heeft besloten dat elke Ne derlander een administratie- of persoonsnummer zal krijgen. In voering van deze nummers is noodzakelijk om de administratie te vergemakkelijken en om het contact tassen de verschillende instanties zowel bij overheid als bedrijfsleven te verbeteren. Er zullen maatregelen wor den getroffen dat onbevoegden •geen gebruik kunnen maken van de gegevens. Premier De Jong maakte dit giste ren na afloop van de wekelijkse ver gadering van de ministerraad bekend. De regering volgt met dit besluit het advies op dat de commissie-Westcr- DEN HAAG Door gebrek aan internationale planning kunnen in geval van grote rampen de slacht offers niet tijdig worden voorzien van noodrantsoenen en medische hulp. De Brit Morris pleitte gisteren tij dens de interparlementaire confe rentie voor het inrichten van een „wereldrampenvoorraad". Een nieuw op te richten "internationale instantie zou de goederen dan moeten vervoe ren! DEN HAAG De regering heeft nooit enig besluit genomen over de komst van 10.000 Antillianen naar Nederland. Dit heeft premier De Jong gisteren medegedeeld. Wel is tijdens een com missievergadering gesproken over het probleem van gastarbeiders toen is gevraagd waarom er geen Antillianen aangetro'-ken konden worden. hout in januari gaf over de registratie van persoonsgegevens. Computers De commissie had geadviseerd over te gaan tot het instellen van een cen trale basisregistratie met computer apparatuur, dat moet vallen onder de verantwoordelijkheid van het minis terie van binnenlandse zaken. Op 1 januari 1971 zou volgens het rapport de eerste fase van de basis registratie moeten beginnen. In de loop van 1976 kan deze dan worden gebruikt voor het doorgeven van mu taties betreffende persoonsgegevens aan de verschillende belanghebben den. Verder kan het worden aangewend voor het serie- en postgewijze ver strekken van gegevens over mensen aan landelijk werkende overheidsor ganen en andere instellingen, die ge rechtigd zijn informatie te ontvangen. De commissie-Westerhout raamde de investeringskosten voor de basis registratie op 21 miljoen. SCHIPHOL Het PSP-Kamerlid Wiebenga heeft gisteren gezegd dat minister Polak (justitie) op advies van de vreemdelingendienst één van de twee Portugese echtparen die vo rige week in ons land kwamen, heeft uitgewezen. Het betreft het echtpaar Machado Wazao de Almeida. Het an dere pfjar. Fernando George Vidal Ferreira, kreeg een voorlopige ver blijfsvergunning. De Almeida en Ferreira waren vo rige week naar ons land gekomen, waar zij zich bij de vreemdelingen dienst meldden. Enkele dagen later arriveerden op Schiphol hun beide vrouwen, alle twee in verwachting. Dit tweetal is een week lang vastge houden in de kazerne van de Kon. Marechaussee te Badhoevedorp. Dat er tussen de twee echtparen onderscheid is gemaakt, komt volgens drs. Wiebenga omdat het departement van justitie tegen De Almeida meer bezwaren heeft dan tegen Ferreira. Het departement deelde later mee dat het echtpaar De Almeida al eer der in Nederland is geweest. Man en vrouw werden uit Nederland gezet, omdat zij zich schuldig hadden ge maakt aan winkeldiefstal. Een andere reden dat zij op de trein naar Parijs werden gezet is, dat zij weigerden in ons land werk te aanvaarden. De Almeida en Ferreira vroegen de vreemdelingendienst bij aankomst om een verblijfsvergunning. Als reden gaven zij op dat zij Portugal wilden ontvluchten, omdat ze geen dienst wilden doen ka het Portugese leger. Generallissimo Francisco Fran co van Spanje (op de voorgrond) leest een welkomstboodschap voor, terwijl president Nixon van de Verenigde Staten (links), gistermorgen uit Belgrado in de Spaanse hoofdstad Madrid aan gekomen, toekijkt. DEN HAAG Is het juist dat Nederland overtollig oorlogsma- Prinses Beatrix heeft gisteren, in gezelschap van prins Claus, een be zoek gebracht aan het hoofdkwartier van het Internationale Rode Kruis in Genève. De voorzitter van de Internationale hulpverlenitig. Robert Tissot, begroette het prinselijk paar. terieel levert aan Portugal? Het Tweede-Kamerlid Wierenga (soe.) verzoekt minister Den Toom (de fensie) een onderzoek in te stellen naar de bewering van het Angola- comité. Het comité heeft in een open brief aan de Nederlandse regering gevraagd de levering van „overtollige voorraden jeeps, landrovers en andere voertuigen" van het Nederlandse le ger aan Portugal stop te zetten. De goederen zouden via een Belgi sche dumphandel, waarvan de naam bij het comité bekend is. worden doorverkocht. Het Kamerlid wil van de ministers Luns en Nelissen (re spectievelijk buitenlandse, en econo mische zaken) weten of de vier aan Mozambique verkochte Fokker Friend ships voor oorlogsdoeleinden worden gebruikt Ook wenst hij te worden ingelicht over het aantal „nachtkijkers" dat aan Portugal is geleverd door „De Oude Delft" en of deze kijkers in de Afri kaanse koloniën worden gebruikt. Zijn de bewindslieden niet van mening dat Nederland geen enkele controle heeft op dit materieel, zo vraagt het Ka merlid. De levering van twaalf Brits- Franse helikopters aan Portugal stelt hij ook discutabel. Hij verzoekt minis ter Luns er bij de bondgenoten op aan te dringen de resolutie van de Veiligheidsraad 1963 te eerbiedigen. In de Verenigde Naties heeft Gui nea gisteren verklaard dal Portugal in Afrika „opzettelijk het VN-hand- vest schendt" met behulp van NAVO- bondgenoten. Portugal wordt onder meer het gebruik van gifgas, napalm en ontbladeringsmiddelen verweten. UTRECHT Drs. Harrie Terheide, secretaris van het NVV, wordt se rieus genoemd als opvolger van de heer A. H. Kloos als voorzitter van het NVV. De heer Terheide (42), doctorandus in de economie, is sinds oktober 1965 secretaris van het NVV. Daarvoor was hij beleidsmedewerker van dit vakverbond. „De heer Kloos is voorzitter van het NW en heeft nog niet te kennen gegeven dat hij voorzitter van de VARA wordt en zolang zijn er dus geen kandidaten voor een eventuele opvolging", aldus ontweek een woord voerder van het NVV onze vragen.. Zoals bekend, kondigde de heer Kloos begin september a.an dat hij spoedig bekend zou maken of hij het aanbod van de VARA om voorzitter te worden zou accepteren. Op dat moment werd de heer M. Zondervan, voorzitter xan de NW- metaalbedrijfsbond, genoemd als zijn opvolger. Deze zou op medisch advies hiervoor hebben bedankt. Bredanaar na maanden gepakt CBU X/BJUUUi/nZ3 INTERIEURVERZORGING CP'JNS&URGD MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING Gevr. MEUBELMAKER AMSTERDAM Het bezoek aan Artis in september is aanzienlijk ho ger geweest dan vorig jaar. Dit is het gevolg van de actie „Artis moet blij ven". Er kwamen nu in totaal 142.000 bezoekers, bijna 50.000 meer dan vo rig jaar. Domoren: mensen die anders denken dan jezelf. FLAUBERT denkt u altijd i Er kan toch ook een inbreker ge weest zijn?" DE BILT Tussen een de pressie die gisteren bij Zweden lag en een hogedrukgebied bij Ierland staat een noordwestelijke stroming met soms stormachtige wind. Er vielen veel buien, soms met hagel of onweer. De depressie verplaatst zich naai de Oostzee en neemt in betekenis af. De wind wordt dan ook wat zwakker, maar voert iets kou dere lucht aan. Overigens wordt in de weertoestand maar weinig verandering verwacht. Vooruitzichten voor maandag, aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Zon en maan 4 oktober: zon op 6.45; onder 18.12; maan op 11.33; onder 19.02: 8 oktober E.K. 5 oktober: zon op 6.47; onder 18.09; maan op 12.50; onder 19.37; 8 oktober E.K. Hoog Water Hoog water: 4 oktober: Rotter dam le getij 7.19, 2e getij 19.34; Scheveningen 4.53-17.09: Vlissin- gen 3.42-15.56: Willemstad 7.33-19.47. Hoog water: 5 oktober: Rotter dam le getij 7.19, 2e get j 19.34; Scheveningen 5.24-17.40; Vlissin- gen 4.16-16.31Willemstad 8.07-20.24. Vandaag in ZO: Prof. dr. L. Burema vertelde aan Dick Ringlever: Geluid gaat mens bedreigen J. den Boef: Israël en Palestina, twee onder één dak Dr. E. Diemer vervolgt zijn reis impressies „Terug uit Zuid- Afrika" -)é Prof. dr. K. J. Popma: Van Ru lers medicijn tegen theologisch- amateurisme ■#- Jeanne de Vlieger: Komende ge neratie de dupe van moeders bij verdienste? Gljs Kording: Kontrasten In kunst Phé Wijnbeek besluit haar aan dacht trekkende serie over het omroepbestel onder de kop „De openheid van de omroepen" Dr. C. Rijnsdorp: Lelijk eendje (van Theo van Hoytema) schone zwaan J. J. M. Kiggen: Propaganda voor leerzame hobby Onze sterrenkundige meldt voor oktober: Saturnus prachtig te zien BREDA De Bredase politie is er na maanden speurwerk in geslaagd de 24-jarige ex-chauf- feur W. van S. te arresteren, die bij het vervoersbedrijf B.T.O. voor zeker twee ton en mogelijk voor nog veel meer aan goede ren heeft gestolen. Bovendien zou hij samen met de 32-jarige metselaar C. W. een aantal grote inbraken in Breda hebben ge pleegd. waarbij voor 25.000 grilden aan goederen werd buitgemaakt. De man heeft bekend. De politie is door de aanhouding van W. S. ook op het spoor gekomen van een sigarettendiefstal in Br*:da, waar 35.000 gulden, en een kleding- diefstal in Made, waar 14.000 gulden werden buitgemaakt. Als chauffeur van de B.T.O. ver voerde Van S. meestal 's nachts goe deren tussen Amsterdam en Breda. Onderweg zag Van S. vijf maanden lang kans bijna iedere nacht waar devolle goederen bij helpers en he lers onder te brengen. Hij was zo geslepen, aldus de Bredase politie, dat hij goederen afzette, terwijl hij toch 's nachts in de gaten werd ge houden. De recherche was hem al geruime tijd op het spoor, maar Kon niets te gen S. uitrichten, omdat in geen van de diefstallen en inbraken een bewijs was te vinden. Van S. verkocht de gestolen spullen vliegensvlug door. Veruit de meeste artikelen zijn daar om nog niet achterhaald. Men vreest, dat een groot deel van de gestolen goederen nooit meer wordt terugge vonden. Tot nu toe zijn acht helers aange houden. Vijf van hen zijn vrijgelaten, nadat hun rol voldoende bekend was. Zij zullen zich voor de rechter moe ten verantwoorden. De monteur F. M. (37). de isoleerder P. R. (31) en de pijpfitter L. B. (31) alle drie uit Breda, zijn evenals W. van S. en C. W. gevangen gezet. Een 38-jarige Bredase kruidenier werd vrijgelaten, nadat hij had bekend, twee kleuren- t.v.'s, twee taperecorders, veertien radio's, 700 truitjes, 180 pakken kof fie, zestien scheerapparaten en 360 pakjes shag verkocht te hebben. In Nijmegen werden twee familieleden van F. M. aangehouden voor heling. Zij zijn vrijgelaten na hun daad te hebben toegegeven. Van S. liep tegen de lamp, nadat hij op 23 september samen met C. W. een inbraak had gepleegd in het cash-and-carry bed rijf Davro in Bre da en daar voor 8600 gulden sigaret ten had weggehaald. De dag daarop werd hij in Breda aangehouden, ter wijl hij de sigaretten op straat stond te verkopen. Door grondig in zijn kennissenkring te speuren, wist de politie steeds meer verdachten op te sporen. De ongeveer 150 diefstallen die Van S. bij de BTO pleegde, hebben dit bedrijf in grote moeilijkheden gebracht. Om de klanten, van wie de goederen gestolen waren, niet te ver liezen, moest BTO alle schade zelf bijbetalen. Hoewel de directie alles in het werk stelde, om Van S. op heterdaad te betrappen, kon zij op het laatst niet .anders doen dan hem ontslaan, wilde zij het bedrijf redden. De poli tie begrijpt nog niet dat de „wel zeer gehaaide" van S. zich 20 simpel heeft laten pakken. TEKENEND voor een Land met een totalitair regime is de machtsstrijd, welke volgl op het plotseling over lijden van „de leider", in dit geval president Nasser van Egypte. Nie mand weet, wie aLs opvolger naar voren ul treden. Het enige waar aan men kan denken is een drie manschap of een collectief leider schap al dan niet voor een over gangsperiode. Deze. ontwikkeling heeft weinig te maken met de capaciteiten van de overleden leider, maar alles met het systeem dat hem in staat stel de. alleenheerschappij te voeren. Niemand is onvervangbaar in de politiek. Dat heeft generaal De Gaulle tot zijn verbijstering erva ren. Soms doen minder geadoreer de figuren het beter, al is dat lang niet altijd het gevaL Amerika, minder dan voorheen als ideale samenleving beschouwd, had geen problemen, toen Roosevelt in 1945 en Kennedy in 1963 plotseling wegvielen. Zelfs midden in een wereldoorlog was continuïteit ver zekerd. Opvolging van de president of regeringsleider is in een demo cratische samenleving hoeveel gebreken er aan mogen kleven geen probleem. Ook al hebben de Amerikanen reden te hopen, dat president Nixon zijn volle ambts termijn zal uitdienen. Het Egyptische volk krijgt geen kans, de opvolger van Nasser aan te wijzen. Als in een kleine kring de strijd is uitgevochten, hoort het pas, wie over hun wel en wee gaat beschikken. De Russische leiders hebben wellicht meer invloed op het verloop van de „paleisrevolu tie" dan zij, die geacht worden het volk te vertegenwoordigen. Vandaar dat onmiddellijk na Nassers overlijden de naam viej van Ali Sabri. de man die als leider van de enige partij (Arabische socialisti sche unie) een machtige positie in nam. Nasser schoof hem echter aan de kant omdat hij reden had om aan te nemen, dat Sabri diens nau we relaties met Moskou gebruikte om Nasser van de troon te stoten. Het feit, dat Sabri vele tegenstanders heeft zou Moskou er echter van kunnen weerhouden, zijn benoe ming door te drukken. De Russen hebben meer belang bij een gema tigder figuur, in wie zij vertrou wen hebben. Csaar Pelerhuis\e moet iveer open DEN HAAG Het Kamerlid Dan- kert heeft minister Klompé gevraagd om het Csaar Pelerhuisje weer voor publiek open te stellen. Tevens dringt hij aan op het treffen van een rege ling met de gemeente Zaandam over het beheer ervan. Het huisje werd gesloten nadat de beheerder met pensioen was gegaan. DEN HAAG Het Kamerlid Von deling (soc.) is gisteren scherp aange vallen door de hoofdredacteur van het Russische dagblad Izwestia. De lieer Vondeling had tijdens de 58e interparlementaire conferentie gevraagd waarom de Russische maanreizen niet op de zelfde wijze via radio, pers en televisie te volgen waren als de Amerikaanse. Men zou net zo goed niet op deze vragen kunnen antwoorden, aldus de Sowjet-afgevaardigde. Radio- en te levisiebeelden zijn aanwezig, alleen Nederland is niet aangesloten op het Oosteuropese net. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als e deze bon invult! Ilk geef op als nieuwe obonnee: Naam: I Adres: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nienwn lelden Contant, Antwoordnummer 247. Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1