MASSAAL EERBETOON Feijenoord uitgeschakeld door provincieclub UT A Commentaar Zuidslaven lopen niet warm voor bezoek Nixon Gesprek over Berlijn vervroegd SCHERPE VEILIGHEIDSMAATREGELEN voortreffelijke hachee Het Kwartet (RITA) J HIT WSBSt Onbestendig Arabische leiders gaan met elkaar praten Sowjetunie wil betrekkingen met China herstellen kreeg Wilson een standje Auto in stad het snelste „Hoeseh niet op Maasvlakte Ook op Antillen niets bekend over „emigratie' Concierge Mas Een goed stuk vlees hoort erbij miljonair Nieuwe leidse Courant Donderdag 1 oktober 1970 57ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De enige manier om een I trein te halen is de trein er- vóór te missen. CHESTERTON DE BILT De weerssituatie wordt gekenmerkt door de aan wezigheid van een omvangrijk gebied van lage druk boven het zeegebied tussen Groenland en Noorwegen. Tussen dit systeem en een hogedrukgebied nabij de Azoren staat boven de oceaan een krachtige en brede westelijke luchtstroming, waarmee vrij koele lucht naar Europa wordt aangevoerd. Het zwaartepunt van het lage drukgebied zal zich in het ko mende etmaal geleidelijk van de westkust van IJsland in de rich ting van de Faröer eilanden be geven. een ontwikkeling die ove rigens in de weerssituatie in Ne derland weinig verandering brengt. De westelijke circulatie zal zicheerder nog versterken, zodat het weer ook in de toe komst vooralsnog een onbesten dig karakter zal blijven ver tonen. Vooruitzichten voor zaterdag: onbestendig en vrij koud. Aantal uren zon: nul tot vijf. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: een tot vijf gra den onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 40 procent. Kans op een geheel droog et maal: 20 procent. Zoo eo maan 2 oktober: zon op 6.42; onder 18.16; maan op 8.56; onder 18.21; 8 oktober E.K. Hoog Water Hoog water: 2 oktober: Rotter dam le getij 5.53, 2e getij 17.54; Scheveningen 3.58-16.14; Vlissin- gen 2.42-14.56: Willemstad 5.25-18.41. Strijd «in leiderschap Egypte President Nasser is begraven. De strijd om zijn opvolging is in volle hevigheid ontbrand. Premier Kosygin heeft gisteren een „onderonsje" ge had met de twee belangrijkste opponenten. Sadat en Sabry. President Nasser begraven Rouwstoet door dichte menigte Dramatische tonelen langs de weg Bejaarden KAIRO Miljoenen Egyptenaren en tientallen staatshoofden en- andere vertegenwoordigers uit vele landen bewezen vanmor gen de laatste eer aan Egyptes maandag overleden president Nasser. Hij werd hegraven in een nog niet ingewijde moskee, die naar hem zal worden genoemd. De strijd om Nassers opvolging schijnt al begonnen. De Russische premier Kosygin confereerde gis teren langdurig met waarnemend president Al Sadat en generaal Ali Sabry, die de twee belang rijkste opponenten in deze strijd zouden zijn. Het Franse blad Le Figaro meldt dat in de afgelopen dagen pro-westerse personen in Egypte zijn gearresteerd. De Soedanese president El-Nimei- ry. bemiddelaar in de Jordaanse bur geroorlog, verzocht alle Arabische lei ders vanavond in zijn hotel-apparte ment te komen. Samenzwering In een memorandum zegt hij be raad noodzakelijk te achten over de plichten en verantwoordelijkheden van de Arabisch wereld jegens het Egyptische volk in dit moeilijke uur. Volledige solidariteitvraagt hü ten aanzien van de leidende rol van Egyp te in de Strijd van de Arabieren tegen „samenzweringen van het imperialis me en van Israël". Vanmorgen bracht een helikopter het lijk van Nasser van het paleis van de Revolutie naar het eerste hoofdkwartier van de toenmalige overste Nasser op het Nijleiland Ge- zirah. Daarna werd de kist terugge bracht en zette de rouwstoet in Kairo zich in beweging. Het défilé voerde langs de belangrijkste „plaatsen van de revolutie". BERLIJN Hel overleg tussen Amerika, Engeland. Frankrijk cn Rusland over de toekomst van Berlijn zal niet op 30 oktober maar reeds op 9 oktober worden voortgezet. Eerder was gisteren na het (zeven de) gesprek tussen de ambassa deurs van de vier mogendheden een communiqué uitgegeven waar in de hervatting op 30 oktober was gepland. De reden van de vervroe ging is niet bekendgemaakt. Wel wa ren er speculaties aat de gesprekken ©ver Berlijn in een nieuwe fase wa ren beland. Smart HONG KONG De Sowjetunie streeft ernaar weer op goede voet te komen met de Chinese Volksrepu bliek. In een telegram aan Mao Tse- toeng, waarin China wordt gelukge wenst met de 21ste verjaardag van de republiek, zeggen de Russische lei ders onveranderlijk te ijveren voor het normaliseren van de betrekkin gen met China. „Geleid door de principes van het Marxisme-Leninisme streven wij naar het herstel van de vriendschaps banden en naar samenwerking in de strijd tegen de imperialisten en reac tionairen", aldus het telegram. Ook president Tito van Zuidslavië en de regeringen van Noord-Vietnam en Albanië stuurden telegrammen. De viering van de 21ste verjaardag Is in tegenwoordigheid van de 76-ja- rige Mao op het immense Tien an Men-plein in Peking begonnen. Bij de opening van de feestelijkheden was ook de vice-voorzitter van de partij, Lin Piao, aanwezig. Deze sprak over de nieuwe golf van anti- imperialisme", die aan kon^t rollen. De grote vooruitgang en de verster king van het Chinese Volk dank zij de revolutie, werden hogelijk gepre- zen. Na ongeveer een kilometer kreeg de bevolking gelegenheid, het stoffe lijk overschot tot aan de moskee te begeleiden. Deautoriteiten hadden gisteren de Egyptenaren verzocht bij BLACKPOOL De vroegere Brit se regering van Harold Wilson heeft gisteren een onverwacht standje ge kregen. Het congres van de La- bourpartij nam met kleine meer derheid een resolutie aan, die eigen lijk neerkwam op een motie van wantrouwen jegens de partijleiding. Het kabinet-Wilson werd verwaten dat het moties van vroegere partij congressen niet had uitgevoerd. Wil son zelf, die tevergeefs probeerde een stemming te voorkomen, zei dat een letterlijke uitvoering van de moties niet mogelijk was geweest. Prawda: beschuldiging VS louter propagauda MOSKOU Het Russische partijblad Prawda heeft de Amerikaanse be schuldiging dat op Cuba een Rus sische basis voor duikboten wordt aangelegd als een propagandastunt van de hand gewezen. Onder de kop „Veel herrie om niets" zet het blad uiteen dat de toespeling diende om de internationale toestand te verscher pen. DEN HAAG De personenauto blijkt in de stad nog altijd het snelste vervoermiddel te zijn. Afgezien van voor- en natransporttijden, duren de verplaatsingen per tram of bus an derhalf maal zo lang als met de auto. Deze gegevens staan in het vierde interimrapport van de commissie be vordering openbaar vervoer westen des lands. alle rouwbetoon orde en rust le be waren. De gebouwen, de bomen, de recla meborden langs de route van de rouwstoet zaten vol mensen. Pantser wagens en politiemannen hadden handenvol werk om de menigte ach ter dranghekken te houden. Onbeschrijflijke tonelen speelden zich af langs de weg: duizenden huil den, schreeuwden of knielden in ge bed neer. Er waren 50.000 soldaten naar Kairo overgebracht om de rou wende menigten meester te blijven. Ook elders Ook in de andere-Arabische lan den waren enorme mensenmassa's op de been om hun rouw over de dood van Nasser te betonen. In de Libane se hoofdstad Beiroet kwamen drie mensen om het leven door geweer salvo's, die jongeren afvuurden om hun smart te uiten. Het openbare le ven in Beiroet kwam vrijwel tot stil stand. Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren, maar de accept girokaart af te wachten en uitsluitend daarmee te betalen. DE VERGRIJZING van ons volk is al zover voortgeschreden, dat ge sproken kan worden van een bc- jaardcnprobleem. Wanneer men in aanmerking neemt, dat het aantal bejaarden tussen 1965 en het jaar 2000 nog met 80 procent zal toenemen (thans telt ons land 1,3 miljoen bejaarden), dan is het niet overdreven te stellen, dat het vraagstuk van de bejaarden zelfs byzonder urgent wordt. Vragen komen aan de orde naar de huisvesting van bejaarden, de pen- sioenhoogtc. het tijdstip van pen sionering, de tydvulling voor be jaarden. die gezond of niet ge zond na het bereiken van 65 jaar over het algemeen aan de kant geschoven worden. De regering heeft de Tweede Kamer een nota bejaardenbeleid aangebo den. Zü stelt kostbare maatregelen voor, maar er is nog veel onbespro ken gebleven. Met deze nota is een eerste aanzet ge geven om te komen tot een volledi ge aanpak van het vraagstuk. De verzorging en de huisvesting heb ben thans de aandacht gekregen, maar de pensionering (tijdstip cn pensioenhoogte), de mentale instel ling tegenover dc bejaarden cn de vereenzaming van vele ouderen zijn vraagpunten, die slechts zijn aange stipt. Dc zware kritiek van de Ne derlandse Federatie voor Bejaarden zorg is daarom niet onbegrijpelijk. De regering heeft voor betere huis vesting, bejaardenverzorging en nog enkele dingen voor de komende vijf jaar 360 miljoen uitgetrokken. Dit is een respectabel bedrag. Maar het was mogelijk geweest in deze nota een visie te ontwikkelen voor de op lossing van het complexe vraagstuk van dc bejaarden in het algemeen. Dit aspect wordt pijnlijk gemist. DEN HAAG Het Kamerlid Van der Mei (c.h.) wil van minister Ne- lissen weten o£ het Duitse bedrijf Hoesch heeft afgezien van het plan om met Hoogovens een bedrijf te stichten op de Maasvlakte. „Moet verwacht worden", vraagt het Kamerlid, „dat men in toenemen de mate in de ertswinnende landen zelf Hoogovens wil gaan vestigen?" Generaal Creighton Abrams, op perbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam is gisteren tijdens een militaire parade in elkaar gezakt. De 55-jarige gene raal zou door de hitte zijn bevangen. Zijn toestand wordt bevredigend ge noemd. BELGRADO De Amerikaan se president Nixon was gisteren en vandaag in Zuid-Slavië, Tij dens de rit van de luchthaven naar het centrum van Belgrado werden zij en president Tito door tienduizenden toegewuifd. De toejuichingen waren lang niet zo uitbundig als bij het bezoek van Nixon aan Roemenië. Nixon kreeg pas 's avonds, toen een krans werd gelegd bij het monument voor dc onbekende soldaat, de gelegenheid om omstan ders de hand te drukken. Links en rechts handen drukkend, beklom hij de motorkap van zijn auto. Zijn wens „lang leve Zuid- Slavië in het Servokroatisch werd beantwoord door „lang leve Nixon". WILLEMSTAD Ook de Antil liaanse regering blijkt niets te weten over een eventuele emigratie van tienduizend Antillianen naar Neder land. Het Kamerlid Harmsen had hierover dinsdag vragen gesteld. Minister McWilliam van sociale za ken zei dat een dergelijk plan nooit bij de Antilliaanse regering was op gekomen. De staatslieden voerden gister avond aan een diner een eerste ge sprek. Nixon nodigde Tilo voor een tegenbezoek uit. Tito drong aan op beëindiging van de Amerikaanse tussenkomst in Indo china en het Nabije Oosten. „Alge mene vrede op lange termijn kan niet berusten op beperkte oorlog voering". Tito sprak openhartig over „het afschuwelijke lijden" van de volkeren in de oorlogsgebieden en achtte alle betrokkenen verplicht, naar een vreedzame en rechtvaardige oplossing te zoeken. Verder legde Tito de nadruk op de Zuidslavische interesse voor Europese samenwerking. IS iet-gebonden „De betrekkingen tussen de VS en Zuidslavië zijn de laatste jaren aan zienlijk verbeterd", vond Tito. Nixon antwoordde dat Amerika de niet- gebondenheid, van welke staat ook, respecteert. In Zuid-Slavië zijn uitgebreide vei ligheidsmaatregelen genomen de scherpste sinds lange ti.id om Nixon te beschermen. Agenten van de veiligheidsdienst gaven toe dat zij zich vooral zorgen maakten over Arabieren, die vrije toegang hebben tot het land. Vooral na de dood van Nasser bestond er vrees voor een „wraakoefening". Voor zijn vertrek naar Zuid-Slavië voerde Nixon in Rome neg overleg met de ambassadeurs in dertien lan den rond de Middellandse Zee om de toestand na het overlijden van Nasser te bespreken. Bij het overleg waren ook de bevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa en de secretaris-generaal van de Navo, Manlio Brosio, aanwezig. lekker eteri tips Neem gesneden doorregen runderpoelet. Wat zout en peper. Langzaam bakken in 1/3 rund- vet en 2/3 boter. Halverwege 2 3 gesnipperde uien toevoegen, laurierblad en 2 kruidnagels. Roer een dessert lepel bloem door het vlees, voeg water en azijn toe. 2.5 uur sudderen. Dien het eens op met rijst. Publicatie van de Slichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven l NEW YORK De concierge Morris Ocko, die het afgelopen weekeind in New York is overle den, bleek multimiljonair te zijn. Door speculatie op de beurs had hij in de loop der jaren een for tuin vergaard van veertien mil joen dollar. WILMSLOW Een van de be langrijkste Engelse atoomgeleerden dr. Hans Kronberger heeft zich giste ren van het leven beroofd. De vijftig jarige geleerde was directeur van de reactorontwikkeling voor de Industriële Ontwikkelingsgroep van het Engelse atoombureau. ROTTERDAM Een droom is voorbij. Voetbalminnend Rotterdam-Zuid staat weer met beide beentjes op de grond. Dat heeft het te danken aan het Roemeense provincieclubje UT Arad dat gisteren via een doel puntloos gelijkspel wereldkam pioen Feijenoord al in de eerste ronde uit de Europa Cup voor landskampioenen kegelde. Een teleurstellend resultaat van de Happel-elf, die de impasse van de laatste weken in Roemenië niet heeft kunnen doorbreken. Ook nu slaagden de Rotterdammers er niet in tot doelpunten te komen. Een van de mogelijke tegenstan ders van Ut Arad in de tweede ron de van de Europa Cup I is lands kampioen Aja.x. De Amsterdammers baanden zich gisteren via een 20 overwinning op het Albanese 17 Nendori Tirana een weg naar de tweede ronde. De doelpunten kwa men op naam van Piet Keizer en Sjaak Swart. Wietse Veenstra werd PSVs matchwinner in het duel tegen het Tsjechische Cottwaldof. Deze wed strijd werd gespeeld ie. het tomooi voor bekerwinnaars. PSV nam door deze 10 overwinning revanche voor de 21 nederlaag, die het twee we ken geleden in Cottwaldof kreeg te slikken. Dankzij een beter doelge- middelde (het doelpunt van Devrindt in Tsjechoslowakije gescoord telt dubbel) gaat PSV over naar de t weede ron de. Voor verder sportnieuws verwij zen wij U naar onze sportpagina's waar Rob Har tog en Matty Verkam men U alles vertellen over de wed strijden PSV Gottwaldof en Ajax Nendori Tirana, terwijl U tevens uiteraard een uitgebreide reportage zult aantreffen van Feijenoords af gang in Roemenië. Op de foto: Wim van Hanegem kijkt verbaasd om hoe een Roemeense supporter dol van vreugde Theo Laseroms om de nek valt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1