VEL Ontwikkelingswerk geen hobby van een enkel land In 5 jaar miljoen telefoons erbij J Blad Is de midi-mode al doorgedrongen tot Kaasuii ivi uisxje? Hef kan verkeren GOED DAT ER POLITIE IS. Kwaliteit hulp wordt beter Hond #*DRAKA WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 Toeslag Nu het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds op de vakantietoelage inge volge de aow de veelszins geprezen en evenzeer gelaakte inhouding van tach tig procent heeft toegepast voor alle gepensioneerde ambtenaren en daar mee gelijk gestelden, is het resultaat lachwekkend. Deze „inbouw" en de in te houden loonbelasting reduceren de aangekon digde 163.17 tot ƒ23.89, zijnde het va kantiegeld voor een heel jaar voor twee personen. Velen zullen zeggen: voor mij hoeft het niet. Al die energie, al die tijd, al dat papier voor deze pijnlijke fooi! De aftrek zou aanvaardbaar zijn als de gegadigden voor het ABP over dit pensioen ook drie procent (waarom geen zes procent?) als vakantietoelage ontvingen. Maar dat is niet het geval. Degenen die van hun AOP moeten rondkomen hebben weer een meeval lertje. Hulde aan minister Roolvink voor deze ludieke gratificatie.... TWELLO P.T. Breimcr Toeslag (2) Deze week kreeg ik als gepensio neerd ambtenaar van het ABP een herziening pensioen-uitkering. Het kost al veel moeite om uit de papieren wijs te worden, maar 't bedrag dat maandelijks wordt uitgekeerd 6taat met 'n sterretje aangegeven. Het bleek op mijn bankrekening uiteinde lijk honderd gulden minder te zijn dan was opgegeven. Zo blijft er niet veel over van de vakantietoeslag. Wij zijn blij gemaakt met een dode mus. STRIJEN" C. ANDEWEG Dominees-echtpaar Uit de bevestiging van ds. en me vrouw Van der Veen in Krimpen aan den IJssel blijkt weer eens hoe licht vaardig de gereformeerde synode de kwestie van de vrouw in het ambt heeft behandeld. Wanneer zij zich strikt aan de heilige Schrift had ge houden was het voorstel nooit aange nomen. Door manipulaties met teksten heeft men het er toch door gekregen, 't Is verwonderlijk dat een man als prof. Ridderbos voor de aanvechtbare mo tieven is gezwicht. Uit het feit dat de synode er zo lang over heeft gedaan blijkt duidelijk hoe moeilijk het is om iets te formuleren dat lijnrecht tegen Gods geboden ingaat. Men heeft op dit punt Gods Woord uit de tijd ver klaard. Nu kan prof. Ridderbos in zijn be- vestigingspreek wel zeggen: dominees mogen niet de ene dag dit en de ande re dag dat zeggen, maar hij heeft toch zelf laten zien hoe het niet moet. ROTTERDAM A. van DOMMELEN Zuiver pesterij Ik wou even wat weekbladen en tijdschriften kopen. Jawel, hoor.bumper aan bumper,geen parkeerplaatsje te vinden. Wat doet u dan? Nou, precies! Dat deed ik óók: ik zette hem even dubbel. Ik zwéér u: ik was zó die winkel in en uit, pak weg twee, drie minuten - en daar staat een agent me al op te schrijvenI Ik zei:,Nou, u bent óók een flinkerd, hoor. Wie hin der ik nou, ik had er toch zeker zicht op, die paar minuten?" Hij zei niks, maar hij schreef dóór. Ik zei: „Ga liever dieven vangen." Maar die bon had ik even goed... Het was een man van de stomerij. Hij had zo'n bakfiets met zo'n ploffertjè achterop, en hij stond netjes langs het trottoir - ik kon het allemaal goed zien gebeu ren, want ik stond achter hem en wachtte op hem met weg te rijden. Enfin, hij deed dat echt wel voorzichtig, maar vóór hem stond iemand dubbel gepar keerd en hij moest dus een hé le zwaai de straat op maken - of die man in die bestelwagen nou hard reed of niet, dat kun je moeilijk uitmaken als iemand je tegemoet rijdt, maar in elk geval greep-ie die man van de stomerij en slingerde hem voor zich uit - dat is een ellendig gezicht. Wie ging er nou eigen lijk heleméél vrij-uit? Dat zal de rechter wel uitmaken, maar ik vond, dat die agenten, die er bij kwamen gelijk hadden: „Die dubbelparkeerder is de hoofd schuldige," zeiden ze, en ze visten hem op in een slagerij, drie huizen verderop. Ja, ik moet straks getuigen, maar ik heb ook het ziekenhuis opge beld om naar die man van de stomerij te vragen. Die heeft een heupfractuur. Het kon wel eens maanden aanlopen, zei den ze. Maar die dubbelpar keerder komt voor de groene tafel- 11 Tweeduizend mariniers verlaten Vietnam SAIGON Binnen enkele dagen zullen meer dan tweeduizend Ameri kaanse mariniers worden terugge trokken uit Zuid-Vietnam. Dit heeft het Amerikaanse opperbevel gisteren bekendgemaakt. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Voor het voortbestaan en de verdere groei van de hulp aan de ont wikkelingslanden wordt de vol gende maand uitermate belang rijk. Zaterdag 24 oktober zal immers door de Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties plechtig een resolutie over de ontwikkelingsstrategie wor den aanvaard. Dan zal het Twee de Ontwikkelingsdecennium (19711980) zijn ingeluid. Het aanvaarden van de ontwikke lingsresolutie (en dat zal vermoede lijk met algemene stemmen gebeuren) is geen vrijblijvend gebaar, maar een politieke beslissing, waarop de deel nemende landen kunnen worden aan gesproken. Document De ontwikkelingsstrategie, die wordt afgekondigd, is samengevat in een document. In dit document zijn afspraken vastgelegd tussen de geïn dustrialiseerde landen en de ontwik kelingslanden. De voorbereiding van dit document bevindt zich in een laatste fase. Het stuk wordt nu behandeld in de twee de afdeling van de Algemene Verga dering, nadat de sociaal-economische commissie zich er reeds over heeft uitgesproken. Nu is het document niet ongeschon den uit de strijd gekomen. Er staan tal van punten tussen, zoals dat in het internationale jargon heet, grote y KLOKKEN EN KOPJES Hier ziet de heer J. Zee man. directeur van het Ne derlandse Goud-, Zilver- er»- Klokkenmuseum te Utrecht Hij ontving zes koffiekopjes versierd met nauwkeurige afbeeldingen van Oudneder landse klokken, die verkrijg baar worden bij Nutroma- koffiemelk. Er komt steeds meer belangstelling voor al les wat oud en romantisch is, vandaar staat op elk kopje (waarvan de bijbehorende schotel bruin Beiers porse lein is) een omschrijving van de klok. Directeur Zeeman: Weinig mensen beseffen hoe kostbaar deze klokken de laatste jaren geworden zijn. De Ruempolklok, aanvan kelijk een eenvoudige boe- renklok uit de Achterhoek is door zijn degelijke construc tie tegenwoordig evenveel waard als een statige note- houten staande klok. Zo'n staande klok, ook wel staand horloge genoemd, is nu tien duizend gulden of meer waard. Het klokkenmuseum. Lan ge Nieuwstraat 38 in Utrecht herbergt een uitgelezen col lectie Nederlandse en buiten landse klokken en horloges. -U vindt er zestiende-eeuws tafeluurwerk. Op wijzers en wijzerplaat zitten stevige knoppen. De zeer rijke man die zoiets kon veroorloven kon dan in het donker voelen hoe laat het was. Er zijn klokken waarop maanstanden, de tijden waaróp de zon op- en onder gaat en nog allerlei bijzon derheden zijn te zien, zoals scheepjes die heen en weer gaan. Een attraktie vormen de horloges waarin kunstige speeldoosjes zijn aange bracht. Achter de rug van de heer Zeeman (op de foto) een uit 1542 daterend torenuurwerk dat vroeger in de toren van de Jakobskerk te 's-Graven- hage heeft gestaan en het oudste in Nederland is. Oppas- boek Nettie Bakker-Engelsman (op de foto links) - u kent haar van het Moeder-blad, Prinses, en uit een ver verle den: 't Kleuterklokje klingelt - schreef een bijzonder aar dig boekje over de techniek van het baby-sitten. Dat is niet zomaar wat uurtjes stu deren in een vreemd huis' waar de kinderen geacht worden te slapen, nee er zit ten rechten en plichten aan vast. Welk tarief vraagt de op pas, 1,70 in Amsterdam per uur van 18.00 tot 24.00 uur, daarna 2.40) wat doe je met huilende kinderen, hoe han del je als er gebeld of opge beld wordt, mag de oppas van de telefoon en de boe kenkast gebruik maken? Welke instructies van moe der zijn van belang voor het goed verlopen van de baby sit? Het antwoord op deze vragen en nog veel meer tips en wetenswaardigheden vindt het jonge gezin of de dito oppas in de gezellig uit gevoerde pocket, die uitgege ven werd door Uitgeverij Helmond, verlucht werd met grappige cartoons en ƒ4.90 kost. Cadeau-idee? Niet te geloven. Niet te geloven voor onze welvaart-tieners zijn de fei ten uit de Tweede Wereld oorlog. Gewone mensen wer den helden en lieden die veel verantwoordelijkheid droe gen. beesten. "Niet te gelo ven..." dat werd de titel van een pocket door Lize Stilma waarin ze veel schrijvers ci teert en dat kan voor de jon ge mens wiens nieuwsgierig heid geprikkeld werd aanlei ding zijn dieper in de jongste geschiedenis te duiken. Lize Stilma geeft in voet noten namelijk verwijzingen naar literatuur en aan het eind de personalia in een verklarende woordenlijst 'Goebbels, Joseph: doctor in de wijsbegeerte, minister vait propaganda en voorlichting in Duitsland, vereert Hitier, vermoordt zijn gezin en zich zelf al5 Berlijn valt. Hij werd 48 jaar." Lize Stilma heeft er zich niet goedkoop van afge maakt. Een vijftienjarige Joodse jongen schreef het voorwoord. (Uitg. Helmond 134 blz. 6.90) Klein recept Verwijder het kapje van een verse ananas. Haal het vruchtvlees eruit en snijd dit in blokjes. Snij twee bananen in plakjes, vermeng ze met de blokjes ananas. 1 sherryglas rum. sap van een halve ci troen en 1 lepel basterdsui ker. Zet dit mengsel enige uren koud weg. Klop 14 liter room met 1 lepel suiker stijf. Spatel de ananas-massa hier voor zichtig door. Doe alles over in de lege ananas. Serveer deze "ananas exotique" met het dekseltje er weer bovenop. vierkante haken. Over deze punten is men het niet eens geworden. i De vierkante haken zullen waar schijnlijk niet uit het stuk verdwij nen. Verschillende landen blijven op hun standpunt staan. Dit alles neemt echter niet weg dat het ontwikkelingswerk veel meer een internationale zaak wordt en geen hobby van een enkel land. Van Ja pan, West-Duitsland, Engeland, Frankrijk, 21weden en Canada is aan gekondigd, dat ze bereid zijn 1 pet. van het nationaal inkomen beschik baar stellen voor de ontwikkelingssa menwerking. Oosteuropese landen als Rusland zijn bereid gunstige handels mogelijkheden te scheppen. Wanneer alle daarvoor in aanmerking komende landen zich aan de 1 pet. houden, moet het ontwikkelingswerk slagen. De internationale aanpak van de ontwikkelingshulp is hard nodig. De Nederlandse hulp betekent op zich zelf immers weinig. Uit ons land komt niet meer dan 2'/t pet. van de gehele geldstroom voor hel ontwikke lingswerk. Zoals bekend is op de begroting 1971 een bedrag van ƒ970 miljoen uitgetrokken. Met dit bedrag is men gekomen op 1 pet van het nationaal inkomen. De 200 miljoen gulden, die vergele ken met dit jaar meer zal worden uitgegeven, gaat ten koste van de budgettaire ruimte, die beschikbaar was. Belangrijk voor de ontwikkelings hulp is het internationale besluit (van de DAC) geweest in principe geen bindende economische voorwaarden te stellen voor ontwikkelingshulp. In het verleden kwam het vrij veel voor, dat het geld, dat ter beschikking werd gesteld, beslist weer in eigen land moest worden besteed. Door dit principe-besluit kan de kwaliteit van de ontwikkelingshulp aanzienlijk worden verbeterd. Hulpfonds Het verlenen van handelspreferen ties aan de ontwikkelingslanden kan verder van groot belang zijn.' Moge lijk zal de EEG met Engeland (ook wanneer de Ver. Staten niet mee doen) tot een preferentiestelsel be sluiten. De gevolgen voor de nationale in dustrie zullen- dan niet uitblijven. TEMAND heeft me een akelig verhaal gedaan over een hond. Het speelde in Indonesië. Een meisje van een jaar of acht is dol op de hond en de hond op haar. Ze zijn vrijwel onafscheidelijk, maar soms wordt de hond voor het kind een beetje te veeL Niet alle moeders van de vrien dinnetjes willen de hond in huis hebben. Om het dier te beletten haar na te lopen toen ze even naar de buren ging, bond ze hem vast. Helaas op een wat ongewone wijze, hoewel met de allerbeste bedoelin gen. Ze koos de achterbumper van haar vaders auto, omdat het dier dan lekker in de schaduw zou liggen. Nauwelijks was ze weg of de tele foon ging en pa, die arts is, werd gevraagd naar het ziekenhqis te ko men. Onmiddellijk gaat hij, d.w.z. stapt in de auto, start en rijdt weg zonder vermoeden dat achter de wagen de hond wordt meegesleept. Pas bij het ziekenhuis, gelukkig dicht bij. ontdekt hij zijn ongewilde bagage. Halfdood. Enfin, het beest is opgeknapt. dankzij de medische hulpmiddelen in het mensenziekenhuis. Dat is zo'n verhaal waar nauwe lijks iets van te maken is. Een ge beurtenis, voor de betrokkenen be langrijk, misschien een medisch re laas, ik echter zag geen kans het tot iets leesbaars te maken. Maar het bleef allemaal wel ln het hoofd spoken. Ik zag die hond ge woon achter die auto meesleuren door het stof. Voelde zijn ellende, zijn wanhopig hijgen, zijn branden de poten. Maar het verhaal wilde niet ko men... Wie weet eigenlijk wat men alle maal in het hoofd bergt? Weggestopt in het onderbewuste. In onze slaap schijnt dat dan te woelen en te werken. En nu, na wat er die nacht ge beurd is, weet ik het helemaal niet meer. Ik sliep, laten we hopen de slaap der rechtvaardigen. Omdat het verkeer dag en nacht j langs mijn huis dendert, heb ik me voor mijn rust teruggetrokken in het meest geïsoleerde brokje huis. Zelfs de brandweersirenes dringen er niet door. Maar die nacht hoorde ik een dof fe bons. En dan een afgrijselijke kreet, hoog, lang, snijdend... Een hond in nood? Toeneen diepe stilte. De kamer was pikdonker, ogen open of ogen dicht maakte geen ver schil. De hersens zeiden:' „opstaan", het lome lijf bleef liggen. Er was niets meer. Geen geluid, nergens. En de slaap was er wel. De volgende morgen niets kunnen ontdekken, dat op de nachtelijke el lende terugwees. Misschien zijn de hond en de kreet in de nacht er nooit geweest, was het alleen die hond in mijn her sens. Daarom heb ik nu toch het ver haal maar gedaan.Ben ik het ten minste kwijt... de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" Kleinere bedrijven kunnen in moei lijkheden komen door de onverwach te concurrentie. Het is evenwel absoluut niet de be doeling deze bedrijven het slachtoffer te laten worden van een koude sane ring. Daarom gaan de gedachten uit naar een herstructureringsfonds voor deze bedrijven. Als het niet lukt internationaal zo'n fonds te vormen zal men in nationaal verband de door het ontwikkelings werk bedreigde bedrijven helpen. De middelen voor dit fonds, zo zou de opvatting in Den Haag zijn, zullen dan uit de ontwikkelingsgelden moe ten komen. DEN HAAG Verwacht wordt dat tussen 1970 en 1975 een miljoen aanvragen voor een telefoonaansluiting zullen bin nenkomen bij de PTT. Da is tien procent meer dan op grond van eerder gedane prognoses werd voorzien. Het aantal telefoonaansluitingen zal stijgen van 2.000.000 eind 1969 tot 2.176.000 eind 1970 en 2.371.000 eind 1971, zo schrijft minister Bakker (ver keer en waterstaat) in een toelichting op de PTT-begroting voor 1971. De prognose is opgetrokken omdat gebleken is dat de vraag naar tele 1 «J H J A Onze moderedactrice deelt mee: Wat de kleur betreft: het goud 'Wij kennen geen mode geel van onze elegante kazen i dictatuur. De lengte van kaas- sluit wonderwel aan bij de uit-het-vuistje wordt over donkerbruinen en aubergines gelaten aan de persoonlijke van dit najaar.' S\~\ keuze. Wij vinden zowel het Dus u hoort 't. korte mini-brokje als de langere Kaas uit 't vuistje V midi- en maxi-plakken erg staat u als S geschikt voor iedere leeftijd. altijd perfèct. foon uit de lagere inkomensgroepen V eerder is opgetreden dan was ver wacht. Er is voorts .van uitgegaan dat de telefoontarieven in gelijke mate zul len stijgen als het algemene prijspeil. Als voldoende financiële middelen ter beschikking komen is de PTT in staat de wachtlijst van de periode 1971 tot 1975 zodanig terug te bren gen dat gemiddeld slechts twee maan den verlopen tussen het moment dat de aanvraag wordt ingediend en het realiseren van de aansluiting. In 1971 zal ook worden begonnen met de inrichting van de eèrste loka le telefooncentrale met een semi- elektrisch systeem. Eind 1975 zullen er naar verwachting 70 centrales zijn met ruim 325.000 nummers. Resultaat Voor 1971 verwacht de PTT een voordelig bedrijfsresultaat van 274 miljoen gulden. Een verdere samen werking tussen de Rijkspostspaarbank en de postcheque en giro-dienst is noodzakelijk, schrijft de minister. Bij de verschillende afdelingen van de PTT blijken de draadomroep en de postdienst nadelige saldi te heb ben; respectievelijk 6 en 53.7 mil joen. Voordelige saldi worden voor speld bij de telegrafie (12 miljoen), telefonie (ruim 202 miljoen) en de girodienst (55,5 miljoen). Eind 1970 zal het aantal aansluitin gen voor de draadomroep zijn terug gelopen van 323.000 in 1965 tot 145.000. Automatisering Verwacht wordt dat door verre gaande automatisering de personeels bezetting bij de post geen gelijke tred zal houden met het toenemen van het postverkeer. De werkwijze van de PTT zal door de huisbrievenbussen aan de openbare weg sterk worden vereenvoudigd. Als de opstellers van de begroting gelijk krijgen zal het aantal rekening houders bij de postcheque- en giro dienst eind 1971 ruim 200.000 meer zijn dan eind 1970 namelijk 2.4 mil joen. De PTT verwacht in 1971 onder meer te verwerken: bijna anderhalf miljard brieven, ruim een half mil jard nieuwsbladen. 68 miljoen pakjes en bijna tien miljoen postpaketten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5