Nu penningen van 20 topvoetballen bij Shell Thijssens' Kees de jongen weergaloos authentiek ^Voetbal Top 20 'Ridderveld' blijft beweeglijk plan Kassie Kijken kleurige bezigheid Votank 15 te water gelaten in Alphen Spaar mee-speel mee Snel naar Shell Sta niet buitenspel A. Lindhout 25 jaar bij de veiling Flora Truck met oplegger vloog in brand op rijksweg 4a In Ter Aar komt openbare school Nieuw- Vennep had meeste belangstelling voor baantj esswemmen DAMESBEURS GEEN VOETB AL (rechtstreeks) OP TELEVISIE CoènaZ Burgemeester Dijckmeester on derstreepte: „Lisserbroek heeft een uitmuntend korps, waar het ge meentebestuur trots op is", aldus de burgemeester, die veel waardering toonde voor de jeugdbrandweer, waardoor jongeren worden opgeleid tot bekwame brandweermannen. De heer J. van Eijk sprak namens de leveranciers en bood de vrijwil lige brandweerlieden een enveloppe met inhoud aan om in intieme kring op de nieuwe spuit te fuiven. ALPHEN Gisteren werd vanaf de helling van T. van Duyvendyk's Scheepswerf N.V. (afdeling „De In dustrie") de „Votank 15" te water gelaten. De opdracht voor de bouw van de tankduwbak gaf de firma Phs. van Ommeren N.V. binnen- tankvaart te Rotterdam. De afmetingen van het schip zijn 76,5 x 11,4 x 3,9 meter. Het laad vermogen is circa 2300 ton. Het schip beschikt over twaalf aparte tanken voor het vervoer van ver schillende oliesoorten. De volgende tankduwbak „Vo tank 16" wordt 7 oktober van de werf „De Vooruitgang" te water ge laten. Vit tlr RIJNSTREEK ALPHEN Mej. C. O. W- Stapper slaagde aan de Vrije Universiteit voor het doctoraal examen genees kunde. NIEUWE IEIDSE COURANT WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1 20 Nederlandse top- het teken staat van Voetbal Top 20. Bij 20 liter ben voetballers, geselecteerd zine of 2 liter Shellina Premix krijgt u zo'n penning gratis. doorlr.A.vanEmmenes, Spaar ze bij elkaar. En koop de speciale verzamel- Evert Grifhorst, Herman Kuiphof en Joop Niezen, kaart (50 cent). Daarop ziet u uw collectie „groeien"en vereeuwigd op schitterende, zilverkleurige penningen, u kunt uw eigen favoriete elftal formeren. Ze liggen voor u klaar bij elk Shell Station dat in DEN HAAG Soms als hij door de historische feiten voor die les door was of door iets iaat hem plotseling daaraan herinnerde, begon de onlangs gestorven en onvergetelijke leraar Jakob Presser te ver tellen over het boek, dat sinds zijn verschijnen in 1923 zijn lijfboek was geworden: Theo Thijssens ,J(ees de jongen". In zijn enthousiasme over dit boek vergat Presser wel eens. dat een 13-ja- rige voor andere 13-jarigen niet zo'n bijzonder interessant gegeven was: bo vendien was het boek. als hij eruit voorlas, ook moeilijk te volgen, want Thijssen had de dubbelfiguur Kees in gevoerd: Kees zoals je hem in de uiterlijke werkelijkheid zag. en Kees zoals hij was in zijn puberat helden)- dromen, en dat kwam in zulke korte voorleesfragmenten maar gebrekkig over. Op het moment van toen kwam er van het boek weinig door, maar het enthousiasme van Presser bleef nawer ken en de belangstelling was gewekt. Kees de jongen is een typisch boek van hoe een volwassene een kind ziet en vooral zichzelf in zijn jonge jaren ziet en deze visie is treffend juist Aleen de 13-jarige zelf zal het niets bijzonders vinden. Ik weet niet of Gerben Hellinga van Presser zelf een veeg van diens ent housiasme heeft meegekregen, maar hij heeft het boek voor het toneel bui tengewoon goed weten te bewerken. Het heeft een eigen toneelleven gekre gen met een prachtige opbouw van de enscenering, een uitermate goede teke ning van het familiaire en sociale mi lieu en een ontroerende uitdieping van de werkelijk tragische elementen in dit kinderbestaan. EVEN WENNEN De grote moeilijkheid van de weer gave van de twee Kezen is uitnemend opgelost door ook twee Kezen gelijk tijdig op de planken te zetten. Het is even wennen, maar dat is de Ich en Uber-Ich-relatie in het boek zelf ook. Toneelgroep Centrum heeft onder re gie van Peter Oosthoek „Kees de jon gen" tot dé toneelgebeurtenis van het jaar gemaakt. In de montering van Ro bert Chailloux en Peter Oosthoek is hier werkelijk dat wat achter de din gen ligt (de innerlijke waarheid) door de uiterlijke werkelijkheid zichtbaar gemaakt en daardoor geloofwaardig als tekening van menselijke werkelijk heid, ook daar waar de visie van de volwassene duidelijk herkenbaar blijft en daarmee het heimwee van Teho Thijssen naar zijn jeugd, het pathos van zijn onvervulde dromen, de anti cipatie op de komende puberteit, die hij in de verhouding van 13-jarige Kees tot Rosa Overbeek antidateert. Thijssens boek is in alle opzichten authentiek overgekomen. Het is een hechte groepsmanifestatie geworden van Centrum met uiteraard 'enkele individuele uitschieters zoals de presentatie van de twee Kezen door Wim van der Gijn en Hans Dagelet, de moeder van Elsje Scherjon, de meester (Theo Thijssen i van Frans Vorstman, juffrouw Dubois van Henny Orri, de opa van Lou Steenbergen en de opoe van Karin Haage en zovelen meer. Och. over boek en stuk en opvoering zou nog zoveel te zeggen zijn. laat ik daarom mijn waardering voor deze Centrummanifestatie (die ieder die van echt toneel houdt onvoorwaardelijk ge zien moet hebben) mogen samenvatten in deze voor mij weemoedige verzuch ting: Had Jakob Presser deze opvoe- j ring nog maar beleefd kunnen heb ben Ev. Grolle Thijssens Kees de jongen dub beltje gerepresenteerd door Wim van der Grijn en Hans Dagelet. RIJNSBURG „Dikwijls bestaat een apparaat van enige importantie uit verschillende onderdelen die een bepaalde verzorging vragen". Aldus de voorzitter van veilingvereniging „Flora" P. van Delft, toen hij gis teravond de heer A. Lindthout toe sprak die vijfentwintig jaar bij de veiling werkzaam is. ,.U hebt", zo zei de heer Van Delft, .de helft van deze tijd een belang rijk onderdeel van het Flora-appa raat beheerd. Om een goede bol- bloem te krijgen, moet de bloembol een zorgvuldige behandeling hebben. Deze is bij u altijd in goede handen geweest". Het koelen van bollen heeft de laatste jaren een snelle opgang ge maakt. Daarom heeft de kweker vaak veel geld aan de heer Lindhout toevertrouwd. Tussen de ingebruik neming van de eerste koelcel en op de dag van vandaag steeg het aantal in gebruik zijnde gaasba-kken van 10.000 tot 142.000 en de houten koel- kisten van 5000 tot 16.000. De heer Lindhout heeft zich aan deze snelle groei weten aan te passen. ..Wij weten dat u een man bent die alles goed naloopt, en wij hebben er het volste vertrouwen in dat u Voorzitter Van Delft overhan digde de jubilaris rechts) een enveloppe met inhoud. dat zult blijven doen", aldus de voor zitter, die de jubilaris een enveloppe met inhoud overhandigde. Namens de personeelsvereniging sprak de heer G. v.d. Mey. De econo misch beheerder van de koelcellen, de heer H. den Haan, wees er op dat controlerende instanties altijd zeggen dat het er zo keurig en ver zorgd uitziet. „U heeft het belang van het bedrijf altijd voor ogen ge had1', aldus de heer Den Haan. Velen kwamen de jubilaris geluk wensen. NIEUW-VENNEP Dinsdag middag omstreeks 17.15 uur ge raakte een truck met oplegger, die over rijksweg 4a in de richting Amsterdam reed, in brand tussen de Venneperweg en Bennebroeker- weg. Even voorbij de Venneper- viadukt bemerkte de chauffeur J. T. (27 jaar) uit Amsterdam, dat de lading rollen papier van ieder 700 kg bestemd voor het Parool in Amsterdam in brand stond. Een passerende brandweerman uit Badhoevedorp wist de truck van de oplegger los te koppelen. De wegenwacht begon met blussen in afwachting van de komst van de brandweer. De zijsdhoüten en de bodem van de oplegger werden vol ledig door de brand vernield, ter wijl het papier onbruikbaar werd. Over de oorzaak is nog niets be kend: ook de totale schade stond vanochtend nog niet vast TER AAR De raad is gister avond akkoord gegaan met het stich ten van een openbare school. Deze zou kunnen worden ondergebracht in het gebouw, dat nu wordt ge bruikt door de r.k. school aan de Aardam. Dit gebouw is spoedig te klein en een nieuw gebouw wordt dan urgent. Het verhuren van ruimte in het gemeentehuis aan de rijkspolitie voor f 4700 per jaar ontmoette geen bezwaren. Verder werd de heer W. J. J. Bugel te Texel met ingang van 1 januari benoemd tot opzichter. Hij zal belast worden met het onder houd van woningwetwoningen en het toezicht bij de nieuwbouw. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donder dag 1 oktober: hoog water 3.35-15.53; laag water 11.52 Vanavond eindstrijd saaivoetbaltoernooi LEIDEN Twee minuten voor het verstrijken van het zaalvoetbal duel Leidse CourantInterpolis lie pen Jaap de Jong (LC) en Koos v. d. Geest (Interpolis) in een kopduel een bloedende hoofdwond op. Voor beiden werd een brancard aangerukt en getweeën werden ze vervoerd naar het ziekenhuis. En dat terwijl de scheidsrechters lichamelijk contact, nog meer dan de spelregels voorschrijven, tracht ten te voorkomen. Een avond tevo ren, op de openingsavond van het toernooi voor bedrijven in de Groen- oordhal, moest namelijk drie keer de EHBO in actie komen. Vandaar dat een wat strakkere regie werd aangehouden. Het waren gevallen, waarvan de meeste ook op het veld hadden kunnen voorkomen, al blijft het een feit dat de harde vloer voor ongeoefende zaalvoetballers gevaar lijk is. De vele schaafwonden wijzen eveneens in die richting. Positief was stellig de heffing van toegang voor de aktie „Schip Ahoy", die een nieuwe Henri Dunant in de vaart moet brengen. Vanavond wordt het voetbaltoer nooi afgesloten met de kwant-, hal ve en eindstrijden. Daaraan doen mee: Helms, v. d. Berg, Gemeente Werken, Motorhuis, Leidsch Dag blad, Koningsveld, IBB, NV Serie woningen, Sportstichting, Kamsteeg. Wernink, Adler, SLF, Verenigde Kleine Bedrijven, Minnesota en Ha- nab. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER De trimaktie die op initiatief van de KNZB, in samenwerking met de gemeentelijke dienst sport en jeugdzaken werd georgani seerd, is een groot succes ge- worden. Landelijk gezien gooide Haarlemmermeer hoge ogen. Er gaven zich 350 personen op, waarvan ongeveer 25% boven de 30 jaar. Ongeveer 57% hield het vol. Zij moesten regelmatig hun baantjes zwemmen in één van de drie zwembaden in Haarlemmermeer. Men kon zich laten inschrijven voor 3.000, 5.000 en 10.000 meter. Degenen die het volbrachten ontvingen resp. een bronzen, een zilveren, of een gouden speld. In totaal kwamen 203 personen ervoor in aanmerking. De meeste belangstelling onder vond het zwembad in Nieuw-Ven- nep, gevolgd door Zwanenburg. Hoofddorp trok de minste „trim mers". Dit laatste is vermoedelijk te wijten aan het feit dat Hoofddorp een oud zwembad heeft met onver warmd water, in tegenstelling tot Nieuw-Vennep en Zwanenburg. In Nieuw-Vennep zwommen vijf deelnemers 3000 meter, acht 5000 en vierentachtig 10.000. Voor Zwanen burg golden de aantallen resp. acht, vijftien en negenenvijftig en voor Hoofddorp slechts vijf. nul en negen tien. Stimulans Gebleken is dat de actie een grote stimulans betekent voor het zwem- badbezoek. De actie begon toen het hoogseizoen achter de rug was. Volgend jaar zal ook in het voor jaar een dergelijke trimactie worden gehouden, en wel van 1 mei tot 30 juni. De tweede mogelijkheid om in het bezit van één van de spelden te komen is dan van 15 augustus tot omstreeks 15 september. Dat zijn juist de periodes dat de zwembaden het minst bezocht worden voor re creatieve doeleinden. De heer P. Duinker, directeur van de afdeling sport- en jeugdzaken van Haarlemmermeer: „Verwarmd water DROOMKEUKENS op de blijkt nu duidelijk een verbetering te zijn. Op koude dagen was het zwembad in Nieuw-Vennep en Zwa nenburg nog redelijk goed bezocht, onder meer dank zij baantjeszwem mers. De actie is juist in het vóór- en naseizoen om het zwembadbezoek te stimuleren." LEIDERDORP De simultaan- avond heeft minder belangstelling van de jeugd getrokken dan het be stuur had gehoopt. De 10 opgeko men jongeren schaakten met ent housiasme, sommigen zelfs 3 par tijen achter elkaar. De lege plaatsen werden ingenomen door ouderen, zowel leden als gasten, zodat gedu rende 4 uren doorlopend simultaan aan 15 borden werd gespeeld. Aan de helft van de borden speelde W. G. Demmendal. die hiermee als 75- jarige een bijzondere prestatie le verde. Van de jongeren wonnen van De vandaag te spelen voetba wedstrijden voor de twee Europes bekertoernooien (UT AradFeijei oord, PSVGottwaldov, Ajax1 Nendürd Tirana) zullen niet recto streeks op de televisie worden uk gezonden. De oorzaak hiervan is, dat h« Olympisdh stadion, waar Aja woensdagavond tegen Nendu speelt, om twaalf uur (vanmiddai nog niet voor de helft was uitve kocht. In deze omstandirgiheden hee 1 de NOS gemeend geen rechtstreeks i reportages op de televisie uit I kunnen zenden. Wel zullen samenvattingen va deze wedstrijden worden uitgezos den (Nederland I) en wel om 22.2 uur. UT AradFeijenoord, 23.05 uui PSVGottwaldov en 23.30 uur Aja Nenduri. De NOS (radio) zal deze wel strijden wel rechtstreeks uitzendei Op Hilversum I begint om 14.0 uur de uitzending van de wedstrjj UT AradFeijenoord. Op Hi-lversur II zijn de wedstrijden AjaxNet duri en PSVGottwaldov te bt luisteren in een schakelprogramnu dat begint om 20.00 uur. Constante wisselkoersen AMSTERDAM, 29 september Lonfli i 8.59Vs—e.59»/«. New York 3.59H—3.60i Montreal 3.53H—3.54A. parijs 65.18% 65.23»/t Brussel 7.251/»—7.25%Frankfo 99.04»/»—99.09»/», Stockholm 69.25'/»—69.301 Zürich 82.80—84.00. Milaan 57.79%—57-841 Kopenhagen 47.98%48.03'/:. Oslo 50 37>/i 50.42»/., Wenen 13.93?4—13.9434. Llssatx 12.57s/»12.50»/» Madrid 5.10—5.25. hem Remco Bakker en Wouter v. i Linden, terwijl Martijn Bakker re mise speelde. J. Pool, die de overig borden bespeelde, verloor bij de jon geren alleen van Henk van Osna brugge. Op dinsdag 12 oktober begint w« het wekelijkse uurtje voor de jeugi Deze keer voor 10 jaar en ouder. ALPHEN In de vorige week gehouden raadsvergadering kreef ook de woningbouw in Alphen-Ridderveld weer de volle aandacht Bij de indeling van de woonbuurten is ernaar gestreefd de ver schillende woningtypen de bij hun aard passende situering te ge ven. De meergezinshuizen bijvoorbeeld zijn opgenomen in de „be bouwingsruggen". Voor een groot deel van het plan zijn verkave lingspatronen ontworpen met een betrekkelijk traditioneel karakter. Dit hangt samen met de gekozen typen eengezinshuizen; hierbij is namelijk het rijenhuis het sterkst vertegenwoordigd. Van woningen die afwijken van het meest gangbare ontwerp, blijken de bouwkosten te hoog te zijn, het geen leidt tot te hoge huur- of koop sommen. Eén en ander behoeft echter niet te betekenen dat het geheel conform het plan uitgevoerd behoeft te worden. Het bestemmingsplan is zodanig opgezet, dat een economische uitvoering redelijk gewaarborgd lijkt. Maar er dient met alle aandacht ge zocht te worden naar nieuwe wo ningtypen, waarin de woonwaarden van deze tijd optimaal verwerkelijkt kunnen worden. De indeling van het plan in min of meer afgeronde buur ten maakt een gedeeltelijke wijziging op verantwoorde wijze mogelijk. In het bestemmingsplan hebben verschillende gebieden slechts een globale bestemming gekregen, om de gedetailleerde uitwerking te kunnen v erzorgen in samenspel met alle be langhebbenden. Voor een drietal ge bieden is reeds een nadere detaffifr ring tot stand gekomen. In het plan Ridderveld I is ruimt voor de bouw van ca 6.470 womngei Uitgaande van een toekomstige wi ningbezettdng van 3,3 personen bie Ridderveld I plaats aan bijna 22.6 inwoners. Een globale aanduidi van de woningen ziet er als volgt c eengezinswoningen in diverse typ 3.305; meergezinshuizen in 36 lags 1.180; meergezinshuizen in 7l lagen 1.985. Uit de cijfers is af te leiden, dij het aantal meergezinshuizen bynl 50*/« van alle woningen vormt. Htf voor dit plan aanvaarde percentagj van 49 is het resultaat van berektj ningen en overwegingen omtrent dl exploitatie-opzet van het plan, d( stedebouwkundige mogelijkheden do bouwmogelijkheden binnen hf beleid van de overheid. RIJNSBURG Pipo's woonwagen staat klaar, alleen de gordijnen moeten nog worden opgehangen. De gouden vleugel voor het nieuwjaarsconcert kan zo worden bespeeld door een dromerige pianist. Juffrouw Ooievaar staat met half-open snavel naar de heel echte jeep van de gebroeders Bever te kijken. In het prieel heeft een fotograaf zijn fototoestel in de aanslag gezet: het bruidspaar Federik Craets en Annetje Goldewein moet nog op de breekbare Franse tuinstoeltjes gaan zitten. Stukjes televisie, die op grote wagens zijn neergezet. Nog niet helemaal klaar om zaterdagmiddag in de drie-oktoberoptocht te worden bewonderd, staan de wagens in de hallen van Rijns- burgs veiling Flora. De heren Siegelaar en Visser en hun werkers zijn nog driftig bezig met hamerzaag en verfspuit. Er zullen nog wel wat busjes verf aan te pas komen voor alles is zoals het zijn moet. Nieuwe brandweerspuit voor Lisserbroek LISSERBROEK Dinsdagmid dag heeft de vrijwillige brandweer een motorbrandspuit met hoge en lage druk in ontvangst genomen. De beroepsbrandweer uit Hoofddorp gaf eerst een demonstratie, waarna een bijeenkomst plaatsvond in het dorpshuis, onder leiding van de plaatselijke brandweercommandant A. J. de Vries. Toch kan je al heel duidelijk zien hoe de optocht Kassie Kijken" gaat worden. De voorste wagen, een groot. wit. schuimrubberen huisgezin dat lodderig naar een kastje zit te kijken, zal een mooie opening zijn voor de stoet. De figuren zijn gemaakt van kippegazen kokers, waaromheen schuimrubber is gelegd. Kunstschilder Djim de Graaf, ofitwerper van de stoet, is erin geslaagd een serie kleurrijke wagens op papier te zetten. Aan sommige is nu nog niet zoveel te zien, omdat de mensen daar het belangrijkst zijn. Op de wagen waarop het team van Farce Majeure komt is een grote foto van het Leidse stadhuis neergezet, maar de wagen moet het verder hébben van vijf dwaze man netjes met een bolhoed op. Ook aan de wagens van dansgroep Helen le Clercq en Exception is nog niets te zien. De bekende figuren van t.v. zullen zaterdag op de wagens klim men, en dan kan iedereen ervan genieten. De schuimrubberen fabeltjeskrantdieren, grote vergeters, witmakers en kassiekijkers blijven nog een paar dagen veilig in de hallen staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4