Joodse jongeren organiserei zich in militante groepen VRAGEN AAN WEREIDRAAD Zinvol congres zonder lezingen en resoluties Verklaring moderamen Duitse kerk Ds. Korevaar tot CPB: geestdrift gevraagd Mömiich in Roemenië: kerk in mondige werek ACTIE VOOR DRIE ACUTE NODEN Een woord voor vandaag Taizé trok 19000 jongeren Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Jubileum ds. J. Overduin Aggiornamentc is illusie BEROEPINGSWER opdat Christus door hel geloof in uw harten woning make" (Efeziërs 3:17). Bekering is Christus binnenlaten in ons hart. Hij wil daar op de troon zitten. Maar Paulus bidt hier niet om de bekering van ongelo vige mensen. Hij buigt zijn knieën voor de christenen van Efeze. Christus in ons hart is geen statische zaak. Hij komt niet binnen eens en voor al. Daarom wordt er ook gesproken van "dagelijkse bekering". Wij moeten Hem elke dag opnieuw de plaats in ons hart geven, die Hem toekomt. Want in ons hart staat een troon en een kruis. Of Christus zit op de troon en dan moet ons eigen ik gekruisigd zijn, of wij nemen zelf de troon van ons leven weer in en dan wordt Christus gekruisigd. Wij lezen vandaag Psalm 31:1-11. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 TAIZÊ Negentienduizend mensen in de leeftijd van 19 tot 27 jaar heb ben deze zomer deelgenomen aan de negen weekconferenties, die de broe derschap van Taizé georganiseerd had ter voorbereiding van een „we reld jeugdconcilie". Zij kwamen uit bijna alle Europese staten alsmede uit 38 niet-Europese landen. In totaal waren honderdtien verschillende kerken vertegenwoor digd, maar er waren ook heel wat niet-christenen. Het wereldjeugdconcilie is een half jaar geleden door Roger Schutz, de prior van de in 1940 gestichte broe derschap, aangekondigd. Het moet een „beeld van de kerk van morgen" ge ven, die men zich voorstelt als een „plaats van gemeenschap voor alle mensen, zonder machtsmiddel, gereed tot de dienst van verzoening". Over het tijdstip is men het nog niet eens. Men hoopt het concilie nog te kunnen houden vóór de volgende assemblee van de Wereldraad van Kerken als voorbereiding daarvan. In zoveel mogelijk landen worden kleine gespreksgroepen gevormd. De leiding van de voorbereiding van het concilie, heeft Margarita Moyano, de secretaris-generaal van een rooms- katholieke jeugdorganisatie in La tijns-Amerika. Bijbelgenootschappen in Wenen WENEN De conferentie van Europese Bijbelgenootschappen is begonnen zonder lezingen en geëindigd zonder resoluties. Maar de kerkelijke afgevaardigden en de vertegenwoordigers van Europese bijbelgenootschappen hebben er wel geleerd om zich via moderne media te uiten. Of juist hoe ze het niet moeten doen. Vier dagen lang hebben zes werk groepen zich bezonnen op zes vragen die door een Nederlandse film „Vraagtekens" aan de orde werden gesteld. Een van de werkgroepen bracht zijn antwoord in de vorm van een televisie-avondsluiting, waarbij de spreker vragen beantwoordde van vier mensen. De overigens voortreffelijke antwoorden waren echter zozeer ver pakt in een hoog-theologisch jargon dat de vragenstellers prompt heb beeld uitliepen. Zo werd geïllustreerd dat goede antwoorden nog niet altijd goed antwoorden betekent. Een andere werkgroep bracht ver slag uit via een mededelingenbord van een universiteit, waarop „stu denten" allerlei kreten schreven. „Bijbels voor Afrika" stond er, maar een student schrapte Afrika door en schreef „voor iedereen". „Wie wil nu bijbels?" reageerd een cynicus en de secretaris van de Katholieke Federatie van het Bijbel Apostolaat antwoordde: „Meer mensen dan je denkt". Oost-Europa Tijdens een van de zittihgen kre gen de Oosteuropese afgevaardigden gelegenheid om te vertellen wat er in hun wereld aan de gang is. Verleden jaar werden meer dan 750.000 bijbels en nieuw testamenten in Oost-Euro pa verkocht. Een deel van die bijbels werd ingevoerd, een ander deel ge drukt op papier dat door het westen werd geleverd. Dit aantal is misschien niet veel voor een bevolknig van 300 miljoen, maar voor het eerst kan gesproken worden van een flinke stap vooruit. Een forum van tien vertegenwoordi gers uit Rusland, Hongarije, Bulga rije, Tsjechoslowakije, Joegoslavië en Oost-Duitsland antwoordde op vra gen uit het westen. Uit het gesprek bleek dat onder Kruiswoord-puzzel Huishouding, 29. teugje. 30. een weinig, 31. gelofte, 33. scheik. element, 34. ge- Horizontaal: 2. geestelijk lied, 6. volks naam voor de kauw, g. jongensnaam, 10. baan voor balspel, II. titel in Algiers, 12. wolvlokje, 14. hinderen, 16. artikel van een wet, 17. rivier in Duitsland, 18. vreemde munt, 19. schor, 21. tafelbediende, 23. roei pen, 25. jongensnaam, 26. Myth, figuur, 27. huishoudt plechtige wicht (af£), 35. plant met bittere blaren'en bloemen. Verticaal: 1. brugschuit, 3. alk. van sint, 4. plaats in Frankrijk, 5. geel koper, 6. maal, 7. bijrivier van de Rhbne, 9. moeilijk werk, 11. plaats in Duitsland, 13. aanwezig, 15. lied, 19. vistuig, 20. dromer. 22. meisjesnaam, 24. Myth, figuur, 25. plaats in Friesland, 27. gaf felvormige stutpaal, 28. plaatsje onder for ger, 32. lidwoord. Optosnng vorige puzzd Hor.: 1. mak, 4. pardel, 9. Edom, II. Raab, 12. amicaal, 16. eel, 17. Po, 18. sme rig. 21. por, 22. tot, 23. oleine, 25. es, 27. ark, 28. aandeel, 31. faro, 32. nuun, 34. ta lent, 35. rit Vert: 1. me, 2. Ada, 3. komeet 5. ara, 6. raak, 7. dal, 8. eb, 10. mier, 13. Clio, 14. to ren, 15. ester. 17. pon. 19. mos, 20. glad, 21. pikeur. 24. eren. 26. mare, 28. aal, 29. non. 30. lui, 31. fa, 33. N.T. toezicht van de Wereldbond van Bij belgenootschappen gewerkt wordt aan dertien bijbelvertalingen, terwijl de Russische Orthodoxe Kerk boven dien zelfstandig begonnen is aan een vertaling in het Russisch. Volgens het verslag van de secrea- tis voor Oost-Europa, ds. Sverre Smaadahl, staat voor het volgend jaar voor steun aan Oost-Europa een bedrag op de begroting groot ander half miljoen gulden. Gezien de snelle groei van dit werk zal zeker vier ton meer nodig zijn. Nieuwe leden Tijdens een plenaire zitting werd medegedeeld dat kort voor de confe rentie bijeenkwam het hoofdbestuur van de Wereldbond de Bijbelgenoot schappen van Portugal en Italië als geassocieerde- led^n heeft aangeno men. Tevens werd de organisatie in Oost-Duitsland, sedert de officiële breuk met West-Duitsland zelfstan dig, als volledig lid erkend. De slotzittingen van het congres stonden in het teken van „Dienst in de jaren zeventig". De aanwezige ad viseurs uit Oost- zowel als West- Europa, uit de Rooms Katholieke Kerk zowel als de zogenaamde con- servatief-evangellschen klaagden dat het congres te gemakkelijk over som mige problemen was heengelopen. Ze meenden dat te zeer een onderscheid was gemaakt tussen het werk van de bijbelgenootschappen en van de ker ken, en d$t de eersten zich nog eens grondig moeten bezinnen op de vraag, hoe zij de kerken kunnen hel pen bij hun taak om de bijbel uit te leggen en toe te passen. Weerloos Er bleven belangrijke vragen on beantwoord liggen. Een van de afge vaardigden uit Oost-Europa zei tegen de mensen uit het westen: „Onze ja ren zestig zouden wel eens jullie ja ren zeventig kunnen worden". Een Tsjech zei: „Wij hebben moeten le ren dat wij christenen weerloos staan in onze maatschappij, dat de bijbel weerloos is, dat de kerk weer loos is. Misschien moeten jullie dat nog allemaal doormaken. Een gese culariseerde maatschappij kan het de christenen even moeilijk maken als een ideologie". Het gevolg was dat de conferentie gangers tamelijk stil uiteengingen. De vragen van de film Vraagtekens, de verslagen en de gesprekken had den hen aan het denken gezet. Om dat er geen redevoeringen gehouden waren, gingen zij ook niet naar huis met panklare ontwoorden. Ze gingen wel naar huis met een dieper besef van hun verantwoordelijkheid. En dat was juist de bedoeling van dit congres zonder sprekers en zonder resoluties. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Synagogen in veel landen zullen de ko mende dagen onder speciale bewaking staan in verband met de joodse feestdagen, die woensdagavond met het Israëliti sche nieuwjaar beginnen. Daarbjj zal niet alleen de politie betrokken zjjn, maar ook joodse jongeren, die zelf een be wakingsdienst hebben georganiseerd, want de militante joodse organisaties winnen vooral onder de joodse jeugd be langrijk aan invloed. Deze organisaties keren zich tegen allen, die anti-semitisme bedrijven. In 1968 is in Amerika de Jewish Defence League (joodse verdedi gingsorganisatie) opge richt. Rabbijn Meir Ka- hane merkte als leider toen op: „Niet alleen in Israël is een nieuw ge slacht joden opgestaan, over'de hele wereld is de jood veranderd. Tweeduizend jaar zijn wij mishandeld, knecht en gevlucht. Zes miljoen van ons zijn in de gaskamer omgeko men. Het nieuwe ge slacht zal tot de tanden gewapend vechten tegen alle anti-semieten. Niet met het woord zullen wij onze tegenstanders overtuigen maar met de vuist" Brooklyn Nadat in Brooklyn in New York synagogen in brand waren gestoken, joden werden overvallen en schoolbussen met joodse kinderen onklaar werden gemaakt besloot men een militante jood se groep te vormen. In Amerika is deze in twee jaar uitgegroeid tot achtduizend man, verspreid over zeventien steden. Maar ook in Londen, Manchester, Birmingham en andere Engelse steden heeft de jeugd zich verenigd tot afweergroepen en voor bewakingsdiensten. Een hakenkruis op een synagoge. Een vorm van anti-semitisme, waartegen Joodse jongeren in ver schillende landen zich gaan verzetten. Tijdens de joodse feestdagen worden de synagogen niet alleen bewaakt door de politie, maar ook door joodse ge organiseerde jongeren. (Van onze kerkredactie) BERLIJN Bij de uitvoering" van het besluit van de Wereld raad van Kerken, om een aantal Afrikaanse vrijheidsbewegingen financieel te steunen, moet vol gens het moderamen van de Evangelische Kerk in Duitsland nog een aantal vragen opgehel derd worden. In een verklaring van het modera men wordt aan de Wereldraad de vraag gesteld, of in de spanningsvel den van de rassenconfrontatie niet in de eerste plaats bewegingen zouden moeten worden gesteund, die met de middelen van de geweldloosheid wer ken. Andere vragen hebben betrekking op de samenwerking van de Wereld raad met die kerken, die vooral met (Van een onzer verslaggevers) 's-GRAVENZANDE Onze tijd, waarin een grenzenloos ge brek aan zekerheden is, vraagt van een christen geestdrift. Jezus leert ons. dat wij het zout der aarde zijn. Wij moeten niet alleen geestdrtiftig doen, maar vooral geestdriftig zijn. Dit zei ds. C. A. Korevaar uit Rot terdam gisteren op de jaarlijkse pro vinciale toogdag van het gewest Zuid- Holland van de Christelijke Platte landsvrouwen Bond. Ds. Korevaar vertelde zijn aandach tig gehoor een oude legende, waarin satan eens rapporten in ontvangst nam van trawanten, door hem uitge zonden naar de mensen. Een had een zeilschip met pelgrims laten vergaan, een maatregel waartegen satan be zwaar maakte, immers de pelgrims smaakten nu Gods heerlijkheid. Een ander had een pelgrimsschip op de rotsen laten vergaan, waardoor de pelgrims slaven geworden waren van Mohammed. Niet goed, vond satan, want zij kunnen mohammedanen tol christenen bekeren. Tenslotte kwam een al oudere dui vel verslag uitbrengen. Deae had de j vaart van het pelgrimsschip doen op- j houden. Er was geen wind en geen vaart meer. Daardoor ontstond aan boord verveling, twist en nüd. Onze zeilen mogen niet verslappen, aldus ds. Korevaar. Er moet vaart en wind zijn. We mogen niet bang zijn voor een bries. Aan de ochtendvergadering werk ten verder mee de presidente me vrouw N. C. Crezeevan Nes uit Ameide, die de openingsmeditatie hield naar aanleiding van psalm 8, mevrouw ValstarVan Oosten, zang, mevrouw SmitBakkens, piano en mevrouw SteinBoender, declamatie. In de middagsamenkomst verzorgde de firma Bas uit Hoek van Holland een modeshow. de rassenproblemen te maken heb ben, het vraagstuk van het „gekleurd racisme" en de binding van de financiële steun aan een nauwkeu riger bestemming. Voordat deze verklaring werd ge publiceerd, had de kanselarij van de Duitse keik al een reactie gegeven op de brief, die dr. B. C. Sjollema na mens de Wereldraad had geschreven. Sjollema had een vergelijking ge maakt met de hulp, die de kerken hadden verleend aan de bevolking van voormalig Biafra tijdens de bur geroorlog. Deze vergelijking gaat niet op, al dus de kanselarij. In Biafra ging het om de onmiddellijke bestrijding van een hongerdood, die de bevolking be dreigde. Bovendien hadden de hulp organisaties permanente controle over de besteding van hulpgoederen. Geloofsdaad GENÈVE Prof. dr. Mikko Ju va, de president van de Lutherse We reldfederatie, heeft zich zonder meer achter het besluit van de Wereldraad gesteld. Hij noemt het „geen politieke beslissing, maar een geloofsdaad". „De beslissing van de Wereldraad moet gezien worden ais een poging om te bewijzen, dat het de kerken ernst is, als zij rassendiscriminatie veroordelen. Rassendiscriminatie is zonde. Zonde moet bestreden worden en *|j, die de zonde bestrijden, moe ten gesteund worden". Wel zegt Juva, dat de keuze van de organisaties die steun krijgen, berust op politieke overwegingen. Bij gebrek aan gegevens kan hij er niet over oordelen, of deze overwegingen in alle opzichten juist zijn. Over de kritiek dat verschillende van de gesteunde organisaties geweld gebruiken, zegt de Fin: „Wie realis tisch is, kan onmogelijk helemaal on derscheid maken tussen de gelden, die een en dezelfde organisatie ge bruikt voor verschillende doeleinden. Desondanks hebben de organisaties, die van de Wereldraad geld krijgen, verzekerd, dat zij deze gelden niet zullen gebruiken voor militaire doel einden. Als er in de betrokken gebie den geen andere effectieve organisa ties werken, had de Wereldraad ook zeer weinig keuze". Meer DRIEBERGEN Het oecumenisch actiecentrum (OAC) is het ook eens met het besluit van de Wereldraad. Het noemt de 200.000 dollar overigens nog maar een eerste stap. Het dringt bij de Nederlandse kerken, kerkelijke en interkerkelijke organen aan op verdere stappen, om deze steun zo reële financiële en morele inhoud te geven. Tegen HANNOVER De leiding van de Verenigde Evangelisch-Lutherse Kerk van Duitland (een samenwer kingsorgaan van Lutherse landskerken in de Bondsrepubliek) heeft een ver klaring uitgegeven, waarin zij zich van de uitlatingen van LWF-presi- dentprof. Mikko Juva distancieert „Politieke groepen moeten niet met kerkelijke gelden bevorderd worden. Uitoefening van geweld en de ideolo gische rechtvaardiging daarvan van welke kant het ook komt kun nen door de kerk niet gesteund wor den. De kerkleiding betreurt het, dat de uitlatingen van de president van de Lutherse Wereldfederatie misver staan kunnen worden, als golden deze grondregels niet meer". Evenals verschillende kerken in de betrokken landen, die het betreuren, dat zij door de Wereldraad niet ge raadpleegd zijn. zegt de Duitse Lu therse kerkleiding: „Kerkelijke gelden voor ontwikkelingsdienst moeten principieel in overleg met de kerken ter plaatse besteed worden". Hetzelfde is het geval in Frankrijk, Argentinië en Antwerpen. Voor zover bekend zijn er in Nederland nog geen afdelingen. Maar ook onder de Neder lands-joodse jongeren wint de Jewish Defence League aan sympathie. Wekelijks oefenen de jongeren zich in karate en jiu jitsu. In sommige landen doen zij dat onder de vlag van een sportvereniging, in andere, zoals Amerika met openlijke bekendmaking voor welk doel. Het heeft weliswaar niet de instem ming van de officiële joodse leiders, maar het effect bij anti-semitische groepen is onweerlegbaar. Kapingen Na de recente vliegtuigkapingen door Palestijnse terreurorganisaties hebben Arabische vertegenwoordigers bij de Verenigde Naties bescherming van de politie gevraagd nadat rabbijn Kahane in interviews had gezegd nie te kunnen bevestigen of ontkennen o zijn Jewish Defence League repre sailles zou nemen voor het vasthoude van joodse vliegtuigpassagiers. Dezer dagen heeft rabbijn Kahan de Black Panthers, de militante ne gerorganisatie die joden als een va de grootste gevaren beschouwt, verstaan gegeven, dat de Jewis Defence League gereed is het geveol met hen te beginnen als zij nog lang* hun anti-semitisme proclameren. Tot de joodse leiders, die hun hoof schudden, heeft Kahane gezeg< „Wees niet zo zelfverzekerd. Hier i Amerika, overal in de wereld won het anti-semitisme weer een gevaj voor ons. Een generatie na Auschwi wil men ons alweer vermoorden. A dat moet gebeuren laten wij dan ni zijn als onze voorouders, maar vech vecht, vecht. Er is een nieuw geslacl joden. Toon dat." Lutherse minderheidskerken (Van onze kerkredactie) POIANA BRASOV Het is jammer, dat de roep om mon digheid niet in de eerste plaats van de kerk is uitgegaan. Dat zei prof. dr. C. W. Mönnich uit Amsterdam op de confe rentie van lutherse minderheids kerken, die zich in de Roe meense wintersportplaats Poi- ana Brasov heeft bezig gehou den met het vraagstuk van een christelijke opvoeding in een mondige wereld. Als de onmondigheid eenmaal werkelijk zal zijn overwonnen, zal de kerk deze „wereldlijke emancipa tie" alleen maar kunnen begroeten. Maar dit emancipatieproces is nog lang niet voltooid. Prof. Mönnich zag voor de kerk vooral de taak, om er op te wijzen dat de mondigheid van de mens niet halt mag houden bij de grootmachten van de tijd, als geld, techniek en bureaucratie. De Oostduitse superintendent Cor nelius Kohl sprak over de mondig heid in het kerkelijk leven. Hij kri tiseerde het beeld van de herder en zijn kudde voor de verhouding van predikant en gemeente, waardoor de gemeente in een passiviteit gedron gen en onmondig gehouden wordt. Trouw Ter conferentie werd een opge wekt beeld gegeven van het kerke lijk leven in de twee lutherse ker ken van Roemenië, de 187.000 leden tellende kerk' van de Zevenburger Saksers en de 32.000 zielen omvat- (Advertentie) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn "Deninatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de liuid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatle of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend ■weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (van onze kerkredactie) VEENENDAAL Er heeft zich een landelijk comité gevormd, dat het ko mende 40-jarige ambtsjubileum van ds. J. Overduin, gereformeerd emeri tus-predikant te Veenendaal, vanwege ztfn meer dan lokale betekenis niet onopgemerkt voorbjj wil laten gaan. Echter: ds. Overduin .wil geen bloe men of cadeaus, maar wel een zo groot mogelijk bedrag bjjeen doen brengen voor drie acute noden. Deze zijn: een weeshuis in Kenya, reparatie van de vervallen kerk van Depok op Java en een bijdrage aan het opbouwwerk van ds. Vinay en de zijnen op Sicilië. Ds. Overduin hoopt zaterdagmiddag 24 oktober in de aula van het christe lijk lyceum aan de Kerkewijk te Veenendaal van vier tot zeven uur te recipiëren. Het werk comité vraagt kleine of grote bedragen te storten op gironummer 1.93.33.33 ten name van de diaconie der gereformeerde kerk van Veenendaal en zou het op prijs stellen en in de geest van ds. Over duin achten als men zo mogelijk ook mini-acties gaat voeren in zijn directe omgeving. Bij overmaking vermelden „Gift ds. Overduin". De jubileumdatum is 26 oktober, want toen deed de predikant, in 1930, zijn intrede in het Drentse Sleen. Daarna heeft hij de kerken van Kam pen, Arnhem, Amsterdam en Veenen daal gediend. Comité In het jubileumcomité hebben zit ting dr. J. J. Buskes, Amsterdam, A. Diemer, Driebergen, ds. D. van Enk, Veenendaal, dr. C. Graafland, Am sterdam, mr. dr. J. Hazenberg, Erme- lo, dr. O. Jager, Hilversum, J. A. G. Kok, Kampen, dr. P. G. Kunst, Am stelveen, J. Eisen, Sleen, prof. dr. D. Nauta, Amsterdam, prof. dr. Herman Ridderbos, Kampen en ds. N. Willem- sen, Arnhem. Wat de drie projecten betreft: De- pok is wel genoemd het Putten van Java. Deze plaats werd door extremis ten grondig verwoest. De gemeente is arm. Daardoor is na 25 jaar deze kerk nog niet hersteld. Het weeshuis Kalokol in Kenya vangt overwegend zwervende en uit- gehonderde kinderen op. Het moet no dig vernieuwd en uitgebreid worden. Ten slotte Sicilië: Riesi is een van de armste stadjes op het eiland. Sinds 1961 verricht ds. Tullio Vinay, Wal- denzer predikant, (zijn boek: Nieu we hoop voor Sicilië) met een aan-, tal getrouwen onder veel zelfopoffe ring daar prachtig opbouwwerk. tende Roemeense lutherse kerk. Het doorsnee kerkbezoek bedraa tien tot vijftien procent. Over val heeft men niet te klagen. Prak tisch alle kinderen worden gedooj en geconfirmeerd. Ook andere kei kelijke handelingen zoals huwelijks bevestiging en begrafenis worden al gemeen op prijs gesteld. Beide kerken hebben geen gebre aan predikanten. De Zevenburg* kerk heeft 178 predikanten en theologische studenten. Vandaag zou er in Sibioe een on moeting plaatsvinden tussen luthers en Roemeens-orthodoxe theologei om de mogelijkheid te bespreken va. een officiëel gesprek tussen de Lu herse Wereldfederatie en de Roe meense Orthodoxe Kerk. Van lut herse zijde zou onder meer pro Mönnich aan dit gesprek deelnemea Priestercongres (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Het tovei woord van het Tweede Vaticaai se concilie „aggiornamento" een illusie. Dat betoogde ex-pi ter jezuïet Ton Veerkamp op d tweede dag van het internatte nale congres van solidaire priei ters. Het was duidelijk, dat hij in e* hervorming van déze kerk geen enk perspectief meer zag. Werkelijk a| giornamento (bij de tjjd brenge» van de kerk zal onherroepelijk t de vraag leiden, wat de kerk eigenlij is en of wij haar nog nodig hebben. Wij proberen de kerk bij de tijd brengen. Maar het enige wat w daarmee bereiken, is dat de kerk g integreerd wordt in het waardesy teem van onze maatschappij. Wij b vrijden haar van haar verleden, ma sluiten haar op in een maatschappl die verre van perfect is. Belangrijker dan een briljante theo logie is, dat wij ons metterdaad sol dair tonen met armen en verdrukte aldus Ton Veerkamp. Gistermiddag hebben de congres gangers zich verdeeld in een gro aantal commissies. Algemeen leeft <i wens, dat dit congres niet mag uitll pen op een pakket resoluties allee Daarom moeten de commissies pul ten formuleren voor concrete actie Over de prioriteiten lopen de n» ningen uiteen. Sommigen denken ai het priestercelibaat, de procedure va pausverkiezing, de opstelling van ea concrete verlanglijst voor de wereld1 synode van bisschoppen, die volgerf jaar wordt gehouden. Anderen interesseren zich niet mefl in een discussie over de structure van de kerk en willen zich gehed werpen op de solidariteit met de af men en verdrukten. NED. HERV. KERK Beroepen te Gulpen-Vaals (toeris- tengem.): dr. P. L. Schoonheim tf Leiden: te Dinteloord: R. J. v. d. Hoel te Papendrecht. GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Katwijk en Valken burg: A. Jagersma te Groningen-oost Aangenomen naar Hoogeveen: H Mostert te Harderwijk, die bedankt* voor Zuidhorn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2