vÊÊÊk r BJjjntiips weekend ook in de winter Rijkspostspaarbank rentetot 7% V in Nu sporten voor winter Britse en Duitse Er komt moment dat politie echt ingrijpt Nederland bouwt dorp in Israël „Politie-agent vervult onzeker ambt Zes gijzelaars nu ook vrij Rellen op kermis Centouri samen met Jeugdreisbureaus Berovers van homofielen voor rechtbank Overeenstemming bereikt tussen SHV-De Gruyter WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 lerwaardering NU IN DE Arabische wereld her waardering van de situatie in het Nabye Oosten onvermijdelijk is ge worden, zal Israël er goed aan doen geen twijfel over zijn bedoelingen te laten bestaan. Pe vredeskansen zijn na het over lijden van president Nasser geringer geworden. Krachten die naar ver scherping van het conflict streefden zullen zich doen gelden. JJiet voor niets hebben zowel Rusland als Amerika de Arabische landen op het hart gebonden naar vrede te blijven streven. Zij onderkennen het gevaar van een neiging tot ra dicaliseren. Van Israëls houding zal in belang rijke mate afhangen, of onverzoen lijke elementen, die in alle Arabi- j m>.v sche landen wel te vinden zijn, het voor het zeggen krijgen. Een zelfverzekerd en bijna uitdagend optreden, gebaseerd op een nog al- I t\jd bestaand militair overwicht, zal ontoereikend zijn om een politieke oplossing in de hand te werken. Het zal gepaard moeten gaan met gro tere beweeglijkheid op diplomatiek gebied. De verstarring moet worden doorbroken. Israël heeft reeds zijn goede wil ge toond door aan te kondigen ook na 5 november, als de termijn van drie maanden afloopt, een bestand in acht te zullen nemen zolang het niet wordt aangevallen. Voorts lijkt het er op, dat de diploma tie een nieuwe gelegenheid krijgt naar een opening te zoeken die uit zicht verschaft. Zo heeft een verklaring van Israëli sche minister van buitenlandse za ken, Eban, de aandacht getrokken. Daarin geeft hij voorzichtig te ken nen, in welke richting zijn land een oplossing zoekt. Van het grootste belang is, dat in de Arabische wereld de gedachte aan een nieuw militair avontuur naar de achtergrond wordt gedrongen. Dan is er kans op vruchtbaar over leg. GENEVE De laatste zes vlieg tuig-gijzelaars, die door het Volks front voor de bevrijding van Palestina werden vastgehouden, zijn vrij. Daar mee is een einde gekomen aan de meest sensationele maar ook hache lijke periode uit de geschiedenis van de vliegtuigkaperij. De vrijlating van het zestal, allen Amerikanen, was kennelijk bemoei lijkt door de gevechten in Jordanië. Nu is de weg open voor Engeland, West-Duitsland en Zwitserland om de zeven daar gevangen gehouden Ara bieren te laten gaan, zoals was be loofd. WEERT De kermisdagen in Weert hebben ook dit jaar geleid tot ongeregeldheden. Enkele mensen raakten gewond. Toen samengeschoolde jongeren ruiten van het WV-kantoor verniel den, werd hen gesommeerd te ver dwijnen. Hieraan gaven ze geen ge- 1 volg. Toen burgers dreigden in te grij- i pen, voerden vijftien agenten charges uit. J d r d Rederij-Rijnvakantie neemt uniek initiatiefin samenwerking met WV's Nijmegen en Düsseldorf Voor het eerst in de geschiedenis van de Ne derlandse Rijn-passagiers- vaart organiseert de NV Rederij Rijnvakantie dit najaar en komende winter korte weekendreizen over de Rijn naar Düsseldorf. Een en ander in samen werking met de WV's van Nijmegen en Düssel dorf. De in Rotterdam gevestigde rederij heeft hiermee willen inhaken op de stijgende vraag naar weekendtrips buiten de zomermaanden. De tochten zullen worden gemaakt met het vlaggeschip Rijnpoort, dat plaats biedt aan 130 passa giers. De reizen beginnen op vrij dagavond (met ingang van 23 oktober) zes uur en eindigen zondagavond zeven uur. In die drie dagen wordt dan be halve gevaren, (goed) gegeten en comfortabel (op het schip) overnacht, ook een stadsex- cursie door Düsseldorf ge maakt, waarna men daar 's avonds (op zaterdag) vrij is. Op vrijdagavond wordt aan boord gezorgd voor entertain ment (door de Goudse ham mondorganist N. A. van den Hondel), terwijl er zondag middag een diner-dansant is. Naast deze normale week endtrips worden ook een speciale Kerst- en een Nieuw- jaarsreis gemaakt. Voor deze •«■■■■Hiiiiri, »WW «Qffi i reizen is avond- dan wel don kere kleding verplicht. 't Duurt nog wel even, maar bij vallende bladeren al denken aan bergsneeuw is nu eenmaal nodig voor wie rond de kerst nog een goed plaatsje wil hebben in de wintersportgebieden. Want dat is ook dit .jaar weer de ervaring van de reis bureaus: de -wintersportreizen met de kerst zijn het eerst uitverkocht. In veel gevallen is er nog wel plaats, maar er zijn toch ook al verschillende reizen, die al zijn volgeboekt. Wie dus persé in december in de bergen de kerstkaars wil ontsteken, moet er dus vlug bijzijn. Behalve voor dat boeken is het nu ook de tijd om als men tenminste de latten wil onderbinden wat aan con ditietraining te gaan doen. Niet dat dat autobuikje daar mee binnen een paar maan den moet verdwijnen, maar wel is belangrijk, dat de spie ren worden losgemaakt. Dat wil zeggen: volg bij tijds een skitrainingscursus of ga alvast eens praktijk oefe nen op de kunstskibanen, die Nederland heeft (de Neder landse Ski Vereniging in het Haagse ANWB-gebouw heeft er een mooie lijst met adres sen van). 100.000 Hoe groot het winterlegioen dit jaar zal zijn, kunnen reis bureaus nu nog niet becijfe ren. Maar vast staat wel, dat het niet kleiner zal zijn dan vorig jaar: 80.000 georgani seerd en zo'n 20.000 op eigen gelegenheid. Eerder niet on aanzienlijk groter, want zegt men in reisbureau krin gen met het extra zakcent je van 400 gulden zullen ve len, die anders thuis waren gebleven gauwer voor een tussendoorreisje boeken dan andere jaren. Een nog grotere stijging verwacht men overigens van de kant van die vakantiegan gers, die zon boven sneeuw prefereren: degenen, die zich een tweede vakantie kunnen permitteren in Zuid-Spanje of op de Canarische eilanden en de (voornamelijk gepensio neerde) overwinteraars. Ver scheidene reisbureaus hebben geconstateerd, dat het vooral voor deze reizen storm loopt, veelmeer dan vorige jaren. Weekends In de reiswereld is men et van overtuigd: een tweede vakantie raakt ook in Neder land steeds meer in. De cij fers wijzen het uit. En deze belangstelling voor een uitje buiten het seizoen geldt niet alleen de wat langere vakan ties; ook voor de weekend trips in eigen land wordt steeds meer geboekt. Het ini tiatief van het nationaal bu reau voor toerisme, dat een groot aantal arrangementen bundelde in een aantrekkelijk programma (het begrip „trip- pertjes" blijkt nu al aangesla gen) is niet toevallig uit de lucht komen vallen. Centouri-Sunlines gaat voor haar jeugdreizen vol gend zomerseizoen in zee met de Deutsche Jugend Reisen en de Britse Hori zon Club, beide organisa ties, die in hun land de grootste zijn op het gebied van jongerenreizen. Het gaat hier om reizen voor 18- tot 30-jarigen. Het besluit is genotpen na een jaar onderhandelen en heeft een gezamenlijke reis gidsals resultaat. Voordeel van deze samen werking voor de bureaus is, dat zij samen een groter aan tal bedden kunnen inkopen (lagere prijs) en de jeugd de attractie van een interna tionaal gezelschap in de ho tels kunnen bieden. De be stemmingen van de reizen zijn Mallorca en Benidorm. Volgens Centouri-directeur dr. Kohnstam richt dit initia tief zich op jongeren uit een zo breed mogelijke kring, waarbij inbegrepen de stu denten. De reizen worden gek leid door een internationale ploeg van reisleiders. Wandeling met „geheimen" Een jubileumwandeltocht van de ANWB omdat het 30 jaar geleden is, dat de bond ermee begon: op 10 oktober in de omgeving van Ede. Geko zen kan worden tussen af standen van 9, 15 en 18,5 km, en voor hen, die de eerste bondswandeling meemaakten is er een speciale tocht van 4,5 km. Geheel in stijl met de eer ste wandeling zijn in de route „geheime" controleposten op genomen. Ook de route is een geheim. Aanmelden kan men alleen bij het ANWB-kantoor in Den Haag. „Negatieve groepengeivaarschuivd BREDA Voorzitter W. Wcijmans van de rk politiebond Sint-Michael heeft gisteravond in Breda gezegd dat bepaalde elementen systematisoh be zig zijn de belangrijkste pijlers van onze staat door te zagen. Hij doelde op acties inzake lucht verontreiniging, die tegen de natio nale industrie gericht zijn, acties in zake de waterverontreiniging, waar van de recreatieve industrie de dupe dreigt te worden, en acties tegen le ger en politie. Een vredig tafereel op de Dam in Amsterdam tijdens het fraaie najaarsweer: Surinder S. Dhaliwal en Deepjot S. Narula uit India hebben een bondgenootschap gesloten met de duiven om zo lang mogelijk de zon en de zachtmoedigheid te kunnen handhaven, een hachelijke zaak misschien met het Nederlandse weer en de Nederlandse aard Voor de politie sprak hij als eis uit dat er een grotere veiligheid wordt gegarandeerd, dat alle korpsen in ons land over meer mankracht zullen be schikken, dat er duidelijge beleidslij nen van bovenaf komen en dat er in de korpsen een beter communicatie komt. De heer Weijmans sprak naar aan leiding van opmerkingen van voorzit ter G. Weijmer van de Bredase afde ling van St Michael, die het 50-jarig bestaan vierde. „Ingrijpen" In een fel betoog stelde de heer Weijmer dat de negatieve groeperin gen in onze samenleving zullen moe ten begrijpen dat er een moment komt dat de politie werkelijk gaat ingrijpen. Hij zei dit als een noodza kelijk gevolg te zien van keiharde, ontoelaatbare demonstraties en acties. In dit verband ageerde hij scherp tegen uitlatingen van de directeur van de Nederlandse politieacademie, de heer Offers, die onlangs stelde dat de politieagent geen onredelijk risico loopt, dat de verontrusting onder het politiepersoneel niet zo'n vaart zal lo pen en dat het werk van de politie man op straat vergeleken kan worden met dat van een fotograaf of een journalist. „Zou hij in zijn politieloopbaan de wapenstok of de sabel wel eens ooit hebben gebruikt, anders dan voor het maken van een statieffoto?" vroeg de heer Weijmer zich af. 'Excessen De tragedies van de laatste tijd in plaatsen als Amsterdam, Wassenaar, Den Haag, Doetinchem, Arnhem, St Willebrord, Valkenburg en Apeldoorn kunnen als ze steeds blijven door gaan onder het politiepersoneel weieens tot excessen leiden, aldus de heer Weijmer: „Men moet er terdege rekening mee houden dat wij niet tot in de eeuwig heid de demonstratieve begripstheo- retisering en het gezagsvacuüm kun nen blijven aanvaarden.' In een vallei aan de voet van de berg Carmel, enkele kilometers van het strand bij Haifa is deze maand begonnen met de bouw van het Nederland se vakantiebungalowdorp Isradam. Het dorp, dat in eerste instantie 350 bun galows omvat, wordt opge bouwd door de NV Isra- Bouw, gevormd uit het in Scheveningen gevestgide reisbureau Isra-Tours en de Amsterdame ontwerp- studio Adri den Boon. In het dorp is tevens een verzorgingscentrum geprojec teerd met o.m. een bank, een postkantoor, een supermarkt, een klein warenhuis, een boe tiek, een wasserette en een boekingskantoor van enkele luchtvaartmaatschappijen. Tevens komt er een zoetwa terzwembad. Verhuur De bungalows zijn niet be doeld als beleggingsobjecten. Hoewel ze via een exploitatie maatschappij kunnen worden verhuurd, moet het daarmee verdiende geld in Israël blij ven. De opbrengst kan worden aangewend voor onderhoud De bungalows zijn twee- en van de woning, betaling van vierpersoons en kosten de vaste lasten en vliegtickets zonder meubilair 22.000 voor de volgende vakantie, gulden, waarvoor dan ook nog jjet eventuele restant wordt vier vliegretourtickets Haifa worden geleverd. op een bankboekje bijge schreven en blijft in Israël De vierpersoonshuisjes be- ter beschikking, vatten een woonkamer, een Verwacht wordt, dat voor eetkamer, een keuken, twee het einde van dit jaar nog een of drie slaapkamers en een deel van het project gereed toilet- en doucheruimte. De zal zijn. Wanneer de belang- tweepersoonsversie heeft een stelling groot is, zal het dorp woonkamer met eetbar, een keuken, een slaapkamer en een toilet- en doucheruimte. Wanden en dak zijn van sterk kunnen worden uitgebreid tot 1000 bungalows. Zodra het Nederlandse project gereed is zullen gelijksoortige Franse warmtewerend materiaal ge- en Duitse projecten worden maakt. opgezet. Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terepht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. AMSTERDAM „Het ambt van politie-agent is een onzeker ambt. Deze onzekerheid is een betrekkelijk recent verschijnsel en gevreesd moet worden dat dit de komende tijd eerder toe dan af zal nemen". De socioloog prof. dr. A. van Braam zei dit gisteren op het congres van de Internationale unie van politie-orga- nisaties. Veel agenten hebben de neiging zich bij de waardering van de huidi- i ge democratiseringstendens in de sa- menleving vast te klampen aan wat zij traditioneel als het gezag of als wenselijke gezagsuitoefening hebben i Ieren aanvaarden. De onzekerheid vloeit voort uit be wuste of onbewuste weerstand van de ambtenaar tegen veranderingen in de maatschappelijke opvattingen. Met de autoritaire gezagsopvattingen zijn volgens prof. Van Braam tevens de autoritaire gezagsmiddelen, in het bijzonder de toepassing van geweld, ter discussie gesteld. Ervaring De ervaring leert dat bepaalde machtsmiddelen, die de agent altijd heeft gebruikt, in de" huidige tijd niet meer werken en het gebruik van ge weld bijvoorbeeld in bepaalde situa ties werkt als een rode lap op een stier. Geweld blijkt in veel moderne con flicten als beheersingstechniek tekort te schieten. Dit feit noemde hij een van de meest wezenlijke uitdagingen die om onderzoek en een heroriëntering van een deel van het politiële beleid vragen. De fysieke machtsmiddelen schie ten meer en meer tekort en de twijfel aan hun toelaatbaarheid en nuttig heid neemt toe. Deze ontwikkeling kan bij de agenten, die met een keuze voor of tegen het gebruik van geweld worden geconfronteerd, gevoelens van onmacht en onzekerheid oproe pen. De onzekerheid kan het gevolg zijn van gebreken in de politie-organisatie en het feit dat de politie-autoriteiten op het gebied van de ordehandhaving vaak onvoldoende geïnformeerd blij ken te zijn. Ne Nederlandse politie is te weinig informatief uitgerust, be schikt nog te weinig over weten schappelijke kennis en directe con crete gegevens over wat er in de sa menleving gaande is. ARNHEM Tegen twee 19-jarlge Arnhemmers, die als aanvoerders van een jeugdbende in het park Sonsbeek homosexuelen onder bedreiging met pistolen en messen geld en kostbaar heden afpersten, is gisteren voor de rechtbank in Arnhem vier maanden gevangenisstraf geëist. De bende opereerde vanuit het in middels gesloten jeugdcafé Het Big getje in de buurt van de Korenmarkt. De officier van justitie, mr. Koop, bepleitte een snelle en krachtige be rechting van dit soort zaken. „Het is nodig dat men weet dat parken en wegen nog altijd oorden moeten zijn om rustig te vertoeven." Hij toonde zich vooral verontrust door het pistool dat bij de overvallen werd gebruikt: „Er hoeft maar wei nig te gebeuren met zo n'ding; het is nu maar al te goed bekend waartoe het bezit van een vuurwapen kan lei den." Zeven maanden en tbr voor 79-jarigp die zijn vrouw doodstak ARNHEM De 79-jarige Huber- C. uit Beek, die 8 maart zijn 74-jarige vrouw, met wie hij 52 jaar getrouwd was geweest, met messteken om het leven heeft gebracht, is door de rechtbank conform de eis veroordeeld tot 7 maanden celstraf en onvoor waardelijke ter beschikking stelling van de regering. De messteken, hadden een einde ge maakt aan een lang huwelijksleven vol spanningen en misère. UTRECHT De bespreking tus sen de Steenkolen Handels Vereni ging en De Gruyter hebben tot volle dige overeenstemming geleid. De SHV heeft nu een meerder heidsbelang verworven in de onder neming van 66 procent. Het ligt in de bedoeling enkele grondige structuur wijzigingen aan te brengen in het be drijf. De onderhandelingen met de vak bonden zijn in de eerste fase op be vredigende wijze afgerond. Als de wijzigingen eventueel consequenties met zich meebrengen voor het perso neel, zal de SHV de bonden hier tij dig van op de hoogte brengen, zo is beloofd. Staatssecretaris Keyzer zal op uitnodiging van de Russische regering van 30 september tot 8 oktober een bezoek brengen aan de Sow jetunie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11