Demonstratie Zuidmolukkers liep uit op ware veldslag PvdA SLUIT AKKOORD MET KYP NIET UIT Jongen (16) met mes gedood bij vete om meisje Bezinning op naam en organisatie van buiten-verb anders Voor huis van bewaring Meer dan 20 gewonden Vóór verkiezingen keus Man (69) van schrik overleden Partijraad WD achter oproep van Geertsema Luchtvaartman Jan Bach (65) overleden Jongeman vloog met auto uit bocht 338 redes op 485 platen Galeries Modernes Rotterdam dicht Pak slaag om elf cent... Werk voor ontslagen bouwvakkers 7 MAANDAG 28 SEPTEMBER 1970 Incidenten wisselden elkaar zaterdag af toen enkele duizen den Zuidmolukkers zaterdag een demonstratie mars maakten van het Malieveld in Den Haag naar het huis van gewaring in Scheveningen. Er vielen 24 gewonden, zowel politiemensen als Ambonezen. Beelden van de veldslagin Scheveningen; bovener moesten zelfs politiehonden aan te pas komen, links: de doos met brieven voor de 33^gevangenen en onder: een van de spandoeken van de demonstratie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wat als een vreedzame demonstratie van Zuidmolukse jongeren was aan gekondigd, eindigde in een ware veldslag. Inplaats van 1500 jonge Ambone zen. waren er zaterdagmorgen ruim 3.000 uit alle delen van het land naar Den Haag gekomen, om te demon streren voor het Huis van Bewaring aan de Van Alkemadelaan, waar de 33 Ambonezen gevangen zitten, die enkele weken geleden het huis van de Indonesische ambassadeur in Was senaar bezetten. Het begon al voor de poorten van de strafgevangenis aan de Pompsta- tionsweg- Toen deze duizenden de zware torens van de poort zagen, was\ er geen houden meer aan. De poort werd letterlijk bestormd, Er vielen enkele gewonden onder de politiea genten. Maar het ergste kwam nog. Voor de muur van het Huis van Bewaring wilden enkele groepen Ambonese jon geren. voornamelijk afkomstig uit Capelle aan de IJssel. Moordrecht en Hatert bij Nijmegen niet naar de ge reedstaande bussen afmarcheren. Na heftige discussies trok de inmiddels gearriveérde rellenbrigade langzaam :fj; op. De veldslag was gemaakt. Enkele politiemensen en Ambonezen werden zwaargewond. Oproep Om half tien 's morgens hadden zich de duizenden verzameld op het Malieveld, nog luisterend naar de eigen ordedienst, de KPK. Daar werd via een luidsprekcrwagen gezegd, dat men een beroep deed op het Neder landse volk om de bereidheid op te brengen het politiek probleem van de Zuid-Molukkers te zien. „Ten grondslag van het gebeuren in Wassemaar ligt de weigering van de Nederlandse regering om het verlan gen naar vrijheid van de Zuidmoluk kers in de juiste proporties te zien. Overheid en pers werden ervan be schuldigd het standpunt in te nemen, als zouden de Ambonese jongeren door hun ouders zijn geïndoctrineerd. „De RMS is geen leugen, maar reali teit". Na de toespraak zette de honderden j I De Amerikaanse kustwacht heeft et zoeken naar drie vermiste ballon- raarders gestaakt. Ze waren vorige beek zondag uit New York vertrok ken om de Atlantische Oceaan over e steken. Anli-KVP-resolutie wel gehandhaafd EINDHOVEN Bij een vete om ten meisje is gisteravond Lambertus Hurks (16) uit Eindhoven om het le ven gekomen. Dertien jongens en meisjes namen aan het handgemeen met de tragische afloop deel. De da der is H. M. (19) uit Eindhoven. De vechtpartij was ontstaan bij een toevallige ontmoeting van twee groe pen jongelui. Lambert Hurks her kende in een van de jongens uit de andere groep de zeventienjarige F. S., een rivaal met wie hij nog een vete hadu t te vechten. Bij deze strijd om een meisje bleek de jongste de sterkste te zijn, en de in het nauw gebrachte F. S. kreeg toen hulp van zijn kornuiten. Er ontstond had uit te vechten. H. M., die F. S. te hulp was geko men, werd eveneens zwaar toegeta keld. Zich bedreigd voelend, trok hij een padvindersmes waarmee hij de dodelijke steek toebracht. (Van onze parleinentsredactie) UTRECHT De discussie in de PvdA over de anti-KVP- re6olutie is in alle lievigheid ontbrand. Het gevolg was een aar zelende uitspraak van de partijraad (met 45 tegen 42 stemmen), dat deze veelbesproken resolutie nog niets aan betekenis bad in geboet. Het verwarrende was echter, dat deze uitspraak was geplakt aan een verklaring, waarin een opening werd gemaakt om met de KVP in gesprek te komen. Hiermee was de chaos in de partij raad compleet. Want de anti-KVP- uitspraak was even eerder afgestemd, toen ze in de plaats van een passage moest komen, waarin voorwaarden werden gesteld voor een coalitie met de KVP. Duidelijk was in ieder geval zater dag tijdens de vergadering in Utrecht, dat de PvdA verdeeld is over de houding tegenover de KVP. Uit het geharrewar zou men de con clusie kunnen trekken, dat ongeveer de helft van de partijraad meent, dat de anti-KVP-resolutie wel aan bete kenis heeft ingeboet. Veranderd Dat was ook de mening van partij voorzitter dr. Vondeling, die zich haastte met de heer W. Albers uit Zutphen, de indiener van de nieuwe anti-KVP-uitspraak, een toelichting te geven, gezien het raadselachtige dat zich had voorgedaan. Nieuw in de situatie is bijvoor beeld, dat de KVP zich voor de ver kiezingen zal uitspreken over een re geringspartner. Aan de andere kant, aldus voorzit ter Vondeling, merk je aan de hou ding van de KVP-fraktie in de Twee- Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant. Logisch want die kunt u niet missen, geen dag. de Kamer nog niets van een verande ring. Voorwaarden Wanneer de KVP zich ruimschoots voor de verkiezingen uitspreekt vóór de PvdA als regeringspartner, aldus de uitspraak van de partijraad, is een nieuwe situatie ontstaan waarover het februaricongres of een speciaal congres zich moet uitspreken. Commentaar achteraf van de heer Albers: „Ik merkte, dat er ruimte werd gemaakt voor de KVP en dat de indruk werd gewekt, dat het ijs in het land begon te breken. Daarom kwam ik met mijn voorstel, dat de anti-KVP-resolutie nog niets aan be tekenis heeft verloren." Geen gejengel Voorzitter-Staneke van het gewest Gelderland, zag een samenwerking met de KVP ook als een belang van de eigen partij." De KVP is veran derd en we mogen haar niet uitslui ten. Op den duur worden we gezien als die vervelende politieke jenge laars." Hij kreeg veel kritiek. De heer Ni- colai uit Haarlem wilde de KVP vast prikken op een radicaal minimum programma, zodat de rechts kiezers vanzelf naar de WD zouden gaan. „Uit niets blijkt echter, dat de KVP progressief is." De partijraad sprak zich verder uit voor pogingen voor een gemeenschap pelijk kernprogram of een samenwer king met D'66. PPR en PSP. De PvdA wil het gesprek met an dere partijen en is bereid hiervoor een stuk identiteit prijs te geven. Een amendement om vast te houden aan die identiteit, werd afgewezen I Vice-voorzitter Van der Louw: „We I moeten een einde maken aan de link- se versnippering." Kiesstelsel Fractievoorzitter Den Uyl. kondigde aan, dat de PvdA met een initiatief- i voorstel zal komen om het kiezen van I de kabinetsformateur mogelijk te ma ken en voor de vorming van twaalf kiesdistricten. De partijraad telt zo 130 stemge rechtigde leden. Toen een motie tegen het invoeren van een kiesdrempel in stemming kwam, werden slechts 37 stemmen uitgebracht. De vergadering was verlopen. De rest van de leden van de partijraad worden nu schrif telijk geraadpleegd over dit belang rijke probleem. meters lange stoet zich in beweging. Er werd met de vlag van de RMS gezwaaid en er werden leuzen mee gevoerd als „We want freedom", „Ac tie Wassenaar is nog maar het be gin", „Als het moet zullen er meer volgen", „33 gauw eruit of duizenden er in" en „De Jong en Luns, Wasse naar is voor ons een voorproef". Er werden felle kreten geschreeuwd, maar steeds weer werd de roep „Me- na Muria" herhaald- De stoet was nog maar enkele tien tallen meters van het Malieveld van daan of het eerste incident deed zich voor. Een Indonesiër probeerde de mars te filmen. De Ambonezen na men dit niet en gingen de man te lijf. Zijn apparatuur verdween in het wa ter. Hij werd zelf licht gewond. Op de Pompstationsweg werd ge waarschuwd via megafoons, dat het eind van de stoet in zicht was en dat men zich rustig diende te gedragen. Tot nu toe was alles ordelijk verlo pen. Toen kwamen de poorten van de strafgevangenis in zicht, alleen be waakt door een agent met een hond. Voor en achter de stoet reden agen ten te paard en langs de stoet politie wagens. Dat was de gehele beveili ging. Voor de poorten aangekomen, hield een deel van de stoet halt. De achter- komers drongen op. De agenten te paard zagen het gevaar en sloten de toegang naar de poort af. De massa was niet meer te houden een rende naar de poortdeur. Enkele keien werden door een raam gegooid en er werd op de deur gebeukt- Een agent werd door een kei gewond. Het bleek, dat Ambonese jongelui voet zoekers bij zich hadden, waarvan er twee werden afgestoken. De menigte dacht toen, dat de politie schoot en holde weg. Via luidsprekers werd zij tot de orde geroepen. Verder ging het, naar de Van Alkemadelaan. Afgezet De toegang tot het Huis van Bewa ring was door de politie met drang hekken afgezet. Toen de massa voor het gebouw stond opgesteld, arriveer de de rellenbrigade. Tientallen, met karabijnen bewapende politiemensen grendelden de Van Alkemadelaan af. Dit was voor de jongeren aanlei ding om te weigeren -naar de bussen te vertrekken, toen daartoe het sein werd gegeven. De grootste groep liet zich ordelijk naar de bussen afvoe ren, maar enkele honderden heet hoofden bleven achter. Argumenten hielpen -niet. Zij waren gekomen om hun 33 makkers te zien. Eerder wil den ze niet weggaan. Even later vlogen opnieuw keien en vlaggestokken door de lucht. Honder den Ambonezen ondernamen een stormloop op de rellenbrigade en de politie te paard. Er vielen gewonden aan beide zijden. Na een minuut of tien scheen de „strijd" te zijn geluwd, mede door het optreden van de Am bonese ordedienst. Toen trok om onverklaarbare rede nen een agent in burger zijn pistool tegen een aantal jongelui. De storm loop begon opnieuw, heviger dan de eerste keer. De politie maakte een te rugtrekkende beweging. Dit was ko ren op de molen van de niets ont ziende Ambonezen. Weer vielen ge wonden. De Ambonese ordedienst hergroe peerde zich en zette een kordon voor de politie. Toen was de zaak gauw beslist. De KPK dreef de menigte uit een, in de richting van de bussen. S-HEERENBERG Een 69-jarige inwoner van 's-Heerenberg is overle den aan een hartverlamming, die hij gekregen had als gevolg van een bij hem gepleegde inbraak. De alleenwonende heer Te Braak was 's nachts wakker geworden toen hij rumoer hoorde. Beneden ontdekte hij twee dorpsgenoten die op zijn vraag wat zij uitspookten hem met een bijl te lijf wilden gaan. De heer Te Braak wist te ontkomen naar zijn schoonzuster, aan wie hij alles ver telde. Later keerde hij terug naar zijn huis, waar de inbrekers echter nog rustig bezig waren de boel te door zoeken. Op de drempel zakte de heer Te Braak van schrik in elkaar en stierf. De twee inbrekers bleken nog meer op hun kerfstok te hebben. UTRECHT De partijraad van de WD heeft zich zaterdag volledig ach ter de uitspraken van fractievoorzit- zer mr. W. J. Geertsema gesteld. De raad stelt o.m. vast dat er op nationaal gebied sprake is van onder mijning en bedreiging van democra tische vrijheden en rechten van alle burgers door extremistische minder heden. De oproep van mr. Geertsema in een radiorede van 12 september tot handhaving en bescherming van de democratische vrijheden, rechten en verplichtingen van alle burgers door de op democratische grondslag berus tende overheids- en gezagsorganen, keurt de raad zonder meer goed. HAARLEM Tijdens een vakan tieverblijf in Italië is de 65-jarige J. A. Bach overleden, een opmerkelijke man in de Nederlandse militaire en burgerluchtvaart en in de luchtvaart- journalistiek. Hij was onder meer oud-bedrijfsdirecteur vluchtproduktie van de KLM en generaal-majoor l vlieger b.d. De in Rotterdam geboren Jan Bach ontving in 1924 zijn vliegersopleiding. Totdat hij in 1939 in militaire dienst moest, werkte hij bij de marine, Ko ninklijke Nederlands-Indische lucht vaartmaatschappij, KLM en de NV Koolhoven. Na de capitulatie voltooi de hij in korte tijd een tandartsstu die. Na de bevrijding werd hij belast met de organisatie van de rijkslucht vaartschool. Na twee jaar hiervan di recteur te zijn geweest, ging hij weer in militaire dienst waar hij generaal- majoor en directeur van materiaal werd. In 1955 keerde hij terug bij de burgerluchtvaart en tot 1 november 1959 was hij als bedrijfsdirecteur b.e- last met de leiding van de vluchtpro- duktiegroep. De laatste jaren was hij praktizerend tandarts. Met Frans Habnit had hij voor de oorlog het luchtvaartblad De Vlieg wereld opgericht, waarvan hij enkele jaren hoofdredacteur is geweest. NUMANSDORP Vrijdagavond is de 22-jarige ongehuwde P. de Ronde uit Rotterdam bij een verkeersonge- kruispunt Middelsluis vloog de jonge man met zijn auto uit de bocht tegen een hek. De Jongeman, die op slag dood was, had geen rijbewijs. (Van onze kerkredactie) APELDOORN Het probleem van het kerkverband heeft zater dag een contactdag voor leden der gereformeerde kerken buiten verband grotendeels beheerst. Op die contactdag bleek, dat de vrij gemaakt gereformeerden die bui ten het officiële verband van hun kerken zijn komen te staan de manier-waarop van hun kerke lijke organisatie nog niet duide lijk voor ogen hebben. Ds. G. Janssen uit Amsterdam waarschuwde tegen wat hij noemde een geest van anti-institutionalisme: we hebben wel degelijk te overwe gen, hoe wij met ons geslonken aan tal elkaar kunnen dienen. Hij 'noemde het onjuist te veron derstellen, dat het kwaad van het uitbannen veroorzaakt zou zijn door de kerkorde. De wortel van dit kwaad lag niet aan de kerkorde, maar aan het hart! De geest deugde niet en daar had een lossere kerke lijke organisatie, zoals bijvoorbeeld de vrije evangelischen die hebben, I niets aan veranderd. De predikant wilde de betekenis I van een kerkverband zeker niet overschatten, maar anderzijds wilde hij er wel op wijzen dat, wil men in de gemeenten tot samen-leven komen, er regels nodig zijn. Voor j kerken die elkaar willen helpen, scherpen en steunen is organisatie nodig. Hoe zou men anders bijvoor beeld gezamenlijk naar buiten kun nen optreden? Op deze contactdag kwam ook naar voren het informele gesprak dat thans gaande is tussen vrijge maakt gereformeerden buiten ver band enerzijds en verontrusten uit de synodale gereformeerde kerken (Waarheid en Eenheid) anderzijds. Duidelijk werd dat het hierbij in eerste instantie niet zozeer gaat om samen een nieuw kerkverband te overwegen, als wel om gezamenlijk mogelijk een getuigenis te laten ho ren tegen valse oecumene, hiërarchi sche verschijnselen in de kerk en andere afvalverschijhselen, die zowel door buiten-ver banders als veront rusten wordt gesignaleerd. Ook met de christelijke gerefor meerden zag ds. Janssen nog niet onmiddellijk perspectieven voor samensmelting. Ds. E. Zwarteveen te Voorthuizen ging desgevraagd nog in op de naam die de gereformeerde kerken buiten verband zouden moeten kiezen. Zui ver formeel gesproken zou hpt moe ten zijn: Gereformeerde kerken vrij gemaakt, buiten het verband ge raakt, maar hij zou persoonlijk het liefste spreken van Kerk van de Here Jezus Christus. In elk geval waarschuwde hij te gen ongeduld: men kan beter aller lei zaken, waar verschillend inzicht over bestaat, nog eens rijpelijk over wegen, alvorens beslissingen te ne men. Algemeen werd de behoefte gevoeld binnen afzienbare tijd op nieuw bijeen te komen. Dat zal in derdaad gebeuren. TUNIS De redevoeringen van president Bourguiba van Tunesië zul len op grammofoonplaten worden ge zet. Het betreft in totaal 338 toespra ken op 485 platen met een totale speelduurvan 450nur. Waar weddenschappen al niet toe kunnen leiden! De 16-jarige Biense IJlstra te Buitenpost (Fr.) heeft zaterdag van 10 uur 's mor gens tot 's avonds 6 uur aan een stuk op zijn tuba geblazen. En daarmee won hij een wedden schap... Ook Gorkwn en Enkhuizen AMSTERDAM De filialen van Galeries Modernes in Rotterdam (Hoogstraat, Enkhuizen en Gorin- chem zullen op korte termijn worden gesloten. Deze vestigingen passen niet in het toekomstige beeld van het be drijf, aldus een mededeling van de raad van bestuur van Galeries Mo dernes. De circa 100 werknemes van de drie vestigingen moeten, wanneer overplaatsing binnen het concern on mogelijk is, afvloeien. Met de vak bonden is hierover overeenstemming bereikt. Galeries Modernes is van plan in de naaste toekomst een nieuw bedrijf van het type Superstore op te richten. Dit bedrijf is geheel gericht op de auto-mobiele klant. Er zal veel par keerruimte zijn. Het verkoop-systeem wordt overwegend op zelfbediening gebaseerd, terwijl het assortiment een prijs-agressief karakter zal dragen. De winkels zullen een omvang heb ben van minimaal 8.000 m2 verkoop oppervlakte, waarin een supermarkt is opgenomen. Het ontwikkelen van de Superstore gebeurt in samenwer king met de Bijenekorf. Het filiaal in de Amsterdamse Re- guliersbreestraat zal begin volgend jaar worden omgevormd tot HEMA- vestiging. Gebleken is dat er in het centrum een dringende behoefte be staan aan zo'n grote vestiging. Het personeel van dit filiaal zal geheel worden overgenomen door de HEMA en andere concernonderdelen. LEERDAM Vijf jongens hebben zondag een pompbediende van een benzinestation gezamenlijk een pak slaag gegeven. De reden was dat de pompbediende de hem nog toekomen de elf cent had gevraagd van het be drag van 10,11 dat de jongens hem schuldig waren voor de zojuist gele verde benzine. Eén van de jongens gaf de pompbe diende een tientje. Nadat ze de pompbediende hadden afgetuigd, ko zen ze met de auto het hazepad. 40 man blijven iverkloos (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Ongeveer 60 van de 100 bouwvakkers, die het weekeinde zijn ingegaan met de we tenschap dat zij vanaf vandaag werkloos zouden zijn, konden van ochtend normaal aan het werk gaan. Door het faillissement van aanne mer P. Bakker uit Roosendaal kwa men zij vrijdag op straat te staan. Het Rijswijkse bouwbureau Van Bohemen, dat aan de nu failliete aannemer een groot woningbouw project in Roosendaal had toever trouwd, heeft '60 onslagen bouwvak kers in dienst genomen. De bouw van de 180 premiewoningen ondervindt geen vertraging. De onderhandelin gen met een nieuwe aannemer zijn al geopend. Over het lot van de 40 overgebleven werklozen is nog niets bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7