Heviger inflatie door „de 400" Steeds meer verbrandingen van slokdarm bii kinderen Den Uvl veroordeelt passage in troonrede REMARQUE (72) OVERLEDEN John Gawswortli als arme rijke overleden E Loonsom slijgl 13 procent NS onderschrijft voordelen van luchtkussentrein Door inslikken schoonmaakmiddelen Fel debat met Geertsema ZATERDAG 76 SEPTEMBER 1970 B (Van onze sociaal-economisch redactie) AMSTERDAM De loonsom per werknemer zal dit jaar met 3.5 tot ongeveer 13 procent stagen als alle werknemers de extra 400 gulden bru- tot ontvangen. Vorig jaar was de stjj- ging 11,5 procent. Dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandse Bank, zegt dit in zijn bericht over het tweede kwartaal. De extra uitkeringen zullen tot een sterke vergroting van de consumptieve be stedingen leiden en tot een belang rijke verder verslechtering van de betalingsbalans. Zonder maatregelen op iets langere termijn zal deze ont wikkeling de inflatiespiraal verhevi gen. Nieuwe uitkeringen Gisteren is opnieuw een aantal overeenkomsten bereikt over de ex tra loonuitkering. In de baksteenin dustrie krijgen de 20.000 werknemers de 400 in twee gedeelten: 200 in november en 200 in maart, welke bedragen in maart in de nieuwe cao Girokaart Een postagentschap in Schiedam weigert, zo is mij gebleken, een gi robetaalkaart als betalingsmiddel. Ik wilde voor twaalf gulden aan post zegels kopen en met de bewuste gi robetaalkaart als betalingsmiddel. betalen.Tot mijn verbazing bleek men deze manier van betalen niet te kennen en men wenste de kaart dan ook niet aan te nemen. Een en ander heb ik telefonisch aan het hoofdkantoor in Rotterdam bij de afdeling inlichtingen gerappor teerd, waar men mij meedeelde dat zij geen verantwoording dragen voor een postagentschap. Wel werd gezegd dat men daar deze wijze van betalen had moeten ac cepteren. Maatregelen zouden niet I worden genomen. Waarvan acte. SCHIEDAM J. van der Kruijt. Kiesdrempel (3) Vooral in de KVP gaan stemmen op om de kiesdrempel voor de Tweede Kamer op drie zetels (twee procent) te' stellen. Sommigen willen de drempel zelfs opvoeren tot vijf zetels. Dat bete kent dat de grote partijen er zetels bij krijgen en de kleintjes verdwijnen. Over democratisering gesproken.... Hoewel ik zelf niet op een van de partijen die volgens genoemd plan zouden verdwijnen stem. vind ik het toch een uitgesproken minderwaar dig idee om dit door te voeren. Als argument wordt onder meer ver splintering aangevoerd. Dat weegt naar mijn mening niet op tegen het voordeel dat zoveel mogelijk bevol kingsgroepen in het parlement, zijn vertegenwoordigd. Daar komt bij dat deze kleine partijen veel soepeler en duidelijker werken. Zelfs is het zo, dat hun af gevaardigden ook meer durven zeg gen dan die van de grotere partijen. Vooral dit laatste is nodig, in de goede zin van het woord wel te ver staan. NOORD WIJKERHOUT J. Wasse naar. worden verwerkt. De jeugdige werk nemers krijgen relatief minder. De 12.500 werknemers in de graan- verwerkende bedrijven, landbouw coöperaties en de groothandel in zui- velprodukten ontvangen de 400 eveneens in termijnen. De meubelin dustrie doet voor haar 22.000 werk nemers hetzelfde, evenals de benzine maatschappij Chevron. Het personeel van de Nederlandse Gasunie, dat onder de cao valt (on geveer 600 man) krijgt eveneens 400 gulden, maar op de helft daarvan kan een premie van 50 pet. worden gege ven, indien men bereid is dat bedrag op een spaarrekening te storten die gedurende vier jaar geblokkeerd zal zijn. De Nederlandse centrale van hoger personeel heeft haar ongerustheid uit gesproken over de gevolgen van het 400-gulden-akkoord in de Stichting van de Arbeid, temeer omdat de uit keringen een nivellerend karakter hebben. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen delen het enthousiasme dat staatssecretaris Keijzer (verkeer en waterstaat) opbrengt over de in voering van een luchtkussenvoertuig op de Schipholiijn. Dit werd gisteren in Utrecht meegedeeld. Als de lijn Amsterdam -Schiphol - Den Haag daadwerkelijk wordt aan gelegd, zal ernstig worden overwogen tot de aanschaf van een luchtkussen voertuig over te gaan. „De luchttrein zal echter zijn deugdelijkheid nog moeten bewiizen".aldus de directie van de Spoorwegen. De voordelen wegen echter op te gen het nadeel, dat integratie in het bestaande net (de luchttrein loopt over een betonnen baan) niet moge lijk is, zodat de,reizigers over moeten stappen, op gewone treinen. Dit is een foto van de Franse luchtkussentrein, die door staatssecretaris Keijzer is hekeken. Mogelijk zal een dergelijke trein in de toekomst gaan rijden op het traject Amsterdam-SchipholDen Haag. AMSTERDAM Er komen steeds meer slokdarmverbran dingen voor bij kinderen door het drinken van moderne mid delen voor vaatwas- en wasma chines. Gevaarlijk zijn ook nieuwe gecon centreerde chloorbleekmiddelen, goot- steenontstoppers met natriumbisul- i faat, schoonmaakmiddelen met am- monia en sol'deerwaters met zinkchlo- ride. Deze ervaringen van dr. A. N. P. van Heijst en S. A. Pikaar staan in het Nederlands tijdschrift voor ge neeskunde. Beiden werken bij het Rijksinstituut voor de volksgezond heid. (Hun inlichtingen over 1968 en 1969 betroffen in de meeste gevallen kin deren, namelijk 2460, tegen 1310 vol wassenen. De schrijvers zijn zeer be vreesd geworden voor vergiftiging met middelen die amitriptyline en imipramine bevatten. 0 Hartritme Twee kinderen overleden na het snoepen van imipramine-tabletten. Zijn deze stoffen uit het darmkanaal in de bloedbaan opgenomen, dan ont staan stoornissen in het hartritme. Verwijdering uit de bloedbaan is niet mogelijk. Er kwamen 200 meldingen van ver giftiging door petroleumprodukten, vooral door meubelolie op basis van terpentine. „In ieder handboek staat dat me tallisch kwik, (in koortsthermometers) niet giftig is. Dit is ook zo zolang het kwik het maagdarmkanaal passeert. Zodra kwik in een weefsel zit ont wikkelt zich een ernstige vergiftiging, die tot blijvende invaliditeit kan lei den". Bij onrustige kinderen met een hoogrode kleur, wijde pupillen en kennelijk visuele hallucinaties, moet men denken aan een mogelijke atropinevergiftiging. meestal door het leegdrinken van een flesje met oog druppels. Wekaminen Een nog duidelijker motorische on rust werd waargenomen bij kinderen die wekaminen hadden gesnoept (ver mageringsmiddel voor moeder). Het blijkt vrij weinig bekend te zijn dat ijzerpreparaten bij kinderen een ern stige vergiftiging tot gevolg kunnen hebben. Er is geen enkel geval met dode lijke afloop bekend, wel maagbloe dingen en shocktoestanden. In Ame rika en Engeland overlijden jaarlijks (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De lijsttrekker van de PvdA, drs. J. M. den Uyl, heeft gisteravond in een fel tele visie debat voor de AVRO met VVD-fractieleider mr. Geertse ma de passage in de troonrede zeer kwalijk genoemd waarin wordt gesproken over maatrege len die tegen groepen moeten worden genomen. Er kunnen volgens de wet alleen maar maatregelen tegen mensen wor den genomen, zei drs Den Uyl. Mr. Geertsema legde er vooral de nadruk op dat de regering verantwoordelijk is voor de vrijheden. Maar dat we nu een moeilijke periode zijn binnenge gaan met gebruik van geweld zoals in Wassenaar en op de Dam. Een dergelijk geweld om sociale doeleinden te bereiken veroordeelde O ud-KLM-commodore A. Viruly, die tot 1954 gewend was enige duizenden „paarden" van Super Constellations te mennen, vliegt nu zonder een enkele pk. Op het zweefvliegcentrum Teriet volgt hij thans debeginnerscursus. drs. Den Uyl eveneens. Maar hier naast blijft het recht van protest be staan. Buitenparlementaire acties kunnen door hun inbreng juist een versterking betekenen van de demo cratie. Als een oerzaak van alle onzeker heid noemde drs. Den Uyl het be- leidsvacuum van het kabinet-De Jong, dat niet regeert vanuit een solidariteit met de mensen. Mr. Geertsema veroordeelde vooral de smalle marge die drs. Den Uyl wil toestaan in de democratie voor pro testacties die zich op de rand van het wettige bewegen. Als verweer citeerde drs. Den Uyl minister van justitie Polak die had gezegd, dat de democratie geen zaak is voor bange mensen. Drs. Den Uyl verklaarde nog dat met de loonsver hoging van 400 verstandig te werk wordt gegaan. De leider van de oppositie weet het aan de harde lijn van de minis ters Beernink en Roolvink dat het overleg tussen de regering en een deel van de vakbeweging niet meer mo gelijk was. Maar zijn tegenstander Geertsema zag de chantage-politiek van het NVV als oorzaak. Luns sprak met Rogers WASHINGTON Minister Luns heeft gistermorgen een lang gesprek gehad met zijn Amerikaanse collega Rogers. Na afloop verklaarde hij dat Rogers hem de verzekering had gege ven dat de Amerikaanse troepen niet uit Europa zullen worden terugge trokken. Rogers had er eveneens zijn vreug de over uitgesproken dat het bezoek van president Soeharto aan Neder land was doorgegaan. Volksverzekering voor arbeidsongeschikten DEN HAAG De totstandkoming van een volksverzekering voor de ar beidsongeschiktheid zal worden be vorderd. Minister-president De Jong sprak zich gisteren positief uit over de op zet van een dergelijke verzekering. De SER zal om advies worden ge vraagd. Degenen die arbeidsonge schikt worden voordat zij in het ar beidsproces zijn opgenomen hebben, als de nieuwe regeling wordt verwe zenlijkt, ook recht op een uitkering. Bonden achten gelijke lonen in streek- en stadsvervoer gewenst UTRECHT De bonden van ver voerpersoneel hebben geëist dat op zo kort mogelijke termijn besprekin gen geopend moeten worden naar aanleiding van het loonstructuur- rapport van de commissie-Erdbrink. De belangrijkste conclusie van dit rapport is, dat de verschillen in zwaarte van de diverse functies bij het streek- en stadsvervoer zo mini maal zijn, dat deze een verschil in beloning niet rechtvaardigen. DEN HAAG Om het samen gaan van politieke partijen bij de verkiezingen te bevorderen, zal het binnenkort weer mogelijk zijn lijst— verbindingen in dezelfde kieskring in te voeren. Minister-president De Jong kondigde gisteravond zelf de ophef fing van het verbod aan. Een hartelijke kus van Anita Kerr was de beloning voor Wil lem Duys, toen hij haar en haar Europese zanggroep de eerste exemplaren overhandigde van hun eerste lp. Dat gebeurde vrijdag in Amsterdam. veel kinderen aan een dergelijke ver giftiging. Van de 1310 informaties over vol wassenen bleek het grootste aantal vergiftigingen betrekking te hebben op geneesmiddelen. Psychofarmaca vormden de grootste groep. Sinds slaapmiddelen met carbromal alleen bij apothekers verkrijgbaar zijn, zijn de ernstige vergiftigingen met deze middelen nagenoeg verdwenen. Democratie Bij verstoringen en bezettingen is één ding altijd duidelijk geweest: zo kon het niet gaan men moest de democratische spelregels in acht nemen dat was de weg voor veranderingen. Zeiden we dat niet? Ja, dat zeiden we. Maar het kan wel eens moeilijk worden wanneer het spel dan wél volgens democra tische regels gespeeld wordt. De staf van de Amsterdamse universi teit broedde een bestuursplan uit en dat kreeg aardig wat bijval. Het past niet in onze nationale wetge ving noch in de oude, noch in de nieuwe maar dit heeft de Am sterdamse raad er niet van weer houden het planover te nemen. Er staat nog netjes bij dat de zaak pas gaat draaien als de ko ninklijke goedkeuring afgekomen is (die blijft uit), maar het feit dat men op deze manier actie wilde voeren tegen het ontwerp-Veringa, deed burgemeester Samkalden be zorgde woorden spreken over revo lutie en schade voor raad en stad. Wel, een gekke vertoning is het en je kunt je met Het Parool afvra gen waar het naar toe moet als men straks de wet-Veringa gaat boycotten. Moet het erop uitdraaien dat de Amsterdamse universiteit een regeringscommissaris krijgt? Wie vind je daarvoor en hoe moet zo'n figuur opereren als grote delen van de universitaire bevolking niet meewerken? Problemen te over, maar men vlakt er niet mee uit dat die Am sterdamse regeling op een redelijk ordentelijke wijze naar boven ge komen is. Er zal best wat dema gogie bij gebruikt zijn (waar niet) en je weet nooit met welke bijbe doelingen een en ander getracteerd is (wanneer wel) maar zo Is het nu eenmaal gelopen, zonder razer nij of geweld. Het lijkt me dat het geval dan ook op een democratische wijze geaccepteerd zal moeten wor den. of men het leuk vindt of niet. Andere orde De verhouding Rijk-Amsterdam vormt een tweede punt. In die Am sterdamse raad is een generatie met nieuwe ideeën aangetreden, die allerminst ondersteboven is van de bestaande orde en heel duidelijk op een andere aanstuurt. Er zitten in deze kring een paar mensen met betogen die stijf staan van het ideologisch jargon stom vervelend om naar te luisteren maar domme jongens zijn het over het algemeen zeker niet. door Ton Elias men de universiteitsbevolking warm om met die wet iets goeds te doen enz. Maar het grote vraagpunt voor mij blijft hoe de woordvoerders van de regeringspartijen het heb ben kunnen bestaan hun meningen zo lauw te verdedigen. Op de vraag „Denkt U dat het kan" kwam Die penhorst met de briljante uitleg: „Ik denk dat, anders zou ik het niet zeggen". Daarna was er nog een debatje van de socialist Masman met de liberaal Van Dijk. M: „Waarom wilt U dit niet?", vD: „Wij zijn voor dat"; M: „Maar waarom?"; vD: „Wij geven er de voorkeur aan". Uit dergelijke ..argumentaties" blijkt een hoge mate van ver vreemding van een nieuwe generatie die mét de oppositie vraagtekens zet bij vele dingen van deze wet Griezelig wanneer men geen moeite meer doet om de ander te overtui gen. Men kana zich dat op een be paald moment veroorloven omdat men de meerderheid heeft, maar het getuigt van een laatdunkend heid die me voor de democratie le vensgevaarlijk lijkt. De communist Bakker had geen ongelijk toen hij sprak van een stoomwals die alle andere suggesties wegdrukte. Amsterdam Nu wil, als speciaal de heer Bak ker het over dit soort dingen heeft, bij de toehoorder toch wel de ge dachte opkomen dat het onder re giems die hem na staan, met de variëteit van meningen nog veel droeviger gesteld is. Maar dat doet er niet aan af dat hij een slagvaar dig debater van de eerste orde is; sarcastisch, maar als het erop aan komt ook heel snel en precies met het opspuiten van teksten en uit spraken van vroeger, waar zijn op ponent niet onderuit kan. Interes sant hoe zo'n communist met meer elan dan wie ook, kan opkomen voor het eigen gezicht van de Am sterdamse universiteit. Intussen leiden de besprekingen over zo'n wetsontwerp tot een taal gebruik om van te gruwen. Wat moeten Iwe nou toch met een for mulering als deze: „Deze structuur van een opengebroken leerstoel is niet zonder meer overdraagbaar in de beheerssfeer". Minister en Kamerleden moeten in het weekend nodig weer eens gewoon naar hun vrouw en kinde ren luisteren. Debat Aan die club heb ik veel moeten denken bij het Kamerdebat over Veringa's wetsontwerp voor de her vorming van het universitair be stuur. De afloop zit vol vragen: hoe moet het na de aanvaarding van de wet met lopende experimenten die er nu buiten gaan vallen, hoe krijgt En verder Remarque Schrijver van lm Westen nichts Neues LOCARNO De in Duitsland geboren schrijver Erich Maria Remarque is gisteren op 72- jarige leeftijd in een ziekenhuis in Locarno overleden. Zijn in 1929 verschenen oorlogsboek lm Westen nichts Neues (van het wes telijk front geen nieuws) werd één van de grootste bestsellers van deze eeuw. In Duitsland alleen werden in de eerste drie maanden na verschij ning een half miljoen exemplaren verkocht. Zijn militante anti-oorlogshouding maakte hem een vijand van de nazi's en andere groeperingen die geloof hechtten aan de „dolkstoot-legende", dat Duitsland door de sociaal-demo craten was verraden. Hitiers propagandachef Goebbels belastte zich in eigen persoon met de organisatie van campagnes tegen de vertoning van de film naar Remar- ques boek. Toen deze in 1930 in Ber- I lijn haar première beleefde verstoor de de SA de voorstelling door het j publiek te vergasten op stinkbommen I en icitte muizen. Remarque zijn eigenlijke naam I luidde Kramer werd op 22 juli 1898 te Osnabruck geboren. Na de Eerste-Wereldoorlog beoefende hij vele beroepen dorpsonderwijzer, reclameman, autoracer en medewer ker van tijdschriften voordat hij zich door het succes van Het weste lijk front geheel aan het schrijver schap kon gaan wijden. Op brandstapel Toen de nationaal-socialisten in 1933 aan de macht kwamen, verliet hij Duitsland en vestigde zich in Zwitserland. Thuis werden zijn boe ken op de brandstapel geworpen en in 1938 werd hem het Duits staats burgerschap ontnomen. In die iijd zei hij in een interview: „Het is voor een schrijver die zijn land heeft verloren niet gemakkelijk, te weten waarover hij moet schrijven." Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog in 1939 reisde hij via Frankrijk naar de VS. Zijn ervarin- ...was er dr. Ter Woorts die ver klaarde het volledig eens te zijn met het betoog van de minister. In terruptie van Marcus Bakker: „Ook met zijn versprekingen?" De altijd vriendelijke KVP-er zei nog "ja" ook. gen uit die tijd verwerkte hij in een roman Are de Triomphe over de weerloze ontheemden, die voor het naderende Nazisme steeds verder moesten vluchten, tot geen uitweg meer mogelijk was. Zijn zuster werd in 1943 door een Nazi-gerechtshof ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Remarque, die de Amerikaanse na tionaliteit had aangenomen, was ge trouwd met de Amerikaanse actrice Paulette Goddard. Andere bekende werken van Remarque zijn: Drie Ka meraden (1939), „Liebe deine Nachsten" en „Die andere Liebe (beide in 1941). Remarque overleed na een langdurige ziekte aan een hartaanval in Locarno. Amerikaanse Senaat accoord met beperkt raketafweersysteem WASHINGTON De Amerikaanse Senaat en het Huls van Afgevaardig den zijn accoord gegaan met de uit breiding van het raketafweersysteem „Safeguard", voorzover dit de strate gische raketbases in de Ver. Staten moet beschermen tegen Russische atoombomaanvallen. LONDEN John Gawsworth, de dichter die koning werd en later abdiceerde, is deze week arm en eenzaam op 58-jarige leeftijd overleden. Hij heeft ze ventien boeken geschreven. Gawsworth nam de titel aan van koning van Radonda, een onbewoond stuk land derbenëdenwindse eilan den, dat hij in 1947 erfde van wijlen de Ierse dichter Michael Shiel. Hij abdicerde op doktersbevel na 20 jaar lang in Londense kroegen hof gehouden te hebben. Hij was eens hoofdredakteur van poetry Review totdat hij in 1952 uit zuinigheidsoverwegingen werd ont slagen. Dat ontslag leidde in de lite raire kringen van Londen tot een storm van protest. Hij was de stichter en hoofdredak teur van The English Digest, de Lon dense redakteur van Literary Digest en de inspirator van de vooroorlogse beweging voor neo-Georgiaanse lyri sche poëzie. Verder was hij lid van een aantal buitenlandse kulturele verenigingen. Ten slotte was hij gewoon lid van de Royal Society of Literature, oor logsvlieger van de Royal Air Force en ereburger van de City of London. Ondanks alle eerbewijzen had hij geen vaste woon- of verblijfplaats. In Londen was hij een bekende straatfi guur. Als hij geld had huurde hij een kamer, was hij platzak dan sliep hij in een park op een bank. Maandag jL schreef hij in The Times, dat „deze nog steeds dakloze vagabond de laat ste tien maanden had gepoogd enkele honderden verzen te schrijven". Het was een droef triomfaal slot van „dit onmogelijke pijnlijke laatste jaar", zoals hij schreef. Enkele van de ze gedichten zullen thans worden uit gegeven en als Gawsworth in leven was gebleven zou een einde zijn ge komen aan zijn jaren van bittere ar moede. Want de Times heeft gemeld, dat binnen enkele dagen een legaat van 5.500 pond van een Canadese oom te verwachten was. waarop later een er fenis van 12.000 pond van een tante zou volgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5