Nieuwe Leidse Courant BOW JETBASIS OP CUBA? II Ophitsend telegram Massale stakingen in Duitse metaal S3 v. d. velde Citroën Op zoek naar een plaatsje voor de nacht Nieuwe regering Jordanië Verschil van mening binnen NVV 2 Het Kwartet Voor kernonderzeeboten Directe bedreiging Nasser doet aanvat ftrood wordt tot februari 1971 niet goedkoper Amerika beschikt over duidelijke aanwijzingen Gift van 7 ton voor Jordanië Tien gewonden bij Ford Kabinet laat piratenzenders nog met rust (JÖTA) HET WEER Zaterdag 26 september 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvasticb is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" oofdkarttoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In Washington verwacht men geen drama tische ontwikkelingen zoals tijdens de raket crisis in 1962. Maar president Niscon houdt de activiteiten in de Cubaanse haven Cienfuegos nauwlettend in de gaten. Nasser Arafat KAÏRO President Nasser van Egypte en andere Arabische si itslieden hebben vanmorgen vroeg een felle politieke aanval geopend op koning Hoessein van Jordanië. Het Jordaanse leger zou erop uit zijn de Palestijnse guerrilla beweging te liquideren, zei men tijdens de conferentie van Ara bische staatshoofden en rege- DEN HAAG De minimum broodprijs van 71 cent voor verpakt of gesneden witbrood blijft voorlopig nog gehandhaafd tot 1 februari 1971. Aanvankelijk zou het besluit mini mum-broodprijs -augustus 1970, dat voor 152 gemeenten geldt, op 1 okto ber worden opgeheven. De gemeenten Slochteren, Opmeer en Avereest zijn opgenomen in een afzonderlijk besluit dat dinsdag van kracht wordt. De mi nimum-prijs voor ander witbrood blijft 67 cent. 68 cent voor gesneden of verpakt bruinbrood en 64 cent voor ander bruinbrood. ringsleiders over de kwestie Jor danië. Een telegram van dergelijke strek king werd naar koning Hoessein ver zonden uit naam van negen Arabische staten. Volgens vredesonderharide- laars was aan de zijde van Jordaanse autoriteiten „een vastbeslotenheid ontmoet om de strijd voort te zetten, ondanks alle pogingen een einde te maken aan het bloedvergieten". Deze lezing is in strijd met pers berichten uit Jordanië, waarin vanaf vrijdagavond wordt gemeld, dat wer kelijk een einde is gekomen aan de strijd. Nasser zei, dat alle verzeke ringen van de Jordaanse comman danten om het bestan dte eerbiedigen gebrok enwaren en geen werkelijke waarde bezaten. Nasser en de andere Arabische staten scharen zich blijkens het te legram geheel achter de Palestijnse partij en spreken zich uit tegen de Jordaanse soevereiniteit in het con flict. Uit de bewoordingen kan tevens worden opgemaakt, dat de deur wordt geopend voor Arafats organisatie om de strijd tegen Hoessein voort te zetten. Ook het semi-officiële Egyptische dagblad Al Achram beschuldigde Jor danië van schending van het be stand. Na deze bekendmaking ver brak LibiS alle betrekkingen met Jordanië. Eerder had Libië bericht, dat het zijn financiële steun aan Jordanië zou stopzetten ten gunste van de Palestijnen. (voor vervolg zie pag. 7) ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 v. ZUYLEN v. NIJEVELTSTR. 372 WASSENAAR TEL. 3013 Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als i> deze bon invult! Ilk geef op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: I betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van defensie be schikt over duidelijke aanwijzingen dat de Sowjetunie op Cuba een permanente onderzeebootbasis gaat aanleggen. I tische ontwikkelingen verwacht men niet in Washington. President Nixons reis naar Europa gaat gewoon door. Een triest beeld uit de Jordaan se hoofdstad. Amman: een man, wiens huis door de oorlogshan delingen is verwoest, is met een matras op zijn nek op zoek naar een veilig plaaatsje om de nacht door te brengen. Amerikaanse inlichtingendiensten hebben in de afgelopen maanden op merkelijke activiteiten waargenomen in het vervoer van uitrustingstukken en materialen naar de haven Cien- fuegos aan de Cubaanse zuidkust. De ze materialen zouden voor de onder steuning van onderzeeboten kunnen worden gebruikt. „Wij houden de situatie scherp in de gaten", zei woordvoerder van het ministerie, Friedheim, gisteren in Washington. Een basis van duikboten uitgerust met lange afstand raketten van het type Polaris vormt een rechtstreekse bedreiging voor de VS. Friedheim wilde niet zeggen wat de Amerikaanse reactie zou zijn op een permanente Sowjet-basis op Cuba. Voor het Caribisch gebied geldt nog steeds de politiek van Kennedy tij dens de raketcrisis in 1962: de vrede in dit gebied zou alleen gehandhaafd blijven als er op Cuba geen Russische offensieve wapens zijn. „Een duikboot met raketten van het type Polaris is uiteraard een offensief wapen", zei den functionarissen van het Witte Huis. Verkenningsvluchten President Nixon houdt de situatie scherp in de gaten. Hij is vooral geïnteresseerd in wat voor soort wa pens Cuba worden ingevoerd. U2- verkenningsvliegtuigen maken dage lijks vluchten boven Cuba. Op het ogenblik zijn er vier Rus sische schepen in Cienfuegos, waaron der een duikboot-geleideschip en drie aken. die blijkbaar een deel van de faciliteiten van de bases moeten vor men. Voorts worden er volgens Fried heim zowel aan de wal als in de ha ven bouwwerkzaamheden verricht, die verband houden met duikbootope raties. Deze werkzaamheden waren „de afgelopen maanden verricht". Er zijn op het ogenblik echter geen duikboten in Cienfuegos. De activiteiten op Cuba werden be gin deze week reeds gesignaleerd door onderminister van defensie Henkin. Hij zei toen o.m. dat Rus land ..een klaarblijkelijke aanwijzing geeft om het vermogen te verkrijgen, operaties boven en onder water uit te i voeren in het Caribisch gebied, vlak bij onze kusten". Er zijn nog geen stappen bij de Sowjetunie gedaan. Snelle of drama- LAATSTE NIEUWS BEIROET Nog vandaag zou in Jordanië een nieuwe regering worden gevormd. Dit heeft koning Hoessein bekendgemaakt. Hij zei niet van plan te zijn de guerrillabeweging te Eiqui- deren. De nieuwe regering zal orde op 1 zaken moeten stellen. Hoessein vroeg Nasser zijn bemiddelaar, president Numeiry van Soedan, en de guerrilla- leider Arafat uit Kaïro naar Amman te zenden om een gedetailleerd pro gramma uit te werken. Hoessein zei dat groepen guerrilla's actief blijven en proberene dè tijde lijke vrede geweld aan te doen. In Beiroet zijn vanmorgen de oud minister dr. Majali, zijn vrouw en twee kinderen door veertig Palestijn se commando's gevangen genomen en ontvoerd. Dr. Majali is een familielid van de militair gouverneur van Jor danië. Vrouw en kinderen van Majali zijn later weer vrijgelaten. De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft over „De stem van Palestina" zijn mannen aangespoord om stand te houden tegen het Jordaanse leger, „als zij niet het lot willen delen van de vrouwen en kinderen, die vrijdag door Jordaanse soldaten in een zie- i kenhuis te Amman zijn afgeslacht". DEN HAAG Minister-president De Jong heeft gisteravond meege deeld dat Nederland voor zeven ton aan hulpgoederen naar Jordanië zal sturen. Hij specificeerde hetbedrag als volgt: een ton voor medicamenten, drie ton voor biskwies en voedsel en nog eens eenzelfde bedrag voor boter- olie en melkpoedertabletten. Neder land zal er bij de EEG op aandringen om honderdduizend ton graan naar Jordanië te verschepen. Vijf duizend ton" komt dan..voor rekening van de Nederlandse regering. België stelt drie en een halve ton ter beschikking van het Internatio nale Rode Kruis. Inmiddels zijn dui zend flessen bloedplasma naar Jordanië verstuurd, vanuit België. Paus Paulus heeft via Caritas Inter- nationalis 180.000 gulden voor dit doel gedoneerd. De Zuidvietnamese vice-presi dent Ky heeft vrijdag in Parijs een gesprek gehad met de Ame rikaanse onderhandelaar bij de nog altijd (zij het met grote tussenpozen) voortdurende vre desbesprekingen, David Bruce. KEULEN Meer dan negen- men gisteren in Duitsland deel tig duizend metaalarbeiders na- i aan wilde stakingen. Bij de Ford fabrieken in Keulen raakten sta kers slaags met werkwilligen. Tien arbeiders werden gewond, waaran twee ernstig. De stakingen zjjn losgebroken ter ondersteuning van de eis van Duits- lands machtigste vakbond, „I.M. Me- tall" voor een loonsverhoging van vyftien procent. De directies van on dermeer de Fordfabriek hebben zich akkoord verklaard met een verhoging van zeven procent. Dc veertigduizend arbeiders in de Opel-fabriek in Russelsheim hebben ook het werk neergelegd en zijn in optocht door de straten getrokken. Hier deden zich geen incidenten voor. In Baden-Würtitemberg hielden on geveer zevenduizend arbeiders van de Daimler-Benz-fabriek een zitsta- king. I Alle stakingen waren als waarschu- wing bedoeld en duurden over het al- j gemeen niet langer dan anderhalf a twee uur. Bij de Fordfabrieken be stond het merendeel der stakers uit I Turkse gastarbeiders. Hoogovens kan ivèl j (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het verbondsbestuur van het NVV is het niet eens met dc conclusies uit het adres dat de regio nale organisatie te Rotterdam aan le den van de gemeenteraad heeft ge stuurd. Daarin wordt de komst van Hoogovens naar de Maasvlakte on aanvaardbaar genoemd. Weliswaar vindt het landelijke be stuur van het NVV de Rotterdamse opvattingen verklaarbaar, maar dat ontslaat het vakbondsbestuur nog niet van de plicht, de genoemde bezwaren nader te beschouwen. In het bijzonder moet dit gebeuren bij de zwaarwegende aspecten van de werkgelegenheid, zegt het NVV-ver- bondsbestuur. Er heerst inderdaad spanning op de huidige arbeidsmarkt, maar als men beseft dat alle prog noses ten aanzien van de toekomstige werkgelegenheid wankel zijn, is het niet ondenkbaar dat juist een Hoog ovens-vestiging bijzonder gewenst is om werkloosheid te voorkomen. Leefmilieu De inderdaad zeer zwaar wegende I argumenten betreffende de milieu- 1 verontreiniging en leefbaarheid, doen het verbondsbestuur erop wijzen, dat j in de expansiedrift in het Waterweg gebied, veel fouten zijn gemaakt. De aandacht van de overheid zal daar om in de eerste plaats gericht moeten worden op het herstellen van de ge maakte fouten. Er moet een instrumentarium wor den geschapen dat de overheid in staat stelt de milieuverontreiniging terug te draaien. Dat vereist een har de en onorthodoxe aanpak, zegt het NW-verbondsbestuur, en het stel len van de allerzwaarste eisen aan uitbreidingen. Later toch Het zal pas mogelijk zijn hierna een eventuele vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte objectiever te be schouwen. Dan zijn er stellig ook punten die vóór vestiging pleiten. Volgens het NW steekt het sociaal klimaat van de Hoogovens overigens af bij wat thans bij vele bedrijven in het Waterweggebied wordt waar genomen. DEN HAAG De berichten over een mogelijke kabinetscrisis over de piratenzenders moeten ..helemaal vergeten worden". Dit zei premier De Jong gisteren na afloop van het kabinetsberaad. De problemen die er zijn zullen door on derling beraad worden opgelost. Er is geen sprake van grote moeilijkheden aldus de minister-president jHet probleem is bovendien als ge volg van het verdwijnen van Radio Nordsee minder extreem en minder accuut geworden. Ik kan zelfs niet zeggen of het huidige kabinet een be slissing zal nemen over deze kwestie. De urgentie is er nu immers af." czbu l/ojutut/nzn INTERIEURVERZORGING CP'JNS&URGD MEEP KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING fvX; Er is geen moeilijker taak dan goed te bedanken. MENAGE „Dan zal ik zelf de televisie wel repareren." Rustig De Bilt verwacht tot zondag avond: droog en in het algemeen vrij zonnig. Zwakke tol matige zuidoostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Een hoge-drukgebied over West-Europa bepaalt het weer in onze omgeving, en veroorzaakt rustig en zacht herfstweer, met temperaturen die gisteren tot bo ven de 20 graden opliepen en van morgen vroeg rond tien graden lagen. Hoewel oceaanstoringen fron tensystemen over Ierland ge bracht hebben ziet het er niet naar uit. dat deze het weer in het weekend zullen beïnvloeden. Ook voor morgen houden we het op een aanhouden van het rustige weer, met in de ochtend kans op wat mist en nevel. Vooruitzichten voor maandag: min. temp.: een tot vijf graden boven normaal. Max. temp.: een tot vijf graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Barometerstand: heden 10' uur 76.2 cm (1015 millibar) dalend. lliiMg Water Hoog water: 27 september: Rot terdam le getij 3.14, 2e getij 15.24; Scheveningen 1.14-13.43; Vlissingen 12.19 -Willemstad 3.48-16.14. Hoog water: 28 september: Rot terdam le getij 3.57, 2e getij 15.58; Scheveningen 1.57-14.17; Vlissingen 0.43-12.59; Willem stad 4.32-16.49. Zon en maan 27 september zon op 6.33; onder 18.28; maan op 2.57; onder 17.28; 30 sept. N.M. 28 september zon op 6.35; onder 18.26; maan op 4.08; onder 17.39; 30 sept N.M. Vandaag in ZO: Dr. E. Diemer in zijn „Kanttekening Terug uit Zuid-Afrika Bert van der Ent: Haalt de Sowjetunie 1984? (naar aanleiding van een be langwekkende stem uit Rusland) Jan J. van Capelleveen: Bataks (die geen bijbel hebben) vragen hulp Dorothée van der Scheer: Nederland leverde unieke bij drage aan orgaantransplantatie Mevrouw A. C. Muller-ldzerda: Een tuin in het polderland J. den Boef: Haat verziekt de (Arabische) geesten Jeanne de Vlieger sprak met universiteitsarts R. Linschoten over: Student, sex en samenleving Dr. C. Rijnsdorp: Diana schildert haar filosoferen Phé Wijnbeek: De barre waarheid over Hilversum III C. A. Verhoeven: Edvard Munch: Kreet uit zijn isolement Dick Ringlever: Soms denk je dat ze leven (bij Madame Tussaud in A'dam)

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1