„Verloren zoon" mag Nederland niet in Sportieve Taunus en Cortina Muur van zwijgen rond het mishandelde kind PTT PTT Home: VN faalden in het Nabije Oosten Ladri Astro zonder reden uitgewezen Indonesiërs vechten voor zijn welzijn JALverdringl KLM van de zesde plaats Aanmeldingsplicht voor bestaande of in aanleg zijnde Gemeenschappelij ke Antenne-inrichtingen Aanmeldingsbon (met blokletters invullen s.v.p.) Werkgroep NOS en KNVB Bijenkorf kan met 160 man minder toe Zevende baan Schiphol nog niet nodig Boetes geëist tegen kazerne indringers Voorschriften voor de aanleg enz. van Gemeenschappelij ke Antenne-inrichtingen en Centrale Antenne-inrichtingen* Ford schaft voorwielaandrijving af VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 t -r Leden van de actiegroep „De las tige Amsterdammer" hebben donderdagmiddag een krans ge legd op de plaats waar eens „de Dokwerker" stond. Het beeld is enkele meters verplaatst voor het verkeer, en hiermee kan het actiecomité niet akkoord gaan. ARNHEM Iedere avond 'te gen zevenen passeert een Neder landse auto de grenspost Berg in de autoweg naar Duitsland, op weg naar Elten. In de wagen zit ten vader en moeder Astro uit Dieren. Met een paar dampende kommen vol Indisch eten gaan zij op weg naar hun zoon. Al drie weken lang gaat dat zo. Want hun zoon Ladri (28)die ze UTRECHT In Nederland komen per jaar ongeveer 1200 gevallen van ernstige kindermis handeling voor. Tien procent daarvan heeft een dodelijke af loop en naar schatting vijftien procent van de kinderen die er het slachtoffer van zijn loopt ernstig hersenletsel op. Er is onlangs een vereniging opge richt die hier wat aan gaat doen: De vereniging tegen kindermishandeling. Initiatiefneemster en voorzitster is het Haagse gemeenteraadslid me vrouw B. Ras-Heerema. De kinderen die door hun ouders ^worden mishandeld zijn de „Potentiële mishandelaars van de vol gende generatie", zei ze gisteren op een persconferentie in Utrecht. Ge- ibleken is dat mensen die in hun jeugd het slachtoffer van liefdeloosheid zijn geweest, hün agressie vaak ook met ishandeling van hun eigen kinderen •ageren. Wat de vereniging nu wil is als een soort „Alarmcentrale" fungeren waaraan (vermoedelijke) gevallen fan kindermishandeling kunnen wor- 'den gemeld. Er kunnen dan deskun digen worden ingeschakeld die moe ten proberen de moeilijkheden in het desbetreffende gezin op te iossen. Het accent ligt dus vooral op pre ventie. Ophet ogenblik, aldus me vrouw Ras-Heerema, is de vrees „verrader" te moeten zijn of te moe ten getuigen nog zo groot, dat een muur van zwijgen het mishandelde kind omringt. Aangenomen wordt, dat ongeveer 95 procent van de ge vallen van kindermishandeling niet wordt ontdekt. De vereniging zal' de medewerking vragen van o.a. artsen en kleuter leidsters. „Het is niet de bedoeling dat de vereniging als de wrekende gerech tigheid optreedt", zei mevrouw Ras- Heerema. De vereniging heeft van het Neder landse Comité voor kinderpostzegels een startsubsidie van ƒ20.000 plus een garantie van 70.000 gekregen. Mevrouw Ras-Heerema hoopt dat de vereniging al binnén enkele maanden haar activiteiten kan beginnen. jarenlang verloren waanden, mag Nederland niet in. HU kan bij zijn ouders wojicn, hy kan by Gazelle komen werken, maar alle smeekbeden by de Nederlandse regering zyn te vergeefs: Ladri Astre moet voorlopig bivakkeren in het hotelkamertje van „Zum Nordpohl", waar hy uit arren moede maar iedere avon dom halfnegen gaat slapen. Er I is toch niemand met wie hy kan pra- i ten: niemand verstaat er Indonesisch, i Het is 21 jaar geleden dat het gezin van oud-marinesoldaat Niti Astro uit elkaar viel; bij zijn overplaatsing j naar Nieuw Guinea lieten ze Ladri achter bij grootouders, die kort daar- op stierven. Sindsdien hebben de As- tro's alle mogelijke moeite gedaan om I achter de verblijfplaats van hun zoon te komen. Vooral vanuit Nederland, waar ze in 1962 arriveerden, zetten ze met hulp van anderen hun navorsingen voort Enkele landgenoten, net als zij tot Nederlander genaturaliseerd, hielpen de vrij gebrekkig Nederlands sprekende Astro's verder. In 1967 vond men Ladri Astro. Zijn ouders stuurden wat geld, en spaar den ijverig voor de 4600 gulden, die nodig waren om hun zoon hier naar toe te laten vliegen; een retour, want drie rekesten ten spijt was er voor de verloren zoon geen verblijfsver gunning. Hij moest het als toerist proberen. De Nederlandse autoriteiten zet ten Ladri Astro zonder pardon on- middellyk de grens weer over; een reden voor de uitwijzing werd niet gegeven. Sindsdien leizen de Astro's, gehol pen door kennissen, stad en land af om een verblijfsvergunning. Al twee maal waren ze bij de Nederlandse consul in Kleef om allerlei formali- De KLM is vorig jaar ondanks een groei van 15.5 procent in behaalde ton-kilometcrs door Japan Air Li nes gepasseerd en van de zesde naar de zevende plaats verdrongen. Publikatie van de PTT Ingevolge de Ministeriële Beschikking d.d. 27 juli 1970, Staatscourant nr. 144, moeten de bestaande dan wel de ten tijde van de publikatie van deze beschikking in aanleg zijnde gemeenschappelijke antenne-inrichtingen vóór 1 februari 1971 worden aangemeld. De aanmelding dient te geschieden door de eigenaar, of door degene die opdracht heeft gegeveü tot de aanleg, dan wel door degene die belast is met het beheer; dit kan zowel een natuurlijke als een rechtspersoon zijn. De meldingsplicht betreft alle inrichtingen, dus ook de inrichtingen waarvoor de PTT in het verleden, ten behoeve van de aanleg, een verklaring van 'geen bezwaar' heeft afgegeven. Indien een inrichting vóór 1 februari 1971 niet is aangemeld, valt hij op grond van de Ministeriële Beschikking onder de categorie van de gemeenschappelijke antenne-inrichtingen waarvoor een individuele machtiging is vereist. Dat betekent dat de bestaande inrichting dan moet voldoen aan alle technische eisen die aan nieuwe inrichtingen gesteld worden. Ter voldoening aan de meldingsplicht kan men desgewenst de onderstaande bon inyullen en in gesloten envelop ongefrankeerd opzenden aan de Centrale Directie der PTT, Antwoordnummer 37, Den Haag. Na ontvangst zullen de nodige bescheiden (waaronder de veiligheidseisen waaraan de inrichting conform de bovengenoemde Ministeriële Beschikking ten minste moet voldoen) worden toegezonden. Trans World Airlines klom van de vijfde naar de derde plaats en liet daarbij Air France en Lufthansa on der zich. Percentsgewijze bleef Japan Air Li nes met een stijging van 40.5 procent van het aantal ton-kilometers het snelste groeien. Elf jaar geleden stond deze Japanse maatschappij nog op de 17e plaats. Een overzicht van de IATA van de I tien grootste ziet er als volgt uit: 1 Pan Am. World Airw. 2.637. 2 BOAC 1.341. 3 TWA 4 Air France 5 Lufthansa 6 Japan Air Lines 7 KLM S Alrtalia 9 SAS 10 Quantas (Australië) 482. aan toe. .739.000 356.000 .276.000 .006.000 .326.000 .867.000 .816.000 Belgische arts ontdekt remedie tegen Zend mij de nodige bescheiden voor de aanmelding van (aantal) gemeenschappelijke antenne-inrichtingen. NAAM: ADRES: WOONPLAATS:TEL. migraine BRUSSEL E specialist uit Mechelen heeft na een studie van twaalf jaar de oorzaak van migraine ontdekt. Bovendien zegt hij de oplossing te hebben gevonden om deze ziekte, waar aan vele mensen lijden, 4e ge nezen. Dr. Maex, fysioloog, reumatoloog en orthopedist meent dat de beruch te hoofdpijnziekte veroorzaakt wordt door „scoliose", een zijdelingse ver kromming van de ruggewervel. Deze vergroeiin schijnt gemak kelijk te kunnen ontstaan bij kinde ren. De kwaal is volgens heb makkelijk te verhelpen. Het kortere been van de patiënt dient slechts „verlengd" te worden door het aanbrengen van een eenvoudig „hieltje". Op deze wijze heeft de arts een politieagent van een chronische mi graine afgeholpen. HILVERSUM - N.O.S. en K.N.y.B. hebben uit hun midden een werk groep gevormd die tot taak heeft ad vies uit te brengen aan de beleidsin- stanties van beide organisaties over de grondslag waarop de formele on derhandelingen tussen de K.N.V.B. en de N.O.S. kunnen worden gevoerd. Deze onderhandelingen betreffen de uitzending via radio en televisie van flitsen en korte samenvattingen van voetbalwedstrijden in het betaalde voetbal. In de werkgroep hebben van K.N.V.B.-zijde zitting de herehen H. A. Burgwal, mr. N. J. Gianotten en L. de Wolf. De N.O.S. wordt vertegen woordigd door de heren C. Enkelaar, mr. J. van Santbrink, juridisch advi seur van de N.O.S. en Bob Spaak, chef N.O.S.-sport. teiten te vervullen en om te horen dat er papieren waren weggeraakt. In Den Haag werd hun verteld dat er wel zo'n drie maanden overheen kan gaan voor er iets van een ver gunning komt. Maar zo lang mag Ladri niet in Duitsland blijven; de autoriteiten daar zijn toch al bijzon der soepel geweest: ze hadden hem onmiddellijk kunnen uitwijzen. De Astro's wachten wanhopig af wat de bureaucratie hen nog meer zal brengen. Ze begrijpen het niet. „Waarom leggen ze die jongen zo veel in de weg? Hij kan toch bij ons wonen en hij heeft werk," vragen ze zich verbijsterd af. AMSTERDAM Bij de Bijen korf zullen het komende half jaar ongeveer 160 mensen af vloeien. Als gevolg van de nieu we organisatiestructuur zal het totale personeelsbestand (3250 man) met vijf procent teruglo pen. Dit heeft de directie gisteren mee gedeeld. De personeelsvermindering zal wor den bereikt door natuurlijk verloop, vervroegd pensioen en interne over plaatsing. De nieuwe organisatie methode is voor het eerst toegepast bij de inrichting van de nieuwe Bijenkorf in Eindhoven, en is zo goed bevallen dat de directie besloot deze in versneld tempo ook in haar filia len te Rotterdam, Amsterdam en Den Haag door te voeren. Voor die personeelsleden waarvoor in het concern geen overplaatsing mogelijk is, wordt een afvloeiings regeling getroffen. De ondernemings raden hebben het vertrouwen in het beleid uitgesproken en het personeel is op de hoogte gebracht. HAARLEM Wtf hebben nooit gedacht aan de aanleg van een zevende baan. Wel is een zesde baan in studie. Dit zei gisteren de directeur van de NV Luchthaven Schiphol mr. J. C. H. A. van Stapele, in dntwoord op vragen van burge meester De Gou van Haarlem. Hij benadrukte dat vermeerde ring van het aantal banen ver mindering van het geluid met zich meebrengt. De zesde baan zal bijvoorbeeld de geluidshinder boven Amstelveen en Buitenveldert beperken. De baan moet dan wel tussen de Ringvaart en de Haagweg worden aangelegd. Dit brengt nogal wat problemen met zich mee. Onder andere kan dan slechts een korte baan voor lichte vliegtuigen worden aangelegd. Over de vijfde baan deelde mr. Van Stapele mee, dat deze zeker in 1977 in gebruik moet zijn. Schiphol j zal dan de golf van vliegbewegingen niet meer aankunnen, zodat lange wachttijden ontstaan. Met vijf banen kan men tot 1989 toe, hoewel dan de geluidshinder bo- ven het recreatiegebied Spaarnewou- j de aanzienlijk zal zijn. UTRECHT De officier van justi tie bij de Utrechtse rechtbank heeft gisteren geldboetes variërend van 50 tot 150 gulden geëist tegen dertig jon gelui die 11 maart de Juliana van Stolbergkazerne in Amersfoort waren binnengedrongen. Op het kazerneterrein wilden de indringers mannelijke en vrouwe lijke kabouters en -dienstweigeraars pamfletten uitdelen waarin de dienstplicht aan de kaak werd ge steld. Ze kwamen echter niet ver. De wacht, die er niet in was geslaagd in z'n eentje het gezelschap aan de poort tegen te houden, sloeg alarm en wel dra werden de jongelui zonder tegen stand te bieden door de marechaussee opgepikt. Ter zitting kwam naar voren dat de actie op touw was gezet door het zgn. Volksdepartement voor sabotage en pseudo-erotiek van de Oranje Vrijstaat en de bond van dienstwei geraars. i De politierechter zal 1 oktober schriftelijk vonnis wijzen. Publikatie van de PTT Ingevolge de Ministeriële Beschikking d.d. 27 juli 1970, Staatscourant nr. 144, zijn voor de aanleg, instandhouding en exploitatie van gemeenschappelijke eu centrale antenne inrichtingen die na de publikatiedatum van deze beschikking zijn of worden aangelegd, machtigingen vereist, te verlenen door de Directeur-Generaal der PTT. CENTRALE DIRECTIE Deze machtigingen worden alleen verleend wanneer de inrichtingen voldoen aan bepaalde, hiervoor gestelde technische voorschriften. Nadere inlichtingen over de wijze van verkrijging van dergelijke machtigingen kunt n schriftelijk aanvragen bij de Centrale .Directie der PTT, afdeling Draadomroep systemen, Kortenaerkade 12te's-Gravenhage. Gemeenschappelijke antenne-inrichtingen zijn inrichtingen met ten hoogste 100 woningen, of meer dan 100 woningen wanneer na kruising van openbare wegen géén versterking wordt toegepast. Centrale antenne-inrichtingen zijn inrichtingen van grotere omvang dan een gemeenschappelijke antenne-inrichting. (Van onze redacteur automobilisme) KEULEN/DAGENHAM Ford Duitsland heeft een totaal nieuwe Taunus-serie geïntrodu ceerd, die irt de plaats komt van de 12M/15M modellen en een grotere keuze biedt dan ooit te voren. En een compleet nieuwe Cortina de derde generatie van de meest succesvolle auto mobiel, die ooit in Engeland werd gebouwd wordt begin oktober door Ford Engeland op de markt gebracht. In feite moet van een Euro pese tweelingserie worden ge sproken. De verschillende mo dellen, de rijkwaliteiten, de prestaties, de technische voor zieningen en ook de (nog niet bekend gemaakte) prijzen heb ben grote overeenkomsten met elkaar. Wat de Taunus betreft, heeft Ford afgedaan met de hoog geroemde voorwielaandrijving. Een van de re denen is de standaardisatie van de seriebouw. Dc ophanging voor en achter zowel van de Taunus als van de Cortina is volgens een nieuw sys teem ontwikkeld. MePherson komft er voor 't eerst niet meer aan te pas. Drie jaar Aan de ontwikkeling van beide typen is drie jaar in 't geheim ge werkt. De ontwikkelingkosten be droegen 450 miljoen gulden. Met inbegrip van vier carrosserie modellen en vier verschillende mo toren biedt de Taunus-serie 45 ba sis-modellen. De Cortina-serie heeft er nog altijd 35. Alle 80 basis-model len zijn leverbaar, doch officieel zul- en er 32 door Ford Nederland wor den gevoerd. Het meest opvallende kenmerk van de Taunus zowel als van de Cortina is de verlaging van het dak, die overigens niet ten koste is ge gaan van de inwendige ruimte. (Hierdoor krijgen beide wagens een breed en tegelijkertijd een sportief aanzicht. De topmodellen van dé nieuwe series kunnen in velerlei op zicht de vergelijking met "grote wa gens" doorstaan. De nieuwe Taunus-lijn heeft vier carrosserieversies: een fast-back coupé en sedans met 2.4 en 5 deuren. Er zijn vier motoren leverbaar: een 1,3 liter (55 pk), een 1,6 liter (72 pk), een 1,6 liter (88 pk) alle met vier cilinders en een V6 cilinder krachtbron met een inhoud van 2 liter en een vermogen van 90 pk. Kracht, prestatie en een duidelijke functionele vorm zijn de voornaam ste karaktereigenschappen van het Taunus- en het Cortina-programma. Aan dc veiligheid en het comfort zijn de grootste aandacht besteed. De wielbasis en dc spoorbreedte werden vergroot, wat dc wcgllgging zeer ten goede komt, evenals de schouder- en heupruimtc der inzit tenden. De nieuwe Cortina-lijn beschikt T aunus-mod ellen Nieuwe Cortina over een grotere keuze van motoren dan ooit. Ze zijn alle van het vier cilinder type met 5 hoof dia gers, variërend van 1300 tot 2000 cc. De modellen kunnen zowel met een door de hand bediende versnel lingsbak worden geleverd als met een automatische transmissie. Alle motoren zijn een jaar lang op de weg beproefd =-= door Ford-employé's en verborgen onder de motorkap van Ford Capri's om de kinderziekten te overwinnen. Vergeleken bij de oude motoren bieden de nieuwe motoren een krachtige acceleratie en geen toena me van het brandstofverbruik. Er zijn twee series: een "extra pres tatie" versie van de vier-in-lijn krachtbron die de Escort, de Cortina en de Capri heeft, zomede een nieu we versie met bovenliggende nok- kenas. De topmodellen van de nieuwe Taunus- en Cortina-lijn kunnen een snelheid bereiken van meer dan 160 kilometer per uur. NEW YORK De Britse mi nister van buitenlandse zaken Douglas-Home heeft in New York gezegd dat „de graad van wanhoop" die de Palestijnen tot het voeren van oorlog heeft ge bracht is kunnen ontstaan door het falen van de VN de kwestie het Nabije Oosten tot een oplos sing' te brengen. Volgens Home was Jordanië nu er een goed voorbeeld van hoe mensen die optreden uit naam van de recht vaardigheid zoals zij die zien. een uitgebreide oorlog kunnen ontketenen zonder dat wettige regeringen een bepaalde controle daarop hebben. „Degenen in wier belang deze orga nisatie (de VN) zoveel werk heeft verzet bevinden zich nu niet alleen in conflict met de regering van het land dat hen opnam, maar ook en vooral in een gewelddadige oppositie tegen een regeling waarvan de voornaamste elementen de steun hebben van de veiligheidsraad", aldus Home. Volgens hem is het nu eerst en voöral zaak een einde te maken aan de tragische strijd in Jordanië en te zorgen voor een menselijke behande ling van allen die gewond zijn ge raakt of dakloos zijn geworden. De voornaamste taak blijft echter het vinden van een definitieve oplossing voor het gehele Nabije Oosten. Vol gens Home kan dat alleen als alle betrokken partijen de pogingen van de VN willen steunen om vrede te bereiken en te garanderen waardoor de veiligheid en rechtvaardigheid zijn hersteld." Over een eventuele oplossing van de vliegtuigkapingen zei Home: „Wij (de VN) moeten in onze eigen landen de kapingen als een misdaad be schouwen en wij moeten toestaan dat kapingen worden bestraft door elke regering op wier grondgebied een ge kaapt vliegtuig landt".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7