Opening medisch centrum GZB in Plateau, Kenia V. Eindhoven: voor eind '75 samen l Veel meer getuigen zijn in de wereld van nu Geboorteleden weg uit hervormde statistieken rrico Een woord voor vandaag Voor meer dan 115.000gulden uit opbrengst Kom over de brug Uw probleem is het onze Hervormd en gereformeerd BEROEPINGSWERK opening kunstseizoen Want door genade zijt.gij behouden, door hel geloof, en dat niet uit uzelf: het is eefi gave van God (Efeziërs 2 8). Exegeten komen er niet uit, wat Paulus hier nu een gave noemt, de genade of het geloof. Maar toch weten we heus wel, wat hij bedoelt. Wii kunnen ons niet inspannen om verlost te worden. Wij gorden niet aangenomen omdat wij zo goed geleefd hebben. Bij het behoud van de mens gaat het om twee dingen: genade en geloof. Genade kan omschrevcrü Worden als "onverdiend ontvangen Ge loof kan omschreven worden als „knielend aanvaarden". In genade klinkt'het ja van God tot de mens. In geloof klinkt het ja van de mens tot God. Wij lezen vandaag Psalm 26. VRIJDAG 25 SEPTEMBER 197QP Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres vooraten te zjjn. Ge heimhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels bij te siuiten. Een se lectie uit de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: Mijn wagen, waarin ik het contacts ejteltie liet zitten, werd meegenomen. De joyriders lieten hem ergms gedeukt staan, nadat er een aan-ijding was veroorzaakt. Wie draagtae schade? AntwoordU. Vraag: Op verschillende gedenkte kens Komt bij Willem van Oranje een hond voor en ook in de geschie denis so-elt deze hond een rol. Van welk ras was deze hor.d? Antwoord: Als men de afbeeldin gen naast elkaar legt, hadden' di verse rassen iets met dit hondje te maken, maar zeer waarschijnlijk was het een kooiker een ras dat in die tijd uit Spanje werd geïmpor teerd en dat vaak op de schilderijen voorkomt (de naam Spanoeltje wijst hier nog op) PLATEAU (Kenia) Vijf Nederlanders werken, als zen dingsarbeiders van de Gereformeerde Zendingsbond in de Hervormde Kerk. voor het medisch centrum van de Reformed Church of East Africa in het plaatsje Plateau in het Oostafri- kaanse land Kenia. Het zijn niet de enige zendingsarbeiders van de GZB in Kenia. Vlak hij Plateau, in de naar Afrikaanse begrippen vrij grote plaats Eldoret, zitten er nog meer. Daar in Eldoret is de hoofdvestiging van het zendingswerk van de GZB. Morgen zullen zij allemaal in Plateau zijn, want die dag wordt, onder de warme tro penzon, het nieuwe medische zendingscentrum geopend, dat bestaat uit een kraamkliniek, met polikliniek, bij ruimten en zusterhuizen. De staatsse cretaris voor gezondheidszorg in Kenia zal het nieuwe cen trum openen. Cees Timmer, de directeur van het persbureau der Nederlandse Hervormde Kerk, bezocht het zendingswerk van de Gerefor meerde Zendingsbond in Kenia. Voor onze krant schreef hjj hier over een aantal artikelen, waar van wjj vandaag het eerste publi ceren. Kruiswoord-puzzel - Horizontaal. 1. rondhout, 2. stap, 7. maan stand, 9. vennoot, 12. vernis, 13. voorzetsel, 15. hoofddeksel, 17. boom, 18. schildpad, 20. radio omroep(afli;.), 21. kei, 22. stok, 23. mu zieknoot, 24. spaans paard. 26. Rijkstelc- foon(aflc.). 27. Myth figuur, 28. deel van de hals, 29. lussenzeisel, 33. plaats in Limburg, 37. muzieknoot, 38. jongensnaam, 39. foei. Verticaal. 1. muzieknoot. 2. wenk, 3. Rail- road(afk 4. vat met een hengsel, 5. kinder- groet, 6. loot, 8. volksnaam van de kauw, 10. uitspringend deel van een vestingwal, II. overeenkomst, 12. water in aBelgie, 13. lan ge nekharen van dieren, 14. rivier in Rus land. 16: deel van een piano, 18. wig, 19. voorzetsel. 23. kleurling, 30. waterdoorla- tend. 31. troefkaart. 32. spil van een wiel, 34. bevel, 35. lidwoord(Fr), 36. muzieknoot. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. berk, 4. eelt, 7. rad, 8. eens, 10. ra. 12. enig. 14. taak, 16. oele, 18. even, 20. S.P.21. Deli, 23. Ier. 25. Peel. 27. Edom, 29. lek, 30. Aare, 32. ma. 34. eind, 36. Edam, 38. mare, 40. Esla, 42. pl. 43. rare, 45. aar, 47. mist, 48. tand. Vert. 1. ba, 2. edel, 3. kei. 4. en, 5. Este, 6. tra, 7. roos, 9. egel, II. aker, 13. Nede, 15. Anio. 17. Eppe. 19. vier, 22. elan, 24. Emma, 26. eker. 28. deck 29. lomp, 31. ader, 33. Amer, 35. iers, 37. Daan, 39. alm, 41. set, 44 at. 46. Ad. (Van onze kerkredactie) EINDHOVEN Binnen vjjf jaar een volledige federatie. En met ingang van 29 november reeds alle kerkdiensten gemeen schappelijk. Dit plan voor hervormd en gere formeerd Eindhoven is aan de kerke raden van beide gemeenten voorge steld door de gemeenschappelijke of ficiële commissie van overleg. De commissie wil dat er welbewust gestreefd wordt naar spoedige vol ledige eenwording, maar zonder dat de banden met de landelijke kerk verbanden verbroken worden. Met het oog op de verhoudingen buiten Eindhoven beveelt de commissie aan voorlopig slechts toe te werken, bin nen maximaal vijf jaar, op de grootst mogelijke vorm van federatieve sa menwerking. Een te vormen begeleidingscommis sie van vier man zou nog dit jaar met een prioriteitenschema moeten ko men inzake de weg, die tot federa tief samenwerken binnen vijf jaar dient t« voeren. De beoogde eenhefd ïfw nu reeds rond Woord en sacrament geïllu streerd moeten worden, door met in gang van het nieuwe kerkelijke jaar alle kerkdiensten gemeenschappelijk te houden. VLOT De gemeenschappelijke gespreks- commissie heeft bijzonder vlot ge werkt. Eind juni kwam ze voor de eerste keer samen. Ter Illustratie van de zwaarte van deze commissie: van hervormde kant werden de leden van het groot moderamen van de centrale kerkeraad erin benoemd. Er z(jn landelijk en plaatselijk al tal van vormen van officiële samen werking tussen hervormden en gere formeerden. Volgens de Eindhovense commissie is het ogenblik aangebro ken, dat de verantwoordelijke kerke raden duidelijk zullen moeten uit spreken, of deze ontwikkeling wettig is of niet. Een van de twee, aldus de commis sie: of al deze ontwikkelingen zijn illegitiem, maar dan mogen ze niet verder uitgroeien om de geloofwaar digheid van de noodzaak der ge scheidenheid te kunnen handhaven. Of deze ontwikkelingen illustreren, dat wij in het heden de gehoorzaam heid aan de Heer en onze roeping tegenover de wereld op een zodanig gelijke wijze verstaan, dat wij alles moeten doen om de nog bestaande gescheidenheid zo spoedig mogelijk te boven te komen. De hervormde gemeente van Eind hoven telt circa 20.000 zielen en twaalf predikantsplaatsen, de gere formeerde kerk 6700 zielen en acht predikantsplaatsen. Mej dokter C. G. Bout werkt sinds drie jaar als arts in Plateau. „Het oude hospitaal was veel te klein", zegt zij„,In zaaltjes van 5 bij 4 meter moesten 10 tot 12 bedden staan. Er was eigenlijk geen ruimte om bij de bedden te komen. En de verloska mer? Dat moest gebeuren in het la boratorium, dat ook dienst deed als Links het nieuwe kerkje te Pla teau, dat al eerder in gebruik werd genomen. Rechts jonge Afrikaanse vrouwen, die met hun kinderen wachten op het spreekuur van dr. Bout. noodoperatiekamer. De pasgeboren kindertjes moesten we onder het aan recht schuiven, zo weinig ruimte was „Toch was onze kraamkliniek in wijde omstreken bekend. We hadden altijd wachtlijsten, ook al is er in Eldoret een groot gouvernementshos- pitaaL De mensen willen hier graag komen. Maandelijks hadden wij 70 tot 80 bevallingen, en dat aantal zal nu wij veel meer ruimte hebben on getwijfeld sterk toenemen". De nieuwe kraamkliniek en de bij gebouwen zijn onder leiding van de Nederlandse Bouwkundige J. Linde boom opgetrokken naast het oude ge bouw, dat geheel zal worden inge richt als polikliniek met 40 bedden, de verlos- en behandelkamers, de operatiezaal, de kinderafdeling, een recreatie- en studiezaal voor de aan staande moeders, de zusterhuizen en ruimten voor de vroedvrouwenoplei ding. Uit de in 1968 gehouden interkerke lijke actie „Kom over de brug", waarin de Gereformeerde Zendings bond ook met een aantal projecten meedeed, kon de nieuwbouw worden gefinancierd. Op vele plaatsen in de wereld zijn door de zending uit deze goed geslaagde actie gebouwen ge sticht, een vorm van assistentie aan de jonge zelfstandige kerken overzee. Mevrouw HarkemaVisch vervelend en verheugend !Su overige geregistreerdeii" DELFT De stichting mechanische registratie en administratie (SMRA) ten dienst van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft ge broken met het veel omstreden, aan artikel II van de kerkorde ont leende, begrip „geboorteleden". Dat is gebeurd uit praktische overweging. In veel plaatselijke hervormde gemeenten is het namelijk gewoonte, om de rubriek ..geboorteleden" te gebruiken als een vergaarbak, waarin ook tal van belijdende leden en doopleden terecht komen, als van hen door allerlei omstandigheden de administratieve gegevens zoek zijn. Nu men deze praktijk onderkend heefl, neigt men tot de conclusie, dal het percentage geboorteleden misschien wel behoorlijk kleiner is, dan tot nu toe werd verondersteld. In ieder geval heeft de SMRA in het eerdaags verschijnende jaarlijks ftatistiekboekje de aanduiding „geboorteleden" vervangen door „overige feregistreerden". (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Gisteren werd in het moderne jaarbeursgebouw in Utrecht de negentiende bonds dag gehouden van de Hervormde vrouwenbond op gereformeerde grondslag. De zaal, waar de keus op was gevallen bleek niet aan de behoefte te voldoen, omdat de vele belangstellenden het aantal plaatsen met enkele hon derden overtrof. Geschat werd, dat er ruim dertienhonderd da mes waren, terwijl er elfhon derd plaatsen in de zaal waren. De rest moest het gebeuren via loudspeakers in de hal volgen. De presidente mevrouw A. M. Harkema-Visch uit Zeist, vond de gang van zaken in zekere zin wel vervelend, maar toch ook verheu gend. „Want het werk van de bond groeit, evenals het aantal leden... en dat in een tijd, waarin meer uiteen valt dan wordt opgebouwd". Zij gaf de verzekering, dat volgend jaar een andere zaal zal worden gezocht. Jubileum Mevrouw Harkema werd gisteren op bescheiden wijze gelukgewenst met het feit, dat zij twaalf en een half jaar presidente is. Ze kreeg bloe men en een hartelijk applaus, waarna ze werd toegezongen met „Dat s He ren zegen opu daal In haar openingswoord zei hij, „We laten als gemeente maar al te veel het licht van de kaars onder de ko renmaat. Het licht dat we hebben ontvangen moeten we doorgeven aan anderen. Kent de ander ons als Christus brief, zodat de ander Hem in ons herkent.? Ds. L. Blok uit Aalburg (N.B.) sprak gisteren over het onderwerp: Christen - zijn in de wereld van nu. „Christus is een naam van ontzaglijk rijke inhoud. Het betekent van Chris tus zijn. Zonder hem zijn we niet opgewassen in de wereld. Het woord „wereld" heeft in het Nieuwe Testament drie betekenissen. Als eerste wil het zeggen kosmos, de wereld als door God geschapen (kos mos is sieraad). We zijn schepselen Gods. Het geboren en ongeboren le ven is een schepping Gods. Water vervuilt, planten en dieren sterven. Het is alles schepping Gods. Wat een geweldige taak voor christenen om de schepping goed te beheren. De tweede betekenis van wereld i is de hele wereldbevolking. Vroeger was er een massa ellende waarvan we niets wisten, nu wordt het ons via radio, televisie en krant dezelfde dag bekendgemaakt. Wat een geweldige taak voor zending, werelddiaconaat, ontwikkelingshulp en Rode Kruis. Tijdsbestel De derde betekenis is de wereld in haar huidige toestand, als tijdsbestel hier op aarde: zondig ijdel en tijde lijk. Op dit laatste punt spitste ds Blok zijn lezing, die het karakter van een tijdrede droeg toe. „Velen denken dat we in de eind tijd leven". Hoewel hij zich niet pro fetisch vulde opstellen schilderde hij de verschrikkingen die de Bijbel over de eindtijd zegt. Hij noemde af val van God, het niet meer houden van de dag des Heren en de verwor ding. „Dit alles wordt zwaar door de wetenschap verdedigd." Hooghartig Hij waarschuwde voor een hoog hartig. liefdeloos afwijzen van de wereld en pleitte voor het als chris ten werkzaam zijn in gezin, politiek en kerk. „Door onze goede werken moeten wij getuigen zijn, zodat we niet alles overlaten aan mensen van het Leger desHeils, het Volle Evangelie enz. Hoe meer wij zwijgen, hoe meer God zal zwijgen. Hoe meer wij geven, hoe meer God zal geven. Daarom moeten we veel meer de wereld in gaan om te getuigen van Christus." Ds. G. Bouw, als zendeling werk zaam in Kenia, vertelde over de Tur- kana-kinderen in het noorden van Kenia. Zij horen tot een stam, die in het steppengebied met het vee rond zwerft, waar nauwelijks voedsel voor is. Het is gevaarlijk en krantebe- richten melden soms overvallen en het uitmoorden van nederzettingen. Er zijn daardoor veel kinderen zon der ouders. In het zuiden is nu de eerste me dische hulppost geopend, waar slechts een arts werkt in een gebied zo groot als Nederland. Ook is er sinds kort een schooltje, waar het echtpaar Van der Plas uit Katwijk lesgeeft. Voor dit werk werd gisteren op de bondsdag 5600,- ingezameld. NED. HERV. KERK Beroepen te Tholen: S. P. v. Assen- bergh te Veenendaal; te Vrouwen parochie (toez.): J. L. Ravesloot te Veen (N.B.); te Blaricum: H. P. Vene- ma, industriepred. te Deventer. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogeveen (vac. R. Ypma): J. v. Dalen te Rotterdam- Overschie. GEREF. KERGEN (buiten verb.) Beroepen te Zaanstreek-centrum (Wormerveer-Koog a. d. Zaan): kand. P. Dekker te Kampen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Purmerend: J. de Jong te Emmeloord; te Deventer: J. Dol te Drachten. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Almelo: E. Venema te Zwijndrecht. Dat het geld, verkregen uit „Kom over de brug", goed wordt besteed, is ook in Kenia te zien. Want voor naar onze begrippen weinig geld kan ont zaglijk veel worden gedaan. Voor een prijs waarmee in randstad Holland een goed woonhuis is gemoeid, heeft de GZB dit nieuwe medische complex kunnen bouwen. Grond en arbeidskosten zijn laag. De materialen worden ook allemaal uit Kenia zelf verkregen. En zo kon, zo vertelde de heer Lindeboom, de gehele nieuwbouw, inclusief de 12 zusterhuizen met slechts 115.000,-- worden gefinancierd. In dat bedrag zijn vanzelfsprekend niet de inrich tingskosten en medische apparatuur begrepen. De heer Lindeboom heeft keihard moeten werken om dit allemaal voor elkaar te krijgen. Samen met de an dere bouwkundige van de GZB in Kenia, de heer N. Verhoek die in El doret is gestationeerd, verzorgen zij de bouw van centra, kerken, scholen, woonhuizen ten behoeve van de Re formed Church of East Africa. Teke ningen maken zij zelf en onder hun leiding worden de bouwwerken met Afrikaanse ondernemers uitgevoerd. Kaas met een grote! Gelukkig De medische staf in Plateau is bij zonder gelukkig met net nieuwe cen trum, waarin niet alleen veel prakti scher en gemakkelijker kan worden gewerkt, maar dat ook veel meer mo gelijkheden biedt. Tini Buys, die nu ongeveer 2'/s jaar in de zendingsdienst van de GZB als verpleegster-vroedvrouw werkt, kan nu ook meer doen aan de opleiding tot vroedvrouw. Aan deze vrouwen is in Kenia een grote behoefte. Zij zul len vooral in de dorpen in dit uitge strekte land hun werk gaan doen, waarbij zij ook in vele gevallen kun nen helpen bij ziekten en ongevallen. „Ook voor het vormingswerk aan de vrouwen krijgen wij nu veel meer mogelijkheden", zegt Tini Buys. „Aan de zwangere vrouwen die hier ver blijven in afwachting van hun beval ling gaan wij voorlichting geven op het gebied van gezondheidszorg en hygiëne en huishoudelijke zaken". Mej. Buys werkt als verpleegster- vroedvrouw ook in de dorpen in de omgeving van het zendigsstation. „Als je daar bezig bent merk je wel hoe hard nodig het is dat wij vanuit de zending ook assisteren op volksge zondheidsgebied, hygiëne enz. Zowel om ziekten als ongevallen te voorko men. Wat het laatste betreft, er gebeu ren nu nodeloos nog veel ongevallen met kleine kinderen. De Afrikanen zijn van oudsher gewend om op open vuren te koken. Meestal branden of smeulen die vuren middenin de hut, in een gat in de grond. Het gebeurt herhaaldelijk dat kleine kinderen in die vuren vallen. Ik krijg ze nogal eens ter behandeling, vol met brand wonden. Ik zie het toch ook als een aspect van ons werk, dat wij voor lichting geven hoe dergelijke onge vallen kunnen worden voorkomen". „Ook de hygiënische toestanden la ten naar onze maatstaven nog wel hett een en ander te wensen ov jel Afrikaanse vrouwen die thuis, in t j dorpen bevallen, liggen meestal op t jute zak in de hut. Als ik hen help g op mijn knieën voor hen lig, lop an soms de kippen over m'n benen. )rcj In het begin vind je dat merkwa; sta dige toestanden, maar je moet n >ud denken dat men minder zorgzaam nti Want het is ook altijd weer ontn er rend om het medeleven te zien. dt mannen mogen bijvoorbeeld nooit En de bevalling aanwezig zijn. Mapek zodra de baby geboren is, staan scl aan de ingang van de hut om h ere vrouw met een flesje Fanta en eet wittebroodje te verrassen. Want der. is voor hen een ware tractatie". n, Nï Zuser Buys vindt het heerlijk e m in Kenia te werken. „Ik zou ni ou meer naar Nederland terugwillei k zegt zij. ist Het leven is hard voor de Afrik oe nen. Dokter Bout vertelt mij dat on kindersterfte zeer hoog is. Afrikaan aa vrouwen zijn bijna ieder jaar zwa ger, maar per tien zwangerschapp( j blijven hooguit vier kindertjes in Ié ven. Alleen de sterksten kunnen blij ven leven. „Dat merk je ook in de kraan s kliniek, hoe sterk de vrouwen zijm Want een uur na de bevalling waie delen de meesten, met hun kind "v" de arm, al naar de verpleegzaal, soi mlgen gaan na een paar uur al weaa' naar huis." vat Behoefte l voo Het medisch zendigswerk, dat di de GZB in Kenia is opgezet in nau samenwerking met de andere tak! van zendingsarbeid, voorziet in grote behoefte. Slechts een klein p F centage van de bevolking in dit gestrekte land kan door dit we m worden geholpen, ook al worden va uit Plateau tot ver in de omtrek pol jjj klinieken in stand gehouden. In het afgelopen jaar werden ruif* 33.000 patiënten voor de meest uir* eenlopende ziekten behandeld. Het f!: werk dat, gezien de grote behoef aan goede medische verzorging in land, om steeds verdere uitbreid! vraagt. Jarenlang heeft het me disc 'P zendingsteam van de GZB Kenia in te kleine en ondo< matige ruimten moeten arb den. Zaterdag wordt een god|j geoutilleerde uitbreiding dit werk geopend, een belan|| rijke eb gezegende dag in de i schiedenis van het jonge Nedel landse zendingswerk, in dit Oost] afrikaanse land waar kerk zending vo9r grote taken èn mej gelijkheden staan. Stuur mij als tegenprestatie map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2