Restauratie van Borobudur kan dit jaar beginnen GPV op tweesprong Wet-Veringa met 64-44 aanvaard FORMAAT Voor landbouwgrond van buurman geen registratierecht Kosten 20 miljoen Ons land in actie Wel of geen samenwerking met NEV? krant van Bomexplosie in Ierse 707 Vliegkaping uitleverbaar misdrijf Brand verwoest hotel: schade ruim half miljoen Uit de Haagse hof geplukt In Bonsdag nog geen verzoening 5- 15 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 l~)E Borobudur is een van de machtigste monumenten, die door een wereld godsdienst tot stand zijn gebracht. Diverse landen hebben zich ingezet voor behoud van dit imposante stuk cultuur, dat ook vanuit toeristisch oog punt een belangrijke trekpleister belooft te ivorden, te vergelijken met bij voorbeeld het Parthenon. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Restauratie ran de Borobudur, het eeuwen- >ude en wereldberoemde Boud- Ihistische monument op het •iland Java, is dringend noodza kelijk. De tentoonstelling in het Coninklijk Instituut voor de Tro- >en te Amsterdam, die gisteren loor Taswin A. Natadiningrat, imbassadeur van de republiek In Brussel fan roofoverval erdachte Ihinees gepakt EINDHOVEN De Belgische rijkswacht heeft gisteren in overleg net de Eindhovense politie en met tiet bestolen echtpaar uit het Eindho vense Chinese restaurant Tong Ah op het Brusselse vliegveld de 21-jarige Chinees S. Ch. gearresteerd als één der vermoedelijke daders van de Dverval die dinsdagavond werd ge pleegd. De Chinees stond op het punt met een chartervliegtuig naar Singapore te vertrekken. De man had zestien duizend gulden in zijn bezit, waaron der elf biljetten van duizend gulden. In het gestolen geldkistje bevond zich in totaal 47.800 gulden, waarbij 22 biljetten van duizend gulden. De andere elf biljetten moeten zich dus in het bezit van de medeplichtige bevinden, met wie hij vermoedelijk de buit heeft gedeeld en die nog steeds spoorloos is. Indonesië in Nederland werd ge opend, laat duidelijk zien dat grondige restauratie geen over bodige luxe is. „Het monument verkeert in droevi ge omstandigheden", zegt ir. C. C. Th. de Beaufort. Samen met ir. P. H. Dei- bel van het Nederlands Adviesbureau voor Ingenieurswerken in het Buiten land Nedeco heeft hij het bouwkun dige deel van de herstelwerkzaamhe den voorbereid. Hiermee zal een be drag van naar schatting twintig mil joen gulden gemoeid zijn en de res tauratie zal' minimaal zes jaar vergen. Men wil nog dit jaar beginnen. De Borobudur is omstreeks 800 na Christus gebouwd in een bijzonder mooi deel van Midden-Java, de Ke- du-vlakte. Toen het bestuurs- en cul tuurcentrum later voorgoed werd verplaatst naar Oost-Java, raakten de Midden-Javaanse monumenten in verval. Zo ook de Borobudur. Ruïne In de 18e eeuw moet van de bo venste terrassen nog wel iets te zien zijn geweest, althans zoveel dat in 1814 de Engelse bewindsman Thomas Stamford Raffles bij een bezoek aan Semarang over het bestaan van een merkwaardige ruïne kon worden geïnformeerd, hetgeen weer tot ge volg had dat met een eerste gedeelte lijke ontgraving kon worden begon nen. In de daarop volgende honderd jaar werd door d§ze en gene aan de verdere schoonmaking en ontgraving gewerkt. Omstreeks de eeuwwisseling was de toestand van dien aard dat des kundige maatregelen getroffen moes ten worden. De genie-officier Th. van Erp heeft met veel piëteit het monu ment een groot deel van zijn gaafheid en schoonheid teruggegeven. Het was niet afdoende en vier jaar geleden nam de regering van Indonesië de restauratie ter hand. Hierbij heeft Indonesië de hulp van Unesco inge roepen. Het monument kan op één lijn worden geplaatst met andere beroem de religieuze monumenten, zoals het parthenon. Je kunt er niet in, maar wel op. Via gaanderijen kan men dit etterlijke en figuurlijke hoogtepunt van religieuze wijsheid en kunst be klimmen. De hoogte van het bouwwerk is 31,5 meter. De breedte is 115,5 meter. Het monument bevat een bewonde renswaardige sierkunst, die zich ma nifesteert in 1460 sprekende reliëfs met een oppervlakte van 1900 vier kante meter, 1212 decoratieve reliëfs over 600 vierkante meter, 1472 stupa- vormige sierstukken, 324 juweelvor- mige sierstukken, 1740 antefixen, 100 spuiers, 32 Btenen leeuwen en 504 Boeddha's. Herbouw Het verval is in grote mate veroor zaakt door bodemverzakkingen en aantasting van de steen. Het restau ratie- en conserveringsproject voor ziet in-een etappegewijze afbraak en herbouw van de onderste vier terras sen, waarbij moet worden gezorgd voor een goede afvoer van het hemel water en een goede inwendige drai nage. De bovenste drie cirkelvormige terrassen behoeven slechts herstel van relatief geringe omvang. Niet alleen de Unesco heeft steun toegezegd, maar ook ujt Amerika, Ja pan en West-Duitsland is financiële en materiële hulp aangeboden. De In donesische regering en het Indonesi sche volk, die fondsen zullen bijeen brengen tot een waarde van een mil joen dollar, verwachten van Neder land belangrijke financiële hulp. Momenteel worden ook Borobudur- Van onze parlementsrcdactic DEN HAAG In het Gere- rormeerd Politiek Verbond is een ernstige discussie gaande over de samenwerking met het NEV. De algemene vergadering van het GPV zal volgende week zaterdag in Utrecht beslissen over het advies van een Centrale richtlünencommissie om Wegenbelasting De motorrijtuigenbelasting, als de euwige melkkoe, wordt weer eens rerhoogd. Vier jaar geleden zou deze elasting tijdelijk verhoogd worden, och dat werd blijvend. Deze valse oorlichting was zeker nog een Duitse rfenis? Sindsdien gaat er geen jaair voorbij if deze belasting wordt verhoogd. De linisters hebben hier geen last van, venmin als fabrikanten, zakenlieden, edrijven enz., want die kunhen de rerhoging doorberekenen in hun prij- ?n. Het gevolg is dat particulieren die ;n auto hebben, hun eigen verhoging loeten betalen, maar ook die van de onderdduizenden bij wie de verho- ing doorberekend is in de goederen ie zij als consumenten moeten ko- »en. Met andere woorden, de consu lent-autobezitter betaalt dubbel. Of nag hij deze kosten van de belasting 'trekken? De regering ir.oest maar eens be ginnen met het weg te geven bedrag lan ontwikkelingshulp, zijnde 970 niljoen, waarvan zij zich bewust is, dat een (groot) deel in corrupte han den terechtkomt en een ander (groot) ieel aan bewapening besteed wordt, in het fonds van de motorrijtuigen belasting te storten. Dan zouden al deze verhogingen voorlopig achterwe ge kunnen blijven. Rotterdam A. van Duinen Netto 49 cent (slot) Naar aanleiding van de reactie van de heer Burgersdijk uit Voorburg en de heer Vlaardingerbroek uit Den Haag de volgende toelichting: ik doelde op een zg. toegezegde verho ging, die bij meer bedrijven dan wel overheidsinstellingen al per 1 januari 1970 was gerealiseerd. Het genoemde bedrag betreft der halve een loonsverhoging die aan veel werknemers al op een eerder tijdstip was toegekend; bij het bedrijf waar ik werkzaam ben in twee gedeelten: op 1 januari en op 1 juli. Overigens dient de heer B. te be denken dat de aow en andere sociale uitkeringen inmiddels ook zijn ver hoogd, zodat in het door mij gesigna leerde geval zeker niet van een be voorrechte positie kan worden gespro ken. Aan het adres van de heer V. kan Ik opmerken dat mijn loonstaat in derdaad de genoemde bedragen aan geeft zodat een netto (voordelig!) saldo van 49 cent overblijft. Den Haag J. P. Keuvelaar burgerlijke politieke samenwerking met het Nationaal Evangelisch Ver band aan te gaan. De Verbondsraad heeft zich uitge sproken voor dit advies, dat met de grootst mogelijke meerderheid, van de Richtlijnencommissie is uitge bracht. In de partij is echter de wees ont staan, dat het GPV met de burger lijke samenwerking niet op de rechte weg blijft. Een dergelijke samenwer king kan nooit alleen „burgerlijk" zijn, maar is ook principieel. Brochure Er is dan ook een acht pagina's tellende brochure verschenen met als titel „Het GPV op de tweesprong", van de hand van ds. P. van Gurp, C. Kruse, L. C. van der Lelie, B. van der Ros en ds. D. Zemel. De brochure is gestuurd naar de Centrale Verbondsraad, maar ook naar kiesverenigingen, die er niet om hebben gevraagd. De Verbondsraad vindt deze han delwijze onjuist, zo blijkt uit een re- aktie in Ons Politeurr.a, het officiële blad van het GPV. Men kan niet op eiggn houtje stukken toezenden aan kiesverenigingen van eigen partij. Dat is op de jaarvergadering van 1964 besloten, aldus de Verbondsraad. Vit de koers? De auteurs van de brochure zijn er diep van overtuigd, dat de voor gestelde politieke samenwerking met het NEV het GPV van de vaste koers zal afbrengen. De broeders van de Centrale richtlijnencommissie, aldus de brochure, brengen het GPV van de grondslag of. Ze zijn gevangen in hun redeneringen. Ze zijn erin gelo pen. Als m^n gezamenlijke studiecom missies heeft, gezamenlijk publiceert in Staat en Evangelie, gezamenlijk dit en dat doet, dan vragen wij ons af, aldus de brochure, hoe men dit alles praktisch burgerlijk en niet princi pieel noemt. De Verbondsraad ontkent met na druk, dat het GPV een zijweg zal in slaan. Men gaat een rechte weg voor uit; daarom is de titel van de bro chure niet juist Vloekende chef Gesteld wordt, dat men bij een ech te burgerlijke samenwerking wel met openlijke anti-gereformeerden kan samenwerken. Maar dat is volgens de Verbondsraad niet juist. Heeft men dan geen idee wat een Christen bij een burgerlijke samenwerking kan overkomen? aldus de vraag in Poli- teuma. De Verbondsraad vervolgt: „Als iemand zich publiek manifes teert als een vervolger van Gods gemeente en daarvan een tijdlang zijn kenmerkende bezigheid maakt, zal men met zo iemand niet alleen geen burgerlijke politieke samen werking zoeken, maar bij voorkeur helemaal geen zaken doen Zo ie mand schuwt ir.en terecht als een vijand en ontvangt men ook niet thuis. Wie op het werk een collega of chef treft, die zich openlijk als gerefor meerden-hater misdraagt, kan met zo iemand ook burgerlijk niet over weg (tenzij hij zijn geloof zou ver loochenen). Kan een christen soms werken onder een luid vloekende chef? Maar hij kan wel werken onder een chef, die zich in zijn hart voor Gods ge meente niet interesseert, maar zich uiterlijk correct gedraagt." Niet reëel Volgens de Verbondsraad zijn de schrijvers van de brochure er niet in geslaagd aan te tonen, dat de samen werking met de organisatie van het NEV geen uitsluitend burgerlijk ka rakter draagt. Men ziet de taak niet dat moet worden samengewerkt wanneer men een bepaald regeringsprogram wil zien uitgevoerd. Voor de reële poli tiek en de bestuurlijke zaak, die hier mee heeft te maken, wordt geen al ternatief geboden. In plaats daarvan, aldus de bijdra ge van de Verbondsraad in de discus sie, wekken de schrijvers van de bro chure verwarring door hun uitspra ken, waarmee zij het GPV op zij wegen zouden voeren. exposities gehouden in het Rijksmu seum voor Volkenkunde te Leiden, het Museum voor Onderwijs te Den Haag en met Museum voor Land- en Volkenkunde te Rotterdam. Verder overweegt de PTT een speciale zegel met toeslag uitte geven. LONDEN Een half uur nadat een Iers vliegtuig met 112 passagiers van de Londense luchthaven Heath row was opgestegen, ontplofte er een bom aan boord. De explosie sloeg een groot gat in de romp van de Boeing 707. De piloot slaagde er echter in de machine van Aer Lingus behouden aan de grond te krijgen. Het toestel van de Ierse luchtvaart maatschappij verliet de luchthaven met bestemming New York met aan boord 122 mensen, waarvan tien be manningsleden. Geen van hen werd gewond. Het gat in de romp was on geveer een meter hoog en anderhalve meter breed. DEN HAAG Leden van een bij zondere commissie uit de Tweede Ka mer hebben er bij de regering op aangedrongen om het kapen van vliegtuigen te verklaren tot een zoge noemd uitleverbaar misdrijf. Aldus blijkt uit het gisteren ver schenen voorlopig verslag van deze commissie over het ontwerp van wet tot het strafbaar stellen van „terreur daden" tegen de burgerluchtvaart. Het opnemen in het wetboek van strafrecht, dat het vliegtuig kapen een uitleverbaar misdrijf is, betekent dat ongeacht de nationaliteit van de kapers vastgesteld wordt, dat het misdrijf voor uitlevering vatbaar is zowel naar het land van herkomst van het vliegtuig, als naar het land van herkomst van de kaper. Het zou de Nederlandse regering sieren, aldus het voorlopig verslag van de commissie, als zij dit belang rijke principe met sterk preventieve werking tegen de luchtkaperij nu reeds zonder meer in Wetboek van Strafrecht opneemt. In het verslag wordt gewezen op de ernstige èn zich helaas toenemende mate voordoende gevallen van lucht- piraterij, waardoor een aanpassing van het Nederlandse Wetboek van Strafrecht noodzakelijk is gebleken. WILDERVANK Een felle uit slaande brand heeft gistermiddag in ruim één uur het hotel „De Neder landen" in Wildervank volledig in de as gelegd. De schade wordt voorlopig geschat op ruim een half miljoen gul den. Dc oorzaak van de brand is ver moedelijk te wijten aan twee vijf tienjarige scholieren, die bij een vlak achter het hotel gelegen tennisbaan bezig waren met een butagasbrander een wespennest uit te roeien. (Van onze onderwysredacteur) DEN HAAG Met 64 tegen 44 stemmen heeft minister Ve- ringa gisteren in de Tweede Ka mer zijn wetsontwerp voor de hervorming van het universitair bestuur aanvaard gekregen. De vier regeringspartijen stelden zich achter de minister, evenals de boerengroep-Harmsen. Tegen waren de PvdA, D'66, CPN, PSP, SGP, Boerenpartij, groep-Aar den en groep-Goedhart. Als de wet-Veringa ook in de Eer ste Kamer aanvaard wordt, krijgen de studenten en het technisch-admi- nistratief personeel medezeggenschap in het bestuur van universiteit en fa culteit. Er komt een college van be stuur, met een meerderheid van be noemde leden, ter,-voorbereiding en uitvoering van de besluiten van de universiteitsraad. Dit toporgaan met maximaal 40 leden wordt gevormd door gekozenen uit het wetenschap pelijk personeel, de studenten en het nlet-wetenschappelijk personeel met een aanvulling van mensen van bui-, ten. Wetenschappelijke medewerkers gaan samen met hoogleraren en lec toren het wetenschappelijk corps vor men. De meeste vergaderingen en stukken die vroeger tot een besloten kring beperkt bleven, komen nu in de openbaarheid. Oppositie Veringa heeft gemeend niet tege moet te kunnen konten aan de wens van de oppositie om meer ruimte te scheppen voor het beproeven van be stuursvormen die afwijken van de wet. PvdA en D'66 verdedigden een verruimingsamendement waarbij be paald werd dat de experimenten de strekking van de wet niet zouden mogen aantasten. De minister zou ook machtiging moeten verlenen. Dit is het uiterste waartoe wij kunnen gaan, aldus de socialist Masman. Zijn partijgenoot Vondeling wierp zich in de strijd met een verwijzing naar de ruimte die de oude wet aan het bijzonder onderwijs biedt. Die wet kwam in 1960 tot stand; waarom kan nu niet wat toen wel kon? Verin- ga: "1960 was de voortzetting van een oude structuur; de situatie is nu ge heel anders. Afwijkingen van de nieuwe wet moeten wettelijk geregeld worden. Ik durf de verantwoordelijk heid anders niet aan". Dit werd voor PvdA en D"66 een hoofdargument om tegen te stemmen. De heer Masman noemde in zijn slot verklaring het ontwerp "onmisken baareen vooruitgang". Ter Woorst (KVP): „Deze wet biedt Daar zitten we dan in de herfst en voelen ons er best bij. Gek, dat we in de zomer popelen om erop uit te trekken en in de septembermaand geen minuut over hebben. Overdre ven, maar toch geen tijd om de pa den op, de lanen in te gaan. Ik heb een kastanje in mijn man telzak. Niet tegen de reumatiek of zo, maar omdat ik zo'n glanzend bol letje niet kan laten liggen en Den Haag nog kastanjebomen heeft. Ik weet dat ik niets aan dat bal letje heb. Maar het voelt nu nog glad en warm aan en heel ver trouwd. Over een week zal ik het vergeten zijn en op een dag een ver schrompeld vaal brok uit mijn zak diepenen weggooien. Misschien regent het dan. Mis schien is het dan niet meer de stra lende pittige herfst. Want geen seizoen gaat sneller dan de herfst. Het voorjaar is een eindeloze pe riode met duizend ontdekkingen; Van het eerste akonietje als een sterretje op de zwarte aarde en het sneeuwklokje in het gras. Het is on zin om de lente op 21 maart te laten beginnen. Men kan er veel langer van genieten. De zomer is een roes. Soms pret tig, soms te veel van het goede, wat een kater geeft, De winter trekt traag een spoor met alleen de wisselstanden in de decembermaand, die ons zenuwach tig maken. Hoogetepunten die moei zaam beklommen moeten worden, even een blik rondom gunnen, waar na niet anders overblijft dan het te- rugglibberen naar het dal van de Herfst gewone dagelijkse dingen en de re keningen. Maar de herfst is een laaiend feest, waar je geen minuut van zou willen missen. En toch zoveel uren van weg moet geven aan de dingen die niets met het geel en brons van de bladeren, het grijs gesluierde zonlicht en de witte en rode bessen aan boom en struik, te maken hebben. Ergens bloeit ide hei en ergens staande bramen. Maar de agenda zegt, dat er een vergadering is en de hei de hei. en de bramen ongeplukt moeten blij ven. Het zou ook onzin zijn die bra men te plukken, want ik zie me geen pannen vol meer koken en geen sap meer door het doek. tussen vier stoelpoten gespannen persen. En nog minder ontdekt ik in mijn volle flat een plaatsje waar ik de gelakte flessen zou kunnen opstellen. En van die hei weet ik, dat zo'n stralende bos in korte tijd een vale wilde boel is, die dan gaat ruchelen, zoals wij zeggen. Een woord dat niet in het woordenboek staat, maar door mijn moeder uit haar Friese jeugd is meegenomen en in onze woorden schat geworteld. Daarom is het allemaal onzin om die herfst ergens anders te willen beleven dan op het eigen plekje, waar de bijkans ontbladerde fuchsia één bonk klokken is. de geraniums hun laatste pronk uitstralen en Je roen spinnend van zonneplek naar zonneplek verhuist. En we onszelf zo verschrikkelijk braaf vinden, dat we ter plekke alle plichtjes getrouwelijk nakomen. kansen gerechtvaardigde verlangens in te willigen. Aan experimenten bo ven het niveau van de faculteiten worden terecht grenzen gesteld". De SGP stemde tegen o.a. met het oog op de verantwoordelijkheid en het gezag van de universitaire docen ten die door de nieuwe wet aangetast zouden worden. Amendementen Van de tientallen amendementen hebben er maar een paar het debat overleefd. Enkele werden Ingetrok ken; de meeste werden verworpen in een vrij vaste verhouding: regerings partijen contra PvdA, D'6G, PSP, Groep-Aarden en CPN. Als gevolg hiervan houden we het voor de groot te van de universiteitsraad op veertig en niet zestig leden. Aanvaard werd wel een ingewik keld amendement dat betrekking heeft op de akademische ziekenhui zen. De bevoegdheden en verant woordelijkheden die de curatoren thans bij de ziekenhuizen hebben gaan over op het nieuwe college van bestuur. De universiteitsraad speelt hierin niet mee dat is nu met steun van de regeringspartijen plus SGP, Boerenpartij en groep-Harmsen wettelijk vastgelegd. In de maatregelen die getroffen kunnen worden bij overtreding van de universitaire gedragsregels is ook iets veranderd. Het ontwerp noemde als maatregelen: waarschuwing, beris ping, een geldboete van hoogstens tweehonderdvijftig gulden, schorsing en openbaarmaking van de uitspraak. MOSKOU Een kernontploffing heeft een eind gemaakt aan een olie- brand in Rusland, die haast drie jaar heeft geduurd. De steekvlam kon 's nachts tot op een afstand van tachtig kilometer nog worden gezien.. WEEL reliëfs u-orden bedreigd door de „ziekte van de steen" en allerlei organismen, terwijl het tro pisch klimaat met zijn snelle tem peratuurschommelingen en vele re gens het afbrokkelen van de steen in de hand werkt. BONN De Westduitse Bondskan selier Willy Brandt heeft gisteren in het parlement gezegd dat hij en zijn regering achter minister van financiën Alex Möller staan. De op positie van de christen-democraten had gezegd dat degenen „die verant woordelijk zijn voor de twee wereld oorlogen en de daaropvolgende infla- ties, geestelijk meer met u verwant zijn dan de SPD." Toen Möller wei gerde zijn uitlating terug te nemen, verlieten de CDU/CSU de vergade ring. Gisteren zei Möller alleen dat hij de christen-democraten niet in de sfeer van de nationaal-socialisten had willen trekken. Hij weigerde echter opnieuw zijn opmerkingen onder ex cuses terug te trekken, zoals de CDU/CSU eisten. Daarop begon in een gespannen sfeer het debat over de begroting voor 1971, waaraan nu toch de christen-democraten deelna- Nederlaag voor Grapperhaus (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecreta ris dr. Grapperhaus heeft giste ren in de Tweede Kamer een nederlaag moeten lijden. Aange nomen werd het amendement van mr. H. E. Koning (lib.) en G. A. Kieft (a.r.), waarin bij koop van aangrenzende landb ouwgronden geen registratie recht behoeft te worden betaald. Deze faciliteit is volgens de in dieners van het amendement op de wet op belastingen van rechtsver- van groot belang voor de herstruc- tuering van de landbouw. Hiermee kon de staatssecretaris het wel eens zijn. Maar zijn grote bezwaar was, dat een kwalijke in breuk zou worden gemaakt op de fiscale gelijkheid. „Ik hoop", zei dr. Grapperhaus, „dat het amendement zal worden afgestemd". Maar dat gebeurde niet. Het werd voor een deel een „belangenstem- ming", want de ARP-fractie stemde voor met uitzondering van de heer H. de Mooy de middenstandspecia list in de fractie. De CHU stemde tegen, maar da heer T. Tolman gaf wel zijn stem aan hét amendement. De KVP was tegen het amende ment, maar van deze fractie stemde weer voor de heren B. J. M. Herm- sen, L. A. M. de Bekker, P. A. M. Cornelissen en J. H. W. van Koever den. Verder stemden voor de VVD, CPN, PvdA, SGP en de Boerenpar tijen. Het bezwaar van de heren K. J. v. Laak (kath. v.) en W. Seholten (c.h.) tegen dit amendement was vooral dat de middenstand werd ge discrimineerd. Voor uitbreiding van middenstandszaken moet men ook belendende percelen kopen en waar om is dan wel registratierecht ver schuldigd?, zo was de vraag. De heer H. Wierenga van de PvdA was het hiermee wel eens. Het amen dement was ook maar een gebrekkig middel om de landbouw te helpen. Maar waarom zou men er dan tegen stemmen? De heer Koning zag zijn amente- ment liggen in het verlengde van de vrijstelling van de stichting land bouwgronden, welke vrijstelling door de Kamer ook was aanvaard. Een amendement van de heer Wie renga voor tegemoetkomingen in het betalen van registratierecht wanneer men zijn eigen woning binnen drie maanden weer moet verkopen, werd verworpen. Alleen de oppositie en de groep-Harmsen stemden voor. De bezwaren van de heer Kieft, dat er een onvoldoende dekking zou bestaan bij de invoering van een nieuwe registratie werden in de wet op belastingen van rechtsverkeer weggenomen. Staatssecretaris Grap perhaus beloofde namelijk dat vóór de invoering van de wet, de Kamer schriftelijk zal worden ingelicht over de dekkingsmiddelen. Tijdens het debat heeft de heer Kieft nog geijverd om de WA-verze- kering voor auto's vrij te stellen van de assurantiebelasting van twee pro cent. Staatssecretaris Grapperhaus vond het haast niet de moeite om over te praten. Het gaat maar om een paar guldens per jaar voor een gewone auto. Later diende de heer Kieft een tweede amendement in en verlaagde het percentage tot één. Ten slotte trok de a.r. afgevaardigde alles in. De staatssecretaris had nogal techni sche bezwaren. Dat was voor de heer Kieft een geldige reden. De Kamer ging daarna met de wets ontwerpen akkoord. Alleen de heer Scholten vroeg aantekening te hebben gestemd tegen de vrijstelling van drie maanden voor overdrachtbelasting voor onroerend goed. Zijn bezwaar was dat de speculatie weer in de hand zou worden gewertk. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 15