SER wil unaniem advies: artikel 8 uit de loonwet Bron van zorg in kaart Verbetering rechtshulp minder draagkrachtige!! II. II. Wemmers in gesprek met Hel Kwartet: H. H. Wemmers weg bij werkgevers Kamervragen over uitwijzing van woonwagenbewoners Reclamebureaus komen op voor Radio Veronica r c 13 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 (Van onze soc.-cconomische redactie) DEN HAAG „Ik verwacht dat kroonleden, werkgevers en werknemers in de Sociaal Economische Raad in een unaniem advies aan de regering willen uitspreken, dat artikel 8 van de loonwet moet verdwijnen. De overeenstemming daarover zal echter voor een belangrijk deel afhangen van de mate, waarin de vrije loonvorming gepaard zal kunnen gaan met vrije prijsvor ming." Dit zei ons de heer H. H. Wemmers. ice-voorzitter van het Nederlands Ihristelijk Werkgeversverbc-ad. in exclusief interview voor Het wartet over enkele recente sociaal- conomische ontwikkelingen. De heer femmers (oud-president-directeur an de Nederlandse Staatsmijnen en iud-ministcr van verkeer en water- laat) heeft zich in de loop der jaren oen kennen als een rustig en wijs nan, die zich zelden of nooit laat leeslepen door de em'otionele golven, raardoor de zee van sociaal-econo- nischc vraagstukken nogal eens ivordt opgezwiept. Liever komt hij oor rustig overleg tot een bezadigd lordeel en een gefundeerde beleids vorming. WEERSTANDEN „Een wetsartikel dat niet functio- ïeert, moet verdwijnen. Vooral als iet bovendien nog zoveel weerstan- len oproept, dat één van onze be- i jngrijkste verworvenheden van na ie oorlog (het centraal georganiseerd overleg) er door wordt lamgelegd", ildus de heer Wemmers over het om- itreden loonwet-artikel, dat ingrijpen van de regering in afzonderlijke cao's nogelijk maakt en dat er de oorzaak van werd dat de twee grootste vak centrales (NVV en NKV) weigerden nog langer met de regering en werk gevers over loonpolitiek te praten. Intussen nemen zoals bekend eide vakcentrales wél deel aan de samenstelling van het SER-advies over art. 8. De SER heeft daarbij de vens uitgesproken, dat het kabinet ich over dit advies uitspreekt alvo- ens de raad het gevraagde advies zal jtbrengen over het voorgenomen lakket van afremmen.de regerings- Maatregelen in 1971, waarbij met na me art. 10 van de loonwet aan de le komt. dat een wijdere strekking •ft en landelijk ingrijpen in de [ontwikkeling mogelijk maakt, de regering van plan is. iHet heeft laten weten dat het zijn iwerking aari dit advies zal laten langen van de wijze, waarop niet Heen het kabinet maar ook het par ement zich over art. 8 zal uitspreken, a.w.: of het laten verdwijnen van art. 8 een politiek haalbare kaart is. Met deze moeizame maar for meel waterdichte gang van zaken >s het centraal overleg dus voorlo pig weer op gang gekomen. GELUKKIG De heer Wemmers: ..Ik ben daar bijzonder gelukkig mee. Ten slotte is bet werk, dat de SER als hoogste ad viesorgaan van de regering uit het bedrijfsleven verricht, van nationale betekenis. Het gaat om landsbelangen van hoge orde en daarom was het funest dat een deel van de vakbewe ging weigerde zijn medewerking te verlenen. Gelukkig is er nu weer een redelijke kans om met elkaar te be zien wat er in 1971 moet en kan ge beuren". „En dat moet naar uw mening be halve "een vrij loonbeleid ook een vrij prijsbeleid zijn?" „Kijk, de vakbeweging en de werk geversorganisaties hebben indertijd met instemming van de regering bewust gekozen voor een vrije loonpolitiek. De loononderhandelingen werden van de Stichting van de Ar beid verlegd naar de afzonderlijke bedrijfstakken en ondernemingen. Het prijsbeleid evenwel is sindsdien sterk aan banden gehouden. Al er nu gesproken wordt over afschaffing van de mogelijkheid om in afzonderlijke cao's in te grijpen, dan moet daarbij tegelijk onder ogen worden gezien in hoeverre het ook onmogelijk moet worden gemaakt individueel in de prijsvorming in te grijpen. Natuurlijk zijn daaraan wel bezwaren verbon den, maar de ervaring op dit gebied in West-Duitslaad heeft geleerd, dat die twee best samengaan. Over een lange periode gezien is er tussen de ontwikkeling van de lonen en prijzen in West-Duitsland en Nederland wei nig verschil". INDEXERING Kan de indexering in de cao's, die de werknemers een zekere reële in komensverbetering garandeert, daar bij volgens u een rol blijven spelen?" „Nee, ik meen dat de koppeling van de loonontwikkeling aan de prijsont wikkeling op deze wijze geen geluk kig middel is. Vooral, om'dat daarmee uiteindelijk toch weer voor alle be drijfstakken en ondernemingen een vrijwel gelijke inkomensontwikkeling wordt vastgelegd met als gevolg dat de zwakkere bedrijven nóg zwakker worden". „Is er een alternatief om niettemin zoveel mogelijk werknemers een re gelmatige stijging van het besteedba re inkomen te verzekeren? Ook de werkgevers hebben dat immers voor ogen". „Nou, als we de cijfers bezien dan blijkt toch wel dat er gedurende een lange reeks van jaren sprake was van een regelmatige netto inkomensstij ging, ook toen de indexclausules nog niet werden gehanteerd". ONBEHAGEN '..Uit de recente ontwikkelingen blijkt, dat er onder grote groepen werknemers veel onbehagen bestaat over de inkomensverdeling". „Er is niet alleen onbehagen bij de Werknemers. Veel groepen in onze sa menleving worstelen er mee en daar horen in zeker opzicht ook de werk gevers bij. Velen van hen vinden dat zij individueel wel erg sterk getroffen worden door de aangekondigde rege ringsmaatregelen (ook al zien zij de noodzaak in het algemeen er wel van in). Denk aan de belastingmaatrege len en aan de lasten, die gelegd wor den op de aanneemsommen van be drijfsgebouwen. Talrijke ondernemers hebben grote moeite om staande te blijven en vooral onder hen heerst het onbehagen van geen enkel ver weer te hebben tegen wat er allemaal op hen afkomt". „Zelfs stakingen". „Zelfs stakingen, ja. Er is welis waar een onderlinge garantieregeling, waarop door stakingen financieel ge dupeerde werkgevers een beroep kunnen doen, maar er moet niet ge ring worden gedacht over het immen se gewicht van een eventueel besluit om dan maar een staking te trotse ren." 400 GULDEN „Was niet te voorzien dat het zgn. 400-gulden-akkoord in de Stichting van de Arbeid een onstuitbare sneeuwbal zou worden?" „Ach, die vraag is heel moeilijk te beantwoorden. Diverse leden verwij ten ons dat akkoord, maar ik geloof dat we (in de omstandigheden van toen) niet anders konden. Overigehs: lang niet overal wordt de 400 gulden een uitkering-ineens. Er worden bij zonder veel variaties toegepast, in veel gevallen wordt uitbetaling over een vrij lange periode uitgesmeerd en H. H. WEMMERS dat geeft het wat gemakkelijker te dragen. Maar inderdaad, de 400-gul- den-golf heeft verder om zich heen gegrepen dan we mochten verwach ten. De gunstige uitspraak voor de vakbonden van de Amsterdamse rechter heeft daaraan stellig in niet geringe mate bijgedragen. Daar komt nog bij de loonpauze, die naar mijn mening wel op een heel ongelukkig tijdstip werd aangekondigd. Ook daardoor zijn de vakbonden aangezet er nog dit jaar uit te willen halen water inzit. Of....niet inzit". Tijdens het gesprek, dat wij gisteren met hem hadden, deelde de heer H. H. Wemmers mee zijn functie van vice-voorzitter van het Nederlands Christelijk Werk geversverbond spoedig te zullen neerleggen. In de algemene ver gadering van het NCW op 12 ok tober zal hij zich niet meer her kiesbaar stellen, waarna hij in een (besloten) ledenvergadering in december afscheid zal nemen van de georganiseerde christe lijke werkgevers, waarmee hij sinds 1954 nauw verbonden is ge weest. Eerst als lid van het algemeen bestuur, daarna lid van het dage lijks bestuur tot 1962, toen hij ge kozen werd tot voorzitter van het Verbond van Protestants Christe lijke Werkgevers. Het VPCW ging in 1967 in federatief verband samenwerken met de r.k. werk geversorganisatie, waarmee on langs een volledige fusie werd aangegaan. In deze ontwikkeling heeft de heer Wemmers, die thans 72 jaar is, ^en belangrijk aandeel gehad, eerst als voorzit ter en daarna als vice-voorzitter. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid L. M. de Beer (lib.) heeft mi nister Beernink (binnenlandse zaken) vragen gesteld over de uitwijzing van woonwagenbewoners uit Deil. Hij vraagt de minister hoelang de „reizigers", die woensdag door inwo ners van Deil met geweld werden verdreven, op hun standplaats langs de provinciale weg stonden. Ook wil hij weten of de burgemeester van Deil hun ontheffing had gegeven van het verbod om met een woonwagen buiten een „centrum", vroeger kamp geheten, te verblijven. Hij vraagt waarom er, als er geen onthèffing was gegeven, dan niet eer der is ingegrepen. Tenslotte bepleit hij het nemen van maatregelen om dergelijke incidenten te voorkomen. Liesbeth List ziet er ook als wassen beeld in het wassenbeeldenkabinet van Madame Tussaud in de Kalverstraat beeldschoon uit. Op de fotode zangeres naast haar evenbeeld. Deken advocatenorde bepleit: MAASTRICHT De deken van de Advocatenorde, jhr. mr. F. F. Hooft Graafland, heeft van ochtend op de jaarvergadering in Maastricht gepleit voor ver betering van de- rechtshulp aan minder draagkrachtigen. Niet de balie schiet in deze tekort, maar de regering die met twee maten meet. „De regering vindt het een vanzelfsprekende zaak dat minder- draagkrachtigen een adequate beta ling voor medische hulp krijgen doch voor de juridische hulp legt zij een andere maatstaf aan" aldus de de ken. t Er is volgens hem allerminst sprake HET ARABISCH SCHEPT MOEIL'JK- HEDEN t.av.DEAARDR'JKSKUNDI- GE NAMEN. ONDERSTAAND VOLGT EEN OVERZICHT HOE DE SPELLING iN DE KAART OOK GELEZEN OF GESCHREVEN KAN WORDEN: Au is ook te lezen als; Aoe Bu Boe El Al Ei Ay G Dsjof Dj i1! Dj Kaap= Ras Koe - Qu Q Kw of G Sh= Sj *-v U Oe Wadi Waterloop of dal V-Ij Bir betekent: Bron Gebet - Berg., gebergte Madiq Straot Staatsgrens lelangrijkeweg van ongeïnteresseerdheid bij advoca ten. „De advocaat moet nu eenmaal ook leven en hij kan dikwijls ver dachten of minder draagkrachtigen minder hulp bieden omdat de over heid hen? een vergoeding betaalt, die dikwijls niet of nauwelijks de onkos ten dekt. Noodgedwongen moet de advocaat daardoor steeds meer aan dacht en tijd gaan wijden aan de werkelijk betalende zaken. L it de tijd „Hulp en steun verlenen, recht ver krijgen voor de maatschappelijke zwakkere, is een mentaliteit die dc ware advocaat in het bloed zit. Maar het is volkomen uit de tijd te ver wachten dat de advocaat dit voor niets of tegen een veel te geringe vergoeding kan blijven doen", meent mr. Hooft Graafland. Hij pleitte dan ook voor een betere honorering. De mogelijkli^id en be reidheid om meer tijd dan tot dusver aan maatschappelijk zwakkeren te geven zou zeker stijgen, vindt hij. Een betere honorering zou verder een grotere toeloop van jonge juristen naar de balie tot gevolg hebben en daardoor uitbreiding van de moge lijkheid voor ieder tot het verkrijgen van volledige rechtsbijstand. Onderzoek De heer Hooft Graafland deelde verder nog mee, dat door de Alge mene Raad wordt gewerkt aan de voorbereiding van een door de orde in samenwerking met de Rotterdamse hoogleraar prof. dr. A. van Braam te houden sociologisch onderzoek naar de plaats van de rechtshulp in de huidige en de toekomstige samenle ving; en naar de vraag welke eisen daarbij aan de advocaat-van-morgen zullen worden gesteld. Ook de be- roepsregels van de balie worden op de helling gezet, teneinde aanpassing aan de eisen van een moderne be drijfsmatige beroepsuitoefening mo gelijk te maken. Om uit te knippen en te bewaren is deze kaart van het Nabije Oosten, waar de moeilijkheden rich thans voornamelijk in en om Jordanië op stapelen. Van binnenuit wordt het bedreigd door Palestijnse commando's, die hun eigenlijke taak bevrijding van door Israël bezet gebied blijkbaar te moeilijk vindgn. Ook 12.000 man Iraak- se troepen beperken de mogelijkheden van de Jordaanse regejing, baas in eigen huis ie blijven. Vanuit het noorden tracht Syrië de rege ring te Amman even eens onder de voet te lopen. Een korte mili taire interventie liep vast op onverwacht fel verzet van de Jordaan se strijdkrachten. Spanning is er ook aan het Suezkanaal, waar Israël en Egypte tot de tanden gewapend tegenover elkaar staan Formeel heerst er een bestand, dat de moge lijkheid van vredesbe sprekingen dichterbij moet brengen. Egypte heeft zich er evenwel niet aan gehouden. Vol gens Israëlische waar- nemingen gaat het nog steeds door met het in- stalleren van raketter, in de nabijheid van het] kanaal. Protesten van Ameri ka in Kaïro en Moskou1 hebben niet gebaat. Alsi gevolg daarvan weigertl Israël deel te nemen i ion vredesbesprekingen, zolang Egypte weigert i de toestand te herstel-i len, zoals die bij het iv.-t gaan van het bestand was.i DEN HAAG De Ned. vereniging van erkende reclame-adviseurs (VEA) en de Bond van Adverteerders heb ben telegrafisch bij de ministerraad bezwaren gemaakt tegen eventuele stappen tegen Radio Veronica. In een telegram stelt VEA dat vooral kleine bedrijven via Radio Veronica de mo gelijkheid hebben om tegen redelijke kosten en met voldoende frequentie en flexibiliteit radioreclame te be drijven. Een mogelijkheid die in de vorm niet of nauwelijks aanwezig is binnen het huidige systeem van de radio-reclame-uitzendingen via de STER, aldus het telegram. Drs. J. M. Aarden (groep-Aarden) heeft intussen premier de Jong schriftelijk gevraagd wanneer de re gering een beslissing zal nemen over het indienen van een ontwerp van wet tot goedkeuring van het Verdrag van Straatsburg tegen ether-piraten. Indien de regering besluit om geen wetsontwerp in te dienen, wil de heer Aarden weten of zij bereid is daar van mededeling te doen aan de Ka mer, met vermelding van de motie ven van deze beslissing. f) 1970 1 der® bezoeker bezoekster, die in 1970 50 jaar wordt, krijgt een leuke verrassing! H0UTRUST DEN HAAG

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13