Miljardenfraude bij Esso in Antwerpen Zy VEL Geen huis onbeschadigd in Jordaanse hoofdstad „De vissen kunnen het weer navertellen" Blad Mens maakt onvoldoende gebruik van techniek 4"DRAKA CHAOTISCHE SITUATIE LIJKEN IN DE STRATEN Ex-employé beweert in rechtszaal: Aandeelhouders akkoord met fusie Dru-Etna Prof. Röling bij vliegtuigbouwers Demonstratie tegen apartheidspolitiek 5 DONDERDAG IA SEPTEMBER 1970 Voor slecht* enkele centen meer per glas genietUvan een jonge jenever van wereldklasse: DE KUYPER EXPORTJENEVER Ds. Toornvliet Met welk argument wordt het door de Stichting „Een Woord voor de wereld" gevormde bouwfonds, groot 50.000 gulden, aan ds. Toornvliet ont houden? Geen enkel steekhoudend argument kan de Bloemendaalse ra diogemeente hiervoor aanvoeren. Dit bedrag is in liefde door de gemeente bijeengebracht enkel en alleen voor het huis van ds. T. an- - nex tehuis voor de radiogemeente. De woning is door ds. T. persoonlijk amgekocht. Dat was een geloofs daad en bovendien deed hij het om de stichting voor een eventuele strop te behoeden. Het vertrouwen in de stichting is •nherstelbaar geschonden. Deze he ren behoeven geen enkele garantie dat het werk voortgaat bij de gratie van ds. T. Dit is alleen al door de groei van de laatste jaren bewezen. Enkele vragen: waarom werd aan ds. T. en zijn assistente in geen maanden salaris uitbetaald? Waar om legden de penningmeesters nooit verantwoording af van hun beheer? Waarom ontvingen de medewerkers van de bandrecorderdienst nooit een vergoeding voor hun dikwijls zeer hoge kosten? Waarom is er nooit met de radiogemeente en ds. T. gesproken over de vorming van een commissie voor goede "diensten in samenwerking met de generale synode? Maar het feest gaat door. Het me rendeel van de radiogemeente staat achter ds. T. en zijn gezin. Haarlem mejuffrouw G. Dood AMMAN - In de Jor- daanse hoofdstad, waar 600.000 mensen wonen, heerst een chaotische situ atie. Ovpral in de stad wordt geschoten. Bedoe- ienen-soldaten schieten op alles wat beweegt. De meeste burgers hebben zich in de kelders van hun huizen verschanst. Sporadisch wordt ge probeerd wat van de schade te repareren. In Amman is vrijwel geen huis onbeschadigd geble ven. Als de verontruste burgers zich even buiten wagen om bijvoorbeeld water tanks te herstellen, wordt onmiddel lijk het vuur op hen geopend. De straat opgaan blijft levensgevaarlijk, zelfs als tijdens de opheffing van het uitgaansverbod Jordaanse militairen de bescherming van de burgers op zich nemen. Vanuit Jordan Continental Hotel, waar zo'n 120 buitenlandse corres pondenten gehuisvest zijn, kan een groot deel van de brandende stad worden overzien. Enkele van de journalisten in het hotel houden een dagboek bij. Zij melden dat tijdens het eenzijdig door koning Hoessein afgekondigde staakt- het-vuren de gevechten in de stad on verminderd doorgingen. Ziekenbroeders probeerden gewon den weg te voeren. Ambulance Hoewel aanvankelijk het vuur op hen werd geopend, slaagden zjj er in een aantal gewonden per ambulance mee te nemen. Een Jordaanse soldaat, die gisteren in het hotel om water kwam vragen, vertelde dat de stra ten in Amman bezaaid waren met lijken. Af en toe valt tussen de gevechten een korte stilte. Menigmaal wordt de- Amman: een getroffen stad. Zware rookwolken markeren plaatsen waar grote branden woeden. ze pauze benut door de Islamitische voorgangers in de minaretten om hun klaagzangen aan te heffen. Het ge bulder van de kanonnen, het scherpe geknetter van de machinegeweren en het dreunen van inslaande granaten maakt dan plaats voor een weemoe dige oproep tot gebed. Het geluid vanaf de hoge torenss draagt over de hele stad. Tijdens een van de korte gevechts pauzes breken soldaten, die de groene baretten dragen van de koninklijke garde, een herenmodezaak binnen. Zij komen met handenvol overhemden en andere artikelen weer naar buiten en verdwijnen in een pantserwagen. Een wanhopige Palestijnse vrouw komt naar buiten hollen, kust de laar zen van Jordaanse militairen, die voor haar huis post hebben gevat en smeekt hen, haar man en kinderen te sparen. De militairen stappen onbe wogen opzij, de vrouw valt huilend op het plaveisel. Ondanks de instructie, zuinig te zijn met munitie, schieten commando's vaak in het wilde weg. Eén van de journalisten vergelijkt het oorverdo vende lawaai van de schietpartijen met de helse klanken van een onheil spellend orkest. Vluchtelinsen Op enkele verslaggevers, die zich buiten het Continental Hotel wagen, wordt door Bedoeïenen, die voor het hotel waren gelegerd, geschoten. Zij moeten in allerijl dekking zoeken. Geen van hen wordt gewond. De sol daten staan onder geen beding toe dat er foto's van hen worden gemaakt. Herhaalde malen stijgen uit een vallei ten zuiden van het hotel zware rookwolken op. 's Nachts wordt de stad verlicht door de gloed van tien tallen brandende gebouwen. Vooral de vluchtelingenkampen hebben het zwaar te verduren. Over de heuvels rond de stad trek ken onafzienbare rijen vluchtelingen naar vreedzamer oorden. Het dodenaantal onder de Palestijn se vluchtelingen is moeilijk te schat ten. De berichten lopen uiteen. Som mige spreken van enkele duizenden, anderen van honderden doden. Zeker is, dat de strijd in Amman de stad bijna volledig heeft verwoest. ANTWERPEN Het Esso- concern in Antwerpen zou in on geveer vijftien jaar de Belgische staat voor een bedrag van bijna 5 miljard gulden hebben bena deeld door belastingontduiking. Esso zou dat hebben klaarge speeld door grote hoeveelheden brandstoffen, die in de olieraf finaderijen in de Noordhaven van Antwerpen lagen opgeslagen voor doorvoer, toch op de Belgi sche markt te brengen. Dit onthulde een voormalige Esso-employé in de Antwerpse rechtszaal, waar hij samen met een aantal andere vroegere werknemers van Esso terechtstaat wegens diefstal ten nadele van het bedrijf. Zijn verklaring, die de nodige sen satie in de zaal verwekte, werd in opdracht van de rechter onmiddellijk in bijzijn van de ambtenaar van het openbaar ministerie op schrift ge steld. De man vertelde dat hij regelmatig van zijn chefs opdracht kreeg om "s nachts, als de douane-ambtenaren sliepen, uit het douanekantoor sleu tels weg te halen van de sloten, Waarmee de douaniers de brandstof tanks hadden afgegrendeld. Buiten medeweten van de douane kon men op die manier grote hoeveelheden j benzine en olie aftappen. Miljoenen liters Op die manier verdwenen miljoe nen liters uit de tanks. Als voorbeel den gaf hij de volgende cijfers: één keer verdween op deze wijze 9 mil joen liter, een andere keer 25 miljoen en zelfs een keer 103 miljoen liter.. „Ik heb voor mezelf een berekening gemaakt en daaruit blijkt dat Esso per dag wel voor 315.000 gulden be drog pleegde", zo zei de verdachte. De ex-employé wordt samen met een aantal andere vroegere beambten van Esso in samenwerking met een aantal schippers, onder wie de 50-ja- rige Bastiaan S. uit Dordrecht en handelaars, makelaars en agenten (in totaal 27 man) ervan beschuldigd diefstal, valsheid in geschrifte en fis cale fraude te hebben gepleegd. Al deze mensen zouden in de loop van twee jaar ettelijke miljoenen liters brandstof hebben gestolen bij Esso. Eind 1967 kreeg de douane in de Antwerpse haven er lucht van. dat grote hoeveelheden brandstof, die er voor dooDvoer waren opgeslagen, toch op de Belgische markt werden ver handeld. Er volgde een steekproef- onderzoek in een aantal tanklichters in de Antwerpse agglomeratie, dat het vermoeden bevestigde. Uit een nader onderzoek bleek dat deze fraude sinds jaren aan de gang was. Korte tijd later arresteerde de gerechtelijke politie de Esso-beamb- ten die bekenden. Drie systemen De fraudeurs hadden drie syste men. Volgens het eerste worden lich ters, die brandstof in transito ver voerden, leeggepompt en met gestolen benzine geladen. De transito-voorde len bleven zo bestaan, terwijl de ben zine toch afgezet kverd op de Bel gische markt. Bij het tweede systeem werden twee lichters volgetankt met benzine, waarvan echter slechts één lading werd geregistreerd. De tweede werd geladen met gestolen brandstof, die ook weer met ontduiking van de rechten in België zelf werd verkocht. In het derde geval laadde men lich ters met meer brandstof dan werd opgegeven, door bijvoorbeeld de wa tertanks van het schip ook met brandstof te vullen. Vuile werk Op fraudes als deze staat in België een boete van het tienvoudige van de ontdoken rechten. De man, die in de rechtzaal met zijn onthullingen kwam verklaarde het niet langer te kunnen verkroppen, jarenlang het vuile werk voor de grote bazen gedaan te heb ben", terwijl hij zelf een salaris van 1.400 per maand verdiende. Het straatbeeld wordt beheerst door uitgebrande legervoertuigen, lichamen van gedode militairen en zwaarbe- schadigde gebouwen. Zes dagen en zes nachten van strijd hebben de Jor daanse hoofdstad onherkenbaar ver minkt. BREDA/ARNHEM De aandeel houders van Etna in Breda en Dru in Hulst hebben ziclr in afzonderlijke vergaderingen akkoord verklaard met de voorgenomen fusie tussen beide bedrijven. Oppositie viel echter te beluisteren in Ulst waar één der aandeelhouders uitvoerig van leer trok tegen de pas sage van het fusiebericht, dat het streven van de nieuwe combinatie zal zijn gericht op een niet te hoge pay out. „Door hiermee in te stemmen graven wij als aandeelhouders ons eigen graf", zei hij. President-commissaris L. A. H. van Eijseren van Dru wees op de grote voordelen van de fusie. „Gezamenlijk research, dezelfde afzetkanalen en grotere mogelijkheden voor onze ex port zijn in het oog springende voor delen". zei hij- Op de aandeelhoudersvergadering van Etna in Breda zei president-com missaris H. W. A. van den Wall Bake, dat beide bedrijven elkaar uitstekend aanvullen. „Dru maakt meer salon- haarden, Etna meer huiskamerka chels". Over de recente loonexplosie werd nog gezegd, dat deze „een hele ader lating betekent, maar dat er geen re den bestaat voor pessimisme met be trekking tot de resultaten over 1970". 9 PRUIKJES voor oudoron Een beetje afgunstig heb ben oudere vrouwen naar de hippe pruikjes van hun doch ters en vriendinnen gekeken. Dat jonge spul heeft van na ture gezond, stevig haar als het goed is. De wat oudere vrouw, die meer behoefte heeft aan een pruik, kwam er bekaaid af. In deze leemte is nu voorzien door Carmen Curler. Ze vervaardigde nieuwe modellen Caralon die de wat oudere vrouw goed zullen staan. Links de Lady Bird, handgeknoopt in veer tien kleuren waaronder drie grijstinten. Door de lengte van het haar is deze pruik van 129 in vele variaties te modelleren. Midden een los pijpekrullenstukje als aan vulling voor feest-hoofdjes in dertien kleuren 49). Rechts de Beauty-bird, een gedeeltelijk handgeknoopte pruik met een scheiding links voor en de modieuze „flip" naar buiten, die bij de mode bewuste vrouw van om en nabij veertig jaar in de smaak zal vallen. De pruiken kunnen zonder moeite ge wassen worden; gewoon la ten opdrogen ze blijven altijd in model. Caralon is een kunstvezel die sterk op echt haar lijkt EI-KROKETTEN- VARIATIE Voor zes stuks nodig: I fijngesnipperd uitje, 50 g fijngesneden paprika, 2 eetl. boter, 3 eetl. bloem. 7 eetl. melk. 4 fijngehakte hardge kookte eieren, zout, peper, worcestershiresauce naar smaak. 2 koppen corn flakes, Vt theel. kerrie, 2 losgeklopte eieren. Smoor ui en paprika, roer er de bloem doorheen en voeg onder voortdurend roeren de melk geleidelijk toe. Laat het mengsel zolang koken tot het dik wordt. Neem de pan van. het vuur en schep er de fijn gehakte eieren door. Maak op smaak af met zout, peper en aroma. Laat de massa uitge spreid afkoelen en vorm er kroketten van. Maak de corn flakes fijn en meng ze met de kerrie. Rol de kroketten er doorheen, doop ze in de los geklopte eieren en rol ze weer door het korst-mengsel. Bak ze in ongeveer drie mi nuten in heet frituurvet Pommei- kroketten Maak puree van instant- pak. Vorm kleine kroketten, tweemaal beurtelings door losgeklopt ei en paneermeel of fijngemaakte corn flakes halen. Afbakken in frituur. Kroketten a l'Ardenoises Puree maken van een pak insta ntpuree. mengen met gehakte peterselie en ham. Maak van het mengsel kro ketten, tweemaal door ei en paneermeel. Afbakken in fri tuur. Python is Python-dessin is het hele maal deze herfst en winter, en natuurlijk: maxi. Deze slank gesneden maxi python mantel is in velours, de kleur naturel 198). Ook hij doet mee: de broek is van python tinneroy met dito overhemd 79.50. Laarzen zullen we eindeloos zien, met bontgar nering, met veters, kort en héél lang, met ritsen of elas tieken pandjes. De hoed lijkt ook terug te komen, en ge lukkig is dit puntje op de mo dieuze i vaak heel betaal baar, ook voor jonge mensen. Vrouw en auto Uit het adressenbestand van pasgeslaagden voor het rij-examen is onlangs door Felicitas NV een enquête ge houden met betrekking tot voorkeuren van automobilis ten en zij die het willen wor den. Het blijkt nu dat van de 300.000 Nederlanders die jaarlijks voor dit examen slagen 45 pet. van hen uit vrouwen bestaat De belang stelling bij de ondervraagde vrouwen voor een nieuwe auto lag met 41 pet. ongeveer 10 pet. hoger dan bij de man nen. Zij gaven in 70 pet der gevallen de voorkeur aan een gebruikte auto. Nog een op merkelijk verschil: de helft van de ondervraagde vrou wen heeft haar merk-keuze al gedaan wanneer ze nog de verplichte rondjes rijdt, pro beert om straatje te keren en parkeersteken te maken. Van de ondervraagde vrouwen maakt 28 pet van de wasse rette gebruik (en daar zal het auto-bezit niet vreemd aan zijn). Het gebruik van veilig heidsriemen ligt' bij vrouwen hoger dan bij mannen, res pectievelijk 18 pet tegen 11 pet (Van een onzer redacteuren) DELFT De mensheid maakt nog een zeer onvolwassen ge bruik van de techniek: zonder enige selectie doet zij er alles mee wat ze er mee kan doen; ze blijkt nog steeds niet te hebben geleerd alleen het voor de praktijk noodzakelijke te gebrui ken. Aldus prof. dr. B. V. A. Röling, di recteur van het Polemologisch Insti tuut in Groningen, gisteren op het lucht- en ruimtevaartsymposium ter gelegenheid van het vijfde lustrum van de vliegtuigbouwkundige studie vereniging Leonard da Vinci in Delft. De hoogleraar doelde hiermee met name op de ontwikkeling in lucht- en ruimtevaart. Het resultaat van het onbeperkt gebruik van de techniek is, zo zei hij, dat we nu een vrede heb ben, die niet gebaseerd is op even wicht in de balans van machten maar in die van verschrikkingen. Een zeer wankel evenwicht overi gens. vond hij. want het voorkomt alleen oorlogen die doelbewust wor den begonnen en niet de oorlogen, die door onvoorziene escalatie als een verkeersongeluk ontstaan. Eenheid Deze ontwikkeling heeft de behoef te aan een wereldeenheid vergroot, want nationale soevereiniteit van de ruim 130 landen bevordert alleen maar statenanarchic en het ontstaan van kleiiïe oorlogen. Beperking van de nationale soeve reiniteit noemde hij dan ook één eis voor de oplossing van het vraagstuk van oorlog en vrede. Een andere: de totale ontwapening. Twee eisen, die ,op zeer korte termijn zullen moeten de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" worden verwerkelijkt, wil men de wereld nog van een ramp kunnen redden. Overigens noemde hij uitvoering van dergelijke maatregelen hoe zeer ze algemeen ook als de enige waarborg voor vrede worden gezien in de praktijk volstrekt onmoge lijk. Als gemakkelijker te realiseren maatregelen zag hij pogingen om de wereld minder gevaarlijk te maken en daardoor de spanningen te ver minderen en het voeren van een na tionale vredespolitiek, waarbij de be reidheid aanwezig moet zijn tot Wa penreductie, maar vooral wapenbe heersing. „Een te weinig aan wapens kan even gevaarlijk zijn als een te veel". Denkproces Luchtmachtcommodore A. J. W. Wijting toonde zich ten aaiizien van het vraagstuk van oorlog en vrede optimistischer. Hij vond. dat de ont wikkeling van lucht- en ruimtevaart de mensheid de verschrikkingen van een luchtoorlog heeft doen realiseren. „Er is een denkpoces op gang ge bracht, dat in de toekomst eventueel zou kunnen leiden tot een mondiale rechtsorde". Een voordeel van de ontwikkeling van vooral de ruimtevaart noemde hij ook de mogelijkheid voor de we reldmachten eikaars activiteiten te controleren, waardoor „de techniek de conferentietafel heeft ingehaald". Fokker Fokker-directeur D. Zwitser, die sprak over luchtvaart en ontwikke lingssamenwerking, wees op de be langrijke plaats die zijn onderneming in de handel met de derde wereld inneemt. In de laatste tien jaar heeft Fokker 20 procent van alle vliegtui gen geleverd (waarde 400 miljoen gulden). In de komende tien jaar ver wacht hij nog een sterke toeneming: een Fokker-aandeel van 2 miljard gulden van de totale 5,5 miljard, die de derde landen aan vliegtuigaanko pen zullen besteden. Dit alleen echter, zo benadrukte hij, als de Nederlandse overheid meer kredietfaciliteiten (hogere rentesubsi dies) zullen verlenen. „Op het ogen blik zijn onze rentesubsidies voor kredieten lang niet concurrerend met die van het buitenland". Overigens wees hij er wel op, dat de ontwikkeling van de luchtvaart zich In de ontwikkelingslanden zeer langzaam voltrekt. Hoe.wel 73 procent van de wereldbevolking in de derde landen leeft, hebben zij nog maar 10 procent van het wereldluchtvaartver- keer in handen. Dit aandeel groeit jaarlijks weliswaar met 6 procent. Belangriik noemde hij het, dat zo veel mogelijk mensen uit deze landen bij de opbouw van de luchtvaart worden ingeschakeld. In dit verband wees hij er op, dat van de 3200 tech nici. die Fokker op Schiphol heeft op geleid, er 2000 uit de ontwikkelings landen kwamen. MIDDELBURG - Terwijl woens dagavond in de foyer van de schouw burg de ambassadeur van Zuid-Afri- ka in Nederland, de heer T. 'J. Ende man, handen schudde op een receptie, die het provinciaal bestuur van Zee land hem aan het einde van zijn tien daags werkbezoek aanbood, deelden tegenstanders van de apartheidspoli tiek buiten pamfletten uit en lieten zij leuzen horen als „discriminatie, het is geen spelletje, u moet niet la chen" en „dit is het begin, we gaan door met de strijd", afgewisseld met het zingen van „sari marijs". De demonstratie was georganiseerd door het comité Zuid-Afrika, poli tieke jongerengroepen, leraren en leer lingen van bijna alle scholen op Walcheren en losse groepen. Twee demonstrantenleraren, die als intro ducé mee naar binnen waren eglipt, teneinde de ambassadeur enige pam fletten te overhandigen, werden op verzoek van de Zuid-Afrikaanse autoriteiten naar buiten gewerkt. 1. Er is een grote publiciteit ont staan rondom een opzienbarend nieuw wasmiddel: Klok-Nieuw! Terecht, want hier is sprake van een radikale omwenteling in de geschiedenis van de wasmiddelen. Wat is er precies aan de hand De Klok, zeepfabrikant in Heerde, zocht naar een manier om de wasverzachter overbodig te maken. Hij deed toen iets wat maar weinigen doen: hij ging terug naar het-eerste begin. Naar de tijd dat'echte zeep nog het enige was middel was. En het lukte hem, met pure zeep als basis, een weerga loos wasmiddel te maken, dat geschikt is voor elke moderne wasautomaat en waarin het was goed zijn natuurlijke zachtheid behoudt Zo ging de wasverzach ter als een volkomen overbodig toevoegsel overboord! 2. Wonderlijk genoeg sloeg de Klok twee vliegen in één klap: de wasverzachter verdween, maar tevens miste dit nieuwe wasmid del de bekende waterverontreini gende werking. Klok-Nieuw, met pure zeep als basis, bevat nl. geen fosfaten of fosfaatvervangende grondstoffen. En juist die fosfaten verontrei nigen hetwater, werken sterke alg- vorming in de hand en doden daardoor onze vissen. Fijn dat die eerdaags alles weer kunnen na vertellen! O ja, u wilt weten waar Klok-Nieuw te koop is. Helaas nog niet overal in Nederland. Maar vraag ernaar bij uw leverancier. Wij doen ons best hem zo snel mogelijk te bevoorraden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5