Gastarbeiders hebben heel verschillende ervaringen Leiderdorp realiseerde in 18 maanden 8 onderwij subjecten Winkels open op de 3-oktober-ochtend Hulshoff Politiek geharrewar bij verkiezingen Rijnmondbestuur orummiddag voor LTSers in Leiden Vredesavond in Leiden-Noord LJA geeft cursus over drugs Vrede en gerechtigheid sleutelwoorden in Bijhei kanten klaar VITRAGE IEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 (Van onze verslaggeefster) LEIDEN Er wonen en werken in deze streek duizenden buiten landse arbeiders. De werkverlening gaat uitstekend, maar de woon- Jomstandigheden en vooral ook de omgang met de Nederlandse larbeiders laten wel eens te wensen over. Dinsdag werd in de aula (van de chr. LTS aan de Johan Wagenaarlaan een forumbijeen komst gehouden voor de leerlingen. In het forum zaten de heren De Haan, personeelschef van de Grofsmederij, C. J. M. Pouw, direc teur van de stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers „Rijn en Lek", Ika Chamén, buitenlandse werknemer, R. v. d. Geugten, lid van de studentenwerkgroep Buitenlandse Arbeiders, en Aziz Naz- lica, Turkse tolk. De heer De Haan vertelde dat zijn fabriek in 1956 was begonnen met iet werven van arbeiders in Span je en Italië voor het werk in de jzergieterij. Steeds kwamen 20 a 25 mannen naar Leiden, maar the werden zo slecht opgevangen, dat se snel teruggingen naar hun va- ierland. In het begin dacht de leiding van de fabriek dat het aan de mensen lag, maar later zag zij wel in dat de begeleiding van de gastarbeiders slecht was geweest. Turkse arbeiders zouden zich be ter aanpassen en dus gingen de wervers naar Turkije. Inderdaad, het ging met de Turken stukken be ter. Inmiddels had de regering een serie eisen opgesteld, waaraan be- .drijven moesten voldoen als ze bui- tenlandse werknemers in dienst na men. „Deze mensen verstonden geen Nederlands en wij geen Turks, daarom moesten we een tolk in ,04 dienst nemen. Dat was een voor- I> deel. want deze man wist alles van de cultuur en leefgewoonten en kon moeilijkheden beter overbrengen. Behuizing De behuizing van de niet gecon tracteerde gastarbeiders is niet zo best. Vaak wonen ze met vier of vijf op een kamer, moeten veel betalen. De exploitanten van de pensions willen graag zoveel mogelijk ver dienen en zo weinig mogelijk kosten hebben. In de contractpensions is alles veel beter verzorgd. De voeding wordt verzorgd door een Turkse kok. Een moeilijke zaak is het accep teren door de Nederlandse arbeiders. Over het algemeen gaat dat slecht. Hoe meer mensen er in een afdeling I «erken, hoe slechter de gastarbeiders I «orden geaccepteerd. Maar dat geldt f éten als groep, omdat er individueel jsti we\ vriendschappen tussen Neder - Jtonders en buitenlanders voorkomen". Aziz Nazlica woont nu zes jaar in Nederland. Eerst, studeerde hij hier twee jaar, maar hield dat ndet vol. Hij wilde bij een fabriek gaan wer ken en daar zei men hem dat hij met zijn capaciteiten best tolk kon worden. Hij werkte bij verschillen de bedrijven, bij de Turkse ambas sade en momenteel bij de stichting Rijn en Lek. Alhoewel hij vrijwel alle bedrijven in Nederland, waar Turken werken, heeft bezocht, zag hij nooit nare dingen. Hij zei dat de Turken het erg fijn hebben in Ne derland en dat het met de behui zing ook wel meevalt. Hij kon maar één huis in Leiden noemen waar het minder leuk was. maar dat wordt binnenkort veranderd. R. van der Geugten kon daarover wel wat anders vertellen. Zijn werkgroep heeft zich als doel ge steld zich in te leven in de situatie van de buitenlandse arbeiders in Leiden. „Je komt zo'n gastarbei derspension binnen. Dat zijn geen :et huizen in nieuwbouwwijken, maar huizen rond de Waardgracht. Pan den die rijp zijn voor afbraak en waar toch geen Nederlander meer in wil. Je loopt een schemerige trap op en komt op een van de lekkende tochtende kamers waar vijf of meer bedden in staan. In het midden staat een tafel en je drinkt een kopje thee. problemen praten met Nederlandse jonge mensen. Als een gastarbeider ziek is ge weest, moet hij allerlei ingewik kelde foldertjes van het GAK door werken. Hij leest zijn eigen taal nau welijks. wat moet hij dan met die stapel Nederlandse formulieren? Hij weet daardoor niet hoe hij zijn ziektegeld moet krijgen". Verbaasd De heer Pouw van de stichting Riin en Lek was nogal verbaasd over het foldertje van de studen tenwerkgroep, waarin een aanval werd gedaan op zijn stichting. Hij wilde met iedereen samenwerken waarop de heer Van der Geugten antwoordde, dat hij het gevoel had dat Rijn en Lek vanuit de werk gevers werkt, terwijl de werkgroep de arbeiders belangrijker vindt dan de bedrijven. De heer Pouw was het hier niet mee eens en vertelde wat de stich ting al heeft gedaan voor de arbei ders. „We hebben een taalcursus georganiseerd, we zijn met 'n team van 9 mensen bezig gastarbeiders op te vangen. Op de Apothekers- dijk 33 houden we een spreekuur voor individuele gevallen. We zor gen voor tolken. En we zijn bezig met een trefcentrum aan de Douza- straat. Dat daar ook politiek zou moeten worden besproken. daar zijn we het niet mee eens. want de gastarbeiders zijn toch te bang om over politiek te praten. We zijn bezig met huisvesting en geven voorlichting aan Nederland se arbeiders over de leefgewoonten van hun buitenlandse collega's. Voor de gastarbeiders geven we een blad uit waarin van alles wordt bespro ken". Kapitalistisch Na deze uiteenzetting konden de leerlingen vragen stellen. Leerling Bart Versteeg vroeg zich af of de bedrijven niet gedeeltes van hun fabriek konden overplaatsen naar het land waar de gastarbeiders wo nen. Dan was je van heel wat pro blemen af. Taal Je wilt met de mensen praten over hun problemen, maar de taalbarrière is groot. De Marokkanen spreken ge brekkig Frans en daarmee moeten we het dan doen. We proberen deze herfst te beginnen met enkele cur sussen waarin de arbeiders Neder lands kunnen leren, maar ook hun eigen taal, want meestal zijn ze analfabeet en kunnen geen Arabisch schrijven. Wat de recreatie betreft; ik heb zelf meegemaakt dat gastarbeiders werden geweigerd in Zomerzorg omdat een andere gastarbeider daar een keer moeilijkheden had ge maakt. We hebben aan de Hoge- woerd 108 een café geopend. Za terdagavond kunnen de gastarbei ders daar iets drinken, en over hun ZOETERWOUDE De ijsclub wil bij voldoende belangstelling schaats- training gaan geven. Men wil op 5 oktober starten op het trainingsveld van het sportpark „Haasbroek", 19.30 uur. Inlichtingen: W. Oltshoom, Zuid- buurtseweg la en M. v. d. Geest, Jan van Banningstraat 31. De heer De Haan dacht niet dat dat ideaal kon worden verwezen lijkt in deze kapitalistische maat schappij. „We willen de arbeiders een vak laten leren, zodat ze, als ze terug gaan, iets kunnen gaan doen, aan de ontwikkeling van hun eigen land", aldus de heer Van der Geug ten. De heer Pouw vertelde over een groep van 17000 Turken, die allen uit één streek komen. Ze hebben hun Nederlandse ervaring gebruikt om een nv te vormen. Met het geld dat ze hier hebben verdiend gaan ze daar een fabriek stichten. Op een vraag over de slechte be huizing zei de heer Pouw; We gaan proberen te bewerkstelligen dat er een voorschrift komt, waarin staat dat gastarbeiders alleen verlenging van hun werkcontract krijgen als ze een goede woonruimte hebben. Dan kunnen we eindelijk dat woonpro bleem oplossen". De heer Van der Geugten: „De arbeiders durven niets te zeggen als ze in een slecht huis wonen, en de gemeente controleert de huizen zelden", als ze dat deden konden al die panden worden gesloten. Scheldwoorden Een van de gastarbeiders in het forum vertelde in uitstekend Neder lands over zijn ervaringen in een fabriek. Hij kwam terecht in een onderhoudsploeg, dat was de „elite- ploeg". „De Nederlanders konden niet velen dat er een buitenlander inzat, en begonnen met scheldwoord- jes en kleine pesterijtjes. Ik kan niet zoveel hebben en ben ten slotte maar weggegaan. Ik heb nu iets gevonden waar ik me heel fijn voel". De Turkse tolk Nazlica antwoord de daarop dat de gastarbeiders vaak denken dat ze geplaagd worden, om dat ze de woorden niet kunnen ver staan. Hijzelf had nooit zoiets mee gemaakt bij de Turken met wie hij had gepraat. Vanavond, donderdag 24 september om 8 uur, gaan de deuren open van het jeugdgebouw de „Zevensprong" aan de Bemhardkade, om de bewo ners van heel Leiden-Noord te hel pen deelnemen aan de Vredesweek. Een inloopavond, waar men niet per se om 8 uur, maar op elk gewenst ogenblik kan binnen stappen om in formatie op te doen over de moge lijkheden van de gewone burger in zake het bevorderen van de vrede. In de grote sportzaal van het club gebouw kan men aantreffen: drie spreekhoeken, met in elk een deskundige aan wie een ieder vragen kan stellen. Verder een lectuurtafel, en een „derde-wereld-winkel", waar produkten uit de ontwikkelingslan den te koop, of minstens ter bezichti ging staan uitgestald. Er is een zitje, waar men koffie kan gebruiken, er is muziek. In het bijzonder de mede werking van de band „Purple Glare" en het jongerenkoor „The Lord's Folks" zal voor velen aantrekkelijk zijn. De drie sprekers hebben ieder hun eigen specialiteit Uit Groningen komt drs. A. ten Berge, medewerker aan het Polemologisch instituut al daar. Uit Den Haag komt de heer W. Rikmanspoel, oud-voorzitter van de vredeswerkgroep Pax Christi in Lei den. Uit Oeganda is er de heer P. v.d. Westen, die als werker in het missie- en zendingswerk kan vertel len hoe de Bantoe de bemoeiingen van het Westen en de rol van de Verenigde Naties bekijkt, en wat in Oeganda de moeilijkheden zijn om dit ontwikkelingsland omhoog te hel pen. Om ca. 9 uur is er een intermezzo, met bezinning op de Bijbel, afgewis seld met zang. Deze avond is georga niseerd door toedoen van de ge meenschap van kerken te Leiden, in nauwe samenwerking met het Leids Vredes Kontakt. LEIDEN Deze maand gaat de Leidse Jeugd Actie weer beginnen met een serie cursussen. Een gele genheid voor mensen om buiten hun werktijden creatief bezig te zijn. Ook is het mogelijk om vanuit deze cursussen zelf in het jeugd- en jon gerenwerk als animator en begelei der te gaan optreden. Er zijn acht verschillende cursus sen. Daarvan is de cursus handenar beid het uitgebreidst. Die wordt op donderdagavonden gehouden en leidt op voor het landelijke diploma „Cre atieve handvaardigheid voor jeugd- leiding". Er is ook een cursus handen arbeid voor hen die geen diploma willen behalen. Veel belangstelling bestond er vo rig jaar voor het volksdansen. Van de cursus „Op Kamp" kunnen kamp leiders veel leren. Nieuw is een serie voorlich tingsbijeenkomsten over het gebruik van drugs. Deze bijeenkomsten zul len in het najaar worden gehouden, de data worden nog bekendgemaakt. De overige cursussen zijn de trim- cursus en de avonden kerstversierin gen maken. Men kan zich opgeven bij de LJA, Stadhuis, tel. 45344, TOEï STEL 142. LEIDEN Gisteravond was er in de doopsgezinde kerk aan de Pie- terskerkstraat een vredesweekbüeen- komst. Daar de opkomst nogal klein was, werd besloten in een zaaltje om de tafel te gaan zitten om te discus siëren. Deken Van Noort hield een korte inleiding. Hij wees erop, dat vele ouderen het als een modeverschijnsel en con cessie aan de jeugd beschouwen als de kerk zich inlaat met de vredes- problematiek. Woorden als vrede en gerechtigheid zijn echter sleutelwoor den in de Bijbel. Het gaat daarbij niet Di ie medewerkers Sportstichting namen afscheid LEIDEN „Het verlies van drie mensen van de echte oude stempel". P. F. S. Biegstraaten, voorzitter van de Sportstichting, vatte gisteravond in de Vijf Meihal het afscheid van drie medewerkers in deze zin samen. R. Wiggers, sintelbaan Leidse Hout, Henk Rol, zweminrichting De Zijl en Teun van Schie van het sportpark Haarlemmerweg namen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van collega's en leden van de verenigingen, waarbij zij werkzaam zijn geweest. Directeur Philipsen overhandigde onder het ophalen van enkele anek dotes passende geschenken. Henk Rol kreeg enkele boeken, Wiggers nieuwe autobekleding en Teun van Schie gereedschap. Ook van de zijde van de vereni gingen bestond veel belangstelling voor het afscheid. Zwementhousias- ten herinnerden zich het „Kol- wa ter". „Als het water 13 graden was, zette Rol het bord 16 graden. En als je dan in het water sprong, zei je: „Het is weer echt Rol-water". Er waren nog meer cadeaus. De heer W. Rietbergen van AV Hol land bood „de man, die het moei lijkste sportcomplex heeft onderhou den" een kist sigaren en een fles drank aan. Henk Rol kreeg van De Zijl een cadeaubon. Voorzitter W. den Hartog van De Zijl had voor alle drie een verrassing. Zij kregen een toegangsbewijs voor het leven voor alle sportevenementen in De Zijl. Henk Rol bedankte, ook namens de heren Wiggers en Van Schie, voor de lovende woorden, die „gelukkig nog bij mijn leven worden uitge sproken". alleen om vrede in het hart maar om vrede op de wereld. De politiek is een hulpmiddel om tot vrede te ko men en daarom moet de kerk wijzen op de plicht van de christen tot po litieke stellingneming. Wegblijven bij verkiezingen is zonde. Ds. Kronemeyer hield een kort praatje. Hu" wees erop, dat de vereni ging van alle naties een belofte is van God, waar wjj op moeten voor uitlopen zodat we vol kritiek moeten zün op de situatie vandaag. In de hierop volgende discussie werden de dingen duidelijk gezegd. Eigen Zo zei Fenna Mudde, dat je geen vrede in je hart kunt hebben zonder vrede op de wereld. Ds Bijl vond, dat op deze manier het bijbelse be grip vrede op de juiste manier werd geïnterpreteerd. Ook vond Fenna. dat een predikant niet bang moet zijn zijn politieke mening te geven vanaf de preekstoel, als hij er maar bij zegt dat het zijn eigen mening is en zijn interpretatie. Een andere aanwezige meende dat het allemaal niets uithaalde als de kerk over zaken als vrede ging pra ten. Ds Kronemeyer meende daaren tegen, dat de V.N. alles bij elkaar, wel degelijk resultaten hebben opge leverd en dat het praten over vrede in de kerk dus wel degelijk zin heeft Een mentaliteitsverandering via de kerk kan de V.N. steunen. Burgerlijke stand '■nu Leiden LEIDEN Geboren: Jeroen O, z v J J Vogelaar en N J E Hendriks; Paulus, z v N Koppert en J Jonker; Agatha D, d v D Schuitemaker en H L Kuipers; Eimar A, z v A J de Jong en A T Holtrop; George, z v A de Bruijn en M van den Bergen; Brigitte J C, d v P de Graaf en J M Fisscher; Willem D, z v D C van Rijn en C van den Hoonaard; Angel M, d v K J Singfield en S A Tuck. Gehuwd: N Golmohammad-Borou- jerdi en A M C Alkemade; J T A van Gerven en J Kluivers. ZOETERWOUDE De eerstvol gende raadsvergadering is verscho ven van 24 september naar 8 okto ber. ALKEMADE De raad komt maandagavond om 8 uur bijeen. Agenda: benoeming leden In com missies, geldlening particuliere wo ningbouw, verkoop grond voor wo ningbouw aan de Sotaweg en ver pachting grond. VANDAAG KOPEN VANAVOND HANGEN Den Haag Spui/Kalvermarkt Rijswijk In de Bogaard Leiden Nieuwe Rijn/Hartcsteeg (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De dinsdag middag voor het eerst vergaderende nieuw samengestelde Rijnmondraad is ten prooi gevallen aan een tome loze verwarring. Dit gebeurde mede door de reeds verwachte scherpe tegenstellingen tussen de linkse fracties en de overigen. Na ruim 4% uur vergaderen met tal van schorsingen en met een her stemming was het merendeel van de tijd besteed aan het samenstellen van het dagelijks bestuur en waren vier gecommitteerden gekozen. Drie socia listen en een D'66-er. De gekozen kandidaten van KVP en PCG namen hun benoeming niet aan. Tot nu toe LEIDEN Een groot aantal Leidse zakenmensen heeft besloten op de ochtend van 3 oktober a.s. de winkels gewoon te openen, van 9 tot 1 uur. Dit besluit is mede gebaseerd op de ervaring van vorig jaar, toen door het verplaatsen van de feestelijkheden naar de Groenoordhal het centrum van Leiden voor het publiek onaantrekkelijk was geworden. De Leidse zaken mensen hebben ook hun licht opgestoken in Groningen en Alkmaar, waar gelijke feesten worden gehouden en waar het open zijn van de winkels veel bijdraagt tot verhoging van de gezelligheid in de binnenstad. bestond het college uit 3 PvdA, 1 VVD, 1 PCG en 1 KVP. Zeker is dus al, dat het dagelijks bestuur, zoals verwacht in meerderheid links wordt, misschien ook geheel links. Volgens de wet moet nu binnen acht dagen opnieuw worden vergaderd om de overige twee gecommitteerdenzetels te doen bezetten. PvdA fractieleider S. Barendreeht verklaarde, dat het vooroverleg geen overeenstemming had opgeleverd. De benoeming van de voorzitter („interventie door de regering", zei de heer Barendregt) moet in de politieke kleur meetellen. Namens PCG en KVP reageerde de heer M. H .L. Weststrate daarop met de verklaring, dat een dagelijks be stuur als dit zoals ooileges van B. en W. per definitie een afspiegeling van de verhoudingen in de Rijnmond- raad moet zijn. PCG en KVP hebben bezwaar tegen een meerderheid van PvdA en D'66. Voor de VVD sprak de heer P. J. Bliek van het „uitran geren der WD door PvdA en D'66 tegen de wens van de kiezer in. De VVD is bereid een kandidaat te leve ren in de persoon van drs. L. v. Leeuwen, maar hij zal alleen zitting nemen in een dagelijks bestuur, dat dezelfde afspiegeling heeft als het vorige. Wat dit betreft sloot de heer Bliek zich bij PCG en KVP aan. Uiteindelijk werden gekozen de heren Roozemond, Biersma en De Jong (allen soc.), Schieven (D'66). Van der Drift (Kath.v.) en Burger (PCG). De heren Van der Drift en Burger deel den mee hun benoeming in beraad te willen houden. LEIDERDORP Vrijdag zal het gemeentebestuur de scholen- bouwstroom ten zuiden van de Engelendaal feestelijk afsluiten. Er is in de afgelopen periode veel tot stand gekomen en het gemeente bestuur wil hier niet zomaar aan vorbijgaan. In de. gemeenschaps ruimte van de openbare lagere school, Vronkenlaan 46, is er een officiële ontvangst. De gemeentevlag zal aan de hoofden der scho len worden overhandigd en er zal een ballonwedstrijd voor scho lieren worden georganiseerd. De rijksoverheid heeft in 1965 een aantal maatregelen genomen in de hoop daardoor een stimulans te geven aan de bouw van scholen door middel van rationele en ar beidsbesparende bouwmethoden. Om van de mogelijkheden gebruik te kunnen maken was samenwer king tussen diverse gemeenten ge boden. Op initiatief van de burge meester van Waddinxveen is toen het scholenbouwteam ..Midden- Holland" opgericht. Op de door de gemeente beschik baar gestelde terreinen werden de kleuter- en lagere scholen zodanig gesitueerd dat met behoud van de voor de seriebouw ontworpen scha keleenheden (bestaande uit een les lokaal met toilet en garderobe- groep), elke school een andere plattegrond kreeg. Hierdoor zjjn de scholen onderling verschillend van opzet. Ook in de keuze der mate rialen is zoveel mogèlijk variatie aangebracht. In de objecten werd gekozen voor een traditionele bouwmethode met toepassing van een groot mogelijk aantal gestandaardiseerde en gepre fabriceerde bouwelementen, als mede voor toepassing van normaal in de handel zijnde duurzame bouw. materialen. De vernieuwing bij het basis onderwijs heeft ook invloed gehad op het bouwplan. De klassen 1 en 2 zijn gescheiden gehouden van de hogere leerjaren (ook op de speel plaats). Op het moment dat Leiderdorp toetrad tot het bouwteam „Midden- Holland" bedroeg het aantal inwo ners ruim 9700. De vestiging van een groot aantal nieuwe inwoners zou tot gevolg hebben dat de toen beschikbare accommodaties voor het lager en kleuteronderwijs on voldoende zouden zijn. De nieuw bouw moest snel ter hand worden genomen. Aan de hand van prog noses werd berekend dat Leider dorp binnen een aantal jaren drie kleuterscholen en drie lagere scho len zou moeten bouwen. Met de medewerking van het bouwteam kon Leiderdorp een eigen bouw- stroom formeren. Aan deze stroom werden twee gymnastieklokalen toegevoegd. De gehele bouwstroom werd in een periode van ongeveer 1M jaar voltooid. Bouwkosten totaal: f5.125.000,00.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3