AL 2 MLN MET F. 400 Actie Deil tegen woonwagens Palestijnen willen praten met bemiddelingsdelegatie Commentaar Radio Nordsee heden gestopt Het Kwartet Onveranderd Planbureau schatte veel te laag Verwachting na week achterhaald Man schiet vier vrouwen dood Hoge straffen voor Poolse luchtkapers Boete van f 200 huizeukrakers vanavond praatavond Tandarts duurder Loena-lómet maanstenen teruggekeerd c ïeiiwe Leidse Courant Donderdag 24 september 1970 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Alleen een grote geest durft een eenvoudige stijl te hebben. - STENDHAL Crita) „Als Bonzo moe is. kan lrij in het karretje." DE BILT De algehele luchtdrukverdeling verandert nog maar weinig. Wel ver plaatste zich het centrum van een hogedrukgebied op de Noordzee naar Midden-Europa maar de in vloed van dit gebied blijft zich uitstrekken tot boven onze om geving. Door uitstraling worden de nachttemperaturen geleide lijk lager. Een zwak oceaanfront zal ko mend etmaal over de Britse eilanden langzaam oostwaarts op dringen. Daar het hogedrukge bied boven het continent nog stand houdt wordt bij ons voor alsnog weinig verandering in het huidige weertype verwacht. ^Vooruitzichten voor zaterdag: luntal uren zon: 4 tot 10; min. II tartp.: van ongeveer normaal tot ff 4 traden onder normaal; max. ftemp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.6 cm (1021 millibar) stabiel. Hoog Water Hoog water: 25 september: Rot terdam le getij 0.43, 2e getij 13.28;, Scheveningen 11.37- Vlissingen 10.17-22.55; Willemstad 11.26-14.16. Zon en maan 25 september zon op 6.30; onder 18.33; maan op 0.30; onder 17.02; I sept. N.M. HCtiV iTiiJwi-.- 5 HOWBMO (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Reeds meer dan twee miljoen werknemers kunnen rekenen op een extra loonuitkering over 1970, in de meeste gevallen van de volle 400 gulden bruto. Dat is meer dan de helft van alle werknemers-in-loondienst en daarmee is de verwachting van het Centraal Planbureau, dat de extra uitkering tot d$ helft beperkt zou blijven, reeds na één week achterhaald. De voorgestelde afremmende over heidsmaatregelen waren mede geba seerd op deze veronderstelling van het CPB, vorige week dinsdag neer gelegd in de by de rijksbegroting ge voegde economische verkenning voor 1971. Het totaal aantal werknemers in ons land bedraagt ongeveer 3,5 mil joen. Met het aantal van 2 miljoen is de helft dus ruimschoots overschre den en daarbij zal het zeker niet blijven. In talrijke bedrijfstakken en ondernemingen worden nog onder handelingen gevoerd en dagelijk voe gen zich opnieuw werkgevers in de rij, die (al of niet onder druk van staking of stakingsdreiging) tot be taling van de gevraagde loonaanvul- ling bereid bleek. Speurtocht Het aantal van ongeveer twee mil joen hebben wij berekend na een uit gebreide speurtocht bij de diverse vakbondsbestuurders, die mat de on derhandelingen in een groot aantal bedrijfstakken en individuele onder nemingen te maken hebben gehad. (In welke bedrijven deze twee miljoen mensen werken, staat elders in dit blad). Met staven en kettingen DEIL Ruim driehonderd bewo- :rs van het Betuwse dorp Deil heb- cn woensdagavond, gewapend met leren staven en kettingen, een ab- upl einde gemaakt aan het verblijf ian tien woonwagens in deze gemeen- e. De rijkspolitie van Geldermalsen rist nog net te voorkomen dat er lappen vielen. De ongeveer 50 Nederlandse woon wagenbewoners bivakkeerden al en- :ele weken in Deil. De laatste tijd tlaagden de Deilenaren dat zij fruit lit de boomgaarden stalen en overlast lezorgden doordat hun woonwagens iet uitzicht van verkeersdeelnemers lelemmerden. Dit laatste werd woensdagmiddag oorzaak van een botsing iussen twee personenauto's, die een woordenvve- seling met een woonwagenbewoner tot gevolg kreeg. De automobilist trom melde later buurtbewoners bij el kaar en trok daarmee gisteravond naar de woonwagens. Een paar hon derd andere inwoners van Deil sloten zich bij het groepje aan. De woonwagengezinnen werd ge sommeerd, onmiddellijk te vertrekken, aan welke eis de meesten gehoor gaven. Anderen vluchtten, uit angst dat er klappen zouden vallen, de boomgaarden in. De rijkspolitie had handenvol werk om de orde te handhaven. Onder haar begeleiding werd een deel van de woonwagens naar net centrum van Geldermalsen gedirigeerd. Deils burgemeester mr. G. J. Kolff deelde desgevraagd mee dat de woon wagenbewoners zo spoedig mogelijk in er.kele regionale woonwagenkam pen zullen worden ondergebracht. Het Jordaanse leger in actie in de straten van Amman tijdens de strijd tegen de guerrilla's (boven). Koning Hoessein is de ernst van de situatie duidelijk aan te zien gedurende een ge sprek met journalisten in zijn residentie te Hummar, elf kilo meter van Amman. ALBANY - Vier vrouwelijke werk nemers van het departement van ar beid van de staat New York zijn door een woeste schutter gedood, die daar na de hand aan zichzelf sloeg toen de politie kwam opdagen. De identiteit van de schutter is on bekend maar collega-werknemers van de slachtoffers zeiden dat hij verbonden was aan het departement maar al enige tijd met ziekteverlof thuis was. Volgens hen was de schutter zoals gewoonlijk zijn geld komen halen. Waarom hij een geweer bij zich had en er ook gebruik van maakte is niet bekend. WARSCHAU Tot vijf resp. vier jaar gevangenisstraf zijn gisteren in Warschau twee jonge Polen veroor deeld die op 9 juni vergeefs getracht hebben de piloot van een Pools vlieg tuig te dwingen naar Wenen te vlie gen. De twee Polen, Roman Jasinski en Andrej Rybak, probeerden de stuur hut van het toestel, dat op weg was van Katowice naar Warschau, binnen te dringen. Zij hadden een namaak- pistool en een scheermes bij zich. Van onze correspondent ARNHEM Het kraken van wo ningen is wel degelyk huisvredebreuk. Op dat standpunt heeft het Arnhemse gerechtshof zich gisteren gesteld door de eerste krakers die in Nederland voor de rechtbank verschenen tot tweehonderd gulden boete te veroor delen. De rechtbank had in eerste instan tie de krakers, de 39-jarige H.K. en de 22-jarige B.L., vrijgesproken, omdat het er aanvankelijk naar uitzag dat geen wetsartikel voorhanden was om de huizenkrakers aan te pakken. In beide gevallen hadden zowel of ficier van justitie als procureur gene raal de nu opgelegde boete geëist. Het Nijmeegse huis waar het in het proces om draaide is inmiddels ont ruimd. De krakers hebben die belofte steeds gedaan als hun werd gevraagd wat er met het leegstaande huis zou gebeuren als het toch werd verkocht. Nu de zaak als „test-case" voor rechtbank en hof is uitgespeeld zal raadsman mr. G. Cammelbeeck de aangewezen man zijn ook de Hoge Raad zijn oordeel te ontlokken. BRUSSEL Een recent onderzoek door het Seminarie voor de statistiek van de rijksuniversiteit in Gent heeft aan het licht gebracht, dat de lucht vervuiling in België nog steeds toe neemt. De stijgingsgraad van de ver vuiling is het hoogst in de agglomera tie van Gent, maar de vervuiling zelf is nog altijd het grootst in Brussel en in Antwerpen. van 18.15 tot 21.00 uur Vanavond staat het nieuwe LOI- gebouw open voor alle vragen over schriftelijk en mondeling onderwijs die u eigenlijk altijd al overdag had willen stellen. leidse onderwijs instellingen Leiderdorp, Leidsedreef vlakbij de Zijlbrug in het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan SYRISCHE T VXKS TREKKEN ZICH TEIICC Ontploffing D '66 DREIGT in de vernieling te ra ken. Dat is het gevaar van een party die begonnen is met hoog van de toren te blazen. Deze politieke party begon in 1966 met de kreet dat alle politieke partyen in Nederland moesten ontploffen. De gewenste duideiykheid meende ze. kon er alleen komen, wanneer het politieke bestel totaal zou verande ren. In een situatie van onbehagen cn ontevredenheid doen dergelyke kreten het wel. Een bepaald deel van het publiek wil het wel een poosje met een derge lyke party wagen, in de hoop dat zij de beloften waar maakt. Maar spectaculaire beloften zyn altyd moeilijk waar te maken; dat er vaart ook D '66. Het wil nog niet 1 erg met het ontploffen van de an der. De eerste teleurstelling is al gesigna leerd by de verkiezingen voor ge meenteraden en provinciale staten. Vergeleken bij de Kamerverkiezin gen van 1967 leed D'66 geduchte verliezen. Begrijpelyk dat D '66 hiertegen wat wil doen, om te voor komen dat de nederlaag by de Tweede-Kamerverkiezingen vol gend jaar catastrofaal gaat worden. Deze in moeilijkheden verkerende party heeft nu een noodsprong ge maakt. en evenals vele noodspron gen loopt deze verkeerd af. De kreet waaraan de party haar bestaan dankt heeft zy afgezworen. De poli tieke partyen behoeven niet meer le ontploffen, maar D '66 gaat ze zelfs helpen om op de been te biyven. Zij stelt zich op in het midden tussen KVP en PvdA en meldt zich aan als vredesapostel om de vrede te her stellen. Het ontploffen is niet meer nodig, maar is D '66 dan nog wel no dig? Er is ook nog een andere theorie mo- gelyk: D'66 maakt zich sterk om bepaalde politieke samenwerkingen te laten ontploffen Het is bekend, dat D '66 zich altyd fel gekeerd heeft tegen de confes sionele partyvorming en daarom ook sterk gekant was tegen de con fessionele blokvorming. Naïef is het echter, te menen dat de KVP in dit stadium nog uit de samenwerking met ARP CHU gepeld kan wor den. Bovendien heeft niemand D '66 nodig om een samenwerking tussen de christeiyke partyen en de VVD te verbreken. Daartoe zyn de be trokken partijen zelf mans genoeg, als het nodig is. Het plannetje om de KVP cn PvdA weer by elkaar te praten teneinde de confessionele samenwerking te laten ontploffen lijkt slim. maar is weinig doordacht en daarom tot mis lukken gedoemd. Niet best is ook, dat D '66 haar plan heeft gelanceerd zonder eerst haar afdelingen de gelegenheid te geven zich uit te spreken. Stellig minder fraai voor een partij, die zelfs in haar naam het woord democratie meent te moeten voeren. Het partybestuur zal zich opnieuw moeten bezinnen op mogelykheden om tot de verbeelding van de kie zers te spreken. Veel ontploffings kansen zyn er niet meer, hoogstens zou er nog één ontploffing kunnen volgen van één politieke partij. De tweede winnaar van 1000 gulden in het grote kolenspel is 3 .Morre,Vuclitstraat 75, Breda. Doet u dit najaar ook mee? DEN HAAG De tandarls-tarie- Ven voor particuliere patiënten gaan met acht procent 'omhoog. Uitgaande van de tarieven, die de tandartsen in het tweede halfjaar van 1969 he rkenden. Minister Nclissen (econo mische zaken) heeft geen bezwaar ge maakt legen de verhoging uit oog punt van de algemene inkomsten ontwikkeling. De Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde dringt er bij de leden op aan de aan passing voor 1970 tol ten hoogste acht procent te beperken. De toetsing criteria, die thans worden gehanteerd, moeten by de prijsvorming in acht Worden genomen. MOSKOU Het Russische maanvaartuig 'Loena 16 is, be pakt met maanstenen, op aarde geland. Vanmorgen om half ze ven daalde de onbemande cap sule van het ruimteschip aan een parachute omlaag. De Loena-16 maakte in het afge lopen weekeind een zachte landing in de „Zee der Vruchtbaarheid". Daar werden foto's genomen en bodem monsters verzameld, waarna het bo venste gedeelte van de robot opsteeg. Het landingsgestel fungeerde daarbij als lanceerplatform. Ook een aantal instrumenten is op de maan achtergebleven. Gegevens over temperaturen en straling op de maan worden via de radio naar de aarde geseind. Hel Russische persbureau Tass meldde, dat gezien het succes van de Loena-16, het nu mogelyk is om de maan te gebruiken als springplank voor het verkennen van planeten cn sterren met behulp van automatische onbemande waarnemingsstations. AMMAN Guerrillaleider Arafat heeft vanmorgen om een gesprek gevraagd met de Soe- danese president Noemeiri, die de door Arabische leiders inge stelde bemiddelingsdelegatie voor Jordanië leidt. Eerder had het centrale comité van de Palestijnse verzetsbeweging een bestandsovcrcenkomst verwor pen. die Noemeiri had bewerkstelligd lussen koning Hoessein en vier vrij gelaten hoge commando's. „Aboe Ajad (tweede man van El Fatah red.) en zijn metgezellen konden de revolutie niet langer ver tegenwoordigen. U hebt gevangenen gehoord. U had de kampen en woon wijken van Amman moeten bezoeken om de tragische waarheid te leren kennen", boodschapten de guerrilla's aan Noemeiri. De strijd tussen Palestijnen en re geringstroepen duurt in alle hevig heid voort. In Amman worden de laatste verzetshaarden opgeruimd. Het leed en de chaos zyn er groot. (Ooggetuigen over Amman: zie pagi na 13). Syrië Ook in het noorden van Jordanië, met name rond Irbid, woeden nog hevige gevechten. De Syrische en Palestijnse troepen moeten steeds meer terrein prijsgeven aan Hocs- seins leger. Syrische tanks zijn be zig zich terug to trekken. Waarne mers denken dat dit mede komt door diplomatieke druk van Moskou. Israëlische zegslieden die meestal betrouwbare inlichtingen verstrek ken, meldden dat Hoesseins Bedoe- ienen het verzet van de Palestijnen in het noorden vanmorgen definitief hadden gebroken. Deze gegevens werden niet bevestigd. Wel gaven de guerrillazenders toe, dat voor hen „een zeer gevaarlijke toestand" was ontstaan. Nu de regeringstroepen de situatie steeds meer meester worden, komt de hulpverlening, zij het zeer traag, op gang. Begonnen is met de eva cuatie van buitenlanders: ongeveer twintig Britse vrouwen en kinderen werden gisteren met een gecharterd vliegtuig uit Amman gehaald. Amerikanen De evacuatie van de vierhonderd Amerikanen in Jordanië zou van daag beginnen. Een gecharterd toe stel zou dan proberen op het vlieg veld van Amman te landen. Waarnemers zijn opgelucht dat hiervoor geen Amerikaanse militaire vliegtuigen worden gebruikt. De angst I voor een interventie van de VS is I bij hen nu voorbij. Griekse ex-iiiiuister: Nixon slecht ingelicht ATHENE- De regering-Nixon is kennelijk slecht ingelicht over de toe stand in Griekenland. Dat was het commentaar van de Griekse ex-mi nister van buitenlandse zaken Evan- gelis Averoff op de opmerking van Washington dat in Griekenland „de tendens tot herstel van de grondwet telijke orde' is te bespeuren. Dit is één van de argumenten waarom de VS hun wapenleveranties aan Grieken land hervatten. Averoff behoort tot één van de felste tegenstanders van het kolonelsregiem. Zendschip Mebo 2 van Radio Nordsee International, dat voor de kust bij Scheveningen lag. DEN HAAG Radio Nordsee International heeft vanmorgen zgn uitzendingen van het zendschip Mebo 2 voor de kust bij Scheveningen gestaakt. Als reden is opgegeven „de druk van het Nederlandse parlement om radiozenders op de Noordzee weg te krijgen". De eigenaren van de zender in Zürich willen de situatie voor Radio-Veronica niet moeilijker maken. (Zie voorts elders in dit blad.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1