WANHOPIGE INWONERS PLUNDEREN AMMAN Commentaar voor KVP kiest verkiesingen Wet-Veringa stuit op felle kritiek in de T weede Kamer De Gruyter in andere handen Jasser Arafat: Zee van jloed en 20.000 doden Zaak-Veronica met VVD uitpraten Het Kwartet Strijd duurt onverminderd voort Hulpacties Rode Kruis belemmerd (Sta) HIT weer Reactie mr. Biesheuvel: Met 4 revolvers oj) vliegveld Drie Palestijnen willen niet worden geruild Meer vrijheid Ambonese gevangenen CHOLERA IN ENGELAND Roofoverval op restaurant V Nieuwe leidse Courant Woensdag 23 september 1970 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR" LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebieven mijn hert in teghenspoetl" ■loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Koning Hoessein heeft af gelopen nacht een compro mis gesloten met een gevan gen genomen guerrilla-lei der maar het lijkt niet waar schijnlijk dat het akkoord bruikbaar zal zijn. Dr. Vondeling Mr. Van der Stee In 1071 niet gehouden aan VVD AMMAN Jordanië bloedt. Het door onderlinge wisten verdeelde land lijdt zwaar onder de niets en nie- nand ontziende machtsstrijd tussen koning Hoessein en e Palestijnen. Hoofdstad Amman, dat het het zwaarst leeft te verduren, brandt al voor de zevende dag. tHet aantal doden, onder wie veel rgers, bedraagt volgens Egypte op iet ogenblik zo'n vijftienduizend. Guerrillaleider Jasser Arafat sprak „een zee van bloed en twintig duizend doden". Vele duizenden mensen verkeren in de door zware gevechten geteister de Jordaanse hoofdstad in ernstige hongersnood. Ontelbare mannen, vrouwen en kinderen komen om we gens gebrek aan medische hulp. Het voedsel is nagenoeg op. Iedereen, die zich op straat bevindt, is een vogel vrije: zowel regeringstroepen als guerrilla's schieten op alles wat be weegt. Toch zyn wanhopige inwoners het plunderen geslagen. Brandbommen I, Palestijnse zenders berichtten dat meeste doden zijn gevallen in de uchtelingenwijken, die nog steeds vaar zouden worden gebombardeerd, et Jordaanse leger zou ook brand- jmmen gooien. Het is een slechte rede voering, waarvan men niets onthoudt. NICOLE DE BILT Het weer in West- Europa wordt nog steeds be heerst door een hogedrukgebied, dat zich van IJsland en Skandi- navië tot boven onze omgeving uitstrekt. Het is gevuld met ta melijk koude lucht, waarin 's nachts de temperatuur flink kan dalen. Overdag lopen de temperaturen op tot voor de tijd van het jaar normale waarden. In de weertoestand komt maar weinig verandering. We blijven onder invloed van het hogedruk gebied, zodat de neerslagkansen maar heel klein zijn. In de ko mende nacht is in het binnenland plaatselijk weerf nachtvorst mo gelijk, ook kan zich hier en daar mist vormen, die in de ochtend weer verdwijnt. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: 4 tot 10: min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal: max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 pro cent. Barometerstand: heden 10 uur 76.6 cm (1021 millibar) stabiel. Water Hoog water: 24 september: Rot terdam le getij 11.52. 2e getij-.-; Scheveningen 10.01-22.45; Vlissin- gen 8.57-21.33; Willemstad 12.41- Zon en maan 24 september zon op 6.28: onder 18.35; maan op onder 16.42: 30 sept. N.M. Hulpacties van het internationale Rode Kruis en diverse landen komen slechts uiterst langzaam op gang. Dat komt doordat op de radio-verbindin gen na, Jordanië nog steeds potdicht zit. Vandaag zou het Rode Kruis pro beren twee vluchten naar het vlieg veld van Amman te maken. Hiervoor moesten zowel de regering als de Palestijnen toestemming geven. De laatste ontwikkelingen omtrent Jordanië zijn: Schikking Hoessein verklaarde vanmorgen dat een voorlopige schikking met de commandostryders mogelijk is mits deze zich uit steden en dorpen terug trekken en de wetten van het land j eerbiedigen. Het leek uiterst twijfelachtig of de Palestijnen, die hebben aangekon digd tot hun laatste druppel bloed te- blijven doorvechten, dit aanbod zul len accepteren. De Jordaanse vorst deed dit nieu we voorstel nadat een afvaardiging van de voor onbepaalde tijd ge schorste Arabische topconferentie met hem in Amman een gesprek had gevoerd. Amerika en Rusland hebben een Engels-Frans voorstel van de hand gewezen voor een gezamenlijke op roep tot vrede in Jordanië en terug trekking van alle vreemde troepen uit dat land. Ontkeiuiing De Verenigde Staten hebben van morgen ontkend dat troepen naar Turkije worden overgebracht om een militaire actie in Jordanië voor te bereiden. Nog steeds woeden in het geteis terde land zware gevechten. De re geringstroepen, ondersteund door de luchtmacht, hebben een tegenaanval ingezet die voor hen succesvol zou verlopen. De Syrische opmars lykt tenminste tot staan gebracht en Irbid zou gedeeltelijk zyn heroverd. (voor vervolg zie pag. 5) DEN HAAG Als de anti revolutionairen volgend jaar op nieuw in zee zouden gaan met de VVD, zou ongetwijfeld de kwestie-Veronica, in casu de pi- ratenwet aan de orde moeten worden gesteld. Dit zei mr. Bies heuvel, fractieleider van de ARP, gisteravond in het radiopro gramma Den Haag Vandaag. De WD heeft zich nu in de per soon van voorzitter mevrouw Van Someren-Downer scherp opgesteld tegen het voorstel van minister Bak ker (verkeer en waterstaat) en minis ter Klompé (CRM) om het Verdrag van Straatsburg alsnog te ratificeren. Dit zou betekenen dat de bevoor rading van radiozenders op zee van af het vasteland, strafbaar worden gesteld, zodat de piratenzender Ve ronica, maar ook Radio Nordsee en Radio Capitol gedoemd zijn te ver dwijnen. Mevrouw Van Someren meent, zo als we gisteren al in enkele edities meldden, dat met de verdwijning van Radio Veronica geen enkel nationaal belang is gediend. Zij acht de aan pak van grotere problemen van pri mair belang. „Het kabinet vlucht met de aanpak van de kwestie-Vero- nica voor veel belangrijker zaken", aldus de voorzitter van de liberalen. Mr. Biesheuvel verweerde zich te gen de reactie van mevrouw Van Someren. „Als ik zie toe minister Witteveen met een aantal impopu laire maatregelen komt, kan ik moei lijk van een vlucht spreken," aldus mr. Biesheuvel. Hij zei dat de kwes- tie-Radio-Veronica al geruime tijd op de agenda van het kabinet-De Jong prijkt. Aanleiding tot het voorstel van de beide ministers om het tien jaar oude probleem, waaraan vorige kabinetten steeds voorbij zijn gegaan, voor eens en voor altijd uit de wereld te hel pen, vormen de protesten van de En gelse PTT. Deze heeft namelijk ge klaagd over zenderstoringen als ge volg van de vrij sterke frekwentie van de piratenzenders. De scheepvaart zou vooral in het komende „stormseizoen" in gevaar komen, als de berichtgeving onderling vrijwel onmogelijk wordt gemaakt door de drie zendpiraten. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG „Een even wichtig stuk progressieve wet geving" „een verstikkings- wet". Dit waren de uiterste standpunten ingenomen door woordvoerders van respectieve lijk de KVP en de CPN, op de eerste dag van het Kamerdebat over Veriuga's ontwerp voor de hervorming van universitair be stuur. De minister moest een groot deel- van de middag en avond kritiek aan horen, maar hij zal wel een meerder heid voor zijn opzet krijgen. Dr. Van Dijk van de VVD sprak van een aan vaardbaar uitgangspunt voor de nodi ge herstructurering. Dr. Schuring van de CH verklaarde zich akkoord met de hoofdgedachten en prof. Diepen horst van de AR liet wel veel be zorgde geluiden horen, maar stelde zich niet tegen Veringa op. Een duidelijke bestrijding kwam van socialistische zijde. Mr. Masman zei dat Veringa de buit kan binnenha len. niaar hij moet er voor oppassen dat hij niet op Roolvink gaal lijken: hij moet niet een tweede artikel 8 binnenhalen. Een verwijzing naar de loonwet kwam eveneens voor in het betoog van mej. Kessel van de groep- Aerden. Zij noemde de wet-Veringa net zo'n onding als de loonwet-Rool- vink. Ongelukkig Een paar maal kwam ook het lijst trekkerschap van Veringa ter sprake. Mr. Masman vindt het bijzonder on gelukkig dat de minister lijstaanvoer der van de KVP is geworden. Zijn politiek prestige laat niet toe dat de wet verworpen wordt, of dat de so- Consultatie van verschillende Arabische staatshoofden in het Oroubapaleis in Kaïro. Van links naar rechts: met gezicht nanr de camerapresident Helou van Li banon, sjeik Sabah van Koeweiz, kolonel Khadafy van Libië, pre- ident Nasser van Egypte, presi dent Atassi van Syrië, generaal Noemeiri van de Soedan en pre mier Ladgham van Tunesië. Zie de quiz mei mooie prijzen bij de advertentie?. cialistische denkbeelden aanvaard worden. Mevrouw Van Veenendaal (groep- fïoedhart) zei dat Veringa de geschie denis en de verkiezingsstrijd wil in gaan als de man van de herziening van het universitair bestuur. Hij kan die wet niet missen maae het is een stuk broddelwerk. Er zal nieuwe onrust ontstaan met eindeloze discus sies. Mevrouw Veenendaal is van oor deel dat de hoogleraren te lang ge zwegen hebben, het adres uit Leiden is te laat gekomen. (voor vervolg zie pag. 9) ROME De Italiaanse politie heeft gisteren een Albanees vluchte- lingenechtpaar gearresteerd dat aan boord wilde gaan van een vliegtuig met bestemming New York. De „wapendetector", die sinds kort op de Romeinse luchthaven in ge bruik is signaleerde „verdachte meta len voorwerpen" bij de twee passa gier*. MÜNCHEN De drie Palestijnen die in Munchen gevangen zitten we gens een aanslag op een autobus met passagiers van een Israëlisch lijntoe- stel. hebben laten weten, dat zij niet willen worden uitgewisseld tegen gij zelaars in Jordanië. Zij willen de straf uitzitten. Woordvoerder van de drie, Hadidi, deed een beroep op het centrale comité van het Palestij s ver zet „alles in het werk te stellen om de in vrijheidsstelling van de on schuldige gijzelaars te bewerkstelli gen". Hij herinnerde eraan dat de or ganisatie waarvan zij deel uitmaak ten geen aanslagen meer in West- Duitslandzal doen. DEN HAAG De beperkingen die in verband met het vooronderzoek zijn opgelegd aan de 33 Zuid-Moluk- kers in het Scheveningse huis van bewaring zijn gisteren verzacht. Dit is gisteren door het ministerie van justitie meegedeeld, De Ambonezen, gearresteerd na de bezetting van de residentie van de Indonesische ambassadeur in Wasse naar, mogen nu abonnementen nemen op dagbladen en tijdschriften. De cel len worden aangesloten op radio-pro gramma's. Het merendeel van hen krijgt gelegenheid voor gemeenschap pelijke recreatie. De geestelijke verzorging wordt overgedragen aan predikanten van de Molukse Evangelische kerk en de Molukse protestantse kerk. Voorts mogen zij gesprekken voe ren met o.a. ir. J. A. Manusama en ds. Metiary. Binnen enkele weken mogen de Ambonezen ook familiebezoek ont vangen. LONDEN In Engeland is het eer ste geval van cholera geconstateerd sinds zestig jaar. Het slachtoffer is een 57 jaar oude man, die tien dagen geleden van vakantie uit Tunesië te rugkeerde. Het besmettingsgevaar is volgens het ministerie van volksge zondheid uiterst klein. (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG De Nederland se kiezer, die 28 april volgend jaar naar de stembus gaat, zal weten waar hij aan toe is. De KVP zal geruime tijd tevoren uitspreken of ze voor de ko mende regeringsperiode met de WD in zee zal gaan of met een andere partij. Er zijn verschillende mogelijkhe den, zei KVP-voorzitter mr. A. P. J. M. M. van der Stee gisteravond in Arnhem over het debat over de poli tieke situatie met PvdA-voorzitter dr. A. Vondeling. We kunnen kiezen voor de PvdA. Maar er is ook nog een D'66 en ook kunnen we in de oppositie gaan, zei de KVP-voorzitter. Hij liet evenwel in dit debat duide lijk merken dat zijn partij een ope ning heeft willen maken. In 1967, zei mr. Van der Stee nog ter verduidelijking, zijn we de coali tie met de VVD aangegaan. We ma ken de rit met deze partij af, aijders komt er een kabinetscrisis. Maar in 1971 is de situatie volkomen open. Alleen is het in strijd met de parle mentaire democratie wanneer de par tijen elkaar van samenwerking uit sluiten. Voorwaarden Niet, dat met deze verklaring de verzoening tussen de KVP en de PvdA reeds een feit is. De voorzitter van de KVP liet er geen misverstand over bestaan dat de PvdA de KV P heeft uitgesloten en dat de verant woordelijkheid voor de gevolgen bij de PvdA ligt. Mr. Van der Stee zei: „Wil de partij van de resolutie af, dan zal zij de eerste stap moeten zet ten. Zou zij ertoe besluiten de reso lutie in te trekken, dan komt de si tuatie volkomen open. De ARP, CHU en KVP hopen 12 december een beslissing te nemen over hun gemeenschappelijk urgen tieprogram. („We werken aan een heihard program"). Van de andere partijen verlangen we een uitspraak over dit program. Als voorwaarde voor een samen gaan met de PvdA noemde de KVP- voorzitter ook nog het politieke kli maat. dat enige tijd voor de verkie zing zal- heersen. Verder zal samenwerking met de PvdA moeilijk zijn als andersdenken den wat de democratie betreft, het beleid in de partij gaan bepalen. De christelijke partijen beloofde de KVP-voorzitter, zullen een duidelijke uitnpraak doen. Maar dit moet gebeu ren op basis van wederkerigheid. De KVP wil graag regeringsverantwoor delijkheid dragen, maar niet tot iede re prijs. Correct j VAN DE ZIJDE van de oppositiepar- j tijen is de afgelopen jaren veel kri tiek geleverd op de doorvoering van 1 de belaslingcorrectie. Het gaat hier- j bij om een aanpassing van de be lastingen by de forse waardedaling van het geld. Een dergelijke belas- j tingaanpassing is een billyke zaak, omdat anders de belastingdruk elk jaar automatisch verzwaard wordt. I De oppositie sprak in de Kamer over belastingverlaging in plaats van be- lastingaanpassing. daarby suggere- rend dat de regering in deze tyd. met zijn sterk toenemende behoefte aan collectieve voorzieningen, een totaal verkeerd beeld had van de behoefte aan overheidsmiddelen. Wij hadden verwacht, dat in de kri tiek op de Miljoenennota ook weer duidelijke bezwaren van de opposi tie zouden doorklinken over het voornemen van dc regering om de plannen tot belastingcorrectie ver der door te voeren. Tot nog toe is hiervan geen sprake geweest. Zelfs is maar weinig het geluid ge hoord, dat de aangekondigde belas tingverhogingen beperkter van aard hadden kunnen zijn. wanneer de regering de belastingcorrectie ach terwege had gelaten. Waarschijnlijk heeft men de belas tingtabellen thans wat nauwkeuri ger bestudeerd om zo tot een juiste conclusie te komen, dat de belas tingmaatregelen van de regering juist sociaal verantwoord zyn. De belastingcorrectie komt namelijk vooral de lagere inkomensgroepen tegemoet. Het laten wegvallen van de belastingcorrectie tegen een deel van de belastingverhoging zou in het nadeel van de lagere inkomensgroe pen zyn geweest. Bij de vele kritiek die gehoord wordt is het billijk ook dit feit niet onvermeld te laten. Opening HET DEBAT tussen de partijvoor zitters van de PvdA en de KVP gisteravond in Arnhem gehouden heeft duidelijk gemaakt, dat de politieke verhoudingen in Neder land niet zo verstard zijn als lange tijd werd gevreesd. De voorzitter van de KVP beloofde vóór de verkiezingen uit te sprekeh, of voor dc regeringsperiode 1971- 1975 al of niet met de VVD zal worden samengewerkt. Dc Neder landse kiezer kan dus van tevoren weten op welke regeringscombina tie hij zal stemmen. Dat betekent een belangrijk stuk duidelijkheid, dat de politieke interesse zal be vorderen. De KVP-voorzitter heeft tijdens het debat zijn belofte meer dan eens herhaald. Hij oogstte een dankbaar applaus van tal van aanwezige PvdA-ers. Dat het hier niet zo maar om een politieke kreet ging. bewees later ook de uitlating van- mr. Van der Stee (nadat dc heer Vondeling hier om nadrukkelijk had gevraagd), dat het program-Steenkamp dichter ligt bij het program van de PvdA dan bij dat van de VVD. Het debat tussen de twee partijvoor zitters maakte overigens ook duide lijk, dat de reserve tegenover el kaar nog groot is en men beslist niet van plan is snel in eikaars armen te vallen. Maar de mogelijkheid van de verzoe ning tussen de grote twee is een belangrijk politiek gegeven gewor den. De opening is gemaakt. DEN BOSCH De directie van P. de Gruyter en Zn. voert onderhandelingen met de Steen kolen-Handelsvereniging voor overname van het bedrijf, dat in EINDHOVEN - Twee jonge Chine- zen hebben gisteravond in Eindhoven een roofoverval gepleegd op het Chi nese restaurant Tong Ah. De vrouw van de eigenaar werd onder bedreiging van messen aan een stoel vastgebonden. Met een schroe vendraaier forceerden zijn daarna een bureau en haalden een geldkist, waarin een bedrag van 47.000 lag, eruit. Met deze buit gingen zij ervan door. De vrouw heeft zich later van de stoel kunnen loswrikken. Zij waar- schuwde de politie, die vermoedde dat beide Chinezen per trein Eindho ven hadden verlaten. In Den Bosch kom men één Chinees arresteren. Hij wordt vandaag met het slachtoffer geconfronteerd. ons land 380 filialen telt met een totale personeelsbezetting van zo'n 73.00 man. De sterk terug lopende bedrijfsresultaten zijn oorzaak van de onderhandelin gen tot verkoop. Vorig jaar werd een verlies geleden van ruim acht miljoen gulden, terwijl het dividend werd gepasseerd, hoewel de 116 winkels van De Gruyter in Duitsland wel een gunstig resultaat boekten. De directie volstaat met de volgende mededeling: „De directie van P. de GGruyter en Zn. voert namens de houders van de gewone aandelen De Gruyter be sprekingen met een potentiële gega digde. Hoewel de besprekingen nog niet tot een definitief resultaat heb ben geleid, ziet het er thans naar uit dat overeenstemming zal worden be reikt." KOPENHAGEN Een 22-jarige Noorse student is gisteren in een Ko- penhaags ziekenhuis aan pokken overleden. In augustus liep hij deze ziekte op in Afghanistan, hoewel hü ertegen was Ingeënt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1