DREIGENDE STAKING BIJ STROKARTONFABRIEKEN ONGERUSTHEID OVER INVAL VAN AMERIKA i Commentaar Directeur Centrale Volksbank wil in toekomst spaarwinkels Volleybalteam ook op winst tegen N.-Korea Guldengolf rolt door Winst en remise voor schaakteam Mej. Oskam gedood bij autobotsing Vakbonden en Fré Meis steunen actie niet Hockeyteam nu tegen Polen Ook Unilever Vriendschap VS en Israël onaangetast 7 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1970 b C' HASKOVO (Bulgarije) Het Ne derlandse volleybalteam heeft ook de tweede wedstrijd in groep C van het wereldkampioenschap dat in Bulga rije wordt gehouden gewonnen. Noord-Korea werd met 3-1 verslagen. f De setstanden waren: 15-11, 15-12, 6-15,15-5. De strijd was spannend tot het be gin van de vierde set. Vooral in het begin had het Nederlandse team het moeilijk tegen de Koreanen, maar nadat de Nederlandse ploeg in de eerste set een achterstand had weg gewerkt en op gelijke hoogte was ge komen (9-9) werd het initiatief niet meer uit handen gegeven. Ook in de tweede set bleef het verschil betrek kelijk klein (15-12). In de derde set leek het keerpunt te komen. De Koreaanse ploeg draal - de uitstekend en Nederland viel enigszins terug: 6-15. De terugval bleek slechts tijdelijk. De vierde set werd, door een Nederlandse bliksem- start. de laatste. In snel tempo scoor de Nederland veertien punten waar tegenover Noord-Korea er slechts vier kon stellen. Nadat de scorings drift van de Nederlanders even was ingedamd, bleef de marge toch ge handhaafd: 15-5. Uitslagen: Groep A: Zuidslavië - Italië 3-2; Bulgarije - België 3-0; Israël -Iran 3-0. Groep B: Polen - M Brazilië 3-1; VS - Finland 3-2; Tsj. l Slowakije -Hongarije 3-1. Groep C: Japan -Roemenië 3-0; Frankrijk - Machteloos JORDANIË moet machteloos toezien hoe van Syrië uit met zware wa pens hulp wordt verleend aan de I Palestijnse commando's, die zich niet konden handhaven tegen de regeringstroepen en zich terugtrok ken in de richting van de Syrische grens. Op steun van andere Arabische lan den kan Jordanië niet rekenen, omdat deze zich niet de weelde I kunnen veroorloven, het uitscha kelen van de Palestijnse comman do's als politieke factor in Jordanië (maar ook in Libanon) te helpen I verwezenlijken. Koning Hoessein heeft nu een be roep gedaan op de 'grote vier', doch evenals Israël heeft hij daar weinig van te verwachten. Alleen de Ame rikanen zijn bereid hem te helpen. Ook kan hij desgevraagd rekenen op steun van Israël, de zogenaamde vijand van Jordanië. De koning zou een afzonderlijke vrede met Israël kunnen sluiten, die uitzicht zou bieden op een definitieve regeling van het Pale stijnse probleem en het de com mando's onmogelijk zou maken, hun terroristische activiteiten voort te zetten. Dit zou een ongewoon begin zijn van een vredesregeling in het gehele Nabije Oosten, maar ergens nioet de eerste stap worden gedaan, en voor Jordanië lijkt de tijd aange broken om de 'Arabische eenheid' te laten voor wat zij is en een eigen weg te gaan. Van president Nasser valt niets te verwachten. Hij is de gevangene van de onverzoenlijke krachten, die hij zelf jarenlang heeft opgeroepen, en van de Russen, van wie hij zijn land afhankelijk heeft gemaakt. Ook zij zijn gebaat bij voortduring van het conflict. Zo is het plaatsen van raketten in de Suezkanaalzone, nadat een be stand met Israël was overeenge komen, met volledige Russische medewerking gebeurd. Hiermee werd het bange vermoeden beves tigd, dat Nasser slechts op militair voordeel en niet op besprekingen mikte. Israël stemde in met een bestand en daarop volgden onderhandelingen, omdat Amerika het gegarandeerd had dat schending van het bestand niet zou worden geduld. Toen het erop aankwam, bleef het echter bij een Amerikaans protest in Kaïro en Moskou. Te betreuren valt, dat geen vredes besprekingen op gang komen. De oorzaak moet men niet bij Israël ïoeken. Venezuela 3-1; Nederland -Noord- Korea 3-1. Groep D: Rusland - Mongolië 3-0; Oost-Duitsland -Gui nea 3-0. SIEGEN Het Nederlandse schaakteam heeft in het Westduitse Siegen in de B-groep van de strijd om het wereldkampioenschap gewon nen van Australië en remise gespeeld tegen Polen. Tegen Australië was de winstpartij van Ree tegen Hamilton beslissend. Alle vier de partijen tegen Polen bleven onbeslist. Het Nederlandse team behield zijn kansen op de eerste plaats in de B-groep, de dertiende in het totale klassement. Hongarije leidt in groep A met een half punt voor Rusland. GOUDA Mejuffrouw mr. W. A. Oskam (51), inspectrice van de kin- der- en zedenpolitie te Gouda, is bij een verkeersongeluk in het Duitse Kochem om het leven gekomen, oor zaak van de botsing was een voor- rangsfoutop een kruising. Mejuffrouw Oskam was in gezel schap van mevrouw De Weger-van Maaren uit de Juliana van Stolberg laan, bij wie ze inwoonde, voor een vakantietochtje naar het Moezelge bied vertrokken. Bij de botsing liep mevrouw De Weger enkele gekneusde ribben op. Mr. Oskam had haar werkzaamhe den bij de Goudse politie, na een ern stige ziekte, sinds kort voor halve da gen hervat. Zij stond bekend als een rustige en sympathieke college, die uitstekend leiding gaf en een prettige sfeer op haar afdeling schiep. De begrafenis is donderdag op de nieuwe algemene begraafplaats Bos- drift te Hilversum. Voordien wordt in de aula van de begraafplaats om half twee een rouwdienst gehouden. Van onze correspondent GRONINGEN Na tijdelijke stakingen, die gisteren in twee strokartonindustrieën zijn ge houden, kunnen morgen op nieuw stakingen uitbreken en BRUSSEL De reeds in de kwartfinales geplaatste hockeyploeg heeft in het tornooi om de Europese beker te Brussel maandag de slot wedstrijd voor groep B gespeeld met Denemarken als tegenstander. Het werd een schamele vertoning, waarin onze landgenoten, bij wie de gebles seerde Van Staveren en Kick Thole ontbraken, evenals Frans Christis en Maarten Sikking, door gebrek aan concentratie en tempo er niet in kon den slagen de stickvaste, hechte Deense defensie te doorbreken. Met een gejuich begroetten de De nen het eindsignaal. Zij waren volle dig in hun opzet geslaagd door met veel mankracht in de defensie Neder land af testoppen. Polen zal de tegenstander zijn van Nederland in de kwartfinale. De be slissing hierover viel maandagmiddag in de wedstrijd West-Duitsland - Italië, die de Duitsers met 6-0 won nen. Zij stelden daarmee hun eerste plaatsin groepA veilig. Om vijf uur werd ook de tweede plaats van Polen definitief, toen aan voerder Stefan Otulakowski uit een strafcorner zijn ploeg tegen Wales op 1-0 bracht. In de Amsterdamse Kalverstraat wordt vrijdag het Panopticum, dochteronderneming van de we- reldbefaamde wassenbeeldenten toonstelling van madame Tus- saud in Londen, geopend. Op de foto wordt de laatste hand ge legd aan een kop van Johan de Witt. Op de achtergrond minis ter Luns. Keiharde strijd om spaarcenten gewone man UTRECHT De spaarbanken zullen nog veel verder moeten gaan in hun samenwerking als ze hun voortbestaan op een eer volle tweede plaats willen veilig stellen. Dit zegt drs. H. L. P. E. Biesaart, directeur van de Cen trale Volksbank (een instelling van het NKV), in een commen taar op de aangekondigde op richting van een bank der bondsspaarbanken. Volgens drs. Biesaart is de organi satiestructuur van de spaarbanken verouderd. Het bestaan van kleine, autonome banken, betekent dat men niet de voordelen kan plukken van een centraal en modern management en van het werken op grote schaal. De heer Biesaart meent, dat de bondspaarbanken één bedrijfsecono mische huishouding moeten vormen met een centrale administratie, een centraal geleide vestigingspolitiek, een centraal personeelsbeleid etc. Keiharde strijd Er is een keiharde strijd aan de gang om de spaarcenten van de ge wone man. En die strijd is de laatste jaren zo fel geworden omdat veel be drijven de salarissen via de bank uit betalen. De houders van salarisreke ningen houden gemiddeld een tegoed van ƒ1000 aan. Dat wil zeggen, dat 100.000 salarisrekeningen 100 mil joen aan „kredietgrondstof" opleve ren. In bankkringen verwacht men, dat er de komende drie tot vier jaar nog zo'n 2,5 miljoen salarisrekeningen te verdelen zijn. „Er moet dus nog ge knokt worden om rond ƒ2,5 miljard binnen te halen". Uit de cijfers van medio 1970 blijkt, dat de landbouwkredietinstellingen spaartegoeden beheren tot een bedrag van 13,8 miljard. De bondspaarban ken volgen met ƒ8,3 miljard, daarna komen de rijkspostspaarbank met 5.7 miljard en de handelsbanken met ƒ4,9 miljard. In de toekomstige ontwikkelingen kan naar het oordeel van drs. Bie saart een belangrijke rol zijn wegge legd voor de vakbondsspaarbanken, vooral omdat uitbreiding van de spaarrekeningen te vinden zal zijn bij mensen met de lagere inkomens. S paarwinkels Hij zou in de eerste plaats een zeer nauwe samenwerking tussen de drie vakbondsspaarbanken willen bevor deren, waarbij dan ook andere vak bondsinstellingen zouden moeten worden betrokken. Hij denkt aan de stichting van service-instituten waar men terecht kan voor sparen juri disch advies, verzekeringen, deelne ming in een beleggingsfonds, zien- kenfonds, recreatie, consumenten voorlichting en vakbondsspreekuren. De meeste van deze activiteiten vinden nu zeer verspreid plaats en de heer Biesaart zou ze willen concen treren in een „winkel". Daarmee zou de presentatie van de vakbeweging aantrekkelijker en moderner worden. Voor de spaarbanken zit er volgens hem het grote voordeel aan vast. dat deze vestigingen een aantrekkelijk alternatief vormen voor de „geldwin- kels" die de grote banken op het ogenblik in snel tempo neerzetten. Ideaal zou zijn, als aan deze concen tratie van vakbondsservice de samen werking met alle bondsspaarbanken zou worden gekoppeld. wellicht ook overslaan naar an dere fabrieken als er niet tege moet wordt gekomen aan een ultimatum van de werknemers. Dezen hebben geëist dat morgen het besluit moet afkomen dat de f 400 in eens zal worden uitbetaald in plaats van de helft in dit en de helft in volgend jaar. De stakingen in de Union en de Brittannia te Oude Pe- kela waren gistermorgen spontaan uitgebroken zonder dat iemand de leiding schijnt te hebben gehad. De vakbonden moeten niets van de actie hebben en ook het actie- comit4 van Fré Meis staat erbuiten. De heer W. Liefaard, voorzitter van de Algemene Bedrijfsgroepen Centra- Ie, heeft gisteren nadrukkelijk gesteld dat de vakbonden niet meer zullen af wijken van het f 400-akkoord, zoals dat nu met de strokartonindustrie is afgesloten. Niet alleen zal de vakbeweging geen steun verlenen aan eventuele akties van de arbeiders, maar ook zal men het niet accepteren wanneer de stro kartonfabrikanten eigener beweging zouden besluiten tot uitkering van de volledige f 400 in dit jaar. Niet langer De vakbeweging staat op het stand punt dat een gesprek met de direc ties niet langer mogelijk is wanneer men tenslotte toch na de tot nu toe voortdurend aangevoerde argumente ring dat er gewoon geen geld is, zal laten blijken dat het wel kan. De strokartonfabrikanten hebben gesteld dat er onvoldoende liquide middelen zijn voor de uitbetaling in eens en de vakbonden houden het (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Opnieuw is giste ren in een reeks bedrijfstakken en ondernemingen overeenstemming be reikt over de extra loonuitkering van f 400. Het belangrijkste bedrijf was daarbij het Unilever-concern, dat met Philips, AKZO en Shell de uitkering aanvankelijk beperkt wilde houden tot f 200. Na Philips en AKZO heeft nu ook de directie Nederland van Unilever besloten tot uitkering van het volle bedrag aan de werknemers van 21 jaar en ouder, namelijk (evenals bij AKZO) f 200 omstreeks 1 oktober, ge volgd door een maandelijkse toeslag van f 33 gedurende een half jaar. Jongere werknemers ontvangen wel de f 200 ineens, maar krijgen naar gelang de leeftijd een lagere toeslag. Bij Unilever Nederland werken 15.000 werknemers. Het werk bij Le ver's Zeepmaatschappij te Vlaardin- gen, waar vrij langdurig werd ge staakt, is hervat. Overeenstemming werd o.m. bereikt in de groente- en fruitverwerkende industrie, de mosterd- en azijnindu- strie, de behangselpapierindustrie, het bakkerijgrondstoffenbedrijf, de ban denfabriek Vredestein (6000 werkne mers), Van Gelder Papierfabriek (6000 werknemers), de timmerfabrieken (9000) en diverse grafische bedrijven. De werknemersorganisatie voor het horecabedrijf (50.000 werknemers) hebben de werkgevers opnieuw om een gesprek gevraagd. Eerder werd een verzoek afgewezen. De bonden hebben hun leden geadviseerd per onderneming om de extra uitkering te vragen. Bij het overleg tussen de vakbon den en de directie van de Neder landse Spoorwegen is gisteren afge sproken, te wachten op de resulta ten van het centraal georganiseerd overleg voor het overheidspersoneel. De loonontwikkeling bij NS wordt afgeleid van de salarisverbeteringen voor de ambtenaren. De verwachting werd uitgesproken dat in oktober een voorschot op de defintieve extra uitkering kan worden verleend. Her overleg met de directie van Shell Nederland wordt morgen her vat. Premier Meir: TEL AVIV Ondanks menings verschillen is de vriendschap tussen de VS en Israël onaangetast gebleven. Dit zei gisteren premier Golda Meir in Tel Aviv na haar terugkeer uit de VS waar ze besprekingen heeft ge voerd met president Nixon en minis ter van buitenlandse zaken Rogers. Deze vriendschap zal volgens de Israëlische premier in concrete vor men gestalte krijgen. Zij had met Nixon en Rogers „openhartig" gesproken en niet ge tracht de meningsverschillen te ver doezelen. Zo had zij Nixon duidelijk te verstaan gegeven dat Israël niet meer zal deelnemen aan het vredes overleg onder auspiciën van VN-be- middelaar Gunnar Jarring zolang de raketten die door Egypte tijdens het bestand naar de bestandszone zijn gebracht niet teruggehaald zijn. erop dat dit een waarheid is waaraan niet getornd kan worden. Men ziet dan ook geen reden om alsnog de vakbondsleden te raadple gen. In Oude Pekela wordt de vak beweging echter verweten dat men de leden weer voor een voldongen feit heeft gesteld, waar overleg met de achterban nodig was geweest. Te meer omdat op een vergadering met de kaderleden van de algemene be drijfsgroepencentrale die zaterdag in Hoogezand is gehouden, gebleken is dat de ABC-kaderleden weinig geluk kig zijn met de spreiding van de 400. Geweten Volgens de heer Liefaard hebben de leden in principe recht op een ver gadering wanneer daartoe behoefte blijkt te bestaan, maar dat mag niet inhouden dat men dingen vraagt die gewoon niet kunnen of die het gewe ten geweld aandoen. Hij ziet dan ook geen reden tegemoet te komen aan een eventuele wens van de leden om over de 400 te praten. Voor de vak bonden is de 400 „een afgedane zaak". De vakbonden wijzen ook op ak koorden die eveneens in wezen een compromis zijn, zoals bij Philips en de AKZO. Men begrijpt niet dat de strokartonwerkers er zo zwaar aan tillen dat ze de helft van het geld volgend jaar pas krijgen. Men krijgt uiteindelijk het volledige bedrag en ook zal de 400 voor de volle hon derd procent in de cao voor 1971 worden verwerkt. Vorig jaar heeft de heer Liefaard zich wel laten verleiden om toch te gaan onderhandelen naar aanleiding van de acties van Fre Meis. De vak bondsleider ziet dit achteraf echter als een grote fout en zegt dat een herha ling zich dit jaar niet voor zal doen. Over het ontstaan van de actie be staan verschillende lezingen. Aan de ene kant wordt gezegd dat „die jon gens" van de Communistische Partij Nederland de aanstokers zijn, maar dat de CPN zichzelf op de achtergrond wil houden. Een tweede lezing is dat de staking met name is ontstaan op aanstichting van dezelfde plaatselijke kamerleden van de ABC, die zich zaterdag niet tevreden toonden met het akkoord. Zeker is in ieder geval dat het zowel niet als wel vakbondsleden tellende actiecomité van Fré Meis al evenmin tot de staking heeft aangespoord als de vakbonden. De heer G. Schweertman, lid van het actiecomité en tevens vakbonds man, heeft zelfs nog gepoogd de men sen aan het werk te houden. Toen dit mislukte was hij er wat mee aan en probeerde hij Fré Meis te bellen. Dit mislukte omdat Meis in de trein naar Amsterdam zat. Het actiecomité heeft zich officieel steeds op het standpunt gesteld dat de 400 een vakbonds zaak is, waarvan men zich zoveel mo gelijk afzijdig wilde houden. De Egyptische president Nasser in gesprek met zijn Syrische collega Atassi na diens aankomst in Kaïro. Overigens zal Atassi de spoedzitting van Arabische staatshoofden niet bijwonen. (Vervolg van pag. 1) Arabische en Westerse waarnemers in Libanon verke ren in onzekerheid over de Amerikaanse maatregelen in zake de crisis in Jordanië. De VS besloten gisfteren nog meer schepen en vliegtuigen naar het oostelijk deel van de Middellandse Zee te dirigeren (o.a. een vliegdekschip) en luchtmacht- en infanterie-onder- delen op thuisbases en in Duits land paraat te maken „voor een mogelijke evacueringsactie van Amerikaanse burgers in Jorda nië". Als het werkelijk gaat om de eva cuatie van misschien 600 Amerikanen, waarom dan zo'n buiten alle verhou dingen staande machtsconcentratie? Deze vraag houdt de gemoederen in Libanon danig bezig, zo bericht onze speciale verslaggever Link van Brug gen uit Beiroet. Met toestemming van de Jordaanse regering en die heeft men al bij voorbaat zouden op z'n hoogst vijf verkeersvliegtuigen nodig zijn om de operatie te volbrengen. Hopelozer Is het dan zo. vraagt men zich af, dat koning Hoessein zich in een veel hopelozer positie bevindt dan de be richtgeving doet vermoeden? Of is Washington van plan eventueel met hulp van Israëlische strijdkrachten de 54 gegijzelde vliegtuigpassagiers te bevrijden, over wie een groeiende on gerustheid bestaat? Hebben het Witte Huis en' het Kremlin misschien overeenstemming bereikt over de te nemen maatregelen ter stabilisatie van de verstoorde machtsverhoudingen in het Nabije Oosten? Of dreigen de VS slechts met interventie, om Syrië te bewegen, zijn tanks en troepen uit Jordanië terug te trekken? Een eventuele Amerikaanse inval wordt in Beiroet met angst en beven tegemoet gezien. Maar dat de zaak op springen staat, daarover was iedereen het eens, aldus Link van Bruggen. Enkele dagen Functionarissen in Washington dachten aanvankelijk, dat het leger van Hoessein in enkele dagen de Pa lestijnse guerrilla's die slechts lich tere wapens hebben, onder de duim zou kunnen krijgen. Maar door de interventie van Syrië, dat een veel sterker leger onder de wapens heeft, is deze krachtsverhouding gewijzigd. Hoewel het Jordaanse leger beter is geoefend, kunnen de Arabische troe pen alleen al door hun numerieke meerderheid de strijdkrachten van Hoessein overweldigen. Vandaar misschien de voorzorgs maatregelen van Amerika. Washing ton, en ook Israël, hebben voortdu rend laten weten niet toe te zullen staan dat de gematigde Jordaanse vorst van zijn troon zal worden ge stoten. Door de Syrische inval hebben de Jordaniërs, die de Palestijnen al in een hoek begonnen te drukken, be langrijk terrein moeten prijsgeven in het noorden van het land. Daar met name in het gebied rond de stad Irbid heersen nu de Syrische en Palestijnse strijdkrachten. In Amman hebben de regeringstroepen het heft wel in stevige handen. Weigering Na sterke aandrang van president Nasser had koning Hoessein gisteren voor Amman een staakt-het-vuren af gekondigd. Maar de Palestijnen. die nog enkele verzetshaarden hebben, weigerden hieraan gehoor te geven. Intussen begint dc hulpverlening aan de slachtoffers van de strijd langzaam op gang te komen. Het aan tal doden wordt nu reeds geschat op zo'n tienduizend terwijl het aantal gewonden in de tienduizenden loopt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7