r lijfwachten Indonesische imbassadeur duiken onder Loena met maanmonsters terug Collectief leiderschap in Z.-Slavië Voorstel tot ontmanteling van twee kernreactoren McNamara valt Amerika aan Nieuwe kapingen van vliegtuigen op komst? #*DRAKA Na pressie van Zuidmolukkers ezinnen gaan ons land verlaten 1G 'jfe hielden nationcditeit cingstvcdlig geheim Vaststelling rente bij RPS vereenvoudigd Schilderij bleek minder waard FIDEL~CASTRO NAAR NEW YORK Petten en Athene in Eindhoven Te weinig hulp aan arme landen Mars van 1500 Zuid-Molukkers naar Scheveningen Vel P rij sbeschikking stuwadoors- werkz a a mheden DINSDAG 12 SEPTEMBER 1970 Twee gezinnen, die de Indonesische natio naliteit hebben woonden jarenlang middenin de Ambonese woonwijk in Krimpen aan den IJssel. Zij verblijven sinds de bezetting in Wassenaar in de Indonesische ambassade in afwachting van hun vertrek naar Indonesië. m KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Twee Ambonese lijfwachten an de Indonesische ambassadeur in ons land, Taswin, wachten iet hun gezinnen op het moment dat zij naar Indonesië kunnen el «rugkeren. Thans verblijven zij in de Indonesische ambassade in len Haag, waar zij na de bezetting van de ambassadeurswoning in /assenaar op 31 augustus ijlings naar toe werden gebracht. T De twee gezinnen, S Sabandar en Lilipaly, woonden tot voor kort in de Fazantstraat in Krimpen aan :n IJssel, middenin de Ambonese ijk. Pas na de actie van de Zuid- ïe olukkers in Wassenaar is bekend 'ijfworden dat zij de Indonesische na- inaliteit hadden aangenomen. Zij idden dit voor de buitenwereld ak igstvallig geheim gehouden. ;d Op de ochtend van 31 augustus wa ll ook Sabandar en Lilipaly in de [la van de Indonesische ambassa- ur aanwezig. Zij werden met de an- ire leden van het personeel en de 3d duw en de twee kinderen van de nbassadeur, door de Zuidmolukkers igijzeld en pas tegen het einde van Jly dag vrijgelaten. De rijkspolitie hield op verzoek Whn de Indonesische ambassade bü de iei ncuatie van de gezinnen een oogje er. i het zeil. Zij voelden hun leven en lederen ernstig bedreigd. Kinderen Een porbleem was evenwel dat 1;nkele kinderen van een van de ge- o; innen niet mee naar Den Haag wil- en gaan. Zij bleven in Krimpen aan en IJssel achter. Omdat de Indone- ische wet personen al op zestienjari- leeftijd meerderjarig verklaart, ;onden zij niet worden gedwongen 'Tiethun ouders mee te gaan. Hun verblijf in Krimpen leidde vorige week al bijna tot moeilijkhe- V. den toen een van de kinderen een loleestje gaf, waarop Nederlandse jon geren aanwezig waren. A Deïuidmolukse wijkraad van Krim- k pen jan den IJssel belde in de loop DEN HAAG Bij de Tweede Ka- er is een wetsontwerp ingediend aarin wordt voorgesteld een vereen- audigde procedure in te voeren voor vaststelling van de rente die de Jjkspostspaarbank vergoedt. Deze o ireenvoudiging houdt in dat de ren- u e, de wijze van berekening van het intebedrag en de beëindiging van de mtevergoeding voortaan door de mi- ister van financiën, na overleg met ijn ambtgenoot van verkeer en wa- rstaat zullen worden vastgesteld, ^oigcr.s de geldende wettelijke rege- 'l ng is daarvoor een algemene maat- egel van bestuur Vereist. De vereenvoudigde procedure is odig omdat de Rijkspostspaarbank ?rtich even shel als andere spaarinstel- V ngen moet kunnen aanpassen aan schommelingen van de rente. Het voorstel houdt verder in dat ït vaststellen van een maximum «fentegevend tegoed niet langer ver licht is. Indien daarbij aanleiding estaat zal de vaststelling daarvan h veneens bij ministeriële beschikking Ie eschieden. io^eS fbuts 1920 W 1970 Iedere bezoeker of bezoekster, die in 1970 50 jaar wordt, krijgt een leuke verrassing! H0UTRUST DEN HAAG J van die avond de politie op met het verzoek het huis te ontruimen. Als de politie hieraan niet zou voldoen, dan zou de groep Zuidmolukkers zelf de ontruiming ter hand nemen. Met moeite heeft de politie een actie kunnen voorkomen. Intussen zijn ook deze Ambonese kinderen naar Den Haag gegaan, waar zij met hun ouders op vertrek naar Indonesië wachten. Dat de twee gezinnen de Indone sische nationaliteit hadden aange nomen wordt in de Ambonese wijk als landverraad beschouwd temeer daar zij jarenlang in deze wijk heb ben gewoond als Zuidmolukkers. Men houdt er zelfs rekening mee dat deze gezinnen hebben gespioneerd, tegen betaling uiteraard. Er heerst verder een gespannen sfeer in het woonoord van Zuidmo lukkers in Capelle aan den IJssel, waar de meeste bezetters van de am bassadeursresidentie woonachtig zijn. Moeilijkheden worden verwacht als de straffen voor de 33 bezetters te hoog uitvallen. Onder de Zuidmo lukkers leeft de verwachting dat de straf wel mee zal vallen als maar bekend is wie de schoten op de over leden agent Moolenaar op die be wuste morgen in Wassenaar heeft gelost. VALKENBURG Op een kunst veiling in Valkenburg is maandag middag een schilderij geveild, dat toegeschreven wordt aan de 15e- eeuwse schilder Andreo del Sarto. Het was eigendom van de familie Wijsbekuit Valkenburg. In 1963 had de heer Wijsbek een bod op het schilderij gekregen van ƒ110.000. Hij nam het toen terug om dat het werk, dat door kunstexperts was toegeschreven aan Del Sarto, zijns inziens meer waard was. Gisteren werd het schilderij ingezet voor ƒ500. De koper werd tenslotte de kunsthandel Lommei te Maas tricht met het hoogste bod van 4000. ZAGREB President Tito van Zuid-Slavië heeft gisteren in een toe spraak in Zagreb bekendgemaakt dat er binnenkort in Zuid-Slavië een „collectief presidentschap" zal komen. In dit nieuwe orgaan zullen de zes Zuidslavische republieken op voet van gelijkheid vertegenwoordigd zijn. Het zal een deel van de taken van de regering overnemen die zelf de be sluiten van de collectieve leiding zal uitvoeren. In feite gaat het om een collectief leiderschap dat overeenkomt met dat van de Zuidslavische communistische partij. Sinds maart 1968 staat er aan het hoofd van de Zuidslavische partij een uitvoerend orgaan waarin onder leiding van president Tito twee ver tegenwoordigers van elke federale re publiek zitting hebben en één van elk van de twee autonome gebieden. Waarnemers menen dat Tito met deze hervorming tegemoet wil komen aan de speciale eisen van de repu blieken en tevens aan 't nieuwe presidentiële systeem een gezag wil geven dat de huidige federale rege ring niet bezit. President Tito die 78 jaar is, zei in zijn rede dat het collectieve presi dentschap zijn opvolging zonder schokken kan doen verlopen. NEW YORK De Cubaanse pre mier Fidel Castro zal volgende maand twee dagen in New York doorbren gen. Castro zal de viering van het 25-jarig bestaan van de VN bijwonen. Er zullen speciale veiligheidsmaat regelen worden genomen, zo is in New York meegedeeld. Gisteren is in Utrecht de twaalfde vakbeurs Het Kind geopend. De 150 deelnemers zullen er tot 24 september exposeren. Kinderen blijijken ook sterk geïnteresseerd, maar het gaat tenslotte toch allemaal om hen.... Een van de twee huizen aan de Fazantstraat in Krimpen aan den IJssel waarin de lijfwachten van de Indonesische ambassadeur gewoond hebben. DEN HAAG De weten schappelijke raad voor de kern energie heeft minister Veringa (onderwijs en wetenschappen) in een rapport geadviseerd op korte termijn de kernreactoren in Petten en op de TH te Eind hoven de Athene stil te leg gen. Wanneer niet op zeer korte termijn een onderzoekprogram ma van voldoende omvang kan worden opgesteld, dient met na me de Athene al op 1 januari 1971 te worden ontmanteld. Dit schrijft het Chemisch Weekblad naar aanleiding van genoemd rapport dat al op 23 juli aan de minister is aangeboden. Volgens het rapport wordt de lage flux reactor in Petten slechts inciden teel gebruikt en kan daarom niet meer worden beschouwd als een es sentieel instrument. Het gebruik er van vindt primair plaats in het kader van de werkzaamheden van het Reactor Centrum Nederland. Het ont- KOPENHAGEN De presi dent van de Wereldbank, Robert McNamara, heeft gisteren Ame rika fel aangevallen omdat dit land te weinig geeft aan ont wikkelingshulp. Vanaf 1949 heeft Amerika de hulp verminderd van 1,5 procent van de federa le begroting tot minder dan één procent. „Niemand kan ontkennen dat de binnenlandse problemen financiële steun vereisen", zo zei McNamara, „maar 't is onwerkelijk te veronder stellen dat deze problemen alleen op gelost kunnen worden door de hulp aan de arme landen te verminderen." De Wereldbank-president waar schuwde voorts tegen de opvatting dat economische groei alleen de pro blemen van armoede en honger kan oplossen in de ontwikkelingslanden. Bij het binnengaan van de jaren ze ventig staat vast dat deze groei niet voldoende is om een ommekeer in de sociale structuur teweeg te brengen. „We moeten garanderen", aldus McNamara. dat op zo uiteenlopende gebieden zoals bevolkingsplanning. SCHIPHOL Blijkens de p conclusies van koortsachtige opererende veiligheidsdiensten a in diverse landen van Europa en f Amerika is er reden aan te ne men, dat het Volksfront voor de d Bevrijding van Palestina voor bereidingen treft om nog deze week nieuwe vliegtuigkapingen ten uitvoer te brengen. Vooral Duitse vliegtuigen zouden it doelwit zijn, omdat Duitsland im- v Kers over gevangen Palestijnse ka li Pers beschikt, terwijl nog geen Duitse Kachine in de handen van de guerril- c la's is. ij De IATA heeft intussen aan alle ^aangesloten luchtvaartmaatschappijen •ver de gehele wereld een desbetref fende waarschuwing rondgezonden, waarin er op wordt aangedrongen de veiligheidsmaatregelen te verdubbe len. Voorts is aan alle maatschappijen een lijst gezonden met de namen van de 54 gijzelaars, die nog steeds door het front worden vastgehouden in of inde buurt van Amman. Vertegenwoordigers van SAS weten te vertellen dat de Palestijnse com mando's zullen pogen zich te bedie nen van de paspoorten van deze gij zelaars. Op Schiphol beginnen de vertragin gen, die het gevolg zijn van de nauw gezette visitaties der reizigers, steeds langduriger te worden. Het is niet uitgesloten dat deze en I andere problemen zoals vertragingen j door mist. zullen leiden tot het uit vallen van een aantal vluchten. landhervorming, werkgelegenheid en stedenbouw, de sociale veranderingen er bij betrokken worden en worden aangemoedigd zonder dat zij een eco nomische groei in de weg staan. Met betrekking tot de bevolkings explosie en de nog niet opgeloste vraagstukken in de ontwikkelings landen betreurde McNamara het dat er voor militaire doeleinden reusach tige bedragen worden uitgegeven. McNamara was één van de vele sprekers bij de opening van het con gres van de Wereldbank en het IMF in Kopenhagen. DEN HAAG 1500 Zuid-Moluk- kers hebben een vergunning ge vraagd om zaterdag 26 september een mars te maken naar het huis van bewaring in Scheveningen, waar 33 landgenoten worden gevangen gehou den. die in Wassenaar op 31 augustus de woning van de Indonesische am bassadeur elf uur bezet hielden, na dat een op wacht staande politieman was doodgeschoten. De demonstraten willen 's mor gens om half tien van het Malieveld vertrekken. Bij het huis van bewa ring willen zij een kwartier lang staan zingen. Hun tocht naar Scheve ningen leidt vervolgens naar Hilver sum. waar 's middags een bijeen komst wordt gehouden in de Expohal. Hier worden 10.000 Zuid-Molukkers verwacht. Het „voltallig kabinet van de republiek der Zuid-Molukken" zal op de bijeenkomst de gebeurtenissen van de afgelopen weken bespreken. Ze volgden de beproefde methode, die iedere toerist profijt oplevert en gingen direct naar de VVV. Ditmaal was het in Ootmarsum, Kregen daar van alles en nog wat aan inlichtingen en gingen op pad. Zagen het Loshoes en de water molens. Twee van de drie, want bij de derde arriveerden ze om klokke twaalf en de molenbaas deed net de deur op slot. Twaalf uur is noen en dan zijn de piepers klaar. Geen Ootmarsummer zal het wa gen om moeder-de-vroifw daarmee te laten wachten! Voor een westerling een vreemde gewaarwording, maar het hoort bij de lokale kleur, die het ontdekken van „de vreemde" nu juist zo aan trekkelijk maakt. Ten slotte zegen ze, wat warm en moe. op een terrasje in het hart van het dorp neer. Groetten de dorpsknik naar een meneer aan een tafeltje naast hen. De meneer deed echter meer. Hij begon een praatje. Dat het mooi weer was en of ze zo maar even in Ootmarsum waren aangekomen of er een paar dagen bleven? Of ze al iets gezien hadden? Ze vertelden van het Loshoes en dat ze het idioot vonden dat je daar geen ansicht kopen kon.... Als reden hadden ze vernomen, dat de plaatse lijke middenstand die verkoop niet wilde hebben omdat het concur rentie zou zijn. Burgemeester Prezen verder de landelijke schoonheid van dorp en omgeving, de voorlichting van de VW en de vriendelijke bevolking. De meneer zei niet veel terug op de kritiek, maar verheugde zich kennelijk over de lof. Na een poosje stapte hij op met een groet en de beste wensen voor een prettige vakantie. De toeristen bleven nog wat zitten, maakten het verder dagprogramma op. Maar aan alles komt een eind en toen de kelner weer eens naar bui ten kwam wenkten ze hem om de kopjes koffie te betalen. De kelner wuifde zo'n beetje uit de verte van „goedendag", maar kwam niet. Ze maakten het toen duidelijker: „We willen afrekenen..." De kelner kwam naderbij als had hij het niet goed verstaan en vroeg wat ze wensten. „Afrekenen..." Maar de man lachte alleen breed: „Dat is al gebeurd..." „Echt niet", protesteerden ze eer lijk. „Echt wel", hield de kelner vol, „Burgemeester heeft voor u be taald..." „Burgemeester „Die meneer van straks, dat was onze burgemeester...." breken van een onderzoekprogramma van voldoende omvang doet de vraag opkomen of deze reactor niet beter kan worden ontmanteld. Verschil lende onderzoeken waarbij thans nog incidenteel de lage flux reactor wordt gebruikt kunnen desgewenst ook met andere reactoren worden verricht, aldus het rapport. De raad meent voorts dat ten aan zien van de Athene, waarvan de bouw en inrichting 5.5 miljoen heb ben gekost, nog geen sprake is van nuttig gebruik. De oorzaak hiervan is mede dat deze reactor pas kort in gebruik (in 1969) is en er onvoldoende perso neel en middelen voor het bedrijf aanwezig zijn. Stillegging van de reactor in Petten brengt volgens het rapport geen dui delijke financiële voordelen met zich mee. ofschoon aan de vrijkomende ruimte wellicht een nuttiger bestem ming kan worden gegeven. De raad adviseert een beslissing over het al of niet sluiten van 'Petten' over te laten aan het RCN. Maar dit heeft reeds laten weten dat het daarvoor niets voelt. Ten aanzi«n van de Athene acht de raad een beslissing op korte termijn van belang omdat er thans nog nau welijks sprake is van een infrastruc tuur. en de staf nog zo beperkt is dat onderbrenging elders geen moeilijk heden zal opleveren. Bovendien is de reactor nog slechts op zeer laag ver mogen in bedrijf geweest, zodat zich geen ernstige problemen voordoen bij de ontmanteling. Curatoren van de TH in Eindhoven zullen binnenkort een brief sturen aan minister Veringa, waarin wordt ingestemd met een samenwerking tussen Athene en het interuniversi tair reactor instituut te Delft. Op dit moment is men van mening dat er voor de Athene nog een taak aanwe zig is en er dus geen reden is het bedrijf te sluiten. Het nauwelijks begonnen program ma van de Athene is gericht op vei ligheidsproblemen. procesdynamica en systeem-analyse. De reactor in Petten werd gebruikt als bestralingsbron voor de produktie van radio-isotopen, voor activerings analyse en biologisch onderzoek. Bij de opleiding van studenten wordt er thans echter minder gebruik van ge maakt. de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" Landingsgestel diende als lanceerbasis MOSKOU Een raket van het Russische maanvaartuig Loena 16 is met maanmonsters op de terugweg naar de aarde. Deze monsters zijn door de Loe na getrokken uit de Zee van Vruchtbaarheid op een diepte van 350 millimeter. Dit gebeur de met een elektrische boor. Het opgehoorde gesteente werd la ter in een houder gedaan. De maansonde vertrok gisteren om 10.43 uur Moskouse tijd naar de aar de. Volgens Tass heeft het landings gestel van de Loena gediend als lan ceerbasis voor de ruimteraket, die nu naar de aard koerst. Het op de maan achtergebleven landingsgestel gaat door met het verrichten van tempera tuur- en stralingsmetingen. De raket zal donderdag de aarde bereiken. Wanneer deze de aarde na dert, zal het voor de terugkeer naar de aarde bestemde mechanisme met dé maanmonsters van de raket ge scheiden worden, de dichte lagen van de dampkring binnengaan en later aërodynamisch afremmen en daarna meteen valscherm landen. Het is de Sowjetunie thans, voor het eerst in de geschiedenis van haar ruimtevaartexperimenten gelukt, een automatische ruimtestation van de maan naar de aarde te laten terugke ren. Het opvallende van dit experiment is wel dat in tegenstelling tot de Amerikaanse prestatie bij het verza melen van maanmonsters. geen men senlevens op het spel werden gezet. Het hoofd van de NASA, George Low. noemde de Russische prestatie belangwekkend. Hij sprak de wens uit, dat de Russen tie VS gegevens ter beschikking zullen stellen. Dr. William Rubey, hoofd van het Amerikaanse instituut voor maanwe- tenschap. meende dat de Sowjetunie snelle vorderingen maakt naar een peil, dat op gelijke hoogte ligt als het Amerikaanse. Dr. Rubey hoopt dat de NASA door het jongste Russische I succes ertoe zal overgaan, eveneens onbemande vluchten naar de maan te ondernemen voor het verzamelen van maanmonsters. DEN HAAG De ministers van economische zaken en van verkeer en waterstaat hebben een prijzenbe- schikking stuwadoorswerkzaamheden 1970 afgekondigd. Daarin is bepaald, dat de stuwadoorstarieven niet hoger mogen zijn dan het niveau van 18 september j.l. De bewindslieden hebben deze prijsmaatregel genomen om dat de stuwadoors, n.a.v. de verho ging van de havenionen, hun tarieven in Amsterdam en Rotterdam met in gang van 20 september j.l. aanzienlijk hebben verhoogd zonder daarbij de toetsingscriteria in acht te nemen, zoals die zijn neergelegd in de prijs- gedragsregels. De betrokken prijzenbeschikking is afgekondigd in de staatscourant van 21 september 1970. WEST-BERIJN In Berlijn is gis teren het proces begonnen tegen de 59-jarige voormalige SS-officier Ri- chard Hartmann, ondergeschikte van Adolf Eichmann van 1941 tot 1945. Hij zou betrokken zijn geweest bij de moord op onder meer Joodse Neder landers. De dood van totaal 8577 Joden wordt hem ten laste gelegd. Verdach te beschreef zijn wandaden in de oorlog als „louter technisch".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5