Wereldraad: kerken Biafra toch ook geholpei hebbei* OOK KLEINSTE STAMME1 BIJBEL IN EIGEN TAAL dagen AK1 januari Nog drie begin DUITSE BEZWAREN DUBBELE MORAAL? ORAAL r |e NG Kerk wil niet praten met Wereldraadkerken Kanselboodschappen komen slecht over Een ivoord voor vandaag Redacteuren Volkskrant krijgen prijs Uw probleem is het onze BEROEPINGSWERK e"!! VOLKOMEN UIT DE TIJD Werkkrant ter voorbereiding Speciale ivinkel voor soft drug DINSDAG 22 SEPTEMBER 1970 En hij geloofde in de Here, en Hij rekende het hem toe als gerech tigheid (Genesis 15:6). Geloven in de Here, dat wil zeggen: vertrouwen op zijn Woord, Hem volkomen zijn gang laten gaan in de zekerheid, dat het in or de komt. Een machtig woord geloven in de Here. Het betekent, dat de mens alles aan Hem overlaat, Hem alle verantwoordelijkheid laat dragen, Hem zijn hele leven in handen geeft en zegt: Doe maar, het wordt altijd goed. En wat staat daar nu tegenover? Dit wat in Genesis staat: en Hij rekende het hem toe als gerechtigheid. God erkent Abrams geloof. Hij geeft er zijn zegen aan. Immers in Abrams houding, zijn aan vaarding van wat God zegt, ligt de alteen goede verhouding tussen God en mens. Zo alleen kan het goed zijn, als de mens zich op genade of ongenade overgeeft aan Zijn Woord, zonder bedenking, zonder $nig voorbehoud. Alleen maar zeggen: Here, Gij beveelt het, ik zal doen wat Gij van mij verlangt. Wij lezen vandaag Jacobus 5:1—11. LEIDEN De Dr. M. van Blan- kensteinprijs. in 1965 ingesteld door de Leidse universiteit ter stimulering en verbetering van de voorlichting over de universiteit, hogeschool en wetenschap is dit jaar toegekend aan drs. F. E. M. L. Rondagh en drs. J. T. M. Bank, beiden deel uitmakend van de redactie onderwijs en wetenschap pen van de Volkskrant. Naar het oordeel van de jury heb ben zij met een groot aantal uitne mend gecomponeerde en in heldere taal geschreven artikelen een belang rijke bijdrage geleverd aan een ver antwoorde en begrijpelijke voorlich ting over problemen en ontwikkelin gen op het terrein van de weten schapsbeoefening. Met hun journalis tieke arbeid, aldus het jury-rapport hebben zij in opmerkelijke mate meegewerkt aan een van de drin gendste opgaven van deze tijd: een goed functionerend net van verbin dingen tot stand te brengen 'tussen wetenschap en maatschappij. Drs. Rondagh en drs. Bank ontvin gen de prijs, bestaande uit een pen ning en een bedrag van 1000. (Van onze kerkredactie) FRANKFORT Het moderamen van de Evangelische Kerk in Duitsland zal zich woensdag en donderdag kritisch bezighouden met het vjjfjarenprpgram van de Wereldraad tot bestrijding van het racisme. Dit is in Duitsland bekend gemaakt na een onbevredigende briefwisseling met Genève over het besluit van de Wereldraad, om bevrijdingsbewegingen steunen. in zuidelijk Afrika financieel te Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te zijn. Ge heimhouding is verzekerd, gelieve één gulden aan post zegels bij te sluiten. Een se lectie uit de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: Het wetboek van strafrecht geeft aan het woord stropen een an dere betekenis dan de volksmond. Gebruikt de rechter het woord stro pen ook in de zin van diefstal van veldgewas? Wordt bij het jagen op wild zon der vergunning ook de auto in be slag genomen? In de jachtwet staat de auto nergens omschreven als een verbodéh middel om mee te jagen, in tegenstelling tot strikken, enz. Als ik een stuk wild voor mijn wagen krijg, wie betaalt dan de schade? Antwoord: Stropen is in het wet boek van Strafrecht inderdaad dief stal van veldgewas. De rechter ge bruikt het woord in dezelfde zin. In beslag genomen kunnen worden alle voorwiroen, die tot het plegen van een strafbaar feit gebruikt kunnen wordea. Wordt de auto niet gebruikt om me? te jagen, doch om het ge stroopte wild te vervoeren, dan is dit eveneens een strafbaar feit. Schade aan een auto door overste kend wild is niet verhaalbaar, omdat wild geen eigenaar heeft of omdat de eigenaar onbekend is. Vraag: Onze slaapkamer grenst aan de woonkamer van de buren. Wij hebben veel last van radio en televisie, die tegen de scheidings muur tussen beide kamers staan. Kunnen wij wat daartegen doen? Antwoord: Als u niet een andere kamer tot slaapkamer kunt maken, zou u kunnen proberen door het aanknopen van goede „diplomatieke betrekkingen" de buren tot een be vriende mogendheid te maken, zodat zij bereid zullen zijn, beide toestel- len wat te verplaatsen. Voor een goede geluidsisolatie van muren is betimmering nodig met een behoorlijke ruimte tussen betimme ring (panelen) en muren, opgevuld met poreus materiaal zoals mine raalwol. Ga na of de muren goed gesloten en onverzwakt zijn. Vraag: Mijn woning is voor 1920 gebouwd. Voor 1 juli bedroeg de huur 13 per week. Vorige maand verhoogde de eigenaar de huur met ƒ2 per week. Op mijn aanmerking dat slechts 6 pet. verhoging geoor loofd was. antwoordde hij dat hij vorig jaar niet verhoogd had en deze verhoging nu inhaalde. Antwoord: Inderdaad mag de ver huurder een vergeten huurverhoging inhalen. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: l. zandheuvel. 5. gesloten. 8. verzoekschrift. 10. oorlogsgod. 12. steile rots, 14. houten vat. 15. voorzetsel. 17. hogepnes- ter te Silo. 18. bolster (Z.N.). 20. opschrift op een envelop. 21 raadsel. 22 vroegere heerser over Rusland. 24 klap, 26. lokspijs, 27. vordering. 29. overal. 31. oevergewas. 32. lijst van werkzaamheden. 33. wandversie ring. 34. plaats op Ameland Verticaal: 2. niet gesloten. 3. onderricht. 4 naam of opschrift van een bock. 5. niet har de slag, t». gekheid. 7. knaagdier. 9. vuur (Mal II rond gebouw. 13. droombeeld. 15. menigte. It> net om vogels IC vangen. 18. hoofddeksel, 19. lof. 23. plaats bij Eindho ven. 24 tam. 25. soort wijn. 27 Ierland. 28. bevel. 30. bedekt bloeiende plant. 31. kip penloop. Geen ronde-lafelgesprek (Van onze kerkredactie) JOHANNESBURG De re gionale conferentie van de Her vormde Wereldbond over de ras- senproblematiek in zuidelijk Afri ka heeft haar zin verloren, nu de Nederduitse Gereformeerde Kerk definitief te kennen heeft gegeven, dat ze niet aan dit be raad zal deelnemen. De hervormde wereldassemblee in Nairobi sprak zich vorige maand uit voor een de-gelijk beraad. De kerken in zuidelijk Afrika die lid zijn van de Hervormde Wereldbond, zouden zo de gelegenheid krijgen tor een ronde-ta- felgespret. De N"1 lerduitse Gereformeerde Kerk grondt haar afwijzende houding op het f°it, dat behalve zijzelf alle HWB-kerk°n in zuidelijk Afrika te vens lid zijn van de Wereldraad van Kerken. Daardoor zijn ze volgens de formeerde Kerk, dat de huidige emo- j tibnele sfeer elke constructieve ge- dachtenw^s^ling bij voorbaat onmo- gelijk ma akt. Hiertoe draagt ook het "t „onwaardige, beginselloze" standpunt van de Zn dafrikaanse raad van ker- ken bij. De Nederduitse Gereformeerde Kerk ziet ook niets in de suggestie, die het Christelijk Instituut deze week heelt gedaan, om de Wereld raad uit re nodigen een delegatie naar Zuid Afrika te zer.den voor een gesprek. Alternatief DS. A. H. VAN DEN HEUVEL De Methodistische Kerk ki Zuid- Afrika heeft een verklaring uitgege ven, waarin zij de steunverlening aan organisatie^ die geweld gebruiken scherp veroordeelt. Maar zij laakt ook het gjrveld ter verdediging van de apartheid. „Ais de Wereldraad beschuldigd kan worden van toeeeven aan ge weld, dan valt de meerderheid van de blanke Zuidafrikaners onder hetzelf- Nederdui*?*» Gereformeerde Kerk me- j de oorde,-»i omdat zii de dagelijkse de verantwoordelijk voor het besluit daden van geweld tegen de mense van de Wereldraad, om Afrikaanse bevrijdingsoewegingen financieel te steunen. Verder zegt de Nederduitse Gere- Prof. Verkuyl U meldde .dat prof. Ver kuyl niet vóór man na de bezetting de residentie van de Indonesische am bassadeur de legerautoriteiten heeft gewaarschuwd voor acties van Zuid- molukkers. Dat is een belangrijk be richt. (Het maakt bijvoorbeeld een groot verschil uit of ik u waarschuw dat uw woning in brand zal worden gestoken, of dat deze in vlammen is opgegaan. Gelet op de toenemende neiging in zekere perskringen, de integriteit van militaire gezagsdragers in twiifel te trekken en de ernstige suggestie c.q. insinuatie terzake van grove nalatig heid resp. kwade trouw die het eerde re bericht inhield, is een dementi vol komen op zijn plaats'. Ik betreurde het dit bij toeval op pagina 12 te moeten aantreffen DEN HAAG W. VAN DER HORST Sportverdivazing (2) Ik heb er begrip voor dat met name de bevolking van de Maasstad het bij- I lijke waardigheid in r.aam van I apartheid ondersteuner. I De methodisten hopen, dat de hui- i dige schok zal leiden trt een vastbe- I I slotenheid van alle christenen in i Zuid-Afr>ka, om een vreedzaam al- ternatief te vinden voo1* beide vormen I van geweld. Behalve dr. P. G. Kunst, de syno- depraeses van de Gereformeerde Kerken in Nederland, komt volgende j maand nog een andere kerkelijke lei- 1 der Zuid-Afrika bezoiken. Dr. Mi- chael Ramsey, aartsbisschop van j Canterbu-y, zal als primaat van de Anglicaanse Kerk het eeuwfeest van de Zuidafrikaanse zusterkerk bijwo- j nen. Sir De Villiers Graaft, de leider van de Verenigde Pari ij, heeft pre mier Vorster de volledige steun van dc oppositie toegezegd in diens stre- ven krachtige maatregelen te nemen tegen binnendringende terroristen. NED. HERV. KERK Beroepen te Kampen (vac. J. v. Malenstein): J. den .Hoed te Meer kerk; te Lage Vuursche: kand. C. J. Klop te Ede; te Giessen-Ouderkerk (toez.): E. M. Top, pred. v. buiten- gew. werkzmh. (docent Near East School of Theologie te Beiroeth), met verlof in Vriezenveen. Emeritaat verleend per 1 jan. 1971 aan dr. G. F. D. Locher "te Eindho ven. GEREF. KERKEN Beroepen te Bergen: D. Bakker te j Onnen; te Harderwijk: J. P. Kakes te Zwijncfrechti te Appingedam: kand. I dr. A. Dekker te Rotterdam. Beroepbaarstelling: kand. S. Tj. Bakker. Keizer Karelweg 417 te Am- stelveen, die werd beroepen te Den Dolder en te Sliedrecht en kand. J. P. Dondorp, Corrimelinstraat 122 te i 1 Amsterdam, die werd beroepen te j Grijpskerke (Z.).,Hij heeft dit beroep j aangenomen. GEREF. KERKEN (vrijgem) Beroepen te Hillegersberg-Terbreg- I ge en Schiebroek: S. Cnossen te Vol- lenhove. Bedankt voor Bunschoten: M. j Brandes te Hengelo; voor Daarler- j veen: A. C. Haitsma te Zaamslag. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogeveen: Joh. Prins te Rijswijk (Z.H.). Bedankt voor Schiedam: C. Ver- hage te Den Haag-centrum. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Nieuwerkerk: J. C. Weststrate te Meliskerke. EVANG. LUTHERSE KERK Benoemd te Zeist tot pred. met bijz. opdracht: P. Kasteleijn. eervol ont- i slagen pred. aldaar. De Wereldraad heeft de Duitse be zwaren afgewezen onder verwijzing naar de humanitaire hulpverlening aan voormalig Biafra, die niet in het minst van de Duitse kerken kwam. De voorzitter van het moderamen van de Evangelische Kerk in Duits land, bisschop Hermann Dietzfelbin- ger van Beieren, schreef vorige week aan secretaris-generaal dr. Eugene Carson Blake, dat het besluit van de Wereldraad „bij ons in brede kringen een buitengewone onrust veroorzaakt heeft". Niet weinig kerkleden hebben krachtig geprotesteerd en vooral de genen, die de verhoudingen in de Derde Wereld kennen, vragen zich af, of zij onder deze omstandigheden nog wel tot de kerk kunnen blijven beho ren. Dietzfelbinger trekt niet de plicht juist van christenen in twijfel, om op te komen voor de ontrechten, de ver volgden of hen, die om hun huids kleur achtergezet worden. „Juist wij in Duitsland weten van de gevaren van het racisme en voelen ons, juist als christenen, verplicht daar actief tegen in te gaan." Maar bij ten minste enkele van de gesteunde organisaties is het twijfel achtig, of de hulp werkelijk alleen maar geweldloze maatregelen dient, die met de doelstellingen van de We reldraad overeenkomen. „Als revolutieregcringen gesteund worden. ligt zacht gezegd de vermen ging nabij van het probleem van het racisme met tendenzen van nationa lisme." Verder vraagt de Beierse bisschop, of de Wereldraad wel alles heeft ge daan. om dit besluit duidelijk te ma ken als een daad van de kerk van Christus. Omdat dr. Blake in Amerika ver toeft, is de Duitse brief beantwoord door dr. B. C. Sjollema. de directeur van het vijfjarenprogram tot bestrij ding van het racisme. Konsekwentie Sjollema noemt het besluit van de Wereldraad „een logische konsekwen tie van het oecumenisch denken van de laatste twintig jaar". iHij verwijst daarvoor naar de theologische uit spraken van Evanston 1954. de ver klaringen van het Cottesloeberaad in 1960 en de conferentie in Mindolo in 1964 over de apartheid, het besluit van het centraal comité in 1965 om de slachtoffers van de apartheid te steu nen. het beraad van Netting Hill in 1969 over het blank racisme en einde lijk het besluit van het centraal comité in Canterbury in 1969. Canterbury besloot „het racisme met alle ons ter beschikking staande middelen te bestrijden, doch zonder gebruikmaking van geweld". Sjollema schrijft, dat er geen enke le reden is, om' de belofte van de nu gesteunde organisaties niet serieus te nemen, dat zij de hulp niet zullen gebruiken voor 'militaire doeleinden, maar alleen voor juridische bijstand, sociale en medische hulp en onder wijsprojecten. ngl ,fde >m Hij schrijft dan letterlijk: „Hoe de situatie niet helemaal gelijk is, hoort de oecumenische gemeensc i ook hier bereid te zijn, het risico zich te nemen, zoals zij dat in Nigeriaanse burgeroorlog heeft daan, waarin de kerken bereid wt 171 door grootscheepse hulpmaatreg voor niet-militaire doeleinden Afrikaanse bevrijdingsbeweging .jj ondersteunen." Ook een andere hoge Nederlar in de Wereldraad, ds. Albert van Heuvel, de directeur van de afde communicatie, heeft een vergelijl getrokken met de hulp aan Bia toen de kerken ook genoegen nai eu met de eenvoudige verzekering, ((T| de hulp niet voor oorlogsdoelejn ,jej gebruikt zou*worden. Wanneer nu verlangd zou won dat de ontvangers van de hulp principieel onthouden van wapeij ej? weid, rijst volgens Van den Hei de vraag van een dubbele moraal. j de kerken zich werkelijk alleen da^r tot hulp bereid zouden toi waar men zich principieel onthop van wapengeweld, waar zou den (f, dan nog kunnen helpen? In Duitsland toont men zich het antwoord uit Genève niet tei den. De vergelijking met Biafra i ror men niet steekhoudend. Met name betreurt men het. dat uitvoerend comité van de Weretdi anl niet "heeft gehandeld volgens het a vies van Westduitse kerkelijke leid (onder andere Hans Thinvme, voorzitter van de commissie voor terkerkelijke hulpverlening van Wereldraad), om alleen die organi ties te steunen, die zich principj tegen gebruikmaking van wapen weid hebben uitgesproken. Ic? (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Zouden de kerk mensen nu wel zo veel hebben aan kanselboodschappen? Je zou zeggen van niet. want het Interkerkelijk Vredesberaad heeft het voor de ko- mende vredesweek niet nodig gevon- zonder prettig vindt, dat Feijenoord den de Mtra«iitie'' van een kanselbood- Nederland naar de wereldtop van de schap oyer de vrede voort te zetteili voetbalsport heeft gevoerd. omdat vorig jaar maar ongeveer één Zonder iets af te doen van de grote procent van de predikanten en pries- prestaties van Feijenoord is hier naar ters van ecn kanselboodschap (en een mijn mening in wezen van een anti- preUenscbets) van dat IKV gebruik christelijke macht sprake, een sport- bebbcn gemaakt, en wereldmacht, die geen rekening houdt met het handhaven van Gods Terecht, want waarom zou de geboden en bij voorkeur de Dag des preekstoel gereserveerd moeten blij- Heren gebruikt voor de voetbalspor ven voor allerlei herderlijke medede- Deze anti-christelijke macht, die het lingen. nu er zoveel betere en bestaan van de kerk bedreigt, en zijn, vakkundiger media zijn gekomen, grijparmen uitsteekt naar onze jeugd, zoals kranten. tijdschriften, radio, tv, staat daar met honderdduizenden te1 bet reclame-wezen en ga maar door? juichen om de wereldbeker. Ik ben heus niet tegen sport, maar Die kanselboodschappen zijn er een wel zeer beslist tegen sportverdwazing. typisch voorbeeld van hoever bis- Men moet de ernst van dit gevaar niet schoppen van hun kudde afstaan, onderschatten. Waqt de vraag naar zegt het r.k. weekblad De Bazuin. Ze brood en spelen gaat meestal gepaardschrijven niet in de krant, komen met weelde, zedenbederf en gezagson- niet voor de radio of de tv. maar dermijning. Dat zijn ook de bedroe- sturen een brief aan de mensen, die vende verschijnselen waarmee wij inZe dan door anderen laten voorlezen. 1970 in Nederland geconfronteerd wor-Een brief is al een indirect communi- den. Als hierin geen verandering ten catiemiddel, maar deze door anderen goede komt zal ons land en het volk I laten voorlezen is dubbel indirect, van de Wereldtop te pletter vallen, j Dat beweer ik niet. maar dat leert ons de gewijde en de profane historie. OOLTGENSPLAAT P. BOM van een preek te houden. Maar de taal was niet gemakkelijk en het zal maar heel moeizaam zijn overgeko men. Utrecht: Wij hebben het voorgele zen. maar dachten wel: Moet dat nu echt? Maar ja, ze hadden het verhaal gestuurd en bij niet-voorlezen zou je weer hebben moeten duidelijk maken waarom dan niet. Nijmegen:- de achtergrondgedachten werden in de preek verwerkt. De brief wei d gestencild en achter in de kerk gelegd om mee te nemen. Toen dat laatste niet gebeurde is van de kansel gezegd: neem nu mee, want daarvoor hebben we niet alle moeite gedaan. Toen waren ze zo weg. Conclusie: een kanselboodschap is j het niet. De tijd dat de preekstoel een j belangrijk communicatiemiddel was (mededelingen van allerlei aard) is voorbij. De preekstoel is er, zoals het woord zegt, alleen voor de preek. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Van de tijd al. dat de bijbelboeken als kanoriièk werden erkend, tot de uitvinding van de drukpers in 1450 werden er 33 ta len op schrift gesteld. Dat was ge middeld een in de veertig jaar. In de periode 1450 - 1800 liep dat gemiddelde op tot een nieuwe taal per negen jaar. In het vlak achter ons liggende de cennium van 1957 tot 1967 is dit tem po met sprongen opgevoerd tot 189 talen. Dat betekent een nieuwe taal per negentien dagen. Dat betekent, dat ook het proces van de bijbelvertaling in een stroom versnelling terecht is gekomen. Wa ren er rond de eeuwwisseling pas 523 vertalingen tot stand gekomen, in 1970 waren daaraan 803 toegevoegd. Zo is de afgelopen zeventig jaar het tempo gestegen met niet minder dan 150 procent. Ondanks deze snelle toename i6 de vertaling van de Bijbel toch achter gaan lopen bij de andere ontwikke ling in de zending. Van de 1326 talen waarin tenminste een gedeelte van de Bijbel is vertaald zijn er intussen 300 niet meer in gebruik. Voor zover th^ns bekend is zijn er 4000 a 5000 gesproken talen in de wereld. Daar van zijn er dus ruim .duizend op schrift gesteld en nog in gebruik. Hoewel het vaststellen van een li die geen geschreven vorm hetffgc j, sinecure is, blijkt dit toch doehXW™ dan eën leek zóu dénken. Tenmiïi ïB als men de wetenschappelijke aar onder de knie heeft. Dit illustreerde dr. Cowan toen le zelf sprekend in het Mazatec. er Mexicaanse stamtaal, via een Fr)Pr „informant" ter conferentie, het F g< op schrift stelde. Na een gesprek ongeveer een uur had hij een aa belangrijke principes, zowel grammatica als klankleer ontleed en fonetisch op schrift steld. BERLIJN Zonder er bekendheid aan te geven is enige weken geleden de Anne Frankschool in de Westber- I lijnse wijk Tiergarten opgeheven. Daarmee is de naam van Anne Frank 1 geruisloos uit Berlijn verdwenen. De voorzitter van de joodse ge meente in Berlijn. Heinz Galinski. heelt op een persconferentie hierte- gen protest aangetekend. Hij hekelde het vooral, dat de naamgeving in 1967 gepaard is gegaan met veel speeches, maar dat men het verdwijnen van de naam van het joodse meisje geheim heeft willen houden. De Bazuin heeft aan de vooravond van een voor te lezen kanselbood schap (in dit geval afkomstig van de Nederlandse bisschoppen) eens een steekproef genomen en een aantal voorgangers gevraagd: Hebt u het nee waarom niet? Enkele antwoorden, van pastoors uit den lande. Amsterdam: Ik vond dat het schrijven nogal gedrochtelijk in elkaar zat. Bovendien was het ont zettend saai. Ik heb het toen maar laten stencillen en voor de liefheb bers achter in de kerk neergelegd. Eindhoven: Ik heb er nogal aan veranderd. Onverbeterd voorlezen vond ik onmogelijk. Rotterdam: We hebben het schrij ven helemaal voorgelezen in plaats Tweeduizend Hoewel een studiecommissie van taalgeleerden bezig is exact vast te aandeel hierin, stellen hoeveel vertalingen precies nodig zijn, ook al omdat somnj|ige stammen via een tweede door hen ge sproken taal zullen kunnen worden bereikt, schijnt de leus van de Wy- cliffe Bijbel Vertalers om nog 2000 talen (vóór 1985) op schrift te stellen, niet overdreven. Dit en veel andere interessante ge gevens vertelde de Amerikaan dr. George Cowan, president van het in ternationale bestuur van Wycliffe op de eerste „halve-dag-conferentie" die deze zendingsorganisatie in Amster dam hield. Honderd personen namen daaraan deel. Hoewel sommige stammen die nog op de Bijbel in hun eigen taal wach ten, uitzonderlijk klein zijn, soms nog DR. GEORGE COWAN tn' stroomversnelling gëen honderd mensen, is dit geen ex cuus om hen van dit voorrecht versto ken te laten. Samen omvatten zij toch nbg zo'n 200 300 miljoen of 4 a 5 pet. van.de wereldbevolking. De Here Jezus-zag 1 pet. niet over het hoofd, zoals Hij illustreerde met de gelij kenis van het verloren schaap, het ene op de honderd dat miste. Wij kunnen ons dus niet verporloven die 4 a 5 pet. te verwaarlozen, aldus dr. Cowan. Uiteraard weet Wycliffe zich niet alleen verantwoordelijk voor deze gi gantische taak. Bijbelgenootschappen en andere organisaties vervullen ,hun Hoewel de Wycliffe Bijbel Vei Iers alles in het werk stellen onf stammen waaronder zij werken nomisch en cultureel op een ha plan te brengen, blijven dit midd( tot een doel Het doel zelf? Men Gods Woord in handen geven en gen dat zij dit kunnen lezen, hun ziel gevoed wordt. Op het ogenblik kan er elke 13 F gen aan een nieuwe taal worden r gonnen. De volgende maand Wycliffe een kwart van zijn opdii voltooid. Dan gaat men het 50| taalgebied binnen. Er valt nog veel werk te verzei voor de Wycliffe én andere bijbel™ talers. Dat de belangstelling voor ze hoogstnoodzakelijke arbeid ende is, daarvan getuigde de deelj me aan deze conferentie. De algehele leiding en vertaling rustte bij de secretaris voor Ned land, de heer P. Koen, Hogeweg Amsterdam. kol STRAATSBURG Het Tweede- Kamerlid drs. J. J. Voogd (soc.) heeft gisteren in de assemblee van de Raad van Europa in Straatsburg gepleit voor de verkoop van soft drugs in speciale winkels, waar toezicht kan worden uitgeoefend op prijs en kwa liteit en voorlichting kan worden ge- schrijven voorgelezen, zo ja hoe en zo j geven. Eén der ergste dingen die wij kun nen doen is het gebruik van drugs, in het bijzonder soft drugs, te laten plaatsvinden in een criminele subcul tuur. waarin voorlichting en begelei ding onmogelijk is, waarin prijs noch kwaliteit kunnen worden gecontro leerd. en waarin gewetenloze hande laren de mogelijkheid hebben gebrui kers van soft drugs aan te zetten hard drugs te proberen, aldus drs. Voogd. De assemblee nam later een reso lutie aan. waarin de regeringen van de Raad van Europa wordt gevraagd voorlichting over druggebruik o.a. door oprichting van centra te ver beteren. en een voldoende aantal be handelingscentra te vestigen. Het on- Gemeenten kunnen dit aan de vinciale delegatieleiding in d- eii provincie melden (voor Zuid-rïolli J. iH. Gerritsen. Tuinlaan 18, Sch dam; voor Noord-Brabant ds. J. Bennekers. Smalle Haven la. Eind ven, voor Zeeland ds. H. G. Benei Singelstraat 17, Middelburg). Er bestaat ook de mogelijkheid deelnemers uit deze gemeenten eventueel openvallende plaatsen in provinciale delegatie naar de gaan innemen. Zo zouden in de mende vergadering de tot nu toe weinig vertegenwoordigde modalil ten wat meer tot hun recht komen. Ter voorbereiding van deze twe ronde zal er een werkkrant onder titel „AKVerder" verschijnen. Daï wordt onder meer geïnformeerd o de plaatselijke uitwerking van verse AKV-onderwerpen, men artikelen over geloofscrisis, mocratisering van de gemeente. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De voortge zette of slotzitting van de her vormde algemene kerkvergade ring (AKV), die voor het eerst met Pinksteren bijeen was, zal gehouden worden op zaterdag 2, zondag 3 en maandag 4 januari op Kerk en Wereld in Drieber gen. Er zullen zes punten aan de orde worden gesteld: de kerkdienst ge meenschap en geestelijk leven; on derricht, voorlichting, mankracht; het ledenbestand, de grenzen" der ge meente; de ambtelijke vergaderingen; gebouwen en financiën en tenslotte: de AKV-zelf. Gebleken is. dat diverse gemeenten er achteraf spijt van hebben aan de eerste ronde van de besprekingen niet te hebben meegedaan. In zulke komst van de AKV alsmede werkl gevallen is het mogelijk, dat men alsnog in dit proces van meningsvor ming binnen de hervormde kerk kan meedoen, aldus de begeleidingscom missie. dellen voor plaatselijke acties op ciaal-politiek en oecumenisch terri Kortom, deze werkkrant staat vol gevens, die als discussiemateri i kunnen dienen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2