og dit jaar akkoord over ondslag en bestuursvorm gjgggk Weekeind verkeer eist veel doden Onderwijs onderweg ARP betreurt verwerpen amendement-Goudzwaard Prof. De Gaay Fortman opent academisch VU-jaar Selectie van studenten bepleit In Rome twee gevallen van zelfverbranding Protest van hoogleraren tegen wet-Veringa VS ongerust over Chili Cli aban-Delmas grote winnaar in Bordeaux Neger kaapt in VS vliegtuig UWE LEIDSE COURANT MAANDAG 21 SEPTEMBER 1970 Verlies )Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Waaraan zullen dit jaar aan de Vrije Universiteit !t% de eerste plaats aandacht moeten dl even? We moeten gereed komen met 1 en nieuwe bestuursvorm, de bespre- an de grondslag tot een einde bren- en ten tenslotte een groot deel van nze aandacht gaan geven aan het iXploreren van nieuwe vormen en dfrethoden van onderwijs. De rector-magnificus, prof. mr. W. de Gaay Fortman, zei dit vandaag jS n zijn rede, waaree hij het nieuwe icademische jaar aan de VU officieel "ppende. Over de bestuursvorm zei hij ïader, dat de discussies in dit ver- >and te veel tijd gaan vragen. Zij J cheppen een sfeer van onrust, waar- - het moeilijk werken is. Zij dreigen eren daar verwijdering te brengen. Gelukkig kon hij ondanks de on- •ust constateren, dat het onderwijs, behoudens enkele uitzonderingen, pormaal doorgang kon vinden. De se naat kon zich in zoverre niet met het nieuwe wetsontwerp inzake de nieu we bestuursvorm aan universiteiten verenigen, waar het ging om een rechtstreeks opleggen van dezelfde bestuursvorm aan' openbare en bij zondere instellingen. Daaraan ,is tegemoetgekomen door dat bijzóndere instellingen nu zelf hun bestuursvorm kunnen vaststel len! Principieelisda armee aan het bezwaar tegemoet gekomen, maar fei telijk blijft de ruimte in het ontwer pen van een eigen bestuursvorm be perkt. Dit achtte prof. De Gaay Fortman ook wel juist. In de eerste plaats vanwege de vele contacten die alle universiteiten met elkaar hebben en voorts omdat het wetenschappelijke Wonderwijs om honderden miljoenen uit de staatskas vraagt, waar waar borgen voor deugedelijk beheer te ge noeg moeten staan. ook een vertegenwoordiging van de Vereniging waar de VU van .uitgaat in zitting te hebben, n een buitenge wone ledevergadering, begin 1971 te houden, zullen de leden van de Ver eniging in de hervorming van het be stuur worden gekend. Zo lang er nog geen universiteits raad is zal als* overlegorgaan funge ren een Universitaire raad van over leg. Behalve de Studentenraad en Dé Raad van praesides bleken alle ande re. studentenorganisaties bereid aan dit nieuwe overlegorgaan deel te ne men. Grondslag Intern Intern is naar een nieuwe be stuursvorm gezocht door de z.g. stuurgroep onder leiding van prof. dr. T- D. Stahlie. Het resultaat van haar "Toverleggingen was een referehdum, fop basis van „én man, één stem". (Directeuren konden met dat laatste jniet meegaan, omdat zij menen dat men niet alleen het aantal personen, maar ook het gewicht van de geledin gen in aanmerking moet nemen. Directeuren willenn u, zoveel mo gelijk aansluitende bij de resultaten van het referendum, hetto stand ko men van een Universiteitsraad bevor deren, die zich allereerst bezig moet houden met een universiteitsregele- ment en verder als voorlopig orgaan van overleg binnen de universiteit zal fungeren. Behalve alle geledingen dienf er ROME Een 25-jarige Italiaan heeft zich gisteren in brand gestoken bij het gedenkteken voor de onbe kende soldaat in Rome, kort voordat president Saragat daar een krans zou leggen. Politieagenten en voorbijgan gers doofden de vlammen. De man is met ernstige brandwon den in een ziekenhuis opgenomen. Het was zijn derde zelfverbrandings poging. Hij heeft gezegd daarmee te willen protesteren tegen het feit dat hij geen werk kan krijgen. Zaterdag stak een 22-jarige student zich op een plein in Genua in brand uit protest tegen het huidige regime in Griekenland. Hij overleed enkele uren later. Over de grondslag van de VU zei de rector nader: wij moeten zeker heid hebben over het karakter. Daarover kunnen we pas overeen stemming bereiken, wanneer we we ten hoe de grondslag verwoord is. Er sluipt in de discussies hierover een element van oneerbiedigheid, van verzakelijking van het religieuze, dat ons herhaaldelijk beschaamd doet staan, wanneer wij letten op de vra gen over welker antwoord de wereld van vandaag mede aan de universi teit leiding vraagt. Sprekend over de nieuwe vormen van onderwijs, zei prof. De Gaay Fortman dat met inspanning van misschien meer kracht dan redelij kerwijs verwacht mag worden ge zocht moet worden naar de beste op leiding. Hier kan vooral Veel van de inspraak der 'studenten verwacht worden. Overigens zal het weten schappelijk onderzoek hierdoor weer niet in de knel mogen komen, anders verschraalt de universiteit tot een vakschool. In dit verband vroeg de spreker aandacht voor een initiatief van di recteuren om een wetenschappelijk blad van de VU in het leven te roe pen, waarin duidelijk gemaakt zal worden hoe men aan de VU met de vragen van wetenschap, wereld, le ven en geloof bezig is. DEN HAAG Het wetsontwerp universitaire bestuurshervorming moet afgewezen worden. De leden van de Tweede Kamer hebben dit schrif telijk verzoek ontvangen van niet minder dan 500 hoogleraren en lecto ren. De wet-Veringa doet grote schade aan het onderwijs en het onderzoek van de universiteit. Het wetsontwerp staat voor morgen op de agenda van de Tweede Kamer. Verwacht mag worden, dat het adres van de hoogleraren van invloed zal zijn op het debat. Reeds eerder zon den 135 hoogleraren en lectoren uit Leiden een protest aan de Tweede Kanier. Aannemen van de wet, aldus dit protest, zou een ramp betekenen. De docenten zijn door hun aanstel ling verantwoordelijk voor het niveau van onderwijs en onderzoek. Maar in de structuur krijgen zij geen kans hun plichten na te komen. Het is namelijk mogelijk, dat slechts twee of drie hoogleraren in de universiteitsraad komen. Op deze manier kan niet juist worden beslist over het vele geld, dat nodig is voor de universiteiten. WASHINGTON Een marxistisch Chili zou niet alleen voor de Verenig de Staten, maar ook voor de demo cratie in Latijns-Amerika 0.1 voor het gehele westelijk halfrond ernstige problemen opwerpen, zo meent men in de omgeving van president Nixon. Een hoge, niet met name genoemde functionaris, heeft deze vrees op een bijeenkomst van hoofdredacteuren in Chicago geuit met het oog op de waarschijnlijke verkiezing van de Marxistische kandidaat Allende tot staatshoofd van Chili. In zijn rede, waarin de rector o.m. het verscheiden van prof. dr. H. Smitskamp en ere-directeur H. Bos Kzn. herdacht, gaf hij ook aandacht aan de overbevolking. Het vorige jaar waten er 8075 studenten op het ogen blik zijn er reeds omstreeks 2000 eer stejaars ingeschreven. Door deze ge weldige aantallen dreigt het weten schappelijk onderwijs vast te lopen. Selectie Numerus fixus voor de faculteit der dejaars, nieuwe universiteiten en fa- geneeskunde, wachtlijsten voor twee- culteiten achttep rof. De Gaay Fort man onhaalbare maatregelen. Alleen een scherpere selectie zal uitkomst kunnen bieden. Na de buitenlandse contacten, die steeds toenemen, te hebben geschetst (drie ton werd uit de busjes van Vrouwen-VU-hulp aan de medische faculteit van de Vrije Universiteit in Kongo ter beschikking gesteld, ter wijl onderzoek verricht wordt voor Pakistan, Zambia en Indonesië, om nu maar de voornaamste activiteiten te noemen ging de rector nog in op het schrijnende tekort aan admini stratieve hulp aan faculteiten en af delingen. Zelfs de resultaten van verricht on derzoek kunnen soms nietop de uni versiteit getypt worden. Hier heerst binnen de universiteit een ongelijk heid,die metbetrekkelijk bescheiden middelen zou kunnen worden opgehe ven, Prof. De Gaay Fortman einidgde: Er wacht ons veel wek. We beginnen eraan met overtuiging en bescheiden heid. "PJE jonge Zweedse socialistische pre mier, Olof Palme, heeft In nog geen jaar tijd kans gezien de royale meerderheid, die zijn par tij twee jaar geleden in het par lement verwierf, in een minder heid om te zetten. Zijn radicaliteit blijkt minder op prijs gesteld te worden dan gedacht werd toen hij de oude Tage Erlander opvolgde. Twee jaar geleden had Erlander zijn winst met name te danken aan het feit, dat het Zweedse volk vlak na de Russische inval in Tsjechoslo- wakije geen behoefte had aan ex perimenten. Het verlies van Palme is echter slechts voor een deel (on geveer een derde) naar de commu nisten gegaan. De rest kwam bij de oppositie terecht. Als Palme een minderheidskabinet vormt (zoals de socialisten in Zwe den meermalen hebben gedaan) is hij aangewezen op steun van de communisten. Voor een figuur als Palme lijkt zo'n oplossing aantrek kelijker dan een coalitiekabinet met een van de oppositiepartijen, dat meer voor de hand zou liggen. Palme kan er nog een week over na denken. Want dan zijn pas de 67C.000 stemmen geteld, die per brief zijn uitgebracht. De definitie ve uitslag kan nog verandering brengen. Verslagen "POLITIEK avonturismc slaat gcluk- -*• kig niet altijd aan. De Franse jour nalist, schrijver en nog niet zo lang ook (radicaal) politicus: Ser- van Schreiber, heeft dat gisteren bij tussentijdse parlementsverkie zingen in Bordeaux moeten erva ren. De man, die wel eens even een door braak in het gaullistische front zou forceren door het tegen premier Chaban-Delmas op te nemen, haal de niet eens de 30 pet. van de stem men die hij na zichzelf op over moed te hebben betrapt als aan vaardbaar minimum beschouwde. Zijn optreden, dat niet altijd even fair was, heeft niet alleen de te gen het steriele gaullisme gekeerde krachten, maar ook de Franse po litiek in het algemeen, schade be rokkend. HILVERSUM Radiorama (NOS) houdt zich yanavond om 11.25 uur op Hilversum I bezig met de vraag of er nog Nederlandse clowns bestaan. U hoort flitsen van optreden en verder de mening van diverse arties ten, die aanspraak op de titel van clown maken of hebben gemaakt: Toon Hermans .die zijn loopbaan als clown begon, Cor Witschge die juist Pipo-af is, de Kamé's, Rexis en enke le jongens die in het kindercircus El leboog optreden. Zij komen wel met elkaar tot de overtuiging dat met het verdwijnen van het circus ook het clownsberoep zou uitsterven. Vlammen tot twintig meter hoogte schieten uit de opening van een reservoir in Eschenfel- den, West-Duitsland, dat op een diepte van 700 meter meer dan 170 miljoen kubieke meter aard gas bevat. Brandweren uit zeven steden in de omgeving trachten de enorme aardgasbrand met schuim ie verstikken. Sportvliegtuig stort lieer: twee gewonden HOEVEN Een Belgisch sport vliegtuig is zaterdag in het Brabantse Bosschenhoofd verongelukt. De 50-ja- rige piloot J. de Bruyn uit Deurne en zijn passagiere, de 34-jarige mevrouw F. Stoclen-Van Engelen uit Lier wer den zwaar gewond. Zij zijn opgeno men in "het St. Franciscus-ziekenhuis in Roosendaal. Het vliegtuigje, dat was opgestegen van het vliegveld Seppe met bestem ming Antwerpen, stortte kort na het opstijgen neer. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. De Haagse vrouw wandelt op het ogenblik. Of liever ze drentelt. Ze speurt en spiedt, ze keurt en tast. Nog nooit is er in de Paleispro- fnenade en de Venestraat zo'n och tendlijk flaneerrijk geweest als nu. Omdat de Haagse dames elkaar allemaal wel van een receptie, door parentage of wederzijdse ingewik keldheden kennen, zijn er alom vriendelijke knikjes en kleine snelle achterdehandse zinnetjes. De knikjes voor wie ze tegen komen, de zinne tjes voor de intieme vriendin die naast hen gaat. Ze zijn allemaal elegant of denken het te zijn. Ze hebben de beste spul-« len namelijk aangetrokken. Dat moesten ze wel. want ze zijn op jacht naar de laatste mode. Dat doet men niet in het oude kloffie met afgetrapte schoenen. Daar tuigt men zich voor op. Al was het maar om de winkeljuffrouw, de koelt; deskun dige, te imponeren. De verkoopster moet weten dat dé klant het beste gewend is, dat ze smaak heeft en eisen stelt. Daarom lopen* de Haagse dames in deze dagen al vroeg in het wei- gesneden tailleur met hoed en hand schoenen. Een enkele heeft al zaken gedaan. Die slentert er ook maar met een geheel andere intentie. Die kan het thuis niet uithouden met de eerste midi in de kast. Ze heeft die midi niet voor de kast maar om te tonen! En waar is het heerlijker de eerste te zijn dan in de Haagse dame modeparade op Haagse plavuizen? In slangenleer midi tussen de blote knieën, waar het tweed fokje maar niet over heen wil komen? Ze lopen niet met pakjes, de de nies. De doos wordt met gepaste eer bied later wel thuisgebracht. De volgeladen boodschappentas sen, de papieren zakken vindt men een paar straten verder, waar niet de midi maar de maxi triomfen viert. Waar de kleuren, wilder, de haren sluiker en de hoeden/ er helemaal niet zijn. Waar de koopster niet naar het etiket maar naar de prijs het allereerste kijkt. Waar het alle maal niet zo statig en beheerst be hoeft te zijn, maar dolle dingen gie chelend gepast worden. Want wie de Haagse vrouw ook is, de revolutie die van de tinnen der Parijse modehuizen geblazen is, heeft haar beroerd. Ze wil niet achterblijven. Niet in stormpas, maar bedachtzaam aan vaardt zij' de opmars, verkent ze het veld. En is ze moegestreden en uitge- winkeld, dan is er het rustpunt: de taartjes of het croquetje tussen plu che en spiegels of de nassibal en ijstoren in een cafetaria, al naar de straat waar haar terrein is. Maar waar ze bok zit, er straalt een licht uit haar ogen, zoals dlleen gelukkige mensen dat hebben. Ze heeft overwonnen, altijd... wat er ook gekocht moge zijn. BORGER Bij een frontale botsing te Borger werden zater dagmiddag twee personen ge dood en vier ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde door dat een 81-jarige bestuurdster uit Hilversum zonder meer een voorrangs weg opreed op het ogenblik dat een andere perso nenauto naderde, bestuurd door de 35-jarige leraar H. Lunenborg uit Emmen. De 33-jarige mevrouw H. Lunen borgVan den Berg, die naast haar man zat, en de 6-jarige Judith, wer den gedood. De leraar en zijn 3-jarig dochtertje Karin werden ernstig ge wond, evenals de 81-jarige Hilver- sumse en een inzittende van haar wagen. BORDEAUX De Franse eerste- minister Jacques Chaban-Delmas is bij de tussentijdse verkiezingen in Bordeaux de grote winnaar gewor den. Hij kreeg 63,69 procent van het totaal aantal stemmen en werd daardoor al in de eerste ronde geko zen voor de zetel van Bordeaux in het parlement. De.grote verliezer was de leider van de Franse radicalen Jean-Jacques Servan-Schreibtr. Hij vergaarde slechts 16.40 procent van de stemmen. Chaban-Delmas heeft na het be kend worden van de resultaten een felle aanval gedaan op Servan- Schreiber. Hij beschuldigde hem er van zijn verkiezingsstrijd 'met leu gens en tegenspraken' te hebben ge voerd. Chaban-Delmas vond dat de bevolking van Bordeaux duidelijk 'haar afkeer van en veroordeling over cle kandidaat had uitgesproken, wiens methoden laakbaar waren". Servan-Schreiber zelf zei dat hij overeenkomstig zijn belofte zijn func tie als secretaris-generaal van de ra^ dicaal-socialistische partij ter be schikking zou stellen. Hij gaf toe dat hij de situatie in Bordeaux niet ge heel juist had beoordeeld. EINDHOVEN Een frontale bot sing in Eindhoven tussen een bestel auto en een personenauto kostte gis teren het leven aan de 21-jarige me vrouw M. P. van Mol—De Geus uit Veldhoven. Haar 19-jarige echtge noot H. M. van Mol en twee andere inzittenden van de personenauto, de 21-jarige J. V. en de 17-jarige A. S., allen uit Veldhoven, werden ernstig gewond. Bij andere verkeersongelukken kwamen om het leven: in Apeldoorn de 57-jarige H. Stroomsma uit Leeu warden; in Mill de 42-jarige J. van Gennep uit Uden; in Andel de 59- jarige W. van Beek uit Voorthuizen; in Voorst de 61-jarige H. G. M. Nij- zink-Rond uit Deventer; in Nunspeet de 80-jarige mevrouw H. Wijnia uit Purmerend; in Nieuwe Niedorp het 18-jarige meisje M. C. Hoekstra. ETTEN-LEUR In de nacht van zaterdag op zondag botste een auto, bestuurd door de 19-jarige C. J. R. uit Prinsenbeek tegen een bromfiets. De duopassagiere van de bromfiets, de 20-jarige Louise Versteen uit Prinsenbeek, werd zo zwaar gewond dat zij later overleed. Als gevolg van deze botsing kwam de auto op de spoorlijn terecht. Op dat moment naderde een trein, die de auto greep en deze totaal vernielde. De heer R. wist tijdig uit de auto te springen. HAVANNA Een boeing 727 van de Amerikaanse maatschappij Alle gheny Airlines, die door een neger op weg van Pittsburgh naar Boston ge kaapt werd, is op Cuba geland. De kaper, die bewapend was met een pistool en een bom, had 9erst gepoogd de piloot te dwingen naar Kairo te vliegen. Later, toen hem werd meege deeld, dat het toestel niet de afstand naar het Midden-Oosten kon over bruggen, gaf de man opdracht naar Cuba te vliegen. Het vliegtuig had een bemanning van acht leden. De 91 passagiers mochten bij een tussenlan ding in Philadelphia uitstappen. De De'.ftse hoogleraar Verhagen ging vorig jaar bij zijn rectorale re de uit van het gedeeltelijk gevulde glaasje water op zijn katheder: is dit glas half vol of vindt u dat het half leeg is? Het antwoord hangt af van wat men denkt en wil. Zo'n betoog kan ook gehouden worden bij wetsontwerp nr. 10.636 dat Veringa deze week in dé Tweede Kamer verdedigt. Er is wel eens gezegd dat de hervorming van hét universitair bestuur die voor Ne derland cn stapel staat, de gedurfde ste is van heel Europa. Weinigen zullen dit secuur natrekken: een be oordeling van de Nederlandse opzet is al moeilijk genoeg om nou ook nog prec'.ïs te ana'yseren hoe men het overal elders doet. Maar (fat het in bepaalde opzich ten een hoogst modem wetsontwerp zijn dan is er toch nog een was lijst van onvervulde verlangens. En die zijn onderling weer erg tegen strijdig; bovendien zijn er mensen die het nu juist op dat „moderne" niet hebben. Een paar stemmen van hooglera ren: Fe'dbrugge (Leiden): „Veringa laat te velen meebeslissen" - Van Strien (Groningen): „Hogere niveaus teveel invloed" - De Boer (Leiden): „Revolu'ionaire verandering" - Stal pers (Tilburg): „Haalbaar compro mis" - Duynstee (Nijmegen): „Stu dentenmeerderheid in universi- teisraden zal moordend blijken" - Van Maa-seveen (Rotterdam): „Uni versiteit blijft onder curatele". Waar slaat dit allemaal op? Grenzen Het was ministei Diepenhorst, meen ik, die het zlwaar vermanende woord sprak dat de universiteit zichzelf moest ordenen omdat zij an ders geordend zou worden. Dat pro ces is nu aan de gang. In maart '68 verscheer, het rapport-Maris, dat bij de Aca'etnische Raad al niet goed viel, mair nog veel minder bij de opkomende studentenoppositie, die met veel verve de gevaren van een door het bedrijfsleven gecoacht ma nagersregime aan de universiteit schilderde. Minister Veringa stuurde de uni versiteiten en hogescholen later een leidraad voor discussies over organi satie en bestuur, maar die raakte vergeten in een escaktie van verga deringen, conflicten en bezettingen. In juni 1P69 produceerde de minister een nota „om duidelijk de grenzen van het hervormingsstreven af te bakenen". Februari van dit jaar kwam er een voorontwerp voor een bestuurs hervorming die Opland een prent met de titel „Witte Muizenplan" deed tekenen. De rr.uizen draafden rond binten streng afgezette ruim ten: Va.'inga stond erbij met de woorden: „Ze mogen binnen hun structu ar nog best wat". In april jl. volgde het eigenlijke wetsontwerp. Om weer eens een te kenaar aan het woord te laten: Behrent liet de minister zien met zijn geesteskind; naast hem een hoogleraar met de uitroep „Resultaat van schandelijke relatie". En aan de andere kant een contesterende stu dent met de woorden „Gemanipu leerd reactionaire miskraam". In en na En nu, ter opfrissing van het ge heugen, even zakelijk. Het wetsont werp draait volgens z'n maker om drie punten: democratisering, conti nuïteit en efficiency. Het is een stuk van bescheiden omvang (59 artike len), maar het haalt nogal wat over hoop: curatorencollege en senaat verdwijnen er worden stappen van betekenis gedaan naar de een heid van het wetenschappelijk corps er komt een universiteitsraad en een college van bestuur; daarnaast het college van deken en op het middenniveau de faculteitsraad en subfaculteitsraden en daaronder vakgroepen en werkgroepen. Bij heel deze constructie keert telkens als kernpunt terug: wie heeft wat wóar te zeggen? Duide'ijker dan een opsomming van samenstelling en bevoegdheid van al die lichamen spreken ver- delijk enkele discussiepunten die aan de orde zijn gekomen in de stukken die.de Kamerleden en het departement over de:-e zaak gewis seld heoben Het gaat over subt.ele nuances als „benoemingen in overleg met" of „na ove-'eg met" over de vraag of door Ton Elias VERINGA zekere regelingen „moeten afwij ken", dan wel „kunnen afwijken" van een bepaald patroon en, zeer fundamenteel, over de vrijheid van richting en de vrijheid van inrich tingvan het onderwijs. Verantwoording Hóe moeilijk het discussiëren soms is, kan blijken uit een strijdpunt bij de relatie tussen het bestuurscollege en de universiteitsraad. Het college moet de raad gevraagde inlichtingen geven over zijn handelingen. Vragen van de oppositie: om welke inlich tingen gaat ,het?; waarom is er geen duidelijke verantwoordingsplicht? Reactie in de memorie van ant woord: verantwoordingsplicht is maar een vage term; inlichtingen verstrekken is veel concreter. Ik heb het vermoeden dat tal van mensen het juist andersom zullen aanvoelen: een verantwoordings plicht weegt zwaarder Je vraagt je dan af: draait men er nu gauw een punt aaa of hebben we weer eens met het gekke departementstaaltje te maken. Het laatste zou best kun nen, wa it O. en W. toont bij dit wetsontwerp omstandig zijn vermo gen zich onduidelijk uit te drukken. Allerlei betogen die hoogleraren, studenten en Kamerleden bij dit ontwerp hebben gehouden, laten zich lezen. Er wordt vaak met vuur gesproken en de bedoelingen komen goed over. Waar echter het ministe rie toelicht en verdedigt, krijgt de tekst een loodzware gang. Dijkwijls is het ook net alsof de departemen tale woorden niet verduidelijken, maar versluieren. Ik vermoed dat Den Haai zich helemaal niet bewust is hoeveel extra irritatie hiermee wordt gewekt. Geld Maar ook aan de andere kant is er irritatie. Tegenover de claims om meer vrijheid word» op verscheidene plaatsen koeltjes aangestipt dat de centrale overheid toch wel enig idee wil hebben waar haar geld blijft. Maar de financiële factor wordt moeilijk als grond voor bevoogding door Den Haag geaccepteerd. In de warreling van meningen over de universitaire bestuurshervorming speelt, he"emaal los van de contesta tie der studenten, ook mee het ver zet Aegen departementale regelingen. Hervormen, jawel maar waar om moet het nu speciaal zo? Wage- ningen hoeft eigen meningen en Nij megen en Groningen en Leiden. En Amsterdam gaat trachten nog vóór het Kamerdebat een eigen weg te markeren. Maar. zegt de memorie van antwoord, „dat door regering en volksvertegenwoordiging als organen van cle nationale gemeenschap in wetteliiko regels van dwingend recht de doelstelling en de grondsla gen van de ten dienste van die ge- meenscT ip staande en door haar be kostigde universiteiten en hogescho len wo-den vastgelegd, is volgens ondergetekenden een vanzelfspre kende zaak" En verder heeft ook deze zaak weer een enorme hoeveelheid stencils opgele verd. Pe- dag laten de studenten 500 tot 1000 pagina's verschijnen pa gina's, geen oplage Aldus een schat ting van Ton Regtien. En laat nou uitgerekend deze grand old man van dit hele bedrrif laatst deze raad ge ven: „Bestrijd de stencilziekte, lees een boek". (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Het bestuur van de ARP hecht veel waarde aan het advies, dat de SER over de werking van de wet op de loon vorming en vooral over artikel 8 en over de toepassing van arti kel 10 zal uitbrengen. De regering is bereid artikel 8 ter discussie te stellen. Daarom, zo stelde het partijbestuur zaterdag in zijn vergadering vast, is er reden voor al le partners om aan het'overleg in de SER deel te nemen. Het partijbestuur wisselde zaterdag in Utrecht van gedachten over de po litieke gebeurtenissen en over de in houd van miljoenennota en troonrede. Behalve fractieleider mr. B. W. Biesheuvel warén aanwezig de leden van de Tweede Kamer B. Goud zwaard en G. A. Kieft. Het bestuur betreurde het niet- aanvaarden van het amendement- Goudzwaard-Boersma. Het wetsont werp „ondernemingsraden", aldus het bestuur is een belangrijke verbete ring van de positie van de werkne mers. Aan mr. Biesheuvel werd gevraagd bij de algemene politieke beschou wingen aandacht te besteden aan de betekenis van het gezag voor de overheid en de vrijheid van de bur ger en aan de eigentijdse functie daarvan in de maatschappij. Belastingen Bij de beoordeling van de belas tingvoorstellen moet de fractie vooral letten op een rechtvaardige verdeling van de lasten. De zwakke groepen moeten ontzien worden. Uitgangspunten moeten zijn de be teugeling van de inflatie en de zorg voor de toekomstige werkgelegenheid. Del weer in Enropa weer max. temp. neersl. gisteren Amsterdam mist 21 O Brussel onbewolkt 23 Frankfort mist 25 O Genève onbewolkt 22 0 Innsbruck zwaar bew. 23 O Kopenhagen regen 1-7 2 Locarno onbewolkt 24 0 Londen zwaar bew. 20 0 Luxemburg onbewolkt O Madrid onbewolkt 34 0 Majorca onbewolkt 26 O Mllnchen mist O Nice onbewolkt 26 0 Parijs onbewolkt 27 0 Rome onbewolkt 27 O Wenen licht bew. 23 0 Zürlch mist 23 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7