AMMAN BRANDENDE STAD Russische Loena 16 maakt! zachte landing op de maan PvdA niet in hoek van de relmakers Ambonezen slaags met politie Gevechten spelen zich vooral af in het noorden Bemiddelingspogingen van Nasser mislukt Zuiver concert van mannenkooi Leger is situatie in hoofdstad vrijwel meester Ambtenaren en de 400 gulden Schietpartij in Winterswijk: twee gewonden Den Uyl lijsttrekker 1 Prinses Beatrix droeg een opvallende hoed, toen zij zaterdag met prins Claus aanwezig was op de 36ste nationale tentoonstelling van de ko ninklijke vereniging Het Nederlandse Trekpaard in Den Bosch. NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 21 SEPTEMBER 1970 'K MAASSLUIS De kloof tusse» Bach en beat is minder groot dafl menigeen denkt, het niemandslanj tussen populaire en serieuze muziel kan dankzij de melodie verklein! worden, vooral wanneer een vakmar zich met muziek bezighoudt. Zoï vakman is Sander van Marion, ores nist. koorleider en dirigent die koorverband goede resultaten boekt Als dirigent van het Katwijk! Mannenkoor kwam hij zaterdagavonl naar de Immanuelkerk in Maasslui (Vervolg van pagina 1) AMMAN Jordaanse troepen leve ren nog steeds strijd met Palestijnse ver zetsstrijders, die nu worden gesteund door Syrische tankeenheden. Ook heeft het de laatste jaren weinig aktieve Palestijn se Bevrijdingsleger, dat zich normaal op Syrisch grondgebied bevindt, tanks naar het slagveld gedirigeerd. DEN HAAG,Door een ongeluk kige samenloop van omstandigheden is zaterdag boven het nieuws, dat het kabinet bereid is ook het over- heids- en onderwijzend personeel een extra salarisuitkering te verstrekken, de kop geplaatst: ook ambtenaren krijgen ƒ400. Dat staat (zoals uit het geschrevene trouwens ook wel blijkt) thans uiter aard nog niet vast. De salarissen van het overheidspersoneel volgen de ge middelde ontwikkeling in het be- drijfsleven en de ambtenaren en on- derwijzers krijgen daarom alleen ƒ400 als dit bedrag in het gehele be drijfsleven wordt gerealiseerd. De I ontwikkeling wijst wel in die rich ting, maar zeker is het nog niet. I Wel zullen de ambtenaren waar schijnlijk nog dit jaar zoals ge meld een voorschot ontvangen op Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als i> deze bon invult! Ilk geef op als nieuwe abonnee: Naam: I Adres: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. hetgeen als extra uitkering kan wor den verwacht. map postpapier. Postzegel is niet nodig ab u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Zaterdagavond arriveerde op Schiphol miss Hol land II, de 17-jarige Stephanie Flatow die in Athene aan de miss Europa-verkiezingen heeft meegedaan. Zij werd ex equo 2 en kreeg daarom de miss Europa Dauphine-trofee. Stephanie is mms-leerlinge en woont in Rotterdam. Op de foto: Stephanie met haar bokaal na aankomst op Schiphol. De gevechten spelen zich voornamelijk af in het noorden van het land, met name bij de steden Irbid, Mafrak, Ramtha en Tir- rach. In de hoofdstad Amman in het leger van opperbevelhebber Majali, met uitzon dering van enkele buitenwijken de toe stand volkomen meester. Schaduwkabinet De PvdA-iijsttrekker zal in de ver kiezingscampagne de steun krijgen van een team van vooraanstaanden. •Het plan bestaat dat dit verkie zingsteam tevens als schaduwkabinet zou fungeren Drs. Den Uyl staat echter nog voor lopig sceptisch tegenover dit plan. Zo'n schaduwkabinet moet een breder vertrouwen hebben dan van de PvdA alleen. Bovendien moet zo'n kabinet op enigsz' is democratische wijze tot stand komen. De kiezers zullen het 23 april van het volgend jaar natuurlijk beslissen, maar drs. Den Uyl houdt nu al terde ge rekening met vier jasr oppositie. Die oppositie zal anders zijn, zei de fractieleider, want een premier Ve- ringa of Biesheuvel vraagt een andere benadering als premier De Jong. Nederlaag De verkiezing van de tegenwoor dige frakticleider van de PvdA tot lijsttrekker betekende een duidelijke APELDOORN In het centrum van Apeldoorn heeft gisteravond om streeks elf uur een groep Ambonezen, vermoedelijk afkomstig uit de woon oorden Vaassen en Teuge, grote moei lijkheden veroorzaakt. Zij traden aanvankelijk alleen maar baldadig op, waarna twee poli tieagenten hen trachtten te verwijde ren. De politie kreeg ook nog assis tentie en leek erin geslaagd te zijn de moeilijkheden op te lossen. Maar toen enkele agenten terugliepen naar hun patrouille-auto werd één van hen een hoofdagent geschopt en er sneuvelde een ruit van een der pa trouillewagens. Met stenen werden ook ruiten van het in de nabijheid gelegen Chinese restaurant ingegooid. De politie ver spreidde daarop de herrieschoppers. Toen de Ambonezen zich later her groepeerden en met een groep van tenminste 25 man op de markt bij het politiebureau verscheen, werden de politiemannen uitgerust met de lange wapenstok, schilden en helmen. De Ambonezen gooiden opnieuw met ste nen, waardoor een groot aantal ruiten van het politiebureau sneuvelde. Eén der agenten werd ernstig door een steen aan het hoofd gewond en moest per ambulance naar het zie kenhuis worden overgebracht. De po litie voerde charges uit en verrichtte een aantal arrestaties. AMSTERDAM Reclame-ad viesbureau De Bussy en reclame-ad viesbureau Zimmerman NV beide te Amsterdam zullen met ingang van 1 januari 1971 al hun belangen onder brengen in een gemeenschappelijke nv onder de naam reclame-adviesbureau De Bussy Zimmerman NV. Deze zuiver Nederlandse onderne ming zal een omzet hebben van ruim ƒ17 min. en een personeelssterkte van circa 80 man. waar naast Bach en Haydn vooi ook eigen composities en bewerking! van zijn hand tot uitvoering kw; men. Een goed koorgemiddelde, zit volle tekstbeleving en degelijk meli disch besef kenmerkten dit zinj_ dat solistisch werd verlevendigd di de medewerking van de Voorburg^ altzangeres Frieda van Engelenburg Deze zong geen afzonderlijke lie deren of aria's, maar werkte met he mannenkoor gelijk op in zusterlijk muzikale saamhorigheid, als gevol waarvan bijv. Psalm 150 lovend, maa tevens lofwaardig uitviel. Huisorganist Koos Bons was eeij vertrouwde musicus op de orgelban in de goed bezette kerk. De luisw raars konden ook genieten van Brassband Rotterdam onder directl?* van Marinus Jansen. Kopermuzie g_. wordt zo gauw getoeter of krijgt iet e mee van wat men wel eens Leg<= des Heils-gekoer noemt. Hier echt™ bleek zelfs de wispelturigheid van d hoorns degelijk aan banden gelegd Men demonstreerde in een keui,1 van welklinkende werken een loss zwier, lenig vingerspel en een kwie n„ ke tongslag. De vrijmoedige arranICc gementen gelukkig waren er mee originele composities dan bewerkinf gen lieten een sonore samenklai horen en in de trombonesolo door Muit herleefde iets van de adelijk n klank van de oude torenmuziek. Ar1* met al een populair concert in beste zin des woords. P.M "5 5 Samenwerking Arbeiderspers en drukkerij Brouwer AMSTERDAM/DELFT NV drukkerij en uitgeversmaatschappij de Arbeiderspers te Amsterdam en drukkerij Brouwer en co NV te Delf! gaan samenwerken. Beide ondernemingen streven naai schaalvergroting met name in de sec tor offset-drukwerk. Voor de werkne m mers van drukkerij Brouwer zal dea samenwerking geen nadelige gevol gen hebben. Voor ongeveer 110 vai de 175 werknemers die werkzaan zijn bij de handelsdrukkerij van de Arbeiderspers te Amsterdam, is ver- vangende werkgelegenheid beschik baar bij andere vestigingen van de Arbeiderspers en bij drukkerij Brou wer. In overleg met de vakorganisa ties is een afvloeiingsregeling opge steld. Damascus blijft ontkennen dat ge regelde troepen van het Syrische le ger in Jordanië strijden. Een bewe ring dat negen Syrische soldaten in Noord-Jordanië gevangen zijn geno men, werd ontkend. „Dat is gebeurd bij een Jordaanse overval op Syrisch gebied", aldus Damascus. Volgens ooggetuigen, die in Beiroet ztfn aangekomen, zouden de Syrische tankeenheden voorbereidingen aan het treffen zijn om terug te trekken. De autoriteiten in Amman stellen alles in het werk om het normale le ven te herstellen. Er is nog geen wa ter en elektriciteit en alle mensen van de water en stroom-voorziening hebben opdracht gekregen naar mili taire posten te'gaan waar ze dan op vervoer kunnen rekenen. Dit geldt ook voor artsen, verpleegsters, men sen van de PTT en burgerpersoneel van het leger. In enkele buitenwijken van de hoofdstad wordt nog flink gevochten. In de rest van de stad zijn Palestijnse sluipschutters aktief. Bovendien be schieten de commando's de stad nog van buitenaf. Overigens is Amman door de ver woede gevechten van de laatste dagen een brandende ruïne. Grote rookwol- Klein ble^k, dat Nieuw Links vooral bezwaren had tegen de procedure. De beslissing moest niet door de partij raad maar door de gewesten worden genomen. Dat is democratisch. De gewesten baas in eigen huis, was de leuze. Met als andere mening: Het overlaten aan de gewesten geeft maar rotzooi. De heer Nicolai ui' Haarlem viel Den Uyl rechtstreeks aan: Ik kies Vondeling, want Den Uyl is geen stemmen trekker, maar iemand die stemmen afstoot Laat hij in de ver kiezingsstrijd maar onzichtbaar blij ven en onderduiken. ken drijven boven de stad. De mees te branden woeden in de Palestijnse vluchtelingenwjjken Djebel-Hocssein en Wahdat. De opperbevelhebber van het Jor daanse leger, veldmaarschalk Majali, heeft gisteren beweerd dat drie be- langrijke guerriallaleiders naar het le ger zijn overgelopen. Dat zouden zijn Salah Khalaf, Farouk Kadoumi en Bah jat Abou Gharbian. Khalaf is na Jasser Arafat de be langrijkste man van El Fatah en be velhebber van de strijdkrachten van de guerrillabeweging. Kadourni is de derde van van El Fatah en Gharbian is de leider van de door Irak gefi nancierde Strijdend front van het volk. De Egyptische president, Nasser, heeft in het afgelopen weekeinde tweemaal in krachtige bewoordin gen van koning Hoessein geëist dat deze een einde aan de gevechten zou maken. Tot slot vertolkte Hans Kombrink de teleurstelling van Nieuw Links: De lijsttrekker heeft alles met de politiek te maken. De tegenwoordige fractie weerspiegelt niet het. beeld van de pirtij. De fractie blijft achter bij de radicalisering. De oude leiders bepalen nog steeds het gezicht van de partij. Heftige discussies tussen voor- en tegenstanders van meerdere PvdA-lijstaanvoerders. Foto van links naar rechts: A. van der Louw, dr. A. Vondeling en drs. J. M. den Uyl. BOCHUM De op 12 septem ber gelanceerde Russische Loe na 16 heeft gisterochtend om 06.18 Ned, tijd een zachte lan ding op de maan gemaakt. Het automatische ruimtestation kwam terecht in het maangebied dat de Zee der Vruchtbaarheid wordt genoemd. Volgens Tass voerde de Loena de landing in twee etappes uit. Eerst werden de raketmotoren ontstoken om het ruimteschip uit zijn omloop- baan naar het maanoppervlak te stu wen. Daarop volgde, op een hoogte van zeshonderd meter een geleide af- remmanoeuvre. Op 20 meter hoogte werd van de hoofdmotor overgescha keld op de kleinere remraketten, die tot op twee meter boven de maanbo- dem in werking bleven. De Loena maakte daarna een zachte landing. Het ruimtetoestel staat op 0 graden 41 minuten zuid en 56 graden 18 mi nuten oost. Deze plaats ligt ongeveer 321 km ten zuidoosten van de Zee der Stilte waar de bemande maanlanders van Apollo-11 terechtkwam. Het is de tiende maal dat een1 ruimtetoestel heelhuids op de maan terechtkwam. Apoüo-14 De NASA heeft gisteren in Washington bijzonderheden bekend- - gemaakt over de maanvlucht van dt Apollo-14 op 31 januari. De astronau ten, onder leiding van Alan Shcpard hebben o.a. tot taak op de maanop- pervlakte explosieven tot ontploffing te brengen om te zien of er water is. WINTERSWIJK Eén zwaar- en één lichtgewonde, dat was de balans van een schietpartij in de nacht van zaterdag op zondag in het regionaal woonwagencentrum in Winterswijk. Slachtoffers werden de gebroeders G. K. en J. K., resp. woonachtig in Enschede en in Winterswijk. G. K. werd met twee schotwonden in het ziekenhuis in zijn woonplaats opge nomen. Zijn broer raakte licht ge wond. De politie heeft de gebroeders Z. en R. uit Enschede ingesloten op verdenking van verboden wapenbezit en doodslag. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De zaterdag door de partijraad gekozen lijst trekker van de PvdA, drs. J. M. den Uyl, wil een energieke po ging doen samen met de PPR, D '66, de Christelijke Solidari- teitspartij en de PSP een kern programma op te stellen voor de volgende regeringsperiode. Maar lijsttrekker Den Uyl houdt er ernstig rekening mee. dat het niet zal lukken e:n kernprogramma op te stellen, waarmee alle progressieve partijen het eens zijn. In dat geval zal de PvdA overblijven als belang rijkste exponent van de progressieve krachten. Protest Drs. Den Uyl, die mei 90 stemmen werd gekozen tegen 18 stemmen op partijvoorzitter dr A. Vondeling, pro testeerde in zijn eerste verkiezings toespraak cegen de pogingen van de WD en CHÜ om de PvdA te plaat sen in de hoek van de relmakers. Zo wordt er gespeculeerd op de angst en onzekerheid, die onder de mensen be staat. Later in een toelichting noemde drs. Den Uyl de uitlating van VVD- fraetieleider mr. Geertsema voor de radio, dat men niet behoeft te reke nen op de -socialistische krachten in de maatschappij om zich te verzetten tegen de aanslagen op de democratie. Onze uitdaging is. reageerde drs. Den Uyl, do mensen over de angst en onzekerheid heen te leiden naar een nieuwe sam°nleving. De socialistische lijsttrekker zei: Wij willen geen revolutie, maar her vorming van de maatschappij. nederlaag van Nieuw Links in de partijraad. Had het partijbestuur, dat voor de helft uit Nieuw-Linksers bestaat, een verdeeld advies uitgebracht, de par tijraad koos met 72 tegen 32 stemmen voor het kiezen van één lijsttrekker. Toen het bleek, dat de kaarten zo geschud waren zette de meerderheid van de vergadering door en besloot de lijsttrekker direct te kiezen in plaats van een week later. Het partijbestuur schaarde zich vervolgens unaniem achter de kandi datuur van drs. Den Uyl (stem uit de zaal: „Dat kostje een rondje, Joop"). De mogelijke rivaal, partijvoorzit ter Vonde'ing, steunde ook deze kan didatuur en beloofde zelfs het rondje te betalen als Den Uyl werd gekozen. Openhartig Aan de verkiezing van de lijsttrek ker was een openhartige en persoon lijke discussie vooraf gegaan. Het standpunt van het kiezen van één lijsttrekker verdedigde dr. Vondeling. Hij zei, dat het niet-kiezen van Den Uyl zou natekenen, dat de partij hem zou plaatsen in het rijtje van niet-te- rugkerende mislukte politici zoals De Jong. Witteveen en Beernink. Uit het oetoog var prof. ir. G.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6