'Aarlanderveen' bouwt eigen onderdak Concentratie opslagplaatsen zou oplossing kunnen zijn Chr. mavo-school Noordwijk acht jaar uitgebreid na DANSLES! Aantal autowrakken neemt Schrikbarend toe Meer Rode Kruis- leèm in Woubrugge JEUGDDIENSTEN [IN KOUDEKERK Opknapbeurt voor Zwammerdamse kerk SPEKSNIJDER „DE TAS", Dam 2, Benthuizen Wij zien uw komst dan ook gaarne tegemoet Agenda voor Katwijks raad Drie scholen in Poelpolder 1EUWE IEIDSE COURANT ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1970 ■S (Van een redacteur) 1HAARLEMIV1ERMEER In de Haarlemmermeer verrijzen de utokerkhoven als paddestoelen uit de grond. Het toenemende aan- al opslagplaatsen voor autowrakken betekent een voortgaande aan- asting van het landschap, vooral veroorzaakt door de ondoelmatige gging hiervan. In Nederland verdubbelde na 1960 het aantal autowrakken dat er jaar in omloop komt in vijf jaar. Het aantal bedraagt op het genblik ca. honderdduizend per jaar. Aldus een overzicht van het ociografisch bureau „Ds Meerlanden". Van de opslagplaatsen heeft 5% een oppervlakte die kleiner is dan 1 ha. )e gemeente Haarlemmermeer telt geveer 35 opslagplaatsen voor au- vrakken, oud ijzer, tweedehands au- enz., wat relatief gezien een groot ital is. Hiertoe behoren ook zeer :ine opslagplaatsen met minder dan n wrakken. De totale oppervlakte draagt 9 a 10 ha, terwijl het aantal geslagen wrakken ongeveer duizend elfhonderd is. De opslagplaatsen in Haarlemmer- rer zijn veelal gelegen langs ring- maar ook Is er een groot aantal ;s de Kruisweg. In het centrum van gemeente zijn de meeste opslag- iatsen, die ook gemiddeld de ootste omvang hebben. Regionaal De verspreide ligging is vanuit es- etisch, economisch en verkeerstech- sch oogpunt volgens het sociogra- ich bureau ondoelmatig. DANSINSTITUUT A ALPHEN AAR «EEHSCHUOR 45 LEIDEN TEL 01? tO 21511 NSCHRIJVING DAGELIJKS WOUBRUGGE In Het oude aedthuys had vrijdagavond een opaganda-filmvoorstelling plaats in het Roode Kruis. Mevrouw A. C. ittebol-Dekker deelde mede, dat de aatselijke afdeling een ledenwinst in dertig contribuanten boekte. Door zieken uit Woubrugge waren het kader van het Welfare-werk erkstukjes gemaakt, die te koop erden aangeboden. De schooljeugd ad deelgenomen aan een wedstrijd het maken van opstellen en teke- ingen. De eerste werd gewonnen oor Jan Terhorst, Ria Slingerland ocht haar bekroonde opstel voorle- Vervolgens werd een groot aantal leurendia's vertoond, die vele as- ecten van het Roode Kruis uit de mgeving te zien gaven. Na de pauze genoten de aanwezi- en van de speelfilm: The family lay. In de middaguren had nog een eciale voorstelling plaats van oude rtderfilms. KOUDEKERK In de Gerefor- :rde kerk wordt zondagmorgen dienst gehouden voor de jeugd, lej. J. F. Swierts, dochter van de minee, vertelt uit de bijbel. Een iggroep.jc van schoolkinderen ver- ht medewerking. Schriftlezing en llecte worden door de kinderen flf verzorgd. De dienst begint om in uur. Avonds is er een dienst voor de udere jeugd. Hieraan verleent het ingduo Luuk Aalbrecht en Kees oedood medewerking. Na afloop is gelegenheid tot koffiedrinken, 'aarbij kan worden nagepraat over e dienst, die als thema „Verenig de laties" heeft. De verwachting is dat het aantal autowrakken omstreeks 1978 onge veer vier a vijfmaal zo groot is als -nu. Geadviseerd wordt dat de ge meenten in bestemmingsplannen terreinen aanwijzen waarop een regionale concentratie kan plaatsvinden. Voor Haarlemmer meer zou op dit moment concen tratie kunnen worden gerealiseerd op een terrein van 9 ha, binnen tien jaar uit te breiden tot 18 ha. In verband met het vervoer van de al of niet samengeperste wrakken is ligging aan de ringvaart van belang. Door de regionale concentratie kunnen de relatief hoge arbeids- en ver voerskosten voor de verwerking, die vaak niet gedekt wordt door de op brengst van het schroot dat veelal van inferieure kwaliteit is, worden ge drukt. Kwaliteit Een andere kwestie dat de tech nische outillage bij de sloperijen moet worden verbeterd, voor kwaliteitsver betering van hét staalschroot. Dit is met name van belang voor de afzet, terwijl daardoor ook een snellere doorstroming wordt bevorderd. Het komt voor dat particulieren één of meer wrakken bij hun huis hebben gedeponeerd. Op het tijdstip van het onderzoek werden er vijfentwintig aangetroffen. „De gemeentelijke over heid moet ervoor zorgen dat op ver zoek van de individuele autobezitter zijn oude auto wordt weggehaald, ter wijl de bezitter hiervoor dan een ver goeding krijgt. De overheid zou deze taak aan particuliere bedrijven kun nen uitbesteden", zo wordt gead viseerd. Een andere maatregel is dat het Rijk de mogelijkheid geeft motorrijtuigen belasting te heffen voor autowrakken die langs de weg staan. ZWAMMERDAM In de Gerefor meerde kerk is een begin gemaakt met een omvangrijke restauratie. Naar aanleiding van een aankoop van een nieuw pijporgel heeft men besloten tegelijkertijd het interieur van de kerk een goede beurt te ge ven. De omvangrijke oude preekstoel en de ouderling- en diakenbanken worden vervangen door modernere exemplaren. Het nieuwe pijporgel wordt ook nu weer vóór in de kerk geplaatst, zij het nu op de begane grond. Bovendien zullen de muren van de kerk zowel binnen .als buiten worden opgeknapt. De gehele restauratie zal enige we ken yergen. In die tijd vindt men op de zondagen gastvrijheid in de Her vormde kerk. 's Morgens houdt men nog gescheiden dienst, maar de avonddiensten worden gezamenlijk gehouden. Raad Leimuiden LEIMUIDEN De raad komt vrij dagavond om 8 uur bijeen. Agenda: liberalisatie huur- en woonruimte- beleid, beroepschrift W. J. Straathof iHfl iaiiC tegen weigering bouwvergunning, beroepschrift W. G. F. van der Meer tegen weigering bouwvergunning, onbewoonbaarverklaring woningen Westerdijk 51 en 52, garanties geld lening stichting zwembad Leimuiden en afd. Leimuiden van het Groene Kruis, beschikbaarstelling grond voor bouw van Kruisgebouw, onderhoud straatverlichting, vaststelling ont- werp-bestemmingsplan West en af scheid raadsleden. NOORDWIJK „Eindelijk!"... Zo begon dr. J. G. B. Jansen, voorzitter van het schoolbestuur van de Chr. Mavo, gistermiddag zijn toespraak bij de officiële opening van de nieu we vleugel, waarmede het riant gele gen schoolgebouw is uitgebreid. Er was reden voor deze verzuchting, want op een paar maanden na fvaren acht jaar verstreken sinds het ver zoek om uitbreiding was ingediend. De lange tijd van voorbereiding le verde tenslotte ook nog pluspunten op. In plaats van de oorspronkelijk geplande open rijwielstalling onder de nieuwbouw, kwam er een aula - Met de nieuwe wintercollectie van Speksnijders confectie, in zwart en donkergekleurd kunt u uw kledingwensen waarmaken. De collectie is zo uitgebreid en zo mooi van samenstelling dat er voor ieders gading wat bij is. Alles natuurlijk in de voor U bekende uitstekende kwaliteit. Voor de grootste keus in zwarte en donkere japonnen - deux pièces - mantels - mantelkostuums (met of zonder bont) - regen- man.-els - rokken - blouses - jumpers - vesten - herenkostuums en regenjassen enz. enz. HET AANGEWEZEN ADRES: Met deze collectie staan wij op maandag 21 september in het dorpshuis Let wel op de gewijzigde openingstijden van 9.3016.30 uur. HOOFDSTRAAT 105 - BERGAMBACHT - TEL. 01825-295 met podium - als onderbouw. De Chr. Mavo Noordwijk is in alle opzichten meer waard geworden door deze bijna drie ton vergende nieuw bouw. Op het architectenbureau Ver loop en Van der Mey te Katwijk rustte de taak deze bouw in over eenstemming te brengen met het bestaande schoolgebouw. Het is een voortreffelijke creatie geworden. De nieuwe vleugel bevat naast de aula als onderbouw, twee leslokalen en een uitstekend geoutilleerd han- denarbeidlokaal. Burgemeester mr. J. M. Bonnike, die met de wethouders Den Otter en Van Leeuwen, en gemeentesecretaris W. van Sprang, de opening bijwoon de, schetste de ontwikkeling van de Chr. Mavo geestig: „Het begon met mini, nu is het midi, en straks wordt het maxi" Veranderingen Dr. Jansen begroette talrijke geno digden. Behalve de gemeentelijke autoriteiten, waren aanwezig de rijksinspecteur van het Mavo, de heer L. J. Stortenbeek. dr. B. Bouma, die vele jaren voorzitter van de Chr. Ulo is geweest, de heer S. W. Neef jes, directeur van de R. K. Mavo „St. Willibrord", de hoofden van de basis scholen in Noordwijk, tegenwoordige en vroegere bestuurders van de Chr. Mavo en het lerarenkorps. In zijn toespraak ging dr. Jansen in op de door velen gestelde vraag: Wat moeten wij met de christelijk heid van het onderwijs? Christen- lijkheid is geen appendix, die men zonder gevaar voor de gezondheid kan wegnemen, aldus dr. Jansen. Men dient er echter veel meer ernst mee te maken. In de ander moeten de kinderen de mens leren zien. Ver zoening moet men waar-maken. Rijksinspecteur Stortenbeker zette uiteen welke veranderinen bezig zijn zich in het Mavo te voltrekken. Bij het tegenwoordige onderwijs is fei tenkennis niet meer het belangrijk ste. Inzicht en vorming staan cen traal. Kennis moet er wel zijn, maar is niet meer het doel. KATWIJK De gemeenteraad houdt donderdagavond 24 september om half acht een openbare vergade ring. De agenda bevat de volgende pun ten: vaststelling officiële gemeente- vlag; geven van namen aan enkele straten in Katwijk aan den Rijn; krediet voor de verdere invoering van een projectenorganisatie; instel len van een organisatieonderzoek bij de dienst van openbare werken; slo pen van panden in de saneringsge- bieden; aankoop van enkele percelen en van grond; verkoop van een twee tal percelen; verdaging van de beslissing omtrent de vaststelling van het ontwerp „Bestemmingsplan Cleyn Duin eerste herziening"; verstrekken van leningen en bijdra gen aan de Katwijkse Bouwvereni ging voor de bouw van 190 woning wetwoningen in het Molenblok Zuid; benoeming leden van de commissie van advies voor de vordering van Bankdirecteur in het zilver NOORDWIJK De heer P. Hiep, directeur van de Coöperatieve Raif- feisenbank. herdacht gisteren dat hij 25 jaar geleden in dienst van deze instelling trad Ter gelegenheid van dit jubileum werd hem gistermiddag in het „Hof van Holland" een receptie aangebo den. Zeer velen uit het zaken- en bedrijfsleven kwamen daar de heer Hiep gelukwensen. Uit deze massale opkomst bleek wel, hoezeer de jubi laris in brede kring wordt gewaar deerd. LISSE Veel genodigden waren vriidagm'.ddag aanwezig bij de offi ciële ingebruikneming van twee basisscholen en een kleuterschool ten behoeve van het R.K. onderwijs in de Poelpolder, de ..Flamineoschool", de „Van Swanenburchschool" en de „Saskia"-Kleuterschool, alle drie op getrokken onder auspiciën van het Schoienbouwteam .Mi Jden-Ho Hand. In de Flamingoschoo' werden de of ficiële toespraken gehouden en in de „Van Swanenburchschool" had de openingsplechtigheid plaats. woonruimte, tevens commissie voor de huisvesting; verlenen van krediet voor alternatief concert van het ge westelijk orkest voor Zuid-Holland; toekenning van subsidie aan nazorg instellingen voor doven en doofstom men. Veel animo voor Lisser puzzelrit LISSE De Najaarsfeesten zijn vrijdagavond ingezet met ee>n nuzzel- rit voor automobilisten met 150 deel nemers. De puzzelrit was uitgezet door de heren Jonker en Van der Linden. De uitslag is ais volgt: 1. D. H. Bach, Lisse; 2. R. Wekking, Hillegom; 3. J. Bemelman, Lisse; W. A. F. Haagedoorn, Lisse; 5. C. Waverijn, Lisse. Twee beroepen voor da. Suyker LISSE Ds W. Suyker, predikant bij de Geref. Gemeente, ontving een beroep naar Haarlem en Apeldoorn. Softbalclub in Lisse LISSE In Lisse is men gekomen tot de oprichting van een Soft- bal-club, waarvan het bestuur voor lopig wordt gevormd door de volgen de personen: voorzitter de heer L. Dijkman, secretaresse mevr. Curwiel: penningmeesteresse mevr. Bosman: wedstrijdsecretaresse mevr. Dijkman; Men hoopt in het a.s. voorjaar met twee teams aan de competities met juniores en sen'orec in de competi tie van de KNASB vierde klasse deel te nemen. Adres voor aanmelding: Dijkman, Van Ostadestraat polder Lisse, telefoon 5074. dhr. L. 4. Poel- Open-Deurdienst in Katwijk a. d. Rijn KATWIJK AAN DEN RIJN Morgenochtend om half elf wordt in de school ip de Narcisstraat een in terkerkelijke open-deurdlenst gehou den. In deze dienst zal spreken ds. P. Reedijk uit Voorschoten. Solist is een bas-bariton uit Rijnsburg. Na afloop van de dienst is er in het Protestants Militair Tehuis in de Tulpstraat gele genheid tot vragen stellen en wordt een kopje koffie aangeboden. NOORDWIJK Het strand is weer van de jutters. De bad' gasten zijn met hun schepjes, emmertjes, transistorradio's en zonnebrandolieluchtjes vertrok ken. De kuilen zijn dicht en het strand ligt gaaf en natuurlijk aan de schuimende zee. Je kan weer met je fiets over de bank naar de Duindamse Slag rijden, hier en daar een aardig „balkie" oppikken en terugfietsen, ter wijl de zon steeds vroeger aan de horizon verdwijnt. De warm te is verdwenen, de rust is weer gekeerd, alleen het geluid van de branding en de krijsende meeuwen blijft over. (Foto NLC - Dirk Ketting) Intrede ds. Deddens in Rijnsburg RIJNSBURG Morgenavond om 7 uur hoopt ds. K. Deddens zijn in trede te doen als predikant van de Geref. Kerk alhier. In de morgen dienst zal zijn broer, ds. P. Deddens te Rozenburg, hem bevestigen. Ds. Deddens werd in 1924 gebo ren. Van 1951 tot 1956 was hij pre dikant te Hoek (Zeeland) en van 1956 tot 1961 te Leerdam. Van 1961 tot 1965 was hij werkzaam in Amersfoort-Centrum. In 1965 werd hij missionair predikant op Curasao. Zijn uitzending geschiedde vanuit de Kerk te Rijnsburg. In juli van dit jaar keerde ds. Deddens naar ons land terug. In Rijnsburg is hij de opvolger van ds. Douma. die naar Limburg vertrok en inmiddels hoogleraar is geworden. Sociëteit „De Schuit" KATWIJK Nu de zomermaan den voorbij zijn gaat De Schuit zich weer bezig houden met het winter- programma. Dankzij de medewerking van velen, o.a. het organisatiebureau van Joop van Duyn is het bestuur erin geslaagd een aantrekkelijk en veelzijdig programma in elkaar te zetten. 24 september: Inschrijving en her nieuwde kennismaking. 1 oktober: Optreden van de Beat- groep Boy's Wonder". 8 oktober: Optreden van het duo Luc Aalbrecht/Cees Koedood met spirituals en Gospelsongs. 15 oktober: Vrije avond. 22 oktober: Lachfilmfestijn. 29 oktober: Lezing over het werk van het Leger des Heils in Amster dam door Sipke van der Land. AARLANDERVEEN De bouw van het nieuwe clubgebouw met kleedkamers van de voetbalvereni ging „Aarlanderveen" vordert uitste kend. Zoals bekend, wordt het geheel door de leden van deze actieve vere niging geheel zelf gebouwd. In okto ber 1969 zijn de palen in de grond geslagen en in maart van dit jaar is met de feitelijke bouw begonnen. Veel leden hebben dc afgelopen maanden praktisch al hun vrije tijd voor deze bouw opgeofferd. Het resultaat is, dat volgende maand deze nog jonge sportvereni ging een prachtig gebouw rijker zal zijn. Het heeft een lengte van 28 meter en is ruim 8 meter breed. Er zijn naast een kantine: drie kleedka mers, een ruimte voor scheidsrech ters, een bestuurskamer en een keu ken. De bouw komt de vereniging nu op rond f 45.000 maar als deze bouw door een aannemer zou zijn uitge voerd, had men ruim het dubbele moeten neertellen. Op de foto rechts de oude kleedka mers. Ds. Van Eijk kritiseert gebedsgenezers ALPHEN In de zaal van de Ma- ranathakerk heeft de afdeling van de Chr. Bond voor Plattelandsvrouwen donderdagavond de eerste bijeen komst gehouden in het nieuwe sei zoen, Waarvoor veel belangstelling bestond. Als spreker was aanwezig ds. A. van Eijk, Hervormd predikant te Gouda, met het onderwerp: „Wat is genezing op het gebed en hoe staan we er tegenover". Hij stelde zich kritisch op tegeno ver de stromingen, die de gebedsge nezing propageren, zonder daarbij de bij ziekte geëigende middelen te ge bruiken. Er wordt wel genezing op het gebed geschonken en God blijft altijd een God van wonderen. .Hij is de Almachtige en wij staan ook bij herhaling verbaasd over hetgeen Hij in voor de mens hopeloze situaties wil schenken. Maar wii mogen daar niet van uitgaan, door de middelen die Hij schenkt te veronachtzamen en er kan ook sprake zijn van het dragen van een kruis, dat God oplegt en dat ondanks aanhoudend gelovig gebed niet van ons wordt weggeno men. In deze vergadering werd me vrouw Domburg-Stapper tot bestuurslid gekozen. LISSE Op donderdag 24 septem ber wordt in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente aan de Tulpenstr. een zangavond gehouden. Aan deze avond wordt medewerking verleend door de organist J. Bonefaas uit Go- rinchem, het kinderkoor en de zang vereniging „De Lofstem". Ds. W. Suyker zal een meditatie houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9