chttiem ie de mist; Ook ambtenaren krijgen f 400 helpt tegen pijn Evangelische radicaliteit vaak niet meer dan leuze Rechtspraak staat nodeloos te ver af van de burger Uitstel tweede deel inflatiecorrectie BANKFUSIE Arjos wil „een grote sprong vooruit doen •r.i Gitarist-zanger Jinii Hendrix overleden CH-Kamerlid Scholten bepleit: arjos Zorg dat a een briefkaart in huis haalt en 50 cent aan postzegels. U kunt dan weldra meedoen aan een quiz met mooie prijzen Rede ds. Landsman op CHU-conferentie Geen vervolging van Niarchos ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1970 A/fET 55 tegen 59 t'-* deze week in stemmen is deze week in de Tweede Kamer een amendement van de heren Goudzwaard en Boersma op de Wet op de ondernemings raden verworpen. Dat was een duizelingwekkende dreun op het hoofd van de ARP-fractie. Want de broeders en zusters van de CHU en KVP hadden tegengestemd. Het vertrouwen in de samenwerking tussen de christelijke partijen had een knauw gekregen. Er was toch het rapport ..Herzie ning ondernemingsstructuur" van de Achttien, opgesteld na lang en ern stig vergaderen? Op basis van dit rapport van KVP. CHU en ARP redigeerden Goudzwaard en Boersma hun amen dement en ze gingen in hun wensen minder ver dan het rapport. En nu het erop aankwam en er een kans was. iets van de idealen van het ge meenschappelijk rapport in de prak tijk waar te maken, stemden CHU en KVP tegen. Bescherming In het Achttien-rapport kan men lezen In het Achttien-rapport kan men .Daarnaast verdient het uit een oog punt van arbeidsrechtelijke bescher ming van de werknemers aanbeve- komstige wetgeving en er moest toch van de partijraad vandaag vergadert een SER-advies zijn („Wordt de Ka- over de toekomstige lijsttrekker(s), mer dan altijd uitgeschakeld?" riep zeggen wat ze willen, maar zo iets drs. Boersma uit). Enfin, in de ARP-fractie begreep men, zo men het niet reeds wist, dat wat op het geduldige papier staat, nog geen werkelijkheid is en dat zelfs de Achttien-rapporten een be- antwoord. heeft Den Uyl direct in de gaten. Daarom de vraag aan de minister: I „wat wordt het? De Kamer heeft er recht op dat te weten". „Dat vertel ik straks wel,'' was het trekkelijke waarde hebben. Tenmin ste. de eerste keer dat er iets werke lijkheid kon worden, gingen de Achttien de politieke mist in. Dit is natuurlijk geen reden om direct al de moed te verliezen. Hoe wel, 's avonds, toen er in het kader Tellen Daarna kabbelde het debat over I minder belangrijke dingen verder en werd de Kamer bij elkaar gebeld voor de stemmingen. Iedereen die in het. Kamergebouw aanwezig was (er I over het gezamenlijk kernprogram van KVP. CHU en ARP. is er wel een woordje over gevallen. Geloof maar! Mi Ti i ster Er was nog meer dal de fractie niet lekker zat. Men moest niet ai ling aan de ondernemingsraden een ieen optornen tegen de Achttien- zeker medebeslissingsrecht toe te partners, maar ook tegen de eigen kennen in die situaties, waarin vita- a.r, minister Roolvink. Ie werknemersbelangen op het spel De partijgenoot-minister had geen staan, zoals bij dreigend collectief principiële bezwaren tegen het ontslag, overplaatsing van een be- amendement. Dat kon hij moeilijk drijf en bij de invoering van een hebben, omdat het voorstel ook vol- geheel nieuwe produktie. genshet a.r. program was. Dit medebeslissingsrecht zou bij- Maar een minister heeft te maken voorbeeld kunnen worden verwezen- met het hele kabinet en met zijn lijkt door in de wet de verplichting knappe adviseurs. Nu was hij met op te nemen, dat in deze situaties zijn voorstellen al verder gegaan een ondernemingsvergadering bijeen dan het SER-advies. en het voorstel te roepen." van broeders in de Kcmer zou In het voorstel van minister Rooi- hem nog verder van huis brengen. van dé partijen verder werd gepraat was druk getelefoneerd) kwam bin- nen. Men stemde bi] zitten en op staan over tal van amendementen. In die tijd moet minister ijverig de neuzen hebben geteld en ontdekt, dat het amendement het net niet zou halen. Den Uyl herhaalde zijn vraag en de minister stelde de portefeuille- kwestie niet en kon het oordeel aan (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Mr. W. Schol ten. de financiële specialist van de CHU in de Tweede Kamer, pleit in het weekblad De Ne derlander voor een tijdelijk uit stel van de tweede tranche van de inflatiecorrectie. Men zou dit op conjuncturele gronden moe ten doen. Zoals bekend wil de regering de loon- en inkomstenbelasting met in gang van 1 januari a.s met drie pro cent verhogen. Nu vindt mr. Scholten het voor de gewone burger wel een merkwaardige zaak, dat op een en dezelfde datum aan de ene kant de tarieven van de loon- en inkomsten belasting met ƒ300 miljoen wordt verlaagd (tweede tranche) en aan de andere kant tegelijk met ƒ400 mil joen wordt verhoogd. De oplossing is dan volgens mr. vink was nog de mogelijkheid opge nomen. dat de ondernemingsraad den de adviseurs, toch niet gehoord zou worden, wan neer te grote belangen op het spel zouden staan. de Kamer overlaten. Zijn enige gok was. dat toch nog op het laatste ogenblik enkele leden van de PvdA achter het gordijn vandaan zouden duiken. Maar deze politieke geslepenheid kan men niet in de club van drs. Den Uyl verwachten. Minister Rool vink was slimmer geweest. Geen crisissituatie er. er was een royaal gebaar gemaakt tegenover de eigen partij. Maar weèr was gebleken, dat de verhouding tussen de man die nu Ontraden, dat amendement", zei- bijna vier jaar geleden als nummer twee stond op de ARP-kandidaten- „Wij trekken het amendement niet lijst en de zittende Kamerleden niet in." was de opvatting van de fractie van mr. Biesheuvel, die zelf zijn Daarom kwam de ARP met haar handtekening op het document had amendement. Geen collectief ontslag en andere zeer belangrijke besluiten buiten de ondernemingsraad om, was de redenering. Het amendement duikelde. Het was een vooruitgrijpen op een toe- gezet, dat plotseling zo belangrijk was geworden. Daar zit je dan als minister. Te genover je eigen broeders in een crisissituatie. Nu kunnen ze in de PvdA. waar- zo schitterend is. En dat deze man zeer bedreven is in het politieke vak. Dat is ook wel nodig, want juist minister Roolvink is het mikpunt van veel kritiek naar aanleiding van de conjunctuurmaatregelen van de regering. BERT DE JONG (Vervolg van pag. 1) Bij de Bondsspaarbanken bedroeg het totale tegoed op 31 aecember van het vorig jaar 7637 miljoen gulden, terwijl het aantal rekeningen dat jaar met 131.50) steeg tot ruim vijf mil joen. Op diezelfde datum waren er bij de Nederlandse Spaarbankbond 175 spaa-aanken aangesloten. De bank Mees en Hope behaalde in het afgelopen jaar een winst na aftrek van belasting van 11.9 miljoen gul den. Het geplaatste kapitaal bedroeg 70 miljoei gulden en het balanstotaal 2,3 miljard gulden. U een en ander blijkt dat zich in één klap een nieu we Nederlandse bankreus schaart naast giganten als Algemene Bank nederland, AmRo-bank en de jonge Raiffeise.i-Boerenleenbank-combina tie. Voorwaarden De Nederlandse Bank heeft inmid dels al meegedeeld dat zij een ver klaring v m geen bezv.ear zoals deze wettelijk is vereist niet zal onthouden I aan de n'iuwe opzet van de bonds- 1 spaarbanken zoals die haar eerder al informeel -s voorgelee d De voor waarden waaronder oen dergelijke verklaring zou worden afgegeven I moeten :wnader worden uitgewerkt. afhankel'jk van de manter waarop uiteindelijde fusie gtiealiseerd gaat I worden. Scholten de tijdelijke verhoging van de inkomstenbelasting te beperken tot 1 procent. Het materiële resultaat is gelijk aan de voorstellen van de regering. Voor mr. Scholten gaat het om een technische kwestie en hij wil er geen grote politieke zaak van maken. Maar uit oogpunt van beleidspresentatie moet wel de voorkeur worden gege ven aan een verhoging van 1 procent. Een ander punt van kritiek op de maatregelen van de regering is, dat vergeleken met de voorgestelde be lastingverhoging de beperking van de overheidsuitgaven aan de magere kant Is. Een verhouding van 1 op in plaats van 1 op 3 zou evenwichtiger zijn geweest. Ook heeft mr. Scholten nog kritiek op de rente die men straks moet be talen op belastingschuld. Door deze maatregel wordt de belastingdruk in de directe sfeer met 80 miljoen ver zwaard. De rente komt namelijk te liggen op alle definitieve aanslagen in de inkomstenbelasting. Getroffen worden weer die perso nen die door de hoge tarieven van de inkomstenbelasting toch al zwaar worden belast. Verder heeft mr. Scholten beztvaar tegen deze maatregel, omdat ze direct ingaat tegen het beleid van de tegen woordige staatssecretaris om de be lastingverheffing te vereenvour Stel ten dood ZIE AF VAN KERNWAPENS Dat is één Arjosmening. De volgende kun je zelf mee helpen formuleren. Werk binnen de Anti-Revolutionaire Jon gerenorganisatie aan vernieuwing van de samenleving van uit evangelisch perspektief— Stort 3.50 op giro 127164 t.n.v. Stichting Arjos te Den Haag, en je bent lid. leeftijd 16-30 jaar. Inlichtingen: Arjos, Dr. Kuy- perstraat 3, Den Haag. Eind september hoogtepunt ledemverfactie verpakking: 14 en 40 tabletten (vervolg van pagina l) Intussen heeft het kabinet gis termiddag uitgesproken dat ook het ruim (iOO.OOO man tellend overheids-en ondewijzend perso neel voor een extra salarisuit kering in aanmerking komt. De vijf centrales van overheids personeel hadden donderdag om deze principe-uitspraak gevraagd. Daarbij is het kabinet tevens be- Te grote dosis verdovende middelen LONDEN De bekende Amerikaawnse gitaristzanger Jimi Hendrix is gisteren in het St. Mary Abotts ziekenhuis in pi Londen op 24-jarige leeftijd over leden aan de gevolgen van een te grote dosis aan verdovende middelen. Toen nij in de ochtend in het zie kenhuis werd binnengebracht, was hij reeds buiten kcu.is. Pogingen hem wee- rij te brenger mislukten. Hij was in Londen jui«* teruggekeerd vaneen toerneedoor Europa. Jimi Hendrix verbleei in een Lon- dens hotel na zijn optreden op de Europese popfestivals van Wight en Fehmarn iPuitsland) Zondagavond had hij in de Doelen in Rotterdam moeten optreden Deze concerten werden echter jp het lestste moment afgelast omdat de baseitarist van de Jimi Hen 1 -ix ExpiriereenoBilly Cox, door een rts ongeschikt werd ver klaard om op fe trede'.. Ook van Bil ly Cox !s riekend dat hij regelmatig hard dhigs gebruikt Hendrix, geboren in Seattle/VS, heeft zeer srote invloed gehad op de hedendaagse oopmuz'^k Hij be schreef zeif zün muziek als '21ste eeuws'. ZHn grammofoonplaten wa ren grote commerciële successen, maar zijn ongetemd live-optreden wekte het meest opzien Zijn beweeglijkheid op het podium was ongeëvenaard Niet zelden beëindigde hij een voorstelling met het kapotsiaan van zijn gitaar en van de geluidsinstallatie In de VS kreeg hij grote populariteit doorde popfesti vals van Monterey er Woodstock. Zijn optreden in Woodstock leidde tot een politieke controverse over zij mismaakte vers'e van het Ameri kaanse volkslied Hendrix werd vorig jaar in Toronto vrijgesproken van de beschuldiging van bezit 'an h°"oine er hasjiesj. Gisteren werd ook de 29-jarige Britse zangeres kathv Kirby naar een Londens ziekenhuis overgebracht na dat zij eer te grote dos'« verdovende middelen had ingenomen. Haar toe stand zou o°vredigend zijn. reid nog dit jaar een voorschot te verlenen op de definitieve uitkering, waarvan de hoogte (overeenkomstig J," het salarisbeleid voor het overheids personeel) wordt vastgesteld op bais van het gemiddelde in het bedrijfsle ven. Die bereidheid kan worden afgeleid uit de verklaring in het na afloop van het kabinetsberaad verstrekte communiqué, dat „de staatssecretaris van binnenlandse zaken. mr. C. van Veen. het beraad in de centrale com missie voor georganiseerd overleg zal voortzetten, zodra meer inzicht is verkregen over aard en omvang van de maattegelen die op dit gebied in het bedrijfsleven zijn getroffen". Dat overleg heeft gisteren niet meer plaatsgehad omdat naar het oordeel van de staatssecretaris over de te verwachten omvang van de 400-uitkeringen thans nog onvol doende inzicht bestaat. De ambtena- renorganlsaties hebben zich bereid verklaard de ontwikkeling nog een poosje aan te zien. dige bioscoopwet vervangen. Daarin is opgenomen een interim-regeling met betrekking tot de bevoegdheid van de burgemeester op het terrein van de openbare orde in verband met Enkele maanden gelpden hebben de voorstellingen en vertoningen. spaarbanken in Utrecht in een alge- mene vergadering al hun toestem ming voor de vorming van een nieu we structuur van de spaarbankwereld zoals die nu is voot gesteld. Deze nieuwe r-'n^rteur is voor een deel neergelegd n de nieuwe statuten van de Neder anri.se Spaarbankbond. die 1 onlangs koninkUik werden goedge- 'eite komt bet eroo neer dat negen -egionale kringen zijn ge- vormd. ri:» het hele If.nd bctriiker Deze kriuten worde1- overkoepel door een bondsraad, die is samenge steld Uit vertegenwoordigers van de verschilt*r de kringen. DEN HAAG Binnen zeer afzien bare tijd zal aan de Tweede Kamer worden aangeboden een ontwerp van wet inzake de filmkeuring. Minister Beernink (binnenlandse zaken) heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer matie* van "de provinciale afdeling meegedeeld. Het ontwerp zal de hui- Een lidmaatschapskaart geeft stem- (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG „Een grote sprong vooruit" wil de anti revolutionaire jongerenorganisa tie gaan doen. Zo luidt de titel van een landelijke campagne om het aantal leden flink op te voeren. De actie duurt de hele maand sep tember. En hoewel het hoogtepunt pas op 28, 29 en 30 september is. komt er al schot In de ledenwerving, vertelt Arjos-secretaris Frita Kool. Eind augustus had de politieke jongerenorganisatie 1100 (betalende) leden. Nu. terwijl de actie pas goed op gang begint te komen, bedraagt dit aantal 1160. Het doel van de campagne ieder lid werft er één bij lijkt onhaal baar. maar de Arjos rekent wel op een paar honderd nieuwe leden van beneden de dertig jaar. Deze krijgen voor hun 10 abonnementsgeld per jaar (wie zich nu aanmeldt hoeft over 1970 maar 3,50 te betalen) het maandblad Op Wiek en voorts infor- recht op alle landelijke bijeenkomsten. Verder worden zowel op landelijk, provinciaal als clubniveau heel wat activiteiten ontplooid. Op het lan delijk programma staan onder meer „Zoveel te meer overeenkomsten er in het bedrijfsleven worden geslo ten. zoveel te groter het voorschot kan rijn", zo zei ons een woordvoer der van de Nederlandse christelijke bond van overheidspersoneel gister avond. LANGE REEKS Aan de bedrijfstakken en onderne mingen die zich reeds tot uitbetaling van de 400 bereid verklaarden heeft zich gisteren een lange reeks toege voegd. Wel wordt afhankelijk van de omstandigheden de extra uitke ring in diverse vormen gegoten, zoals uitbetalingen in etappes en gedeelte lijke uitkering in 1971. Zo werd gisteren overeenstemming bereikt o.m. in de suikerverwerkende industrie, de suikerwerk- en choco lade-industrie. de vlees warenindu- strie. het bakkersbedrijf, het pluim- veeslaehteriibedriif. het grondbagger- bedrijf, de betonwarenindustrie. alsmede in veel afzonderlijke onder nemingen. waaronder Heineken-Am- stelbier. Koudijs Mengvoederfabriek, j de Nederlandse Dagblad Unie (zowel technisch, administratief als journa listiek personeel), de Nederlandse diepdrukinrichting. Rank-Xerox, een aantal steenfabrieken. Cyanamid in het Botlekgebied. Gekro in Schiedam, ICA en Tiofine op Rozenburg e.a. KI.EIN METAAL Daar staat tegenover dat geen overeenstemming werd bereikt voor de ruim 150.000 werknemers in de metaalnijverheid, de zgn. klein me taal (elektricitelts-. loodgieters-, cen trale verwarmingsbedrijven e.d.). De werkgeversorganisaties in deze bedrijfstaak deelden de vakbonden gistermiddag mee onder geen beding verder te willen gaan dan een aanbe veling aan hun leden voor een extra loonsverhoging per 1 oktober a.s. var maximum 3 procent. De vakbonden hebben dit afgewezen omdat deze 3 procent over de laatste drie maanden van het jaar voor volwassenen neer komt op ca. 100. voor jongeren nog aanmerkelijk minder. De vakbonden hebben de werkge vers laten weten hun eis van ƒ400 ten volle te handhaven en zich achter hun leden te zullen scharen alserin de bedrijven moeilijkheden ontstaan. een studieconferentie op 2 en 3 okto ber in Amersfoort over het bevol kingsvraagstuk en de gevaren van biochemische aard en op 16 januari een conferentie in Utrecht over de toekomst van Suriname en de Neder landse Antillen. Bovendien geeft de jongerenorganisatie tal van brochures en publikaties uit Hoewel de Arjos nauw verwant is aan de ARP, betekent dat niet dat ze alles wat de moederparty zegt beaamt. De organisatie, die zich vanuit een evan gelische visie op mpns en samenleving kritisch opstelt laat haar mening soms dwars tegen de opvattingen van de ARP in horen. De meeste politieke uitspraken doet de Arjosraad. waarin elke provincie een „fractie" heeft. De gebeurtenissen in binnen- en buitenland worden daarin getoetst aan het politiek pro gram. Kritisch Hierin pleit de Arjos onder meer voor een kritische houding van Ne derland ten opzichte van de NAVO- politiek: het militaire element van de NAVO dient ondergeschikt te wor den gemaakt aan het politieke. Ne derland zal moeten overwegen de or ganisatie te verlaten indien het door economische en politieke druk niet lukt de democratie in de (NAVO-lan- den) Griekenland en Portugal te her stellen. Om de verkommering van de me demens tegen te gaan, wil de Arjos de ontwikkelingshulp opgevoerd zien. Wat betreft de binnenlandse poli tiek staat de ontplooiing van ieder mens centraal. Daarom: fel verzet te gen aantasting van het resterende natuurbezit en tegen verdere vervui ling van het milieu; opvoering van de woningbouwproduktie; meer geld voor de vorming van werkende jon geren. afschaffing van de autoritaire gezagsuitoefening en verhoudingen in het leger en van overbodige franje; vermindering van inkomens- en ver- mogensverschillen; inspraak en me debeslissingsrecht voor de werkne mers. Dit Is een greep uit de Arjosstand- punten. waarvan men begrijpt dat verwezenlijking veel geld zal kosten. De belastingen zullen dus moeten stijgen, waarbij de lagere inkomens groepen moeten worden ontzien, al dus de jongeren. I'ublic-relations begeleiding nodig DEN HAAG „De rechtspraak staat in ons land nodeloos te ver af van dc burger en zij heeft drin gend behoefte aan public relation begeleiding". Tot deze conclusie kwam de Haagse advocaat mr. J C Hooftman in zijn voordracht, die hij gistermiddag in Den Haag hield voor het Nederlands Public Relations Genootschap ter ge legenheid van de installatie van een i commissie toezicht op de naleving I van de onlangs door het genootschap i aangenomen beroepscode, i Mr. Hooftman. voorlichtingsman i van de Nederlandse Orde van Advo- raadkamer de door de& reder gestorte J caten meent dat de symptomen van Borgsom terug te betalen. onlwgrlp en wantrouwen jegens het I rechtswezen, die de laatste jaren van De 44-jarige mevrouw Eugenia tijd tot tijd in enquêtes, publikaties. Niarchos overleed op 4 mei van dit radio en tv-rubrieken naar voren ko- jaar op het eiland Spetsopoula, dat men. niet nodig zouden zijn. eigendom van de scheepsmagnaat is. Discussies over het al dan niet be- ATHENE Een rechtbank in Pi raeus heeft gisteren de aanklacht van het openbaar ministerie tegen de Griekse reder Stavros Niarchos. waarin deze ervan wordt beschuldigd de hand te hebben gehad in de dood van zijn echtgenote, niet ontvankelijk verklaard. Het college besloot staan van klassejustitie. over de hoge kosten en de veel te lange duur van procederen, over het estabüsment ka rakter van het rechtersambt enz., worden voor een belangrijk deel in het leven geroepen door het gebrek aan inzicht bij de burger in de rechtspraak en hoe zij werkt. Beangstigend Zeer belangrijk noemde mr Hooft man het bevorderen van een betere communicatie in de rechtszaal tussen dc rechter en de burger die terechts- staat. „Het is eenvoudig beangstigend te zien hoe een rechter en een ver dachte dikwijls een dusdanige ver schillende taal spreken, dat volkomen langs elkaar heen wordt gepraat, al dus mr. Hooftman. Het zijn volgens hem alleen de rechters zelf die daarin verandering kunnen brengen, nl. door in algemeen begrijpelijke taal met de verdachten, gedaagden en getuigen te spreken en deze mede daardoor ook op hun ge mak te stellen. Ook zijn er nog te weinig rechters, die de verdachte na de formele voorlezing van het vonnis in gewone taal uitleggen wat er met hem gaat gebeuren en ook motiveren waarom de rechtbank tot die beslis sing is gekomen. Heel veel burgers over wie recht is gesproken verlaten de rechtszaal zon der begrepen te hebben waar het nu eigenlijk om ging. Stoffige image Bepalend voor de wat stoffige ima ge van het rechtswezen in Nederland noemde mr. Hooftman ook de sfeer in vele rechtszalen. Zo bepleitte mr. Hooftman o.m. het aanspreken van de rechters met „mijnheer de rechter" in plaats van met edelachtbare en het afschaffen van de zwarte toga met witte bef. die de afstand tussen rech ter. advocaat en burger alleen maar onnodig vergroot. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Evangelische ra- dikaliteit, kreet of werkelijk heid? Dit was het thema van een CHU-studieconferentie, georgani seerd door de Lohmanstichting, vandaag in het Jaarbeurscen trum. Ds. F. H. Landsman gaf in zijn in leiding dit antwoord: Evangelische radicaliteit is vaak niet meer dan een leuze. Er is nog te veel emotioneel over nagedacht wat dc verbinding van Evangelie en radicaliteit wel zou kunnen betekenen en wat de op dracht is. Maar evangelische radicaliteit kan een werkelijkheid worden in het poli- tieke leven. Het kan een gestalte worden van christelijke verantwoor delijkheid in dc Nederlandse, de Europese en de mondiale samenle- j ving. Niet uitgewerkt Ds. Landsman verzuchtte echter, dat er nog maar weinig is gebeurd aan studie en aan de vormgeving op I politiek gebied. Men zou zo het Euro pese vraagstuk moeten bezien. Het moet ook mogelijk zijn de ver schillende politieke beginselverkla ringen en programs (ook het program van de CHU) eens onder 't gezichts punt van de evangelische radicaliteit te bezien. Een nieuwe legitimatie van het christelijke politieke partijwezen is dringend nodig. Ds. Landsman zei: Als „christe lijke" politiek vanuit een evange lische verantwoordelijkheid nog mogelijk is. dan zal het een radicale politiek moeten zijn in „evangelische" zin. Geen revolutie Politieke radicaliteit mag niet ge lijk worden gesteld met revolutionai re gezindheid en revolutionair hande len in welke vorm dan ook. Het door breken van de bestaande orde be hoeft niet met revolutionair geweld gepaard te gaan. Het is merkwaardig met hoeveel Ds. F. H. LANDSMAN argeloosheid sommige christen-radi calen terecht oorlog als middel tot het bereiken van een politiek doel ver werpen. maar wel de burgeroorlog, de guerrilla-methodieken en het gijzelen van mensen bulten het conflict ver dedigen. omdat het doel de middelen zou heiligen. Het conflict-model wordt verkozen boven het orde-mo del. De evangelische radicaliteit is een radicaliteit, stelde ds. Landsman, die vooral is gericht op de verwerkelij king van de vrijheid. Dat moet dan vrijheid zijn in een samenleving, die gericht is op een wereldeconomie, wereldsamenleving en op de wereldstaat. Het klinkt pa radoxaal. Ondanks alle lippendienst aan de vrijheid In vrijwel alle moderne sta ten in Oost en West. Noord en Zuid. is de vrijheid een goed. dat, naarmate de technische cultuur zich meer auto noom gaat doorzetten, steeds meer bedreigd wordt. Het dualisme dat de kerkelijke pre diking wil beperken tot het persoon lijk leven, terwijl de politiek onder worpen is aan eigen wetmatigheden, is verwerpelijk. Juist door dit dua lisme. zei dr. P. A. Elderbosch in zijn inleiding, heeft men steeds weer de boodschap van de profeten, die de sociale en politieke consequenties van het geloof zo duidelijk hebben ver- I tolkt, willed isoleren. Zodra echter de bijbelse boodschap wordt losgekonpeld uit zijn politiek verband, steekt het moralisme de kop op. In deze tijd doet het moralisme zich in nieuwe vormen voor. Maar. zei dr. Elderbosch, het radi cale van de Schrift is dan ook niet een tneoassing van dc moraal, maar de opbouw van een gemeenschap, waarin de mensen weer bij hun naam kunneq worden aangesproken en waarin men zicht heeft op dc weg van de schepping naar het einde. Solidair Belangrijk voor het gesprek op de ze CHU-conferentie was het rapport van de commissie Oecumene en poli tiek over de Vierde Assemblee van de Wereldraad van Kerken in Uppsala. De commissie kwam tot de conclusie, dat de secularisatie een uitdaging is om nieuwe wegen te vinden. Wij moeten, aldus een volgende conclusie, solidair zijn met de Zuida- meriksanse christen-democraten, die streven naar een totale structuurver andering van de samenleving, met de studenten die om inspraak vragen en met allen die strijden voor medever antwoordelijkheid in het bedrijfsle ven. Inzet Vanmiddag volgde op deze inleidin gen een discussie, die zich vooral toe spitste op de volgende punten: We leven op een kritisch moment in de geschiedenis; We zijn ingekapseld in onze eigen economie en technologie. Er zijn radi cale oplossingen nodig: Evangelische radicaliteit vergt een bereidheid om zich in te zetten voor het leefbaar maken van de we reld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5