IXON OVERWEEGT HULP Hier evenveel Commentaar Vakbonden toch akkoord met aanbod Akso issue SU li Nederlands-Duitse bankreus na fusie Bondsspaarbanken Het Kwartet Zesde vloot ligt klaar Hoessein beschermen vuile lucht als in VS Nieuwe partij Inkomensgrens AOW-premie verhoogd Ook premier De Jong bedreigd woningstoffeerder (RITA) HIT WEER Fraaie nazomer )jrecteur: F. Diemer loofdredacteur: Dr. E. Diemer Dtakónioor Leiden Nieuwe Leiclse Coeramt Zaterdag 19 september 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. j 1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze soc.econ. redactie) DEN HAAG De directie van iet AKZO-concern en de in- lustriële vakbonden zijn na een iele avond en nacht onderhande- over de gevraagde extra oonuitkering van f 400 van morgen om half zes uitelkaar [egaan zonder overeenstemming te hebben bereikt. 1 Direkt gingen de vakbonden zich inUm beraden op de ontstane situa- aie. Dat leidde er toe dat zij om- I streets tien uur toch nog akkoord Singen met het uiterste aanbod van \de ^feo-directie. Dit houdt in dat alle werknemers ïn het concern een extra uitkering ïtvangen van ƒ200,gevolgd dooi en maandelijkse toeslag van 33, anaf 1 oktober tot de data waarop e cao's bij de diverse bedrijven van et Akzo-concern aflopen, zulks met en minimum van drie maanden in 971. Intussen heeft de extra uitkering 400 gisteren zoveel nieuwe in- :emming ontvangen, dat volgens cingen van de vakbeweging de cen- ■ale werkgeversorganisaties hun rijd tegen de gevreesde „algemene wnronde" thans definitief hebben erloren. De belangrijkste bedrijfstakken en ndernemingen zijn nu voor de eis oor uitkering van het volledige be- rag gezwicht, nadat gisteren ook de 'erkgeversorganisatie in het bouw- ledrijf hun verzet hebben opgegeven. Ook het ruim 600.000 man tellend overheids- en onderwijzend personeel zal een extra uitkering ontvangen, zo heeft het kabinet gisteren beslist. An dere bedrijfstakken en ondernemin gen kunnen nu niet meer achter blijven, zo zeiden ons gisteravond di verse vakbondsbestuurders. Alle volwassen werknemers in het bouwbedrijf krijgen de volledige extra uitkering van 400 bruta en wel in twee fasen: 200 op 9 oktober en 200 op 4 december. De 18, 19, en 20- jarigen ontvangen totaal 300 en de 15, 16, en 17-jarigen krijgen totaal 200. Met deze extra uitkeringen is in het bouwbedrijf (ruim 300.000 werknemers) een bedrag gemoeid van ongeveer 150 miljoen gulden, inclu sief sociale lasten. De raad van bestuur van het bouw bedrijf, waarin de werkgeversorgani saties samenwerken, wilde aanvanke lijk in het geheel niet met de bouw vakbonden over een extra uitkering onderhandelen, omdat het volgens hen niet verantwoord was ook maar iets extra te geven. Onder de druk van werknemersdemonstraties, steeds meer stakingen en een tegen de vak bonden verloren kort geding gingen de werkgevers gisteravond na vijf uur onderhandelen evenwel toch door de knieën. De bouwvakbonden hebben inmid dels hun stakende leden opgeroepen het werk maandag normaal te her vatten. Bij het overleg van gisteren is geen afspraak gemaakt over de vraag wie de gestaakte uren moet be talen. Wel werd overeengekomen dat de extra uitkering in de nieuwe cao (per 1 januari) zal worden verwerkt. (zie ook elders in dit blad) Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als i> deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de J| map postpapie map postpapier. fatzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. BEIROET/ WACHINTON Terwijl Palestijnse com mandotroepen versterking krijgen van hun strijdmakkers uit Syrië zijn Amerikaanse schepen, troepen en vliegtui gen op weg naar het oostelijk deel van de Middelandse zee. In Washington laat men de moge lijkheid open, dat zij voor meer dan alleen evacuatie van Amerikaanse burgers uit Jordanië gebruikt kunnen worden. Er zijn volgens het Witte Huis nog geen besluiten genomen over Ameri kaanse militaire interventie. Maar Nixons perschef Ziegler wilde niet ingaan op de vraag, wat Amerika dan wel van plan is. Op een besloten bijeenkomst van hoofdredacteuren in Chicago zou Nixon echter hebben gezegd bereid te zijn, in Jordanië tussenbeide te komen om de val van het gematigde bewind van koning Hoessein te ver hinderen. Geheim plan Een Libanees dagblad (Sawt el- Uruba, ofwel de Stem van de Ara bieren), dat pro Nasser is en meestal het standpunt van Kairo weergeeft, schrijft dat het Amerikaanse optreden onderdeel is van een geheim plan dat beoogt, een vredesakkoord tussen Jordanië en Israël tot stand te bren gen. Het zou de volgende punten bevallen: v 1. Jotdanië krijgt alle bezette ge bieden terüg met uitzondering van Jeruzalem; 2. internationalisatie van de vroe gere Jordaanse sector van deze stad zal afzonderlijk worden geregeld; 3. Amerika verschaft Jordanië le ningen en economische hulp tot een bedrag van meer dan 200 miljoen dollar. Rusland Moskou heeft intussen voor een militair ingrijpen van buitenaf in Jordanië gewaarschuwd, omdat het zou leiden tot verscherping van het conflict. De oorlog zou dc grenzen van het land kunnen overschrijden. Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, dat verantwoordelijk was voor de vliegtuigkapingen en nog 54 passagiers gegijzeld houdt, heeft gedreidg met aanvallen op Amerikaanse levens en eigendommen, als Amerika de Zesde Vloot zou ge bruiken om in Jordanië tussenbeide te komen. De groep van het Internationale Rode Kruis heeft nu alle contact ver loren met de commando's, die onder handelden over vrijlating van de 54 gijzelaars. (Voor een uitvoerig verslag over de militaire situatie in Jordanië zie men elders in dit nummer - red.) ••:V 1 I-".:...:; f HAARLEM De lucht boven Rot terdam en Amsterdam bevat evenveel zwaveldioxyde als bo\ en de grote Amerikaa ïse steden Tot deze cbn- clusie komen twee hoofdambtenaren van de provinciale griffie van Noord- -Holland in een rappor aan Gedepu - teerde Staten na eer congres over j luchtverontreiniging in het Ameri- kaanse St. Louis te hc-bben bijge woond. Volgens de deDutatie ligt Nederland bij de bes'rijding van de vervuiling beslist niet achter bi' Amerika. De daar gebnjikte meetmethoden zijn niet beter dan in West-Europa, alleen heeft men meer geld om de veront reiniging i meten. Inmiddels heeft de centrale coordinate ommissie luchtverontrei- niging Noordzeekanaalgebied in een j verslag o"er de toestand in het eerste kwartaal van dit jaar geconstateerd, dat er een zekere tervggang is te merken in het gehalte zwaveldioxyde. Een zelfde tendens was er in het laatste kwariaal van 1969. De commissie vindt echter, dat deze ontwikke ins nog te kort gaande is. om te concluderen, dal het gebruik van aardgas voor ruimteverwarming j hiervan de oorzaak is DEN HAAG In de ministerraad is gisteren het in voorbereiding zijnde wetsontwerp tot wijziging van de rechtspositie van de PTT aan de orde geweest. Na afloop van de bijeenkomst zei premier De Jong. dat niet wordt gedacht aan de nv-vorm, maar aan die van een rechtspersoon sui gene ris, dat wil zeggen een bij speciale wet ingestelde organisatie met rechts persoonlijkheid. De regering wil afstappen van de positie van staatsbedrijf om de PTT de mogelijkheid te biden zich op de kapitaalmarkt te begeven. Vooral voor het opstellen van meerjaren plannen is dit van groot belang. mm De zoons van koning Hoessein van Jordanië werden donderdag door hun moeder, prinses Moena. maar hun kostschool, de St. Edmund's School, Surrey, gebracht, waar het nieuwe schooljaar begon. Prinses Moena verblijft met haar kinderen in Londen. Op de foto: prinses Moena en haar zoons, links prinses Abdullah en prins Faisal, beiden in school- kostuum, bij het verlaten van hun flat op weg naar school. DEN' HAAG Premier Dc Jong heeft gisteren aan het slot van het wekelijks beraad gezegd, dat minister Luns niet de enige minister is, die be dreigd is. „Zelf heb ik al zo'n zeven of acht dreigbrieven ontvangen. Een maand geleden kreeg ik er nog een, geschreven in felle rode letters. Er werd in meegedeeld, dat het bin nenkort met me afgelopen zou zijn. Ik gooi zulke brieven direct in mijn prullemand", aldus de bewindsman. Hij ontkende over een lijfmacht le beschikken. „Minister Luns heeft die evenmin, maar krijgt wel extra be waking in speciale omstandigheden." Over het bezoek van Soeharto zei hij, dat de beveiliging van het staats hoofd „keurig is geweest" Hij vindt echter wel een betere coördinatie nodig, reden waarom hij minister Beernink de taak van veiligheidsmi nister heeft toebedeeld. „Hij wordt echter geen soort dicta tor. Zeggenschap over de rijkspolitie bijvoorbeeld heeft de minister niet". Over zijn premierschap: „Ik vind de functie nog steeds interessant en be vredigend, maar ook erg zwaar. Ik zal dan ook. als dat zou moeten, mijn 1 functie met alle plezier overdragen. Er zijn er gelukkig genoeg, die haar willen overnemen". DEN HAAG Het kainet heeft i gisteren uitvoerig gesproken over d reacties op de Troonrde en op de voorgestelde -maatregelen voor de af koeling van de conjunctuur en be strijding van de inflatie Geconstatered werd. zo deelde pre mier De Jong na afloop van de ver- j gadering mee. dat niemand de nood- I zaak van de voorgestelde maatregelen heeft bestreden. Een ander onderwerp van discussie in het kabinet was de situatie in het Nabije Oosten en de burgeroolog in Jordanië. Vooral is aandacht besteed aan het probleem van de veilighied van de in Amman wonende Neder- I landers. ROTTERDAM Binnen een week krijgt Nederland zijn tweede ingrijpende bankfusie: na de Boerenleenbank en dc Raiffcisenbank hebben nu ook de Nederlandse Spaarbankbond, de bank Mees en Hope en de Westdeutsche Landesbank Girozentral besloten nauw met elkaar te gaan samenwerken. Doel van de samenwerking is volgens een communiqué dat de algemene vergadering van de Nederlandse Spaarbankbond gisteren in Rotterdam verstrekte: „te komen tot do oprichting van een bank der bondsspaarbanken, een algemene bank onder spaarbanksignatuur, die de uitbouw der bonds spaarbanken tot gezinsbanken met een volledige financiële dienstverlening op elk gebied zal begeteiden en ondersteunen." i De nieuwe bank za! worden geves tigd in het Bondsspaarbankcentrum in Amsterdam. De meerderheid van het aand°i»nkap;taal komt in handen van de g?zamen!ijke Bondsspaarban ken. Om 'e nieuwe bankreus onder de meest gunstige omstandigheden tot ontwikkeling te kunnen brengen heb ben de Bondsspaarbanken, die zich gesteund weten door een landelijk net van -Oc.arbankkartoren. met suc ces aans'uiting gezoch» met Mees en Hope en de Uardesbank Girozentral. die zich beide bereid hebben ver klaard dee: te nemen in het aande lenkapitaal van öe n'euwe bank. De bestaande financiële instellingen der Bondsspaa-banken hef Coöperatieve Beleggin isxonds voor Spaarbanken en het Nede-landse Fondsen- en Admi- I nistratiekantoor gaan in de nieuwe bank op. De beide partners zijn door dc Bondsspaarbanken met zorg gekozen. Met de bank Meer. en Hope had men i al van oudsher bijzonctr goede rela ties, terwijl de Duitse partner, een bank van de Westduifse spaarbanken. de grootste handjelskank van dc Bondsrepubliek is. Ervaring en po- I tentieel van de beide partners staan er borg voor dat de uitbouw tot ge- zinsbanken met een zo ruim moge lijke financiële dienstverlening zoals die in de doelstelling van de fusie werd genoemd inderdaad alle kans van slagen heelt. (Zie verder pag. 5) ALLE groepen van de Nederlandse bevolking hebben haar wensen ten aanzien van het regeringsbeleid in Nederland. Voor een deel zijn deze wensen vrij alsemeen. voor een antler deel specitiek 6ertcht op de belangen van de belrokken groep. Duidelijk treedl dit naar buiten in hel initiatief van een aantal midden standers lol oprichting van een eigen politieke partij, die volgend jaar aan de Kamerverkiezingen gaat deelnemen. Het is ongetwijfeld een goedbedoelde poging om bij dc bepaling van het overheidsbeleid de middenstands- belangen meer le laten meespreken, maar de methode die men kiest is niet verstandig. Voor deze middenstandspartij moet men volgend jaar niet meer dan twee of drie zetels in de Kamer verwachten en met een dergelijke fractie kan niet veel uitgericht worden in ons parlement. Veel beter is het, dat binnen de be staande partijen de middenstands- belangen zo duidelijk aan dc orde worden gesteld, dat op beslissende momenten de meerderheid van de Kamer in de bres springt voor de rechten van deze bevolkingsgroep. Partijen als de ARP en de CHU doen via speciale werkgroepen de laatste tijd veel aan bevordering van een goed middenstandsbeleid. Op dit punt is een klimaatsverandering aan de gang. Bij de beoordeling van overheidsmaatregelen wordt niet meer zo eenzijdig rekening ge houden met bijvoorbeeld dc werk- nemersbelangen als in het verleden wel eens het geval is geweest. IN een politieke partij speelt de le vensbeschouwing een rol. Bij de nieuwe middenstandspartij is daar van tot nog toe niets gebleken. Men kan als midden- en kleinbe drijf aantrappen tegen kwalijke symptomen van een bepaald be leid. maar om de symptomen we zenlijk te bestrijden zal men de samcnlevingsstructuur moeten aan pakken. Structuren worden echter geboren uit een levensbeschouwe lijk bepaalde visie op de ontwik keling van de samenleving. De nieuwe partij stelt als één van haar belangrijkste doelstellingen de oprichting van een ministerie voor de middenstand. Wij laten in het midden of een minister voor het midden- en kleinbedrijf zoveel meer zou kunnen betekenen dan de staatssecretaris, die we nu ken nen. Het gaat erom of hij erin slaagt, een integratiebeleid voor het midden- en kleinbedrijf te ver werkelijken. Bij tal van zaken, die op verschil lende departementen spelen, zijn middenstandsbelangen in geding. De betrokken bewindsman zal deze belangen tot gelding moeten bren gen en coördineren tot een goed integratiebeleid. Als wij in dit opzicht wensen zou den uitspreken, dan zou dit in de eerste plaats gelden een deskun diger ambtenarencorps bij het be trokken departement. Een bewinds man is in hoge mate afhankelijk van zijn ambtenaren. Versterking van de deskundigheid op midden- standsgebied lijkt bij het directo raat-generaal voor de middenstand geen luxe. Maar om een beter integratiebeleid voor de middenstand te bereiken is geen uitbreiding van het aantal Kamer-fracties tot zestien nodig. N.V. A. Sluyter Zn. VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR GEHEEL NEDERLAND Rotterdam Telefoon 010 - 37.34.28 Gevraagd een Goede beloning. y&uLuu/n Rapenburg lb Rijnsburg Telefoon 01718 13036 Hoog water: 21 september: Rot terdam le getij 8.56, 2e getij 2104; Seheveningen: 6.42-19.02: Vlissingen 5.30-17.48; Willemstad 9.27-21.46 Rechtvaardigheid, is een kostbare zaak; daarom is zij ook zo duur. VILLEGAS Zon en maan 20 september zon op 6.22; onder 18.44; maan op 20.26; onder 13.27; 21 september zon op 6.23; onder 18.42; maan op 21.11; onder 14 38; 22 september L.K. ..Ik zal liet ergste er af halen, voor dat jullie in had gaan." Hoog Water Hoog water: 20 september: Rot terdam le getij 8.05, 2e getij 20.16; Seheveningen; 5.58-18.21; Vlissingen 4.45-16.59: Willemstad 8.37-21.00. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Een sterk hoge- drukgebied brengt enkele fraaie nazomerdagen, die zich niet enkel tot het weekeinde beperken. De lucht is vochtig, waardoor misl- velden ontstaan die in de vroege morgenuren oplossen. De temperatuur zal in de mid dag tussen 20 en 22 graden schommelen bij een zwakke zui delijke wind. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 4 tot 11; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: 0 tot 5 graden boven nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. DE BILT In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overi gens droog en vrjj warm weer met flinke zonnige perioden. Weinig wind. Vandaag in ZO: 4- J. den Boef over Salvador Allen- de: Brengt hij redding of wacht Chili nu nog meer ellende? -M- Link van Bruggen: Koppelbazen moeten straks fatsoenlijk zijn -M- Paul van Langstraat: Zoutlagen in Groningen Dick Ringlever hoorde van Jan Lockhorst de oorzaken van ja renlang opgekropte onrust in onze havens Phé Wijnbeek signaleert: Het rommelt in 't Hilversumse Een belangwekkend onderzoek wijst uit: Boekenmarkt heeft drin gend behoefte aan nieuwe impuls H. P. Ester in 'Kanttekening': Fu sies geen zaak van vrijwilligheid Dr. C. Rijnsdorp: Er gloeit nog vuur onder de Passaat Jeanne de Vlieger overziet boeken over sexualiteit onder de verza meltitel: Lessen in liefde

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1