schaak J GEVARIEERD SCANDINAVIË ZOUTLAGEN IN GRONINGEN 8 8 i x« 7 ar sa a 7 1 AA 6 i A A - m e A A X MiM m umm 1 1 R u e, sab fiUfiï? &w m D 1 1 W S 3 A Rijke vakantiestart bij broeders van Taizé dialoog 1 k KEUZE 2 ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1970 Donderdag 24 september zal de postadministratie van Denemarken een voor de verzamelaars van het onderwerp „schepen op postzegels" interessante serie van vier zegels in omloop brengen. Evenals voor ons land is voor Denemarken, dat praktisch alleen maar uit eilanden, schiereilanden en zeestraten be staat, de scheepvaart als verkeersmiddel van de eerste orde. Gevonden rotstekeningen wijzen er op, dat reeds in het bronzen tijdperk schepen een belangrijke rol in de samenleving speelden. Jammergenoeg zijn geen echte overblijfselen van schepen uit die tijd gevonden. De eerste zegel uit de serie bevat een reproduktie van zo'n schip. Het ontwerp werd ont leend aan een gravure, aange troffen op een mes uit die tijd. Een belangrijke periode in de scheepsbouw was de Vikingtijd. Op de zegel van 50 ere ziet u het bouwen van zo'n vikingschip. De afbeelding is genomen van het beroemde tapijt van Bayeux. De bramzeilschoener Thuroe, af gebeeld op de derde zegel was in de achttiende eeuw in Dene marken bijzonder populair met zijn drie of vier zeilen. De serie wordt besloten met de zegel van 90 ere waarop een moderne reu zetanker te zien is. In Noorwegen kwam op 15 sep tember een serie van twee zegels uit (70 en 100 ere) ter herden king van het 25-jarig bebtaan van de Verenigde Naties. De afbeel ding is een wereldbol, geschraagd door vele handen en omringd door een lauwerkrans. Handel en industrie zullen een ereplaats krijgen in de postzegel boekjes die de Zweedse poste rijen per 28 september in om loop gaan brengen. De boekjes zullen zes zegels van 70 ore be vatten. De afbeeldingen op de zegels slaan op de bosbouw, erts winning, scheepvaart en werktuig bouw. Hout en ertsen zijn tradi tionele pijlers, waarop de Zweed se economie steeds heeft gerust In dit zelfde kader komt even eens op 28 september een zegel van 1 zwkr In boekjes en aan stroken in de verkoop. De ze gels zijn gewijd aan de erts winning en als voorstelling nam men het beeld van een moderne mijnwerker diep onder de grond aan het ertsfront. Op 24 oktober zal ook de Zweedse postdienst het 25-jarig bestaan van de Verenigde Naties meevieren door de uitgifte van twee herdenkingszegels. Op de zegel van 45 ore staat de bood schap „kfirlek inte krig" d.w.z. „liefde geen oorlog". De drie har ten op de kleurvelden geel, wit en zwart, die in het ontwerp voor komen, beduiden dat alle mensen de gele, witte of zwarte de kleur van de liefde in hun bloed hebben. Op de zegel van 70 ore zijn drie geluksklaverblaadjes te zien. Met deze symboliek wil de ontwerper uitdrukken dat met we derzijds begrip en verdraagzaam heid iedereen het geluk kan vin den. Tenslotte nog een nieuwtje uit ons eigen koninkrijk. Op 1 okto ber zal de postadministratie van Suriname een serie van twee postzegels uitgeven ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Surinaamse Voetbalbond. Op de vier zegels is op gestyleerde wijze een voetbalwedstrijd in vier fasen afgebeeld: de aftrap, een hoekschop, een inworp en een doelpunt. Aardig gevonden. De serie kost In Ned. munt f 1,08 excl. BTW. J. J. M. KIGGEN CorrMpondanti* en oploMlngen ■en de heer H. J. i. Slavekoorde. Goudrelnetetraat 125, Den Haag. Wat zit er in? De vraag „Wat zit er In?" is wat lastiger dan de vragen d|e wij U gewoonlijk stellen. Meestal is het zo: Er zit wat in en wij vertellen U bovendien nog wat er in zit. Die toevoeging laten we ditmaal achterwege. Deze luchtige probleemstelling houdt nauw verband met het he le vraagstuk van de zgn. oplos rubrieken. In wijder verband be schouwd zijn de „problemen" die de lezer in een rubriek als deze worden voorgelegd relatief ge makkelijk, juist omdat men pre cies de kritieke stelling krijgt voorgelegd, en daarbij (meestal) bovendien nog tamelijk nauwkeu rig waar men naar moet zoe ken. Eindeloos veel moeilijker daar entegen is het analytisch werk van de grote vakbekwamen, die soms duizenden partijen doorspe len en daarin dan (dikwijls feil- loos) de kritieke stellingen op sporen en daaruit soms wonde ren van schoonheid tevoorschijn toveren. Aan hun noeste ijver en hun talent hebben de lezers van oplosrubrieken en dus ook die van onze rubriek menig ple zierig uurtje te danken! OPLOSSINGEN Hlarondtr de oploeelngen der opgeven uit de rubriek ven 12 september II. (1) KERES-GLIGORIC. Het ging els volgt: 1.Txd3l cxd3 2. Lb3t KhB (Tot hiertoe duidelijk. Meer hoe geet het verder?) 3. PxfSI T.I6 4. Pg5l Txf2t 5. Kg 11 Tilt 6. Kh2l (8. Kxf17 TfS» 7. Kgl (2) Uit een pertij Tel—Melleh (Veme 1958: Wereldkemp. voor etudententeeme) (2) HAHNKE-K. RICHTER. Met 1. Txc3! dreigde wit 2. Tcxc7 met, zodet de witte dame niet geelagen meg worden. Dus 1Dxc3 2. Db5l (En nu dreigt 3. Tb8 mat) 2. c6 maar na 3. Da6! moeat hij gauw aan de noodrem trekken om niet te verliezen: 3. Pilt 4. Khl Pg3t met eeuwig schaak. (3) BAUER-CHRISTOPH. Na 1Ld5 2. LI4 hadden beide apelers reeds een dikke lout gemaakt. Na 1. Ld5?7 had wit met 2. Te7ll meteen kunnen winnen. Er dreigt 3. Oh7 mat. Op 2. Lxc7 komt 3. Dg7 mat, en na 2. Dxc7 volgt 3. Dxe8 mat. Na 1. Ld5? 2. LM77 echter waa w 11 verloren: 2. TxeSI 3. Dd7 Te8 4. TcB! Txe8! (Niet 4. Dxe877 wegena 5. Lxe5t plua mat of dameverllea) 5. Lxe5t Dxe5 6. DxcBt Kg7 7. h3 LI7 8. Dxb7 Da1t 9. Kh2 Dxs3 en zwart won. b c d e f g b Wit aan zet. la er nog redding i hem? 6 5 6 4 4 3 3 2 2 abcdefgh 1 abcdefgh Zwart aan zet speelde 1. ...Db4. Hoe gaat het nu verder, dunkt U? Toen eind vorig jaar zeer grote hoeveelheden kalium werden aangeboord onder het Groningse Uithuizermeeden, meenden velen dat deze vondsten belangrijke gevolgen zouden hebben voor de wel vaart van ons land en die van Groningen in het bijzonder. Er waren schattingen dat de totale voorraad' kalium- en magnesiumzouten een waarde vertegenwoordigde van ruim honderd miljard gulden op basis van de toenmalige we reldmarktprijzen. Dat al deze berichten niet zo rooskleurig zijn als zij in het be gin werden voorgesteld, vertelt drs H. M. Harsveld hoofd van de hoofdafdeling delfstoffen van de rijksgeologische dienst te Haarlem in „Mondiaal", een tweemaande lijks tijdschrift voor de „wereld- verkennende mens."1) In de eerste plaats heeft hij zijn twijfels over de aanwezige voorraad en n de tweede plaats rest de vraag hoe veel daarvan naar de oppervlakte kan worden gebracht. Dit is name lijk niet alleen een technisch vraagstuk, maar hangt af van de toestemming die de Inspecteur- Generaal voor het mijnwezen uit eindelijk verleent met betrekking tot de grootte van de gaten die Shell Delfstoffen N.V. straks mag maken. Voorraadberekeningen zijn een heel gevaarlijke zaak, aldus drs. Harsveld. Er wordt gesproken over dikten van veertig tot vijftig meter. Is dat een continu pakket zout en zo Ja wat is de helling daarvan? Wanneer die helling nul graden be draagt is dat mooi, maar is die helling 45 graden, dan is het geen veertig meter maar twintig. „Het is geologen bekend dat de tectoniek van zout bijzonder gril lig is. De zoutlagen slingeren zich vaak als serpentines door de aard korst en staan soms zelf verticaal. Als je toevallig een verticale zout laag aanboort, kun je de illusie hebben een laag van 100 meter te hebben aangeboord, terwijl de werkelijke dikte misschien maar een decimeter Is." Prof. dr. R. Tamsma, hoogleraar in de economie en sociale geogra fie aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, veronderstelt dat de groot ste belangstelling van Shell Delf stoffen uitgaat naar het magne sium. In wereldverband is dit een veel exclusiever delfstof omdat dit In allerlei metaallegeringen toepas sing heeft gevonden in de lucht en ruimtevaart evenals ki de auto mobielindustrie. De Groningse hoogleraar belooft bovendien niet dat het Noorden aan de nieuwe zoutwinning een stuk werkgelegenheid zal overhou den. Ook de hoop dat de magne siumproductie als gangmaker zal gaan fungeren voor verdere indu strialisatie, lijkt hem niet groot, ge zien de ervaringen met Aluminium Delft. De aldaar vervaardigde „broodjes" aluminium zijn zo hoogwaardig dat ze gemakkelijk transportkosten kunnen dragen. Magnesium is nog hoogwaardiger, en kan dus evenzeer transportkos ten gemakkelijk dragen. Toch veronderstelt prof. Tamsma dat Groningen aan de zoutvondsten wel een magnesiumfabriek zal overhouden. Want voor de produc tie van magnesiummetaal uit het zout die door middel van electrolyse zal moeten geschieden, is een enorme hoeveelheid energie nodig en die is tegenwoordig volop aan wezig In Groningen. De afzettingen van het zout be vinden zich onder Groningen in het zg. „Zechstein" op een diepte van 1500—3000 meter. De exploitatie concessie van Shell houdt in, dat niet dieper mag worden geboord dan 2600 meter. Dit moet samen hangen met de vrees dat anders het Zechstein zal worden door boord. waardoor het Groningse gas (dat daaronder wordt bewaard) zou Kunnen „weglekken". „Mondiaal' twee-maandelijkse uit gave van Woltert-Noordhoff N.V. Gronlnen. Abonnementsprlja: f 19,50 per jaargang. Scala van jazz op Franse BYG' Een dik kaalhoofdig mannetje siert de platenserie die sinds eni ge tijd een heel scala aan jazz. van heel oud tot op deze dag, brengt. Het is een Franse uitga ve, door Bovema naar ons land gehaald. Byg is een onderneming van lean Georgakarakos. De pla ten kosten pet stuk slechts ƒ14.90 en dat is geen geld. Ze steken in fraaie hoezen met zeer uitvoerige gegevens en ook dat is een gelukkige uitzondering. Byg brengt drie series jazzpla ten uit. De „Archive du Jazz" geeft een serie platen met klas sieke jazzopnames technisch hier en daar bijgeschaafd zodat de soms hinderlijke maar toch ook wel romantisch klinkende ruis meevalt. De meeste opnamen in deze serie dateren uit de jaren twintig. Enkele nummers die we hebben beluisterd: New Orleans Rhythm Kings, bevat zeer roem ruchte opnamen van deze band zoals Tin Roof Blues en Tigei rag. Verder is er Riverside Histo ry of Classic jazz met zelfs au thentieke Congolese muziek, en oude militaire bands waaruit de dixielandjazz is ontstaan. Ten slotte New Orleans Legends die speciaal de dixielandrevlvalge- schiedenis behandelde rond de jaren veertig met opnamen van bands van Kid Ory, Kid Rena en Bunck Johnson. (BVG 529.057 BYG 529.061 en BYG 529.062). Dan is er de zogenaamde BYG Savoy-lijn, een heruitgave van de oe'aamde Savoy-opnamen die veel baanbrekend werk hebben verzet bij het brengen van heden daagse muziek. Men kan er Ar chie Sepp onder anderen bij vin den evenals Cannonball Adder- ley. Een plaat uit die serie, BYG (Savoy) 529.111 is The Futuristic Sounds of Sun Ra, geeft een ge weldig voorbeeld van zoeken naar nieuwe muzikale vormen in de jazz. Tenslotte de BYG Actuel serie met hedendaagse jazz en zelfs popmuziek. Ook dit zijn Franse opnamen. Ook hier Archie Sepp maar ook bijvoorbeeld Paul Bley met Ramblin (BYG (Actuel) 529.313) die eveneens, maar dan met Footlo8e, te horen is in de Savoy8erie. John Coltrane is pre sent In de actuel-serie van BYG en wel met Dial Africa. Er zijn nu twaalf platen in deze reeks ver schenen. „Aardappelsoep, rijst met bo- nenragoüt, een oud appeltje: het zondagsmaalJe wordt tijdens het begin van Je va kantie bij de broeders van Taizé geconfronteerd met de sober heid van leven. Je zit samen als christenen van her en der om een eenvoudige tafel. Zelfs als simpel levende kampeerder schaam Je je als je ziet hoe deze mensen hun gang gaan. Gebed, muziek, gastvrijheid, be moediging hebben ze je te bie den. Geen materiële rijkdom. Toch kun je er rijk vandaan gaan als je tracht te begrijpen wat meditatie, vriendschap, het zoeken naar eenheid, creativi teit daar betekenen. Hun leven is er aan gewijd. Onder hen zijn hoogleraren en arbeiders. Re gelmatig werken ze verspreid over heel de wereld. Al hun inkomsten komen ten goede aan het ontwikkelingswerk. In het wijde Bourgondische land roepen op gezette tijden vijf sonore klokken iedereen op tot gebed en zang in de Kerk der Verzoening. Het ge bouw is strak van vorm, toon beeld van architectonisch ver nuft, van licht, kleur en lijnen spel. Een consequentie van hun eigen creativiteit. Je zit op stoeltjes of op de grond tussen mensen van alle leeftijden en nationaliteiten. Kleding blijkt aan geen conventie gebonden. De binnenste kring van de cir kel wordt gevormd door de broeders in hun witte pijen. Dat, en het samen delen van brood en wijn moet je meebe leven. Elk woord is hier te ma ger voor. Je bent op vakantie en op doorreis. Je tijd is beperkt. Dan rol je snel je tentje weer op, maar je weet ondertussen: een betere start van de vakantie is haast ondenkbaarl" aldus Ed. R. Boas te Utrecht. Mevrouw J. M. B. Papen- drecht begon haar vakantie met ziekte, ze was een halve dag weg. „Er moest in Duitsland een specialist aan te pas ko men; ik bespaar u het relaas. Veel onkosten, ondanks zie- kenfondskaart en verzekering. Dokterskosten en medicijnen zijn vergoed, maar niet hotei-, taxi-, telefoon- en reiskosten. We kwamen later in Zwitser land aan: we zagen de natuur op zijn mooist en grimmigst. In het dorpje Engelberg, Titlisge- bergte, kun je niet verder. Daar stond een bordje: Ende der Welt. Wil je verder, dan moet je terug naar Luzern om van daar via wegen naar Italië te komen. Daar had je nog frisse lucht, hier vergiftigen we el kaar." Een familie uit Sliedrecht zet te de fietsen op de trein voor vakantie in Middelburg. Ze ge noten van het prachtige Wal cheren: ,,'t Leuke is dat je op je fietstochten altijd de Lange Jan blijft zien. In het openluchttheater woon den we een startdienst voor het winterwerk bij. Er waren ruim 1300 mensen, een muziekkorps begeleidde de zang. De preek: Gij zijt het zout der aarde Niet het zoet der aarde (we moeten geen zoetelijke christe nen zijn). Ook niet het zuur der aarde (zure christenen zijn niet gewenst). Noch het peper der aarde, peper werkt prikkelend. Maar: zout: bederfwerend, ais gelovige gaande door de we reld." Een abonnee uit Den Haag was met kerstmis op de Cana- rische eilanden. „Wij vonden er de Spaans protestantse kerk. We verstonden er totaal niets van, maar voelden de inhoud van de preek aan. De orga- niste bleek een Nederlandse, die daar al jaren woont. Ze speelde bekende geestelijke liederen. Er waren nog twee Nederlandse echtparen; wij zongen in onze taal, de Span jaarden in de hunne. Het was indrukwekkend, maar moeilijk om goed wijs te houden. Er werd ons gevraagd of wij het H. Avondmaal wilden ge bruiken. Dat deden we graag. Na afloop sprak één van onze landgenoten (een ouderling) de voorganger in eigen taal toe, de organiste vertaalde in het Spaans. Na afloop kwamen vele Spanjaarden ons de hand druk ken. Er waren vrouwen met ba- bies die zij onder de dienst voedden. Ondanks de vele kin deren was het toch betrekke lijk rustig." Ze raadden het mevrouw Tinke in Rotterdam allemaal aan: „Als je naar Zwitserland gaat, moet je met de nacht trein, vooral met drie kleine kinderen. Ik als moeder ver keerde in de bevoorrechte po sitie om een hele bank voor mij alleen te hebben; we huur den drie slaapplaatsen. De eni ge overeenkomst met een bed was de horizontale houding. Lichte personen wordt aange raden zich bij bochten krachtig vast te houden. Mijn deken lag voortdurend op de grond, beter hij dan ik. Het laken be stond uit twee aan elkaar ge naaide dameszakdoeken en hing als een dasje om mijn hals. Juist was ik gewend aan het enorme lawaai en de irrite rende lichten van elk station, toen boven mij een diep ge ronk weerklonk. Een Duitser, dacht ik. Ik hoorde het aan de manier van snurken. In de oor log ronkten ze met vliegtui gen, nu zonder, maar ronken zullen ze. Enfin, de pijnlijke plek op mijn hoofd was het ge volg van me te snel oprich ten. Toen na dit alles zoonlief naast mijn „bed" stond omdat hij zo nodig moest plassen, slaakte ik de zucht: „voor mij hoeft het niet meer". Het hoeft inderdaad niet meer. Nu heb ben we een auto." CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 283 'Dat doet het ooj zei Ralph, 'behalve dat de rekening altijd in mijn nadeel is, want ik b steed geld om mijn haat te bevredigen, en u steekt het in uw zak en vc doet tegelijk uw wraakzucht. Wie is er het best aan toe, u die tegelijk 4'at met dezelfde moeite wraak en geld krijgt, en in elk geval zeker bent va het geld, zo niet van uw wraak of ik, die alleen zeker is mijn geld kwijt et raken, en niets kan krijgen dan misschien wraak?' 1,1,1 eloi Daar Squeers deze vraag alleen met grinniken en schodtlerophalen ko|u t beantwoorden, beval Ralph hem op barse toon maar te zwijgen dankbaar te zijn, dat hij er zo goed aan toe was, en toen een strakke bl n i op hem vestigend begon hij uiteen te zetten Ten eerste dat Nicolaas hem had gedwarsboomd in een plan, dat hij gi Zi maakt had, om een zekere jongedame naar zijn zin uit te huwelijken, c v bij de verwarring die door de plotselinge dood van haar vader was vei rie oorzaakt, die jongedame zeifin zegepraal had weggevoerd. an Ten tweede, dat er een testament of ander document moest bestaan, ze ief. ker een geschreven stuk, waarin de naam van die jonge juffer moest voor komen, en wat dus makkelijk tussen andere papieren kon worden gezoch ere als men maar toegang had tot de plaats waar het bewaard werd, wat haa aanspraak gaf op een vermogen dat als het bestaan van dat stuk haar ooi art bekend werd, haar echtgenoot (en Ralph zei dat Nicolaas zonder twijfe haar echtgenoot zou worden) tot een schatrijk man en een zeer geduch fel vijand zou maken. jj|j nu Ten derde, dat dit stuk met andere papieren gestolen was uit het huis va&ra iemand die het zelf op een oneerlijke manier in zijn bezit gekregen ofgejj_01 heim gehouden had en geen maatregelen durfde nemen het terug te krij op? gen, en dat hij (Ralph) wist wie het gestolen had. Squeers luisterde hiernaar met open mond, zonder te begrijpen waaroj m; het zou uitlopen, en wat de reden was dat Ralph hem met zoveel vei trouwen vereerde. lijk 'Luister,' zei Ralph, dichter bij Squeers schuivend, 'welk plan ik ge maakt heb. Niemand kan enig voordeel bij dit stuk hebben, dan he meisje zelf of haar echtgenoot, en zij kunnen er niets aan verdienen, als zi het stuk niet in handen hebben. Hiervan heb ik mij verzekerd. Ik moe het stuk hebben en als iemand het mij brengt, zal ik hem vijftig guinje geven, en het dan voor zijn ogen verbranden.' - 'Ja,' zei Squeers; 'maai wie zal u dat stuk bezorgen?' - 'Niemand misschien, want er zal veel ge daan moeten worden om het te krijgen,' zei Ralph. 'Maar zo iemand als u De ontsteltenis van Squeers en zijn vaste weigering zich met deze zaak'| te laten, zouden waarschijnlijk ieder ander hebben bewogen v*n hele plan af te zien, maar op Ralph maakten zij niet de minste indri Toen de schoolmeester zich buiten adem had gepraat, begon Ralph hi zeer bedaard alles voor te houden waardoor hij de ander meende te kun nen overhalen zich naar zijn wil te schikken. ■uÜ (WORDT VERVOLGE Even afgezien van de keren dat maar moeizaam een bepaald contract wordt be reikt. gebeurt het natuurlijk ook wel eens, dat de zaken beter marcheren. Zelfs zo dat er verschillende mogelijkheden zijn, zodat een keuze moet worden gemaakt. Het is dan zelden eenvoudig om de goede keuze te doen en wellicht verbaast het U niet wanneer U ziet hoe dat in onderstaande voorbeelden in zijn werk ging. De kaarten lagen als volgt: HB105 V 2 O 2 A V B 6 5 3 A 9 4 B 1065 O 864 872 N V 8 7 6 W O 984 O AHVB 4 4» 32 V A H 7 3 O 10753 H 10 9 Het spreekt vanzelf dat west onmiddellijk zijn klaverenkaart liet horen, waarna oost hetzelfde deed met de sterke ruiten vijfkaart. Maar daarmee zijn we er niet. Het is ge makkelijk in te zien. dat een contract in één van beide kleuren weinig succes zal opleveren. Althans, meer dan een contract op vier hoogte zit er niet in, en dat is nog te weinig voor de manche. Anders wordt het, wanneer oost en west zich tijdig realiseren dat schoppen eveneens een mogelijkheid is. Overtuigd van de sterk te van de eigen kaart wordt dat niet zelden over het hoofd gezien. Zoals bij naspelen spoedig blijkt, is vier schoppen niet alleen een manchecontract, maar tevens het enig juiste bod. Zuid en noord maken niet meer dan twee hartenslagen en troefaas. Was de afloop hier nog gunstig, daarvan is in het tweede spel geen sprake meer, al zou men dat, afgaande op de verdeling beslist niet denken. De verdeling was n.l. Correspondentie aan de heer B. J. N Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. 4» 53 V 952 V 6 2 A H V 10 4 H V 7 HVB107 <C> AHB53 - Na voorzichtig bieden koos zuid uiteiijj delijk voor vier harten, niet beseffend daai^ mee kansloos ten onder te zullen gaan. Iff mers, west koos de fraaie kaart ruiten tier en dat was met deze grillige kaartverdelin; een goede keus (schoppen boer bereikt he zelfde resultaat). Oost troeft en slaat schoj pen aas, waarna west de tweede slag al troeft. Weer speelt west ruiten, waarna h de volgende schoppenslag met de aas a troeft en vijf slagen incasseert, zuid daai mee op twee doen tracterend. Natuurlijk wi ruiten als troefkaart beter geslaagd: de ge dane keus kon nu worden betreurd. Vie ruiten haalt men gemakkelijk. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR. 1. lomut, 6. gereed, 12. lans, 14. Eerns. 18. Ik, 18. r.l., 19. sol. 21. d.l., 22. mi. 23. kalkoen, 26. evenaar. 29. aria, 30. peper, 32. Erna, 33. nn., 34. na, 36. lek. 37. Mn., 38. da, 39. Etna. 41. iets. 43. re, 44. krakeel, 45. os. 47. leem, 49. rits, 52, Rb, 54. er. 55. Let. 57. sa. 58. ba. 59. aren, 61. Slnai, 63. nier, 65. talloos, 67. pasgeld, 69. e.k., 70. Ir., 71. toe. 73. O.E., 74. ge, 75. ende, 77. Gent. 79 wegens. 80. passer. VERT. 2. O.l.3. markant. 4. Anio. 5. as, 7. Ee, 8. rede, 9. eminent, 10. es, 11. pikant, 13. Po, 15. piraat, 17. karn, 19. snel, 20. leek, 22. mand, 24. II, 25. e.p., 27. vt., 28. ar, 31. perkoen, 35. anker, 37. melis, 39.eel, 40. arm, 41. Ier, 42. s.o.s., 46. krater, 48. eenling, 50. tangens, 51. pardel, 53, brak, 55. list, 56. tape, 58. Belg, 60. el, 61. s.o„ 62. ia, 64. I.e., 66. orde, 68. soes. 72. Ob, 75. Ee, 16. en, 77. ga, 78. te. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van 10 en twee van 5. PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORD-PUZZEL HORIZONTAAL: I. zegswijze, 11. wild zwijn, 12. zangstuk, 13. verlaagt noot, 14. tuchtroede. 17. werktuig van de goudsmid, 18. voegwoord, 1S slot, 21. lidwoord, 22. berg, 23. steen, 25. geest van de rijstcultuur, familielid, 28. Ingewand van haring, 30. plaats in Groningen, 31. sooij hond, 32. als 17 hor., 33. koor van zangers, 35. opstootje, 37. duinvallei] 39. voorzetsel. 41. vreemde munt (afk.), 43. uitkrabben. 46. gewicht (afk.I 47. voorkomen, 49. soort kers, 50. vrouw van Jacob, 51. Myth, figuur] 53. meisjesnaam, 54. zegswijze. VERTICAAL: 1. plaat van een handpers, 2. door twee deelbaar, 3. kle dingstuk, 4. slede, 5. soort hond, 6. denkbeeld, 7. uitroep, 8. baan vool balspel, 9. slot, 10. naderen, 14. plaats In Frankrijk, 15. kurk, 16. water doorlatend, 19. soort steen. 20. kamperen, 22. roofvogel, 24. elk, 25. graaf werktuig, 26. grondsoort, 27. vuur (Mal.), 29. deel van het oor, 34. eek- hoorn (gew.), 36. bankroet, 38. jong schaap, 39. achting, 40 oogvocht 42. graanpakhuis, 44. walgvogel, 45. kier, 46. gindse, 48. rivier, 50. vreerTV de munt, 52. voorzetsel, 53. lidwoord (Fr.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 12