SALVADOR ALLENDE Brengt hij redding of wacht Chili nu nog meer ellende? KOPPELBAZEN moeten streke fatsoenlijk zijn door Link van Bruggen Aan vele Chilenen dringt zich thans een vergelijking op met wat voorafging aan de commu nistische staatsgreep, die Tsje- choslowakije in 1948 in de greep \an Moskou bracht. De commu nisten waren erin geslaagd (door deel te nemen aan het door Benesj gevormde coalitie- Ai&siet) de portefeuilles te be machtigen, die controle ver schaften over politie en strijd krachten. N'et voor niets hebben de volgelingen van Allende dan ook geprobeerd de vertoning te voorkomen van een Ameri kaanse film, die de tragische geschiedenis van de Tsjechoslo- waakse democratie in de herin nering terugroept. Waarom, kan men zich afvragen, als de be doelingen goed zijn? Zo wachten vele Chilenen me; bezorgdheid af, hoe Allende als president zal optreden tegen BIJLAGE VAN HET KWARTET '-if:»'-'"" De Rotterdammer Nieuwe^Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad de linkse revolutionaire bewe ging MIR, die met geweld traciit door te voeren, wat pre sident Frei in de afgélopen zes jaren met zijn vreedzame revo- •u'ie P'et helenual is gelukt bij het oew^zen "an land en het óonw^n van woningen. Het thema van de MIR is: ..h-?; volk leren hoe het voor een woning en een stuk land moet vechten; dat is een stap op de weg om het tevens te leren, met geweld de macht over te nemen". De grote vraag is of Al lende in staat zal zijn, zijn be lofte tegenover het Chileense vo'k na te komen, dat hij vol komen grondwettelijk zal han delen. Het kan hem wel eens onmogelijk worden gémaakt. Intussen is Ai'.ende nog geen president. Het Chileense Con gres, dat 200 leden telt, moet op 24 oktober een keus maken uit de twee kandidaten, die de meeste stemme^ behaalden. En het zal gaan tussen Allen de °n Jorge Alessandri, de 74-jarige onafhankelijke kandi daat. die gesteund werd door de conservatieve Nationale partij err andere elementen van het midden en rechts. De kederde kandidaat, Rado- miro Tomic. die zijn christen democratische partijgenoot Eduardo Frei als president wil de opvolgen, eindigde als slech te derde met 824 849 stemmen Al'ende veroverde 1.075.616 stemmen en Alessandri 1.026.278. een verschil van nog geen 40.000. Van de 200 parlementsleden. door J den Boef ke'.ijk van de steun van ten minste achttien van de 74 chris ten-democraten. Aangenomen wordt, dat Al lende royaal de vereiste meer derheid van de helft plus één zal halen, omdat de partij van Frei en Tomic er wellicht de voorkeur aan zal geven, met de linkse .partijen in een coalitie kabinet zitting te nemen. Op die wijze kan zij proberen te voor kom Jn, dat Allende door zijn onstuimige volgelingen gedwon gen wordt, al te hard van stapel te iopen. Er bestaat nog een theore tische mogelijkheid, dat de christen-democraten het op een akkoordje gooien met Alessan dri die verklaard heeft, het presidentschap niet meer te ambiëren, maar een eventuele verkiezing te w'l.'en gebruiken om ln een nieuwe stembusstrijd het ?evaar var- een marxis tische machtsovername te kun nen afwenden, zoals hij het for muleert. De huidige president, die bij de v jrige verkiezingen niet her kiesbaar was. zou zich dan weer beschikbaar kunnen stellen en Alessandri zou zijn volgelingen in dat geval willen aanraden, de kandidatuur van de christen democratische kandidaat te steunen. Dit zou betekenen, dat niet minder dan 58 van de 74 Een waterkanon is geen ongewoon verschijnsel in de straten van de Chileense hoofdstad Santiago. christen-democratische parle mentsleden op 24 oktober hun Stem op Alessandri moeten uit brengen. Een dergelijke ontwik keling kan nauwelijks worden ve-wacht., omda4 zo'n groot aan tal moeilijk gevonden kan wor den en ook de weifelaars waar schijnlijk beducht zijn voor de gevolgen van een afwijzing van Allende. Het is in de moderne geschie denis van Chili nl. nog nooit ge beurd, dat de kandidaat met de meeste stemmen (ook al was er een miniem verschil met zijn rivaal) het presidentschap werd ont touden. Daar komt nog bij dat Allende een grote stok ach- te de deur heeft gezet door het reent op te eisen, zonodig een beroep op het volk te doen „om de v/ettelijke meerderheid te verdedigen". Het zal wel op Allende uit draaien. En dat is jammer. Want als met name de rooms- katholieke kerk zich in de af- gelioen zes jaren bewust zou zijn geweest van wat haar te doen stond, zou de christen democratische kandidaat geen nederlaag hebben geleden, maar het presidentschap en de steun van de meerderheid der Chile nen hebben binnengehaald. Dr. Radomiro Tomic had een verkiezingsprogram dat veel verder wilde gaan dan dat van zijl partijgenoot Frei en dat zelfs veel overeenkomst ver toonde met dat van Allende. De ke-kelijka leiders keerden zich om die reden van hem af en moedigden zelfs het steunen van do rechtse Alessandri aan. Van deze houding profiteerde Allende, ook ai omdat ook de vrouwen van de in armoede le vende arbeiders haar geduld hadden verloren na een chris ten-democratisch experiment van zes jaar onder Frei, dat wel grote veranderingen bracht, maa- nog geen eind kon maken aan bet enorme verschil tussen arm en rijk Het zal nu afhangen van Al lende, of er spoedig een eind komt aan de ellende in Chili. Dat is alleen mogelijk, als hij de zaken in de hand kan hou den Voorlopig blijft de Chile nen dan ook de vraag bezig houden: brengt Salvador Allen de redding of nog meer ellen de. Als zich geen verrassingen voordoen krijgt Chili als eerste Zuidamerikaans land een marxistische pre sident, die op grote schaal gaat nationaliseren, agra rische hervormingen in een ijltempo wil doorvoeren, collectieve boerderijen (in handen van de staat) mo gelijk zal maken en het uit twee Kamers bestaande parlement wil omvormen tot uit één Kamer bestaan de 'Volksvergadering'. Zijn aanhangers willen nog meer: volksrechtbanken en 'el paredon', de naam van de muur, waartegen Fidel Castro op Cuba zijn tegenstanders liet neerschieten. De man van wie zij maatregelen als deze verwachten is Salvador Al lende, de 62-jarige kandidaat van de uit zes groe peringen bestaande Volksunie, die met een be trekkelijk kleine voorsprong de meeste stemmen heeft behaald bij de presidentsverkiezingen van 4 september. Allende onderhoudt de allerbeste relaties met Fidel Castro, die hij als een lichtend voorbeeld voor Latijns-Amerika beschouwt, zij het wellicht niet wat betreft de politieke terreur van de Cubaanse dictator. De winnende kandidaat zal dan ook prompt na aan vaarding van het presidentschap overgaan tot erkénning van Cuba, alsmede communistisch China, Noord-Korea, htaord-Vietnam en Oost-Duitsland. Met zijn beloften verzekerde hij zich van de medewerking van de Chileense communistische partij, die als de grootste en best georganiseerde van Latijns-Amerika wordt beschotfwd en zelfs als de meest slaafse pro-Rus sische in de wereld. Salvador Allende, de man met de beste kansen voor het presi dentschap van Chili, omstuwd door enthousiaste supporters. die de beslissing moeten nemen staan er 83 achter Allende en slechts 43 achter Alessandri. Om benoemd te worden is de marxistische kandidaat afhan- Telkens als de spanning op de arbeids markt stijgt, komt in Nederland de koppelba zen-affaire aan de orde. In het overleg tussen werkgevers en werknemers is het inlenen van „vreemde" arbeidskrachten al bijna twin tig jaar een discussiepunt geweest zonder dat er ooit afdoende maatregelen werden (kon den worden?) getroffen. Bij de sinds woensdag weer tot het verle den behorende stakingsakties in de havenge bieden is de koppelbazen-affaire veel meer de hefboom dan de aanleiding geweest tot het stellen van looneisen. Ook dat is niet nieuw. In het begin van de zestiger jaren gebeurde bijna precies hetzelfde; de beruch te „loonexplosie" is er zelfs door teweegge bracht. Om verdere arbeidsonrust te voorkomen en het nationale economische bestel in even wicht te houden, is thans een algemeen ver bod afgekondigd om arbeidskrachten ter be schikking te stellen, tenzij men in het bezit is van een vergunning, verleend door de mi nistervan sociale zaken en volksgezondheid. Deze maatregel is duidelijk bedoeld om het instituut van koppelbazen van malafide personen te zuiveren, van mensen dus, die ten behoeve van zichzelf, maar mede ten koste van de arbeidskrachten, die ze uitle nen, met algemeen geldende normen knoei en. Deze normen betreffen o.a. het arbeids recht, de sociale verzekeringswetten en de fiscus. De koppelbaas-nieuwe-stijl zal voortaan een vast adres in Nederland moeten hebben. alsook een goed ingerichte administratie. Hij zal kredietwaardig dienen te zijn, een bewijs van goed zedelijk gedrag moeten kunnen overleggen, terwijl zijn bedrijf in een han delsregister en bij de betrokken bedrijfsver eniging dient te zijn ingeschreven. Bij geen enkele instantie is thans bekend hoeveel koppelbazen er in Nederland zijn en hoeveel „wilde" arbeidskrachten zij in dienst hebben. Alleen in het Botlekgebied gaat 't echter al om „enkele honderden". Het woord koppelbaas is sterk emo tioneel geladen. Het heeft een negatieve klank en wordt dikwiils vereenzelvigd met fraude en malversaties. Men spreekt ook wel van ronselaar of zelfs van ziel tjesverkoper. Alleen de overheid, met name het Rijksarbeidsbureau, mag in Nederland als arbeidsbemiddelaar optreden. Toch bezit de I oppelbaas een legale status, omdat hij buiten de wet op de arbeids bemiddeling valt Hij brengt geen werk gevers met werknemers in contact, hij trekt zich daarna ook niet terug. Wel neemt hi» irbeiders in eigen dienst en bedingt bij de inlener een hoger loon als commissie voor zijn bemiddeling dan het loon, dat hij hun uitbetaalt. Belanqhebbenden, maar ook derden, zijn het erover eens da' het instituut van koppelbazen in een behoefte voorziet al* Politiemannen in een onopvallend Volkswagenbusje (rechts) houden een oogje op eventuele activiteiten van koppelbazen die bij het Rotterdamse Centraal Station vaak arbeiders ronselen (pijl). de arbeidsmarkt tenminste krap is. Het houdt een mobiele arbeidsreserve op de been, die wordt ingezet op plaatsen, waar men met een tekort aan arbeids krachten worstelt. Vertragingen in de produktie van goederen, bij de opleve ring van bouwwerken en schepen of bij laad- en .loswerk in de havens kunnen veel geld kosten, wat ook wel blijkt uit de boeteclausules, die in de contracten worden opgenomen. Onder de noemer koopelbaas zou een gevarieerd gezelschap ondernemers kun nen worden geplaatst. De krooibaas, die vooral in de oogsttijd de boer van losse arbeiders voorziet, behoort er strikt ge nomen bii. maar ook diverse onderaan nemers in de bouw en zelfs de eige naars van uitzendbureaus (typistes, se cretaressen. fotomodellen etc.). Al deze personen bedriiven handel In arbeid -»en aktivi>it. die door velen in de mo derne maatschappij als overleefd wordt gezien en zelfs als strijdio met het so ciaal welziin. Bij een luiste beoordeling van de kop pelbazen-affaire dient zeker onderscheid te worden gemaakt tussen mala fide en bona fide bedrijven. De kwestie van de beloning de verdiensten van ingeleen de arbeidskrachten zijn. bij gelijke werk zaamheden, aanzienlijk hoger dan die van het vaste werknemersbestand staat hier helemaal buiten. Evenzo de zaak van >et wegkopen van arbeids krachten uit bedrijven, waarin de koppel baas ooereert. J Een vakbondsbestuurder kwalificeerde de malafide koppelbaas als een uitvreter van de sociale verzekeringswetten. ..Door valsheid in geschrifte", verklaarde hij. ..werkt hij mee aan malversaties, die jaarlijks in de miljoenen lopen. Hij ver trapt het arbeidsrecht oe CAO, de nor men, die in de huidige samenleving voor het intermenselijke verkeer géiden. Hij besteelt de bedrijfsverenigingen, de fiscus en de arbeidskrachten, die hij tij delijk emploveert. Er zijn gevallen bekend van koppelba zen, die 's nachts in de havens van Antwerpen gaan werken, maar de mensen, die zij uitlenen en met wre zij heen en weer pendelen, lopen overdag in de Nederlandse werkloosheids steun". De mala fide koppelbaas is een knoei er van de eerste soort. Hij gebruikt sluipwegen en dekmantels, waardoor het moeilijk is hem gerechtelijk te vervolgen. Hij vervalst loonstaten. draagt de door hem geïnde loonbelasting en sociale premies r.iet of slechts gedeeltelijk af, en knabbelt aan de secundaire arbeids- len. ten bedrijfsvereniging kent hij niet. Zodra een karwei afgelopen is. staan z'n mensen op straat. Een od rjike buit uit zijnde koppelbaas laat zich aan de kwaliteit van zijn huur lingen weinig gelegen liggen. Hij leent ongeschoolden als vakmensen uit; hij put dikwijls uit het potentiëel van de zelfkant der samenleving. Als een mala fide koppelbaas door de mand valt en de fiscus en de bedrijfs vereniging hun rechtmatige aandeel van hem opeisen laat hij zich failliet verkla ren. Forse gevangenisstraffen meer dere koppelbazen werden wegens hun kwalijke praktijken in de cel gezet vermogen hem niet af te schrikken. Door het invoeren var> een stelsel van vergunningen zuilen de meeste uitwas sen van he: !ns*ituut van koppelbazen zeker kunnen worden weggesneden. Over bliiven slechts zij, die er wel een goede administratie op nahouden, die wel bij een bedrijfsvereniging aangeslo ten zijn, die kredietwaardig, kunnen wor den genoemd en die- hun. mensen, of thans een /aste kern van mensen, niet onmiddellijk de laan uitsturen als er een slappe periode dreigt. Wat ook blijft, zijn de grieven van het vaste werknemersbestand. De hogere lo nen, die de „wilde" arbeidskrachten ver dienen de verschillen bedragen 30 tot 50 gulden oer week, in sommige geval len zelfs nog veel meer blijven bij voorbeeld onaangetast. Ook zal men de laat-maar-waaien-mentaliteit van een deel der ingeleende werknemers niet kunnen veranderen, evenmin als het ge brek aan vakmanschap van weer een ander deel In vakbondskringen is men van me ning dat net personeel van een koppel baas beslist wel een zwaarder loonzakje in handen mag krijgen De mobiliteit, hel langer van huis zijn als gevolg van een inzet ver buiten de woonplaats, het risi- ko van ploseling ontslag en de stellig slechtere secundaire arbeidsvoorwaar den mogen zeker wordt-n betaald, maa- de vraaa is alleen met welk bedrag. Reeds veel eerder werd uitgesproken dat een toonverschil van 10 procent door de meeste vaste arbeidskrachten, die met tijdelijk ingehuurde arbeidskrachten te doen htbben. als redelijk zou worden aanvaard. De inieners denker daar natuurlijk heel anders over. Veel koppelbazen zou den zonder personeel komen te zitten, als het locnverschil tot dat percentage »ou worden teruggebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11