rad legt Feijenoords zwakke Dimutrescu: »Wat plek ïloot Ontstellend slecht PSV behoudt kansen Ajax gaf 2-0 voorsprong prijs ben ik gelukkig" fa Presentje fa Strafschop Europa Cup uitslagen '9 DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 door ROB HARTOG ROTTERDAM Ook Feijen- iord is kwetsbaar. Dat weten de wereldkampioenen sinds kort ok. Ut Arad leverde het bewijs. Ie trotse Happel-elf scoort loeilijk. Belemmer Feijenoords louden Driehoek in zijn vrijheid p het middenveld, zet een extra jannetje bij „killer" Ove Kind- all en Feijenoord devalueert an een wereldploeg tot een wei swaar goed voetballende, maar «reinig efficiënt opererende for- latie. Feijenoord Ut Arad. Te vergelij- :en met een doodgewone eredivisie wedstrijd. Bijvoorbeeld met het duel at Feijenoord tegen NEC uitvocht Jen oppermachtig, over alle linies do- ninerend Feijenoord dat echter niet machte is het enorme veldover- vicht via doelpunten enige gestalte te [even. Ernst Happel heeft er geen verkla- ing voor. Ook gisteren verschool hij ich evenals na de wedstrijd tegen fEC achter het simpele „we hebben ingelukkig gespeeld. Normaal gespro ken moeten we er een stuk of vijf ïnhangen". De Oostenrijker is echter e veel voetbalkenner om slechts tot lit oppervlakkige antwoord te komen. Het is immers niet toevallig dat Feijenoord altijd moeite heeft tegen zwakkere verdedigend ingestelde op ponenten te scoren. Ga maar na. Te gen NEC werden twee punten ver gaard omdat Adrie Mellaard zo vriendelijk was in eigen doel te schieten, terwijl Feijenoords doelpunt t Ut Arad ook niets meer- en niets minder dan een presentje was. Het vreemde is echter dat Feije noord tegen sterker geachte tegen standers wel over een beslissend eindschot beschikt. De resultaten van het afgelopen jaar spreken wat dat betreft duidelijke taal. Zelfs de on- aanastbaar geachte defensie van Ne- **o Rocco's AC Milan kreeg Feije- toord tot tweemaal toe op de knieën, erwijl ook de bikkelharde afweer ran Celtic voor Feijenoord geen sta- n-de-weg vormde voor het maken /an doelpunten. fa Achillespees De machine stokt tegen een zuiver lefensief ingestelde tegenstander. Dan komt Feijenoords achillespees wel heel duidelijk bloot te liggen. Dan blijkt ook ineens dat er bij de Rotterdammers te veel spelers rond lopen die gewoon de topklasse mis sen. Een Ove Kindvall bijvoorbeeld. Stellig een verdienstelijk voetballer. Maar tegen een versterkte defensie volstrekt machteloos. Gewoon omdat hij de klasse mist over te schakelen op een minder solistische en veel sneller uitgevoerd combinatiespel binnen het zestienmetergebied Henk Wery idem dito. Ook hij'mist gewoon de brille die een Moulijn bij voorbeeld wel heeft. Coentje vormde Twee centrale verdedigers in een iuel op hoog niveau. Mee opgerukte Rinus Israel kopt juist iets hoger dan Lereter. Op werkelijk schitterende wijze scoort Dumitrescu het doelpunt voor UT Arad. Doelman Treytel zal even later voor de eerste maal in dit Europa Cup-toer nooi gepasseerd zijn. Tweede van links Van Hanegem en links Romeyn. tegen Ut Arad in feite de enige ge vaarlijke aanvaller. Simpelweg omdat hij meer kan dan alleen maar combi neren buiten het zestienmetergebied. Moulijn kan wel gevaarlijk blijven. Zelfs tot in het strafschopgebied, om ringd door een vijftal verdedigers blijft hij de kortste weg kiezen naar het vijandelijk doel. In tegenstelling tot een Kindvall, een Wery en ook „coming-man" Joop van Daele, die in zo'n situatie snel de neiging hebben van het doel af te drijven in plaats van er naar toe. Terug naar de wedstrijd. Feije noord kwam niet verder dan een draw. Voor een zwartkijker niet vol doende om de eerste ronde van het tornooi voor landskampioenen te overleven. Feijenoord is echter beslist nog niet uitgeschakeld. Integendeel. Zeker niet omdat de Rotterdammers in Roemenië meer ruimte zullen krij gen dan in de Kuip het geval was. Daar komt nog bij dat Ut Arad be paald niet heeft kunnen imponeren. fa Weg-is-wcg Verdedigend overigens wel. Het bleef tot in de laatste seconde koel bloedig. In alle linies. Hoewel Ut Arad overigens stellig niet „mooi" verdedigde. Slechts-zelden werd echt knap uitverdedigd, meestal luidde het parool weg-is-weg. Ut Arad maakte verder geen sterke indruk. Vooral aanvallend niet. Hoe wel met name Dembrovski, eenzame Roemeense spits, beslist liet zien over voetbalkwaliteiten te beschikken. Hoetvvel die er door toedoen van vaste bewaker Theo Laseroms („Ik zwom nu tenminste niet net zoals te gen Estudiantes. Ik had nu een vaste man") niet helemaal uitkwamen. Ut Arad speelde aanvallend steriel voet bal. Volgens het Mideuropese spelpa- troon. Zonder veel variaties. Juist daarom kwam Feijenoord na een kwartier verrassend en totaal onver wacht op een 10 achterstand te staan. Een fraai doelpunt, hoewel de Rot terdamse afweer niet helemaal per fect sloot. Immers, met alle waarde ring voor de schitterende kopstoot van Dumitrescu uit de vrije trap van Axente, de Roemeense linksbuiten had nooit ongehinderd voor Eddy Treytel mogen komen. Feijehoord heeft na de verrassende openingstreffer van Ut Arad nog meer gedomineerd dan in het eerste kwartier het geval was. Zonder al te veel succes echter. Toegegeven, de Rotterdammers waren niet altijd even gelukkig in hun acties. Van Ha negem kopte uit een voorzet van We ry net naast, Israël vuurde net over, terwijl een spetter van Hasil met heel veel moeite door doelman Gor- neatot hoekschop verwerkt werd. fa Kunstlicht Doelman Gornea. De man die Feij enoord aan de gelijkmaker hielp. Want zo kan het toch wel gesteld worden. Normaal gesproken mag de schuiver die Wimpie Jansen halver wege de eerste helft losliet geen doel punt opleveren. In dit geval leverde het echter wel een goal op. „Omdat ik de 'bal door het kunstlicht even kwijt was", memoreerde Gornea na afloop. Gornea was metèen de kluts kwijt Geen enkel schot had de man die in Mexico op het reserve-bankje van het Roemeense elftal zat meer klemvast. Feijenoord profiteerde er echter niet van. Afstandsschoten bleven tot een minimum beperkt. Alleen Moulijn liet er enkele los. Het had een indi catie moeten vormen voor mannen als Hasil, Kindvall en Wery. Want Gornea had er alle moeite mee. De zelfde Gornea kon zich nu herstellen. Dat bleek na de rust duidelijk. Met meer zelfvertrouwen trad hij reddend op bij acties van Hasil en Van Hane gem, terwijl hij een schot van Mou lijn via de lat op sublieme wijze tot corner kon tikken. Feijenoord kwam niet veel verder dan deze wapenfeiten; Hoewel het nog eenmaal dichtbij een doelpunt was. Scheidrechter Pintado weigerde echter een strafschop uit te delen toen Van Hanegem alleen voor doel man Gornea gekomen onderuit ge haald werd door Lereter. Dezelfde Van Hanegem had overigens de strijd al eerder een andere wending moeten geven, maar de Kromme faalde oog- in-oog met Gornea jammerlijk. Feijenoord kon geen gat vin den. Zelfs Joop van Daele niet, die een half uur voor het einde Kindvall verving. De „redder in nood" was maar eenmaal gevaar lijk. Zijn keiharde kopstoot suis de echter langs de voor hem ver keerde kant van de paal. Zei Van Daele later: „Mijn opdracht was duidelijk. Een doelpunt maken. Maar het ging niet. Ik ben ten slotte geen machine. Druk op het knopje en pang, daar gaat er weer eentje GOTTWALDOVPSV heeft zich, ondanks een dreigende debacle in de wedstrijd tegen Gottwaldov, een redelijke uitgangspositie ver worven voor een plaats in de tweede ronde van de Europa Cup voor bekerwinnaars. De ontstellend zwak spelende Eindhovenaren, kwamen er met een 12 nederlaag tegen het veel sterkere Gottwaldov uiteindelijk nog genadig af. De Philips-formatie werd al snel met een achterstand geconfronteerd. Nauwelijks twee minuten na het be- ginsignaal van de Oostenrijkse arbi ter Linemayer zag de dribbelende jeugdinternational Nehoda, Urban vrij lopen. Zijn pass bereikte Urban en deze knalde vervolgens in volle vaart de bal achter verblufte Jan van Beveren. ROTTERDAM Voor het eerst sinds lange tijd was zijn blik gering en somber. Rinus Israël, gewend geraakt aan triomfen, lag de ontgoocheling op het gelaat. Aan een lange tafel, met voor zich tal van delicatessen, zat hij samen met Wim Jansen, Franz Hasil, Joop van Daele, Henk Wery en Jan Boskamp de onverwachte en hard aangekomen gebeurtenissen van zoëven te overdenken. Voelbaar waren zijn gedachten, er naar vragen was overbodig. Hoe was het toch mogelijk geweest, dat tegen die Roemenen het blinkende zilver van beker en zuil, zomaar op slag vertroebelde, als was het een plotselinge mist, die de helder heid van een morgen misgunt. Ongelofelijk, pijnlijk. Honderd glazen verderop, staand en zinloos zittend, waren de overige Feijenoorders te vinden. Ook al geen opgewekte stemming. Slechts Theo van Duivenbode converseerde aan de andere kant van de veel voetbal-VIPS bevattende zaal, met verfijnd schone echtgenote Yvonne. Starthouding van PSVer Henning Munk Jensen (rechts) en een vrije val van Cipro van Gottwaldov. ROTTERDAM DYNAMOSTR.16 TEL. 176700 Onder de voet De Eindhovenaren, met Van Til burg voor de in Brabant gebleven Radovic als rechtshalf, dreigden on der de voet gelopen te worden door het onstuimige Gottwaldov. Lange Henning Munk Jensen, die als vrije verdediger fungeerde, had de groot ste moeite om staande te blijven op het glibberige veld. Onrust was het gevolg jn PSVs defensie. Zo raasden Jensik en Nehoda in die beginfase langs Van Tilburg en Van den Dungen alsof ze er niet stonden. Na een kwartier werd het bijna 20, toen Nehoda na een prachtige combi natie met Cipro in volle ren juist naast tikte. Eerst na negentien minuten moest doelman Hastik het eerste, door De- vrindt afgevuurde PSV-schot verwer ken. Trainer Kurt Linder haalde Van Tilburg na een half uur van het veld en zette Van Stippent in. Een ver sterking was het zeker niet. Toch kreeg PSV in de laatste fase van de eerste helft nog enkele kansen, steeds door goed werk van Johan Devrindt. Eerst schoot Van der Kuylen uit een fraaie voorzet van de Belg juist over en daarna richtte de meegekomen Strik verkeerd. Snel 2—0 Het leek er op, dat PSV zich in de tweede helft Linder had intussen op het middenveld een tweede wijzi ging aangebracht; Mulder voor Hid- dink enigszins herstelde. Toen ech ter Gottwaldov al snel 20 maakte, begon de malaise pas goed voor de Eindhovenaren. Dat doelpunt ont stond door een vrije trap, genomen door Jensik. De bal kwam terecht bij Nehoda en nadat deze Van Stippent knap omspeeld had, liet hij met een boogbal Van Beveren eveneens kans loos. Een debacle dreigde. Elke organisa tie in de achterste lijn van PSV ont brak, de chaos was volkomen. De ge beurtenissen voor Van Beveren volg den elkaar in snel tempo op. Het was duidelijk, dat PSV het zo niet zou redden. Van de voorhoede ging geen enkele kracht uit. Toch zou de Tsjechische aanvalslawine toch eens moeten stoppen. Halverwege de tweede helft zakte het tempo iets, net genoeg voor PSV om zich wat te be vrijden van de druk. Nadat Jensen nog eens had moeten redden bij een gevaarlijke actie van Nehoda, kreeg Hastik weer wat handelingen te ver richten. Van der Kuylen schoot van twintig meter, Hastik stond op zijn plaats.. Hij was echter vijf minuten voor tijd kansloos. Een hoge voorzet van links kwam bij de scherp opgestelde Devrindt terecht. Deze moest het rechterbeen op ongeveer zeven meter voor doel hoog optillen voor een schot of zijn hoofd gebruiken. Hij koos voor het eerste en zag tot zijn vreug de de bal achter Hastik verdwijnen (21). Even later blies Linemayer voor het ainda. door MATTY VERKAMMAN Dan was het bij UT Arad beter verkeren. Niet uitbundig daar zijn de Roemenen veel te gediscipli neerd voor maar toch vrij „ple- sant" werd „het grootste Roemeense clubsucces", zoals veteraan Isosif Lereter het gelijkspel kwalificeerde, gevierd. De jongens uit de provincie namen er maar een glaasje op. Dit keer geen vermanende leider of coach. Mochten ze ook? Wereldkam pioen Feijenoord in Rotterdam op 11 houden is ten slotte geen klei nigheid. Coach Nicolai Dimutrescu kon er vrede mee hebben. „Ik kan U niet zeggen, hoe blij ik ben". Verwijdering De troubles rond zijn formatie, die eergisteren in hotel „Atlanta" waren ontstaan, scheen hij te zijn vergeten. De Roemeen, die zich vol gens Lereter, Petescu en Dumi trescu voor de Nederlandse televisie in een interview met Jan Versteegh vrij denigrerend over de capacitei ten van drie genoemde spelers had uitgelaten, waarna Lereter en Du mitrescu zo ongeveer het ontslag van hun coach hadden geëist, wen ste alles met „verkeerd overgeko men en overtrokken" af te doen. Overtrokken of niet, de controverse was dan toch maar uitgegroeid tot een ernstige verwijdering tussen spelers en coach. Zo verscheen de trainer eergiste ren niet op de enige training. Slechts met zeer veel moeite had men hem 's avonds weer in hotel Atlanta" gekregen. Voor Nicolai Dimutrescu schenen de problemen echter uit de wereld te zijn. Iedereen De kalende kleine zei overigens wel, dat Feijenoord hem enigszins was tegengevallen. „Ik had meer verwacht van deze ploeg". Geen kleinering van de prestaties van zijn mannen, allerminst. „Alle door mij verstrekte opdrachten zijn door iedereen uitstekend volbracht. Ons team heeft prachtig gespeeld, zon der één uitzondering heeft iedereen voldaan. De homogeniteit was ook dit keer ons sterkste wapen". En- voor de zoveelste keer klonk het: „Wat ben ik gelukkig..." Sympathieke aanvoerder Petescu was ondanks het succes nog aller- minst van een plaats in de volgende ronde overtuigd „Het is natuurlijk allemaal prachtig, maar laten we niet vergeten, dat we tegen een we reldkampioen spelen, een uitstekend elftal. Persoonlijk geloof ik, dat we Aanvoerder Petescu: moeilijker in Arad. het in Arad nog moeilijker zullen krijgen dan hier in Rotterdam". Na wat hij op televisie het afgelo pen EC-jaar van Wim van Hanegem had gezien, viel het spel van num mer tien hem dit keer wat tegen. „Wij beschouwden hem als één van de beste spelers van Feijenoord. Ik had dan ook opdracht hem uit te schakelen. Dat gebeurde in de eer ste helft, hij viel mij toen beslist tegen. In de tweede helft kreeg hij meer vrijheid, maar ook toen kon hij naar mijn idee niet imponeren". Feijenoord. Joop van Daele, ver vanger voor Kindvall, had het maar moeilijk gevonden weer in te vallen. „Het publiek verwacht wat van je, ergens misschien wel een doelpunt. Het is echter een ondoenlijke zaak je steeds weer in dat half uur waar te maken. Ik kreeg maar weinig aanspeelbare ballen en eenmaal had ik wat pech bij een kopbal". Ove Kindvall ten slotte: „Nee, het ging niet best". Een korte, maar meteen ook alleszeggende opmer king. ROTTERDAM Niet alleen Feije noord, Ajax en PSV kwamen gisteren in de wei. In heel Europa is het Europa Cup-festijn losgebarsten. De uitslagen van de overige wedstrijden luiden: Landskampioenen CelticKokola 90, EvertonKe- flavik 62, Glentoren—Waterford 13, SlovanBK Kopenhagen 21, Spartak—Basel 3—2, Ujpest—Rode Ster 20, CagliariSt. Etienne 30, IFKLegia 04, Fenerbahce—Carl Zeiss Jena 04, EpaBorussia 06, FanathinaikosJenesse 21, Atleti- coAustria 20, Sporting Lissabon— Floriana la Valetta 50. Bekerwinnaars ArisChelsea 11, AalborgGor- nik 01, WackerPartizani 32, Ziirich—Akureyi 71, Vor- waerts—Bologna 0—0, Karpates Straue 01, GoestepeSportive 50, Kickers OffenbachBrugge 21, Aberdeen—Hon ved 3—1, Cardiff— Larnace 80, Manchester City— Linfield 10. TIRANA Landskampioen Ajax heeft in Tirana in de eerste ronde van het tornooi voor lands kampioenen gelijk gespeeld tegen Nendori. Dat gebeurde in een wedstrijd waarin Ajax over alle linies de betere ploeg vormde. De pupillen van Rinus Michels vergaten echter één ding: te doelpunten. - Ajax tekende vóór de wedstrijd voor een draw. Na afloop van het duel echter toch ontevreden gezichten bij de Amsterdammers. Terecht. Want het zal wel eeuwig een onbe grijpelijk mysterie blijven dat de Ajacieden tegen dit povere Nendori een 20 voorsprong uit handen ga ven. Waardoor? Simpelweg omdat Ajax het een kwartier na de rust wel geloofde. De Amsterdammers scha kelden van het doelmatige voetbal van de eerste helft over op een loom tik-takspelletje waarmee Nendori uit stekend raad wist. Hoewel de Alba nezen in voetbaltechnisch opzicht geen partij vormden voor Ajax kre gen zij nu de gelegenheid terug te komen. Dat deden zij ook. Via treffers van Kazanxki en Zgheda bogen zij de 2—0 achterstand om in een 22 sco re. Ajax startte de eerste helft aarze lend. Na een kwartier waagde het zich echter meer naar voren. Onder aanvoering van de sterk schakelende Johan Neeakens en de over het gehe le veld zwervende Nico Rijnders zette Ajax Nendori onder grote druk. Aan vallend kwam Ajax echter minder sterk uit de bus. Met name Piet Kei zer en Sjaak Swart sprongen te slor dig om met de kansen. Tekenend daarvoor was dat beide Amsterdamse doelpunten op naam kwamen van rechtervleugelverde diger Willem Suurbier, die in op dracht van trainer Rinus Michels herhaaldelijk in de frontlinie ver toefde. Ajax kreeg kansen te over om de 20 marge te verhogen, maar jammerlijk falen van Dick van Dijk en Gerrie Mühren behoedde Nendori voor een grotere achterstand. De Albanezen kwamen zelfs terug. Door de nonchalante houding van Ajax. Overigens zal dit Nendori Ajax niet van de tweede ronde af kunnen houden. Over twee weken zal Ajajc zich in Amsterdam ongetwijfeld naar de tweede ronde spelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9