i 'alestijnen komen bestand met Jordanië niet na Werkgevers bouw doen concessies N Minister binnenlandse zaken verantwoordelijk voor gang van zaken Spanning groeide snel naar hoogtepunt Nieuwe regering weg Israël laat 80 Arabieren vrij Morgen weer beraad over f 400 Zware straffen voor kapers Zeven man horen strenge straffen in hasjiesjhandel Zaak-Defregger gesloten Kamervragen over „bankoverval" Uit de Haagse hof geplukt - - ©ONDEROA® IT SEPTEMBER 1970 Vervolg van pagina 1 AMMAN De al geruime tijd heersende spanning tussen Jordaniërs en Palestijnen was gisteren snel naar een hoogtepunt gegaan. Kasim Ghazzawi, de culturele attaché vah Jordanië, verklaarde gisteravond reeds „Ons land verkeert aan de rand van een burgeroorlog. Er is reden tot ongerustheid.'* De direkte aanleiding voor de Palestijnen om tot actie over te gaan, was het ontslag van pre mier Rifai in de nacht van dins dag op woensdag. achtsstrijd HKELE jaren heeft koning Hoessein van Jordanië zich laten welgevallen, dat Palestijnse commando's hun po sitie in zyn land verstevigden. Hun eisen hielden steeds verband met het verkrijgen van meer vrijheid om tegen Israël te opereren, ingzaam maar zeker werden de commando's een staat in de staat, die de macht wilden overnemen, ronder overigens koning Hoessein aan de kant te zetten. Wel stonden sluipschutters hem naar het leven, maar dat was tegen de bedoeling van de Palestijnse leiders, et is nog niet duidelijk, of de strijd, die de Jordaanse troepen nu tegen de commando's voeren, door koning Hoessein werd gewenst. De moge lijkheid. dat de militaire leiders het lijdelijk toezien beu waren en een beslissing forceerden, lijkt groter, ntussen beschuldigen beide partijen elkaar ervan, de strijd te zijn be gonnen. Men zal met name in Syrië en Irak zonder meer de Palestijnen geloven om een argument in handen te hebben tot gewapende tussen komst. loning Hoessein hoopt blijkbaar op steun van president Nasser. Hij zei fisteren dat „vijandige krachten jroberen, Egypte van de rest van le Arabische wereld te isoleren en Jordanië te vernietigen". Zeker is Egyptische hulp echter geenszins, isschien zal Nasser proberen, Syrië en Irak te weerhouden van recht streekse inmenging in het conflict. Beide landen hebben op grond van niet meer geldende afspraken van jaren geleden troepen in 'Jordanië gelegerd. Wat zij zullen doen is niet geheel duidelijk. is in de Arabische wereld vaak groot verschil tussen wat men zegt en wat men doet. Dit betekent niet, dat de Iraakse en Syrische troepen zich niet in de strijd zullen mengen. Het zal ervan afhangen hoe de gevechten verlopen en welk gevaar openlijke interventie uitlokt. Jordaanse strijdkrachten zijn al geruime tijd voorbereid op een Pa lestijnse greep naar de macht. De vernederende gang van zaken rond de kaping van vliegtuigen is de druppel geweest, die de emmer deed overlopen. Het werd een kwestie van nu of nooit. de Jordaanse strijdkrachten hun greep op de rebellerende bevolking kunnen herkrijgen, hangt in be langrijke mate af van de betrouw baarheid van de militairen, die tot voor kort de neiging hadden, zich met de commando's te verbroederen. JERUZALEM Israel heeft giste- n 80 arabieren in vrijheid gesteld, e samen met ruim 350 anderen af kopen weekeinde tijdens een mas- ile arrestatiegolf in de bezette ge leden werden aangehouden. Maan- ag werden al 75 arabieren vrijgela- n, nadat bij de ondervraging was ableken dat zij geen betrekkingen aderhielden met het volksfront voor e bevrijding van Palestina. Aanvankelijk bestond in sommige elingelichte kringen de overtuiging at de gearresteerde arabieren moes- m dienen als tegengijzelaars voor de ij jordanie vastgehouden vliegtuig- j Sssagiers. Minister van buitenlandse 1 iken Eban heeft dat tegengesproken. Koning Hoessein, van wie sommi gen beweerden dat hij wilde aftre den. gaf een militaire regering de macht in handen. Hij benoemde de i hem zeer toegewijde brigade-generaal Mohammed Da-oed tot premier en 1 luitenant-generaal Habes Majali tot opperbevelhebber van het leger. In het gehele land werd de staat van beleg afgekondigd. Het centrale comité van het Pales tijnse verzet reageerde snel met het aaneensluiten van de rijen. Het ge lastte de onmiddellijke vereniging van alle Palestijnse commandogroe pen onder opperbevel van El Fatah- lcider Jasser Arafat. De opschorting van de betrekkingen met het Volks front, dat in zake de vliegtuigkapin gen een bevel van het centrale comité had genegeerd, werd ongedaan ge maakt. Staking De guerrilla's riepen een algemene staking uit met als doel „het fascis tische militaire bewind te verdrij ven". Gistermiddag hadden de comman do's geen gevolg gegeven aan de overeenkomst van dinsdagnacht met de Jordaanse regering. Afgesproken was dat de Palestijnse militie de wa pens bij de grote guerrilla-organisa ties zou inleveren en de Palestijnen, hun stellingen in Amman zouden ont ruimen. Omdat de guerrilla's hieraan geen gehoor gaven, verzocht de zogenaam de „verzoeningscommissie van vijf" om een spoedbijeenkomst van de Arabische Liga. Intussen stroomde de militie van de Palestijnen uit de kampen naar hun gevechtsposten. Commando's in jeeps, zwaaiend met de lopen van de mi trailleurs, raasden door de straten van hoofdstad Amman. Grote groepen Palestijnen uit Liba non trokken door de bergen naar Jordanië, Op de grenswegen waren vrachtwagens vol gewapende com mando's te zien. Jasser Arafat verbood de Palestij nen als eersten het vuur te openen „op hun broeders van het Jordaanse le ger". In een boodschap aan alle Ara- bische leiders verzocht hij tussenbei de te komen om een einde te maken aan het dreigende bloedbad. Sterkte Volgens militaire waarnemers lig gen de papieren bij de strijd het gun stigst voor het Jordaanse leger. Nu meriek sterker, zwaarder bewapend en beter geoefend en gedisciplineerd heeft het in een open slag weinig te duchten van de Palestijnen. Anders ligt het rond en in Amman; het leger zou slechts ten koste van zware ver liezen onder de burgerij en grote schade zich meester van de hoofdstad kunnen maken. De Jordaanse strijdkrachten om vatten ruim 60.000 man, namelijk 58.000 bij het leger, 2.000 bij de lucht macht en 250 bij de kleine marine. Verder heeft het land 7.500 man gen darmerie en 30.000 man nationale garde. De sterkte van de Palestijnse een heden is moeilijker te schatten. Men meent dat er 20.000 tot 30.000 com mando's zijn, van wie ongeveer de helft tot El Fatah behoren.Het be vrijdingsleger, de geregelde eenheden van de Palestijnen, omvat 10.000 man en is sterk uitgerust. Het is echter nog maar weinig in actie geweest te gen Israël. Povendien zijn er nog zo'n 25.000 guerrillastrijders die als een soort militie kunnen worden be schouwd. In het land bevinden zich 12.000 man Iraakse troepen. Onlangs zouden ze met 6.000 man zijn versterkt. Zij beschikken wel over zware wapens en ze zijn door de regering in Bagdad onder bevel van het centrale comité van het Palestijnse verzet geplaatst Ook in het noorden van Jordanië be vinden zich enige honderden Syrische artilleristen. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De werkgevers organisaties in het bouwbedrijf zijn na hun aanvankelijke totale afwijzing van de uitkering ineens van 400 thans bereid concessies te doen, zo is gistermiddag geble ken bij het hernieuwd overleg met de drie bouwvakbonden. Tijdens dit beraad dat plaats had op verzoek van de raad van bestuur bouwbedrijf, waarin de werkgevers organisaties samenwerken, hebben zij Mevrouw Bandaranaxke, premier van Ceylon, brengt een officieel aan Parijs. Hier mevrouw Bandaranaike bij aankomst gisteren vliegveld Orly. bezoek op het Bij staatsbezoeken DEN HAAG Alléén de mi nister van binnenlandse zaken zal voortaan verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken bij staatsbezoeken. Het kabinet heeft dit besluit genomen naar aanleiding van het bezoek van de Indonesische president Soeharto. Maatregelen van plaatselijke aard zullen aan het plaatselijk bevoegd ge zag worden overgelaten. In voorko mende bevallen zal de minister niet in details treden, maar de grote lijn zal door hem worden bepaald, uit eraard in overleg met het kabinet en in spoedgevallen met de minister president. Minister Beernink (binn. zaken) deelde dit gisteren aan de Tweede Kamer mee in een nadere informatie betreffende de maatregelen rond het staatsbezoek van president Soeharto. BVD-rapporten Uit de mededelingen van de be windsman bleek dat provinciale en justitiële autoriteiten voor het bezoek van de Indonesische president kennis konden nemen van de dagelijkse rap- NEURENBERG Een rechtbank n Neurenberg heeft gisteren acht 'sjechoslowaakse staatsburgers, die P 8 juni een Tsjechoslowaaks passa- [iersvliegtuig dwongen van koers te 'eranderen en naar West-Duitsland e vliegen, tot gevangenisstraffen van weëenhalf jaar tot acht maanden Veroordeeld. De meeste straffen zijn 'oorwaardelijk. De drie zwaarst gestraften, de 25-jarige Rudolf Cihac, de 23-jarige Josef Prochazka en de 23-jarige Jiri Galasek moeten echter hun straffen Van tweëeneenhalf jaar uitzitten. Tot hun verdediging hadden de ka- Jters aangevoerd dat zij vervolging peesden wegens hun anti-communis- "Khe houding. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt, in München voor een ver kiezingsbijeenkomst. nam de gelegenheid te baat een voorproefje bij le wonen van het „oktoberfeest", dat over acht dagen begint. Hier danst hij met een meisje van de dansgroep uit Chiemgau. Beieren. porten van de Binnenlandse Veilig heidsdienst Hierin is melding ge maakt van de mogeljikheid van aller lei acties van verschillende groepe ringen van tegenstanders van de hui dige Indonesische regering, variërend van demonstraties en andere zoge noemde zachte acties tot geweldda digheden. Over de bewaking van de residen tie van dc Indonesische ambassadeur in Wassenaar merkte minister Beer nink op, dat zonder enige aarzeling overeenstemming werd bereikt over het instellen van een vaste post bij de residentie, bestaande uit 1 man met portofoon in permanente verbin ding met het politiebureau, opdat bij voortijdige acties met de nodige promptheid zou kunnen worden opge treden. Niet in gevaar Voor de dagen van het zezoek van Soeharto waren vergaande maatrege len voorzien, die zodanig waren dat het leven van de president nauwe lijks in gevaar kon worden gebracht, aldus minister Beernink. Hij deelde nog mee, dat bij nader onderzoek is gebleken, dat bij de ge meentepolitie van Wassenaar, noch bij de burgemeester enige mededeling is binnengekomen als zouden omwo nenden van de residentie hebben ge waarschuwd dat zij Ambonezen had den gesignaleerd in de omgeving van het later bezette gebouw. AMSTERDAM „Een handel op grote schaal" noemde de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank gisteren de zaak tegen zes ver dachten, die betrokken waren ge weest bij de import van en de handel in totaal 80 kilo hasjiesj: Van deze partij, die in de groohandel een waarde heeft van 128.000 gulden, konden 240.000 stickies worden ge draaid, die in de detailhandel een waarde hebben van 360.000 gulden, zo had de officier, mr, A. Herstel, uitge rekend. Tegen de 27-jarige kok Trai ling T. B. uit Amsterdam, eiste hij één jaar en 4 maanden.Tegen de 26-jarige Duitse elektricien Klaus W. B. uit Hamburg, die de hasjiesj had gemporteerd en die volgens de offi cier een centrale rol had gespeeld, este hij een jaar met aftrek. Zijn stadgenoot, de 30-jarige slotenmaker Bernd W.. heerde 7 maanden tegen zich eisen. Tegen de 32-jarige Ameri kaanse club-manager George B. C. werd een jaar met aftrek geëist. Ze- I ven maanden met aftrek luidde de eis tegen de 29-jarige Amsterdamse ar chitect Gerardus M. .P die voor 5500 gulden 3 kilo had gekocht van de kok, en toen gepakt was. Tegen de 29-jarige Amerikaanse artiest Carl B.. die bij hem woonde en ook 3 kilo had j gekocht, werd dezelfde straf geëist. Er waren totaal 10 ve4dachten in de- i ze affeire. Van drie werden de zaken I geseponeerd, een. kwam voor de kin- derreehter en een verdachte is nog voortvluchtig, zo deelde de officier mede. Uitspraak 30 september. AMSTERDAM De tussen de Nederlandse Vereniging van Journa- ten en de Vereniging de Nederlandse Dagbladpers afgesloten cao voor dag bladjournalisten is per 15 september jl. van kracht gefcvorden De nieuwe cao. die o.m. een algemene salarisver- hoging van 7 pet. e-.i een regeling in zake aanpassing van de salarissen bij stijging van de kosten van het le vensonderhoud behelst, geldt voos d« ii MÜNCHEN De rechtbank van München heeft gisteren besloten tot ontslag van rechtsvervolging voor de Münchener hulpbisschop Defregger. Defregger werd ervan verdacht als kapitein van een eenheid alpenjagers van het Duitse leger, medeverant woordelijk te zijn voor de executie van 17 burgers in 1944 in het Ita liaanse Abruzzendorp Filetto. De rechtbank zal Defregger en zijn voormalige ondergeschikte, luitenant Paul Ehlert, niet vervolgen omdat „zij hebben gehandeld in overeen stemming met het Duits militair recht, dat in 1944 van kracht was". De zaak-Defregger kwam vorig jaar juli aan het rollen door een pu- blikatie in 't Westduitse weekblad „Der Spiegel". Onmiddellijk daarna werd hij uit het bisschoppelijk ambt geschorst. DEN HAAG De overval van de bank in Den Helder door mariniers, als onderdeel van een marine-oefe ning, heeft gisteren in de Tweede Kamer geleid tot schriftelijke vragen aan minister Den Toom (defensie). De bewindsman is gevraagd derge lijke 'ludieke invallen' te voorkomen. De vragenstellers, de heren Dankert en Egas (soc.) verwonderen zich over het feit dat een particuliere bankin stelling bij de oefening is betrokken zopder dat deze bank en de politie op de hoogte waren gesteld. PSP-Kamerlid Van der Spek vraagt of de minister de verantwoor delijkheid voor dit soort oefeningen die in volle vredestijd slachtoffers zo wel bij militairen als onder burgers kunnen maken, kan dragen. Als dit niet het geval is, aldus vragensteller moet de minister onmiddellijk ingrij pen: de oefeningen moeten gestaakt worden en de verantwoordelijke ma rine-autoriteiten dienen scherp tot de orde te worden geroepen. Als de minister wel de verantwoor delijkheid draagt, hoe beoordeelt hij dan een te verwachten scherp optre den van burgers en politie tegen de betrokken militairen, die immers voor commune misdadigers worden aange zien, zo vraagt het Kamerlid. Kritiek op ambassade (na busongeluk) niet gerechtvaardigd DEN HAAG De kritiek op de wijze waarop vertegenwoordigers van de Nederlandse ambassade in Madrid en Sevilla bijstand hebben verleend bij het busongeluk op 9 augustus is niet gerechtvaardigd. Minister Luns antwoordt dit op vragen van het Tweede-Kamerlid Dankert (soc.). De kritiek is niet afkomstig van be trokkenen bij het ongeluk, maar van derden, aldus minister Luns. Er zijn bij het ministerie geen klachten bin nengekomen van overlevenden van het ongeluk. tegenvoorstellen gedaan op de eis van de vakbonden dat ook in de bouw het bedrag van ƒ400 bruto volledig moet worden uitbetaald. Hoever die voorstellen gingen is niet bekendgemaakt; wel, dat zij door de vakbonden zijn afgewezen. Het overleg is na 3>/ï uur durende onder handelingen niet vastgelopen maar geschorst tot vrijdag omdat de dele gatie van de raad van bestuur bouw bedrijf de gelegenheid wilde hebben om met de besturen der betrokken werkgeversorganisaties nader overleg te plegen. Daarvan zal afhangen of in het bouwbedrijf alsnog een akkoord over een extra loonuitkering bereikt zal worden. Grafisch bedrijf j De gisteravond tot middernacht ge- I voerde onderhandelingen tussen dc I werkgeversorganisaties en de vak- j bonden in het grafisch bedrijf zijn i mislukt. Dé werkgevers bleken niet verder te willen gaan dan een extra uitkering van een bruto weekloon met een maximum van 250. De veretegenwoordigers van de grafische reproduktiebedrijven wil- den nog minder ver gaan. De vak bonden hebben meegedeeld hun leden nu te zullen adviseren per bedrijf aandrang op de werkgevers uit te oefenen. Aan de ondernemingen die wel be reid zijn de volledige 400 uit te be talen heeft zich ook gisteren weer een aantal toegevoegd. Daartoe behoren i o.a. Bruynzeel te Zaandam (die in vier etappes gaat betalen te weten 200 op 1 oktober, 75 op 5 november en 3 december en 50 op 24 decem ber). Ford Autofabriek te Amsterdam, British American Tobacco te Amster dam (waar de volle ƒ400 wordt be taald na een petitie van het personeel tegen het aanvankelijke voornemen dit jaar niet meer dan ƒ200 uit te. keren) en de Machinefabriek Grasso te 's-Hertogenbosch, waar de extra uitkering geschiedt in de vorm van een aandeel in het eigen bedrijf en de rest in contant geld. In de bouw en industriële sector, met name bij bedrijven van Akzo en Unilever, duurt intussen de arbeids onrust voort. Ook in het voormalige Biafra is een eind gekomen aan de zomer vakantie", ook al zijn vele scholen na de oorlogshandelingen nog niet hersteld. Opgewekt gaan de lbo- kinderen hier met krukjes op het hoofd het nieuwe schooljaar tegemoet. De Haagse Molenstraat, een uitlo per van de Paleispromenade, is een straatje voor snuffelaars. Ze vinden een winkel voor hondeschoonheid, waar alles te koop is voor dwergpin cher en chow-chow, voor barsois en bulldog en alle andere honden, die geen honds leven hebben. Er is een zaak met een onvoorstel bare hoeveelheid Meissner porselein; een kunstgalerie met unieke lijsten makerij; dan 't Molentje, waar wel zo'n honderd koeksoorten uit alle delen des lands voorradig zijn en dan de Kaarsen boetiek, waar het lil- liput verjaarstaartkaarsje tot 'de ge boortekaars, die bij tachtig verjaar dagen branden kan, te krijgen is. En alle andere kaarsen, die ter de votie of versiering aangestoken kun nen worden. Waterlelies om in een vingerkom te laten drijven voor een romantisch etentje; barokke kaarsen voor een pompeus interieur, lila ge vlamde blokken met drie pitten voor de moderne mens. Het geurt er naar appels-op-zolder en lavendel, naar zacht parfum en zoete honing. Het is er een sfeer van vandaag, waarin elk gebruiksvoorwerp in dui zendvoudige variatie gemaakt moet worden en van gisteren, van een eindeloos ver gisteren; toen de avon den nog stil en lang 'waren bij flak kerend kaarslicht Kaarsen Uit die tijd stammen ook de punt zakjes op de toonbank. Iedere klant krijgt zo'n puntzakje mee en vindt er in... perpernoot grote honigkoek - jes... Een grapje om het feest te vieren van het tweejarig bestaan van de Kaarsenboutiek in de Haagse Mo lenstraat eij van de opening van de Rotterdamse aan de Van Oldenbar- neveltplaats. Het schijnt een oude traditie te zijn om bij kaarsen honigkoekjes te geven, stammend uit de tijd dat in de kloosters de iemker-monniken de raten aandroegen voor de broeders- kaarsemakers en de honig brachten naar de broeders-koekebakkers. Er is een hele voorraad van die koekjes uit Neurenberg geïmpor teerd, al is die voorraad natuurlijk wel uit te putten. Wat onuitputtelijk blijkt is de fantasie der kaarsemakers. De kaarsekenners weten dat. Die zien of een kaars uit een fabriek komt of met de hand geboetseerd is; die weten of de kleuren door en door reiken of er als een laagje op geschilderd zijn. Dat leert men alle maal in de kaarsenboetiek. Er is een enorm verschil tussen kaarsen en kaarsen. Enige overeen komst dat ze alle in het niet ver dwijnen als negatief punt en dat ze alle licht geven als positief punt!

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7