'olilie zet zigeuners alm over de grens Gratis reizen fi Nederland ontredderd Prijs aardolie kan niet lager Roolvink niet gelukkig met amendement van ARP 2 septemberdagen voor65+ers la uren van chicanes in de regen Overste Van Nijnanten Je moet je geduld kunnen bewaren Nieuwe band geeft eigen slijtage aan Koningin Juliana behandelde mij als een zuster Kamer handelt begroting vóór Kerstmis af voordelig uit met NS Toelichting van minister: Meer rechten ondernemingsraad IT DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 BREDA De commandant van de rijkspolitie in hef district Breda haalde gistermorgen tegen tien uur opgelucht adem: hij was erin geslaagd de groep van 93 zigeuners uit zes verschillende landen van achter het IJzeren Gordijn die vorige week donderdag in Best hun tenten opsloegen en een dag later standplaats kozen voor de ingang van het recreatieterrein De Beekse Bergen in Hilvarenbeek weer over de grens te zetten. Het heeft hem en zijn 92 politiemannen heel wat zweetdruppels gekóst voor de opdracht om de zigeuners die illegaal en zonder geldige papieren ons land waren binnengekomen weer rechtsomkeert te lateit maken, was uitgevoerd. Achteraf kan overste W. van Nijnanten er alleen nog maar plezier om hebben als hij vertelt op welke doldwaze manieren de zigeuners geprobeerd hebben hun uitwijzing zo lang mogelijk uit te stellen, maar hij komt er rond voor uit dat het ook wel eens heel anders had kunnen uitpakken. Leger „Waarom ik zo'n leger politieman nen heb ingezet? Juist om te voorko men dat er moeilijkheden zouden ontstaan". Overste V&n Nijnanten geelt toe dat hij er rekening mee heeft gehouden dat de mensen wei eens erg lastig zouden kunnen wor den. „Nee. niet direkt dat het vechten geblazen zou zijn. dat niet. al scheel de het heel even niet zo veel, maar ik !j had gewoon al mijn mensen en wa- Sens nodig. Kijk alleen maar eens naar de meest onzinnige smoesjes die te ineens allemaal gingen ophangen''. Hij zegt er niets teveel mee. Vier ïur lang hebben de zigeuners de complete politiemacht handen vol verk gegeven. Om zes uur had over ste Van Nijnanten de hele zigeuner- kolonie laten omsingelen. „En dan maar afwachten hoe ze reageren als ze wakker worden, want ze merken het gauw genoeg". Dat deden ze in derdaad. In recordtempo, alsof omge roepen was dat ieder aan de secreta rie honderd gulden in het handje kon comen halen, was de hele zaak wak ter, uit de veren en in de kleren. Eenakters Dc taktiek was al heel gauw be paald. Het is tenslotte niet de eerste keer dat de zigeuners, opgejaagd als ze door heel Europa worden, met dit bijltje hakken. Rekken, zeuren, chica neren, het is voor hen gesneden koek. door Theo Willem* Daarbij voeren ze hun miniatuur- -eenakters op met een vuur een bete re zaak waardig. „Maar je zit er toch maar mee," glimlacht overste Van Nijnanten. „Als je maar even je ge duld verliest en kwaad wordt, dan hebben ze je waar ze je hebben wil len en dat moet je nou juist zien te voorkomen. Die instruktie had ik mijn mannen dan ook gegeven: heb geduld!" Ze hebben het wel nodig gehad. Hét was biologisch niet verklaarbaar, maar vrijwel alle kinderen en vrou wen onder de zigeuners bleken plotseling door merkwaardige ziekten gekweld te worden, nadat een hoog zwangere vrouw te kennen had gege ven akuut opgenomen te moeten wor den in een ziekenhuis. „Wat doe je dan? Ze ging tekeer alsof ze op ster ven na dood ging en om het effekt nog te verhogen liep haar man opeens met een zak vol met zeker wel een'kilo aan wie weet wat voor pillen en.poeders te zwaaien". Toen de poli tie niet snel genoeg zich bereid toon- I de de ernst van de situatie in te zien, I namen de 93 zigeuners en bloc een I dreigende houding aan, die echter di rect werd beantwoord door een zo (Van onze autoredacteur) DEN HAAG Binnenkort komt er een radiale autoband op de Nederlandse markt, die zelf aangeeft wanneer hij te ver versleten is om er nog vei lig op te kunnen rijden. In de band is een slijtage- indicator verwerkt, gevormd door zes verhogingen in de groeven, die wanneer de groefdiepte nog maar 1,6 milli meter is zichtbaar worden als bruggen over de breedte van het profiel. De band wordt geïntroduceert door Esso. die hem in speciale op dracht en naar eigen ontwerp door enkele bandenfabrikanten in Euro pa liet maken. In totaal betreffen de nieuwe ac tiviteiten van de oliemaatschappij vier typen banden: de E 420 voor snelheden tot 180 km. de E 440 voor snelheden tot 220 km. een ultra-ra- dlale band voor Amerikaanse auto'9 cn een type E 510 (M en S- winter- band). Alle banden worden onder eigen merk gebracht. Aanleiding tot het laten aanbren gen van een indicator in de banden vormden voor Esso de vergevor derde plannen om Europees de grens aan te geven tot waar een band mag slijten. Deze grens zou, volgens deze plannen, moeten wor den aangeduid door in de band een kleur aan te brengen. Dat de Esso-banden deze kleur nog niet hebben is een gevolg van technische problemen. 0 180 miljoen Met het uitbrengen van barfden onder eigen naam wil Esso haar aandeel in de bandenverkoop via benzinestations (waar 45 procent van de 180 miljoen-gulden-omzet aan nieuwe vervangingsbanden wordt genoteerd) drastisch gaan vergroten in de hoop daarmee ook een steviger greep op de accessoi- res-markt te krijgen. „Want", zo zei verkoopdirecteur drs. D. van den Blink op een persconferentie. ..dat is een sterk groeiende markt. Dit jaar zullen de omzetten ongeveer 475 miljoen be dragen (190 gulden per auto) en vol gend jaar zal er weer 10 procent bijkomen." „Telt men de volledige uitgaven aan onderhoud, controle, reparaties, accessoires, onderdelen en smeer middelen samen, dan komt men zelfs op een bedrag van 1.8 miljard gulden, dat de Nederlandse auto mobilist jaarlijks voor zijn auto uitgeeft. Dat betekent, dat de Ne derlander aan zijn auto, exclusief de aanschaffing en afschrijving, elk jaar bijna evenveel besteedt als aan huishoudelijke artikelen en woninginrichting". Investeringen Om in deze markt een flink aan deel te behouden, heeft Esso thans al 600 artikelen (onder eigen naam) in haar assortiment. „Een pure noodzaak", zegt de Es- so-directeur, „want de investerin gen in nieuwe"verkooppunten is zo groot geworden, dat de rentabiliteit van de stations in het gedrang dreigde te komen. Een modern ver kooppunt, dat een investering van enkele tonnen vergt, is niet lager zinvol als er niet ten minste een miljoen liter benzine per jaar wordt verkocht." Waarmee hij maar zeggen wil, dat ook een oliemaatschappij niet alléén op benzine l^an blijven draaien... De bedrijvigheid voor het vertrek van de stoet vanaf het recreatieterrein De Beekse Bergen in Hilvarenbeek. mogelijk nog dreigender houding van de 93 politiemannen. Het maakte kennelijk indruk, want men kwam tot de konklusie dat het met de smoesjes éigenlijk veel beter ging. Intussen was er een arts gearri veerd, die vond dat de zwangere vrouw inderdaad toch maar beter naar het ziekenhuis kon gaan. Veel haast had ze daar achteraf niet mee, want het heeft een uur geduurd voor ze dan tenslotte toch in de ambulance zat, pas nadat de ziekenbroeders al het gebaar hadden gemaakt van niet? Nou, dan gaan we maar weer". Overste Van Nijnanten dankte in tussen zijn goede gesternte dat hem had laten besluiten ook de rijdende politic-patatkramen, de Technische Patrouille Wagens, en een takelwagen mee te nemen, volledig geoutilleerd voor alle voorkomende gevallen van autopech. Wat de bemanning van de ze wagens normaal in een jaar tijd nauwelijks aan pech onder ogen krij gen werd hen hier door de zigeuners voorgeschoteld, als ze het wilden ge loven tenminste. Alle banden waren opeens plat, niemand had meer ben zine, een goede accu bleek plotseling in geen enkele wagen meer te zitten, en dat waren dan nog maar de klei nere gebreken. Het heeft ze allemaal niet mogen helpen. De lekke banden waren gauw weer geplakt, de tanks gevuld, de ac cu's opgeladen. Onder zachte maar dringende politiehand was het na verloop van tijd toch wel bekeken, de wagens werden aangehaakt en de stoet zette zich onder escorte van de 25 politiewagens in beweging, rich ting grenspost Poppel, waar de Be lgische grenswacht de zigeuners stond op te wachten. Drie gezinnen in totaal 35 perso nen waren erin geslaagd toch in Nederland te blijven: van één 'gezin lag een kind ernstig ziek "in een Til- burgs ziekenhuis, en omdat de vader -van dat gezin in Italië was wegens een sterfgeval in de familie en een van de andere zigeuners als zijn plaatsvervanger had aangewezen, mocht .ook deze met zijn gezin blijven, terwijl ook de familie van de zwan gere vrouw die naar het ziekenhuis was gebracht op haar terugkeer mocht wachten. Lang heeft dat wach ten trouwens niet geduurd: gister middag tegen een uur of vier stond ze plotseling weer voor de deur van de i caravan, die intussen met die van de twee anderen buiten de hekken van I het Tilburgse woonwagenkamp was neergezet. .„We zijn door die zwangere moeder gewoon dik in de boot genomen". lachte gistermiddag overste Van Nij- i nanten. Het was een wat wrange lach. want terwille van diezelfde j zwangere moeder hebben de 93 poli- tiemannen gistermorgen ruim een uur I lang duimen staan draaien in de neergutsende regen, in afwachting van haar transport naar het zlekcn- j huis. „Je snapt er niks van", vindt de overste. „Eerst moeten ze zo nodig hier blijven, en een paar uur later krijg je ineens bericht dat ze hun boeltje in Tilburg hebben gepakt en toch achter de groep aan zijn naar België". Erg rouwig is hij er in geen geval om. En hij niet alleen. De bevolking van Best en Hilvarenbeek geeft de zigeuners het heilige kruis waar schijnlijk enthousiast na. Een paar dagen lang hebben ze met wisselend succes ramen en deuren dichtge houden, op advies van de politie, uit angst dat de vingervlugge zigeuners hen met een bezoek zouden vereren. „Of ze veel gestolen hebben? Nee. dat is het juist. Je kunt niks bewijzen. Die mensen zijn uitgeslapen, ze ope reren altijd in groepen, en laten liefst de vrouwen het werk opknappen", vindt overste Van Nijnanten. „Ar resteren kun je nooit iemand, want wie moet je pakken?" Vast staat in elk geval wel dat er in en om Hilva renbeek en Best wel het een en ander is verdwenen juist toen de zigeuners in de buurt waren. „Daarom moesten ze ook weg. Ze veroorzaken onrust onder de bevol king. en dat kunnen we gewoon niet hebben. Het zijn gewoon kruimeldie ven. maar het gaat om de sfeer. Trouwens, ze zijn illegaal en zonder papieren binnengekomen, dus hadden we alle recht ze er weer uit te zet ten", aldus de rijkspolitie-comman- dant. Voor het zover was is er echter dagenlang druk overleg gevoerd tus sen de dienst voor vreemdelingenver keer en grensbewaking van het mi nisterie van justitie in Den Haag en de Belgische tegenhanger daarvan. In België is men immers ook nauwelijks gelukkig met de komst van de zieeu- ners. Dinsdagmiddag tegen vier uur echter kreeg overste Van Nijnanten per telex opdracht de mensen het land uit te zetten. Na overleg met de Belgische grenswacht besloot men met de aktie te wachten tot gister morgen vroeg, om te voorkomen dat het verkeer er al te veel hinder van zou ondervinden, en ook om nieuwsgierigen te weren. Overste Van Nijnanten glimlacht nog als hij eraan terugdenkt. Mevrouw Soeliarto: DJAKARTA Mevrouw Soeharto, de echtgenote van de president van j Indonesië, heeft in een gisteren gepu- 1 bliceerd vraaggesprek met het persbureau Antara gezegd, dat zij tij- j dens het bezoek van haar en haar echtgenoot aan Nederland door ko ningin Juliana als een zuster is be handeld. Mevrouw Soeharto zei, dat zij en de president bij dit bezoek zeer op hun gemak waren gesteld. „Ik had zelfs het gevoel dat de Nederlandse vorstin mij tijdens mijn verblijf in Nederland als haar zuster behandel- i de", aldus mevrouw Soeharto, die i i verder zei dat zij met koningin Julia- j na niet over gewichtige zaken had gesproken maar slechts over „onze kinderen, hun hebbelijkheden en der- s gelijke". (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG De Tweede Kamer i I heeft gisteren besloten alle begro- tlngshoofdstukken voor het kerstreces af te handelen. Men denitt 3 novem- i ber aan deze begrotingsrace, die tot en met 23 december duurt, te begin- j nen. De algemene politieke beschouwin gen worden 13, 14 en 15 oktober ge houden. De Testerende tijd in oktober wordt gebruikt voor de behandeling van de meest dringende wetsontwer pen. Achtergrond hiervan zijn de verkie zingen in april. De Tweede Kamer zou namelijk in verband hiermee al op 11 maart ontbonden worden. Dit betekent dat daarna geen belangrijke onderwerpen meer kunnen worden behandeld. Bovendien zullen veel Ka merleden dan in beslag worden geno men door de verkiezingscampagne. LONDEN Welke Europese re gering vindt het nodig een waar schuwing te laten horen dat strenge maatregelen zullen worden geno men tegen groepen die de vrijheid misbruiken om te strijden voor hun overtuiging of deze proberen op te dringen aan andere mensen? De GriekenDe Polen? De Noordieren? Het zal voor de meeste mensen een verrassing zijn te horen dat het antwoord is: de Nederlanders", zo schrijft het Britse blad The Times naar aanleiding van de Troonrede. „Dit mag alarmerend zijn. An derzijds kan er geen twijfel over bestaan dat het Nederland van vandaag heel anders is dan de meeste mensen denken. Wat is er gebeurd met de solide ingenomenheid van de burgers van Rembrandt? Met de Willem de Zwijgers en met wat Macaulay noemde de ernstige, discrete en ver standige behandeling van zaken?" vraagt The Times zich af. Kabouters „Alles schijnt te zijn verdwenen. De plaatsen van de politici zijn in genomen door langharige kabou ters, de werkende klasse door Maoïstische dokwerkers en de kerk door ongehuwde priesters die haast hebben om te trouwen. In het Holland van vandaag ont voeren protesterende boeren de mi nister van landbouw, zitten Dolle Mina's op de bruggen naar de man nen te fluiten en zit de Rijn vol met dode vis. Is het dan werkelijk waar, dat Nederland zo laag ligt dat het alleen maar kan worden gered door hetonder te laten lo pen? Hollands grootste zorgen zijn eco nomisch en industrieel. Gedurende twintig jaar na de oorlog werden de lonen door de wet gecontroleerd, en dat systeem werkte. Dit jaar kreeg de regering de macht, in te grijpen in de lonen: deze bepalin gen worden alleen in uitzonderlijke gevallen toegepast, maar de vak bonden protesteerden heftig. De metaalarbeiders kregen een nieuwe-^gn heel gunstige arbeids overeenkomst, die veel verder ging dan de regering wilde. Maar het kabinet zwichtte. De haven van Rotterdam werd lamgelegd door een staking die, naar wordt be weerd, kunstmatig op gang werd gehouden door een kleine en vastberaden groep extremisten. Vandaar de waarschuwing in de Troonrede tegen groepen die de vrijheid misbruiken. Deze situatie wordt te alledaags dan dat men zou kunnen volstaan met de handen wringen. Er zijn andere symptomen van ontredde ring, zo opvallend dat er wel degelijk diepgaande verklaringen voor moetenworden gezocht. Vreemd Het is vreemd, om maar iets te noemen, dat bij de verkiezingen in juni vijf gemeenteraadszetels in Amsterdam werden veroverd door vriendelijke nihilisten, die tegen de autoriteiten zijn, tegen auto's en oorlog, maar voor volkoren brood, en die oude mensen helpen. Het is ook vreemd dat de rooms- katholieke kerk zichzelf in het ge vaar brengt van een formele af scheiding van het Vaticaan, niet al leen door de celibaatskwestie of het toelaten van vrouwen in het pries terambt, maar door het hele scala van dogma's. Het zou best kunnen dat een reactie op een bezadigde, puriteinse en vormelijke maatschappij wel moest komen en dat deze wel de huidige vorm aan moest nemen. Of de mate van verwarring, die doordringt tot de Nederlandse sa menleving, zo diepgaand is dat het een gewelddadige actie zal uitlok ken, mag worden betwijfeld. De Hollanders van vandaag weten niet goed hoe ze het hebben, maar het is in strijd met hun aard om hun pro blemen met het geweer op te los sen," aldus constateert The Times. Meerjarige lening voor Indonesië DEN HAAG Nederland heeft Indonesië een meerjarige lening aan geboden van 43,4 miljoen gulden voor de uitvoering van projecten. Het be drag kan niet ineens worden opgeno- -men, maar is uitgesmeerd over drie jaar (van 1970 tot en met 1972). In het eerste jaar zal Indonesië een bedrag van tien miljoen kunnen opnemen; in 1971 maximaal 13,3 miljoen en in 1972 een bedrag van ten hoogste 20,1 miljoen gulden. De projecten betreffen het herstel en verbetering van de infrastructuur en van overheidsbedrijven. In september kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+ kaart? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve enkele- reisprijs. Een driemaandskaart kost f 20.-, voor echt paren f 30.-. Jaarkaart f 50,-. voor echtparen f 75.-1 Vraagt u gelijk een septemberkalendertje. DEN HAAG Wij kunnen de prijs van aardolieprodukten niet laten zakken, omdat anders de nationale olievoorziening in ge vaar zou kunnen komen. De pro ducten zouden dan wegvloeien j naar omringende landen met een i hogere prijs. Minister Nelissen van Economische j zaken heeft dit geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Scholten i en Van der Mei (beiden ch). De re cente prijsstijgingen hebben ernstige gevolgen voor het kostenpeil van i land- en tuinbouw, geeft de minister toe. Het meest spectaculair is gestegen de prijs van stookolie: 60 procent in de periode tussen 1 januari en 10 sep tember. In die tijd steeg de prijs van gewone benzine met 9,4 pet., super- benzine 8,5, autogasolie 14,3 en gaso- j lie-huisbrandolie met 21 pet. Oorzaken In België werd de benzineprijs ge ring verhoogd; de stijgingen voor stookolie lopen in Nederland, België en West-Duitsland uiteen. Oorzaken van deze verschillen zijn; de verschillen per land in de concur rentieverhouding tussen de aanbie ders op de markt en he,t prijsniveau tussen de landen in de uitgangssitua tie. Het grote verschil in benzine prijsverhoging tussen België enerzijds en West-Duitsland en Nederland an derzijds heeft niet geleid tot een ver uiteenlopen van de absolute prijsni veaus. De wereldoliemarkt wordt geken merkt door algehele krapte,.aldus mi nister Nelissen. Enerzijds is de vraag naar olieprodukten uitzonderlijk hoog. Anderzijds wordt de aanvoer van ruwe olie bemoeilijkt tengevolge van de door de Libische regering op gelegde produktiebeperking. Verder is de trans-arabische pijp leiding, bestemd voor vervoer van ruwe aardolie van Saoedi-Arabië naar de Middellandse zee, uitgeval len. Voor de aanvoer is een grotere tankercapaciteit vereist, waardoor een grote krapte op de tankermarkt is ontstaan. Het gevolg is dat de tank- vrachttarieven zijn gestegen tot een peil dat zelfs hoger ligt dan tijdens de crisis in het Nabije Oosten in 1967. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een amendement van de ARP de Tweede- Kamerleden dr. B. Goudzwaard en drs. J. Boersma de verplich ting de ondernemingsraden uit te breiden, bracht gisteren plotse ling spanning in het saaie en technische debat. De ARP vond geen steun by de regeringspartners, maar wel by de oppositiepartijen. Verder bleek de geestverwante minister van sociale zaken B. Roolvink niet zo gelukkig te zijn met het amendement. De be windsman had daartegen weliswaar geen principiële bezwaren. Wel meen de hij, dat op grond van de wet op' de bedrijfsorganisaties eerst advies van de SER gevraagd moest worden. Oppositieleider Den Uyl, wilde van de minister weten hoe hij nu precies tegenover het amendement stond en of hii het onaanvaardbaar zou vinden. 's Ministers adviseurs zouden dit i standpunt innemen, j Drs. Den Uyl moest op het ant- woord wachten tot over het amende- i ment gestemd zou worden. De Twee- i de Kamer deed niets anders gisteren. Vlak voor de stemming zei minister Roolvink, dat de wijziging niet in strijd zou zijn met het belang van de ondernemingen. Hij twijfelde echter of de heren Goudzwaard en Boersma het SER- advies. dat over de wijziging van de wet op de ondernemingsraden was uitgebracht, wel goed interpreteerden. Hoewel de minister zich ook weer kon voorstellen, dat hetzelfde weer van hem gedacht zou worden. Minister Roolvink wilde dan ook geen moeilijkheden maken en liet de Kamer verder vrij te beslissen. Ten slotte werd het ARP-amende- ment toch nog verworpen met 55 tegen 59 stemmen. De 59 tegenstem men waren afkomstig van de KVP, VVD. CHU. SGP en de Boerenpar tijen. In het amendement-Goudzwaard- Boersma werd bepaald, dat wanneer een besluit zo belangrijk is. dat de goedkeuring nodig is van de raad van commissarissen of van het stichtings bestuur. eerst nog een advies moet worden gevraagd aan de onderne mingsraad. Het gaat er om, dat de onderne mingsraad steeds wordt gehoord in laatste instantie. Dat zal dan het geval zijn een paar dagen voor een dergelijk belangrijk besluit toch open baar wordt. De VVD-er mr. Rietkerk vond het amendement onevenwichtig. Hij vroeg zich ook af, waarom de aandeelhou ders dan niet gehoord moesten wor den. De heer B. J. M. Hermsen van de KVP betoogde, dat de afwijzing van het amendement niet in strijd was met het rapport van de Achttien. Dr. Goudzwaard zei. dat het zeker niet de bedoeling was met het amen dement een stukje toekomstig ven nootschapsrecht te doorkruisen. En zeker was hij niet van plan de zaak op losse schroeven te zetten. Evenmin als drs. Boersma zag dr. Goudzwaard in. waarom minister Roolvink weer een advies van de SER nodig had. Als dal voor de eigen menings vorm gewenst was, kon dr. Goud zwaard dat respecteren. Rijstebrijberg Dr. Goudzwaard vertelde ons na het debat, dat het amendement ge baseerd was op het a.r.-program. Dat minister Roolvink geen principiële be zwaren had, was daarom begrijpelijk. Dit stormpje binnen de kring van dè ARP en de regeringspartijen was overigens een welkome onderbreking van de gymnastiek van zitten en op staan. die onder leiding van voorzitter mr. Van Thiel moest worden uitge voerd. De gehele middag en de avond wor stelde men zich door een rijstebrij berg van amendementen. Ook waren er nog twee moties waarvan die van dr. Goudzwaard werd aanvaard. In deze motie wordt verzocht aan de SER advies te vra gen over de wijze waarop onderne mingen met minder dan 100 werk nemers een overlegorgaan zouden kunnen krijgen. De nieuwe wet blaast namelijk de ondernemingsraden meer leven in door geen ondernemingsraden voor te schrijven voor kleinere bedrijven. De socialist Wieldraaijer probeerde de grens van een verplichte onder nemingsraad nog op 50 personeelsle den te stellen. Maar zijn amendement kreeg slechts de stemmen van de op positie. De WD-er Rietkerk had succes met zijn amendement, waarin de leeftijds grenzen voor actief en passief kies recht (18 en 21 jaar) uit de wet wer den geschrapt. Hij kreeg de steun van de hele Kamer. Een motie van D '66, waarin om wettelijke regelingen werden gevraagd voor de democratisering van kleine ondernemingen haalde geen meerder heid. Verder was er nog een serie amen dementen van D '66 om de onderne mingsraad in bepaalde ernstige ge- I vallen (fusie of sluiting) het veto- recht te geven, die eveneens werden verworpen. V rijheid Met instemming las ik uw kantteke ning van zaterdag: meer aandacht be steden aan de eenvoudige vraagstuk ken, waar iedereen elke dag tegenaan loopt en die trachten duidelijk te maken of op te lossen. Maar dat dient ook te gelden voor de wereldpolitiek. Wat voor zin had bijvoorbeeld de conferentie van niet- gebonden landen in Loesaka? Het be langrijkste thema van deze conferentie was: het vormen van een gemeen schappelijk front tegen de blanke minderheidsregeringen in Zuid-Afrika, Rhodesië, Angola en Mozambique. Als het mogelijk was in de 62 deel nemende landen, alsmede in Rusland en zijn satellietstaten en in China een onderzoek in te stellen naar de mate van vrijheid en het leven van de on derdanen, dan geloof ik dat Zuid-Afri- j ka geen slechte beurt zou maken. Het is verbijsterend dat in een land als Zambia, de president een confe rentiegebouw (met bijbehorende wonin- gen) laat boitwen voor honderd mil joen gulden, waarvan slechts enkele da gen gebruik wordt gemaakt en daarna j moeilijk te exploiteren is. Waarom zetten al deze landen, die ontwikkelingshulp nodig hebben, niet alles op de vooruitgang van eigen land, Zuid-Afrika zal ze daarbij geen strobreed in de weg leggen. Zuid-Afrika is het zwarte schaap, waartegen iedereen meent te kunnen schoppen. Jammer dat het daar econo misch zo goed gaat. Het merkwaardige is, dat hetgeen de niet-gebonden lan den Zuid-Afrika verwijten, ook in hun eigen land geschiedt. Zou het niet beter zijn dat elk land eerst zorgt voor het welzijn van de eigen onderdanen? Dat zou veel geld en tijd besparen. Misschien leren de volkeren elkaar dan ook beter begrij pen en waarderen. Het is niet de bedoeling alles wat in Zuid-Afrika gebeurt goed te praten. De eerlijke poging tot samenleving van blank, bruin en zwart, dat enorme experiment in Zuid-Afrika, wordt een kans worden gegeven. DEN HAAG H. Sonneveld A f keuring Vanuit de kerk werd ons vorige week zondag voor de televisie het spel over Jezus van Nazareth getoond. Eerst kregen we tekeningen te zien van de jeugd, hoe zij zich Jezus voorstellen. Zulke tekeningen ziet men ook vaak op muren en schuttingen. Maar nooit schreef een kind de naam van Jezus erbij. Het zou majesteitsschennis zijn ge weest als het onze Koningin betrof. Nu komt vanuit de kerk een beeld van Hem. de Koning der Koningen, in onze huiskamers in de meest belachelijke vormen. Dat vind ik verbijsterend. De Heilige Schrift verklaart Hem anders. Johannes viel als dood aan Zijn voeten toen hij Hem zag. Zijn gelaat was blinkend zoals de zon in haar volle kracht. Hoe zullen wij Hem ontmoeten? Ook zo als Johannes? Of zo als vandaag de tekeningen vanuit de kerk komen? DEN HAAG. N. Keus

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11