-Vriendelijke Roemenen maken weinig professionele indruk Mircea Petescu wil naar Nederland komen Ballen in Tirana: onberekenbaar, keihard en te klein Runners Up-cup Strik wordt centrale figuur in Gottwaldov Zilver voor Frankrijk een haalbare kaart Lardinois: Iets doen aan vuile zeewater Spelers UT Ar ad: „Uit, goed voor U TSJECHEN IN IMPASSE 28-jarige aanvoerder van Ut Arad Volleyballers in eindronden Svnres naar de Staatsmijnen WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1970 99 door MATTY VERKAMMAN ROTTERDAM De Roemenen uit Arad, geen paar, maar een heel stel apart. Het is eigenlijk net een klas, die een schoolreisje maakt. Waar maak je het immers mee. dat een voetbalelftal, aan de vooravond van een wedstrijd in de Europa Cup voor landskam pioenen tegen bekerhouder Feijenoord nog wel 's morgens om half acht uit de veren is, omdat men het zo geweldig vindt in Neder land te zijn. Deze jongens uit Roemenië, geen van allen sterallures kennend, dartelden echter reeds op dit voor voetballers zelden be wust meegemaakte tijdstip door hotel „Atlanta". Duidelijk is te merken, dat ze het fijn vinden er voor een keer „uit" te zijn, de dagelijkse sleur van trainen in de bedrukte provinciestad Arad voor een paar dagen te zijn ontvlucht. Aan alles zie je, dat ze het in dat „kapitalistische" Nederland in feite best naar hun zin hebben. Het doet allemaal weinig professioneel aan. Koddig Icleioe Nicolal Dimutrescu, UT Arad's coach bijvoorbeeld, maak te zijn formatie voor de kamp van ranavond. reeds gisterenmiddag be kend. Eerder dan gebruikelijk is in EC-wedstrijden, onthulde hij zijn ge heim. De opstelling, waarover Ernst Happel eergisteren nog vertelde, dat hem die allerminst interesseerde. De Oostenrijker wist wel waar hij aan toe was. Opstelling Die opstelling dan kende één af wijking met de formatie, zoals die normaal in de Romeense competitie pleegt te spelen en waarmee zondag ook van Universitatea met 30 werd verloren. Middenvelder Viorel Sima, die hopeloos uit vorm schijnt te zijn, is vervangen door Dumitri Calinin. Voor het overige is de opstelling normaal te noemen. Compleet dus met de drie internationals, t.w. doel man Gehorghe Gornea, linker-verde- diger en tevens aanvoerder Mihceau Petescu en linkerspits Flavius Domi- de. De opstelling is als volgt: doel: Ge horghe Gornea. achter: GavriHa Bi- reau, Isosif Lereter, Ladislav Bro- sovski en Minceau Petescu, midden: Eugen Pojoni, Mirceau Axente en Dumitri Calinin, voor: Otto Dem- brovski, Flavius Domide en Florin Dumitrescu. Oudste man bij UT Arad is de 37-jarige Isosif Lereter, de centrale Ter controle ROTTERDAM UT Arad heeft niet veel supporters meegebrachi. Dat viel ook niet te verwachten Toch stapten naast het officiële ge zelschap en de spelers een viertal Arad-fans op Zestienhoven uit het vliegtuig. De spelers uit het Roe meense textielstadje zullen er echter weinig gelukkig mee zijn. Het vier tal is namelijk door het Roemeense bewind naar Nederland gestuurd. Om de spelers in Rotterdam te con troleren verdediger die besloten heeft er aan het eind van dit seizoen mee te stop pen. Hij is met Petescu de enige spe ler waar men zonder tolk een vlot gesprek mee kan voeren. Zo goed als Petescu de Franse taal spreekt, zo goed staat Lereter je in het Duits te woord. iHij zegt, dat de kracht van UT Arad in Roemenië noemt men de ploeg kortweg UTA in de ho mogeniteit ligt, „We trekken een hele week samen op en zijn echt naar el- UT Arad betreedt en beproeft het stadiongras. Derde van links is coach Nicolai Dimutrescu. Uiterst links de onvolprezen, vrouwelijke tolk. TIRANA Ajax heeft zich zelden zo rustig voorbereid op een Europa Cup-botsing als die met 17 Nendori Tirana. Van de twee vastgestelde trainin gen werd er gisteren één geschrapt en de ander beperkt tot slechts drie kwartier. In die tijd hielden de Aja cieden zich voornamelijk bezig met doelschieten voor een dikke tweedui zend toeschouwers, die slechts met moeite hun bewondering konden be dwingen voor de kogels van Sjaak Swart. Die training leerde Ajax dat het terrein in het stadion werkelijk goed is. Een flink pak gras, enigszins droog, zoals in Nederland in de zo mermaanden. Minder gelukkig waren de spelers met de „Chinese" ballen, die bij harde schoten de meest onbe rekenbare vluchten maakten. Heinz Stuy had er veel moeite mee. Ballen die hij recht op zich af zag komen, Veranderden plotseling van richting Waardoor hij van tijd tot tijd volko men misgreep op de „toverballen" uit de Chinese Volksrepubliek. Johan Cruyff die al die tijd naast het doel van Stuy had gestaan, zei: «Die ballen zijn gewoon niet te pak ken als er hard wordt geschoten. Heinz greep soms helemaal mis". Jaap van Praag vond dat woensdag voor de wedstrijd maar eens precies moest worden nagegaan of de ballen, die volgens enkele spelers erg klein keihard zijn. wel aan de voor schriften voldoen. Voor de Ajacieden 's middags aan hun zeer warme training waren be gonnen, had de ploeg 's morgens, in GOTTWALDOV Telovychovna Jednota Gottwaldov weet waar het aan toe is. Ivan Mraz, al enige tijd onder contract bij MVV, heeft zijn landgenoten via zijn wekelijkse kolom in het Tsjechische sportblad „Ceskoslovensky Sport" al voorbereid op een uitermate sterk PSV. Trainer Ulbrich Subrl achtte een persoonlijk bezoek aan Eindhoven na deze inlichtingen volkomen overbodig. Men koestert dan ook weinig hoop op een gunstig resultaat in de thuiswedstrijd voor de eerste ronde van het tornooi om de Europa Cup-2 tegen de club van Kurt Linder, die vandaag drie kwartier later (om 16.15 uur) zal beginnen in verband met een televisie- uitzendingi Bovendien beleeft T.i. Gottwaldov. dat pas voor het tweede seizoen in de hoogste klasse uitkomt en nu als nieuwsgierig nieuweling het Europese beker voetoal aftast, een duidelijke inzinking. De jeugdige ploeg uit de schoenenstad aan de rivier de Drev- nice startte deze competitie uitste kend en had na vier wedstrijden met zes punten zelfs de leiding Drie maal verlies De vermoeiende voorwedstrijd te gen de Bohemians uit Ierland (21 In Dublin en 22 in Gottwaldov) eisten echter de tol van ót onervaren Moraviërs. Drie competitiewedstrij den gingen kort achtereen verloren plaats van te oefenen een busreisje naar de kust gemaakt. Het elftal werd gebracht naar Durres, dat zowel de meest vooraanstaande bad- als ha venplaats van Albanië is. Het strand voor de Ajacieden en de zee waarin zij zwommen, lag echter zo ver van de stad af. dat Durres voor hen en ook voor de andere Nederlanders in het gezelschap Terra incognita bleef. Dat zal waarschijnlijk ook zo. blijven. Ajax heeft namelijk kunnen rege len. dat de ploeg vandaag onmiddel lijk na de wedstrijd naar Nederland terug vliegt. Daarvoor is ontheffing verkregen van het vliegverbod boven Albanië tussen zonsondergang en zonsopkomst. en nu bezet Gottwaldov, dat 51 jaar bestaat en eerder uitkwam onder de namen Sr* Zlin en Sk E-ata Zlin, Bo- tostroj, ZK Bata en SVT Gottwaldov. een schamele twaalfde plaats op de ranglijst van zestien clubs. PSV, dat om ongeveer één uur in de middag na een twee uur durende vliegtocht van Welschap naar Brno en een busreis over ongeveer 110 kilo meter (nog eens twee uur) in hotel Moskva in net warme Gottwaldov ar riveerde, durfde echter nog niet aan een nade-end succes te denken. Trai ner Kurt Linder die de aan een knie geblesseerde Rndovic thuisliet en daarom vijftien spelers meenam heeft ziin plan de campagne nog niet rond. Ik moet nog eens in alle rust na denken over onze manier van spelen, zo zei hij vaag, één ding staat vast Pleun Strik wordt de man om wie alles draait. Maar ik weet nog niet precies met welke ODdracht ik hem het veld za' insturen. De laatste tijd is hij zeer sterk als centraal dek kende verdedieer. Mogelijk dat wij uitgaan van een defensieve instelling met een contra-aanval als hulpmid del. Meer dan dertig mensen werden ge wond, toen een Italiaanse DC-9 met 156 personen aan boord bij de lan ding in New York door het landings gestel schoot en naast de baan terecht kwam. Het enorme toestel brak finaal in tweeën. kaar toegegroeid. Ons spel heeft een aanvallend karakter, defensief spelen ligt ons niet zo." Is dat misschien de oorzaak van de beschamende 80 nederlaag tegen Legia Warschau verleden jaar in de eerste ronde van diezelfde Europa Cup-1? „Nee, dat lag veel anders. In Arad speelden we de eerste wed strijd. die we met 12 verloren, ont stellend slecht. Bovendien raakten twee van onze beste krachten in dat duel geblesseerd. Zonder enige hoop gingen we dan ook naar Polen, waar we wel moesten verliezen. De stem ming was toen slecht in het elftal en ja men weet hoe het afgelopen is. Bal is rond Hoe staat Lereter tegenover Feije noord, dat Legia later in de halve finale uitschakelde? Het antwoord lijkt ingestudeerd, want ook hij vindt, evenals de meeste Arad-spe- lers. dat de bal rond is..., na ook nog gezegd te hebben, dat het een eer en een uitdaging is om tegen Feijenoord te spelen. Weer een 1 Geblokte spits Otto Dembrovski kan zich volledig aansluiten bij de woorden van Lereter. Dembrovski, topscorer in eigen land. is toch wel een beetje onder de indruk gekomen van Feijenoords ijzeren afweer. Ook hij heeft Feije noord op de televisie in de finale te gen Celtic en de Rotterdammers ver leden week tegen Estudiantes gezien. Even later, wanneer hij in mijn noti tieboekje de jaartallen 1968 en 1969 met daarachter de kampioenen van Roemenië ziet staan, neemt hij mijn boek en pen uit handen en schrijft hij er de jaren 1966 en 1967 bij. Ach ter '66 komt Petrolul Ploesti en ach ter '67 Rapid Boekarest. Dan vol brengt hy in het Roemeens enkele zin nen. waarvan bijna alles mij ontgaat Eén woord zoiets als eliminato i uitgeschakeld) komt echter her haaldelijk terug. Na duidelijk ge maakt te hebben, dat het begrepen is. vult hij achter '66 Petrolul Ploesti. Liverpool 1 (eerste ronde) in. Bij '67 Rapid Boekarest komt Juventus 2 (achtste finales) en achter Steau Boe karest. de ploeg, die twee jaar gele den het kampioenschap pakte komt Spartak Trnva 2. Geen grootse pres taties dus de afgelopen jaren in EC-1. Of er achter *70 UT Arad—Feije noord ook eer) eentje zou komen? En vour de zoveelste maal moesten we aanhoren, nu met behulp van Lere ter. dat de bal rond was. of we dat niet wisten... HAMBURG In Hamburg won HSV met 71 van La Gantoise (Belg.). Bij de rust stonden de Duitsers reeds met 30 voor. De eer ste wedstrijd had HSV al met 10 gewonnen. Gert Dörfel maakte vier doelpunten voor HSV. Er waren 5000 toeschouwers. In Keulen versloeg 1 FC Köln het Franse Sedan met 51. Bij de rust leidde de Keulse ploeg met 20. De ontmoeting werd bijgewoond door 9000 toeschouwers. Lausanne Sports verloor op eigen terrein met 0—2 van Vitoria Setubal. Beide doelpunten vielen na de her vatting. Voor 10.000 toeschouwers verloor het Noorse Sarpsborg op eigen terrein met 01 van Leeds United. Het enige doelpunt werd in de 77e minuut ge maakt door Peter Lorimer. VERDERE UITSLAGEN: Liverpool (Eng)Ferencvaros (Hong) 10, Dundee (Schot)Grasshoopers (Zwits) 3—2, ColomraineKilmarnock 11. door ROB HARTOG ROTTERDAM Het buiten land lokt. Mircea Petescu komt er rond voor uit. De 28-jarige aanvoerder van Ut Arad, over luttele uren Feijenoords tegen stander in een inmiddels vrijwel uitverkochte Kuip, wil weg. Ver weg zelfs. Uit het trieste, som bere Roemenië. De vrije wereld in. Geld verdienen, maar vooral zichzelf zijn. Zonder remmin gen. Hem van bovenaf opge legd. Het buitenland. Petescu denkt vooral aan Nederland. Waar alles zo anders is dan in zijn eigen vader land. Petescu begrijpt het allemaal niet zo goed. Bijna wanhopig klinkt het. „Wij zijn toch allemaal mensen Maar waarom kunnen jullie wel doen waar je zin in hebt en wij niet. Dat is toch onrechtvaardig". Springplank Feijenoord. Een club die over de toekomst van Petescu kan besfissen. Het vormt de springplank naar het buitenland. Petescu moet vanavond schitteren. Dat idee drukt hem. „Dit is mijn grote kans. Ik zie het als een zwaar examen. Ik moet mezelf zien te verkopen. Ik ben echter bang dat het allemaal niet mee zal vallen. Feijenoord is tenslotte de wereldkampioen. Om daar een goe de wedstrijd tegen te spelen zal niet gemakkelijk zijn" Astronomisch Mircea Petescu. ingenieur van professie, verdient samen met zijn eveneens werkende vrouw nog geen achthonderd gulden schoon per maand. Inclusief zijn voetbalver- diensten. Het behoeft geen betoog dat ook daarom het buitenland een enorme aantrekkingskracht heeft. „Ik heb gehoord wat de spelers van Feijenoord ongeveer toucheren. Een astronomisch bedrag. Dat is bij ons ondenkbaar. Mijn vrouw en ik moe ten ons de hele dag kapot werken om ons enige luxe te kunnen per mitteren". Dispensatie De grenzen staan in ieder geval open voor Petescu. Hoewel zijn leeftijd officieel een vertrek naar het buitenland nog niet toestaat, zal hem indien hij dat wenst geen strobreed in de weg gelegd worden. „Bij ons mag je pas wanneer je 29 jaar bent in een ander land gaan spelen. Soms wordt daar echter een uitzondering op gemaakt. Bij mij bijvoorbeeld is dat het geval. Ik had vorig jaar al ergens anders kunnen gaan spelen. Waarom? Ik heb zes maal in het Roemeense elf tal gespeeld. Dat heb ik kennelijk zo goed gedaan dat ik dispensatie gekregen heb". Vijf maanden geleden zag het er al naar uit dat de talentrijke Pe tescu Roemenië zou verlaten. De onderhandelingen met het Belgische Luik waren al in een vergevorderd stadium. Petescu zag er echter op het laatste moment van af. „Dat ge- Aanvoerder en internationaal Minceau Petescu (midden) in ge sprek met onze verslaggevers. beurde net in de periode dat de lo ting voor de eerste ronde van het tornooi voor landskampioenen plaats vond. Toen ik hoorde dat wij tegen Feijenoord. op dat moment Europees kampioen moesten spelen heb ik besloten nog maar een jaar tje te wachten. Ik vind het namelijk een hele eer om tegen Feijenoord te spelen. Zeker nu ze nog wereldkam pioen geworden zijn ook". Somber Feijenoord UT Arad: Mir cea Petescu verwacht er veel van. Vooral voor hemzelf. Voor zijn ploeg ziet hij het somber in. „Feijenoord heeft een bijzos der sterke indruk op me ge maakt", stelt hij vriendelijk. „Vooral tegen Celtic. Het is een uitgebalanceerde ploeg. Zowel taktisch als technisch ijzersterk. Ik geloof niet dat we veel kans maken, maar de bal blijft rond, nietwaar?" ROTTERDAM Als wij de laatste wedstrijd zo spelen als nu in de eerste helft, dan maken wij een mooie kans op de zilveren me daille, gnuifde gistermiddag Joe Jaunay. coach van de Franse ploeg nadat zijn meisjes gewonnen hadden van Hongarije (54-49) en daarmee hadden de Fran^aises de tweede plaats in poule A van het twaalfde Europese basketbalkampioenschap voor dames zeker gesteld. Wel kan Polen nog evenveel punten behalen, als het van Rusland wint, hetgeen echter zeer ónwaarschijnlijk is, maar dan doet toch de wedstrijd die Frankrijk "van Polen won, de schaal doorslaan in het voordeel van de tricolores. Deze ontmoeten nu vrijdag in de halve finale nummer één van Leeu warden dat is vrijwel zeker Bulga rije en wordt ook deze hindernis genomen dan zijn zij zeker van ten minste de zeer eervolle tweede plaats in de eindrangschikking. Voor Joe Jaunay zal dit lang niet zo'n verrassing betekenen als voor de meeste Nederlandse insiders in Rot terdam, die afgaande op de twee dit jaar tussen Frankriji en Nederland gespeelde interlands (N3ederland won en verloor met telkens acht punten verschil, de Franse meisjes van ge lijke kracht achtten als b.v. Italië. Wat zij echter vergaten was, dat het Franse team in augustus bij een sterk bezet toernooi in Messina tweede werd achter Rusland maar voor Zuidslavië. Toen reeds werden de resultaten zichtbaar van een harde training. Vandaar ook de kritiek die Jaunay in eigen land ondervindt van mensen, die menen dat meisjes met fluwelen handschoenen dienen te worden aan gepakt. Maar Jaunay doet het anders en zo ook tegen Hongarije. Moest er b.v. worden gewisseld en stond een zin dan pakte hij haar in haar „lur- meisje niet snel genoeg op naar zijn ven" en smeet haar als het ware in de strijd. Onverbiddelijke gehoor zaamheid eiste hij en verkrijgt hij ook. Tegen Italië heeft Nederland dan eindelijk de kans gehad zich uit te leven. Eindelijk konden een Ria de Roos. een Wil van Drooge. een Jettie Witte en een Carla de Liefde laten zien dat zij waarlijk wel weten wat het basketbal voor mogelijkheden biedt. Met spel van constant hoog ni veau, afgewisseld met soms briljante combinaties tussen met name Jettie Witte en Wil van Drooge, til den de Nederlandse meisjes een rust stand van 3425 omhoog tot een to taalscore van 7549. Door deze overwinning (de tweede in dit toernooi) zal Nederland, als Po len tenminste van Rusland verliest, op de vierde plaats in poule A eindi gen achter Rusland. Frankrijk en Po len. In de halve finales van vrijdag komen de oranjespeelsters nu uit te gen de nummer drie van poule B. Winnen zij deze ontmoeting dan kun nen zij in de finale door een over winning op de vijfde plaats in totaal eindigen en de prestatie van 1966 (in Rusland) evenaren. SOFIA Het Nederlandse heren volleybal-team heeft zich in Sofia ge plaatst voor de eindronden van het wereldkampioenschap, dat zondag in de Bulgaarse hoofdstad begint. Ne derland won zijn wedstrijd uit het kwalificatie-toernooi tegen Albanië met 32. De setstanden waren: 16—14.15—6. 9—15,10—15, 15—13. Het was de zwaarste wedstrijd die de Nederlandse heren tot nu toe in Bulgarije gespeeld hebben. Na winst in de eerste twee sets werd het gelijk. In de laatste set werkte Nederland een 30 achterstand weg, kwam ge lijk en liep uit tot 12—9. Daarna kwamen de Albanezen terug tot 12—2. Het werd zelfs 12—13, waarna Nederland toch nog won. De wed strijd vergde twee en een half uur. Omdat Nederland nu drie wedstrij den heeft gewonnen is het zeker van een plaats in het elndtoernooi. De uitslagen van de andere wed strijden van het kwalificatie-toernooi waren: Finland-Griekenland 30, West-Duitsland-Turklje 30. j HEERLEN De Nederlandse Staatsmijnen (DSM) en Synres heb ben overeenstemming bereikt inzake een zo gauw mogelijke samenwer king. De DSM heeft met de Amerikaanse Allied Chemical Corporation een ak koord gesloten over de aankoop van het belang (50 procent), dat deze on derneming in Synres heeft. Binnen kort zal de DSM een bod van 195 procent uitbrengen op de overige ter- beurze genoteerde aandelen. DEN HAAG Toenemende ver vuiling van kustwateren. Waddenzee en volle zee vormt een steeds groter wordende bedreiging voor de vis. Minister Lardinois meent dat een nationale alsmede internationale re geling voor een goede milieuhvgiëne van de zee dringend noodzakelijk is. Hij schrijft dit in de toelichting bij zijn begroting 1970. Het visserijbeleid blijft afgestemd op structuurverbetering en verster king van de positie der Nederlandse visserij binnen de EEG. Vóór I no vember wordt een gemeenschappelijk visserijbeleid verwacht De minister constateert nog dat de kottervisserij zich onvoldoende aan de technische en sociale ontwikkelin gen aanpast. De resultaten van de experimentele visserij noemt hij in het algemeen gunstig. Venvacht wordt dat al volgend jaar twee hektrawlers aan de vloot kun nen worden toegevoegd. Een schema is ontwikkeld voor de vernieuwing van de kottervloot. Aan de gamalen- vloot zal nog een beperkt aantal schepen moeten worden onttrokken. Aangezien de haring- en makreel vangsten onvoldoende blijven en er steeds meer vis gegeten wordt, zal wellicht ook in 1971 moeten worden ingevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11