{KABINET GRIJPT KRACHTIG Commentaren Havenstaking na achttien dagen heden geëindigd Tegen inflatie Streng beleid Meer belasting Rem op lonen Minder krediet Beperking bouw Bestedingen beperken "Regering steekt hand uit naar vakbeweging" Het Kwartet Troonrede over vrijheid en leefmilieu (rTta) Koeler Derde sluis in Structuurplan voor Volkerakdam Grevelingenbekken Rijksbijdragen extra voor Rotterdam Nieuwe Leicis e Courant Dinsdag 15 september 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuu/e Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendiensf bezorging 18.00—19.00 uur De regering wil dat we de buikriem gaan aanhalen, en ook het autorijden gaat weer duur der worden. Meteen een winst punt in de strijd tegen de lucht verontreiniging, waarover de Troonrede spreekt? Of zullen we ondanks alles blijven rijden, overigens gaarne een plaatsje inruimend, voor het verdwij nende aantal paar denwagens, waarvan toch af en toe de ban den moeten worden opgepompt? DEN HAAG De regering stelt krachtige maatregelen voor om de uit hét evenwicht geraakte economie weer in balans te brengen. Door afremming van de bestedingen en door een te sterke stijging van de lonen tegen te gaan, hoopt het kabinet de conjunctuur af te koelen en het levensgrote gevaar van de in flatie de kop in te drukken. Een belangrijk middel om in te grijpen in de conjunctuur is de bevoegdheid van de regering een aantal belastingen op korte termijn te verhogen of te verlagen. In de miljoenennota bij de Rijksbegroting 1971 kondigt de rege ring de indiening van een wetsontwerp aan om de macht te krijgen buiten het parlement om belastingen met maximaal vijf procent te verhogen of te verlagen. in Voorstellingen: /P.A0lht2o.)-12.J0-13.30-15.00-16.30-17 tOuur lEGVEHAVEN (bij Metro-station Beurs) Tel.: (010) 114287 DEN HAAG De regering stelt in de Troonrede, die de Koningin vanmiddag uit sprak, twee brandende kwesties met nadruk voorop: de recente onlusten hier en daar, en de milieuhygiëne. ..Krachtig optreden'' wordt aan gekondigd tegen „groepen die de geboden vrijheid misbruiken om op onverdraagzame wijze anderen hun opvatting en gedragspatroon op te dringen of ernstig overlast aan te doen." De „schadelijke neveneffect- ten" van de welvaart voor ons leefmilieu worden zorgwekkend genoemd. De regering kondigt verder o.m. aan: Ingrijpende herziening van het kleurter- en lager onder wijs; verlaging van de leerlingen- schaal. Betere positie voor de wer kende jongeren. Bouw van 2000 woningen meer. Steun aan verbetering van de bestaande woningvoorraad. Ontwikkelingshulp 1 procent van het nationale inkomen. Volledige tekst elders in dit blad. Wordt dit wetsontwerp aanvaard dan gaan met ingang van 1 januari 1971 de volgende belastingen tijdelijk met drie procent omhoog: De inkomsten- en loonbelasting De vennootschapsbelasting De verbruikersbelasting op perso nenauto's I De benzineaccijns. Mochten de feitelijke economische ontwikkeling en verdere aanwijzin gen daartoe aanleiding geven, zo schrijft de regering, dan zal het per- cent age van de belastingverhoging verder worden aangepast. De ingreep geldt voor een jaar. Hogere BTW j De voorgestelde conjunctuurwet j 1 geeft ook de bevoegdheid de omzetbe- lasting te verhogen. Maar deze belas- ting wordt al los van deze wet hoger, j Het voorstel is het normale tarief j van 12 tot 14 pet. te verhogen. Wette- 1 lijk is reeds een verhoging tot 13 pet. vastgelegd. Ook is wettelijk geregeld dat het verlaagde tarief van 4 pet. wordt ver- i hoogd tot 4,3 pet. Maar juist om de stijging van de kosten van het le vensonderhoud beperkt te houden wil de regering het verlaagde tarief van 4 pet. handhaven. Tegen indexering I Voor het terugdringen van de loon- I en prijsinflatie wil de regering een j beroep doen op artikel 10 van de loonwet. Dat wil zeggén dat een ad- vies aan de SER wordt gevraagd. PECOS Een rechter in de De bedoeling is te voorkomen, dat de prijsstijgingen, die gaan optreden als gevolg van de laatste loonsverho gingen straks wéér na indexerings clausules een loonsverhoging tot ge volg zullen hebben. Afkoeling Verder denkt het kabinet de. vol gende maatregelen te treffen om bij te sturen en de economie weer in de juiste koers te krijgen: Het voeren van een stringent be grotingsbeleid. Geen inflatoire fi nancieringen meer Beperking van de rijksuitgaven met 140 miljoen gulden Reeds dit jaar geen opdrachten meer voor nieuw werk voor de overheid. Ook van deze maatregelen wordt gezegd, dat ze strenger worden uitge voerd wanneer de economische situa tie dat eist. Voor het bedrijfsleven zal verder nog gelden: Afremming van alle bouw behal ve die van woningen door een tijdelijke heffing van hinstens 15 pet op de aannemingssom van be drijfsgebouwen in de sector nij- verheid, handel en verkeer. Hier door wordt de woningbouw meer veilig gesteld. Beperking van het consumptieve krediet en van de persoonlijke leningen. Minder overheidsgaranties voor leningen buiten de woning bouwsector. Prijsstijging hoven geraamde Arriilerdamse bouwvakkers laten zich voorlichten over het verloop van een kort geding van werkgevers tegen vakbonden. De bonden zouden geen steun mogen geven aan acties om de uitkering-ineens van f400 te eisen. die alleen aan werknemers in be drijven met kopelbazen werd toe gekend. Akkoord lussen vakbonden en eoiumissie Amerikaanse staat Texas heeft de I 29-jarige Joseph Crawford veroor- I deeld tot 50 jaar gevangenisstraf, i omdat hij vorig jaar juli een Ameri- j kaans verkeersvliegtuig dwong naar Cuba te vliegen. De minimumstraf op het kapen van vliegtuigen in de VS is 20 jaar. Crawford is een van de minstens zes kapers, die van Cuba naar Amerika zij teruggekeerd. vier procent Er zijn mensen wier glim lach lijkt op een béet. NORMAND „U kunt nu wel.ophouden. De top tien komen op de radio." Hoog IVatei Hoog water: 16 september: Rot terdam le getij 5.23, 2e getij 17.24; Schev.eningen 3.19-15.43; Vlissingen 2.18-14.25; Willemstad 5.48-18.02. BAROMETERSTAND: lieden 10 uur 75 cm (1000 millibar) dalend. DE BILT Opklaringen, maar ook plaatselijk een bui. Van nacht hier en daar mist Iets lagere temperaturen dan van daag. Zwakke tot matige, over dag tijdelijk vrij krachtige wes telijke wind. f DE BILT Een front, dat de scheiding vormt tussen vrij war me lucht boven het continent en koele oceaanlucht boven Scandinavië en de Britse eil^n- den, blijft ook vandaag dicht in onze buurt. Een kleine storing trok vanuit het Kanaal naar de Noordzee en bracht ons land vanmorgen tijdelijk aan de war me kant van het front. Een lagedrukvore boven de Britse eilanden verplaatst zich thans oostwaarts en de plaats daarvan zal morgen alweer in genomen zijn door een rug van hoge druk. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75 cm (1000 millibar). Stabiel. Zon en maan 16 september zon op 6,15: onder 18.54; maan op 18.58; onder 7.34; 22 september L.K. DEN HAAG Naar de \nening van minister mr. R. J. Nelissen (eco nomische zaken) dient thans rekening te worden gehouden met enige over schrijding van de raming van vier procent prijsstijging voor het gehele jaar 1970. Hij heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld, er op wijzend dat bij de prijsontwikkeling rekening dient te worden gehouden met de recente ontwikkelingen in de loonsfeer. De eerste winnaar van 1000 gulden in het grote kolenspel is H.U Buitink, Smutslaan 2, Baaxn. Doet u dit najaar ook mee? Buit juwelierskraak: half miljoen gulden AMSTERDAM Na inventarisatie is gebleken dat de buit van de in braak bij juwelierszaak Paolo Rossi zondagmiddag in Amsterdam bijna een half miljoen gulden be draagt. De inbrekers deden zich tij dens hun verblijf in de zaak te goed aan wijn en bier. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Om negen uur vanmorgen is na 2 '/2 week de staking in de stuk- goedbedryven opgeheven. De situatie was vanmorgen om lialf zeven uiterst verward begonnen. Groepen arbeiders bespraken een pamflet van de commissie havenbe drijven. By het gebouw van de Samenwerkende Havenbedrijven groepten arbeiders samen. Het comi té Arbeidersmacht zorgde er voor dat nieuwkomers eerst hun pamflet te lezen kregen en vervolgens pas het gisteravond gesloten akkoord tussen bonden en commissie. Om acht uur kondigde het verloop van de arbeiders al aan dat de ha venstaking beëindigd zou worden. Een uur later kwam van de meeste bedrijven het bericht: „Toestand normaal, 100 proeent is aan het werk." De staking in de haven, die 28 augustus 2 1/2 week ge leden) begon kwam vandaag vrij on verwachts in een beslissend stadium. Gisteravond werkten vakbondsbe stuurders an liet XVV in een spoed vergadering met de commissie uit de havenbedrijven aan een oplossing. Na afloop van dit overleg, dat twee uur duurde, deelde stakingsleider Flip Schultz mee, dat een overeenstem ming was bereikt. Vanmorgen vroeg werd dit akkoord aan het havenpersoneel meegedeeld. De eerste indruk was dat de haven werkers niet bepaald gelukkig waren met. het manifest. Ook werd duidelijk het gemis ge voeld van een vergadering waar "de havenarbeiders besluiten zouden kun nen nemen. De ultra-linkse „Arbeidersmacht" had ervoor gezorgd dat het pamflet waarin het akkoord bekend gemaakt wordt, vergezeld ging van één van Arbeidersmacht, waarin tot doorsta ken werd opgeroepen. Uitkeringen De overeenkomst tussen de drie vakbonden en de commissie Haven bedrijven komt erop neer dat zowel vandaag als vrijdag een uitkering in eens van 100 gulden netto gedaan zal worden. Dit bedrag moet de gestaakte dagen dekken. Daarnaast blijft de uitkering van 400 bruto van kracht. Flip Schultz, die direct na de bij eenkomst in het feestgebouw-Zuid commentaar gaf op het gesprek met de bonden, zei dat de commissie ^uit de bedrijven akkoord is gegaan, op voorwaarde dat de bonden de eis van 37,50 over zullen nemen. „De heer De Boon, tweede voorzit ter van het NVV, heeft ons deze ga rantie gegeven", aldus Flip Schultz. In het eisenpakket, dat op 1 no vember op tafel moet komen, zal het verschil tussen 25 gulden en 37,50 gblden genivelleerd moeten worden. De eisen waarachter de vakbonden zich nu hebben gesteld zijn, naast de 25 gulden bruto per week: Uitbeta ling van een garantieloon in plaats van een basisloon. Uitkering naast het loon zoals vakantiegeld, kerstuit keringen en ook de vakantiedagen zelf. moeten op dit garantieloon geba seerd worden. Uitbetaling van 200 gulden netto als compensatie voor de gestaakte dagen. (Zie pag. 7). DEN HAAG De Volkeraksluizen krijgen zoveel verkeer te verwerken, dat steeds langere wachttijden op treden voor de scheepvaart. Daar ook hier met een verdere groei van het verkeer, rekening moet worden gehouden is het gewenst een derde sluis te bouwen. Deze zal de zelfde afmetingen krijgen als de twee reeds bestaande sluizen. In 1971 zal j met de bouw van de sluis worden j begonnen. Verwacht wordt, dat dit j project in 1974 klaar zal zijn. j DEN HAAG De toekomstige be stemming van het Grevelingenbekken is vastgelegd in een stuctuurplan. Op basis van dit plan zullen in het ko mende parlementaire jaar de nodige beslisingen genomen moeten worden. Deze beslissingen zullen betrekking hebben zowel op het plan zelf als op de wijze van uitvoering en finan ciering. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG „De advies aanvrage aan de Sociaal-econo mische raad over de voorgeno men loonpauze moet tevens worden gezien als een uitgesto ken hand van de regering oih het georganiseerde overleg op centraal niveau te herstellen. Daarbij ben ik mij ervan bewust, dat de vraag of artikel 8 van de I loonwet al dan niet gehandhaafd I moet blijven, opnieuw in (dis cussie komt." Dit heeft minister B. Roolvink (so ciale zaken) meegedeeld over de in de Miljoenennota aangekondigde loon pauze. De regering zal pas na ont vangst van het SER-advies (dat uiterlijk 1 november binnen moet zijn) over het tijdstip, de tijdsöuur en de inhoud van de loonmaatregel be slissen. Wel beeft de minister de SER laten weten dat hij denkt aan de mogelijk- i heid om de loonpauze te vergezellen van een uitzondd^ngsmaatregel en van differentiatie, omdat de extra uitkering van ƒ400 wellicht niet overal en niet maximaal zal worden uitbetaald. „Het is onrechtvaardig om allen le j treffen als slechts een deel aan dc j overbesteding bijdraagt", aldus mi- j nister Roolvink, die de SER tevens heeft laten weten dat prijsstijgingen i als gevolg van de extra uitkeringen niet via indexeringsclausules opnieuw tot loonsverhoging mogen leiden. Ook zei hij het mogelijk te achten dat de SER met alternatieve voorstellen komt. Evenwichtig en slagvaardig OOK voor het vierde zittingsjaar van het huidige kabinet komen in de Troonrede talrijke belangrijke maatregelen voor. Wordt dikwijls het derde jaar als het meest pro- duktieve aangemerkt en het vierde als het jaar van de afrondingen I met zo mogelijk een aantal vrien- I delijke opmerkingen en plezierige maatregelen met het oog op de aan staande nieuwe Kamerverkiezingen, dc jongste Troonrede heeft zich hieraan niet schuldig gemaakt. Aan het adres van de regering moet gezegd worden, dat zij een grote mate van moed en eerlijkheid heeft getoond met het presenteren van de thans aangekondigde maatregelen aan het Nederlandse volk. Op dit punt is geen twijfel mogelijk aan de juistheid van het beleid. De regering toont zich slagvaardig en evenwichtig. Slagvaardig, omdat zij de recente moeilijkheden op loon- gebied reeds volledig in het rege ringsbeleid heeft verwerkt en even wichtig, omdat zij een pakket van maatregelen voorstelt, dat zoveel mogelijk alle bevolkingsgroepen een deel van de lasten doet dragen, waarbij de minst draagkrachtigen zo min mogelijk worden getroffen. Evenwichtig ook, omdat de regering ondanks de dreigende economi sche situatie en dc daarmee samen- hangende^ begrotingsproblemen erin is geslaagd toch nog de uit gaven voor belangrijke prioriteiten belangrijk te verhogen. Zo is de subsidie voor dc woningbouw aan merkelijk verhoogd en gaan we met de ontwikkelingshulp over de één procent van ons nationaal in komen heen. Een van de moeilijkste punten zal de invoering worden van een loon pauze teneinde de sterk toenemen de bestedingen, die de inflatiespi raal in werking dreigen te stellen, terug te dringen. Men zal echter moeten beseffen, dat de verhoging met 3 pet. van een groot aantal belastingen, vooral de hogere in komens en de niet-loontrekkers treft. Uit de Troonrede spreekt voorts de duidelijke wens van de regering, aan dc moderne ontwikkelingen in ons maatschappelijk leven leiding te geven. Sterk wordt dit benadrukt ten aanzien van een betere bescherming van het leef milieu en ons onderwijsbestel. Twee uitermate belangrijke aspecten, die nauw samenhangen met het wel zijn en dc welvaart van ons volk. Het is verheugend, dat dc regering op zeer korte termijn ook met maatregelen wil komen ter bestrij ding van de uitwassen van de mo derne ontwikkelingen. De recente rellen op dc Dam in Amsterdam hebben een escalatie van geweld laten zien, waarop onze wetgeving tot nog toe niet was berekend. Het plunderen van winkels en het gooi en met benzinebommen zijn ver schijnselen, waartegen krachtiger opgetreden moet kunnen worden. Ook dat er geen wet is te vinden, die kan worden gebruikt tegen Damslapers is een manco in onze wetgeving. Men kan deze mensen moeilijk beschuldigen van landlo perij, hoewel dit euvel er nog het dichtst hij komt. De regering heeft thans een snelle aanpassing van de wetgeving aan gekondigd. De normen voor onze samenleving moeten een niarge toe laten naar links en naar rechts, maar deze marge mag slechts ge ring zyn. Tegen het streven naar gewelddadige omverwerping van onze maatschappelijke orde. zal de overheid duidelijker wettelijke be voegdheden moeten krygen. Terecht zal de regering in het komende zit tingsjaar het parlement hierom vragen. Wij menen, dal met deze Troonrede een goed regeringsprogram is ge presenteerd, dat opvalt door even wichtigheid en slagvaardigheid. Verantwoordelijkheid Up,ro en i Met de adviesaanvrage aan de SER wordt beoogd een maximale inspraak 1 van het bedrijfsleven te verkrijgen, zo zei de minister. „Mocht de SER niet tot een advies komen als NW en I NKV blijven weigeren centraal loon- j I overleg te voeren, dan komt de eigen j I verantwoordelijkheid van de regering I aan de orde". Met andere woorden: dan zal de regering „op eigen houtje" inhoud ge ven aan de voorgenomen loopmaatre gel, die volgens haar onontbeerlijk is, hoewel de uitkomst van de huidige loonbeweging nog niet is te overzien. Minister Roolvink: „Maar ik hoop niet, dat een deel van de SER zich aan zijn verantwoordelijkheid zal I onttrekken Dat zou heel vervelend i zijn". zie pag. 12 Oud-premier Couve de Murville van Frankrijk zal in oktober een particulier bezoek van drie we ken aan China brengen, zo is gisteren in ingelichte kringen gezegd. Hij zou op hoog niveau worden ontvangen hoewel Jiij geen officiële functie meer bekleed. 4 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De regering over weegt de gemeente Rotterdam alsnog een bijdrage te verlenen in de kapi- taalslasten, verbonden aan de bouw van de metrolijn CS-Zuidplein en in de exploitatiekosten van de luchtha ven Dit schrijft minister van binnen landse zaken mr. H. K. J. Beernink in zijn begroting. Het is een bevestiging van mededelingen, die onlangs wer den gedaan na een gesprek van leden van B en W van de Maasstad met de ministèren zijn staf. Het overleg leidde verder tot de conclusie, zo schrijft de bewindsman dat binnen enkele jaren het exploita tietekort voor hel openbaar vervoer moet zijn opgeheven, met inbegrip van de eventueel aan te leggen me trolijn Eendrachtsplein-Ommoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1