Noodkreet van gijzelaars oestand wordt ondraaglijk Geen actie van de Papoea's tegen bezoek Soeharto Kaisiepo: Ons werk ligt bij de VN Gewapende wacht aan boord VS-toestellen Veldslag in Arnhem met onderwereld Spitse Speurhond bij Rotterdams Toneel Angst neemt toe Tekort aan voedsel Nixon kondigt sancties aan De kerkdienst op de korrel Man omgekomen in vuurgevecht Oecumenisch werkverband van leken Rapport Berkhof als brochure Het Kwartet ZAT6&DAG 12 SEPTEMBER 1970 Een veiligheidssluis, nieuwste ontwikkeling in de (soms ongelijke) strijd IF tegen vliegtuigkapers, is op het Londense vliegveld Heathrow in gebruik genomen. Hiermee kan op eenvoudige en snelle manier worden vastgesteld of passagiers bij het instappen wapens bij zich dragen. (Vervolg van pagina 1) AMMAN De circa 250 gij- zeiaars die nog in de woestijn worden vastgehouden gis teravond werden er 23 naar ho tels in Amman vervoerd le ven in steeds moeilijker wor dende omstandigheden. Ze staan nu al vele dagen bloot aan de grote temperatuurschom melingen op het vliegveld der Revolutie, zeventig kilometer ten noorden van de Jordaanse hoofdstad. Overdag is het bloed heet, 's nachts bitter koud. De sanitaire voorzieningen worden steeds slechter. Er is een nypend te kort aan drinken en voedsel. Het Volksfront weigerde gisteren een konvooi van het Rode Kruis met hulpgoederen bij de vliegtuigen toe te laten. Angst Vanzelfsprekend groeit ook de angst over hun lot. Die angst nam gisteren sterk toe, toen de zwaar bewapende commando's plotseling veel straffer gingen optreden. De oorzaak was het bevel van het centrale comité van de Palestijnse verzetsbeweging, de overkoepelende organisatie, om de gijzelaars naar Amman te brengen. De guerrillastrij ders van het Volksfront toonden zich bepaald niet verheugd over dit be sluit. Zij haalden versterkingen en dwon gen de Jordaanse legermacht, die op enige afstand van het woestijnvlieg veld stellingen heeft ingenomen, zich verder terug te trekken. Er waren zelfs berichten dat aan de vliegtuigen springladingen werden aangebracht en dat de commando's bezig waren lonten aan te leggen. Inteerventie De gespannenheid van de guerrilla's •kon ook gedeeltelijk worden ver klaard uit geruchten dat er een mili taire actie op handen was om de gij zelaars te bevrijden. Amerika, Enge land, Israël, West-Duitsland en Zwit serland verzekerden echter dat dit niet waar is. Ook werd vernomen dat de Ameri- WASHINGTON Aan boord van Amerikaanse lijnvliegtuigen izijn vanaf vandaag gewapende wachten geplaatst om kaperij- tegen te gaan. Bij deze bewaking lijn circa vierduizend man inge schakeld. President Nixon, die dit gisteren leeft bevolen, hoopt op den duur te tomen tot een geüniformeerde bewa- tingsdienst. Voorlopig zal militaire wlitic worden ingeschakeld. Het Amerikaanse staatshoofd deed leri beroep op alle regeringen het uchtverkeer te staken naar landen, lie weigeren vliegtuigkapers te straf- en of uit te leveren. Bovendien stelt Amerika de staten, raar gekaapte toestellen landen, ver- ntwoordelijk voor de bescherming an levens en eigendommen van Amerikaanse staatsburgers. Versneld Nixon vroeg om een spoedbijeen- tomst van de internationale organi- wtie voor de burgerluchtvaart om ijn sanctievoorstel te bespreken. Hij londigde aan dat het onderzoek naar nieuwe methoden om wapens en ex- ilosieven op te sporen, ih versnelde nate zal worden voortgezet. West-Duitsland heeft gisteren scher- iere controle op alle luchthavens ge- ast, maar het blijft terugdeinzen voor het meezenden van gewapende veiligheidsfunctionarissen aan boord. Schieten in een vliegtuig is te ge vaarlijk voor de passagiers", werd opgemerkt. De vooraanstaande Franse Curie- iardipaal en theoloog Jean Danielou pleitte gisteren voor een gemeen- chappeli.jkc interventie van alle met [eest el ijk gezag beklede organen om een einde te maken aan de luchtpi- faterij. Hij noemde het moeilijk om >ij conflicten uit te maken wie nu ïigenlijk gelijk heeft, maar nooit tunnen methoden als gijzeling wor den gerechtvaardigd. Ook op Schiphol is de bewaking 'erscherpt. Buiten de luchthavenpo- itie en de bedrijfsbeveiliging van de KLM heeft de dienst luchtvaart van Ie rijkspolitie (aan het begin van dit aar reeds van 20 op 40 man ge- irachll versterking gekregen van 31 manschappen uit de districten Alk maar en Utrecht. Zij zijn ingeschakeld bij de uitge weide bewaking van Schiphol en bij de intensieve visitering van de hon derden reizigers die dagelijks een B-Continentale vlucht maken. Ook lo- >en ze wacht in de grote vertrekhal 'n bij het El-Al-kantoortje, dat in •een nauw gangetje van het stations- lebouw is gevestigd. Bij het fouille ren zijn vijftien vrouwen ingescha keld. In de afgelopen dagen zijn op et telijke passagiers wapens aangetrof fen. Maar behalve een Zuidslavische Canadees is tot nu toe niemand gear resteerd. Deze maakte gisteren met vrouw en twee kinderen een tussen landing op Schiphol. In de vuile luï- van de baby had hij de revolver Verstopt; hij wilde het wapen illegaal Canada binnensmokkelen. Volgens npm had hij de revolver gehad van *Un broer in Zuidslavic, waar bij juist vandaan kwam. Zijn vrouw en kinderen mochten later verder rei zen. maar hij zelf werd nog even vastgehouden. Antiek In sommige gevallen hadden de luchtreizigers antieke wapens bij zich of overigens niet ongevaarlijke sou- veniers. Schietwapens, voorzien van een wettige vergunning, worden toch afgenomen en aan de bemanning in bewaring gegeven. Volgens de wet hoeft niemand zich zomaar te laten fouilleren. Maar wei geraars worden op hun beurt getrof fen door een weigering van de lucht vaartmaatschappijen de lucht in te mogen. Tot nu toe heeft niemand een visiteringafgeslagen. Behalve de strenge controle op alle lange af- stands-machines worden ook steek proeven genomen op Europese lijn- toestellen. Bij de controle van de handbagage doen zich veel praktische problemen voor. KLM en politie hebben er dan ook bij de reizigers op aangedrongen het aantal stukken handbagage dras tisch te beperken. Met name wordt verzocht de grote j' fotocamera's, blikken met koekjes, kistjes met bonbons e.d., waarin im- i mers handgranaten kunnen worden verstopt, niet mee te nmen. kaanse Zesde Vloot in de richting van Libanon was opgestoomd. Dat was niet gebeurd, aldus Washington, om kracht aan de eisen tot vrijlating bij te zetten, maar om eventueel hulp te verlenen als de passagiers zouden worden vrijgelaten. In een poging om druk uit te oefe nen liet het Volksfront enkele passa giers gisteren brieven aan hun rege ringen schrijven. In deze boodschap pen wordt erop aangedrongen aan de eisen van de Palestijnen tegemoet te komen. De Franse regering en hét Franse persbureau AFP kregen van een landgenoot het volgende bericht: „Word als gijzelaar vastgehouden aan boord van de VC-10 van de BOAC. Alle voorbereidingen om toe stel met passagiers in de lucht te la ten vliegen zijn voltooid. De leden van het Volksfront schijnen vastbe sloten na het verstrijken van het ulti matum hun dreigement ten uitvoer te brengen als hun eisen niet zyn inge willigd. Vertrouw erop dat u alles in het werk zult stellen een einde te maken aan deze voor ons ondragelij ke en dramatische toestand." Kritiek In een brief, ondertekend door de eerste officier van het BOAC-toestel. T. R. Cooper, stond: „Toestand kri tiek. De enige manier om ons te be vrijden is alle gevangenen onmiddel lijk vrij te laten. Ik herhaal: de toe stand is kritiek." Overigens is het onduidelijk of het ultimatum, dat morgenochtend zou aflopen, voor onbepaalde tyd is uit gesteld. De berichten spreken elkaar tegen. LAAG ZUTHEM Op 21 en 22 november organiseert de gerefor meerde stichting Gemeentetoernsting een weekendcongres met als thema „De kerkdienst op de korrel." Deze conferentie is een vervolg op het in het voorjaar in Utrecht gehou den congres „Wegwijs naar morgen." Daar ging het onder meer over de kerkdienst'. Tijdens het weekendcongres, dat gehouden wordt op Den Alerdinck, komt allereerst een artikel van prof. dr. H. M. Kuitert over „De wereld valt mee" ter discussie. Zaterdag avond spreekt Robert Adolfs over De bijous hebben de neiging terug te keren naar de primitieven. Een overdaad van sieraden wordt gedragen, zoals te zien is op een bijouterie' expositie in Parijs. (Van onze correspondent ARNHEM By een vuurgevecht tussen politic en onderwereld is van nacht in Arnhem de 34-jarige G. B. om het leven gekomen. De doods oorzaak is nog niet bekend, vanmor- men werd sectie verricht. De moeilijkheden ontstonden toen twee rechercheurs de 26-jarige Jan v. d. B., die werd gezocht vanwege een vechtpartij, wilde aanhouden. Toen ze de man te pakken kregen, morgen is er een kennismaking met „Kerk in de woestijn." Op zondag- het politieke avondgebed van Doro- thee Sölle en Fulbert Steffensky in Këulen. De rest van de zondag wordt be steed aan het in groepen ontwerpen en bespreken van alternatieve vor men en modellen van kerkelijke sa menkomsten. hoorde een van de rechercheurs de klik van een wapen. Het bleek een inmiddels naderbij gekomen vriend van Van de B. te zijn. Er viel een waarschuwingsschot, en in de verwarring ontkwam v. d. B. Hij werd opnieuw gegrepen, direct daarop weer ontzet door een groepje onderwereldfiguren, die de recher cheurs over een auto gooiden en pro beerden hen te ontwapenen. Onder een regen van waarschu wingsschoten arriveerde een overval wagen varr-politie: ze vond toen zeker 40 man tegenover zich, van wie ver- scheidenen eveneens schoten losten. Het slachtoffer, die een rechercheur op zijn nek was gesprongen, viel met een diepe hQofdwond neer, toen de politieman hem van zichv af had ge slagen. De rest van de menigte werd met de wapenstok verdreven. Er wer den drie arrestaties verricht, de ge zochte v. d. B. ontkwam. (Van onze kerkredactic) OUDE EN NIEUWE NIEDORP De oecumene kan niet beperkt blij ven tot een liefhebberij van dominees en priesters. Ze dient een zaak van de kerkleden-zelf te zijn. Daarom is in Oude en Nieuwe Niedorp en omge ving door in totaal dertien parochie- en kerkeraden een oecumenisch werkverband opgericht als een be raad van leken, waarbij de voorgan gers-theologen slechts een advise rende stem hebben. Dit werkverband zal in het bijzon der hét interkerkelijke werk in dit deel van Noord-Holland coördineren. Het zal gebeuren vanuit de overtui ging dat het niet goed is als de ker kelijke voorgangers „hier maar op eigen houtje oecumenisch gaan grasduinen". De vergaderingen van het oecu menische werkverband zullen open baar zijn. Zij zullen steeds tevorey worden aangekondigd met vermel ding van de agendapunten. (Van onze kerkredactic) DEN HAAG Het rapport „Israël, land, volk en staat", dat de hervorm de synode onlangs aanvaardde, is als brochure verkrijgbaar. Met het boek je wordt, zoals de ondertitel ook an- geeft. een „handreiking voor een theologische bezinning geboden". Dit „rapport-Berkhof" vond zijn oorzaak in de slechte wijze, waarop de zaak-Israël aan de orde is geko men in de vierde assemblee van de Wereldraad van kerken in Uppsala in 1968. Over de inhoud is uitvoerig ge discussieerd in en buiten de hervorm de synode. Het rapport werd in eerste lezing in grote lijnen aanvaard tijdens de synodezitting van februari 1970. In de zomerzitting van de hervormde syno de werd de herziene versie aanvaard. In het „woord vooraf" wordt ver duidelijkt. dat de synode daarmee niet bedoelde aan de discussies een einde te maken: „Integendeel, door deze duidelijke theologische stelling- name in een zeer controversieel vraagstuk wilde zij juist een begin maken met een brede discussie waaY- aan het tot nu toe ten onzent, in de buitenlandse zusterkerken en in de Wereldraad van kerken maar al te zeer ontbroken heeft". De brochure is uitgegeven bij het Boekencentrum, Den Haag. deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers Bas ten Batenburg en Eric van Ingen (staande) in ,£)e Speurhond", een spel van Anthony Schaffer dat het Nieuw Rotterdams Toneel vrijdag avond in première heeft gebracht. Van een medewerkster DELFT Men kan zich afvragen hoe het komt dat de Papoea's in Nederland niets van zich hebben laten horen tijdens het bezoek van president Soeharto van Indonesië. De president in ballingschap van de Papoea's, de heer M. W. Kaisiepo, heeft er het volgende antwoord op: „Wij willen de ver houding tussen Nederland en Indonesië niet vertroebelen omdat de banden die zij onderhouden, hun zaken zijn." ROTTERDAM Het Nieuw Rot terdams toneel is vrijdagavond in de Rotterdamse Schouwburg uitstekend van start gegaan met de thriller „Speurhond var de Engelse auteur Anthony Shaffer. Dit zelfde stuk loopt op het moment met veel succes in Londen; het is daarom geen slechte gedachte «iweest van de. leiding van het N.R.T het seizoen met een vlot meegenielertje te openen, om zodoen de de zo noodzakelijke toeloop tot de Schouwburg te bevorderen. Met „Miinheer gaat op jacht" is vo rig jaar bewezen dat het publiek dol graag oo ven ongecomniiceerde wijze geamuse rd wenst te worden, en met "Sleuth" ;\uals de oorsoronkelijke ti- i tel luid'. eeft men daar weer alle ge'esen^eid toe Bij een Engelse detective-story denkt nv\i al gauw aan ingewikkelde intriges, aan droge but.ers en scherp- j zinnige inspecteurs: Shaffer heeft het met zijn -peurhond echter erg een- voudig m heldor gehouden: hij voert j een bekend schrijver van detective- j verhalen ten tonele die op typisch Britse, ii ughartige wive een moord- 1 spelletje --^eelt -net d° minnaar van j zijn vrouw. Zolang et tussen beide rivalen een spelletje hi'ift i« er niets ernstigs aan de hand, spelletjes kunnen echter ont- j aarden in bittere realiteit: dat is zo'n beetie hot motief van deze zeer knap in elkaar ?vzette thriller Nu is de kracht van dit stuk dat serieuze tnrillermomcnten constant worden afgewisseld met parodisti- sche tafercien. zodat de toeschouwer op het laatst echt niet meer weet op welke wijze alle problemen zullen 1 worden opgelost: speelt de Engelse landheer nu een spelletje of is het de minnaar, of is het die inspecteur die het laatst lacht? Wij zullen niets ver klappen. maar kunnen wel zeggen dat het stuk een grillig verloop heeft met een o:itknop:ng die iedereen te vreden z<'. stellen, niet jn de laatste plaats na: publiek Eric van Ingen als de bekakte I landheer speelt zijn spelletjes over tuigend, hij houdt de s-tuaties volko men in de hand en doet daarbij zeer Brits aan. Bas ten Batenburg als de aanvantte'.ijk nogal schutterige min- 1 naar laat opvallend goed tegenspel 1 zien. Vo >ral in clowr.skleren komt deze acteur voortreffelijk voor de dag. Als bijrol noemen wij nog een spitse inspecteur Doppler die zijn les sen bij de Vlaamse recherche goed geleerd bleek te hebben. De dit jaar voor het eerst bii het N R.T. verbon- den acteur Marius Hansen kan op een goed debuut terugzien. De reg:? was in bekwame handen van Pim Dikkers Oh. ja een extra pluimpje voor de diverse dekoront-, i werpers, het stuk speelde zich af in een juweeltje, van een landhuis. Op vallend was dat bij deze première de j zaal lang niet voi was enfin daar zal de kome ide maanden hopelijk nog wel verandering in komen het stuk is het in ieder geval waard Joris Boddaert j Nederland is een onafhankelijke staat en mag daarom doen wat het wil. zonder dat wij ons daarmee be moeien. Als tegenprestatie verwach ten wij we dal Nederland ook de banden van de Papoea's met andere landen respecteert." 0 Internationaal Maar heeft de kwestie Nieuw-Gui- nea dan niets meer met de verhou ding Nederland - Indonesië te ma ken? De heer Kaisiepo: „Nee. niet meer. Sinds 1962 is het een interna tionale zaak." Daarom ligt het werk terrein van de Papoease president niet bij de twee regeringen, maar bij de Verenigde Naties. Daar dringt hij steeds weer aan op het recht van eigen bestaan van elk volk dat wordt onderdrukt. In het huis van de president in de Delftse Vlamingstraat bevinden zich ook jongeren die van de nutteloosheid van een beroep op de Nederlandse regering zijn overtuigd: „Vorig jaar hebben wij tijdens de verkiezingen in Nieuw-Guinea met alle Papoeajonge ren in Nederland zeven dagen dwars door het land gelopen, waarbij wel alle grote steden aandeden". Alleen de heer P. Jongeling (g.p.v.) heeft zich in de Tweede Kamer druk gemaakt over het onwettige verloop van de verkiezingen. Daarom zeggen we nu: „Het Nederlandse volk is het niet waard om voor te demonstreren". De jongeren, die de heer Kaisiepo rustig laat begaan in zijn huiskamer, hebben ook een uitgesproken mening over de bezetting van de Indonesische amhassadeurswoning door de Zuid- molukkers: „Magnifiek dat juist de jeugd die in Nederland is opgegroeid, dit heeft gedaan. Daaruit blijkt dat de zaak van de ouderen levend is gebleven en dat dit geen grapje ia Door niet te antwoorden op smeekbe den heeft de Nederlandse regering hier zelf om gevraagd." Melanesia De Papoea's voelen zich verwant met de Molukkers, omdat zij van het zelfde Melanesische ras zijn. Zij wil len ook een federatie Melanesia stich ten waarbij de betrokken volkeren zelfstandig recht van bestaan hebben als republiek. Daarbij zijn betrokken West- en Oost-Nieuw-Guinea. Solo- monseilanden. Nieuwe Hebriden. Nieuw-Caledonië. Fijieilanden en Mo- lukken. Deze koloniale eilanden hebben sinds 1950 om de drie jaar op eigen initiatief een Zuidpacific-conferentie. Er is ook een handvest opgesteld van de verenigde Melanesische volkeren j onder leiding van de Hoge Raad van de volksvertegenwoordiging van West-Papoea, waarvan de heer Kai siepo ook voorzitter is. „West-Papoea wil geen deel uitma ken van de Republiek Indonesia Seri- kat omdat de Javaan overheerst bin nen deze gemeenschap. Het enige mo tief van de Indonesische regering om in 1962 aanspraak te maken op ons I land was dat West-Nieuw-Guinea ook behoort tot het vroegere Neder- lands-Indië. Maar toen Indonesië in 1949 bij de ronde-tafelconferentie in Den Haag zelfstandigheid kreeg, is Nieuw-Gui nea niet bij de RIS ingelijfd. Het KASIEPO heeft sindsdien tot 1962 een aparte ontwikkeling doorgemaakt met het doel om onder de Nederlandse rege ring ook tot zelfstandigheid te ko men." Al 25 jaar De heer Kaisiepo pleit voor een 1 zaak waarbij hij al 25 jaar als presi dent is betrokken, toen Indonesië na- I melijk op 17 augustus 1945 zich onaf- hankelijk verklaarde, kozen de voor- mannen van de Papoea's op dezelfde dag hun president. Acht jaar geleden kwam hij in ballingschap naar Ne derland. Hij koos dit land als verblijfplaats van zijn gezin en zijn landgenoten omdat de sociale voorzieningen hier zo goed zijn. Maar ook omdat: „Ne derland, hoewel klein in omvang, groot is doordat een sterk christelijk geloof de basis is van vele han delwijzen". De Papoeagemeenschap in ons land telt slechts 500 gezinshoofden. De groep is erg hecht maar sluit zich bepaald niel af voor de rest van de Nederlandse bevolking. Dat bleek wel tijdens de huwelijksreceptie van dochter Tilly Kaisiepo, waarbij blank en bruin door elkaar liepen. De kamess van de presidentiële woning waren een week lang feeste lijk versierd omdat nog uit heel Ne derland landgenoten kwamen felicite ren. Velen brachten hun eigen potje mee en sliepen in tenten in de tuin. De meeste mannen dragen een speldje met de nationale vlag erop dat president Kaisiepo zelf heeft ont worpen. Het rechte vlak bestaat uit horizontale blauwe én witte strepen, de kleuren van de rechtvaardigheid en de vred^. Het linkervlak is rood. de^ strijd om het recht te verkrijgen, mêt'in het midden een witte ster, het symbool dat God een rechtvaardige strijd bijstaat. Naast de politieke strijd die1 presi dent Kaisiepo en de zijnen buiten het land voeren, is in Nieuw-Guinea zelf een ondergronds leger aktief, de Ope ratie Papua Merdeka (vrijheid). Corruptie Breed glimlachend vertelt de phesi- dent: „Het Indonesische leger levert ons wapens. Deze zijn zogenaamd voor de eigen beveiliging, maar om dat de Javanen vaak corrupt zijn. ko men ze bij ons terecht. Bovendien gaat er elke dag post van en naar Nieuw-Guinea. hoewel de briefwisse ling officieel verboden is. Door het bestaande contact is er geen paniek toestand onder de bevolking op het eiland, zü weten dat de bevrijding slechts een kwestie van tijd is." De Papoea's in Nederland zijn er zeker van dat zij binnen niet al te lange tijd via de VN hun onafhanke lijkheid zullen krijgen. Het verlangen naar hun eiland blijft bestaan. De heer Kaisiepo zegt hierover: „De Ne derlanders zijn een christenvolk, maar zij vergeten de geschiedenis van Mozes, die. opgevoed in een vreemde omgeving, toch aanvoerder werd van zijn eigen volk. Hoeveel meer zullen onze jongens, die bij de ouders zijn opgegroeid, dc idealen van de oudere generaties de len."

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9