Praten over kranten ,Er moet een minister voor de milieuhygiëne komen" Koningin en Prins bij dodencel FORMAAT Blindeiiorganisaties kunnen meer samen Handelsbalans verslechterd Vurig pleidooi van dr. L. de Jong: alles Schoolleiders wanhoop krant van Nixon waarschuwt tegen oplevend protectionisme Roemer Visscher en unisex AB) 7 ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1970 SCHEVENINGEN Konin gin Juliana en prins Bernhard hebben vanmorgen op het ter rein van de cellenbarakken aan de Alkemadelaan de 25ste do denherdenking bijgewoond van )"- de stichting „Oranjehotel". Aan het hoofd van een stoet van ^honderden oud-gevangenen en nabe staanden nam het Koninklijk paar deel aan de stille gang naar doden cel 601, een van de vier cellen waar in de jaren 1941-45 honderden Neder landers hun laatste uren doorbrach ten alvorens ze op de Waalsdorper- vlakte werden gefusilleerd. Voor de deur van de cel en bij het monument aan de buitenmuur werden r bloemen gelegd, n t' Blijvend .Voorzitter jhr. mr. C. J. A. de Ra ak mtz zei dat de jaarlijkse herdenking in een versoberde vorm zal blijven bestaan zolang nabestaanden en oud verzetsstrijders er behoefte aan heb ben Mr. De Ranitz zei het een „stel lige winst" te vinden dat een belang rijk deel der jongere generaties zich bij de maatschappelijke ontwikkeling sterk betrokken voelt, ernstig bezorgd en bewogen is door de tekortkomin gen van deze tijd, en een levendig verantwoordelijkheidsbesef opbrengt. Er is hier een duidelijke parallel met het verzet. Man vergrijpt zich aan bejaarde vrouw ALMELO De 71-jarige mevrouw A.B. uit Almelo is donderdag in haar woning verkracht, waarbij zij zoda nige verwondingen opliep, dat zij zich onder doktersbehandeling moest stel len. De dader, de 50-jarige N. van Z., die meerdere malen voor aanrandin gen terecht heeft gestaan, is inmid dels gearresteerd en heeft bekend. Postbode Bob Tiffen uit Cumberland, Engeland, heeft wel een zeer bijzondere plaats om van een (zomer)avond te genieten. In de top van de boom voor zijn huisje staat namelijk een comfortabele stoel en daarin is het ideaal om even relaxen, vindt Bob. De boom. een es. is ol honderden jaren oud. mooi verzorgd, gesnoeid en geknipt tot deze aparte vorm. Erafvallen is niet denk baar. de boom is zo sterk dat je wel naar boven kunt lopen. Op de foto Bob in de top van zijn vijf meter hoge es. Zijn moeder vindt een gelijkvloerse zetel toch gemakkelijker. DEN HAAG Blijkens een over zicht van de minister van financiën is het met de ontwikkeling van de beta lingsbalans matig gesteld. De lopende rekening op transactie basis vertoont na correctie voor sei zoensinvloeden over hét tweede kwartaal van dit jaar een tekort van ƒ55 miljoen tegenover een overschot van 120 miljoen in het eerste kwar taal. De achteruitgang is voorname lijk het gevolg van een achterblijven van de stijging van de goederenuit- voer bij de groei van de invoer waar door het dekkingspercentage van de invoer van 92 in het eerste kwartaal terugliep tot 89.2. Het tekort op kasbasis bedraagt over het tweede kwartqal 278 miljoen. Tegenover het tekort op de lopende rekening staat een groot overschot van ƒ630 miljoen in het kapitaalver keer. wat bijna geheel te danken is aan het particuliere kapitaalverkeer op lange termijn. De netto uitvoer van overheidskapitaal bedroeg bijna ƒ70 miljoen, voornamelijk door kapi taalverstrekking en schenkingen aan ontwikkelingslanden. Het effectenverkeer leverde een positief saldo op van ruim 200 mil joen. De stijging van de officiële re serves bleef in het tweede kwartaal beperkt tot ƒ51 miljoen, tegenover 398 miljoen in het eerste kwartaal. Avondmaal Ds. Van Woerden, hervormd predi kant te Delft zegt dat de Avond- maaJsmisère het gevolg is van sociolo- Igische en psychologische factoren, meer dan van theologische. Hij be weert tevens dat de huidige Avond maalsviering echte gemeenschapsbele ving vrijwel onmogelijk maakt. Deze visie aanvechtbaar. De pre dikant kan dit constateren bij lezing van het Avondmaalsformulier. Wan- Beer de gemeente in rechte gestalte toetreedt tot d=>, tafel des Heren, is er wel degelijk gemeenschapsbeleving en wel tussen de Gastheer en de aanzit tende gasten Het is daarom een teken aan de wand als die gemeenschapsbeleving er niet (meer) is. als zelfs trouwe bezoe kers van het Heilig Avondmaal zeggen dat het hun weinig meer doet, weinig meer te zeggen heeft. Wanneer de gemeente immuun is geworden voor dit belangrijke gebeu ren door sleur of anderszins, dan schort er wat aan. Dan moet de Heili ge Geest er zelf aan te pas komen, opdat er in zo'n gemeerte een andere wind zal gaan waaien. Want net Heilig Avondmaal is te groots, om er een spelletje van te ma ken. Daar behoeven heus geen sociolo gen jf psychologen aan te pas te ko men. Rotterdam A van Dommelen DEN HAAG Dr. L. de Jong, directeur vjin het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, heeft vanmiddag gepleit voor de be noeming van een minister voor de milieuhygiëne. Hij deed dat tijdens een toespraak op een lustrumreünie van de stichting Oranjehotel in Scheveningen. Het wordt tijd dat wij paal en perk stellen aan de uitputting van ons leefmilieu. Met studiecommissies alleen komt men er niet. Tot rege ringsactie wordt uiteindelijk alleen besloten om de regeringstafel, zo stelt. dr. De Jong. Daar moet een nieuwe minister ko- i men te zitten die wat er aan kennis in ons land is, bundelt, die voorlicht en waarschuwt. Die wetsvoorstellen en andere overheidsmaatregelen voorbereidt, die deelneemt aan het internationaal overleg. maar die vooral elk daartoe aanleiding gevend voorstel dat de minister ter tafel komt. toets-n kan aan de normen die voor het behoud van een dragelijk leefmilieu noodzakelijk zijn." Dr. De Jong ziet dit als een nieuwe vorm van collectieve bescherming, die hij bepleit naast de strikt mili taire die hij drie maanden geleden in Delft aan de orde stelde. Hij ziet die twee vormen van bescherming niet als tegenstelling zij vullen elkaar aan. „Wij hebben ontdekt dat wij be zig zijn, ons natuurlijk leefmilieu grondig en permanent te vernielen. Wij hebben ontdekt dat wat wij stij gende welvaart noemen, afbreuk kan doen aan wat wij als welzijn gevoe len." Giftige stoffen Hij illustreerde zijn pleidooi met een aantal voorbeelden. In Neiv York. is ook op een normale dag, de lucht die men inademt al zo vervuild dat men zoveel giftige stoffen in de lon gen krijgt als overeenkomt met het roken van veertig sigaretten. Ameri ka is, zoals de zaken nu gaan, ons voorland. In ons deel van de wereld is de Oostzee in zijn diepere lagen al even vervuild, even dood. als het Erie Meer. In de Middellandse Zee is het bij veel grote steden gevaarlijk zwemmen. De Tiber is al een riool, de Rijn dreigt het te worden. Plastic zakken met afval die in de straat van Messina in zee worden ge stort, verontreinigen soms de stran den van Griekenland en Turkije. In Rusland maakt men zich zorgen over, de verontreiniging van de Wolga en de Dnjester. Het Baikalmeer in Sibe rië is bergaf te sterver. Tonnen afvul In Engeland, aldus dr. De Jong, is er onlangs na een officieel onderzoek dat zes jaar heeft geduurd, op gewe zen dat zich onder de honderdduizen- i den tonnen afval die per jaar her en der worden gedeponeerd, sloffen be vinden die in bepaalde vermenging onder invloed van de regen giftige concentraties doen ontstaan die na tachtig jaar nog gevaarlijk kunnen zijn. Sommige deskundigen hebben be cijferd dat wat thans al door motoren en dergelijke aan koolstofdeeltjes in de atmosfeer wordt gebracht, daar een zodanig broeikasteffect heeft dat over ongeveer een generatie de ge middelde temperatuur op aarde enke le graden hoger zal zijn dan nu met als gevolg (door het smelten van gletsjers) een merkbare stijging van de zeespiegel Andere deskundigen trekken ce juistheid van die becijfe ring in twijfel Miljoenen auto's In ons land komen er in de eerst volgende dertig jaar ettelijke miljoe nen auto's bij. Verwacht wordt, zo zei dr. De Jong, dat de totale ënergiepro- duktie vertwintigvoudigd wordt. Ik vrees dat er dan geen meer meer is zonder elektrische centrale. Bij atoomcentrales komt een nieuwe bron voor stijging van de temperatuur van ons natuurlijk water. Bovendien moe ten er onbewoonde gebieden worden gevonden waar men radioactieve stoffen van die atoomcentrales kan begraven. „Ons land heeft in dit tijdsgewricht een groots-opgezet plan tot bescher ming van ons leefmilieu nodig. Wij allen zouden graag zien dat wanneer straks de aan het leefmilieu gewijde conferentie van de VN bijeenkomt, ons land zich onderscheidt door het naar voren brengen van grootse en praktische denkbeelden," aldus dr. De Jong. Koningin Juliana heeft gistermiddag op paleis Soestdijk een delegatie van de internationale vrouwelijke zionistenorganisatie ontvangen. Hier de Ko ningin te midden van haar gasten. UTRECHT De schoolleider moet in alle opzichten te kort schieten. Ve len zijn de wanhoop nabij. Er is een aan rebellie grenzende geprikkeld heid Regering en openbare mening zou den zich nu eens bewust moeten wor den, dat de schoolleider zijn taak on der de huidige omstandigheden niet vervullen kan en straks ook met meer wil. Het is hoog tijd. dat de beschikbaar komende onderwijzers, de parttime- - leerkrachten wel te verstaan, wor den ingezet om de taak als schoollei deruitvoerbaar temaken. Dit merkte de heer F. Mellema, voorzitter van de functiegroep hoof den van scholen' van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) vandaag op in zijn openings rede voor de jaarvergadering van de groep in Utrecht. De verantwoordelijkheid voor een eigen klas en die voor de hele school dient te worden ontkoppeld. Dit principe dient onmiddellijk te worden doorgevoerd voor hoofden van grote scholen. Voor hoofden van de overige scholen moet er vrijstelling van lesgeven komen voor twee keer zo veel uren per week als het verplichte aantal onderwijzers dat aan de school is verbonden. Voorts dient royaal beleid voor vrijstelling van militaire dienst voor onderwijzers te worden gevoerd Dit moet tot gevolg hebben, dat de be schikbare onderwijzers ook daar ko- I men waar zij het hardst nodig zijn aldus de heer Mellema. De Parijse couturier Painott, die spe- ciaal kinderkleding ontwerpt, heeft zijn collectie voor de schoolgaande jeugd gepresenteerd. Op de foto een aantal jeugdige mannequins. Positie van vogels steeds hachelijker i DEN BURG-H De ten gevolge van de land-, z.ee- en luchtvervuiling steeds ruchelijker wordende positie van vogels -s tijdens het in de afgelo pen week op Texel gehouden vierde wereldcongres van de internationale i vogelbes- h >rmingsraad uitvoerig be sproken. Professor Bruyns, voorzitter van 'net internationale wetenschappelijke I wildonde.-zoekbureau, wees op het feit dat. hoewel Nederland op het ge bied van de vogelbescherming nog steeds de kop houdt, de bedreiging van de Hora en fauna in de Wad denzee door inpolderingsplannen'ge- j bagatellis.:-rd wordt Een Israëlische afgevaardigde ver klaarde dat in zijn land muggén door het gebruik van bestrijdingsmiddelen geheel immuun geworden zijn voor vergif, terwijl ook de laatste roofvo gels door verstoring van het biolo gische evenwicht verc|.venen zijn. Het congres, met afgevaardigden uit 34 landen, besloot de UNO en an dere int1 -nationale organisaties te wijzen oi de gevaren die de vogelwe reld bedreigen. DEZE week was het eigenlijk een omgekeerde wereld in de Tweede Kamer. Normaal is, dat de kranten over de Kamer leden schrijven. Maar dinsdag en woensdag praatten de Kamerleden over de kranten. Dat was wel onwennig. De belangrijkste vraag was, wat er gedaan moest worden om te voor komen dat de gevarieerdheid in de dagbladpers zou verdwijnen en er straks alleen een eenheidsprodukt te verkrijgen zal zijn, uitgegeven door twee of drie grote concerns. Deze krant, dit produkt. wordt dan gemaakt volgens een journalis tieke formule, die lekker ligt. Zo goed en knap is die formule, dat de meeste lezers tevreden zijn. Maar intussen bestaat nauwelijks meer de mogelijkheid zijn eigen krant te kie zen. waarin men de eigen levens overtuiging weerspiegeld vindt. Ook zal er weinig ruimte meer zijn voor de krant die waagt een eigen over tuiging te hebben en een opvatting durft te verkondigen, die tegen de algemene publieke opinie in gaat. Om dicht bij huis te blijven: Een krant die in hnar opzet en opvattin gen de Bijbelse Boodschap respecteert en als het grote Nieuws ziet en die weet heeft van een Evangelische op dracht, komt in ademnood. Door de schaalvergrotingen in de economie, in de krantenwereld versneld door de strop van de ether reclame, is dit gevaar reëel. De socialist Roethof zei tijdens het Kamerdebat, dat het zelfs tijdens de Duitse bezetting niet zo ver was ge komen. Geen zekerheid In een nuchter betoog, van ik ben vergeten welk Kamerlid, hoorde ik dat de bindingen met de kerk losser worden. De ontkerstening gaat door Men voelt zich minder met vereni gingen en vakbeweging verbonden Ook identificeert men zich minder met het lijfblad. Het is waar. Vroeger kon je haast elke zondag in de kerk horen bidden voor de christelijke scholen, uni versiteiten, vakbeweging, partijen en zelfs ook voor de christelijke pers Dat komt niet veel meer voor De nivellering, die 'zich in de krantewereld voltrekt, heeft niet al leen economische oorzaken. Er is sprake van een wisselwer king. Men ziet het niet meer zo. Dat bleek ook uit de betogen van de Ka merleden. Een sterke verbondenheid met de opiniërende pers bleek bui ten de PvdA weinig. Het is waar. een deel van de fractie van de CHU wil de christelijke instellingen, scho len en pers op een lijn stellen, ook wat subsidiëring betreft. En de ARP deed een ernstige poging meer uit de Ster-pot voor de kranten te halen. Maar concreet kwam er weinig uit. Tegenwoordig wordt er door de politiek veel „ingebouwd". Een ze kerheid in welke vorm dan ook om het gevaar van een eenheidstype krant te keren kon door de ver deeldheid van* de Tweede Kamer niet worden aangebracht. De tijd van compensatie uit de Ster-pot werd zelfs tot twee jaar ingekort. Nee. zo uitmuntend werd er niet over de kranten gepraat. Aan de ideële achtergrond (pas op, verstoor de goede economische verhoudingen niet) werd te weinig gedacht Misschien dat de kranten zelf ook schuld hebben. Het probleem is door de zichzelf respecterende kranten met terughoudendheid behandeld. Je schrijft nu eenmaal niet graag over jezelf. ,Dat moet van invloed zijn ge weest op het onbevredigende Kamer debat Vreemde vrees ARP-Kamerlid Schakel, later bij gevallen door VVD-er Vonhoff. bang dat marginale kranten hun on afhankelijkheid zouden verliezen bij het ontvangen van overheidssteun. Maar de heer Schakel vergeet, dat de sterk in het bedrijf afgezonderde redactie per definitie (ze kost alleen maar geld) financieel afhankelijk is •van bijvoorbeeld de verdienende ad vertentie-afdeling. die zorgt voor tweederden van de inkomsten. De journalistiek is erop getraind en het hoort bij het vak. om de com merciële boot af te houden. Ze trapt (en dit tot schrik van de directies) liever op de tenen van een adver teerder. dan dat ze hem naar de mond schrijft. Maar het sprookje van de com merciële afhankelijkheid wordt maar verder verteld Omdat er soms uitzonderingen worden gesignaleerd. De kans dat een steun-ontvan- gende krant extra lief zou zijn voor de verantwoordelijke minister, is' niet groot. Het tegendeel zou haast eerder het geval zijn. Trouwens, nooit gemerkt, dat col lega's van „Hier en Nu" en van ..Achter het nieuws", die het moeten hebben van de luister«- en kijkgeld belasting. zich zo afhankelijk voelen. De heer Schakel redeneerde te dogmatisch. Hij had een vreemde vrees. Geen dag Zo sprak de Kamer over de krant. Na het debat, zag hoofdredacteur H. Algra van het protestants christelijk Friesch Dagblad aanleiding een spe ciale open brief aan zijn hoog geachte abonnees te schrijven over de schadeloosstelling uit de Ster-pot. Ik noem een zin uit deze brief: „De concurrentiepositie van onze krant wordt moeilijker, als anderen een instrooiing krijgen, die een veel voud bedraagt van wat wij mochten ontvangen." Die instrooiingen versnellenhet nivelleringsproces. Het kan wel eens zijn, dat de omge keerde toestand spoedig weer in treedt en de Kamerleden weer over de kranten moeten praten. Als het dSn maar niét te laat Is. Politieke partijen kunnen hun opi niërende krant niet missen, dacht ik. Geen dag. BERT DE JONG (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De hulpverlening op maatschappelijk gebied aan blin den in handen leggen van de Neder landse Blindenraad. Dat wil de heer A. Korving, voorzitter van de Ned- Chr. Blinden Bond (NCB), die van daag, zaterdag, in de algemene ver gadering van zijn bond met deze ge dachte naar voren kwam. De heer Korving is ook voorzitter van de Nederlandse Blindenraad, die kort na de oorlog werd opgericht door de drie landelijke organisaties. Het doel was nauwere samenwerking. Volgens de heer Korving zijn veel maatschappelijke zaken voor elke blinde gelijk. Daarbij denkt hij aan de hulp bij het aanschaffen en leren bedienen van bandrecorders, huisbezoek, het geven van braillelessen e.d. Dit soort hulp is tot op dit ogenblik sterk af hankelijk van de mogelijkheden en van de mensen, die dit werk in een bepaald gebied kunnen doen. Daarom vindt de NCB dat het voor leden van alle bonden goed zou zjjn als de drie bonden deze taken geza menlijk aanpakken. De Nederlandse Blindenraad zou. volgens de heer Korving, cursussen kunnen organise ren voor nog betrekkelijk jonge men sen om hen beter geschikt te maken voor zowel bestuursfunkties als voor het verstrekken van maatschappelijke hulp en het deelnemen aan studic- projekton. „Naar de mening van het bondsbe- stuur wordt hiermee zonder verlies van eigen aard van onze bond de mo gelijkheid geschapen tot verdere en betere integratie van de blinden in de Nederlandse samenleving." aldus de heer Korving. Eerder in zijn rede wees de NCB- voorzitter erop dat het doel van de bond is. het behartigen van de gees telijke en maatschappelijke belangen der leden. Meer samenwerking via de blindenraad zal de behartiging van geestelijke en culturele belangen in geen enkel opzicht schaden. Na de openingsrede van de heer Korving luisterden de NCB-ers naar een causerie van brigadier J. Stam over het werk van het Leger des Heis voor de blinden op de Bahama- eilanden. Etna en DRU BREDA De. huidige gang van za ken bij de DRU en Etna-Daalderop is volgens het gisteren verschenen fu- siebericht bevredigend en de ver wachtingen voor de onmiddelijke toe komst zijn goed. De nieuwe combinatie streeft naar een niet te hoge pay-out. maar he' ligt niet in de bedoeling een lage; dividend uit te keren dan bij Etna -Daalderop over 1969 het geval is ge weest 4,40 per aandeel van 20). Ter effectuering van de fusie za' Etna-Daalderop een bod uitbrengen op de aandelen DRU in de verhou ding van één op één. alsmede per nominaal ƒ500 aandelen DRU (1500 8«/« procents converteerbare obliga ties. De naam zal gewijzigd worden in Amalga Holding NV. WASHINGTON President Nixon heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over het oplevende protectionisme in de Ver. Staten. Hij deed dit naar aanleiding van een binnenkort in het congres te be handelen wetsontwerp, waardoor hij gemachtigd zou worden de invoer van een groot aantal produkten beperkin gen op te leggen. De vrees bestaat dat door aanneming van dit wetsontwerp, dat op aanzienlijke steun kan reke nen in het congres, er een internatio nale handelsoorlog zal ontstaan. De president is van mening dat men voor zover mogelijk juist de we reldhandel en -produktie moet bevor deren. omdat dit de basis moet vor men voor verbetering van de wel vaart van de ontwikkelingslanden. DOORN Dat is een mop met een baard zeg. hoor je mevrouw D. Buitendijk-Mulder uit Doom in de ingezonden stukkenrubriek van Hervormd Nederland lachen. En zij citeert een berichtje, dat onlangs als nieuws circuleerde en ook in HN voorkwam. Het u-as het verhaal van een Nieuw- zeelandse predikant, die een huwe lijk moest bevestiger., maar door het lange haar van beide partners de bruid niet meer van de bruide gom kon onderscheiden. Hij zocht een uitweg uit dit unisex-dilemma door tijdens het lezen van het for mulier te vragen: Wil een van u de bruid kussen? Mag ik eens een gedicht van onze on volprezen Roemer Visscher 1547-1620citeren, vraagt mevrouw Buitendijk: „Dat mooie mannetje met zijn gele haar Met zijn rode wangekens, met zijn oogjes klaar- Dat hippeclinkjen, dat niet heeft een haar om zijn mond'Trouwde gister een wijf; dan. de Paap maakte 't te bont:!,.Zegt mij, goede mannen", vraagt hij overluid Welk van deze twee is hier nu de bruid?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7