4 Laat bejaarden in eigen SCHADE ECONOMIE NOG MOEILIJK TE OVERZIEN Bijna kwart werknemers heeft extraatje van f 400 Oost Duitsland regeerde ook op voorlaatste dag Basketbalteam begon sterk Feijenoord-Ut Arad nog niet op TV Schakers pijnloos langs Brazilië FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Excelsior hield PSV lang tegen Edisons Populair ZATERDAG V2 SEPTEMBER 1970 Prof. Querido: Oudhollands hofje is goed model AMSTERDAM „Bejaardenpakltuizeii" zijn een doorn in het oog van prof. dr. Querido. oud-hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de universiteit van Amsterdam. 'rof. Querido (69) schrijft in een artikel in Gezondheidszorg, het [maandblad van het Groene Kruis: „Centralisatie leidt onher roepelijk tot een gestichtsregiem; de mensen worden geïsoleerd van het normale leven, hun belangstelling neemt af, hun zelf standigheid verdwijnt, hun laatste jaren worden een plantenbe- etaan." Ziet de professor een andere mogelijkheid? In zijn woning te Amsterdam zegt hij: „De oudere mensen moeten in contact met iet leven, met hun wijk, kunnen blijven. En dat kan worden be reikt door bejaardenvoorzieningen van kleine omvang, die in een woonwijk kunnen worden opgenomen." Prof. Querido beoogt met dit les de strijd tegen de vereen- dfl iming en het „plantenbestaan" id i bejaardentehuizen, waar wel- pvi waar goede verzorging is, maar ab^et directe contact met het leven irloren gaat. be) „De zelfstandigheid van de •jaarden moet zolang mogelijk •orden gehandhaafd. Een voor lid is het zeventiende-eeuwse idhollandse hofje, dat mij altijd ;eft getroffen als ideale oplos ing van het huisvestingspro- leem van oude mensen. Dit mo- Jel is ook nu nog te gebruiken. Het betekent dat we bejaarden inderbrengen in kleine voorzie ingen, die door een huisarts innen worden bediend en ge- takkelijk in een woonwijk kun- in worden geïntegreerd." Rekensommetje ar „Volgens de gegevens van de ge- Jiondheidsnota 1970 van de gemeente Amsterdam, zouden op de 13,5 pro cent boven 65-jarigen die de gemeen- te lelt, 2,9 procent extra-voorzienin- l gen nodig hebben: iets meer dan 4 op H 1000 inwoners. Op 1000 wooneenhe- den met ongeveer 3500 bewoners zou- ix*e? dan twee woningen voor 6 8 •ejaarden nodig zijn." Dit rekensom- etje bracht prof. Querido aan het inken. Hij concludeerde dat in veel vallen bejaarden met weinig kosten hun woonwijk zouden kunnen blij- „Zelfs met de extra verzorging, die ►ïjdeze groepjes dan vereisen, lijkt mij ideze oplossing niet alleen eleganter, humaner en doelmatiger, maar ook goedkoper dan het stichten van be jaardentehuizen met 300 a 400 „bed den". Volgens de professor zou het beheer van de „kleine voorzieningen per wijk" in handen moeten komen van stichtingen, waarbij het winstelement geen rol mag spelen. „De kosten zijn trouwens zeker minder dan die van grote bejaardentehuizen oa je houdt de mensen in contact met het leven." Tegen de bierkaai Prof. Querido geeft graag toe dat er voornamelijk op het platteland prachtige bejaarden inrichtingen zijn met huisjes (hofjes) waar bij de mensen hun zelfstandigheid bewaren. In de grote steden is dat nog niet het geval en daar moet worden ge probeerd de bejaarden in de hun vertrouwde omgeving te houden. De vaak dodende massaliteit, de „opberg-gedachte" moet worden bestreden. Hij besluit: „Och, het zal wel vechten tegen de bierkaai zijn, maar het is toch aardig dit denk beeld te lanceren." ROTTERDAM Aangezien het Feijenoord-stadion voor de wedstrijd Feijenoord-Ut Arad, woensdag a.s., nog bij lange na niet is uitverkocht, staat een directe tv-uitzending van deze wedstrijd nog lang niet vast in tegenstelling tot vredere berichten. PROF. QUERIDO: naar kleinere eenheden SIEGEN Vrijdag zijn in de Westduitse plaats Siegen de donderdag afgebroken partijen uit de vijfde en zesde ronde van het officieuze wereldkampioenschap scha ken voor landenteams uitgespeeld. Uitslagen: Na zes ronden is de stand in de verschil lende groepen. Groep 1. Spanje 20»/* pnt. Rusland 20, Groep 2: Zuid-Slabie 20'/:, In donesië 15. Groep 3: V.6. 22, Oost-Dultsland 20'/». Nederland 18»/». Groep 4: Hongarije 19. Denemarken 18*/*. Groep 5: Tsjechoslowa- kije 19'/«, Argentinië 17. Groep 6: West- -Duitslnd en Bulgarije 19. nd AMSTERDAM De achter- au litgang in de koersen op de izt iffectenbeurs is een gevolg van e loonacties, welke de stakingen nc veroorzaakt hebben. Men vreest n^en kettingreactie, het in de knel r komen van de winstmarges en luiting van bedrijven, die het J liet langer kunnen volhouden, di i Amerika dreigt er een a rbeidsconflict te* ontstaan in de k uto-industrie en bij de spoor- m vegen, terwijl de toestand in het ajNabije Oosten zorgelijk is. lu n" De spanning op do arbeidsmarkt, ttclke blijkens de cijfers over de pipaand augustus nog is toegenomen, iteft geleid tot een explosie, waarvan Ie gevolgen voor onze economie nog liet te overzien zijn. De wet van Veaag cn aanbod heeft het gewonnen arVan redelijk en gemeenschappelijk ;e 'verleg en er is nu een dijkdoorbraak ertSekomen, welke moeilijk in te dam- a(iinen is. o| Als de extra-beloning van ƒ400 in -ek'ie sectoren gaat doorwerken, komt ;0*r f 1-4 miljard op tafel in een jaar. ;i vaarin men. in tegenstelling tot 1969. iu eens bijzonder matig zou zijn met tie looneisen. Het loon- en prijsbeleid ei op drift gekomen en de schade. ;n laardoor aan de economie toege dacht. is nog moeilijk te overzien De itslaande brand moet tot staan ko len en de regering zal uiteraard laatregelen nemen, welke de derde linsdag in deze maand openbaar zul- ~n worden. u Het zal wel weer uitlopen op belas- Ingverhoging in verschillende vor ken, maar daarmede is dc schade ,p®iet hersteld. Do inflate woekert nog verder en zal de betalingsbalans na delig beïnvloeden. Dit jaa*- steeg het Priisniveau al 4*4 procent en het dreigt verder omhoog te gaan. Geen wonder is het. dat de beurs 'middels 'omgegaan is en de koersen Jteen dalende richting zijn ingeslagen Men vreest dat de rentabiliteit van bet bedrijfsleven verminderen zal. dat marginale bedrijven de strijd om net bestaan zullen moeten staken, de ^"lastingdruk verder zal toenemen en net buitenland meer gereserveerd te genover onze effectenmarkt zal ko nen te staan. Een discontoverlaging. Welke sterk overwogen werd. is voor- '°plg van de baan. De speculatie van I het buitenland op een eventuele re valuatie van de gulden zal wel be koeld zijn en het is waarschijnlijk, dat de kapitaalstroom naar ons land zal afnemen. Recessie I De beurswaarde van aandelen, wel- ke officieel genoteerd worden, was ultimo augustus op het hoogste peil sedert november Ï969 Maar de laat ste week is er al zoveel van de koersen afgegaan, dat heel de koerswinst van de vorige maand meer dan verloren is gegaan. Het ver trouwen in de toekomstige koersont wikkeling is duidelijk verminderd. Sommigen spreken zelfs openlijk over de onvermijdelijkheid van een reces sie. maar volgens ons, zal veel afhan gen van de ontwikkeling in het bui tenland. Hier in Nederland leven We niet op een eiland. Ook in andere landen woekert de inflatie verder, b.v. in West-Duitsland, dat één onzer be langrijkste handelspartners vormt. Ook de ontwikkeling in Amerika is van bijzonderebetekenis voor de hele westelijke wereld. Walisteet was de ze week lager door de dreigende ar- beidsmoeilijkheden in de auto-indu strie en bij de spoorwegen. Wat ge beurt er verder in het Nabije Oosten en met Vietnam? De vliegtuigkapin gen van de laatste tijd hebben een zeker onbehagen teweeg gebracht. Moeilijk Maar hoe dan ook. niet ontkend kan worden, dat voorts het kabinet- De Jong met verkiezingen in 1971 in het vooruitzicht, het bijzonder moei lijk heeft, om nu de juiste maatrege len te nemen om de door de loonex plosie aangebrachte schade zoveel mogelijk te beperken. Het is duidelijk dat het moet komen tot beperkende maatregelen terzake van dc bestedin gen, zowel van dc overheid als van de particuliere sector, maar derge lijke maatregelen zijn niet populair en politiek moeilijk verkoopbaar. Van de internationale aandelen heeft Kon. Olie zich goed kunnen handhaven. Het interim dividend werd deze week bekend gemaakt en bedraagt ƒ3.50. dus een onveranderde uitkerins zoals wij hebben verwacht. Het aandelenkapitaal is echter sedert vorig jaar. zoals bekend, verhoogd door de bonus, zodat eigenlijk van een groter voorlopig dividend gespro ken kan worden. Het bestuur der Ko ninklijke verwacht, dat het slotdivi- dend over 1970 niet lager zal zijn dan vorig jaar, toen 3.75 werd betaald. Gisteren noteerde het hoofdfonds 149.50 tegen 148.50 vorige week. De andere grote fondsen waren al lemaal lager Zo daalde Hoogovens van 90 tot 86 en Philips van 65.60 tot 62.80. Hoogvliegers In de lokale afdelingen trokken ko pers zich terug en het aanbod werd slechts tegen lagere koersen opgeno men. Hoogvliegers als Erdal, Gist, Van der Grinten, Elsevier, om enkele te noemen, kwamen in een baisse te recht. welke flink aankwam. Ook scheepvaartwaarden moesten de tol betalen van de vrees voor de kosten stijgingen. Kon. Boot kwam van 95.8 op 92, Scheepvaartunie van 84.2 op 78.5. Bankaandelen brokkelden slechts licht in koers af. Slavenburg's Bank heeft in de eerste helft des jaars een winst behaald, Welke circa 10 procent hoger ligt dan v.j. zelfde periode, het geen heel wat gunstiger is dan de resultaten van de grootbanken, die een lagere winst hebben gemeld. Ned. Credietbank krijgt er opnieuw een buitenlandse aandeelhouder bij, nu de Bank voor Handel en Scheep vaart te Rotterdam in de N.C.B. wordt opgenomen. Zoals bekend is de Thyssengroep eigenaar van eerstge noemde bank. Van het tot ƒ60 mil joen te verhogen aandelenkapitaal der Ned. Credietbank krijgt de Duitse groep een kwart. De Amerikaanse bank Manhatten Overseas Banking Bank bezit reeds een kwart, maar krijgt er de 7procent van Pierson's deelname bi.i. Het Nederlands karak ter van de N.C.B. wordt door de nieuwe fusie opnieuw verminderd. Zwakker De obligatiemarkt lag merendeels iets zwakker, maar ontving nog wel buitenlandse steun. Er is een nieuwe 9 25 pet. ziekenhuislening aan de markt, nu de vorige zo goed geslaagd bleek te zijn. De 8.5 pet obl. Water- schapsbank tegen 99.5 pet. heeft een behoorlijk resultaat opgeleverd De Alg. Bank Nederland is nu op de markt verschenen met 5-jarige obl. tot een bedrag van 75 miljoen, waarvan de uitgiftekoers op 16 dezer wordt bekend gemaakt weer max. temp. neersl gisteren Amsterdam zwaar bew 15 2 Frankfort zwaar bew. 16 4 Brussel half bew. 16 11 Kopenhagen zwaar bew 16 0.3 Genève zwaar bew. 27 28 Innsbruck licht bew. 16 1 Locarno zwaar bew. 22 27 Londen zwaar bew 18 0.4 Luxemburg zwaar bew. 16 7 Madrid onbewolkt 24 0 Majorca niet ontvangen Miinchen zwaar bew. 26 11 Nice onbewolkt 27 0.1 Parijs zwaar bew. 20 0.2 Rome onbewolkt 0 regen 31 1 Zilrich zwaar bew. 17 8 ROTTERDAM In Rotterdam en Leeuwarden is vrijdag het tornooi om het Europese basketbalkampioenscap voor damesteams begonnen. De eerste uitslagen zijn: groep A: Sowjet-Unie-Italië 89-32 (rust) 37-13. Groep B: Zuid-Slavië—België 115-56 .(rust 55-21). Het Nederlands damesteam heeft in groep A zijn eerste wedstrijd gewon nen. Hongarije, dat bij de rust nog een voorsprong had van 31-24 werd met 60-58 verslagen. De punten in de wedstrijd Neder- land-Hongarije werden gemaakt door: Nederland: Els van der Hey- den: 6-0, Els de Groot 01, Jenny Witte-Siebenlist 81, Wil van Droo- ge-Voets 214, Carla de Liefde 37, Ria de Roos-Schouten 513. Hongarije: Iren Szegedi 2, Orzolya Myhalivine 5, Erzsebet Horvath 11, Katalin Czirakyne 10, Nora Hege- dusne 18, Erszsebet Raiki 4, Judit Bakk 2, Zsuzsa Tarjanyi 6. Door deze zege maakt Oranje een fraaie kans op een plaats in de finalepoule. Het weer in Enropa EINDHOVEN Tot de tiende mi nuut van de tweede helft heeft Ex celsior gisteravond stand kunnen houden tegen een massaal aanval lende PSV. Toen maakte een vernie tigende uithaal van de boomlange Deense verdediger Henning Munk Jensen een einde aan de illusies van de dappere Rotterdammers. Tot dat moment had de verdediging van Ex celsior, met als uitblinker Tetteroo, geen moeite gehad met de ongecon troleerd uitgevoerde aanvallen van PSV. Het bleek overduidelijk dat de Eindhovenaren nog lang niet over een homgoene formatie beschikken. De enige reële kans voor PSV in de eer ste helft kwam pas in de 31e minuut, maar de omhaal van Wietse Veenstra belandde legen de vuisten van Van de Roer. Na de opluchtingbrengende kogel van Munk Jensen speelde ex celsior een uitzichtloze strijd. Ver- vangeningen van Muehlenbruck en Bakker (door Don en van der Toorn) mochten niet baten. Via een tweede verdediger. Van den Dungen (met een fraai diagnaal schot) en invaller Van Tilburg kwam de eindstand in deze matige wedstrijd op 3o. Radovic viel met een gebles seerde knieband uit. AMSTERDAM De 'Edisons Po pulair van de Nederlandse grammo foonplatenindustrie zijn dit jaar toe gekend aan: Paul van Vliet, Herman van Veen, Frans Halsema, Chris Hin- ze„Ekseption, Johnny Jordaan, Fabel tjeskrant, Udo Jürgens, Robert Stolz, Elvis Presley, Neil Young, Peggy Lee, Louis Armstrong, Bob Dylan, The Everly Brothers. Golden Earrings, Dusty Springfield, Jimi Hendrix, Joni Mitchell, Mel Tormé, Quincy Jones, The Band. Chicago, Crosby, Stills, Nash and Young, The Dillards en Rod Stewart. De Edisons zullen worden uitgereikt op het Grand Gala lu Disque Popu laire op vrijdag 26 februari in Am sterdam. De Amsterdamse mode-ontwerper Max Hey mans heeft gistermiddag zijn collectie confectiekleding voor voorjaar en zomer 1971 getoond. Links het ontwerp Place de la Concorde, een lange mantel met opge stikte zakken en bijpassende geruite bloes. Rechts Queen Star, een zomer- japon van chintz cotton in de Gipsy Look, uitgevoerd in zwart-rood-wit en beige bloemdessin. De japon heeft een driekwart mouw en er wordt een bijpassende sjaalhoed bij gedragen. Europese zwemkampioenschappen BARCELONA Op de voorlaatste dag van de Europese zwemkampioen schappen in Barcelona is het weer Oost-Duitsland geweest dat voor de opvallendste prestatie zorgde. Gabril- le Wetzko, Iris Komar, Elke Sehmisch en Carola Schulze zwommen de 4 x 100 meter vrije slag estafette in een tijd van 4 minuten 0.8 seconden, twee- tiende seconde onder het scherp staan de wereldrecord van de Amerikaanse universitcitsploeg van Santa Calara. Gabrielle Wetzko verbeterde boven dien als startzwemster haar eigen Eu ropese record op de 100 meter vrije slag en bracht het op 59.3 seconde, waarmee ze nog maar 0.4 seconde is verwijderd van het wereldrecord van de nu al legendarische Australische Dawn Fraser. De tweede Oostduitse gouden medaille op deze avoncj kwam in handen van vlinderslagspecialist Udo Poser, die de Westduitser Folkert Meeuw juist voorbleef. Zwak was hier het optreden van de voormalige Europese recordhouder op dit nummer, de Brit Martyn Wood- roffe, die in Mexico tijdens de Olym pische Spelen nog op de tweede plaats eindigde. Hij kwam nu niet verder dan de zevende plaats juist voor zijn landgenoot Mills. De Russin Galina Stepanova werd evenals vier jaar geleden in Utrecht, waar zij nog onder haar meisjesnaam Prozoemensjikova uitkwam. Europees kampioene. Haar tijd in 1966 (2.40.8) betekende toen een wereldrecord. Nu was zij sneller, 2.40.7, maar deze ver richting zal slechts de Europese re cordboeken halen. De Amerikaanse Cathy Ball Was ooit sneller: 2.38.5. Hans Fassnacht scoorde in de strijd tegen de Zweed Gunnar Larsson de gelijkmaker. Beiden hebben nu twee gouden medailles, zij het dat Larsson aan de 1500 meter vrije slag, waarop Fassnacht vrijdag zegevierde, niet deelnam. Fassnacht werd niet werke lijk bedreigd door zijn landgenoot Werner Lampe, van wie hij twee Eu ropese records overnam, dat op de 800 en dat op de 1500 meter vrije slag. In de ochtenduren imponeerdë de Oostduitser Roland Matthes weer eens met een wereldrecord op de 200 me ter rugslag. Hij bracht de 2.06.3 van de Amerikaan Mike Stamm terug tot 2.06.1 na een eerste 100 meter in 1.00.6. Matthes verklaarde liever in de se ries voluit te willen gaan dan in de finale, omdat deze te dicht ligt bij de eindstrijd van de 4 x 200 meter vrije slag estafette, waarin hij Oost-Duits land aan de zoveelste gouden medail le wil helpen. De Oostduitse ploeg verzamelde er tot dusver twaalf, ze ven meer dan Rusland/ dat in de medailleverdeling op de tweede plaats staat. Linda de Boer verbeterde in de tweede serie van de 800 meter vrije slag met een tijd van 9 minuten en 37.7 seconden haar eigen Nederlandse record, dat zij tijdens de nationale kampioenschappen in Leeuwarden op 9 minuten en 45,6 seconden had ge bracht. De Naarden-zwemster werd daarmee tweede in de serie en plaat ste zich voor de finale. Astrid Verver liet als derde in de derde serie een tijd van 9 minuten en 50.5 seconden afdrukken en bereikte als achtste zwemster de eindstrijd. UTRECHT Bijna een kwart van de rond twee miljoen werk nemers in ons land heeft in de een of andere vorm een toe zegging over een extra uitkering van 400 volgens het akkoord in de Stichting van de Arbeid tus sen werkgevers en werkneemrs- organisaties. Dit heeft NW-vice- voorzitter A. de Boon berekend. De werkgevers in andere bedrijfs takken en ondernemingen kunnen daarom niet ontkomen aan bespre kingen over die extra uitkering, meende hij. Als bedrijven daardoor in moeilijkheden zouden kunnen ko men te verkeren is daar altijd wel een mouw aan te passen. De Boon benadrukte dat in de Stichting in principe overeengekomen is, dat in alle gevallen gesprek met de werkne mers-vertegenwoordigers mogelijk is. Het door de werkgeversorganisaties in de bouwnijverheid aangespannen kort geding tegen de bouwarbeiders bonden, beschouwt de vice-voorzitter als een gevaar voor de hele gang van zaken rondom de 400-guldenkwestie. Hij is bang dat de bonafide vakbon den door een uitspraak van de rech ter buiten spel worden gezegd, waar door de dam, die de Stichting heeft willen opwerpen door het maximum van ƒ400 te niet wordt gedaan. De Boon begrijpt echter niet wat de werkgevers in de bouwnijverheid heeft bezield om het kort geding aan te spannen. Het kan de spanningen alleen maar vergroten en daaraan heeft op dit moment niemand in Ne derland behoefte. De werkgeversorganisaties in de Robert Stolz heeft gistermiddag in de Valkenburgse hotelhouder-amateur schilder A. Widdershoven gemaakt gemeentegrot zijn handtekening gezet op een door portret ter gelegenheid van de negentigste verjaardag van de operettekoning. bouwnijverheid hebben volgens hem kennelijk de illusie, dat door een uit spraak van de rechter de moeilijkhe den worden opgelost. „Maar dan ont staan ze pas", zo is zijn indruk. De bouwarbeiders worden dan in handen gejaagd van de extreme figuren, dio de rechterlijke uitspraak aan hun laars lappen om politieke doeleinden na te streven. Loonstop In een commentaar op de ontwik kelingen aan het loonfront zegt het NW in de Vakbeweging, dat de 400 neerkomt op een loonsverhoging van drie procent. Daarin ziet het NW veel meer een symptoom dan de oor zaak van de oververhitting van de economie. De overspanning is volgens het verbond in de eerste plaats t« wijten aan het falen van het over heidsbeleid, de belastingverlaging van vorig jaar, de toevloed van honderden miljoenen buitenlands kapitaal en de sterke stijging van de investeringen. Het beste middel om de huidige problemen zich tot een echte chaos te laten ontwikkelen noemt het NW het afkondigen van een loonstop. Het NW zal zich daartegen dan ook met alle middelen verzetten, aldus het commentaar. Philips Terwijl vrijwel alle vakbonden enorm in de weer zijn om voor hun leden de extra uitkering van 400 ge realiseerd te krijgen, is ook het i personeel van de drie vakecnfrales en de daarbij aangesloten bonden tót de conclusie gekomen, dat hun „werk gevers" met het extraatje over de brug moeten komen. Het overleg tussen Philips en de vakbonden over de uitkering ineens en de verwerking daarvan in de ar- I beidsvoorwaarden, is gisteren ge- st"~"d De raad van bestuur van Philips was bereid een inkomensverbetering j van 200 bruto te geven en daarnaast rond de periode van Kerstmis en I Nieuwjaar in combinatie met de ge- j bruike1:ike kerstgratificatie nog een bepaald bedrag. Daarnaast wilde de raad de belo- ning van de vaklieden en de ploegen- I toeslagen mee in het pakket betrek ken. Maar de werknemersvertegen woordigers zijn van oordeel dat die zaken geheel opzichzelf staan en bui- j ten het akkoord over een inko- 1 mensverbetering vallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5