fel TOEN EUROPA NOG BAAS WAS ,1 De avonturen van Berit met haar wondersokken Jarigen ZATERDAG 12 SEPTEMBER '1970 (vervolg) Berit had intussen dapper gevochten. Ze had de ene klap en trap na de andere uit gedeeld. Maar Eksteroog scheen er niets van te voelen en het zag er niet naar uit dat hij zou verliezen. Nee, hij zou winnen! En dat wist hij zelf. Voor hèm was het gevecht kinderspel en hij genoot van de bange gezichten van de Opperhorrels. Plotseling schoot Berit iets in de gedachten. Natuurlijk! Dat was het! Ze holde naar Ekster oog en trapte zo hard ze kon op zijn tenen. Eksteroog slaakte een kreet van pijn en hield zijn voet vast met beide handen. „Jij gemene...." siste hij tussen zijn tanden door naar Berit. Hij greep woedend naar haar. maar (Berit was hem te vlug af. Zij schoot onder zijn arm door en trapte nog eens hard op zijn te nen. Nu huilde Eksteroog het uit. Op één been hinkelde hij rond. Dit was Berits kans! Ze greep naar het been van Eksteroog. Het volgende moment rolde hij op de grond. De Opperhorrels juichten, zelfs Oras keek min der zuur dan zijn gewoonte was. „Vooruit Eksteroog", riep de Jasmijnkoetsier, „vooruit, sta op!" Maar Eksteroog kreunde en bleef liggen. „Hoera, hoera", riepen de Op perhorrels. „We hebben gewon nen!" Twintig Horreltjes droe gen Berit naar het paleis van koning Pimpel. Stralend van vreugde ging de koning boven op een tafel staan. „Broeders en zusters van ons Öpperhorrelrijk", riep hij, „Be rit heeft gewonnen! Zij zal niet langer onze gevangene zijn maar onze gaste! Ter ere van haar geef ik een feest." De Horrels buitelden over de grond van plezier. „Hoera", rie pen zo nogmaals, „Hoera". Piet kwam Berit gelukwen sen. Hoe het kwam dat Berit toch gewonnen had? Berit glim lachte geheimzinnig. ..Wie niet sterk is. moet slim zijn", en ze vertelde dat de naam van de reus haar op het idee had ge bracht dat hij werkelijk we! eksterogen kon hebben. „Was dat niet zo, dan hadden ze hem niet zo'n vreerride naam gege ven. Omdat ik wist dat ekstero gen pijn doen heb ik daarvan gebruik gemaakt en zo hard mogelijk op zijn tenen getrapt". door Marty Verschage dèt wist was het een koud kunstje hem buiten gevecht te stellen". Berit nam een slokje van de notenwijn die men haar zoéven had gebracht. Het feest was in volle gang. Er werd een taart binnengebracht die er even lek ker uit zag als die van haar moeder. Het was de eerste keer dat ze aan thuis dacht. Ze ver langde er naar weer een poosje bij haar vader en moeder te zijn. Zouden de sokken haar ook weer thuis brengen? Plotseling klonk er trompet geschal. De deur van het paleis ging open fen het volk van de Jasmijnlanders kwam binnen. Koning Jasmijn boog voor ko ning Pimpel en zei dat zij hun woord hadden gehouden. Zij zouden de Opperhorrels altijd blijven dienen. Koning Pimpel lachte tevreden en bood koning Jasmijn een dop notenwijn aan. „U bent tenslotte ook een ko ning!" lachte hij. Reus Eksteroog stond stil in een hoekje. Hij schaamde zich diep. maar ook hij had zijn woord gegeven en het woord van een Jasmijnlander is heilig. (wordt vervolgd). Wat stormde het deze week, hè meisjes en jongens? Je kon haast niet op de been blijven. Er zijn vaak mensen die als het stormt, naar het strand gaan om daar tegen de wind op te tornen. De zee is dan erg ruw met heel hoge golven en dat is een mooi gezicht. Maar het is wel moeilijk om je ogen open te houden door als het zand dat door de sterke wind hoog op waait. Dit jongetje knijpt ze tenminste bijna dicht. Maar heerlijk vindt hij het wel. Pieter knikte. „Dat was slim bedacht. Ik had er niet aan ge dacht dat Eksteroog werkelijk eksterogen kon hebben. Toen je Hartelijk gefeliciteerd met jullie verjaardag! I 13 sept.: Marijke v.d. Berg, Meeuwijksedijk 28, Werkendam, 11 jaar en Peter van Erk, Scheldeplein -27b, Alblasserdam, 13 jaar 15 sept.: Sjaak de Geus, De Ruyterstraat 65, Maasdijk, 9 jaar, Arie Kraay, Romboutstraat 6, An- del, 10 jaar en Martin de Zoete, Nassaulaan 1, Naaldwijk, 9 jaar. 16 sept.: Celie Smokers, Maas dijk 13, Poederoyen, 9 jaar en Sjaak Verwijs, Angelo 29, Rotter dam, 13 jaar. 18 sept.: Henri de Kooter, Zuid kade 103, Boskoop, 9 jaar en Mar- ga Prins, R. Vlsscherstraat 10f. Den Haag, 11 jaar. 19 sept.: Ina Brussen, Kastanje- laan 8, Leimulden, 12 jaar, Piet Prns, Brouwerstraat 44, Rijnsburg, 11 jaar en Jan v.d. Wiel, H, v. Boe- yenlaan 17, Voorburg, 10 jaar. Prijswinnaars Ina van Dongen in Raams- donksveer en Nico Leenman in Rotterdam krijgen een prijs thuisgestuurd. Puzzeloplossing Bas - tas; put - lus; kip - sik; bus - uur; tol - sok; pen - bed; put - bus en lus - uur is ook goed. Hallo meisjes en jongens Hebben de jarigen van deze week een prettige dag gehad? Op school getrakteerd: of mis schien niet meer als je in een hogere klas zit?, hé. Vrienden en vriendinnen op visite gehad? Tante Chris hoorde laatst van een verjaardagspartijtje waar de vader van een jarig meisje een puzzeltocht had georgani seerd. De kinderen moesten een bepaalde weg volgen, onderweg op allerlei dingen letten en dan vragen daarover beantwoorden. Enkele vragen waren bijv.: wat staat er voor het raam bij wo ning nummer zoveel in een be paalde straat?, wat staat er voor bijzonders op die en die hoek?, bij welk huis staat een heel oude lantaarnpaal? De kinderen vonden het erg leuk. Wie het het beste hadden gedaan kregen een prijsje. Wat heeft die vader er een werk aan gehad, hij moest het natuurlijk van tevoren allemaal uitstippe len. Sturen jullie wel eens een kaart naar de kinderen in ons verjaardagshoekje? Het hoeft niet naar allemaal hoor. stel je voor, dat zou veel te duur wor den. Naar al kies je er zo nu en dan maar eens een uit. 't Lijkt me zo aardig en het is fijn om veel post te krijgen als je jarig bent. Verschillende puzzeloplossin gen waren weer van een leuk tekeningetje voorzien, o.a. van Ilse Bregman, Hermine v.d. Knaap (dank voor je briefje), Nico Leenman, Cissy Spoelstra (je kan zeker al goed zwemmen dat je van de hoge plank mag springen), Corrij v.d. Linden en Ineke van Steenis (fijn dat ik een briefje van je kreeg, je ivas nog net op tijd hoor, 'n vol gende keer weer?). Van Renate v.d. Meiden kreeg ik een versje, zelf gemaakt, Renate? Wal is je adres, Jeroen Visser? Vind je raadsels zo leuk, Marja van Rijn? Heb je al een kaart gekregen van je ouders, Netty v.d. Wel? Komen ze nu weer gauw thuis? Vond je de puzzel zo moeilijk? 't Viel toch echt wel mee, hoor. Staat je uniform stoer, Jan Haitsma? Jij houdt veel van je kleine broertje, hé Maaike van Dueren den Hollander, 't Lijkt me ook een lief ventje. Woensdag een gezellige dag gehad, Ina Dongen? Had je een mooi cijfer voor je Engelse repetitie? Meisjes en jongens, tante Chris is aan het eind van haar brief gekomen. Het beste met jullie en tot de volgende week. Dag! Groetjes van tante Chris. Eenzelfde puzzel heb ben jullie al eens meer gehad. De afbeeldingen zijn genummerd en de hokjes ook. Nu moet je de namen van de voor werpen in het hokje met hetzelfde nummer zetten. Als alles ingevuld is, lezen we van boven naar beneden een dierennaam. Ik wil graag de hele puzzeloplossing zien dus niet alleen de naam van het dier, maar ook alle woorden die jullie in de hokjes hebben gezet. Veel plezier er mee. De oplossing insturen vóór dinsdag 15 sep- tember. In mei 1898 gaf Lord Salisbury, de Britse eerste minister in een grote toespraak een overzicht van de toestand in de wereld. „U kunt", zo zei hij, „de vol ken van de wereld in grote trekken verdelen in levende en stervende. Aan de ene kant zijn er grote landen net een enorme macht, die elk jaar machti ger en rijker worden, hun gebied uitbreiden en hun organisatie perfectioneren. Spoorwegen hebben hun de macht gegeven op één punt de hele militaire kracht van hun bevolking te concentreren en legers bijeen te brengen, waarvan voorbije geslachten nooit hebben gedroomd. De wetenschap heeft die legers wapens gegeven, die op steeds efficiënter wijze ver. nietiging kunnen brengen. Maar naast deze schitte* rende organisaties, waarvan niets de kracht schijnt tg kunnen verminderen, bestaat er een aantal staten, die ik slechts stervenden kan noemen." Deze opmerkingen van een van de meest ervaren staatslieden van Europa geven een goed beeld van de wereld aan de vooravond van de twintigste eeuw. In de toespraak van lord Sa lisbury lag meer dan alleen maar een constatering van de overheer sing van de wereld door Europa en van de gevaren van imperialis tische naijver onder de grote mo gendheden. Er 9preekt ook het ge loof uit (karakteristiek voor het Europese denken omstreeks de eeuwwisseling) dat ook in de inter nationale politiek het recht van de sterkste gold en bovendien dat de groeiende macht van de grote na ties een bron van gevaren vormde. Het beeld van de wereld om streeks 1900: de imperialistische rivaliteit van de Europese .mogend heden bedreigde de wereldvrede. De Europese kapitalistische maat schappij werd aangevallen door de Marxisten en haar culturele tradi ties in twijfel getrokken. Maar des ondanks beheerste Europa nog steeds de wereld. Wie zich verdiept in de wereld rond de eeuwwisseling komt op het spoor van de grote veranderin gen op maatschappelijk en geeste lijk gebied, die het gezicht van on ze tijd bepalen. De filosoof Nietzsche predikte een volledige verwerping van de waarden van de bestaande samen leving en de behoefte aan andere waarden, passend bij het nieuwe tijdperk dat volgen6 hem ging ko men. Nietzsche was een echte pro feet van de twintigste eeuw, waarin iedere generatie een eigen sys teem van normen zocht. Omstreeks de eeuwwisseling leefde de stemming van protest waarop Nietzsche een beroep deed en het verlangen om nieuwe uit drukkingsvormen en gedragslijnen te vinden, bij veel intellectuelen en kunstenaars. Een hevige afkeer van de ver stikkende bekrompenheid van en de schijnheiligheid van de welva rende bourgeoisie kwam tot uit drukking in de drama's van Ibsen. De proteststemming was ook merk baar in de architectuur en de beel dende kunst. Een nieuw respect voor architectonisch materiaal zou in het begin van de twintigste eeuw leiden tot de ontwikkeling van een nieuwe, eenvoudiger stijl in de bouw- en beeldende kunst. De mens begon er achter te ko men hoe zeldzaam ingewikkeld zijn eigen natuur is (Freud); nieuwe manieren van schrijven, compone ren en schilderen trachtten wat de kunstenaar voelde op een directer en intenser manier uit te drukken. De industrialisering van de maat schappij veroorzaakte nieuwe spanningen en conflicten. De rege rende klassen in Duitsland en En geland beseften, dat sociale her vormingen nodig waren, wilden zij aan de macht blijven. Hun maatre gelen konden de ontwikkeling van een sterke socialistische beweging niet tegengaan. De leer van Karl Marx kreeg grote invloed. Wat op de mensen de meeste indruk maakte, was niet in de eerste plaats de revolutionai re, economische en sociologische analyse in zijn geschriften, maar een paar vereenvoudigde ideeën die de arbeidersklasse niet alleen maar hoop op een directe verbete ring van haar lot leken te geven, maar ook een totale reorganisatie van de maatschappij. Een boeiende confrontatie met het begin van deze eeuw levert het eerste deel van de serie Standaard Geschiedenis van de 20ste eeuw. Uitgegeven bij de Standaard-Uitge verij Antwerpen/Utrecht voor de prijs van 58. maar daar krijg Je dan ook een boek voor dat er we zen mag! Een boek dat zich laat lezen en bekijken als een combinatie van foto-album, reportage en het opfris sen van herinneringen. Een album uit grootvaders tijd, met vergeelde portretten, elegante affiches, pakkende schilderingen van geruchtmakende gebeurtenis sen en krantefoto's uit de jonge jaren van hen, die nu in de kracht van leven en.werken zijn. Een reportage op hoog niveau, omdat de gebeurtenissen opnieuw Ulster-protestanten oefenen zich in I Ierse conflict in19141 beschreven zijn door mensen die afstand hebben genomen van het bewogen moment zelf en die veel betere en objectievere inlichtingen hebben. Zo kan men nu zonder "assie en vooringenomen schrijven Smidje Verholen en de rare alchimist 8. Er gebeurda iets heel naars, want al rennend struikelde smid- je Verholen over een dikke boomwortel, die half boven de grond uitstak. Meteen smakte hij voorover, met zijn gezicht tegen de natte aarde. „Wel papperlepap nog an toe!" mopperde hij en krabbelde weer overeind. Hij keek eens na of-ie niks gebroken had en wilde het wéér op een lopen zetten. Doch toen nam hij een ander besluit. „Kom nou," gromde hij. „Ben ik smidje Ver holen of niet? Zal ik weglopen voor de Zwarte Kludde? Dat nooit! Volgens professor Nosco is de Kludde gewoon een soort plaagspook. Wie zal mij dan tegenhouden, als ik opnieuw het Knekelwoud wil binnengaan?" Hij balde dus zijn vuisten en doorkruiste opnieuw het donkere woud. Hij sloop over het mos en keek achter alle bomen en toen hij zo minstens een uur gelopen had, kwam hij onverwachts op een open plek in het woud terecht, waar de overblijfselen stonden van een groot kasteel. „Dat moet het slot van Balderick de Woeste zijn," dacht de smid. „Nou, nou, een somber gebouw, hoor met die grote hoektorens. Het ziet er niet erg vriendelijk uit. En hij had gelijk, want sombere wolkenflarden joegen voor de bleke maan langs én wierpen geheimzinnige schaduwen over de verweerde muren. En terwijl hij zo naar dat oude kaste.el stond te kijken, meende hij plotseling een kaarslichtje te zien flakkeren achter een van de raampjes. „He!" riep hij verbaasd uit. „Zijn er mensen in dat oude bouwwerk? Of zouden dat de spoken zijn, waar boer Krelis van vertelde? Daar moet ik het mijne van hebben, jongens!" Hij liep op het oude kasteel af en wilde juist de eerste stap zetten op de planken van de slotbrug, toen een onbekende hem met een zakje zand een doffe klap op het hoofd gafZonder verder nog een kik te geven, zakte de arme smidje Verholen in elkaar. Dit boek over onze eigen eeu\ moet vooral voor de ouderen een heerlijk werk zijn om in te bladeren en zich zo weer te herinneren wal in hun jeugd de koppen van de kranten beheerste. Zij kunnen te rug dromen naar de tijd, waarin de atoomenergie en de televisie nog helemaal niet bestonden, waarin de enkele puffende auto's de voetgan ger niet ieder moment bedreigder en de radio met spoelen ee toeterluidsprekers de eerste sensatie van de vrije tijd en van de nieuwsvermelding was. per eg Elke lezer kan in dit boek ieti van zijn gading vinden. De jonge ren vinden er een antwoord op de vraag wat er allemaal gebeurde e hoe het gebeurde in het ontstaar proces van de huidige wereld. Deel I van de typografisch t illustratief bijzonder verzorgde s'Kru rie Standaard Geschiedenis van naa 29ste eeuw, behandelt het tïjdvtJ*on 1900-1914. Er zullen nog vijf delelf" volgen, waarvan de laatste eindigt®*/ met het jaar 1985. Nieuwe boeken F. J. Lemmers: Juliana Regina 1970, bekende fotoalbum van de konlnklljki familie. Ultg. Hollandla, 8aarn, f3 90. Cath Ypes: Met Vondel van de Rodi Zee naar dc Chinese Muur. In de seri Literaire Verkenningen. Ultg. Siithoff. Lelden, 128 blz., f 9,25. GOnter Vogel en Hartmut Angermanit Sesam Atlas, bij de biologie, deel f (wordt tweedelig met veel gekleurdi schema's en tekeningen. Ultg. Bosch I Keuning, Baarn, 265 blz., f9,25 g.d. Albert Camus: herdrukken In serie Pi rabolen van de essays Bruiloft (93 blz. f6.90) en Zomer (154 blz., f 8,90) Ir vertaling van Ton v. d. Stap Ulta Paul Brand, Busaum O'-.- óf-., baas i.AAfgtN HAkPER/I^AK! Nicrq VCkStaan 'V/ - v y\ Vanavond te zien NEDERLAND 1 NCR l\ 7.04 uur aflevering Scheepsjongens, daarna derde be- j drijf „Romeo en Julia". 8.20 uur tweede deel documentaire Kaspas Hauser. 9.30 uur reportage Last Night of the Proms. 10.30 uur Hier en nu. NEDERLAND II EO en I ARA 7.04 uur gesprekken over de Dorothcazending in Zuid-Afrika, daarna gesprek in een Engels ziekenhuis over het christelijk geloof. 8.20 uur Ironside: „Incident op de thuisreis". 9.10 uur Achter het Nieuws. 9.35 uur Improvisatie: herhalingen. Vanavond te horen HILVERSUM I VARA 6.30-9 uur Open Huis, gevarieerd studioprogramma. 9.00 uur reportage slotconcert van De Proms in Londen. 10.00 uur hoorspel „Onze man in Madras (herhaling). 10.45 uur Nederlands cabaret op de plaat. HILVERSUM II KRO 8.05 uur verzoekplatenprogramma 10.00 uur Luisterliedjes in Troubadour 10.40 uur Goal, muzikaal sportprogramma. RADIO VANAVOND Hilversum I. 402 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.11 Actualitei ten. 18.20 Uitzending van de VVD. 18.30 Open Huls. geva rieerd programma. <19.30-19.35 Nieuws.) 21.00 Proms seizoen 1970. slotconcert (2e helft), duor B.B.C. Symfonie Orkest 22.00 Onze man In Madras, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Stereo: Nederlands cabaret op de plaat. 23.15 Stereo: Licht pla- tenprogramma. 23.53-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 M. KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Actualitei ten 19.00 (NOS) Europese zwemkamploenscheppen ln Barcelona 19.05 Stereo: De Springplank: jonge artiesten 19 35 SJook: Jeugdprogramma. 20.05 Verzoekplatenprogramma. 22.00 Troubadour: luisterlied jes. 22.25 Avondgebed. 22.30 Nieuws. 22.40 Stereo: Muzikaal sportprogramma met kommen- taien en reportages en verslag van dc Europese zwemkam- ptoenschappen In Barcelona 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE VANAVOND Nederland I. NOS: 18.45 Pipo de Clown. STER: 18.51 <K) Re clame. NOS: 18.55 <K) Jour naal STER: 19.00 <K> Reclame NCRV: 19 04 De Scheepsjon gens van Bontekoe. vervolg verhaal. 19 13 Romeo en Julia, spel van William Shakespeare <3c bedrijf). 19.40 <K) De Wals. -ballet. STER: 19.55 (K) Recla me. NOS: <K) Journaal. STER: 20.15 <K) Reclame NCV: 20.20 Kaspar Hauser, de wees van Europa (2), documentair TV- >el 21.30 The last night of ie Proms. m.m v BBC Sym phony Orchestra en koor. 22.30 Hier cn Nu. actualiteitenru briek. 22.55 Gewijde muziek. i s: NOS: 23.00 <K) Journaal. 25.05-23.50 (K) Europese Zwem- kamploenschappen te Barcelo- Nederland II.NOS: 18.45 Pipo de Clown. STER: 18.51 <K) Re clame. NOS: 18.55 (K) Jour naal. STER: 19.00 (K) Reclame. E.O.: 19.04 Ngljabula. gesprek over het werk van de Doro- theazending in Zuid-Afrika. 19 30 The devil's freckle. TV- film STER: 19.55 (K) Recla me. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reel. VARA: 20.20 <K) Ironside. TV-se- rie 21.10 Achter het Nieuws. 2135 (K) Improvisatie, flitsen uit de uitzendihgen van het afgelopen winterseizoen. NOS: 22.30-22.35 <K) Journaal. RADIO MORGEN ZONDAG HILVERSUM 1. 402 m. VARA: 8.00 Nieuws. 8.13 Wat een weer <9.00 Sportmededelin- gen en duivenberlchtcn.) 9.15 Radio Kamerorkest met solis ten. 9.45 Uitzending van het Humanistisch Verbond. IKOR: 10 00 K(nderdlenst. 10,30 Her vormde kerkdienst, plm. 11.25 Wilde Ganzen 11.30 Vraag en antwoord. 11.40 De Open Deur. AVRO: 12.00 Muzikaal onthaal 13 00 Nieuws. 13.10 De toestand in de wereld 13.19 Radiojour naal. 13.35 Radar: radloperlo- diek. 14 00 Biels Co.: strip. I NOS: 14.30 Programma voor de gastarbeiders VARA: 17 00 Stereo: Licht orkest met solis- ten. 17.50 Nieuws NOS: 18.05 Mededelingen, 18.10 Langs de lijn II: sportreportages en be schouwingen. VARA: 18.30 Ca- I baretprogramma. 18 55 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. 19.00 Zin cn tegenzin: discussie over een actueel onderwerp VPRO 19 30 Nieuws. 19 35 Kerkconcert: Orgel, clavecim- bel en fluit. 20.00 Marxist of kapitalist. AVRO: 20.30 Stereo: PROGRAMMA'S Verzoekprogramma. 22.30 magazine en achtergrondinfo)- Nieuws 22.40 Mededelingen. matle over kerk en samenle- 22.43 Radiojournaal. 22.55 Ste- j ving. 22.25 Overweging. 22.30 reo: Late platen. 23 55-24.00 I Nieuws. 22 40 Stereo: Klassieke Nieuws. J muziek iverzoekprogrammai: HILVERSUM II. 298 m. j -'3.35-24.00 Nieuws. KRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Stereo: j HILVERSUM III. 240 in. Badinerie: klassieke muziek AVRO: 9 00 Nieuws. 9 02 Pia- (gr.). 9.00 Nieuws en water-1 tenprogramma. 10.ot Nieuws, standen. 9.15 Stereo: Laudate:'10.02 Juist op zondag Nieuws. 11.02 Muziek Mozaïek. VARA: 12.00 Nieuws. 12.02 Ver zoekplatenprogramma. 13 00 Nieuws. 13.02 NAR. Neder landse Artiesten Revue. NOS: 14.00 Nieuws. 14.02 Langs de lijn (I): sportreportages en beschouwingen, (15.00-15.02 en 16 00-16.02 Nieuws). AVRO: 17 00 Nieuws. 17.02 Radiojour naal. 17.05-18 00 Superclean klassieke gewijde muziek. 10 Eucharistieviering. 11.00 Inter nationaal Vocalistenconcours 1970. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Kerkorgelconcert. 12 40 Tussenbeide: actuele kro niek 13.00 Nieuws. 13.10 Ste reo: Moderne kamermuziek gr 13.40 Stereo: Sopraan, ba riton eh piano. 14.10 Visioen en visie: literair programma. NOS: 14.30 Stereo: Rotterdams i Dreamnjachine. Filharmonisch Orkest, groot fvirif morden omroepkoor en solisten. Frag- TELEVISIE MORGEN menten uit Boris Godo.enow, NEDERLAND I. KRO/RKK opera van Moessorgsky. In de 12,30-13.15 Eurovisie: Eucharis- pauze: plm 15.20-15.40 De lite-tievlering in het Congrespaleis ralre copywriter klankbeeld, te Brussel NOS: 15.00 Teleac- 16 30 Jazz uit hel historisch ar-; tiviteiten: informatie over de chief. CVK17.00 Christelijk cursussen voor het seizoen Gereformeerde kerkdienst. '70/'7l. 15.30 Journaal. 15.32 18.00 Convent: over en uit de Weekjournaal. met titels voor kerk. IKOR: 18.30 Zingt het slechthorenden. 15 52 Verkeers- voorbedachtc lied. 18.50 Kerk informatie. 15.55 De Verrekij veraf en dichtbij. 18.58 Wilde' ker. Internationaal Jeugdlour- Ganzen. NCRV. 19.00 Inf. de naai 16.05 <K) Strijd om het presse. 19.07 Stereo: MUslca water, documentaire film uit Sacra: klassieke gewijde mu- de serie Untamed World, ziek. 19.45 Rondom het le-l 16.30-17.30 Europese Basketball- venselnde - ethische en pasto- kampioenschappen te Rotter- rale overwegingen. 20.00 Ste- dam (Plm. 16.55 Totoultsla- reo: Amsterdams kamerorkest, gen.) 18.55 Pipo de Clown 20.25 Tenor en orgel. KRO: CVK/IKOR/RKK 19.00 (K) 21.00 Internationaal Vocalisten- Woord voor woord. CVK/I- concours 1970; Brabants Orkest KOR: 18.05 Reflectie op Nairo- met solisten. 22.00 Kruispunt: bi. Indrukken van da interna tionale conferentie van Presbyteriaanse kerken. KRO: 19 30 (K) Felix de kat. 19,45 (K) De quiz, laatste aflevering van de TV-serie KapitSn Harmsen. NOS: 20 30 (K) Journaal. KRO: 20.35 (IC) de Bezetenen. TV- I (pel 22.05 (K) Gamma: Alleen met de vogels, portret van de bioloog Jan Veen. NOS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II. NOS: 18.55 Pipo de Clown 19.00 (K) Jour naal. 19.05 (K) Woobinda. TV- serie voor de jeugd. 19.30 Stu dio Sport. 2#.20 (K) Gouden vruchten op zilveren schalen. TV-fllm. 21.10 Studio Sport. 21.35 (IC) Civilisatie, documen taire serie: 11. De aanbidding van de» natuur. 22.25 (K) 25 iaar Gaudeamus. 23.15 (K) journaal. 23.20 - plm 23.45 De toekomst van de kerk, samen vattende reportage van het in ternationale theoloeencongres in Brussel. RADIO MAANDAG Hilversum I. 402 m. VARA: 7 00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.23 Lichte gramroo- foonmuziek cn reportages. (7,33-7.38 Van de voorpagina.) VPO: 7.54 Deze dag. Vara: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.22 Spitsuur Amsterdam (ver volg). 9.10 Stereo: Moderne or kestmuziek en -kamermuziek (gr.). <9.35-9.40 Waterstanden.) 9,50 Koning Klant. 10.00 Voor de huisvrouw. NOS: 11.00 Nieuws. 11.03 Stereo: Reperto rium Nederlandse Radio Or kesten: Radtophliharmonisch orkest VPRO: 12.00 VPRO- - Maandag: klassieke muziek, reportages en berichten. (13.00-13.10 Nieuws.) 14.30 Schoolradio. NOS: 14.50 In de maalstroom van de weten schap, lezing. 15.20 Stereo: Licht orkest (opn.i. AVRO: 16.00 Nieuws. 16.03 Muziek uit Suriname en de Nederlandse Antillen. 18.30 Mikado: jeugd programma, 17.30 Brabant Journaal. 17.55 Mededelingen. Hilversum II. 291 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badinerie: klassieke muziek (gr.). (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten: 7.50 Overweging: 8.00-8.10 Nieuws.) 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huls vrouw. 10.00 Stereo: Klassieke kamermuziek (gr NOS: 10.15 De kpmende week "ln het Ne derlandse muziekleven. KRO: 11.30 Nieuws. 11.03 Voor ae zie ken. 11.30 Bejaardenprogram ma. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast, geva rieerd programma, (12.21 Voor boer en tuinder: 12.26 Medede lingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Hier en Nu: actualiteiten. 14.05 Schoolradio. 14.30 Stereo: Bas en piano. 15.00 Gereformeerde middagdienst, NOS: 15.30 Zoe klicht op Nederland: infor matie over Zeeland. (16.00-16.02 Nieuws.) 17.20 Overheidsvoor lichting. NCRV: 17.30 Voor de kleuters. 17,45 Voor de jeugd. 18.00 Stereo: Meisjeskoor en licht Instrumentaal sextet. 18.19 Uitzending van de CHU. Hilversum III. 240 m." NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Fit: een pro gramma om klaar wakker te worden. 10.00 Nieuws. 10.03 Popstation. (11.00 Nieuws.) TROS: 12.00 Nieuws. 12.03 Jam- -on-radlo. KRO: 13.00 Nieuws. I3.03aarom niet: ontspannen lunohprogramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Holster: een mixture van pop en country. (15.00 Nieuws.) 16.00 Nieuws. 16.03 Popmagazi ne. 17.00 Nieuws. 17,02 Ver zoekplatenprogramma (-18.00). TELEVISIE MAANDAG Nederland I 10.45-12,00 Zonctag te zien NEDERLAND l KRO 7.05 uur (CVK/IKOR) Indrukken van de kerkelijk! conferentie in Nairobi. 7.30 uur Felix de kat, daarna slot serie Kapitein Harmsen: De quiz. 8.30 uur tv-spel De bezetenen. 10.05 uur portret van de bioloog Jan Veen: Alleen met de vogels. NEDERLAND II NOS 7.05 uur Woobinda. 7.30 en 9.10 uur Studio Sport. 8.20 uur tweede tv-spel uit de serie „Corwin", dok» tersverhaal. 9.35 uur deel II documentaire Civilisatie. 11.20 uur samenvattende reportage theologencongrel in Brussel. Zondag te horenl HILVERSUM I AVRO 7.35 uur concert uit de Waalse kerk in Haarlem. 8.30 uur klassiek verzoekplatenprogramma. 10.55 uur lichte muziek. HILVERSUM II NCRV KRO 5.00 uur (CVK) dienst uit de Chr. Geref. Eben» Haëzerkerk in Vlissingen. 7.45 uur /.ondagavondlezing: Rondom het levenseinde. 8.25 uur Kerkconcert uit Loenen aan de Vecht. 9.00 uur concert door prijswinnaars Internationaal Vocalistenconcours in Den Bosch. 10.00 uur discussiemagazine Kruispunt. 10.40 uur klassiek verzoekplatenprogramma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 16