schaak Gloriosa: 'n klimmende lelie Een klein stukje nieuwe aarde Blokkeren PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1970 De triomftocht van de boei ende Gloriosa, die door ten toonstellingen dichter bij het publiek is gebrècht, begon op „Boekesteyn" in 's-Graveland, het agro-biologisch laborato rium van Philips-Duphar. Dat een farmaceutische-che- mische industrie rich de bloe menteelt en met Gloriosa's in bijzonder ging bezighouden, is volgens de heer Van Gam- meren, bedrijfsleider van de Proeftuin een toevalstreffer, omdat het een Gloriosaknol was, uit Afrika afkomstig, die hij ten geschenke kreeg. Deze Klimmende lelie fascineerde hem dusdanig dat hij zich over zijn groei- en bloeiwijze, grondsoort en klimatologische omstandigheden ging oriënte ren bij het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam. In 1950 startte „Boekesteyn" met Gloriosa rothschildiana, de bekend ste en sterkste soort met helderro- De wonderlijk gevormde bloemen van de Gloriosa rothschildiana. de geel omzoomde bloemen, waar uit wel 100 variëteiten te kweken zijn. Inmiddels heeft zich de glorio- sateelt tot een jaarrondcultuur ont wikkeld. De bloemen die zeer houdbaar zijn op water, worden in met lucht gevulde plastic zak in de handel gebracht, waarin ze droog zo nodig een week kunnen worden bewaard. Normaal zijn de stelen tien tot vijftien cm lang, maar men is er al ïn geslaagd stelen van 25 cm leng te te kweken. Wie een rank kan bemachtigen, heeft een wonder schone versiering van een fles of kruik. Langzamerhand begint het kwe ken van een Gloriosa ook de be langstelling van de liefhebber op te wekken; In een prijscourant van Een kleine knol van ongeveer 15 cm lengte zal 10 - 25 bloemen kun nen voortbrengen, maar men kweekt ook al knollen van 30-45 cm lengte, die het tot 45 bloemen per plant kunnen brengen. De bloei duurt ongeveer acht weken. Voor een Gloriosa in huis heb je de ruimte nodig met volop licht en warmte. Ze groeit 't mooist in een kasje of serre maar kan ook als omlijsting dienen van een raam, mits langs gaas, draad of touw ge leid, waaraan de ranken zich kun nen hechten. Heel belangrijk is dat bij ont vangst de groeitop van de knol niet beschadigd wordt, anders Is ontwikkeling onmogelijk. Werkte men vroeger met humusrijke zand goed gesorteerde bollenkwekers staat ze dan ook vermeld. grond en paardemest, tegenwoor dig is men overgeschakeld op zandgrond, vermengd met stalmest en turfmolm. De particulier kan zich ook redden met potgrond op tuinturfbasis met wat extra koe mest (droog verkrijgbaar bij de zaadhandel). Het Is wel wenselijk pot of bak op onderwarmte te zet ten (20 gr. C.). dus boven een ra diator of warme schoorsteen. On derverwarming met plastic bulzen, waardoorheen warm water gevoerd wordt, blijkt ideaal te zijn. In januari geplante knollen (hori zontaal planten) kunnen half juli worden geoogst en dan blijkt dat de oude knol is verdroogd, maar inmiddels twee en soms drie jonge knollen heeft gevormd. Vier zes weken later kan weer geplant wor- Correspondentie en oploeelngen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, L Goudrelnetstraat 125, Den Hang. Zonder etiket Zonder gemeenschappelijk eti ket brengen wij de opgaven van deze week. Het is nu eenmaal zo dat lang niet alle opgaven zich on der een (min of meer) gelijke noe mer laten vangen. Men kan zich hierop natuurlijk specialiseren, en niet rusten voordat men drie ge lijksoortige opgaven bij elkaar heeft. Als doelstelling heeft deze werkwijze het bezwaar dat men al te vaak op zichzelf boeiende en leerzame stellingen terzijde moet schuiven omdat men niet zo gauw twee andere stellingen met verge lijkbare problematiek bij de hand heeft. Voor ditmaal dan een sterk ge mengd drietal. Allereerst een bril jante combinatie (opgave 1) die stellig verleden week een goed fi guur zou hebben geslagen. Dan iets heel anders: een stelling waar op wit op de rand van de afgrond balanceert en de vraag rijst: Hoe komt hij daar nog uit? (opgave 2). En dan ten slotte een wat crypto- grammatische vraag, op grond van de derde diagrampositie. Een vraag die een verrassing kan bevatten in dien u niet grondig genoeg zoekt! Wij wensen u met dit drietal veel genoegen. OPLOSSINGEN Hieronder de oplossingen van de opgaven uit de rubriek van 5 september jl. (1) Ahues-Antze. Wit won als volgt: 1. Lxh7t! Kxh7; 2. Dh5? Kg8: Ph7; 6. Dg6 Kg8; 7. Dxh7t Kf7: 8. Tf3t Lf6: 9. Lg5 De7; 10. Lxf6 Dxf6; 11. Dh5t Ke7; 12. Txf6 en wit won makkelijk. (2) Dahl-Schulze. Na 1c6? volgde: 2. e6! Lxe6 (Anders valt Lg4); 3. Ld4! f6 (ook .3Lg4 helpt niet: 4, h3 c5; 5. Le5 c4; 6. Ld 11. f6; 7. Dxg7 mat); 4. Dg4ll (Deze fraaie zet is de pointe van wits combinatie) en zwart gaf het op. Op 4Kf7 komt 5. Tael f5; 6. Lxe6t Dxe6; 7. Dxg7t plus Txe6. En dan te bedenken dat zwart dit alles had kunnen verhinderen door 1...... c5of 1Kh8te spelen! (3) Feuerstein-Mednis. Kort maar krachtig. Op 1. Tb7 (en niet 1. Tb8 zoals onder het diagram stond) volgde 1Lc6!l en wit gaf het meteen op. Na 2. Lxc6 a2; 3. Ta7 wint 3Lc5? eerst de toren en krijgt zwart bovendien nog een nieuwe dame Ook 2. Lxf7t Kf8; 3. Tb6 helpt niet, alwéér wegens 3Lxc5t. een briljante Kan wit aan 2et zich nog redden? Hier geschiedde allereerst 1. Ld5 2. LM. Wat was hier onjuist, en hoe liep het al? Correspondontle aan de heer A. I. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Teleac-damcursus Graag attenderen ook wij op de komende Teleac-damcursus. Men we?t het: door storting van f 10,50 op postrekening nr. 544232 van Stichtinq Teleac Utrecht, kan men inschrijven op de cursus. Ook de gevorderden zullen daar geen spijt van hebben. Als cursist ontvangt men immers het cursusboek, dat op zichzelf de prijs al meer dan waard is. Bovendien: op andere wijze kan het boek niet worden verkregen. Uit de praktijk enige fragmenten uit hét kampioenschap van Frank rijk. dat Hisard na beslissing vol gens SB systeem met Mostovoy won. Wij schreven het reeds eer der. Het is bijzonder te betreuren dat een zo groot damland ernstig aan het aftakelen is. De Parijse Hisard invloed is allang verdwenen. Lyon geeft nu min of meer de toon aan. Zolang er echter geen nieuwe koers wordt gevaren en actief wordt opgetreden, mag niet veel verandering worden verwacht. Voorzitter en secretaris tellen teza men ongeveer 165 jaar. De volgende beelden zullen ons betoog onderstrepen: (1) Zwart: 2, 3, 4, 8, 9, 11. 15. 16, 17. 25.26 Wit 19. 32/39,43, 45,48 De majoor-vlieger stond wel min der, maar verloor heel snel een schijf na 35-307,15-20; 19-14,9-13. (2) Zwart: 11/14, 16, 18. 24. 25, 29 Wit: 26. 27, 32. 33, 35, 38, 39. 40. 45 den, 5 cm diep. Wel is 't dan nodig vanaf oktober vier tot vijf uur per dag te belichten met een 150 watt lamp en om ze met Kerstmis in bloei te hebben zal er in november en december twaalf tot zestien uur per dag licht moeten schijnen, 80 - 100 cm boven het gewas. Ziet u tegen deze winterse kweek op, dan kunt u ook tot januari of het voor jaar wachten en dan bij 20 gr. C. de knollen planten, wel op onder- warmte en goed vochtig houden. A.C MULLER-IDZERDA Rabatel, leerling van Post, be hoort tot de meest belovende jon geren van Frankrijk. Hier liet hij het lelijk liggen. Zijn laatste zet was 6-11, waarna wit voortzette met 32-28. Zwart wist niet beter dan 24-30?; 35x24, 29x20, 28-23 en verloor een schijf. (3) Zwart: 3, 4. 6, 7. 12. 13. 17, 18, 19, 23,24, 36 Wit: 16. 25, 28, 32, 37/40, 45. 47. 48. 49 33-28? De theorie leert dat deze zet in dit soort standen af te keu ren is. 18-22; 16-11, 22x31; 11x2. 6-11; 2x16, 17-21; 1.6x9, 3x14. Het aantal schijven is gelijk, hoewel de zwarte stelling de voor keur verdient. Niettemin slaagde wit erin de remisehaven binnen te zeilen. Count Basie Allemaal iets te lief, te een voudig, zou een korte omschrij ving kunnen zijn van de big band plaat van Count Basie en zijn orkest. Het is „Basic Basfe" op MPS stereo 15264. Basie, toch ook wel te voegen bij de groten der hedendaagse jazz, komt er wat te romantisch uit. Wel fijn dat hij in deze pro- duktie meer piano speelt dan doorgaans bij concerten. Over het totaal: het is al te vaak gehoord. Nat King Cole Nat King Cole, de jazz-zanger die naar de show-business ging, kreeg op Capitol C 048-80 213 een „hervertoning". Het gaat hier om opnamen uit de jaren veertig die door tech nische foefjes werden voorzien van strijkers en rhytme. Muziek voor verliefden, nog maar heel weinig jazz. Sarah Vaugham Verzamelaars van jazz-platen zullen de TRA 1106-plaat Sa rah Vaugh niet willen missen. Een verzameling opnamen die zij heeft gemaakt tussen 1945 en 1948 samen met de bekend ste jazzartiesten uit die tijd. Be halve mooie jazz-zang op de plaat krijgt men op de hoes een schat aan informatie over Sarah Vaugh, haar muziek, haar opna- Kid Ory Nog een heruitgave, namelijk die van Kid Ory and the Creole Jazz Bank op Contempary M 12045 uit de jaren 53/54. Traditionele New Orleans Jazz gloedvol gespeeld door de toen zeventigjarige Kid Ory. Creole Song is daarvan een fijn voorbeeld. De Creole Lové Call (overigens van Duke Ellington) geeft een stukje onvervalste New Orleans weer, zoals ze rond 1915 werd gespeeld. „Wat mij het meest trof in de kerkdienst die wij met jongeren bijwoonden in La Rochette (Luxemburg) kan ik niet zeg gen", aldus mevrouw F. Boer in IJsselstein. „Het geheel was een klein stukje nieuwe aarde, gemeenschap der heili gen. Ik leerde veel van een Duitse dominee, genoot van de mooie Duitse uitdrukkingen. We zongen elk in eigen taal. De predikant vroeg af en toe of iedereen het begreep. Stel je voor! Iemand stelde een vraag, wat betekent het woordje "Zug"? Hierover ontstond een korte discussie omdat wij er meer woorden voor hebben. Trek heimwee naar of de band aan God, en dat alles heel stichtelijk". „Er was een man (discipel) die aan Jezus naar God vroeg (toon ons de Vader). Vraag van de voorganger: Zijn er in Luxemburg mensen die naar God vragen? In Nederland, Duitsland, Frankrijk? Of alleen maar vrouwen. Het blijkt name lijk dat vrouwen trouwer zijn in hun geloofsbeleving dan man nen. Dan het slot: „vraag aan Jezus naar Godl" Geen her vormd, gereformeerd of chr. ge reformeerd maar leden van Christus' kerk..." „Zo terug uit Canada kunnen wij uit ervaring spreken, zegt mevrouw Christaanse, Alphen aan den Rijn. Daar stonden we in Montreal, verlaten door de gene die ons zou helpen. Er was naar het scheen iets bij de douane aan de hand. Mijn man ging op verkenning uit, ik paste op de koffers. Bij het naar bui ten gaan, ontdekte mijn man onze tafeldame, geheel van streek. Er was niemand die haar opving en ze moest nog verder. Mijn man heeft haar toen geholpen, ze stond, net als wij, helemaal verkeerd. Zo, kon den we verschillende eenzamen van dienst zijn. Al is het maar een uur, dat je voor een ander uittrekt per dag!" concludeert deze lezeres. Een lezeres uit Dordrecht ging met een reisgezelschèp naar Zwitserland. „Ik dacht om tien uur te vertrekken; de trein ging echter om acht uur en was dus al weg toen ik in Venlo aankwam. Ik spreek slechts één taal en was nog nooit alleen in het buitenland geweest. Na veel vragen mocht ik met de Duitse expres mee, zodat ik vier uur na mijn reisgenoten vertrok. Toen ik ;blj een kruispunt bij een paar onaanzienlijke huisjes uit de bus stapte, moest ik nog drié Uur wachten op de Postwa gen. Het was nog negen km naar mijn hotel. Toen zag ik opeens een NL kenteken op een klein volkswagentje". „De wagen zat eivol, er kon niets bij, zeker ik niet met al mijn koffers. Het waren rasech te Rotterdammers die vroegen: „Wat staat u hier zo alleen me- vrouwtjel". „Er kan geen kip meer bij", zei de één. Een ander besliste: „wel twee eruit, en die gaan hier wachten totdat ik mevrouw op haar bestemming heb ge bracht". Aldus geschiedcje. Ik hoop dat ze dit stukje lezen, ik ben hun nog dankbaarl" Mevrouw Ippel uit Werken dam was in het dorp Wiesen- steig. „We waren naar de kerk geweest, de dominee nodigde ons uit 's avonds in het dorps- huis te komen. We kregen 's middags de kerk met orgel om te zingen, waarvan we een dankbaar gebruik maakten. Het Wiener knapenkoor was er op tournee. Ze gaven een zang avond, dat was niet uit te spre ken zo mooi. Allemaal met die lange kleren aan, het leken bij na engelen. Wij hebben een zoon die op vijftienjarige leef tijd overleden is en ik zag. hem als het ware meezingen met de engelen voor de troon Gods; dat heeft mij zeer getroost. Aan die vakantie kan ik nog blij te rugdenken". Een lezeres uit Dordrecht was net in haar hotel na de kerkdienst in Oostenrijk, toen haar twee kleinkinderen opeens binnen kwamen hollen: „Ha oma, hier zijn wij" We wisten helemaal niet waar onze zoon en schoondochter zaten op de wereld, dus dat was een ver rassing. 's Middags gingen we een wandeling maken. Onze kleindochter van vier spaarde mooie stenen. Ik mocht ze dra gen. Ten leste had ik zoveel te dragen dat het niet meer te til len was. Toen zei ik: „ga maar mooie bloemen sparen". Toen was het hek van de dam, ze vond alles mooi want' overal stonden planten en bloemen. We waren haar telkens kwijt!" Mevrouw Van de Graaff van Bolnes is al oud, zij prefereert met haar man een Rijnreis: „Wat hebben we toch veel ge zien en genoten. De dokter had ons een vakantie op het water aanbevolen. Aan boord was de vrouw van een Nederlandse predikant en zij organiseerde een kerkdienst; zij vervoerde ons per auto. Meer dan de helft van de „varensgasten" onder wie de kapitein en zijn vrouw bezochten de dienst. Ze maak ten voorts tochten naar Ru- desheim en Heidelberg; „Je vaart tussen de bergen door, wat zie je dan Gods grootheid". CHARLES DICKENS DELOTGEVALLENVAN NICOLAAS NICKLEBY 277 Ga morgen met hem op reis, zorg dat hij alle gemakken heeft, die zijn toestand eist en verlaat hem volstrekt niet, voordat u zeker weet, dat er geen onmiddellijk gevaar-meer bestaat. U weet, het zou hem zo hard vallen van u te scheiden. Tim zal vanavond bij u komen, om namens onj nog eens afscheid te nemen.'Ned! Meneer Nickleby wacht om je de hand te geven en vaarwel te zeggen. Hij zal niet lang wegblijven, die arme jongen zal gauw beter worden, heel gauw beter worden.' Wat Tim Linkinwat^r 's avonds kwam zeggen, en wat hij meebracht, hoeft niet verteld te worden. De volgende morgen ging Nicolaas met zijn zieke vriend op reis. 'Kijk!' zei Nicolaas, terwijl hij uit het portier van het rijtuig keek. 'Zt staan nog op de hoek van de laan. Daar zie ik Kaatje, die arme Kaatje van wie je geen afscheid hebt genomen, uit vrees datje het niet zou kun nen uithouden, ze wuift met haar zakdoek. Vertrek toch niet zonder haai vaarwel toe te wuiven- 'Ik kan niet,' zei zijn reisgenoot, terwijl hij zijn bevende handen voor zijn ogen hiel,d. 'Ziet u haar nog? Is zij daar nog?' - 'Ja!' antwoordde Nicolaas. 'Daar wuift zij nog eens. Ik heb maar voor je geantwoord, nu zijn zij uit het oog. Trek het je toch niet zo aan, beste jongenJe zult hen allen weerzien.' Hij, die hij met deze woorden wilde aanmoedigen, vouwde zijn verma« gerde handen, en zei: 'In de hemel, God verhore mijn nederig gebed, in de hemel Zijn woorden klonken als het gebed van een gebroken hart. IJFENVIJFTIGSTE HOOFDSTUK RALPH ZINT OP WRAAK EN SQJJEERS SCHIET TE HULP/De loop van de gebeurtenissen noodzaali ons terug te keren naar het huis, waarin Ralph Nickle by en Arthur Gride alleen gelaten werden, toen de dood daar zo onverwacht zijn zwarte vaandel had op gestoken. Met dichtgeknepen vuisten en vast op elkaar geklemd - tanden bleef Ralph een poos in dezelfde houding staan, waarin hij zijn neef voor het laatst had toegesproken, Hij ademde zwaar, maar bleef verder zo onbeweeglijl als een standbeeld. Langzamerhand scheen hij bij komen, als iemand die uit een zware sluimer ontwaak Hij schudde even zijn vuist tegen de deur waardoc Nicolaas was verdwenen, stak toen als wilde hij i blijk van drift met geweld bedwingen, zijn hand zijn borstzak, en keerde zich eindelijk om naar de minder verharde w< keraar, die nog niet van de-grond was opgestaan. Over alle leden bevend zodat het weinige grijze haar op zijn hoofd ervan trilde, stond de ellende ling langzaam op toen hij de blik van Ralph ontmoette en sloop met d< handen voor zijn gezicht naar de deur, terwijl hij herhaalde malen sta melde dat het zijn schuld niet was. (WORDT VERVOLG Tijdens het afspel kan de speler gewaar worden, of zijn uitkomst goed is geweest. Een foutieve uitkomst kan maar zelden door een veranderde speelwijze worden gecorri geerd. Een eenmaal gemaakte fout is veelal onherstelbaar. Daarom kan het niet anders, of er moet veel waarde worden toegekend aan de uitkomst, gecombineerd met de slag vaardigheid van de speler om moeilijke, of niet voor de hand liggende, beslissingen te nemen. Wanneer een probleem is omzeild, geeft dat stellig voldoening; een voldoening die bepaald minder is wanneer het spel zo simpel is of lijkt dat het nauwelijks fout kan gaan. Toch bedriegt de schijn ook hier, voor namelijk omdat de addertjes nog regelmatig onder het gras blijken te zitten, zelfs en meestal in de categorie eenvoudige spellen Attentie blijft geboden, maar de fout blijft hardnekkig bestaan, zoals in onderstaand spel blijkt. 7 2 A H 10 6 5 2 O 10 5 4 4» H 8 A H V 6 5 4 QV3 O A 4- 5 4 3 2 Het biedverloop was: zuid één kl, west één sch., noord: twee ha., oost twee schop pen, zuid drie ruiten, west pas, noord vier kl. en zuid vier ha. West moet hiertegen uitko men en schoppen aas en heer. Zuid troeft de tweede slag in en blijkt na twee troefslagen de boer niet te hebben gevangen. Er gaat dus nog één troefslag verloren. Niettemin werd het contract bij deze speelwijze ge maakt, omdat noord vier slagen incasseert in Correspondentie aan de heer B. J. Nuy Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. klaveren, wat met de afgetroefde schoppe: slag en de vijf troefslagen voldoende is o het contract te maken. Toch heeft west verzuimd dit contrai down te spelen. Immers, toen oost met zij hoge troef aan slag kwam, had hij in feit geen keus. HIJ moest wel ruiten spelen, ai ders maakt noord vijf harten. Had west ter de goede uitkomst gekozen, dan ha ruiten heer de downslag betekend. Komt we eerste uit met ruiten aas en daarna i schoppen aas en heer, dan oost Immers met troef aan slag te zijn gekomen, ruite heer voorspelen. De uitkomst van west betekende een stige fout. Zeker wanneer het een aas-sin: leton betreft, moet niet worden geaarzel luist deze kaart uit te komen. Deze mogelijl heid vergroot toch de kans op een intro: ver? Nu werd onnodig ruiten heer geblol keerd. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR.: 1. porie, 5. sop, 7. kabel, II. aria, 12. gal, 14. Est, 16. aver, 18. nar, 20. fabel, 23. Ada, 24. G.K., 25. mol, 27. pok, 28. sla, 30. A.K., 31. teder, 33, spuit, 34. la, 36. Sedan, 38. Steln, 39. al. 40. R.D., 42. lepel, 44. eek, 45. s.d„ 46. raak, 48. veder, 50. paar, 52. dal, 53. leven, 54. lol, 55. beer, 57. teler, 59. keel, 61. n.l., 62. gei, 63. reden. 66 p.e., 67. as, 68. plint, 69. nagel, 71. da, 73. poene. 75. kever, 76. Se, 78. pit. 79. pal, 81. Nes, 82. ge, 83. Ede, 85. ratel, 87. tor, 88. mark, 90. Lea, 91. nap, 93. fort, 94. merel, 95. rag, 96. akant. VERT.: t. prak. 2. oir,' 3. ra, 4. eg, 5. slap, 6. peek, 7. kt., 8. ba, 9. eva, 10. Leda, 11. angel, 13. af, 15. 8.1.17. rakel, 19. model. 21. bot. 22. sluik, 25. mes, 26. leder, 28. speer, 29. Ain, 32. rap, 33. steen, 35. ara, 37. nevel, 39. Ada, 41. dadel, 43. lever. 45. salep, 46. rob, 47. kar, 49. deren, 50. pok, 51. rol, 53. Lelne, 56. Ens, 57. teint, 58. tegen. 60. eed. 62. gleis, 64. dak, 65. nevel. 67. alsem, 68. pop, 70. les. 72. alert, 74. rat, 77. Edam, 79. paar, 80. leng, 82. gort. 84. ere. 85. re, 86. la, 87. ton. 89. kr., 90. 11., 92. pa, 93. fa. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twéé van f 5. KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: 1. vrucht, 6. klaar, 12. wapen, 14. rivier in Duitsland, 11 pers. voornaamw., 18. rechten inbegrepen (afk.), 19. muzieknoot, 21 is (afk.), 22. muzieknoot, 23. hoenderachtige vogel, 26. linie, 29. zangstt 30. specerij, 32. meisjesnaam, 33. onbekende, 34. voorzetsel. 36. wah doorlatend, 37. afk, van Mangaan, 38. klndergroet, 39. vulkaan, 41. weinig, 43. muzieknoot, 44. twist, 45. rund, 47. grondsoort, 49. inkrassll 52. scheik. element, 54. voorvoegsel, 55. Europeaan, 57. welaan, 58. foe 59. palrpboom, 61. berg bekend uit de bijbel, 63. Inwendig orgaan, w ontelbaar, 67. pasmunt, 69. maanstand. 70. titel (afk.), 71. gesloten. 7! Oriënt Express (afk.). 74. pers voornaamw., 75. end, 77. plaats in BelgH '9. van wege, 80. tekengereedschap. Verticaal: 2. aardrijkskundige aanduiding, 3. in het oog vallend, 4. zj) rivier van de Tiber, 5. spil van een wiel, 7. water in Friesland, 8. verstand 9. uitstekend, 10. boom, 11. gepeperd, 13. rivier in Italië, 15. zeerovf 17. boterton, 19. vlug, 20. oningewijde, 22. ben, 24. chin, lengtemaat, 2S en personne (afk.), 27. dag der week (afk.), 28. slede, 31. heipaal, 3S //ijnmëat, 37. witte suiker, 39. soort bier, 40. behoeftig, 41. Europeaa' 42. het noodsein, 46. uitbarstingsmond van een vuurberg, 48. enkellnj 50. raaklijn, 51.Juipaard, 53. jachthond, 55. slimheid, 56. telegrafist! Koersberlcht, 58. Europeaan, 60. oude lengtemaat, 61. son ordre (afk 62, dierengeluid, 64. id est (afk.), 66. regel, 68. soort gebakje, 72. rlvii in Rusland, 75. water in Friesland, 76. voegwoord, 77. bevel, 78. voo zetsel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 14