ULTIMATUM 72 UUR VERUENGD Naast Europa Cup nu ook Wereldbeker in Rotterdam Weer uitbundig feest op Rotterdamse „Goalsingel" Commentaren hamburger biefstuk Het Kwartet Kapers geven Rode Kruis meer tijd Gijzelaars in benarde situatie Enkele buien Soeharto: Wij willen ons niet binden vanavond praatavond Kamerlid wil onderzoek naar leiders staking BONTSHOW VAN EGM0ND Een goed stuk vlees hoort erbij Leidse Courant Donderdag 10 septeber 1970-51ste jaargang Oirecteur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hieuwt loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur AMMAN Het ultimatum van de Palestijnse vliegtuig kapers, dat vanmorgen afliep, is met 72 uur tot zon dagmorgen verlengd. De guerrilla's besloten hiertoe omdat de bemiddelaar van het Rode Kruis door de gevechten in Jordanië tus sen regeringstroepen en commando's geen contact met de kapers kon krijgen. Dit ultimatum geldt kennelijk alleen de vrijlating van de zeven Arabische commando's uit Euro pese gevangenissen. De ongeveer zestig gegijzelde Israëliërs ko men waarschijnlijk pas op vrije voeten als Tel Aviv de ongeveer drieduizend Arabische gevangen laat gaan. De omstandigheden waaronder de 102 gegijzelde luchtreizigers op het bloedhete woestynvliegveld in Jorda- vcrkcren, wordt hoe langer hoe meer precair, speciaal voor vrouwen 11 kinderen, zo declde<het Rode Kruis mee. Artsen Twee artsen en een groep verpleeg- sters^zijn inmiddels bij de drie vast gehouden toestellen gekomen. Ze brachten dekens, tenten, medicijnen en sanitaire artikelen mee. De Pales- tijnen gaven gisteren aan hun gijze laars vier kratten whisky en een par tij niet-alcoholische dranken. Vooral de sanitaire voorzieningen leveren moeilijkheden op. De tempe ratuurschommelingen op het Vlieg veld van de Revolutie van 12 tot 40 Men opent liet hart van anderen wanneer men zijn eigen hart opent. QUESNEL CRITA) Zebrapad HIT WEER DE BILT Een tamelijk diepe depressie is van de oceaan naar Schotland getrokken. Het kou front ervan bereikte gisteren onze westkust en verplaatste zich daarna met regen in oostelijke richting over ons land. Ten oos ten van dit front handhaaft zich warme lucht. Boven het westen van het continent is evenwel koelere lucht doorgedrongen, waarin vooral boven de Britse eilanden, talrijke buien voorko- Doordat de depressie bij Schot land zich langzaam naar het noorden beweegt, zal de wind iets in betekenis afnemen. Overi gens blijft het wisselvallig met* opklaringen en enkele buien. De temperaturen zullen ongeveer de zelfde zijn als vandaag. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 7; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Barometerstand: heden 10 uur 74.8 cm. (997 millibar) dalend. Zon en maan 11 september zon op 6.07; onder 19.05; maan op 17.34; onder 15 sept. V.M. I Hoog Water Hoog water: 11 september: Rot- I terdam le getij 12.36, 2e getij Scheveningen 10.52-23.35; Vlissin- gen 0.34-22.22; Willemstad 0.35- 13.24. graden zijn verre van aangenaam, j De gisteren gekaapte VC-10 van de j British Overseas Airways Corporation landde tegen de avond ook op het vliegveld. De driehonderd zwaarbe wapende Palestijnen juichten tijdens, de landing. Het toestel werd direct omgedoopt tot Leila, naar de guerrilla- strijdster die in Londen wordt vastge houden. Nederlander Door deze nieuwe kaping zitten thans 302 passagiers en bemannings leden vast. Aan boord van de VC-10 bevonden zich 117 mensen. Er zou ook een Nederlander bij zijn, een ze kere De Koning. De commando's heb ben bovendien nog 127 passagiers vrouwen en kinderen onderge bracht in hotels in Amman. De Veiligheidsraad, die gisteravond op verzoek van Amerika en Engeland in spoedzitting byeenkwam, heeft eendrachtig opgeroepen om de gyze- laars onmiddellijk vrij te laten. Voor het geval de resolutie wordt genegeerd, worden volgens diploma tieke kringen talrijke maatregelen overwogen, waaronder een internatio nale luchtvaartboycot van landen die kapers herbergen. Overigens hebben een groot aantal vliegmaatschappijen op eigen houtje al besloten hun vluchten naar het Nabije Oosten te- annuleren. Hierbij is ook de KLM. (Zie elders in dit blad). (Van onze speciale verslaggever) LOESAKA President Soeharto van Indonesië heeft gisteren, de tweede dag van de conferentie van niet-gebonden landen, in Loesaka gezegd dat zyn land zich niet zal aansluiten bij een ideologisch of mi litair blok. Wel wil Indonesië inter nationale samenwerking. Soeharto was de eerste spreker van de tweede dag op de conferentie, waarop 62 landen van de „derde we reld" zijn vertegenwoordigd. Belang rijkste thema van de conferentie: het vormen van een gemeenschappelijk front tegen de blanke minderheidsre geringen in Zuid-Afrika, Rhodesië, Angola en Mozambique. In deze lijn dacht ook Soeharto, die de „onrechtvaardige rassenpolitiek" in Zuid-Afrika veroordeelde. Hij zei verder de Arabieren te steunen „te gen de Irraëlische agressie" en was van mening dat de buitenlandse in menging in Vietnam en Cambodja tal loze 'misères" veroorzaakt. Koning Mahjendra van Nepal meen de dat de oplossing van de wereld problemen, vooral in Azië, zonder communistisch China niet mogelijk is. Hij verzocht de conferentie zich voor toelating van China tot de VN uit te spreken ROTTERDAM Feijenoord heeft in een eivolle Rotterdam- 'se Kuip de wereldbeker ver overd. Dat gebeurde in een iet wat teleurstellende wedstrijd, die echter dertig minuten voor het einde voor ons Nederlan ders toch onvergetelijk werd toen Joop van Daele met een machtige spetter Feijenoord naar het officieuze wereldkam pioenschap voor clubteams schoot. Feijenoord heeft het niet gemak kelijk gehad. Vanaf de eerste mi nuut ontregelde Estudiantes het spel van de Happel-elf. Overigens niet op altijd even prettige wijze. Integendeel. De Argentijnen ont popten zich als een stelletje rauwe voetballers, die later terecht door Ernst Happel als „houthakkers" werden getypeerd. De wereldbeker is in ieder geval binnen. Onmiddellijk na afloop mocht aanvoerder Rinus Israël de beker uit handen van Koningin Ju liana in ontvangst nemen. De tra ditionele ereronde viel daarna irt het water omdat ondanks de aan- EH3 wezigheid van enkele tientallen po litieagenten het speelveld volkomen overspoeld werd door het dolgeluk kige Legioen. Verdere informatie rond FeijenoordEstudiantes vindt U op onze sportpagina waar MEIN- DERT LEERLING en ROB HAR- TOG u in geuren en kleuren vertel len hoë de verovering van de we reldbeker tot stand kwam. Koningin Juliana reikt de we reldbeker vit aan Feijenoord- aanvoerder Israël. In het midden voorzitter Couwenberg. van 18.15 tot 21.00 uur Vanavond staat het nieuwe LOi- gebouw open voor alle vragen over schriftelijk en mondeling onderwijs die u eigenlijk altijd al overdag had willen stellen. leidse onderwijs instellingen Leiderdorp, Leidsedreel vlakbij de Zijlbrug in het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan Een overzicht van de overweldi gende drukte op de Coolsingel in Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dertien Feijenoordspelers hebben de We reldbeker binnengehaald en dat heeft Rotterdam woensdagavond willen weten. Naar schatting 100.000 mensen lieten hun huis in de steek om deel te nemen aan de feestvreugde in de hele stad. Een feest als bij het winnen van de Europacup is het niet geworden, daar zijn Rotterdammers toch te nuchter voor, maar wat zich gisteravond af speelde was toch een zeer goede imi tatie. Al direct nadat vaststond dat het ene doelpunt voldoende was om de tegenstanders met lege handen naar huis te sturen, stroomde men de straat op. In auto's, op bromfietsen en vooral lopend trok men door Zuid, de Feijenoordwijk bij uitstek. De verkeersagenten, die direct na afloop van de voetbalmatch de uit slag te horen kregen, probeerden de eerste golf enthousiastelingen man moedig op te vangen. Een politieman aan het begin van de Beijerlandse- laan slaagde er inderdaad in, het ver keer aanvankelijk nog te regelen. We zagen dezelfde man later terug, opge nomen in de massa hossende suppor ters ver van zijn kruispunt af. Stadhuis Hoewel de drukte in Zuid enorm was en de verkeersknoop, ontstaan door stadiongangers en thuisblijvers, lange tijd niet te ontwarren was, bleek ook ditmaal het centrum van Rotterdam, en met name de Coolsin gel, de grote trekpleister te zijn. Uit alle delen van de stad stroomde men hier samen om gezamenlijk op te kij ken naar de verlichte ramen van het stadhuis. Johnny Hoes richtte via de gram mofoonplaat onafgebroken zijn Feijen- oordliederen tot de steeds groeiende massa. Burgemeester Thomassen was er al voor de wedstrijd van over tuigd dat de Wereldcup naar de Cool singel zou komen. Een voortreffelijke geluidsinstalla tie zorgde ervoor dat Rotterdams I eerste burger ditmaal duidelijk te verstaan was. Zijn driemaal hoera schalde over de hoofden van de dui- I zenden. Ook als dirigent van het onvolpre zen en haast stukgezongen clublied van Feijenoord sloeg hij geen gek figuur. Flauwvallen Hoogtepunt was natuurlijk de komst van Eddie Treytel, later gevolgd door het hele elftal van Feijenoord, dat in recordtempo naar het stadhuis was gedirigeerd. By het zien van de zo fel begeerde Wereldcup vielen ette lijke verhitte supporters flauw. Ziekenauto's reden af en aan om i deze ongelukkigen te helpen. Rook- bondmen, polonaises, vuurpijlen, ze waren er allemaal om duidelijk te j maken dat Feyenoord en daardoor Rotterdam sportgeschiedenis heeft geschreven. De C'70-attributen hebben het tij- ROTTERDAM Met ingang van vandaag worden de prijzen van zwa re stookoliën verhoogd met 2,50 gul den per duizend liter/kilogram. De minister van economische zaken heeft dit toegestaan gezien de gewij zigde marktomstandigheden. Tevens mogen bestaande kortingen voor zwa re stookoliën worden ingetrokken. dens de huldiging op de „Goalsingel" waarom heet hij nog niet zo? zwaar moeten ontgelden. Zo bleken de Energielijn en daken van pavil joens uitstekende punten om het ge heel te overzien. Voor vervolg zie nag. 11 DEN HAAG Het Kamerlid E. J. Harmsen (groep Harmsèn) heeft gisteren minister Beernink (binnen landse zaken) schriftelijk gevraagd of hij bekend is mei de uitspraken van burgemeester W. Thomassen van Rotterdam in de tv-rubriek Brand punt. Deze zei, dat de leiders van de Rotterdamse havenstaking Mao-com- munisten zijn, die via Albanië en Pa rijs, waar zij een opleiding kregen, naar ons land kwamen. Minister Beérnink wordt gevraagd met spoed een onderzoek te doen in stellen naar de aanwezigheid van de door burgemeester Thomassen ge noemde personen, „waarvan door hem gezegd zou zijn dat hiervan de namen bekend zijn". Indien de door de burgemeester ge noemde personen (Mao-communisten) inderdaad aanwezig te zijn, is de mi nister dan bereid, aldus vraagt het Kamerlid, afdoende maatregelen te nemen tegen de genoemde personen en dusdoende in deze sector verdere onrust te voorkomen? Geen meerderheid IN DE Tweede Kamer heeft het be langrijke amendement dat bedoel de dagbladen te laten participeren in de etherreclame, geen meerder heid gekregen. Aanvaarding had voor de toekomst een wezenlijke oplossing kunnen betekenen voor de economische moeilijkheden van de dagbladpers. Dit is niet gebeurd. Wij blijven van mening dat hiermee een oneerlijke financiële bevoorde ling van radio en televisie is be stendigd ten koste van de dagbladen. De problemen zijn nu naar de toe komst verschoven. De komende twee jaar zullen nog een aantal miljoenen uit de STER-pot onder de dagbladen worden verdeeld: wat er daarna gaat gebeuren, weet 1 nog niemand. Toegezegd is een studie over een be drijfsfonds. Deze toezegging is belangrijk, maar zonder de ge vraagde toekenning van een aandeel van de etherreclame lijkt deze stu die voorlopig niet veel meer dan een lapmiddel. De Kamer acht de verscheidenheid binnen de Nederlandse dagblad pers een groot goed, maar ze ont hield het dagbladbedrijf de moge lijkheden' die nodig zijn om dit goed voor de toekomst definitief veilig te stellen. Wereldtop FEIJENOORD heeft Nederland gis teravond gevoerd naar de wereld top van de voetbalsport. Dit is een hartelijke gelukwens waard. De Rotterdammers hebben hun en thousiasme hierover reeds getoond tijdens een uitbundig nachtfeest. Nederland is een voetbalminnend land, dat het voetbal als spel hoog wil houden. Feijenoord heeft dit gedemonstreerd met spel van uit zonderlijke klasse. Ons hele volk mag hier trots op zijn. De Koningin heeft met haar aan wezigheid in het stadion aan deze gedachte gestalte gegeven. Spandoeken kunnen soms veelzeggend zijn. Dit was gisteravond het geval met het spandoek: „Niet staken maar raken". Invloed EEN GOED wetsontwerp als dat op de* ondernemingsraden nieuwe stijl oogstte gisteren verdiende lof van vele sprekers in de Tweede Kamer. Een nieuwe stap is gezet op de weg naar meer mondigheid van de werknemer. De regering heeft met dit wetsont werp het betrokken SER-advies ge volgd en is zelfs nog verder ge gaan. De belangstelling in de bedrijven voor de ondernemingsraden is tot nu toe niet altijd groot geweest. Velen twijfelden aan het nut en namen een afwachtende houding aan. De raden nieuwe stijl krijgen echter aanmerkelijk grotere bevoegdheden op het gebied van inspraak en me dezeggenschap. Maken de werkne mers hiervan een nuttig gebruik, dan zullen zij nu in het belang van het bedrijf concrete invloed kunnen hebben op de gang van zaken. IN HOLIDAY INN op DINSDAG 15 SEPTEMBER a.s. Aanvang 20.15 uur. Plaatsbespreken bij: Internationale Bontmode BRIESTRAAT 173 Telefoon 01710- 23337 lekker eten tips Weer een variatie. Serveren op de biefstuk. Bij de gemalen biefstuk wat Bij de gekookte aardappelen of fijn gehakte gekookte ham en friten. ui voegen, die eerst in de Lekker bij alle groenten, biefstukjus zijn gefruit. Liefst sla. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1