entleman-kaper hield eentje Jumbo onder schot in z n Felle gevechten Jordanië in In een kleurrijk Loesaka regent het resoluties Gijzelaars noemen toestand aan boord verschrikkelijk neger oksel Als diplomaat geklede verborg pistool onder Geldmarkt blijft voorlopig krap Westerse wereld heeft verandering van politiek nodig Kort na ondertekening vredesakkoord Het kan verkeren. GOED DAT ER POLITIE IS. 5 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 SCHIPHOL De twee negers die zondagmorgen en passant de Boeing 747 Jumbo jet van Pa- nam kaapten, hebben niet alleen de rijkspolitie bij de neus geno men, doch ook de gezagvoerder. Toen deze op het laatste moment bij de startbaan gewaarschuwd door de verkeerstoren persoonlijk deze twee passagiers in de eerste klasse fouilleerde, hield de oudste van het tweetal een kleine revolver verborgen onder zijn oksel. Daarna weigerde hij hooghartig zijn handbagage te openen (waarin de handgranaten waren ver borgen) met als dekmantel zijn (valse) diplomatieke paspoort. De captain liet zich daardoor imponeren. Dit vertelde gisteravond de 51-jari- ge prof. dr. D. A. A. Mossel uit Utrecht, hoogleraar in de bacteriolo gie aan de universiteit van Leuven. Na de 1-aping boven de Noordzee werd hij samen met de belangrijkste figuren onder de andere 150 passa giers in de har van de 747 op de bovenve -dieping van het vliegtuig door de kapers als gijzelaar vastge houden. Over één der kapers zei prof. Mos- ■el: „De man was als een diplomaat gekleed en hij gedroeg zich ais zoda nig met alle airs van een gezagheb bend mao. Ik schat hem 35 jaar oud. Hij heeft op zijn eentje het hele vliegtuig onder schot gehouden, ter wijl zijn jonge helper de cockpit on der schot hield. Wij hebben hem tijdens de vlucht gevraagd hoe het mogelijk was dat hij zo kalm bleef Hij zei, dat hij al twee maal eerder een toestel bad gekaapt. Je kunt hem inderdaad een gentleman-hijacker (gentleman- kaper) noemen". Prof. Mossel keerde terug op Schip hol met 7 andere Nederlandse passa giers van de gekaapte Jumbo. ZENUWACHTIG Op een betrekkelijk rustig moment had prof. Mossel tegen de intelligente kaper gezegd: Wilt u uw pistool misschien minder dreigend in de aanslag houden, de dames in de cabine worden er zo zenuwachtig van". „Natuurlijk", luidde het ant woord en de man stopte het wapen in zijn zak. De kaping is niet zoals op Schip hol maandag even voor mogelijk werd gehouden begonnen, toen de gezag voerder in de cabine op inspectie uit ging. Pas boven de Noordzee traden de twee kapers de cockpit binnen en dwongen de gezagvoerder de steven te wenden. De passagiers beneden in de 60 meter lange cabine merkten het nauwelijks of in het geheel niet. Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM De krapte op de geldmarkt heeft zich de afgelopen week verder toegespitst. Volgen» geldmarktdeskundigen zal deze situa tie zeker tot het midden van septem ber voortduren. Pas dan is er een kleine kans dat enige verruiming optreedt. Het tarief voor daggeld is in de afgelopen week gestegen van 3'/s tot 6 3/4 pet. en in de mark* "-ordt al 7 pet. betaald. De schatkist heeft er in de afgelo pen week 490,7 min. bijgekregen en staat thans op ƒ536,9 min. Dit ls vooral te danken aan de storting op de nieuwe staatsleningen en fikse be lastingbetalingen. De banken hebben nog slechts een saldo van ƒ46.6 min. Doordat de voorschotten in rekening courant en beleningen met ƒ266.8 min. toenamen staan de banken thans debet voor ruim 60 min. De bankbiljetten in omloop zijn met 140,6 min. afgenomen tot ƒ9.394.8 min. Verwacht wordt dat binnenkort nog ƒ200 tot ƒ250 min. zal terugkomen. De toename van het goud met 36 min. wordt toegeschreven aan de om zetting van 10 min. dollar deviezen in goud. Activa 7/9 - 31/8 (In duizenden guldens): goud 6.343.744 - 6.307.686: vorderingen ln goud enz. 1.827.348 - 1.872 984: buitenlandse betaalmiddelen 182 - 204. guldensvorder. op buiten!. 2.530 - 3.500: papier ln disconto 153.966 - 228 012: papier door de bank ge kocht 1.493.100 - 1.693.408: voorschotten en beleningen 307.817 - 41.052; Nederlandse munten 37.308 - 37.568. Passiva: bankbiljetten 9.394.744 - 9.535.339: ■s rijks schatkist 536.893 - 46.207; banken in Nederland 46.612 - 394.873; andere Ingezete nen 42.018 - 44.703: banken ln buitenland 40.627 - 55.224: andere nlet-lngezetenen 12.270 - 14 613: saldi bulten!, geld 2.879 - 3 055; totaal goud en deviezen 8.525.342 - 8.518.979: waarvan convertlbel 1.827.530 - 1.873.188: dekking percentage 85,13 - 85.07. VS: vóór 1 juli 9.800 man troepen weg uit Thailand BANGKOK De VS zullen voor 1 Juli 1971 9.800 man troepen uit Thai land terugtrekken. Deze tweede terugtrekking van Amerikaanse troepen zal naar ver luidt deze maand beginnen. Na 1 juli 1971 zullen nog 32.000 man Amerikaanse troepen in Thai land overblijven, merendeels lucht strijdkrachten Omstreeks juli van dit jaar was de eerste Amerikaanse troepenterugtrek king, 6.000 man, voltooid. Slechts enkele ervaren luchtreizigers bemerkten dat de machine de bocht naar het oosten maakte en kregen argwaan. Daarna weerklonk de stem van de piloot door de luidsprekers met de mededeling: ,,Er zijn twee personen aan boord, die wensen dat wij naar Beiroet vliegen" Er brak geen paniek uit, al werd iedereen ere zenuwach tig. Er waren een aantal jongere Amerikanen aan boord die het niet wilden accepteren. „Ze wilden er op los slaan", aldus de Rotterdamse mecanicien C. Sma ling, die tegenwoordig in Amerika woont. „Wij hebben hen echter van zo'n veldslag weten te weerhouden. We hebben gezegd: denk erom, dit zijn desperado's, harakiri-mensen, die voor niets terugdeinzen. Er is dus niet gevochten" KAPINGS-OFFENSIEF Nadat het toestel was omgekeerd, kwam de „gentleman-kaper" de eco nomy klasse binnen en vergaarde de paspoorten van alle 150 passagiers. Daaruit koos hij er een acht tal, die de meeste stempels hadden of er anderszins indrukwekkend uit za gen. Acht passagiers kregen het bevel zich naar de eerste klasse te begeven waar zij als gijzelaars werden vastge houden. „Hij vertelde ons daar niet zonder trots, dat niet alleen deze Jumbo werd gekaapt, doch dat het Volks front vandaag nog vier andere kapin gen liet uitvoeren. Het was het groot ste kapings-offensief, zo zei hij," ver volgde prof. Mossel, die de man zon der enige twijfel een routinier in het vak noemde. Onder de gijzelaars bevond zich ook de chef van de Franse missie bij de VN. „De landing op Beiroet vorm de voor ons. passagiers, de grote frus tratie", vertelde prof. Mossel verder. „We dachten dat het leed geleden was, maar nu begon de ellende pas. Er ging één deur open en daardoor werden de kisten met springstoffen binnen gebracht. In de eerste klasse ruimte begonnen de Palestijnen, die de kisten hadden gebracht, de bom metjes gereed te maken. „Ze deden het nogal amateuristisch", aldus een andere deskundige passagier, de 53-jarige infanterie-kolonel Chr. Marchand uit Hilversum. „Ze ge bruikten er zelfs hun tanden voor". BEWONDERING De teruggekeerde passagiers had den grote bewondering voor de ge zagvoerder van de Jumbo Jet, die de reusacht'ge machine ondanks alle spanning en nervositeit onder con trole wist te houden. Zo moest hij op de totaal ongeschikte landingsbaan van de luchthaven bij Kairo landen terwijl de tijdbommen reeds op scherp stonden. Nauwelijks hadden alle inzittenden de Jumbo verlaten of het gevaarte ontplofte en veranderde in een ommezien in een helse vuur- Volgens Panam-directeur Reece zou de gezagvoerder misschien voorzichti ger zijn geweest, indien de verkeers toren op Schiphol hem vollediger had ingelicht over de twee kapers. Men sprak tegen de gezagvoerder met geen woord over het feit, dat een uurtje eerder op weg naar New York STOCKHOLM De Amerikaanse geleerde prof. R. Iyer, politicoloog aan de universiteit van Santa Barba ra in Californië meent dat de Wes terse wereld een verandering in de politiek nodig heeft, en een nieuwe conceptie van het bestuur. Waarom zouden we dan niets wil len leren van de ervaringen die zijn opgedaan in de communistische lan den. Waarom zouden we hun ervarin gen niet aanpassen aan de democra tische spelregels, vooropgesteld al thans dat die spelregels t.verkelijk de mocratisch zijn, aldus prof. Iyer, die dit te berde bracht op een door de Fondation Européenne de la culture georganiseerde bijeenkomst in Stock holm. Thema is de economische en biologische toestand van Europa vooral in het jaar 2000. Ook is op deze bijeenkomst de vraag gesteld of verkeerde voeding een zodanige invloed op de hersenca- paciteit kan hebben, dat er duren de schade ontstaat. Het antwoord luidde aarzelend bevestigend. Men is het er over eens dat via goed onderwijs het intellectuele peil te beïnvloeden is. Een goede stimu lans op jeugdige leeftijd zou gewel dige resultaten kunnen opleveren. Men spreekt van een verhoging van de IQ net 30 punten. AMMAN Kort nadat een nieuwe vredesovereenkomst werd getekend tussen de Jor daanse regering en de Palestijn se commando's zfjn gisteren in Amman felle gevechten uitge broken bfj Irbid. 80 km ten noor den van de hoofdstad. Er vielen 30 doden en 40 gewonden. De meeste doden zouden guerrilla strijders zijn. Volgens het Centrale comité van de Palestijnse bevrijdingsorganisaties braken de gevechten uit nadat Jor daanse troepen guerrillabases hadden beschoten. Dit incident was vooi de Palestij nen aanleiding om de pas gesloten overeenkomst te annuieren. Daarin werd onmiddellijk staakt-het-vuren en de demilitarisering van de hoofd stad afgekondigd. Dit akkoord had een einde moeten maken aan de on geregeldheden en vuurgevechten, die plaatsvonden na de mislukte aanslag op koning Hoessein van dinsdag. De Israëlische ambassadeur Tekoah heeft intussen VN-bemiddelaar Jar ring officieel op de hoogte gesteld van het Israëlische besluit voorlopig niet deel te nemen aan de vredesbe sprekingen in New York. Israël wil 't overleg zoals bekend pas hervatten als Egyp.-e de raketten terugtrekt die tijdens de bestandsperiode in de 50 km zone langs het Suez-kanaal zou den zijn geïnstalleerd. President Nixons woordvoerder Ziegler hoopt echter dat het overleg deze maand weer hervat kan worden. De VS hebben Rusland van de be weerde schendingen op de hoogte ge bracht. Rusland en ook Egypte heb ben in een nota de VS hun standpun ten kenbiar gemaakt. Wat deze pre cies zijn is niet bekend De Veiligheidsraad heeft gister avond een bijeenkomst ter behande ling van de Libanese klacht tegen Israël voor onbepaalde tijd uitgesteld. Zoals gemeld heeft Libanon bij de raad ee.i klacht ingediend tegen de Israëlische inval begin deze week. een El *V1 toestel, waarop de beide kapers geweigerd waren, was ge kaapt. Deze kortsluiting wordt thans als een der voornaamste redenen ge zien, dat de Jumbo in Kairo verloren is gegaan. Een van de vrouwelijke passa giers van de gekaapte DC-8 van de Swissair-machine wordt door de Palestijnse verzetsstrijders uit het vliegtuig geholpen op ,J)awson's Field" ten noorden van Amman. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) LOESAKA De driedaagse topconferentie van niet-gebon- den landen is nauwelijks begon nen of het regent al ontwerp resoluties. De apartheidspolitiek staat hierbij centraal. Niet alleen Zuid-Afrika, Rhodesië en Portugal worden aangevallen en met een pakket boycotmaatregelen bedreigd. Ook Frankrijk, Engeland, Kapers behandelen passagiers goed Amerika, West-Duitsland, Italië en Japan ontmoeten felle kritiek. Zij zouden het Zuid-Afrika mogelijk ma ken, in zijn racistische politiek te vol harden. In een van de ontwerp-resoluties worden de landen veroordeeld, die wapens aan Zuid-Afrika leveren of het helpen, een eigen wapenindustrie op te bouwen. Het land van premier Vorster ligt ook onder vuur vanwege de voortdurende bezetting van Zuid west-Afrika, zulks in strijd met be sluiten van de Verenigde Naties. De Navo krijgt er eveneens flink van langs, want die levert wapens aan Portugal, waarmee in Angola en Mozambique terreur bedreven wordt en ongeregelde bevrijdingsbewegin gen bestreden worden. Gevaar (vervolg van pag. 1) De 188 luchtreizigers, die met hun twee gekaapte toestel len worden vastgehouden op het „Vliegveld der revolutie" midden in een woestijn ten noorden van de Jordaanse hoofdstad, hebben geen klach ten over hun behandeling. Ze vertelden dit aan ongeveer vijftig journalisten, die gisteren met megafoons met ze mochten praten. De verslaggevers wer den door zwaar bewapende guer rilla's op een afstand van de gij zelaars gehouden. De 21 afgevaardigden van de on fortuinlijke luchtreizigers, die gehurkt in het hete woestijnzand in de buurt van hun toestellen zaten, zeiden dat hun moreel goed is. Hun bewakers doen al het mogelijke om het hun gemakkelijk te maken, maar de le vensomstandigheden aan boord van de toestellen noemden zij verschrik kelijk. „Het is erg vol in de vliegtuigen," vertelde stewardess Hune Haesler. „De 35 kinderen zijn rusteloos. Af en toe mogen een paar gijzelaars bui ten hun benen strekken. De helft van de gevangenen bestaat uit vrouwen." Toiletten Een algemene klacht was dat de sa nitaire omstandigheden moeilijk be gonnen te worden, doordat de toilet ten van de toestellen niet kunnen worden schoongemaakt. Aan de Jor daanse luchtvaartmaatschappij Alia is gevraagd om materiaal te sturen voor de reiniging van de we's. Gezagvoerder C. D. Woods noem de de gezondheidstoestand van de gij zelaars goed. De Israëlische passa giers krijgen dezelfde behandeling als alle anderen. Minder zorgvuldig sprongen de ter roristen om met de vijftig journalis ten. Telkens werden bevelen ge schreeuwd en als niet direkt werd ge hoorzaamd, werden hun wapens drei gend op de groep verslaggevers ge richt. Fotografen die foto's wilden maken, werden mishandeld. De gijzelaars in de twee hotels in Amman hebben enkele zeer onrus tige nachten doorgebracht in de kel der van de gebouwen. Zowel giste ren als afgelopen nacht werd rond de hotels geschoten en ontploften gra naten. Het gevaar bestaat, dat de agenda geheel wordt beheerst door Afrikaan se zaken. Over het Nabije Oosten en Indochina zullen wellicht zeer alge mene verklaringen worden opgesteld. Israël zal wel als de grote boosdoener uit de bus komen. Een zaak die sterk de aandacht krijgt is het voorstel, een permanent orgaan te scheppen om op economisch en technologisch gebied te gaan sa menwerken. De zgn. 'derde landen', waarvan er in Loesaka 52 bijeen zijn, vertegenwoordigen de helft van alle naties der wereld. De niet-ge- bonden landen zouden ook meer dan de helft van alle natuurlijke rijk dommen van de wereld beheren. Snikken De voorzitter van de conferentie, de Zambiaanse president Kenneth Kaoenda. stelde in zijn openings woord herhaaldelijk, dat de niet-ge- bonden staten zich wat hun econo mische ontwikkeling betreft moeten losmaken van de bestaande machts blokken. Midden in de toespraak viel een pijnlijke stilte, toen Kaoenda zo ge ëmotioneerd raakte, dat hU in snik ken uitbarstte. De conferentiegangers waren kennelijk nogal verlegen met het onbeheerste gedrag van de presi dent en geruime tijd was het pijnlijk stil in de zaal. Kaoenda stond met de handen voor het gezicht. Na hem spraken ook keizer Haile Selassie van Ethiopië en president Tito van Joegoslavië. Deze zei het een goede gedachte te vinden, dat de conferentie in Zambia wordt gehou den, 'dat als het ware op de drem pel van koloniale onderdrukking ligt'. Vergeefs heeft men gewacht op de president van het kleine Malawi, dr. Hastings Banda. Malawi, buurland van Zambia, was eens de Britse kolo nie Njassaland. Het is de enige neger staat in zuidelijk Afrika, die vriend schappelijke betrekkingen met Zuid- Afrika onderhoudt. Sommigen in Loesaka nemen hem dat niet kwalijk, omdat Malawi van wege zijn geografische ligging bij de gratie van Pretoria leeft. Anderen vinden zijn houding pijnlijk. De fa natici onder hen spreken zelfs van verraad. Arrestaties In Loesaka is het een kleurig fes tijn van vlaggen en exotische ge waden. Overal ziet men spandoeken en borden met opschriften als „Niet- gebondenheid betekent volle vrij heid". Die komt in ieder geval niet voor een aantal ...ournalisten (Britten, Amerikanen en een Duitser), die ge arresteerd werden omdat zij pro- Zuidafrikaanse stukken hebben ge schreven. De Duitser kreeg een hart-* aanval en wordt in een ziekenhuis] behandeld. De anderen werden uit-, gewezen. De conferentie is niettemin tot dus-] ver een compliment voor Zambia,, dat haar heeft georganiseerd. Vrijwel, alles liep gesmeerd en de nieuwe con-- ferentiehal, alsmede het villadorp voor de 52 delegaties, vertoonden weinig] gebreken. Met alles erbij zal dit prestige- festijn Zambia tegen de 100 miljoen gulden kosten. Dat is wel wat veel voor een jong land, levend van slecht in de wereldprijzen liggend kopererts.! Dat slaat maar raak! Ik was gewoon op weg naar een bespreking toen ik opeens in die rel terecht kwam. Nou, ik ben vijftig en bepaald niet wat je noemt een hip type, dus het is wel duidelijk dat ik met dat hele gedoe niets te maken had, maar toch schreeuwde een agent, dat ik moest wègwezen. Jawel, ik ga daar hollen, dacht ik, maar meteen zat ik verward in een kluwen vechtende kna pen en vóór ik me uit de voeten had kunnen maken had ik al een haal te pakken. Zó 'n buil -beulen zijn hetl Van-de-week Die kraamverpleegster belde om half vijf. Dokter, zei ze, het gaat harder dan ik dacht. Kunt u een beetje haast maken? Ik in de auto - maar in de Koningstraat zaten ze op de tramrails en op de rijweg, een hoop politie en een hóóp van die hippe vo gels - en ik sta daar en ik zeg tegen zo'n politieman: hoe móet dat nou? Ik ben op weg naar een bevalling. Hij geeft niet direct antwoord, ik werd opeens wit-heet en ik zeg: waarom rèmmen jullie ze d'r niet af? Hij zegt: dokter, als het even kan doen wij dat ènders, Hij gaat naar zo'n troepje toe,hi j wijst op mijn auto, daar zit een aesculaapje op en hij zegt: „He ren", ja, dat zei hij, „Heren, in die auto zit een dokter en die is met spoed op weg naar een bevalling. Wilt u effe opstaan en hem dóórlaten?' Dat deden ze metéén, ze liepen zelfs nog voor mij uit naar het volgende troepje om mij toch maar voor al niets in de weg te leggen. Ik was op tijd - terwijl ik dat kleverige mannetje aanvatte dacht ik:

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5