Dokter Steketee neemt afscheid van W. van den Berghstichting FORMAAT Nieuwe neus is te koop maar niet aan te raden Gesprek met Indonesië over verwende en verweesde kerken Begin november slotzittingen geref. synode krani van Een woord voor vandaag Bijna 40 jaar in dienst van geesteszwakke kind Uw probleem is het onze Drs. Ie Grand docent in Medan Rapport naar paus over Nederland LEIDSE SPECIALIST: TE WEINIG AANDACHT VOOR FUNCTIE NEUS Sociale ethiek biedt geen troost bij dood BEROEPÏNGSWER DDR besnoeit theologiestudie O O O O O O O O O O O O O O En toen Hij zag, dat zij zich aftobden om vooruit te komen bij het varen want zij hadden de wind tegen kwam Hij tot hen (Marcus 6 :48). De discipelen zijn scheep gegaan naar Bethsaida. Maar het gaat niet zo vlot. De zeeman zou zeggen: het was windje tegen. Als Jezus dat ziet, gaat hij over het meer. Hij komt aan boord en de wind gaat liggen. De moeïlijtk- heden verdwijnen als sneeuw voor de zon. Zo is het nu in de praktijk van het leven. Hoeveel mensen gaan er met hun levensschip niet over de levenszee, zonder Jezus aan boord, zich aftobbende om vooruit te komen. Het zijn vaak de mensen van „Ik zal het zelf wel klaren." Maar zij lopen vast, hoe zij zich ook inspannen. De tegenwind kan hard zijn in het leven, laten we daar maar over zwijgen. En we zullen er last van blijven ondervinden, totdat wij Jezus aan boord van ons schip nemen en doodmoe tegen Hem zeggen: Here, neemt Gij alstublieft het roer in handen wij kunnen het niet meer. Wij lezen vandaag 2 Thessalonicenzen 2 1 - 12. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 N C. Steketee BAARN Vrijdag vertrekken van Schiphol ds. A. Vos, directeur van het gereformeerde zendingscentrumf, en ds. L. W. Korvinus, actuarius van de raad van samenwerking van de gere formeerde zendende kerken naar In donesië. Zij zullen daar met vertegenwoor digers van de Indonesische raad van samenwerking besprekingen voeren over de verhouding tussen de Indone sische kerken en de zendingsorgani saties. De conferentie zal tevens worden bijgewoond door dr. J. van Klinken, directeur van het Algemeen Diako- naal Bureau te Utrecht, de heer J. Bos, secretaris van de ICCO (Interna tionale Coördinatie Commissie Ont wikkelingssamenwerking) en door de heer H. Bootsma namens de hervorm de zending. De Indonesische kerken willen met vertegenwoordigers van de zendings organisaties vooral spreken over het probleem van de zogenaamde „ver- Z—i Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te zijn. Ge heimhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels bij te sluiten. Een se lectie uit de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: De zuster van mijn vrouw ls over'eden en nu heeft de familie het huis verkocht voor 35.000. Hoe veel successierecht moet er betaald worden? Er zijn tien familieleden. Er is nog een kamertje verhuurd. Kan men die mensen dwingen, eruit te gaan? Antwoord: De hoogte van de suc cessierechten hangt af van de groot te van elke Dortie en de graad van verwantschap van elk der verwan ten. De huur van het kamertje ver valt niet door de verkoop als de zus ter zelf het huis bewoonde en het niet aan éen ander als hoofdbewoner verhuurd had. De uitzetting van de kamerbewo ners is een zaak voor de nieuwe eigenaar, en die zal moeten wachten tot hij drie jaar eigenaar is, tenzij hij een even goede woning kan aan bieden, aangezien de woning gelegen is in een gemeente, waar de huurbe- scherming nog is gehandhaafd. Is de woning vrij verkocht, dan zal de nieuwa eigenaar verhaal kunnen zoeken op de verkopers. Vraag: Wat is de herkomst van het teken en wanneer is het in Nederland in gebruik genomen? Antwoord: Het is d> Karolingische afkorting van het Latijnse voeg woord et (en), werd door monniken toegepast voor de uitvinding van de boekdrukkupst, en bleek daarna grote levensvatbaarheid te hebben. Er bestaan 1600 variaties van. waar van er 286 voorkomen in het boek .Formen-Wandlungen der Et-Zei- chen" van Jan Tschichold, in de bi bliotheek van de lettergieterij Tette rode. Amsterdam. Vraag: Ik gebruik mijn auto zo- wei voor mijn bedrijf als privé. Hoe moet ik de kosten splitsen voor de belasting? Antwoord: In beginsel moeten de kosten worden gesplitst in een af trekbaar en een niet-aftrekbaar deel. naar verhouding van zakelijk en privé-gebruik. Daar dit in de praktijk moeilijk uitvoerbaar is. be vat de wet een regeling, waarbij eerst alle kosten op de zaak mogen drukken, doch waaij vervolgens een bedrag naar privé moet worden ge boekt, gelijk aan 10 pet. van de ca- taloguswaarde van de auto. Dat percentage mag op 6 pet. wor den gesteld voor gebruik van een auto, die bij de aanschaffing al meer dan drie jaar oud was. Aan deze norm is u echter niet gebonden en de fiscus ook niet U mag bewijzen dat het prive-bedrag lager is en de fiscus mag aantonen dat het hoger is. Vraag: Wat is de taak van een amanuensis op een school en de op leiding? Antwoord: Hij is als assistent toe gevoegd aan de leraren in fysica en biologie. Aan de technische ho geschool te Eindhoven is een drieja rige dagcursus, aan de rijksuniversi teit te Utrecht een vierjarige avond cursus, voorts is er een schriftelijke opleiding (instituut voor medische voorlichting. Baljuwlaan 22, Amstel veen). wende en verweesde" kerken. Sommi ge kerken krijgen namtlijk veel steun van Europese kerken, terwijl andere in het geheel niet geholpen worden. Ook zal er gesproken worden over de ontwikkeling van het theolo gisch onderwijs en het vormingswerk. Aan dc conferentie die van 28 tot 30 september gehouden wordt op een conferentieoord tc Sockaboemi, gaat een conferentie van de Indonesische Raad van Kerken vooraf. Het uitvoe rend bestuur wil met afgevaardigden van de ledenkerken plannen bespre ken om te komen tot een „oecu menische synode", waarop alle ker ken officieel vertegenwoordigd zullen zijn. Op deze synode zal dan een mo gelijke gemeenschappelijke geloofsbe lijdenis ter sprake komen. (Van onze krekredactie) UTRECT De slotzittingen van de gereformeerde synode zullen in de eerste week van november, te begin nen op maandagmiddag 2 november in Sneek gehouden worden. De ver gaderplaats is de Noorderkerk aan de Kcrkgracht. Als belangrijkste punt staat op de ze slotagenda de behandeling van een aantal bezwaarschriften over nieuwe theologische inzichten, zoals die met name door de VU-hoogleraar in de ethiek en de inleiding ip de dog matiek. prof. dr. H. M. Kuitert. naar voren worden gebracht. Voorzover thans valt te beoordelen kan de synode van Sneek, die zich zoals men weet overigens praktisch geheel in Lunteren heeft afgespeeld, op donderdag 5 november worden gesloten. Als onverhoopt moet worden doorvergaderd kan de synode nog uitlopen tot vrijdag, 6 november. (Van een onzer verslaggevers) VOORHOUT De heer C. Steketee, arts, heeft per sep tember de Dr. mr. Willem van den Bergh-stichting in Noord- wijk verlaten. Op 4 augustus werd hij 65 jaar; hij mocht de maand nog uitdienen, maar moest toen een streep zetten on der zijn werk in dienst van de Vereniging tot opvoeding en verpleging van geesteszwakke kinderen. Van de 38 jaren dat hij als arts hieraan was verbonden, was dokter Steketee 28 jaar werkzaam voor de Willem van den Ber^h-stichting. Vrijdag is het officiële afscheid. Sinds 1 september is hij opgevolgd door mejuffrouw dokter T. Pouwels en de heer D. Faber, waarbij de laat ste met economische zaken is belast. In zijn woning in Voorhout vertelt dokter Stektee over de Van den Bergh-stichting en weinig over zich zelf. LIEFDE De heer Steketee zag zijn arbeid bij de stichting als een soort naastenliefde. Voor de verpleging van zwakzinnigen en krankzinnigen geldt het woord van Paulus, zo vindt hij: „Al ware het dat ik de talen der mensen en der engelen sprak, maar had de liefde niet, ik ware schallend koper of een rinkelende cimbaal. Onvolkomen is ons kennen en onvolkomen ons profe teren, maar de liefde vergaat nim mermeer". Vijf jaar geleden werd geneesheer- directeur Steketee ziek. Specialisten dachten dat hij de pensioengerech tigde leeftijd bij de stichting niet zou halen. „Ik ben weer aardig opge knapt. Alleen kon ik mijn werk niet meer voor 125 procent doen, maar slechts voor 75 procent. Ook dat is een reden geweest dat ik mij op het afscheid kon voorbereiden. Nadat ik in Voorhout was komen wonen, raak te ik een beetje „los". Vooral 's avopds en tijdens de weekeinden was dat te merken." Lange lijd kende de Van de Bergh-stichting (1400 patiënten) in Noordwijk een éénhoofdige leiding, dokter Steketee. Nu hij het de laatste jaren kalmer aan moest doen, kwam er intern een wijziging. Er kwamen twee adjunct-directeuren, mejuf frouw Pouwels en de heer Faber, bei den nu met de gehele leiding belast. OORLOG In 1942 werd de toenmalige ge neesheer-directeur gearresteerd In een concentratiekamp overleed hij. De heer Steketee werd verzocht de opengevallen plaats voorlopig in te nemen. Hij was toen afdelings-arts aan de stichting 's-Heerenloo. Het zou voor veertien dagen zijn, het werden 28 jaar. Dokter Steketee vertelt over de moeilijke jaren 1940-1945, toen de Van den Bergh-stichting moest wor den ontruimd; een deel werd overge bracht naar Ermelo, andere patiënten gingen naar huis. „Bet waren niet de besten die naar huis gingen. Wij wa ren bang dat zij anders naar Duits land zouden worden gestuurd". Na 1945 begon het opbouwwerk en dat draagt het stempel van de arts. Er werd afgebroken om opnieuw op te bouwen. De patiënten kwamen. Het bleek dat er meer bedden nodig waren dan werd verwacht. „Dat kon ook omdat wij zelf de selectie deden binnen de stichting. Dat betekende dat iedereen werd opgenomen. So ciaal gezien was dat een goede ge dachte". Veel waardering toont dokter Ste ketee voor het provinciaal bestuur, dat steeds de grootste medewerking verleende. „Men was het er mee eens dat kinderen werden opgenomen die niet thuis konden blijven". Na 1945 zijn er uitbreidingsplannen gemaakt voor de Van den Bergh- BAARN Drs. K. L. F. Ie Grand hoopt vrijdag met zijn gezin naar Sumatra terug te keren, waar hij se dert 1960 als missionair predikant werkzaam is. Bij zijn terugkeer zal drs. Ie Grand als docent worden ver- I bonden aan de Theologische School „Abdi Sabda" te Medan (Sumatra). Aan deze school worden evangelis ten opgeleid- voor de zich snel uitbrei dende gemeenten op Sumatra. De taak van drs. Ie Grand als missionair predikant te Medan wordt overge nomen door kandidaat H. C. Ver dun. in opleiding te Baarn. Vrijdag keert ook mej. F. T. Lug- tenborg naar Rwanda terug. Vanaf 1967 is zij hier als lerares aan de christelijke middelbare huishoud school te Remera verbonden. Mej. A. Hoekema zal eind septem ber naar Indonesië terugkeren, waar zij haar taak als docente aan de christelijke school voor vrouwelijke werkkrachten te Magelang zal voort zetten. Mej. Hoeksema is reeds ge- emeriteerd en dus niet meer in recht streekse dienst; niettemin wil zij graag nog enkele jaren haar werk voortzetten. Aan deze school, waar maatschappelijke werksters worden opgeleid uit geheel Indonesië, is ook mej. Van Bentum als docente ver bonden. Eind september keren tenslotte de heer en mevrouw P. van Egmond- Buter naar Rwanda terug. Beiden zijn in 1968 naar Rwanda uitgezon den, de heer Van Egmond als bouw kundige en mevrouw Van Egmond als verloskundige. (Van onze kerkredactie) VATICAAN De pauselijke nun tius in Nederland, aartsbisschop An- gelo Felico heeft gisteren aan paus Paulus opnieuw een rapport (het zesde) uitgebracht over de Neder landse kerkprovincie. Ter gelegen heid daarvan hadden zij een persoon lijk gesprek, dat een half uur duurde. LEIDEN Schoonheid is te koop. Wie zijn aangezicht ge schonden denkt door een min der fraaie neus, kan daar wat aan laten doen. Elke plastisch chirurg zal het willen beamen. De medische wetenschap is wel zóver, dat zij oneffenheden vlekkeloos wegwerkt en de pa tiënt zelfs een geheel nieuwe neus kan opzetten. Maar is dat, behalve een zeer dure, ook een gezonde zaak? Is men met een uitwendig fraaie neus werkelijk geholpen? "Prof. dr. P. H. Schmidt, neusspecia- list van Leidens Academisch Zieken huis wil niet alle en zeker niet de Nederla idse plastisch chirurgen over één kam scheren, maar hij stelt wél, dat velen onder hen bij hun ar- tiestenwerk nauwelijks rekening hou den met de functie van een neus. „Het is wel voorgekomen, dat een pa tiënte, die een goed werkende, maar, •lelijke neus had na de behandeling enthousiast was over baar nieuwe uiterlijk, maar niet meer kon adem halen. In de medische wereld wordt vaak nog te weinig beseft welke be langrijke functies de neus in het menseluk 1 even verricht". door Dick Ringlever 30 taken De bekende Amerikaanse specialist prof. dr H. Cottle uit Chicago on derstreepte dat afgelopen week nog eens od de Boerhaave-cursus in Lei den, wair ruim 150 specialisten uit alle delen van de wereld bijeen wa ren om Kennis te nemen en te discus siëren over nieuwe ontwikkeling in de medische wetenschap. „De neus verricht zeker dertig ta ken. zij geeft boodschappen door aan alle delen van het lichaam; er is geen enkel omgaan, dat niet in contact staat met de neus En als je dat weet én dat een mens 50 maal per minuut en acht miljoen maal per jaar adem haalt, besef je wel hoe belangrijk de functie ^rvan is. Met de chirurgie zal men dan ook niet alleen moeten cor rigeren. maar vooral functionele ver beterineen moeten aanbrengen". Hartkwalen Als een van de vele organen, waar op dc ademhaling door de neus in vloed h^eft. noemt de hoogleraar het hart. Bij proefnemingen in een Ame rikaans stadje van 50.000 inwoners is geblekc dat veertig procent van de patiënten, die door een hartaanval Via dc kleurenmonitor volgen, achter glas, de studenten een neus operatie in het Leidse academisch ziekenhuis. werden getroffen, een niet goed func tionerende neus had. De cijfers zijn uiteraard niet representatief, maar ze geven wel een indicatie Dat vband tussen neus en hart is, volgens de hoogleraar, een voor de hand liggende zaak. „Iemand, wiens neus is :,eblokkeerd. zal tweemaal zo veel zuurstof door de mond moeten binnennaien en dal betekent extra energieverbruik; en dat houdt dus ook in, dat het hart zwaarder wordt belast. Die energie moet ook tijdens de slaap worden opgebracht; dat ver klaart waarom er zoveel mensen mid den in de nacht worden getroffen dooreen hartaanval." Hij zegt er echter gelijk bij, dat het hart maar één van de organen is, die beïnvloed worden door de werking van de-neus Ook de hersenen, de longen en de zenuwen om nu maar een paar organen te noemen staan er nauw mee in contact. Veel patiën ten gevm na de operatie te kennen helderder te kunnen denken. Ook een betere stofwisseling is er dikwijls het gevolg van" Functie Met zijn collega prol Schmidt is hij van mening, dat aan de neus als orgaan door medici niet altijd de aandaent wordt gegeven, die zij zou moeten hebben Voora' niet door veel plastisco chirurgen. Volgens hem wordt teveel gelei op het uitwendige en te weinig op de functie. Vooral in Amerika waar oiastisch chirurgische ingrepen erg populair zijn. Prof. Cot tle: „het is daar heel gewoon, dat een vader zijn dochter als eindexamen- presentje een nieuwe neus aan biedt..." Dat de nieuwe inzichten in deze tak van de medische wetenschap snel veld winnen, bleek afgelopen week uit de 'iiternationale belangstelling van spec alisten, voor de Leidse Boer haave-cursus Van de 150 deelnemers, kwam zeker 60 procent uit het bui tenland. Zij konden <=-r gelijk kennis maken met de laatste primeur van het Leidse ziekenhuis: de kleuren-tv van de audiovisuele diens* Deze maakt het mogelijk dat studenten operaties volgen zonder daarbij zelf aanwezig te zijn. Dit kon al eerder en op meer universiteiten 'Utrecht en Rotterdam hebben ook zo'n dienst), maar Leiden is als eerste op kleur overgegaan. Vooral voor het volger van opera ties is dit °en belangrijke verbete ring: op de monitor in de collegezalen kunnen er alle details van de hande lingen van de chirure door worden geregistreerd. stichting. Er was geen gymzaal en geen ontspanningszaal. Ook het hou den van kerkdiensten was vrijwel onmogelijk. Daarom werd allereerst met de bouw van een kerk begonnen, die in september 1950 in gebruik werd genomen. Onder de kerk is een foyer, waar vrijdag de afscheidsbij eenkomst wordt gehouden. Men gaat nu van het standpunt uit dat 1200 patiënten het maximum is. Dat is mogelijk geworden, doordat de vereniging in Monster een nieuwe in richting heeft. De gebouwén in Noordwijk zijn ge deeltelijk vernieuwd. Enkele nieuwe paviljoens zijn er gekomen, maar nog zijn er uitbreidingsplannen. Momen teel is'men druk bezig met de bon van een zusterhuis en van een nieu we keuken. De keuken zal waar schijnlijk nog, dit jaar in gebri worden genomen. Ook de opleiding van de jongens meisjes voor de verpleging- heeft grootste aandacht. „Het is nu zo (ja er één verpleger of verpleegster is ongeveer drie patiënten. Zelfs zitt( wij daar al iets onder. Ik ga weg$| een produktieve periode", aldus de dokter Steketee. Hij is er dankbaar voor tot he laatste ogenblik .aktief bezig te zij geweest. De voortzetting van zi werk laat hij in het volste vertrqi wen aan zijn twee opvolgers over. Prof. Douma bij ambtsaanvaarding (Van een onzer medewerkers) KAMPEN Zo optimistisch als de tegenwoordige sociale ethiek spreekt over een betere wereld, zo troosteloos is in deze ethiek feitelijk het persoonlijk uitzicht, dat bij de dood halt houdt. Dat zei gisteren dr. J. Douma, die- onder grote belangstelling zjjn inau guratie hield als hoogleraar in de etthick aan de Theologische Hoge school van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt). Zyn oratie droeg tot titel „De onmisbaarheid van de per sonele ethiek". Hij onderstreepte de onmisbaarheid van de personele ethiek, maar waar schuwde voor het andere uiterste. Men kan personele en sociale ethiek, niet scheiden. Het zijn onderdelen van een zelfde ethiek, die bij elke abstractie van één van beide aspecten schale lijdt. Moltmanii Prof. Douma ging uitvoerig in op de „theologie van de hoop" van Jürgen Moltmann. Bij Moltmann ontbreekt de aandacht voor het personele aspect niet, maar nauwelijks is het aange stipt of de schijnwerper valt weer op de maatschappij. De sociale ethiek spreekt steeds over de ene werkelijkheid van de wereld. In dat klimaat moet de sociale ethiek die aan een betere wereld wil bou wen, wel opbloeien. Maar zo opti mistisch men sociaal de revolutie predikt, zo troosteloos is feitelijk het personele uitzicht, dat bij de dood halt moet houden. Maar wie over het graf heen ziet naar Jezus Christus in de hemel en naar zijn nieuwe wereld, zal niet achter het vaandel van de revolutie lopen, waar voor Romeinen 13 geen plaats is. Onrecht lijden noemde prof. Douma een kenmerk van het christelijk le ven. Dat is vaak kwalijk gehanteerd om een status quo te handhaven die door God veroordeeld was. Maar alle misslagen van de kerk in het verleden geven ons nog niet het recht, naar middelen te grijpen die Christus niet toestaat. Een ander bez'waar van prof. Douma was, dat de sociale ethiek stelt dat het heil voor allen is. H\j wilde blyven belijden, dat God in zijn eeuwige ver kiezing een scheidingslijn heeft ge trokken die door niets en niemand kan worden uitgewist. Zich richtend tot de studenten zei prof. Douma, dat paternalistisch en progressief aan deze hogeschool geen dilemma zijn. „Wij zullen voor deze uitersten bewaard blijven, wanneer wij samen het heil zoeken van de kerken. Deze kerken verlangen aan haar hogeschool na de storm, die zo wel in de kring van de hoogleraren als in het midden van de studenten ravage heeft aangericht, een werkge meenschap waarin het ora et labora ons aaneen smeedt", aldus prof. Douma. Hebreeuws Enkele uren later inaugureerde drs. J. P. Lettinga als buitengewoon hoog leraar in de oud-semitische filologie, de cultuurgeschiedenis van het oude Nu nog vier jaar Prof. dr. J. Douma Nabije Oosten alsmede de tekstg schiedenis van het Oude Testamen Wij kennen het oud-Hebreeuws f( tel ijk alleen door een zeer late ove levering, aldus prof. Lettinga. De taj van de boeken van het Qudo Test ment is eeuwenlang telkens weer g modemiseerd en aangepast aan ee gangbare uitspraak. Zo is ze stei door het Aramees beïnvloed. Mai zelfs uit de eenheidstekst waarovi wij beschikken, is het duidelijk d het twaalfde-eeuwse Hebreeuws vi het lied van Debora een ander dan dat van de Prediker. Wat wij het Hebreeuws noemi was geen zelfstandige taal maar ee Kananese dialectengroep, die al ee belangrijke ontwikkeling achter rug had, aldus prof. Lettinga. NED. HERV. KERK Bedankt voor Dokkum (Vac. D. Miedema), A. van de Bovenkamp Alkmaar; voor Scherpenisse, A. Wi gerhof te Veenendaal; voor Zwarti broek, A. Baars te Papendrecht. GEREF. KERKEN (vrijg.) Beroepen te Daarlerveen, A. Haitsma te Zaamslag; te Hatte (vac. J. Strating) en te Hoogkerk, Cnossen te Vollenhove. Bedankt voor Mussel. R. T. Urbs te Ferwerd-Hallum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leerdam, H. Ligtei berg te Genemuiden. BERLIJN De Oostduilse evange lische kerken zitten in moeilijkheden, nu de zes staatsuniversiteiten het stu dieprogram aan de theologische fa culteiten hebben verkort van vijf tot vier jaar. Het program was toch al in waarde gedaald, omdat de aankomende stu denten niet meer, zoals vroeger, ken nis hadden van Hebreeuws, Grieks en Latijn. Deze vakken worden niet meer op de middelbare scholen in Oost-Duitsland gedoceerd. Aan de theologische faculteiten van, de staatsuniversiteiten studeren onge veer zeshonderd studenten. Driehon derd anderen gaven voor hun weten- schappelijk-;theologische opleiding de voorkeur aan een van de drie theolo gische hogescholen, die de Oostduilse evangelische kerken hebben. Invul-puzzel 2 3 6 7 8 10 II 12 13 Vul horizontaal in: I organische verbinding, 2. inhoudsmaat, 3. pookijzcr. 4. schrijflcoslen. 5. armzalig, 6. ver trouwelijk. 7. soort appel, S. monster, 9. schoon maakartikel, 10. rijzing van water, 11. stevig, 12., loze streek. 13. kussenovertrek. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes dne namen van vaartuigen. Oplossing vorige puzzel I. haard, 2. edele. 3. eigen. 4. tiara. 5. varia, 6., angel, 7, noord. De zegswijze luidt: Heet van de

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2