Gerard Kerkum: „Estudiantes zal tot het uiterste gaan!" Linda de Boer komt centimeters te kort Toekomst Zubeldia ligt in Feijenoords handen... J Verbod op verticale prijsbinding voor consument schadelijk Guus Couwenberg blijft voorzichtig Eventuele reis naar Spanje al geregeld BOK STORMT HUIS BINNEN Geen blessures bij Feijenoord Verlies en winst voor schakers Nota sport '70 aangeboden Geen aparte bewindsman voor sport Oost-Duitsland beheerst EK-zwemmen Roofoverval op kamerverhuurster Waterpolo-team weer met beide benen op de grond WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 AMSTERDAM De bewoonster van een eerste etage-woning aan de Burgemeester Van Leeuwenlaan in Amsterdam, kreeg gisteren de schrik van haar leven. Toen zij in de vroege ochtend haar huisdeur opende storm de tot haar ontsteltenis met razende vaart een bok naar binnen. De bok had kennelijk trek in di verse onderdelen van de huisraad, want hij richtte aanzienlijke vernie lingen aan in de woonkamer, slaap kamer en in de keuken. Na een felle jacht kon de heer des huizes het dier ten slotte overmeeste ren en gevankelijk wegvoeren. Het elftal van de Argentijnse club Estudiantes, dat vanavond de wereldbeker denkt te winnen in het Feijenoord-stadion. door ROB HARTOG ROTTERDAM Voetbaiminnend Nederland maakt zich op om 'eijenoord vanavond voor de tweede maal binnen vier maanden een1 grootse huldiging te brengen. Want dat Feijenoord in een eivolle .tterdamse „Kuip" de wereldbeker gaat grijpen staat voor het •grote deel van Neerlands voetbalkenners als een paal boven iter. UTRECHT Het verbod op verti cale prijsbinding (waarbij de fabri- kant de prijzen voor de consument vaststelt) is nadelig voor de consu- ment. Dit stelt prof. W. J. van de Woestijne. hoogleraar aan de TH in Delft, is een pre-advies aan het we tenschappelijk congres verticale prijsbinding, dat maandag 12 oktober l in Utrecht wordt gehouden. Het verbod leidt volgens hem in het algemeen slechts tijdelijk tot een prijzenchaos, maar na enige tijd heeft het bedrijfsleven andere middelen gevonden om een te grote prijs concurrentie te vermijden. Deze mid delen komen praktisch steeds neer op een ondoorzichtig maken van de markt voor de consumenten. „Deze middelen gaan dan ook dwars in tegen het voor de consu ment gewenste handelen op grond van inzicht in het gebeuren. Dit in- Laten we de huid echter niet ver in voordat de beer geschoten is. Feijenoord zal eerst af moeten reke- •n met de Argentijnse studenten in Estudiantes de la Plata, die zich het Skyway-hotel gisteren in alle rust hebben voorbereid op het tweede treffen tegen de Happel-elf. ■fa Favoriet Feijenoord is favoriet. Niet alleen i de ogen van het publiek, maar ook i die van trainer Ernst Happel. Stel- t de Oostenrijker immers niet met limmende oogjes maandagmiddag 'lak voordat de ploeg naar Zeist ver- ik: „Wat kan ons nog gebeuren. We ijpen de wereldbeker. Feijenoord is grootse vorm. We zijn niet bang oor die Argentijnen. Wij hebben spelers 'van wereldklasse, zij niet. In eder geval minder dan wij er heb- ;n." Toch zijn er ook in het Feijenoord- :amp mensen die tot enige voorzich- gheid manen. Gerard Kerkum bij voorbeeld, de stoere Rotterdammer die enkele jaren geleden als aanvoer- Ook Moulijn ieer fit (Van een onzer verslaggevers) ZEIST Ernst Happel kan gerust zijn. Dokter Abarbanel heeft, gister middag in Zeist alle Feijenoorders volkomen fit verklaard Vooral ten aanzien van Moulijn waren de afge lopen dagen enkele vraagtekens gere zen. Coentje zou last hebben van een liesblessure. Dokter Abarbanel verklaarde even eens dat de 34-jarige Moulijn geen last meer heeft van zijn blessure. Ook Ove Kindvall fen Wim van Hanegem zijn lichamelijk weer in orde. Een en ander betekent dat Feije noord vanavond in de sterkste opstel ling binnen de lijnen kan komen. De ze zal vermoedelijk niet afwijken van die waarmee Feijenoord in Buenos Aires speelde. De enige wijziging zou kunnen zijn dat Ernst Happel rech tervleugelverdediger Piet Romeijn vervangt door Dick Schneider. Erg waarschijnlijk is dat echter niet om dat Schneider bij Feijenoord nog niet heeft kunnen imponeren. Ook zater dagavond tegen zijn oude club Go Ahead speelde Schneider bepaald geen vlekkeloze wedstrijd. SIEGEN Verlies en winst voor het Nederlands schaakteam in Stegen waar wordt gespeeld om het wereld kampioenschap voor landenteams. Tegen Oost-Duitsland ging Nederland na een 11 score bij het afbreken met 31 ten onder doordat Scholl en Zuidema moesten opgeven. Later werd in de vierde ronde met S'/j1/2 gewonnen van België. Alleen Scholl gaf met zwart spelend aan het eerste bord een half puntje weg aan de Belg Boey. Albanië weigerde in de vierde ron de uit te komen tegen Zuid-Afrika en verloor daardoor met 40. De Alba nese groepsleider liet weten niet te willen spelen in verband met de ras senpolitiek van Zuid-Afrika. De uit slagen in de Nederlandse groep lui den: derde ronde Groep 3: MexicoMaagden Eilan den 3Vjy2; Verenigde StatenBra zilië 20 (2); TurkijeJapan 01 (3); FinlandBelgië V?1V2; Nederland— OostnDuitsland 11 (2). Vierde ronde groep 3: Maagden EilandenOost-Duitsland 04: Bel- giëNederland V?3'/2; JapanFin- land 02 (2); BraziliëTurkije 2'/2 f/2(l); MexicoVer. Staten 04. DEN HAAG De nota sport '70 is gistermiddag aan de leden van de vaste kamercommissie voor CRM aangeboden. De voorzitter van de Nederlandse sportfederatie Jhr. Mr. Feith sprak bij die gelegenheid de verwachting uit dat op deze nota zeker daden zul len volgen. Commissievoorzitter Kieft (ar) zei dat de Kamer zal trachten nog voor de komende Kamerverkiezingen een oordeel over het in de nota bepleite nationale sportbeleid naar buiten te brengen. Eerder op de dag hadden de minis ters van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk en van onderwijs en wetenschappen de nota ln ont vangst genomen. der zoveel furore maakte. Kerkum stelt nuchter: „Estudiantes is niet de eerste de beste ploeg. Goed, op papier hebben we de beste kansen, maar verwacht niet dat die Argentijnen het allemaal wel zullen geloven, integen deel. Zij zullen tot het uiterste gaan. Daar ben ik van overtuigd. Reken er maar niet op dat zij even lief zullen spelen als in Buenos Aires. Zij zullen eoüte que coüte de wereldbeker wil len pakken." Voorzichtig Ook Feijenoord-voorzltter Guus Couwenberg, gisteren vrijwel de ge hele dag in de weer met de Argen tijnse officials, blijft aan de voorzich tige kant „We zijn favoriet. Maar we mogen ons niet in slaap laten sussen ondanks dat knappe gelijkspel in Ar gentinië. Estudiantes is ten slotte niet voor niets kampioen van Zuid-Ame- rika geworden. En laten we eerlijk zijn. In dat deel van de wereld weten ze echt wel wat. voetballen is. Denk maar eens aan Brazilië dat tenslotte wereldkampioen is geworden." Guus Couwenberg heeft dan ook doelbewust rekening gehouden met I een voor Feijenoord teleurstellend re- I sultaat. „Kijk", stelt hij voorzichtig. I „voetbal is voetbal. Vandaar dat wij al de nodige voorzorgsmaatregelen hebben getroffen voor een eventuele beslissingswedstrijd in Madrid. Ik hoop niet dat die nodig zal zijn, maar we hebben er in ieder geval wel re kening mee gehouden." Waarschuwing In het Argentijnse kamp uiteraard minder optimistische geluiden. Trai ner Zubeldia ontkent niet dat Feijenoord de beste kansen heeft. Toch laat hij waarschuwend horen. „Estudiantes is nog niet verslagen. Goed, Feijenoord heeft de basis al ge legd voor het veroveren van de we reldbeker. maar voordat het zover is zal er eerst nog eens anderhalf uur gevoetbald moeten worden." Een waarheid als een koe. Feije noord heeft unieke uitzichten op het %'eroveren van de wereldbeker, maar heeft hem nog niet binnen. Het zal ongetwijfeld tot het uiterste moefen gaan om Estudiantes de la Plata op de knieën te krijgen. Een Rotterdamse caféhouder op Zuid ziet het allemaal echter niet zo somber in. „Mijnheer", zei hij, geloof me nou maar. Feijenoord wint die Cup. Dat kan toch niet missen. Nergens ter wereld lopen immers voetballers als een Israel, een Van Hanegem en een Coentje. Echt, ik maak me geen zorgen. Vanavond is het weer duizenden „pilsies" tappen geblazen Onderofficieren beloond voor idee RHENEN Staatssecretaris Duyn- stee (luchtmacht) heeft gistermiddag op het depot electronisch luchtmacht- materieel te Rhenen aan twee onder officieren specialisten het hoogste bedrag overhandigd, dat ooit door de rijksideeënbusorganisatie is toege kend. Het was een bedrag van ƒ25.000, waarvan sergeant-majoor J. H. Bonnet ƒ18.750 ontving en ser- geant-le klas M. W. J. Lablans ƒ6.250. Deze onderofficieren, specialisten op radargebied dienden een idee in, dat technisch gesproken neerkomt op een vereenvoudigde schakeling op basis-bandniveau, met gebruikmaking van zelfontworpen commutatoren. De vinding betekent een verbete ring van de werking van het straal- zenderverbindingsnet van de Konink lijke Luchtmacht, waardoor een be langrijke besparing en een grotere operationele bruikbaarheid van de straalzenderverbindingen kon worden verkregen. Minister Klompé: HILVERSUM De Minister Klompé (CRM) is geen voorstandster van een aparte bewindsman voor sportzaken. Zij zei dit gistermiddag in de ac tualiteitenrubriek „Echo" van de KRO naar aanleiding van de aanbie ding van de sportnota der vier over koepelende sportorganisaties. In die nota wordt voor een aparte bewinds man gepleit Minister Klompé zei de sport niet geïsoleerd te willen zien en geen scheiding teweeg te willen brengen tussen sport en jeugd of recreatie. Naar haar mening zou een dusdanige bewindsman bovendien geen dagtaak hebben aan de sport. Liever hand haaft zij haar visie, die zij vorig jaar al in een discussienota aan de Kamer aan de orde had gesteld. Daarin ziet zij het als een taak van het rijk, te helpen bij de totstandko ming van accommodaties voor de sport en het vormen van goede ka ders. Zij legde er de nadruk op, dat het in de eerste plaats een taak is van de gemeenten, hierin actief te zijn om deze zaak zo dicht mogelijk onder de aandacht en betrokkenheid van de burgerij te brengen. BARCELONA Terwijl het Zweedse volkslied klonk ter ere van Gunnar nar Larsson's tweede Europese titel, zwom Linda de Boer nog rond in het direct achter het wedstrijdbad gelegen springbassin. Pas op het allerlaatste moment namen de Nederlandse meisjes hun plaatsen in temidden van de andere deelneemsters. Linda ontdeed zich onder het lopen van haar badjas en stapte zo het startblok op. „Dat gaat mooi", grinnikte Nico van Dam, „de meisjes houden er van druipend en wel aan de start te verschijnen". Helemaal goed ging het echter niet. Novella Calligaris, de kleine Italiaanse, wilde ook even het water proeven en veroorzaakte een valse start. Bij het tweede signaal was iedereen op tijd weg. Anke Rijnders, de jongste van alle maal, voorop. Bij het 200 meter-keerpunt teruggevallen tot vierde positie. „Taktiek? We hebben de meisjes gezegd hun eigen race te zwemmen", aldus Van Dam. Anke Rijnders zelf: „In de series was ik te snel afgegaan, nu probeerde ik krachten te sparen". De meters, die zij prijsgaf, won ze echter niet terug, in tegenstelling tot de Zweedse Gu- nilla Jonsson, die helemaal van ach- door ROB HARTOG ROTTERDAM Osvaldo Zubeldia maakt een ontspannen indruk. Rustig achterover leu nend in een riante fauteuil in het Rotterdamse Skyway-Hotel lijkt het alsof Feijenoord Estudiantes voor hem helemaal niet bestaat. En toch moet er juist deze dagen een heleboel door zijn hoofd gaan. Immers de toekomst van Zubeldia staat op het spel. Een nederlaag van de Argentijnse studenten kan voor hem fatale gevolgen heb ben. Want het Argentijnse thuis front eist rehabilitatie. Eist dom weg dat Zubeldia de schande van Buenos Aires uitwist. Zo niet dan is het beslist niet uit gesloten dat Zubeldia naar een andere werkgever kan gaan uit zien. Zubeldia weet dat. Hij stapt er echter luchtig overheen. Berustend zegt hij. Dat risico loopt iedere trainer. Ons bestaan valt of staat met resultaten. Ik kan echter geen wonderen verrichten. Ik kèn er nog zoveel aan doen, maar de jongens zelf zullen de wedstrijd moeten win nen en niet ik". Sinds 1964 Osvaldo Zubeldia is sinds 1964 trainer van Estudiantes de la Plata. Voor Argentijnse begrippen een vre selijk lange tijd. Estudiantes is on der zijn leiding anders gaan spelen. Het is bekend: Zubeldia houdt niet van poes-pas. Zijn pupillen moeten vechten. Technische foefjes en tak- tische snufjes laat Zubeldia slechts dan toe wanneer zijn ploeg een on aantastbare voorsprong heeft opge bouwd. Door deze strijdwijze heeft Zubeldia veel vijanden in Argentinië gemaakt. Vijanden die echter vier jaar lang de kans niet kregen Zubel dia aan te vallen. Hij zelf daarover: „Goed, we spelen niet typisch Ar gentijns voetbal. Ergens kan je ons spel vergelijken met dat van Feije noord. Geweldige inzet gepaard met een puike conditie. We hebben er echter in de Argentijnse competitie succes tnee gehad. En je weet. dat je zo lang je succes hebt je vijanden slechts hoort mompelen". •k Felle kritiek Hét gemompel van Zubeldia's te genstanders, die Estudiantes' speel wijze verafschuwen is echter de taaiste maanden ontaard in felle kritiek. Begrijpelijk, want successen ble ven uit voor de volgelingen van Zu beldia. Estudiantes neemt dan ook een bescheiden klassering in op de Argentijnse ranglijst. Zubeldia red de zich er echter uit. „We spelen op het veroveren van de wereldbeker. Dat is ons doel voor dit jaar", klonk het vele malen uit zijn mond wan neer ook Argentijnse verslaggevers Zubeldia, na een minder goede wed strijd van Estudiantes aanvielen. jf Underdog De wereldbeker. Hij lijkt verder weg dan ooit tevoren voor Zubeldia. Toch is hij niet pessimistisch. „We starten als underdog. Dat is op zich zelf een goed uitgangspunt. Mogelijk dat we Feijenoord kunnen verras sen. Echt, ik zie het allemaal nog niet zo somber in. Je moet namelijk niet vergeten dat Estudiantes in Buenos Aires onder een grote druk speelde. Iedereen was bang voor ex cessen. Daarom konden we ons eigen spel niet spelen. We hebben Feije noord ontzien. Dat. zal vanavond niet het geval zijn. Estudiantes zal niet unfair spelen, maar we gaan er wel tegenaan. Reken maar" De Argentijn staat onder hoog spanning. Ondanks zijn rustige, zelf verzekerde houding. Hij laat dat het beste merken wanneer hem ge vraagd wordt waarorh Estudiantes de laatste maanden zo matig voor de dag komt. Korzelig klinkt het ten minste: „Ja luister nu eens. In iede re. ploeg gaat het wel eens minder goed. Daar kan niemand wat aan doen. Of is dat bij Feijenoord' soms niet het geval". if Toekomst? Feijenoord: een naam die Zubeldia al dagenlang door het hoofd spookt De naam van een club uit het onbe tekenende Nederland die over enke le uren over zijn toekomst zal gaan beslissen. Zubeldia is er niet gerust op. Hij laat het niet zo duidelijk merken, maar de sombere blik in zijn open spreekt boekdelen. Waar vind je immers zo snel een club die je net als Estudiantes een jaarsalaris van zo'n kleine twee ton kan ge- oen. tuurlijk hetgeen Roland Matthes en zijn ploegmakkers Klaus Katzur (niet gestart op het individuele nummer van de schoolslag, maar nu goed voor een tussentijd van 1.06,2), vlinderslag- zwemmer Udo Poser (57.3) en Hans Unger (vrije slag in 54,0) presteerden. Roland Matthes fungeerde als de grote motor. De 56,9 die hij dinsdag maakte is van een ongelooflijk ge halte. Hij verbeterde er zijn eigen we reldrecord met bijna een seconde mee. De tijd is zelfs scherper dan het Europees record op de vlinderslag teren komende op de laatste baan zelfs een lichte bedreiging ging vor men voor de voorop liggende Elke Sehmisch. Geen verrassing Linda de Boer. die na driehonderd meter nog in tweede positie had ge legen, werd niet alleen door de Zweedse, maar op de laatste baan ook door de tweede Oostduitse Karin Tül- ling voorbij gegaan. Een verrassing was dat niet. „Er was me gezegd dat die Oostduitse bijzonder gevaarlijk was. Ik heb nog geprobeerd haar bij te houden, maar dat ging niet, hoewel ik mijn uiterste best heb gedaan". Direct na het aantikken keek Linda de Boer verlegen lachend in het rond om naar haar tijd te informeren. Had zij zich wederom niet leeg kunnen zwemmen? „Reken maar van wel", aldus Van Dam. „Ze herstelt zich echter bijzonder snel". Dat werd door Linda later bevestigd. „In Nederland lig je meestal voorop. Maar hier moet ik vechten om bij te blijven". Oostduitsers Dat vechten werd niet met medail les beloond. Het optreden van de twee Neder landse meisjes speelde zich natuurlijk geheel terzijde van het grote gebeuren in het bad af. Voor tn het beeld ver schenen Gunnar Larsson en Hans Fassnacht voor de voortzetting van hun adembenemende tweegevecht, Matthias Pechmann, de zoveelste pion van de Oostduitse zwemmacht, klauwde zich op driekwart van de af stand in de 400 meter wisselslagfinale naar een voorsprong van twee leng ten. Toen begaven zijn krachten het. Larsson, die Fassnacht op de 400 me ter ook al versloeg schoof Pechmann terzijde, gevolgd door de Westduitser. Met 4.36,2 verbeterde Larsson zijn in de series gevestigde Europees record met vijf seconden. Eenzelfde marge scheidt hem nu nog van het wereld record. Nederlands De Nederlandse wisselslag-estafette dames plaatste zich met een derde plaats in de eerste serie als derde voor de finale in 4 min. 36,4 seconde: een tijd, die de ploeg in deze samenstel ling nog nooit heeft verwezenlijkt en nog geen seconde boven de tijd waar mee twee jaar geleden met name Ada Kok Nederland aan een Europees re cord hielp. Wat de persoonlijke nummers be treft, kwalificeerde Henny Penter- mann zich met een matige 2.34,5 ter nauwernood voor de finale van de Gyarmati Overigens is het Europese zwem men het Amerikaanse peil in de laat ste twee dagen dichter genaderd dan men voor mogelijk had gehouden. In de vlinderslag-finale van de dames waarin het ging om de sportieve na latenschap van Ada Kok, kwamen vier meisjes onder de 1.06,0. Winnares werd de Hongaarse Andrea Gyarmati. Helga Lindner, de grote concurrente van Ada Kok in Mexico-stad, eindig de als tweede. Op de derde plaats van het erepodium stond Edeltraud Koch. Van absoluut wereldgehalte was na zicht wordt nl. niet alleen door het ondoorzichtig maken van de markt sterk verminderd, maar maakt ook de controle voor consumentenorganisa ties en voor de overheid op de juiste prijsvorming onmogelijk. Bovendien leidt de opheffing van de verticale prijsbinding tot een discriminatie tus sen consumenten waarbij steeds de zwaksten het slachtoffer zullen zijn", aldus prof. Van de Woestijne. AMSTERDAM Drie gemaskerde mannen hebben gisterochtend vroeg een gewapende roofoverval gepleegd op een 53-jarige kamerverhuurster aan de Ruysdaelkade in Amsterdam. De buit van de overvallers bedroeg 17.000 gulden, die zich bevond in en kele blikjes in de linnenkast Vlak voordat de vrouw zich naar haar slaapkamer wilde begeven werd er aangebeld. Nadat zij de huisdeur geopend had, werd zij vastgegrepen, terwijl een hand op haar mond werd gelegd om te beletten, dat zij zou gaan schreeuwen. Onder bedreiging van een pistool werd zij in bedwang gehouden. De mannen spraken vol gens de vrouw Nederlands met een accent. Alvorens de overvallers hun slacht offer verlieten sneden zij de telefoon draden door en namen een zich ln het huis bevindend pistool met zich mee. BARCELONA Het Nederland se waterpoloteam heeft het uur van de waarheid niet kunnen doorstaan. In de ontmoeting tegen Hongarije werd duidelijk, hoe weinig de overwinningen op Frankrijk, Oostenrijk en Grieken land te betekenen hebben gehad. In korte tijd stond het Neder landse team met 60 achter. De Hongaren realiseerden zich ter dege dat de kracht van de for matie van Harry Vriend schuilt in de achterhoede. Zij concentreerden hun aanval len op aanvoerder Hans Wouda. die al spoedig door drie zware persoonlijke fouten de kant moest opzoeken. „We lieten ons in de beginfase door de brute kracht van de Hongaren imponeren", aldus Harry Vriend. Pas toen er niets meer te red den viel kwam er enige lijn in de Nederlandse aanval. Dankzij dat late herstel kreeg de nederlaag met 48 een enigszins dragelijk aanzien. De tussenstanden waren 04 02 10 32. Het scoreverloop: 38 sec. Conrad 01, 1.05 Sarosi 02, 4.04 Szivos 03. 4.29 Conrad 04, 6.49 Szivos 05, 7.30 Szivos 0—6. 13.15 Bras 1—6, 16.45 Fagaro 2—7. 17.10 Hoogveld 3—7. 17.44 Fagaro 38, 19.41 Hermsen 48. 200 meter wisselslag. Gerda Lassooy viel met 2.37,4 af. Bob Schoutsen heeft in Barcelona ln zijn serie (die hij won) de 100 me ter rugslag het Nederlands record met 0,2 seconde scherper gesteld en ge bracht op 1 minuut en 0,9 seconde. Door deze tijd plaatste hij zich ook in de finale. Een nog betere tijd zwommen Roland Matthes (59.7) en de Spanjaard Santiago Esteva (59.8), die eveneens beiden winnaar werden in hun serie. Linda de Boer miste op een haar een bronzen medaille tijdens de Europese zwemkampioenschappen in Barcelona.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11