Conferentie „derde" landen in Zambia Een boze droom Russen vóór op VS met lange-af standsraket m VRIJSPRAAK GEËIST VOOR ROOFOVERVAL FORMAAT Als koster krijgt je geloof nogal eens wat te verduren krant van Organisatie slokte f 100 miljoen op Kamervragen over maatregelen bij bezoek Soeharto Nederlaag chr. dem. in Chili Op postkantoor in Cothen Civiele procedure tegen Schiphol Stelende verpleegster bestraft Bewapeningswedloop duurt voort 9 ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1970 Het debat èn dinsdag èn woensdag liet een onbevredigende indruk ach ter. Want de in het land toegejuichte met koppels ranselende marinemen sen slaan de staatjes ons land niet uit. En pure handhaving van het ge zag om het gezag is geen oplossing. Een rechter vonnist er ook niet op los, maar houdt met veel omstandig heden rekening. De dialoog met de geïsoleerde vaak niet begrepen groepen (staat jes) moet beginnen. CHU-lijsttrek- ker Udink sprak zaterdag in Utrecht ook in deze richting. Ja, en het-misdadige misbruik van deze groepen en het genadeloos ge weld mag niet ongestraft blijven. Dat is ook een aspect. Gezags-zeshoek Premier De Jong, minister van binnenlandse zaken Beernink, mi nister van justitie Polak, staatsser cretaris van justitie Wiersma, mi nister van defensie Den Toom en staatssecretaris van marine Van Es zaten woensdag achter de regerings tafel en hoorden de betogen over Amsterdam aan. Het was de groep uit het kabinet, die het meeste met het orde- en gezagsprobleem heeft te V maken. De gezagszeshoek zou je kunnen zeggen. Vandaar dat de be windslieden zo op hete kolen zaten tijdens het maar voortdurend debat. Want het bezoek van het be vriende staatshoofd de volgende dag moest nog worden geregeld. Alle maatregelen er voor waren nog niet getroffen kennelijk. Minister van buitenlandse zaken Luns kwam vriendelijk binnenwan delen en fluisterde het laatste nieuws uit Djakarta door. De Kamer sprak over het gezags probleem op De Dam. De ministers hadden ook een gezagsprobleem, maar zij moeten dië ogenblikken méér gedacht hebben aan het Bin nenhof naast de deur. Voor hen was de nachtmerrie al begonnen... Contact Toch zijn donderdag, de dag van de boze droom, nog 50 leden van de Eerste en Tweede Kamer aktief ge weest. Zij hadden een gesprek met president Soeharto. Er waren moei lijkheden met de simultaanvertaling en juist bij de belangrijkste mede delingen van de president (bijvoor beeld over het lot van de tiendui zenden politieke gevangenen) ont stond er onzekerheid. Dit contact is niettemin positief gewaardeerd. Bij het bezoek van de president van Ivoorkust is een begin gemaakt met een dergelijke parlementaire ontmoeting. Het gesprek met presi dent Soeharto had stellig meer in houd, omdat tal van belangrijke en emotionele onderwerpen ter sprake kwamen. Belangrijk was vooral, dat het contact tussen parlementsleden mo gelijk was. Want het maakt een staatsbezoek meer functioneel en nuttiger. De betrokken landen wor den meer met elkaar geconfronteerd. Er is alle reden bij een volgend staatsbezoek in het programma rui me tijd voor het parlement uit te trekken. Maar dan graag wel een gesprek onder normale omstandighe den en niet onder een on-Neder- landse, angstaanjagende, gewapende bewaking, die ik zelfs bij een staat van beleg nauwelijks voor mogelijk had gehouden. Eén boze droom is voorlopig genoeg. Donna Douglas, een van de sterren van de populaire Beverly Hillbillies tv-serie, heeft een nieuwe bewonde raar. Flipperof „Howdy" zoals deze dolfijn heet, heeft een goede smaak en laat dat ook merken! De foto is genomen bij Los Angeles waar de opnamen worden gemaakt. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) LUSAKA Op de topcon ferentie van „derde" Landen, die de volgende week in Zambia ge houden wordt, staan zowel we reldproblemen als Afrikaanse vraagstukken centraal. Aan de orde komen o.a. verdere ontspanning tussen Oost en West, de vrede in het Nabije Oosten, de honger en de ongelijke verdeling van welvaart in de wereld en de houding tegenover blanke min derheidsregeringen in Afrika (Zuid-Afrika, Rhodesië, en de Portugese overzeese bezittingen). Aan twistpunten zal het zeker ■iet ontbreken. Bijna 70 landen van de Derde Wereld de zogenaamde neutrale landen dus, of wel staten die zich aan geen enkel politiek of mili tair machtsblok gebonden achten zijn onder elkaar net zo verdeeld als elke andere, samenwerkende landen groep. Een typisch facet van de interne moeilijkheden is de 'aanwezigheid van twee Cambodjaanse delegaties: één DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid dr. H. J. Roethof (PvdA) heeft minister Beernink schriftelijk ge vraagd of het waar is, dat als gevolg van de veiligheidsmaatregelen bij het bezoek van president Soeharto in veel gevallen de toegang tot Den Haag is ontzegd aan mensen, zonder dat van enig belastend gegeven is gebleken en zonder enige controle op papieren, meegenomen bezittingen of reisdoel. Hij vraagt ook of hierbij de huids kleur als enige maatstaf heeft gegol den. die door de in Peking verblijvende balling prins Sihanoek werd ge stuurd, en een andere, die achter het regime van generaal Lon Nol staat. De delegatie uit Zuid-Vietnam verte genwoordigt het Nationale Bevrij dingsfront, met andere woorden: de Vietcong. Koloniaal Tot de niet-gebonden landen beho ren 41 Afrikaanse en 16 Aziatische staten/ waarvan de meeste een kolo niaal verleden hebben. Van de Euro pese landen zijn Zuidslavië en Cy prus lid van de nogal losse organisa tie, die geen permanent secretariaat heeft. Tot de andere staten, die zich de status van „derde" land aanmeten, behoren Cuba, Guyana en Jamaica. Tot nu toe hebben een kleine 40 staatshoofden toegezegd de in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka te houden conferentie bij te wonen. Hierbij zijn president Soeharto van Indonesië, president Tito van Zuid slavië, keizer Haile Selassi van Ethio pië, aartsbisschop Makarios van Cy prus en president Nyerere van Tan zania. India wordt vertegenwoordigd door premier Indira Ghandi. v De bijeenkomst in Lusaka is de derde topconferentie van de niet-ge bonden landen, die in internationale lichamen zoals de Verenigde Naties zoveel mogelijk met elkaar trachten samen te werken. De eerste topconfe rentie werd in 1961 in Belgrado ge houden, de tweede in 1964 in Kaïro. Kopererts Zambia, een van kopererts levend land, maar met een ontstellend groot werkloosheidscijfer, heeft voor de gaderfaciliteiten, die na de volgende week nog maar zeer zelden zullen worden gebruikt, bijna 100 miljoen gulden uitgegeven. Daarvoor werd door Zuidslavië o.m. een aan 1500 deelnemers plaats biedende con- greshalgebóuw geleverd, zomede ruim 50 villa's, die het driedaagse onderko men worden van staatshoofden en premiers. Ruim 100 regeringsauto's werden uitgerust met walkie-talkies. Via een gesloten televisie-circuit zal men op monitors alle congreshandelingen kunnen volgen. Aan alle deelnemers wordt een radio-ontvanger uitgereikt ten dienste van de communicatie bin nen de muren van het congrescom plex. Het prestigeproject van president Kaoenda van Zambia is in binnen- en buitenland aan de nodige kritiek on derhevig. Gesteld wordt dat de kos ten die werden gemaakt, ver buiten alle proporties zijn voor een land dat zichzelf nauwelijks kan bedruipen. SANTIAGA (CHILI) De uiterst linkse kandidaat Slvador Allende heeft de meeste stemmen veroverd bij de Chileense presidentsverkiezing van gisteren. Aangezien hjj niet de absolute meerderheid behaalde moet het congres op 24 oktober de presi dent kiezen. Het gaat dan tussen Allende en de onafhankelijke (rechtse) kandidaat Jorge Alessandri, die na een nek-aan- nek-race als tweede eindigde. De christen-democraat Radomiro Tomic, partijgenoot van de huidige president Eduardo Frei, is als verliezende derde uitgeschakeld. De stemmenverhou ding was: Allende 1.075.616, Alessan dri 1.036.278 en Tomic 824.849. Allende, wines Volksunie ook de j grote communistische partij omvat, wil van Chili een volksrepubliek ma ken. Hij zei vanochtend: „Ik zal de eerste president zijn van de eerste echte democratische, volkse en natio naal revolutionaire regering in de ge schiedenis van Chili". De stemmenverhouding in het Con gres is: aanhangers van Allende 83, van Allesandri 43 en van Tomic 74. Die van Tomic bullen uitmaken, wie president wordt: Allende of Alessan dri. vice-admiraal Tanikawa, van het Japanse eskader dat op het ogenblik Amsterdam bezoekt, laat zien welke koers hij heeft ge volgd op de ontvangst van de be velhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal J. C. M.J. Maas. UTRECHT Vrijspraak voor de twee Utrechters die op 7 april van dit jaar getracht hebben het postkantoor in het landelijke Utrechtse plaatsje Cothen te overvallen. Dat vroeg de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank gisteren, omdat hij ervan overtuigd was dat de 22-jarige verdachte Teunis U. de waarheid sprak. Deze vertelde op het moment dat h'j kantoorhoudster mevrouw M. Middelweerd (49) met een rubber ha- nier buiten westen wou slaan, zo in paniek te zijn geraakt dat hij de ha mer losliet en geheel overstuur het kantoor uitrende. Weinig pijn „Ik weet allemaal niet precies meer hoe het is gebeurd, maar ik kon er niet toe komen haar te slaan," aldus de verklaring van de verdachte. Hij kreeg van rechtbankpresident mr. Van Eek de hamer opnieuw in han den en moest voordoen hoe hij het voorwerp had opgeheven. „U had in de aanslag gestaan toen de vrouw hem de postzegels waarom hij had gevraagd aanreikte, maar wat er daarna gebeurde, hij weet het niet meer. Na moeizame verhoren van de verdachte en van mevrouw Middel- I weerd krijgt men de indruk dat U, de hamer in een reflex van zich heeft geworpen en is weggehold I Zeker is dat mevrouw Middelweerd I de hamer tegen de achterkant van het hoofd heeft gekregen en het op I een gillen heeft gezet. Maar zij ver- I klaarde dat de hamer haar niet meer I dan een schrammetje en slechts wei- nig pijn heeft bezorgd. Gegild heeft 1 zij om het feit van de overval, niet van de pijn. Zij wist wat haar te doen stond, want eerder, in januari 1968. was zij ook al eens overvallen. De tweede verdachte de 24-jarige schilder P.S.M. ten B. heeft alleen op de uitkijk gestaan en de verklaringen van zijn kornuit leiden ook voor hem tot vrijspraak. AMSTERDAM De Stichting te gen geluidshinder door vliegtuigen heeft een civiele procedure aange spannen tegen de NV Luchthaven Schiphol, de gemeente Amsterdam en de Staat der Nederlanden. Gevraagd wordt een bevel tot stop zetting van de uitbreiding van Schip hol, alsmede afbraak van alle, na het uitbrengen der dagvaarding tot stand gebrachte uitbreidingen. DORDRECHT De 25-jarige, in Aruba geboren, verpleegster E. S. stond gisteren terecht wegens diefstal in de periode van november 1969 tot maart 1970. Op iedere vraag van de politierechter beet zij hevig van zich af. Zij had met de 24-jarige, eveneens in Aruba geboren, verpleegster P. P., die niet op de zitting was verschenen, een aantal artikelen weggenomen die de Vereniging tot Ziekenverpleging en de gemeente Dordrecht toebehoor den. Voorts had E. S. Op 9 maart 1970 twee tassen van de firma Woerden- bach gestolen en samen met P. P. had zij een aantal artikelen van de Bijen korf in Rotterdam (ter waarde van 488) weggenomen. „We hadden die artikelen van het ziekenhuis hard nodig. Als we weg zouden gaan, zouden we alles weer terug geven", verklaarde E. S„ die er de nadruk op legde dat ze al die dief stallen samen hadden gepleegd. De officier van justitie, mr. J. P. van der Meulen, eiste tegen E. S. een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan twee maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar,' en aftrek. Mr. Muller legde haar een voorwaardelijke gevangenisstraf vari een maand met een proeftijd van twee jaar op. (Van onze kerkrcdactie) UTRECHT Kosters zouden in het kerkenjk leven veel meer in spraak en medezeggenschap dienen te hebben. In ieder geval zou liet nuttig zijn een koster in een kerkcraad of commissie te roepen om advies als daar zaken aan de orde komen, waar hij door zijn Werk nauw bij betrok ken is en waar hij mogelijk waarde volle dingen over zou kunnen zeggen. Dit staat te lezen in het jongste vakblad „De Koster", het officiële or- gaan van de protestants-christelijke verenigi ig van kosters in Nederland. De schrijver is een koster uit Leiden, de heer P. van Diggelen. Hij vindt het merkwaardig dat een koster nooit deel uit maakt van enig kerkelijk college af kerkelijke com missie. En waarom, zop hij in bepaal de gevai'en geen ouderling of diaken kunnen z:jn? Niet. dat de meeste col lega's da irop zitten te wachten, want hun lev m is meestal al druk genoeg. In elk geval, aldus de heer Van Dig gelen: van de inzichten en ervaringen van kosters zou door kerkbesturen veel meer kunnen worden geprofi teerd. In een naschrift op deze ontboeze ming sc.nrijft de redactie van „De Koster" c .m dat er inderdaad meer overleg kan zijn, hetgeen nog veel te weinig 'gebeurt, maar daarvoor be hoeft een koster nog geen zitting in kerkelijke colleges te hebben, waar de meesren overigens weinig voor zullen nlljken te voelen Maar het kan wel, aldus de re dactie, want er is geen enkele kerk- ordelijke bepaling, die de koster dit verbiedt of hem buiten het ambt van ouderling of diaken sluit. Waaraan de persoonlijke noot wordt toegevoegd „als je het koster schap beoefent in een beetje grote kerk. dan krijgt je geloof nogal eens wat te verduren. Ben je ouderling en kom je op huisbezoek de koster- schrijver is dat zelf ook geweest dan heeft je geloof ook heel wat te lijden. Ga ie deze twee nu met elkaar combineren, dan komt je geloof onder dubbele druk te staan en de schrijver meent nu, dat het dan erg moeilijk zal worden om het te behouden..'.' Karl Barlh Gaarne wil ik een noodzakelijke aanvulling geven op het artikel over dr. Dekkers boek „Homines Bonae Vo luntatis". Men bedenke dat de schrij ver onder „Homines bonae voluntatis" I verstaat diegenen, die in handelende verantwoordelijkheid met de ander le ven. Hoe hebben wij het goede bij niet-gelovigen te waarderen? Dr. D. levert in zijn dissertatie over de profane humaniteit in Barths dog matiek mijns inziens zeer ingrijpende kritiek. Volgens de schrijver erkent Karl Barth wel het gegeven van de profane humaniteit, maar laat haar te zwaar functioneren. Zij zou te veel aan de Kerk zijn gebonden en in de gang der heilsge schiedenis te sterk zijn vastgelegd. Maar men vergete niet dat deze mo menten in de heilsgeschiedenis ook bij Barth voorkomen. Ze zijn daar alleen ingebed in het proces van de „glorifi- catio Dei". Het fundamentele verschilpunt tus sen dr. D. en Karl Barth blijkt te lig gen in de waardering van de incarna tie (vleeswording). De schrijver gaat niet uit van het totale werk van Jezus Christus maar van de incarnatie. Dit zou bij Barth niet tot zijn recht zijn gekomen. Barth stuurt echter juist aan op een sacralisering van het profane, terwijl dr. D. meent dat in de incarnatie het sacrale geprofaniseerd wordt. In dit belangrijke boek lopen het profane en het christelijke door el kaar. Een en ander heeft natuurlijk grote gevolgen voor de ethiek. Voorlopig kunnen de theologisch geïnteresseerden het best de oplossing van het probleem van de algemene ge nade uit de Heilige Schrift afleiden, die nog steeds de totale verdorvenheid van mens en wereld predikt. Den Haag J. H. de Boer Eenheid (3) De eenheid van de kerken (oecume ne) is niet een ideaal, niet een wens droom, ook niet een vrome wens, maar een opdracht van God. Door wat er in de bekende tekst Johannes 3 vers 16 staat, zijn alle mensen reeds verbonden tot een broederschap. Allen zijn. geroepen tot kinderen Gods. Petrus vermaant om de broeders te beminnen (1 Petrus 2 vers 17). Petrus heeft het niet over gereformeerde maar over alle broe ders. Johannes 16 vers 22 tpt 24 kan niet uit elkaar worden gerukt. Het gebed van Jezus tot de Vader is voor ons een gebod, een opdracht. Door onze verdeeldheid hebben we een gemeen schappelijke schuld tegenover God. Iedere nieuwe scheuring maakt deze schuld groter. Raken we nooit uitge scheurd? Spijkenisse G. D. van Bueren LONDEN Rusland heeft Amerika op het gebied van in tercontinentale ballistische ra ketten ingehaald. De Russen heb ben 1300 van deze raketten, dat is 250 meer dan de Amerikanen. Maar op het gebied van meer voudige kernkoppen hebben de VS met 7500 tegen 5700 nog steeds een overwicht op de Sow- jetunie. Tot deze conclusie komt The Mili tary Balance 1970-1971, een uitgave van het Londense gezaghebbende In stituut voor strategische studiën, waarvan militaire en politieke deskundigen uit 42 landen lid zijn. In Rusland worden jaarlijks vijf tot tien kemduikboten gebouwd die met ballistische raketten zijn uitge rust. De Amerikaanse atoomduikbo ten worden omgebouwd voor de Po- seidon-raket, die van tien kernladin gen kan worden voorzien. De eerste proeven hiermee zijn onlangs gehou den en zij kunnen tegen januari ope- I rationeel zijn, waardoor de Ameri kaanse voorsprong nog zal worden vergroot. De Russische strijdkrachten en de defensie-uitgaven stijgen langzaam, de Amerikaanse zijn gedaald van 79,8 miljard dollar in 1969 tot 74,4 miljard in 1970. De Amerikanen willen nog verder verminderen. Navo Op het gebied van de conventionele wapens is er in Europa geen even wicht tussen NAVO en Warschau pact. Dit pact beschikt met 19.000 (waaronder 9400 Russische) tanks over 11.000 tanks meer dan de NAVO. De tactische luchtmacht van de NAVO is met 3156 toestellen bijna 2000 kleiner dan die van het War schaupact. De NAVO heelt met 7000 kernkoppen tegenover 3500 wel het overwicht op nucleair gebied. Ook ter zee is de NAVO in de meerderheid, hoewel de Russische smaldelen nu op elk niveau in staat zijn tot militaire of politiek-militaire uitdaging China De Russische superioriteit ten op zichte van China is zeer groot. De Russen, hebben nu negen divisies meer dan vorig jaar aan de Chinese grens en vijftien meer dan twee jaar geleden. Hoewel de Chinezen in april een satelliet lanceerden, moeten zij hun kernwapens nog met verouderde bommenwerpers vervoeren. China versnelt zijn raketprogramma en geeft wellicht voorrang aan de ont wikkeling van intercontinentale bal listische raketten. De oorlog in het Nabije Oosten kost Israël jaarlijks een kwart van zyn bruto nationaal produkt en Egypte een vijfde. Het Egyptische leger is 70.000 man sterker dan een jaar gele den en de luchtmacht is groter en beter uitgerust dan tijdens de juni- oorlog van 1367. Volgens het instituut is in een jaar het aantal Russische adviseurs in Egypte gestegen van 4.000 tot 10.000. Er zijn ongeveer 100 Mig 21-toestei- len die door Russische piloten worden gevlogen en 22 SA-3 raketinstallaties tegen laagvliegende toestellen die door Russen zijn bemand. De Israëlische luchtmacht is, vol gens de statistieken, van 275 vorig jaar op 330 toestellen dit jaar geko men. President Soeharto van Indonesië is gistermorgen ongedeerd uit ons land vertrokken. En in Den Haag heeft men zich de ogen uitgewre ven, zich nog verbijsterend afvragend of het nu werkelijk waar was ge weest. Was het vreedzame paleis Huis ten Bosch echt veranderd geweest in vesting, verdedigd te land door pantserwagens en met karabijnen en revolvers bewapende manschappen en in de lucht door helicopters? Wat was er gebeurd met het Haagse Binnenhof? Hermetisch af gesloten met dubbeldik geplaatste dranghekken? Waren de instructies zo streng, dat wie de moed had deze barricades te naderen nerveuze poli tiemannen aantrof, die reageerden of de overvallers elk ogenblik konden komen. In het gebouw van de Tweede Ka mer, waar anders donderdag wordt vergaderd, alleen wat hoognodig personeel. Op het dak van de gebou wen spiedende mannen, gereed tot schieten. Beneden op het Binnenhof enkele bevoorrechten, de meesten daar no dig wegens de veiligheid. Was dat allemaal waar? Of was het een boze droom, waaruit Den- Haag gistermorgen ontwaakte, een nachtmerrie, dat bezoek van het be vriende staatshoofd? Staatjes Voor hen, die gewend zijn meëwa- rig het hoofd te bewegen vanwege bepaalde toestanden in het buiten land, zeg ik het nog even voor alle zekerheid: Het was maar al te waar. Hier in Nederland. Het begin van de werkweek was meteen al hard. De overval van jonge Zuid-Molukkers in Wassenaar, de gemeente, waar VVD-fraktieleider Geertsema burge meester is. Het was een gevaarlijke explosie van een sterk geïsoleerde groep in onze samenleving. „We staan voor de vraag", schrijft mr. C. A. Bos in het c.h.-weekblad De Nederlander van deze week, „in hoeverre een niet volledig in onze samenleving geïntegreerde groep mensen bezig is een min of meer gevaarlijke staat in de staat te worden." Tijdens het spoeddebat in de Tweede Kamer over de Wassenaarse overval dinsdag werd het niet zo scherp gezegd. Maar wel dook steeds de vraag op: Hoe lossen we de problemen van de ze groep op? Een staatje in de staat. Dat was ook ontstaan rond het Na tionale Monument op De Dam. Hier over discussieerde de Tweede Ka mer woensdag. De staten in de staat, die zich aan alle regels onttrekken, moeten ver dwijnen. Anders komt de grote staat in gevaar. Het gezag moet blijven. Niemand van de Kamerleden, die dit tegensprak. Maar weer deed zich de vraag voor: Hoe heeft het zo ver kunnen komen? levend en ongedeerd BERT DE JONG

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9